خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

بیمه بیکاری ۹۸ و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید:

با توجه به شرایط اقتصادی موجود که نیروی کار همواره در معرض تهدید از دست دادن شغل قرار دارد، بیمه بیکاری می‌تواند برخی از مسائل و مشکلاتی را که بر زندگی خانوادگی و اجتماعی شخص تأثیر گذار است، مهار کند. بنابراین در این شرایط آگاهی از جزئیات بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به این بیمه پرداخته و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

فهرست مطالب این نوشته:

بیمه بیکاری چیست؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین‌ اجتماعی است و شعب تأمین‌ اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • افرادی که حداقل ۶ ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارند.
 • افرادی که به صورت غیرارادی بیکار شده‌اند.
 • شخصی که بر اثر حوادثی مانند آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده است، نیاز به داشتن سوابق بیمه‌ای نداشته و بیمه بیکاری به او  تعلق می‌گیرد.
 • افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند.
 • تبعه کشورهای دیگر نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • افرادی که از شرکت در کلاس‌های آموزشی و کارآموزی که سازمان تامین اجتماعی برای شغل پیشنهاد می‌کند خودداری کرده‌اند.
 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
 • چنانچه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت دوماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد ولی کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

خدمات آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام  کند.


حتما بخوانید:

بیمتو اینترنتی خریداری کن

مدت بیمه بیکاری چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

مدت بیمه بیکاری چقدر است؟

استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکار شدن  ۵۵ سال سن یا بالاتر دارند و سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه دارند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنند. (درباره بیمه بیکاری بیشتر بدانیم)

چندبار می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری با احتساب دوره‌های قبلی برای مجردین، ۳۶ ماه و برای متاهلین یا متکفلین، جمعا به مدت ۵۰ ماه است.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد.
فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

در این‌باره باید گفت، بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است و صندوق تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون موقتاً بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند. در صورتی که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.

در چه شرایطی بیمه بیکاری لغو می‌شود؟

 • در صورتی که بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
 • بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند.
 • بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق میگیرد پایان یابد.
 • بیمه‌شده فوت کند.
 • بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی خودداری کند.

برای دریافت بیمه بیکاری چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

یکی از مزایا این است که تمام مدتی که فرد بیمه بیکاری می‌گیرد، برای او به‌ عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ یعنی ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود. همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.

بیمه‌بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌ بازار به‌عنوان اولین سامانه آنلاین مقایسه و خرید انواع بیمه ثالث خودرو، بدنه، موتورسیکلت، آتش‌سوزی و زلزله، عمر و درمان امکان مقایسه، انتخاب و خرید بیمه را فراهم می‌کند. با توجه به تقاضای بالای مردم نسبت به خدمات بیمه تأمین اجتماعی بیمه‌بازار محصول جدید خود را معرفی کرده  تا تمدید و صدور دفترچه تأمین اجتماعی نیز به‌صورت آنلاین انجام بگیرد.


از دست ندهید:

استعلام نرخ بیمه آتش سوزی

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه بدنه خودرو

راهنمای خرید بیمه عمر

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۳.۴ از ۵ / تعداد نظرات: ۵۲

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

39 نظرات
 1. علی نورمحمدی می گوید

  سلام و خسته نباشید من حدود ۷ ماه نگهبان یک کارخانه بودم و بعدش بهم گفتن که دیگه نیازی به نگهبان نداریم ولی نه قراردادی داشتم و نه چیزی اما هر هفت ماه بیمه من رو رد کردند الان حدود ۱۰ روز میگذره باید چکار کنم که بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره ؟ و اینکه اگه تعلق گرفت بعدش میتونم بیمه رو به صورت خویش فرما رد کنم یا باید دوباره استخدام جایی بشم ؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی برای پیگیری و پاسخ دراین خصوص لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 2. سعید می گوید

  سلام من سابقه اخرین شرکتی که کار کردم از ۱۲ ماه ۴ روز کمتره آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره ؟ لطفآ راهنمایی کنید ؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی یکی از شروط مدت زمان پرداختی حق بیمه میباشد درصورت واجد شرایط بودن بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت و درصورت نیاز به توضیح تلفنی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 3. شهروز اسدزاده می گوید

  با سلام بنده ۱۴ سال بیمه مشاغل آزاد دارم شش ماه در یک شرکت کار کرده واینک اخراج شدام ۵۵ سال دارم بیمه بیکاری من بر قرار میشود؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 4. نگین می گوید

