بیمه بیکاری سال 99 و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید:

با توجه به شرایط اقتصادی موجود که نیروی کار همواره در معرض تهدید از دست دادن شغل قرار دارد، بیمه بیکاری می‌تواند برخی از مسائل و مشكلاتی را كه بر زندگی خانوادگی و اجتماعی شخص تأثیر گذار است، مهار كند. بنابراین در این شرایط آگاهی از جزئیات بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به این بیمه پرداخته و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد. اگر به علت شیوع بیماری کرونا کار خود را از دست داده اید، به پست بیمه بیکاری کرونا مراجعه کنید.

فهرست مطالب این نوشته:

بیمه بیکاری چیست؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین‌ اجتماعی است و شعب تأمین‌ اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • افرادی که حداقل 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارند.
 • افرادی که به صورت غیرارادی بیکار شده‌اند.
 • شخصی که بر اثر حوادثی مانند آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده است، نیاز به داشتن سوابق بیمه‌ای نداشته و بیمه بیکاری به او  تعلق می‌گیرد.
 • افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند.
 • تبعه کشورهای دیگر نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • افرادی که از شرکت در کلاس‌های آموزشی و کارآموزی که سازمان تامین اجتماعی برای شغل پیشنهاد می‌کند خودداری کرده‌اند.
 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
 • چنانچه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت دوماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد ولی کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام  کند.


حتما بخوانید:

بیمتو اینترنتی خریداری کن

مدت بیمه بیکاری چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب 6 و 12 ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب 36 و 50 ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

 

سابقه پرداخت حق بیمهمدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری
متأهلین و یا متکلفینمجردین
از شش ماه تا ۲۴ ماه کامل۱۲ ماه۶
از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه۱۸ ماه۱۲
از ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه۲۶ ماه۱۸
از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه۳۶ ماه۲۶
از ۲۴۱ ماه به بالا۵۰ ماه۳۶

 

استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکار شدن  ۵۵ سال سن یا بالاتر دارند و سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه دارند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنند. (درباره بیمه بیکاری بیشتر بدانیم)

چندبار می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری با احتساب دوره‌های قبلی برای مجردین، 36 ماه و برای متاهلین یا متکفلین، جمعا به مدت 50 ماه است.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ٥٥ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ٤ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد.
فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

در این‌باره باید گفت، بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است و صندوق تامين اجتماعی مکلف است با دريافت حق بيمه مقرر، به بيمه‌شدگانی که طبق مقررات اين قانون موقتاً بيکار می‌شوند، مقرری بيمه بيکاری پرداخت كند. در صورتی که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.

در چه شرایطی بیمه بیکاری لغو می‌شود؟

 • در صورتی که بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
 • بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند.
 • بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق میگیرد پایان یابد.
 • بیمه‌شده فوت کند.
 • بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی خودداری کند.

برای دریافت بیمه بیکاری چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

یکی از مزایا این است که تمام مدتی که فرد بیمه بیکاری می‌گیرد، برای او به‌ عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ یعنی ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود. همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.

بیمه‌بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌ بازار به‌عنوان اولین سامانه آنلاین مقایسه و خرید انواع بیمه ثالث خودرو، بدنه، موتورسیکلت، آتش‌سوزی و زلزله، عمر و درمان امکان مقایسه، انتخاب و خرید بیمه را فراهم می‌کند.


از دست ندهید:

استعلام نرخ بیمه آتش سوزی

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه بدنه خودرو

راهنمای خرید بیمه عمر

نظر یا پرسش خود را بنویسید

325 نظر
 1. الی

  سلام من ششم اسفند ۹۹ مرخصی زایمانم به پایان رسید وپس از ان مجدد به کارم باز گشتم اما الان کارفرما اعلام کرده تاخرداد امسال به من نیاز دارد و پس ازان بیکار میشوم ایا میتوانم بعداز خزداد باتوجه به اینکه پس از مرخصی زایمان ۳ما ه سابقه بیمه برایم ردشده از بیمه بیکاری استفاده کنم کلا ۵سال و۴ ماه هم سابقه بیمه دارم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله مرخصی زایمان هم جزو سوابق بیمه‌ای شما حساب می‌شود و بعد از تسویه حساب، شما با برگه عدم نیاز دریافتی از شرکت می‌توانید به یکی شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید و درخواست بیمه بیکاری خود را ثبت کنید.

