خرید آنلاین انواع بیمه

وقتی دیواری کوتاه‌تر از طرح ترافیک پیدا نمی‌شود!

2 498
به این پست امتیاز دهید.

در مقاله‌های گذشته در مورد تاریخچه طرح ترافیک و طرح زوج و فرد صحبت کردیم. اینکه نقطه شروع این محدودیت‌های ترافیکی از کجا بود و چه تغییراتی در سال‌های گذشته باعث گسترش آن‌ها شده است. اما در روزهای گذشته، با افزایش آلودگی هوا در روزهای سرد سال، ساعت‌های طرح زوج و فرد و محدودیت آن تغییر کرده است. چرا که مسئولان ذیربط، آن را یکی از عوامل مهم در کاهش آلودگی هوا می‌دانند. این در حالی است که فروش طرح ترافیک کماکمان به قوت خود باقی است، که تا حدی نشان ­دهنده عدم تمایل جدی تصمیم گیرندگان این مساله برای حل معضل آلودگی هوا است. در ادامه متن، گزارشی از سایت خبری ایسنا درباره نتایج طرح ترافیک و طرح زوج و فرد و اثر آن در کاهش آلودگی هوا آورده شده است.

اعمال محدودیت برای تردد خودروها در هسته مرکزی و پرترافیک شهر به سال‌های پیش‌از پیروزی انقلاب اسلامی باز می‌گردد و پس از آن هم هر چندسال یک‌بار نسبت به بازنگری در ساعت و محدوده این طرح که امروز به نام طرح ترافیک شناخته می‌شود، اقدام شده است. در کنار طرح ترافیک نیز بیش از یک دهه است که طرحی به نام زوج و فرد در معابر تهران اجرا می‌شود تا رانندگان تهرانی با محدودیتی مضاعف در رانندگی روبه‌رو باشند.

هدف از اجرای این طرح گرچه کاهش حجم ترافیک در هسته مرکزی شهر و همچنین کاهش آلودگی هوا عنوان شده و همواره به عنوان نخستین راه حل از سوی کمیته اضطرار آلودگی هوا مطرح بوده است، اما در شرایطی که تهران دارای تعداد قابل توجهی تاکسی، اتوبوس، مینی‌بوس و خودروی فرسوده و آلاینده است و صنایع آلاینده نیز همچنان در بخش‌هایی از شهر فعالیت می‌کنند، به نظر نمی‌رسد که اجرایی چنین طرح‌هایی بتواند نفس تهرانی‌ها را بازکند و تنها انتقاداتی را از سوی افکار عمومی متوجه نهادهای اجرا کننده و نظارتی این طرح کرده است.

انتقادات فراوان به اجرای این محدودیت‌های ترافیکی، باعث تجدید نظر در شیوه و نحوه اجرای این طرح نشده و حتی در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد با اجرای طرح LEZ این محدودیت‌ها به حاشیه برود، اما اجرای این طرح نیز  پس از کش‌ و قوس‌ها و تغییرات فراوان تحت‌الشعاع طرح ترافیک و زوج و فرد اجرایی شد تا همچنان تهرانی‌ها با دو محدوده ممنوعه در هنگام رانندگی مواجه باشند.

 تغییر سه‌باره در ساعت محدودیت‌های ترافیکی پایتخت در یک فصل

اما اوج انتقادات به ساعت طرح زوج و فرد و ترافیک را باید در یک ماه اخیر جستجو کرد. چرا که سه ماه پیش ساعت پایان طرح ترافیک در تهران ۱۷ و پایان طرح زوج و فرد نیز با دو ساعت کاهش در ساعت ۱۷ وهمزمان با اتمام ساعت طرح ترافیک اعلام شده بود؛ این تغییر از ابتدای مهرماه اعمال شده و شورای عالی ترافیک نیز با آن مخالفت کرده بود. زیرا بر اساس مصوبه این شورا ساعت اجرای طرح ترافیک در تهران از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۷ و ساعت اجرای طرح زوج و فرد نیز از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ بوده است.