  اگر فردی به خاطر عدم پرداخت به موقع حقوق و تاخیر ۶،۷ ماهه بخواد از محل کارش بیاد بیرون بیمه بیکاری بهش تعلق میگیره؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 5. امیرصالحی می گوید

  سلام من دوسال توی یکی از شرکتهای مجتمع فولاد مبارکه کارکردم که شش ماه اخربه فولادسبارفرستادن برای همون شرکت بعد میخواستم بدونم شرکت بیمه منو مثال چندماه شرکت بهسازان واریزکردع چندماه تکنو فلات کیش ولی من برای شرکت بهسازان کارمیکردم دوباره دومابهسازان ی ماه تکنوفلات کیش ولی شش ماه اخرشرکت بهشازان واریزکرده به من تعلوق میگیره بیمه بیکاری

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی برای دریافت سوابق بیمه از طریق سایت https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام نمایید یا نرم افزار تامین اجتماعی را از اپلیکیشن کافه بازار دریافت نمایید درنهایت پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن اقدام به دریافت بیمه بیکاری نمایید.

 6. بختیاری می گوید

  با سلام اگربرای بیمه بیکاری به دلیل بیماری نتونی برای حضوری زدن بری برای بار دوم آیا قابل حل میباشد؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی بدلیل نامفهوم بودن سوالتان لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید

 7. صابر می گوید

  سلام ایا برا بیمه بیکاری پاینه خدمت باید صدر صد باشه

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

 8. سعیده می گوید

  سلام من درخواست بیمه بیکاری دادم وبعداز ۹ماه دوندگی بهم گفتن چون تا الان کارفرما اسم شما رو تولیست بیمه شده های شرکتش رد کرده بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیره هرچقدرهم بهشون میگیم شاید کرفرما عمدا این کارو کرده گناه ما چیست اونافقط حرف خودشونومیزنن حالامیخوام بدونم مامیتونیم کاری کنیم یا واقعا حق با اداره تامین اجتماعی هستش؟

  1. حامد بختیاری می گوید

   سلام
   کاربر گرامی همانطور که خودتون فرمودید بدلیل رد شدن حق بیمه امکان دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد
   با تشکر از همراهیتان

  2. شهین می گوید

   زنگ بزنید به اداره بیمه گزارش بدید بگید برای شخصی که اونجا مشغول به کار نیست داره بیمه رد میشه

 9. هادی می گوید

  سلام من مهندس نظام مهندسی هستم و دارای پروانه اشتغال در سال ۹۴ میباشم. اکنون که اقدام به دریافت بیمه بیکاری هستم میگویند که اگر مهر داری بهت بیمه بیکاری تعلق نمیگیره. اصلا پروانه اشتغال مگر شغل محسوب میشود لطفا راهنمایی کنین

  1. حامد بختیاری می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نموده یا به ایمیل crm@tamin.ir سوالات خود را مطرح نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

 10. میلاد رنجبری می گوید

  سلام من به مدت چهار سال وشش ماه در یه شرکت کار میکنم ومجرد هستم وسرپرست مادرم وخواهرم هستم وکارت پایان خدمت هم ندارم ایابیمه بیکاری شامل من میشه وچند ماه هم میتونم استفاده کنم

 11. مسعود می گوید

  سلام،من حدود دوسال و نیم با یک شرکت آسانسوری کار کردم و تاریخ ۹۸/۶/۶ از کار اخراج شدم،تو این مدت هیچ قراردادی با من بسته نشده و مدت ۸ماه بیمه برام رد شده،یعنی تا برج ۹۸/۳ ولی دوماه آخر برام بیمه رد نکرده و از حقوقم کم کرده و ب من هیچ اطلاعی نداده،من برج ۹۸/۶ک بیکار شدم ب اداره کار رفته و شکایت کردم،آیا بیمه بیکاری بهم تعل میگیره،یا باید چکار کنم ک تعلق بگیره،با سپاس از پاسختون

 12. پروانه می گوید

  سلام.سوالم این بود که متاهل هستمو درحال حاضر ۱۲ماه که تو شرکت بیمه و مشغول به کارم ولی شرکت قبلی هم ۱۸ ماه سابقه بیمه دارم. الان به من متاهل بیمه بیکاری ۱۸ ماه تعلق میگیره یا ۱۲ ماه؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   ۱۸ماه به شما تعلق میگیرد( چون مجموع ماه های پرداخت حق بیمه شما بیشتر از ۲۵ ماه است)