 2. Anil

  با سلام،بنده اردییهشت سال ۹۹ بیکار شده ام و تمام مراحل و پروسه های اداری سازمان بیمه رو طی کردم تازه پس از یکسال دیروز برام پیامک اومد که قراره از ماه بعد ۱۸۳۵۰۰۰ تومن واریز کنن،ایا حقوقی که واریز میکنن طبق قوانین پارساله یا با حقوق پایه ی امسال باید واریز شود؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مبلغ بیمه بیکاری بر اساس میانگین حقوق 3 ماه پایانی حقوق شما محاسبه خواهد شد.
   اگر 55% مبلغ محاسبه شده از حقوق پایه تعیین شده برای آن سال کمتر باشد، به شما حقوق پایه تامین اجتماعی تعلق می گیرد.
   با افزایش حقوق پایه در هر سال، افزایش حقوق برای شما نیز اعمال خواهد شد.

 3. جهان

  سلام .بنده ۱۴ سال بیمه دارم ۵ساله توی یک شرکت کار کردم الان میخام از بیمه بیکاری استفاده کنم .لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم .توی این چنذسال فقط سال اول قرارداد بستم مابقیش دیگه ادامه همون قرارداد هست

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری یکی از مدارک مورد نیاز قرارداد و نامه عدم نیاز از محل کار شما است.
   در صورتی که قرارداد نداشته‌اید، شرکت مورد نظر می‌بایست برگه‌ای را که تائید کند شما طی سال ها در آنجا فعالیت کرده اید با ذکر تاریخ شروع و پایان کار شما و همینطور حقوق سالیانه با سربرگ و مهر به شما ارائه دهد.

 4. ساحل

  من از تیر ماه تا دی ماه پارسال مشغول کار بودم و شرکت بیمه شهریورماهمو پرداخت نکردن و تیرماه هم ۲۵روز ثبت شده ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری حتما باید تا 30 روز پس از ترک کار اقدام نمایید.
   اما یکی دیگر از شروط مهم برای دریافت بیمه بیکاری داشتن حداقل 6 ماه سابقه بیمه قبل از بیکاری است و اگر در طول سابقه بیمه وقفه ایجاد شده باشد باید پرونده شما در شورا مطرح شود و در صورت موافقت به شما بیمه بیکاری تعلق گیرد.

 5. Vahid

  سلام وقت بخیر

  در صورت اتمام قرار و نامه عدم نیاز توسط کارفرما می‌توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟ با اخراج فرق دارد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله در صورتی که نامه عدم نیاز و قرارداد خود را به شعبه بیمه تامین اجتماعی ارائه دهید میتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.
   البته توجه داشته باشید که قبل از تاریخ بیکاری حتما 6 ماه سابقه بیمه داشته باشید و تا یک ماه پس از اتمام قرارداد به شعبه بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

 6. نازنین صفاری

  سلام. وقت بخیر.
  من از مهر ماه سال ۹۹ بیکار شدم و برای بیمه بیکاری اقدام کردم و مبلغ ماهانه 2,704,000 تومان به مدت ۱۸ ماه واسم مقرر شد.که اولین واریزیم ۱۶ فرودین ۱۴۰۰ بود که حقوق مهر تا بهمن رو واریز کردن.تکلیف حقوق اسفند ۹۹ و فروردین ۱۴۰۰ چی میشه؟
  یه سوال دیگه هم دارم که خواهش میکنم حتما جواب بدید. آیا افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ شاملِ حقوقِ منم میشه؟و اگر شاملِ من میشه اون مبلغی که بهتون گفتم چند درصد افزایش پیدا میکنه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   حقوق ها معمولا با یک ماه تاخیر پرداخت میشود اما در صورتی که این تاخیر بیشتر شود میتوانید به شعبه بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.
   امکان دارد به دلیل بازرسی و عدم حضور در منزل پرداخت حقوق موقتا تعلیق شود.
   بیمه بیکاری بر اساس میانگین حقوق سه ماه آخر کار شما محاسبه میشود و اگر از 55% میانگین کمتر باشد به شما حداقل حقوق پایه آن سال پرداخت خواهد شد و با تغییر سال این افزایش بر حقوق پایه اعمال میشود.

