خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

اتحاد بیمه‌گران برای جلوگیری از سود گزاف خودروسازان از محل بیمه شخص ثالث خودرو صفر

0 421

مدتی بود که بحث سود بسیار زیاد خودروسازان از محل خرید و فروش بیمه شخص ثالث برای خودروهای صفر کیلومتر توجه کارشناسان صنعت بیمه را به خود جلب کرده بود. چراکه آمار صنعت بیمه نشان دهنده آن است که بیمه شخص ثالث خودرو‌ زیان‌ده ترین رشته بیمه‌ای بوده و در تمامی شرکت‌های بیمه زیان‌ده است. این امر منجر شده است تا بررسی‌های بیشتری بر روی ساز و کار اقتصادی این حوزه انجام پذیرد. نتایج بررسی‌ها حاکی از این بوده است که یکی از ضررهای عمده این رشته بیمه مربوط به صدور بیمه‌نامه برای ماشین‌های صفر کیلومتر است.

در همین راستا رئیس کل سابق بیمه مرکزی اواخر سال ۹۴ بخشنامه ممنوعیت انعقاد قرارداد با خودروسازان را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد اما این یخشنامه توسط شرکت‌های بیمه عملی نشد. این اقدام بیمه‌گران در حالی توسط شرکت‌های بیمه عملی نشد که خودروسازان همواره با ایجاد کردن رقابت منفی در بیمه شخص ثالث، اقدام به گرفتن ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف از شرکت‌های بیمه می‌کردند و این تخفیف را هم به مشتریان انتقال نداده و به عنوان سود خود شناسایی می کردند!

دکتر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی نیز طی یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راهکار بیمه مرکزی جهت پوشش بیمه‌ای خودروهای صفر چیست و چرا همچنان خودروسازها زور گویی می‌کنند این گونه پاسخ داد که فعلا زورمان به خودروسازها نرسیده اما در حال یافتن راهکارهای جایگزین هستیم.

در همین راستا گفته می شود، با تدبیر سندیکای بیمه‌گران، صدور بیمه نامه شخص ثالث برای ماشین‌های جدید بصورت کنسرسیومی بین شرکت های بیمه درآمده و صرفا بیمه ایران به عنوان رهبر صنعت بیمه اقدام به صدور بیمه نامه می‌کند. ولی کلیه شرکت‌های بیمه در کنسرسیوم تشکیل شده شراکت دارند و بیمه ایران حق اعطای هیچ تخفیفی را در این زمینه ندارد.

این گزارش می‌افزاید، پیش بینی می‌شود در صورتیکه این روش به درستی اجرایی شود ، علاوه بر این که رشته شخص ثالث از زیان خارج می‌شود، کلک خودروسازان به مردم و به شرکت‌های بیمه برای شناسایی سودهای موهومی جواب نخواهد داد.

منبع: ریسک نیوز

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.