پوشش‌های بیمه بدنه (قسمت دوم)

فارغ از خرید بیمه بدنه خودرو، گرفتن خسارت و استفاده درست از بیمه‌نامه براساس حقوقی که در آن وجود دارد، برای بیمه‌گذاران اهمیت خاصی دارد.  برای آشنایی با حقوق بیمه‌گر و بیمه‌گذار ابتدا بایستی تعریف بیمه را مورد توجه قرار داد. بسیاری از مردم بیمه بدنه را شرکتی برای جبران خسارات وارد بر بدنه خودرو خود در نظر می‌گیرند. در تعریف بیمه بدنه خودرو نیز آمده است که بیمه‌گر در چارچوب مقررات مصوب شورای‌ عالی بیمه تعهد می‌کند خسارت‌های وارده به وسیله نقلیه بیمه شده ناشی از حوادث مختلف را مانند سرقت، آتش‌سوزی، انفجار، تصادف، سقوط، واژگونی و بطور کلی برخورد اتومبیل به هر جسم ثابت یا متحرک یا برخورد جسم دیگری با اتومبیل بیمه شده جبران کند.

اما احتمالا این تعریف مشخص کننده تمام خدمات بیمه بدنه نباشد. با توجه به تنوع در محصولات بیمه ای در شرکت‌های ارائه دهنده بیمه بدنه خودرو، کمتر کسی از تمامی پوشش‌هایی که بیمه بدنه می‌تواند برای صاحبان خودرو در نظر بگیرد، آگاه است. برای مثال شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی از شرکت‌ها طبق قرارداد بیمه بدنه، وقتی خودرو شما پس از تصادفی که شما در آن مقصر بودید راهی تعمیرگاه شود، در روزهایی که خودرو شما در تعمیرگاه است بیمه بدنه خودرو مبلغی را برای رفت و آمد روزانه شما به شما می‌پردازد. مجله بیمه در این مقاله سعی بر آن خواهد داشت تا بر پوشش‌های بیمه بدنه مروری کامل داشته باشد.

بیمه بدنه چه خسارت هایی را تحت پوشش قرار می دهد؟

خساراتی که قطعا تحت پوشش بیمه بدنه قرار بگیرند عبارتند از:

پوشش های اصلی بیمه بدنه چیست؟

۱- حادثه

خسارتی که از برخورد موضوع بیمه با یک جسم ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر به موضوع بیمه و یا واژگون و سقوط موضوع بیمه یا چنانچه در حین حرکت، اجزا و یا محصولات موضوع بیمه به آن برخورد نماید و موجب بروز خسارت شود. همچنین خسارات ناشی از عملیات نجات یا انتقال موضوع بیمه خسارت دیده نیز تحت پوشش بیمه بدنه قرار می‌گیرد.

مقالات دیگر  نقص فنی خودرو ؛ تصادف بر اثر نقص فنی و جبران خسارت آن

۲- آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار

خساراتی که به خودرو و یا قطعات یدکی آن در اثر آتش‌سوزی، انفجار و یا صاعقه بوجود می‌آیند تحت پوشش بیمه یدنه خودرو قرار می‌گیرند.

۳- سرقت کلی

اگر خودرو دزدیده شود و یا بخشی از آن به سرقت برود و یا بعلت شروع سرقت به خودرو و قطعات خسارتی وارد شود، بیمه بدنه خودرو این هزینه‌ها را پوشش خواهد داد.

پوشش های فرعی بیمه بدنه چیست؟

اما مالکین خودرو می‌توانند با توجه به خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه بدنه خودرو، با پرداخت هزینه‌های اضافی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه بهره‌مند شوند. این خدمات بسته به شرکت بیمه مورد نظر می‌تواند شامل موارد متنوعی از این پوشش‌ها باشند.

 •  پوشش سرقت درجا لوازم و قطعات وسیله نقلیه

با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان قطعات اصلی و لوازم منصوبه بدون سرقت خودرو را تحت پوشش سرقت قطعات قرار داد. البته این پوشش محدودیت‌هایی هم دارد. برای مثال بیمه بدنه ایران تا سقف ۲۰ درصد ارزش خودرو این پوشش را ارائه می‌دهد و نرخ آن ۳ درصد قیمت قطعات و لوازم مورد بیمه است. در بیمه بدنه آسیا نیز تعهد بیمه‌گر محدود به ۵ درصد ارزش وسیله نقلیه و حداکثر تا ۵ میلیون تومان در سال می‌تواند باشد.


حتما بخوانید:

 بیمه بدنه و تخفیف‌های آن


 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب خودروی سواری

این پوشش مربوط به زمانی می‌شود که خودرو در اثر حادثه راهی تعمیرگاه شده و مالک وسیله نقلیه در مدتی مشخص بنابه همین دلیل قادر به استفاده از آن نباشد. در این وضعیت بیمه بدنه خودرو مبلغی را بعنوان هزینه ایاب و ذهاب به مالک خودرو پرداخت می‌کند تا در این دوره خسارت ناشی از عدم استفاده از خودرو را پوشش دهد. این مبلغ بصورت روزانه محاسبه می‌شود و نرخ پرداخت آن در بیمه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال بیمه ایران روزانه ۲۰۰۰ تومان و بیمه آسیا روزانه ۵۰۰۰ تومان برای این پوشش پرداخت می‌کنند. نقطه مشترک میان تمامی شرکت‌ها آن است که این پوشش حداکثر مدت ۳۰ روز را شامل می‌شود که چند روز اول آن بنابر میزان فرانشیز هر شرکت بیمه از آن کاسته شده و مبلغ مورد نظر برای مابقی روزهای عدم استفاده از وسیله نقلیه پرداخت می‌شود.