 7. جواد

  سلام اگر بخاطر رعایت نکردن قوانین محل کار اخراج شویم آیا بیمه بیکاری تعلق میگره

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که قرارداد داشته باشید و پس از اخراج نامه عدم نیاز به شما ارائه شود باید تا یک ماه پس از برکناری یا اخراج به شعبه بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید و این موضوع را اعلام نمایید.
   پرداخت و یا عدم پرداخت بیمه بیکاری پس از بررسی پرونده در شورا به شما اطلاع داده میشود.

 8. شهرام سهیلی

  سلام.ببخشید شرایط سنی رو بازنشستگی تاثیر داره. مثلا با ۴۸یا۵۰سال سن و سی سال سابقه بیمه مشکلی نداره بازنشستگی.
  اگر بیمه اختیاری باشه شرایط فرق میکنه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی با سن بیمه شده رابطه مستقیمی دارد.
   در قانون مردانی که 60 سال دارند و 20 سال سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی دارند مشمول بازنشستگی میباشند.
   در کنار این موضوع اگر 30 سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشید و 50 سال سن داشته باشید نیز میتوانید تقاضای بازنشستگی کنید.
   اگر کمتر از این باشد بخ نسبت سابقه حقوق خواهید گرفت.
   مثلا با 48 سال سن و 30 سال سابقه با حدود 28 روز حقوق بازنشسته خواهید شد.

 9. حسن

  سلام من میخوام بیمه خودم آزادپرداخت کنم .ماهی چقدربایدپرداخت کنم.کارگربیشترنیستم

  1. بیمه بازار

   سلام
   حق بیمه اختیاری سال 1400 بر اساس 27% حقوق پایه یعنی سه میلیون و 186 هزار تومان برای ماه های 30 روزه مبلغ 861 هزار تومان و برای ماه های 31 روزه 889 هزار تومان تعیین شده است.

 10. حدیث محمدی

  سلام وقت بخیر
  ببخشید میخواستم بدونم پایه دریافتی بیمه بیکاری سالانه با توجه به حقوق اداره کار افزایش پیدا میکنه یا خیر؟یعنی پارسال که پایه ۱۹۰۰ بوده دریافتی امسال بنده هم همین خواهد بود یا مشمول قوانین جدید اداره کار میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مبلغ پرداختی بابت بیمه بیکاری بر اساس میانگین حقوق 3 ماه آخر اعلام شده در لیست بیمه برای شما میباشد.
   این مبلغ بین 55% تا حداکثر 80% میانگین حقوق 3 ماهه شما است و اگر 55% این مبلغ کمتر از پایه حقوق اعلامی آن سال باشد، حداقل حقوق پایه به شما پرداخت خواهد شد، که این مبلغ بر اساس حقوق پایه هر سال متفاوت خواهد بود و افزایش حقوق بر آن لحاظ میشود.

 11. شهرام سهیلی

  سلام.۲۵سال سابقه بیمه دارم.یه دوره ۱۸ماهه بیمه بیکاری گرفتم‌.نزدیک ۱۱سال خودم بیمه ریختم.بعد رفتم سرکار مدت ۳سال.دوباره بیکار شدم.کلا ۲۵سال سابقه دارم.ایا دوباره بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره.رو بازنشستگی تاثیر داره یانه.ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به سابقه بیمه 25 ساله شما، اگر مجرد باشید 36 ماه و چنانچه متاهل باشید 50 ماه بیمه بیکاری تعلق می گیرد.
   اما چون در گذشته 18 ماه بیمه بیکاری دریافت کرده اید، این مدت از کل کسر خواهد شد و مثلا در صورت تاهل 32 ماه باقیمانده به شما پرداخت خواهد سد.
   مبلغ بازنشستگی بیمه بر اساس میانگین حق بیمه پرداختی 2 سال آخر حساب می شود و توصیه می شود اگر میخواهید حداکثر مستمری بازنشستگی را دریافت کنید، 2 سال پایانی را حق بیمه پرداخت کنید و بیمه بیکاری نباشد.