مدتی بعد و همزمان با افزایش آلودگی هوا در پایتخت، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران به ریاست استاندار تهران مصوب کرد که تا اطلاع‌ ثانوی طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد و تا ساعت ۱۹ اجرایی شود و بر اساس این مصوبه خودروهای بدون مجوز طرح ترافیک اجازه ورود به حریم زوج و فرد را پیدا نکردند. صرف‌ نظر از انتقادات فراوانی که به این تصمیم، میزان اثرگذاری آن در کاهش آلودگی هوا و همچنین نحوه اطلاع‌ رسانی آن برای رانندگان صورت گرفت، مدتی بعد اعلام شد که ساعت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد به حالت عادی بازگشته است.

 در این شرایط طبیعتا تصور اکثر مردم از بازگشت ساعات اجرای این طرح به حالت عادی همان ساعاتی بود که این دو طرح در روزهای قبل از تشدید آلودگی هوا اجرا شده بود، اما اعلام شد که ساعت اجرای طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد با دو ساعت افزایش به ساعت ۱۹ رسیده است.

اما شمار زیادی از شهروندان نسبت به اجرای این طرح نظر داشته‌اند و حتی درباره تاثیرگذاری آن در کاهش آلودگی هوا انتقاداتی را مطرح کرده‌اند؛ به ویژه آنکه در برخی از روزها وضعیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای همه قرارگرفته و خودروی چندانی در معابر تردد نمی‌کند و به نظر می‌رسد باید ریشه حل آلودگی هوا در جایی به جز رقم سمت راست پلاک خودروها و مجوزشان برای ورود به هسته مرکزی پایتخت جستجو کرد.

نارضایتی مردم

بنا بر نظر برخی از مخاطبان، این طرح فقط برای طبقه متوسط که منزلشان در این محدوده است، محدودیت ایجاد می‌کند. بنا به نظر یکی از مخاطبان« اگر واقعا مربوط به آلودگی هوا است پس چرا طرح ترافیک فروخته می‌شود. خواهشمندم پیگیری بفرمایید خیلی‌ها یک روز درمیان با توجه به طرح زوج و فرد خرج زندگیشان درمی‌آید.» و مخاطبی دیگر نیز با انتقاد از نحوه اطلاع‌رسانی درباره اجرای طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد گفته است: «وقتی هوای تهران سالم است چرا باید طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد اجرا شود، متاسفانه چون خبررسانی مناسبی از قبل نشده بود بسیاری از خودروها در این روزها وارد طرح زوج و فرد شده و جریمه شدند در حالی که تصور این است که این محدودیت تنها در شرایط اضطرار آلودگی هوا اجرا می‌شود.»

شهروندی دیگر از اجرای محدودیت در هسته مرکزی تهران انتقاد کرده و می‌گوید:« اصلا آلودگی چه ربطی به این محله‌ها دارد؟ مگر ماشین‌ها در دیگر محله‌ها ویتامین منتشر می‌کنند؟ در قلهک و شهرری و پیروزی و جردن که آلودگی بیشتری دارند و ترافیک بیشتر است، خودروها آزادند اما عباس آباد و ملک و ایرانشهر که آلودگی‌ هوا طبق آمار سازمان کنترل کیفیت هوا خیلی کمتر است طرح ترافیک اجرا شده است!» مخاطبی دیگر نیز اینطور نوشت:‌« مردم محدوده زوج و فرد چه گناهی دارند که تا ۷ شب اصلا از ماشینشان حتی یک روز در میان نمی‌توانند استفاده کنند، مردم شمال ، غرب، شرق و جنوب شهر تهران ماشین‌های آلاینده ندارند و تمام جور آلودگی هوا را مردم مرکز تهران باید بکشند؟‌

آنچه که آمده است، گوشه‌ای از انتقادات و واکنش‌های مردم به اجرای طرح ترافیک و طرح زوج و فرد و همچنین تغییر چندباره در ساعت و محدوده آن بود. به نظر می‌رسد جبران کوتاهی‌های گذشته باید در برخورد با آلودگی هوا در راهکارهای فارغ‌ از محدود سازی تردد شهروندان و در سطح کلان‌تر جستجو شود و تا زمانی که خروج صنایع آلاینده و خروج خودروهای فروسوده گرفتار بروکراسی‌های مالی و اداری است، به سرانجام مشخصی نخواهد رسید.

 

 

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. علی می گوید

    واقعا بی معنیه، بخاطر آلودگی هوا طرح ترافیک رو گسترش میدن، اما میشه اینترنتی طرح ترافیک خرید

  2. نسترن می گوید

    سلام . خودرو های مناطق آزاد هم میتونن طرح ترافیک خریداری کنند ؟