 • شکست شیشه‌های وسیله نقلیه

بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت مبلغی اضافی از پوشش شکستن شیشه خودرو بنابر دلایلی غیر از خطرات اصلی که در ابتدای مقاله توضیح داده شد استفاده کند. این پوشش برای حوادثی مانند شکستن شیشه بر اثر تغییر دما و یا متراکم شدن هوای داخل خودرو مناسب می‌باشد. هزینه این پوشش حدودا ۵ درصد نرخ بیمه بدنه اصلی می‌باشد.

 • پوشش نوسانات قیمت

جهت انواع وسائل نقلیه (به استثنائ موتورسیکلت ) با پرداخت حق بیمه اضافی امکان ارائه پوشش اضافی نوسانات قیمت حداکثر تا سقف ۲۰ % مازاد بر سرمایه بیمه شده وجود دارد . مشروط بر آنکه مورد بیمه در زمان صدور بیمه نامه به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه گردد . در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت ، مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار در زمان صدور بیمه نامه مشمول اعمال قاعده نسبی سرمایه ( ماده ۱۰ قانون بیمه ) می گردد

 • پوشش هزینه توقف جهت خودرو های بارکش و اتوکار

این پوشش توسط برخی از شرکتهای بیمه ارائه می‌شود که در آن بیمه‌گر متعهد می‌گردد در صورت عدم امکان استفاده از وسیله بعلت آسیب وارده و ماندن در تعمیرگاه بنابر دلایلی که شامل بیمه بدنه می‌شود به بیمه گذار بصورت روزانه خسارتی پرداخت کند. میزان هزینه پرداختی بیمه متناسب با نوع خودرو و ظرفیت آن تعیین می‌گردد.

 • خطرات تبعی مانند رنگ، مواد شیمیایی و اسیدپاشی

این دست از خسارات عموما مشمول قرارداد اصلی بیمه بدنه نمی‌شود اما طبق موافقت هیئت مدیره عموم شرکت‌های بیمه میتوان با پرداخت مبلغی اضافی این پوشش را نیز برای خودرو تهیه نمود. شرکت بیمه ایران نرخ این پوشش را ۵ درصد حق بیمه بیمه سالیانه در نظر گرفته است.

 • بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان

خطرات طبیعی مانند سیل و زلزله با پرداخت هزینه اضافی می‌توانند تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار بگیرند.

 • پوشش حذف استهلاک

این پوشش نیز توسط برخی شرکت‌ها ارائه میشود و برای خودروهای سواری که دارای تخفیف عدم خسارت ۴۵ درصد به بالا هستند امکان‌پذیر است.

 • پوشش حذف فرانشیز

این پوشش نیز با محدودیت‌های زیاد توسط برخی بیمه ها ارائه می‌گردد و برای مثال در بیمه بدنه آسیا با پرداخت حق بیمه اضافی جهت خودروهای سواری که دارای تخفیف عدم خسارت ۴۵% به بالا هستند امکان‌پذیر می‌باشد.  همچنین این پوشش فقط شامل خطرات اصلی بجز سرقت کلی ، سرقت جزئی و خسارت کلی می‌باشد. نکته دیگر آنکه این پوشش شامل خسارت ناشی از پوشش‌های اضافی بیمه نامه بدنه و فرانشیز گواهینامه نمی‌باشد.

 • پوشش ترانزیت

این پوشش مربوط به حوادث خارج از مرزهای ایران میشود که محدودیت نوع خسارت نیز دارد. به این ترتیب که شامل سرقت کلی و سرقت قطعات نمی‌شود.

 • پوشش میخ‌کشی یا خط و خش

این پوشش در حال حاضر تنها توسط شرکت بیمه ایران ارائه می‌شود و خودرو شما را در برابر میخ کشی یا خط و خش بیمه می‌کند.

 • بیمه حوادث شخصی

بانضمام این پوشش بیمه‌گذار در تمامی ساعات شبانه روز و در تمام نقاط جهان و حتی خارج از وسیله نقلیه و راننده حین حادثه از طریق وسیله نقلیه بیمه شده و تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرند.

مقالات دیگر  پوشش های بیمه بدنه؛ سرقت کلی و جزئی، نحوه‌ و مراحل پرداخت خسارت

با وجود تنوع بسیار زیاد در انواع بیمه بدنه و همچنین پوشش‌های اضافی و تفاوت شرکت‌های بیمه در بسیاری از موارد از فرانشیز هر پوشش گرفته تا نرخ هر یک از پوشش‌های اضافی، قطعا مقایسه بیمه بدنه ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف به شدت برای مالکین خودرو حائز اهمیت و ارزشمند است. به همین منظور بیمه بازار اولین و تاکنون تنها شرکتی است امکان این مقایسه را برای کاربران خود فراهم کرده است. اگر تمایل دارید تا بیمه بدنه خودروی خود را پس از مقایسه شرکت‌ها و بصورت آنلاین خریداری کنید با مراجعه به پنل بیمه بدنه در بیمه‌بازار براحتی به این مهم دست خواهید یافت.

نظر یا پرسش خود را بنویسید