 12. رضا

  سلام من ۶ سال سابقه کار دارم مجرد هم هستم میخاستم بدونم چند ماه بیمه بیکاری بهم تعلق میگره

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به سابقه پرداختی بیمه و بعد از بررسی پرونده به شما حداکثر تا 12 ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد.
   باید توجه داشته باشید مدت پرداخت حق بیمه به عواملی مانند مدت زمان پرداخت مستمر حق بیمه و عدم دیرکرد بستگی دارد و حتما باید قبل از اقدام به دریافت بیمه بیکاری، 6 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید.

 13. براتی

  سلام وقتتون بخیر
  همسر بنده کارمند اداری یه بیمارستان دولتی هستش که از اوخر دیماه ۹۹ بخاطر بحث و مشاجره با مسئول واحدشون و اتهامهای ثابت نشده ای که به همسرم زدن ،ترک کار کردن…حتی بعد کار دوباره از همسرم خواستن سرکارش برگرده ولی با تنزل رتبه که همسرم قبول نکردن و براشون نامه غیبت زدن و همسرم بخاطر اتهامهای ناواردی که بهشون زدن دیگه سرکار برنگشتن،میخواستم ببینم اگه برای بیمه بیکاری اقدام کنن میتونن بیمه بیکاری بگیرن،؟
  در ضمن همسرم برای ادامه تحصیل میخوان اقدام کنن این موضوع به روند دریافت بیمه بیکاریشون کمک میکنه ؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری یکی از مدارک لازم نامه عدم نیاز محل کار است.
   اما باید توجه داشته باشید فقط تا یک ماه پس از اخراج یا بیکار شدن میتوانید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.
   با توجه به گذشت حدود 4 ماه از بیکار شدن همسر شما احتمالا ایشان دیگر مشمول بیمه بیکاری نمیشوند.
   در ضمن تحصیل هم یکی دیگر از موانع در برابر بیمه بیکاری محسوب میشود.

 14. الهه

  باسلام من درحال حاضربیمه مرخصی زایمانم رادریافت میکنم آیامیتوانم بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه مرخصی زایمان در زمان مرخصی زایمان پرداخت می شود و مدت زمان پرداخت آن به عنوان سابقه بیمه محاسبه می شود.
   یکی از شروط دریافت بیمه مرخصی زایمان شاغل بودن قبل از زایمان است و به نوعی بیمه بیکاری در زمان مرخصی زایمان محسوب می شود و امکان دریافت همزمان بیمه بیکاری و بیمه مرخصی برای زایمان وجود ندارد اما بعد از پایان مرخصی زایمان می توان در صورت عدم نیاز کارفرما درخواست بیمه بیکاری داد.
   برای اینکه بیشتر از قوانین کمک هزینه بارداری مطلع شوید میتوانید مقاله “مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان” را مطالعه کنید.

 15. علی

  سلام. هشت سال شاغل بودم بیمه تامین احتماعی دوسال بیکار شدم ومجدداسال۹۹بکارگیری شدم توسط شرکت قبلی مدت شش ماه مشغول بودم وحالا مجددا بیکار شدم. میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم.
  توضیح اینکه شرکت مارفرمای بنده تانین نیروی انسانی بوده ودر شرکتهای دولتی مشغول بودم.
  ممنون از راهنماییتون

  1. بیمه بازار

   سلام
   باتوجه به شرایط اظهار شده اگر شما قبل از بیکاری حداقل 6 ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشید، مشمول بیمه بیکاری میشوید.
   اما باید توجه داشته باشید تا یک ماه پس از بیکاری فرصت دارید تا برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.

 16. جعفری

  خسته نباشید.سوالم اینه که حدود ۲۶ سال سابقه بیمه توی کارگاه کفاشی دارم الان بیکار شدم ولی قرارداد ندارم بیکاری میتونم بگیرم.۵۱ سال هم سنم هست.

 17. مهدی یاریچگنی

  من یکسالو چهار ماه مشغول کارم بعد ی وقفه سه روزه تو یکماه و
  و یک وقفه بیست روزه تو یکماه دیگه دارم یعنی بیممو کم رد کردن ولی کلا مداوم یکسالو چهار ماه که یکجا مشغول کارم ایا تو گرفتم بیمه بیکاری تاثیر داره که بهم تعلق نگیره؟.

