خرید آنلاین انواع بیمه

سقف بیمه بر سر استادیوم‌های جام جهانی ۲۰۲۲

0 478
به این پست امتیاز دهید.

به گزارش بیمه‌بازار و با اقتباس از صنعت بیمه، کنسرسیوم ملی بیمه (NIC) در قطر متشکل از شش شرکت بیمه محلی توانست سهم اصلی قرارداد بیمه‌ای برای بیمه کردن بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و بیمه کارگری در زمان ساخت استادیوم‌ها برای میزبانی از این بازی‌ها را تصاحب کند. پوشش بیمه‌ای بازی‌ها شامل خسارات وارده به تماشاگران و ساختار عمرانی ۷ استادیومی که بعد از تصمیم فیفا مبنی بر برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر ساخته شده‌اند. اما در قطر ۸ ورزشگاه برای بازی‌های جام جهانی در نظر گرفته شده است. اما ورزشگاه هشتم تازه ساخت نبوده و مشمول قرارداد اخیر بیمه‌ای نمی‌شود.

به گزارش گالف نیوز، هرچند که ارزش مالی این قرارداد فاش نشده است، اما این قرارداد با موافقت کمیته عالی قطر و سازمان مسئول زیرساخت‌ها برای برگزاری این تورنمت جهانی امضا شده است. در این گزارش آمده است که شش شرکت محلی قطری در این قرارداد، “اسلامیک اینشورنس” (QIIC) (سازمان اصلی در این قرارداد خاص به شمار می‌رود)، “قطر اینشورنس”، “جنرال اینشورنس”،‌ گروه بیمه تکافل “الخلیج”، “دوحه اینشورنس” و شرکت بیمه اتکایی “الکوت هستند. شرکت فرانسوی “اسکور گلوبال” یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه اتکایی جهان نیز توانست با تحت پوشش قرار دادن ۲۰ درصد از ریسک موجود، در این قرارداد موفقیت آمیز سهمی داشته باشد. همچنین ۸۰ درصد باقی مانده ریسک‌های موجود، توسط کنسرسیوم جدید تشکیل شده در قطر تحت پوشش قرار خواهد گرفت؛ یعنی توسط فعالان محلی و بین المللی بیمه در قطر.

اما این روزها پس از حادثه پلاسکو، تب توجه به امنیت سازه‌های مهم از جمله ورزشگاه‌ها بالا گرفته است. مهمترین ورزشگاه کشور نیز بدون شک ورزشگاه آزادی است. برای پاسخ دادن به این سوال که وضعیت بیمه‌ای و امنیت سازه‌ای این ورزشگاه در چه شرایطی قرار دارد، به شرح خبری از خبرگزاری فارس می‌پردازیم که طی آن مصطفی مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در روز ۴ بهمن ۹۵ یعنی ۵ روز بعد از حادثه پلاسکو در نشست خبری اعلام کرد: «خطر ریزش برای ورزشگاه آزادی وجود ندارد»، اما مدبر حرف‌های دیگری هم در این نشست زد و گفت:« حدود ۵۰ سال از عمر این بنا می‌گذرد و نیاز به مقاوم سازی دارد.» مقاوم سازی که حدود ۸۰ میلیاردتومان بودجه می‌خواهد!

بیمه استادیوم آزادی

مسئولان ورزش می‌گویند که نگران فروریختن بنای ورزشگاه آزادی نیستند. حسن طباطبایی مدیر مجموعه ورزشی آزادی نیز در گفت و گو با فارس تاکید کرد: “تست‌های لازم را گرفته‌ایم و سازه استحکام ورزشگاه آزادی مشکلی ندارد، اما نیاز به مقاوم سازی دارد.” در حرف‌های مدیران ورزشی ما یک نکته مشترک است؛ اینکه ورزشگاه آزادی باید مقاوم‌سازی و بازسازی شود. قرار است پس از پایان لیگ برتر شانزدهم یعنی اردیبهشت ۹۶، طرح بازسازی و مقاوم‌سازی عملیاتی شود.

یکی از مسئولان همیشه حاضر در ورزشگاه آزادی در هنگام مسابقات که نمی‌خواهد نامی از او برده شود به فارس می‌گوید: گاهی اوقات که تماشاگران در طبقه دوم ورزشگاه آزادی برای تشویق تیم محبوب‌شان به زمین پا می‌کوبند می‌توانید لرزش زمین را در دور زمین مسابقه زیر پایتان حس کنید! بنا فرسوده است و بیش از ۵۰ سال از عمرش می‌گذرد. برخی کارشناسان معتقدند که ورزشگاه‌های بزرگ جهان معمولا هر ۴ یا ۵ سال یکبار مورد بازبینی و مقام‌سازی قرار می‌گیرند و ورزشگاه آزادی نیز در بازه‌های مختلف زمانی مقاوم سازی شده است. با این حال طرح بازسازی و مقاوم‌سازی کلی ورزشگاه ازادی که حدود ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد از بهار ۹۶ آغاز می شود.

به نظر می‌رسد مدیران مجموعه ورزشی آزادی و شرکت توسعه و تجهیز تمام تمهیدات لازم را برای برگزاری ایمن مسابقات در این ورزشگاه ملی انجام داده‌اند و حتی تماشاگران حاضر در ورزشگاه در روز مسابقات بیمه هستند. طباطبایی در این مورد به فارس گفت: “میزان بیمه تماشاگران حاضر در ورزشگاه از نظر ریالی تا حدود ۴۰ میلیارد تومان بیمه هستند.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.