 13. زهرا می گوید

  اگر درخواست مرخصی بدون حقوق کنیم با ۵ سال سابقه در شرکت و شرکت به ما مرخصی ندهد ، و ما مرخصی را برویم، آیا بیمه بیکاری تعلق میگیرد ؟

 14. علی نژاد می گوید

  سلام وقت بخیر. من مادرم طلاق گرفتن الان اگر بخوان بیمه بیکاری بگیرن شرایطشون مثل مجردین هستش؟ با اینکه سرپرست خانوار هستن…. برای ۲۰ ماه چقدر میتونن بیمه بیکاری بگیرن؟

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. اگر قانونا حضانت فرزندی رو برعهده دارن، بیمه بیکاری مثل افراد متاهل بهشون تعلق میگیره. با بیست ماه سابقه کار، ۱۲ ماه می‌تونن بیمه بیکاری بگیرن.

 15. نسرین می گوید

  با سلام تغییر کد کارگاه در دفترچه بیمه باعث عدم تعلق بیمه بیکاری به فرد میشود؟
  مثلا سه سال از یک کد کارگاه باشد و ۸ ماه اخر با کد کارگاه دیگر چند ماه بیمه تعلق میگیرد؟

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام
   تغییر کد کارگاه باید به اداره تامین اجتماعی اعلام بشه و بیمه‌ی ۸ ماه آخر از کارگاه دوم براتون رد بشه در این صورت مجموع سابقه بیمه شما سه سال و ۸ ماهه.
   اگر تغییر کد اعلام نشده و بیمه‌ی ۸ ماه آخر براتون رد نشده می‌تونین به شعبه مراجعه کنید و با ارائه مستندات ۸ ماه سابقه رو اضافه کنید.

 16. جبار نجفی می گوید

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه الان من کارت پایان خدمت ندارم میشه یه راهنمایی کنید واسه گرفتن بیمه بیکاری

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند بشین. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشه.

   1. جبار نجفی می گوید

    سلام من واسه بیمه بیکاری اقدام کردم به اداره کار ازم کارت پایان خدمت خواستن گفتن الزامیه ولی چند بار از مدیران سایت پرسیدم گفتن کارت پایان خدمت از بیمه بیکاری حذف شده الان میشه یه راهنمای بکنید بایدکجا برم از حقم دفاع کنم

    1. آرزو درزی می گوید

     سلام، اگر در فاصله کمتر از یک ماه بعد از بیمه بیکاری درخواستتون رو در اداره کار ثبت کردید، می‌تونید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید. هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ بعد از رسیدگی به پرونده شماره ۱۷۲۶/۹۶ رای وحدت رویه شماره ۱۹۳۲ رو صادر کرده و بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رو ابطال کرده.

 17. جبار نجفی می گوید

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. تا صدور مصوبه جدید فعلا این حکم لازم‌الاجراست.

 18. یک کارمند می گوید

  اگر فردی ۷سال در یک شرکت مشغول به کار و تحت پوشش بیمه باشد ولیکن سال اخر به مدت ۷سال قطع همکاری نماید و مجدد شرو ع به کار نموده و پس از ۴ماه همکاری و بیمه مجدد قطع همکاری با وی گردد آیا شامل بیمه بیکاری می شود؟ یعنی ۷سال بیمه داشته باشد سال اخر ۳ماه بیمه نشود ئ دباره در همان شرکت ۴ماه بیمه گردد آیا شامل قانون ۵ماه حقوق بیکاری میگردد؟؟؟

 19. متین آقازاده می گوید

  اگر نام شرکت رو تغییر بدن تو سابقه بیمه تاثیر میزاره؟؟؟بیمه بیکاری چطور تعلق میگیره

  1. جبار نجفی می گوید

   سلام من برای بیمه بیکاری به اداره کار رفتم میگه داشتن کارت پایان خدمت الزامی است شما گفتی این حکم برداشته شده آخری ندانستم الزامی است یاخیر

   1. راهنمای بیمه بازار می گوید

    با سلام
    الزامیست

 20. Aref می گوید

  فقط یه قانونش مزخرفه ،اونم پرداخت حق بیمه یکسال آخر تو یه کارگاه ، من الان سه ساله سابقه دارم الانم که میخوام استفاده کنم چون کارفرما بدون اطلاع من کارگاهمو عوض کرده نمیتونم استفاده کنم ،ازمهرسال گذشته عوضش کرده و الان خردادماهه ۹۸ و من فقط نه ماه سابقه تو آخرین کارگاه دارم ، خدالعنتشون کنه ،عارف هستم از کرج