  1. بیمه بازار

   سلام
   اگر منظور از وقفه همان غیبت باشد و در لیست بیمه غیبت ثبت شده باشد، تاثیری بر پرداخت بیمه بیکاری ندارد.
   نکته مهم این است که حتما قبل از تاریخ بیکاری، 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.

 18. مهسا

  باسلام من ازشرکت اخراج شدم ونامه عدم نیازهم دارم.وباتوجه به این قضایا میخوام ازتهران برم شهرستان آیا حقوق بیکاری به من تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مهاجرت به شهر دیگر مانعی برای دریافت بیمه بیکاری نیست.
   فقط باید توجه داشته باشید محل سکونت خود را در شهر مورد نظر به شعبه بیمه تامین اجتماعی معرفی کنید تا در صورت مراجعه بازرس بیمه تامین اجتماعی با مشکل مواجه نشوید.

 19. امیرحسین

  سلام وقت بخیر
  من از سال ۸۴ تا ۹۴ بیمه دارم ۱۰ سال
  اما از سال۹۴ تا ۹۹ وقفه افتاد
  از برج ۳ سال ۹۹ تا برج ۱۲ سال ۹۹ بیمه بودم ۱۰ ماه
  کارفرما برج یک ۱۴۰۰ قصد اخراج دارد آیا بیمه به من تعلق میگیرد قبلاً از بیمه بیکاری استفاده نکردم

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به سابقه قبلی بیمه شما و 10 ماه پایانی سال 99 شما مشمول بیمه بیکاری هستید.
   اما باید توجه کنید از تاریخ عدم نیاز یا اخراج فقط یک ماه فرصت دارید تا بیمه تامین اجتماعی را در جریان بیکاری خود قرار دهید و بیمه بیکاری دریافت کنید.

 20. وحید

  سلام خسته نباشید. من حدود سه سال در یک شرکت مشغول به کار بودم و از اونجا در اومدم و سه ماهه درجای دیگه مشغول هستم که هنوز قرارداد ندارم. آیا برای بیمه بیکاری میتونم اقدام کنم؟ من بخاطر حساسیت پوستی از کار قبلی دراومدم و اینجا هم که هستم بیشتر شده مشکل دستم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری باید حداکثر تا ۳۰ روز پس از ترک کار اقدام کرد و به درخواست های پس از این مدت ترتیب‌اثر داده نمی‌شود.
   برای مشکل پوستی خود اگر مانع از انجام کار باشد، می‌توانید درخواست بررسی ازکارافتادگی دهید.

 21. غلامی

  ازنظراطلاع رسانی محتواش خوب بود

 22. محسن

  میخواستم ببینم بیمه بیکاری اردیبهشت رو کی میریزن؟

 23. Mehti

  پدر من چندین ساله بیکاره و ۲۵سال بیمه داره چند سالی هست کار بیمه ای نداشته .بیکار توخونس من خرج خونه میدم .الان بیمه بیکاری تعلق میگیره بهش

  1. بیمه بازار

   خیر برای دریافت بیمه بیکاری باید 30 روز بعد از بیکار شدن غیر ارادی به وزارت کار مراجعه کرد.

 24. آزاده

  با سلام
  من مدرک تحصیلیمو گم کردم برای دریافت بیمه بیکاری الزامیست؟

  1. بیمه بازار

   خیر الزامی نیست

 25. آزاده

  ممنون از اطلاعاتتون

 26. ناصرخضرافکن

  سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدی که دراختیاربنده قراردادید.بیمه بیکاری برای من که بالای3سال سابقه دارم ومتاهلم ویک فرزنددارم وحقوق دریافتی ام2725000تومان بودچقدراست؟

  1. بیمه بازار

   55 درصد حقوق دریافتی برای شما تعیین میشود.

 27. سامان

  سلام
  نامه اخراج نمیده کارفرما
  و میگه باید استفا بدی تا تسویه کنم
  کپی قرارداد هم ندارم
  ولی 4سال سابقه بیمه مستمر دارم اونجا

  1. بیمه بازار

   متاسفانه با این موارد شرایط دریافت بیمه بیکاری ندارید

 28. مینا

  با سلام من از فروردین ماه بیکار شدم‌ بدلیل اتمام قرارداد یعنی ربطی ب کرونا نداشته ایا مبلغ بیمه بیکاری کرونا و من ک بدلیل اتمام قرار داد بوده باهم فرق داره

  1. بیمه بازار

   بله فرق دارد.

 29. رضا

  سلام.ماتعدادی نیروی شرکتی وزارت دفاع هستیم.با پیمانکار قبلی سه سال قرارداد نداشتیم وبا پیمانکار جدید هم بدلیل تخلف زیاد امضا نکردیم. حالا که قرارداد نداریم چطور میتوانیم بیمه بیکاری بگیریم

  1. بیمه بازار

   برای گرفتن بیمه بیکاری داشتن قراداد کاری الزامی است .

 30. رضا

  سلام.ما نیروی شرکتی وزارت دفاع هستیم.با پیمانکار قبلی سه سال قرارداد نداشتیم وقرارداد پیمانکار جدید هم بدلیل تخلف زیاد امضا نکردیم.حالا که تکلیف اینکه قرارداد نواریم چطور میتونیم بیمه بیکاری بگیریم

  1. بیمه بازار

   برای گرفتن بیمه بیکاری داشتن قراداد کاری الزامی است .

 31. زهیر

  ممنون از اطلاعات مفید و کامل

  1. محسن

   بیمه بیکاری اردیبهشت کی واریز میشه؟

 32. کسرا

  سلام
  یکجا خوندم تز استثنائات بیمه بیکاری تمام شدن مدت قرارداد هست
  قراردادهای سالهای پیش ۱ ساله بودن،امسال فقط فروردینو قرارداد دادن بهم یعنی زمان اتمام قرارداد همون موعد بیکارشدن بنده هست، نامه عدم نیاز هم به خودم دادن البته
  مدارکمو دادم اداره کار، ایا اون قاعده اتمام مدت قرارداد مانع دریافت بیمه بیکاری من میشه؟؟؟

  1. بیمه بازار

   اگر قرارداد شما به اتمام رسیده و شرکت اعلام عدم نیاز کرده باشند به شما بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 33. نگار

  سلام من از اول فروردین 99 با نامه عدم نیاز از شرکت بیرون اومدم و به اداره کار مراجعه کردم گفتن از طریق سایت ثبت نام کن. بیکاریم ربطی به کرونا نداره هشت سال مداوم سابقه پرداخت حق بیمه دارم بهم 18 ماه تعلق میگیره الان با بیکاری کرونا ادغام شده و بدون اینکه مدارک مثل قرارداد و فیش حقوقی و دفترچه بیمه بخوان پیامک دادن شماره کارت بدیم برای پرداخت. چرا این دونوع بیکاری تفکیک نمیشه؟ من با دو سال آخر با حقوق پنج میلیون بیمه دادم الان میخوان دو ماه 825 هزارتومن به من بدن؟ این چه مسخره بازیه؟ به کجا برسونیم صدامونو؟ اداره کار که راه نمیدن میگن نیاین پیامک میاد. بیمه که میگه باید برین اداره کار لطفا صدای ما بشین و این سوالو که برای خیلی ها مطرح شده جواب بدین.

  1. بیمه بازار

   اگر امضا مدیر عامل و مهر شرکت داشته باشد، کافیست

 34. محسن

  سلام لطفا جواب بدید کارشناس بیمه:
  من بیمه تامین اجتماعی با شغل باغبان هستم که مادرم کارفرما هست. تا پارسال بیمه پولی به عنوان بیمه بیکاری از ما دریافت نمی کرد ولی از فروردین 95000 تومان بابت بیمه بیکاری به حق بیمه اضافه شده.و حق بیمه ما از 170000 تومان شده 320000 تومان.واقعا زیاده.سوالم اینه که این مبلغ برای بیمه بیکاری پرداختش اجباریه؟میشه بریم بگیم بیمه بیکاری نمیخواهیم؟چون عملا شامل ما نمیشه ما کارگاه خانوادگی هست.
  با تشکر از شما

  1. بیمه بازار

   همچین چیزی نباید وجود داشته باشد. بهتر است به اداره کار شهرتان رجوع کنید.

 35. منصور وفا

  سلام من تااخراسفندمشغول به کاربودم فرودین منواخراج کردن ونامه برای بیمه بیکاری دادندوثبت نام هم انجام شد .حالا میخواستم بدونم بنده شامل بیمه بیکاری کروناهستم یاخیر یاباید مراجعه با اداره کارکنم

  1. بیمه بازار

   بیمه کرونا به افرادی که دچار بیماری کرونا با تایید پزشکی شده باشند تعلق می گیرد.

 36. میلاد

  سلام من ۱۳ سال سابقه ی بیمه دارم و کارت پایانه خدمت ندارم می خواستم بدونم بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شده است. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند شوید. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشد

 37. امیر

  سلام ، در مدارک بیمه بیکاری کپی صفحه اول دفترچه خواسته شده من کلا دفترچه نگرفتم از روز اول مشکلی پیش نمیاد برای گرفتن بیمه بیکاری ؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   باید تهیه کنید برای گرفتن بیمه بیکاری

 38. Reza

  سلام من تا پایان سال قرارداد داشتم الانم ثبت سامانه کردم این که به پرداخت سه ماهه کدونا مربوط نمیشه اخه از من مدارک نخواستن الان قرار نیست که دوباره پرونده سازی کنم

 39. احمد

  با سلام
  کار ما از هفده اسفند تعطیل شد تا بیست فروردین
  الان از بیستم تا الان دارم کار میکنم ولی کارفرما میگه حقوق نمیدم بیمه هم رد نمیکنم چون شما بیمه بیکاری می گیرید و موظفید که مجانی کار کنید و دستور خود اتحادیه هست
  آیا درسته این صحبت

  1. بیمه بازار

   در صورت دریافت بیمه بیکاری شما حق کار کردن در جایی یا گرفتن حقوق ندارید. اما اگر بیمه بیکاری نمی گیرید در صورت داشتن قرارداد کاری معتبر می توانید شکایت فرمایید.

 40. مهران

  چرا تکلیف ما بیکاراین غیر کرونایی رو روشن نمیکنند من اخر بهمن نود و هشت بیکار شدم به علت غیر از کرونا الان سه ماه و نیم گذشته بلاتکلیفیم، تمام مراحل رو حضوری انجام دادیم الان چه خاکی تو سرمون بریزیم با این همه اجاره و خرج و مخارج و قسط وام و هزار کوفت دیگه چرا کارمون رو انجام نمیدن اخه

 41. فرشته

  سلام.ببخشید من پیامک بیمه بیکاری کرونا برام اومده.ایا این بیمه بیکاری با بیمه بیکاری اصلی فرق داره؟یعنی من کلا شرکت کار نمیکنه چون شرکت بیمارستانی بود اگر دیگه کار نکنه نمیشه از بیمه بیکاری عادی استفاده کنم که تعداد ماه های پرداختش بیشتره.ممنون میشم اگر اطلاعی دارین پاسخ بدین.

  1. بیمه بازار

   تایید استراحت تجویزی از سوی مراجع پزشکی سازمان
   تکمیل فرم معرفی بکار توسط کارفرما
   همچنین ارسال لیست حق بیمه در ماه وقوع بیماری احراز سایر شرایط قانونی
   افتتاح حساب و یا معرفی حساب بانکی
   پس از طی مراحل فوق در اسرع وقت اقدام لازم در خصوص پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بعمل می آید.

   1. بیمه بازار

    کاربر گرامی جهت بررسی و پاسخ در خصوص اطلاعات وارد شده در سامانه تامین اجتماعی و علل مغایرت در پرداخت، لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نموده یا به ایمیل crm@tamin.ir مسئله خود را مطرح نمایید.

 42. ارزو

  پدر من۲۰۰ماه سابقه داره وتا حالا ازبیمه بیکاری استفاده نکرده چرا بهش ۱۸ ماه دادن؟

  1. بیمه بازار

   اگر بیمه خویش فرما مابین سنواتشون نبوده می توانند درخواست رسیدگی مجدد بدهند.

 43. عاطفه

  سلام شوهر ۲۰اسفند ۹۸به خاطر کرونا گفتن فعلا نیاید تا ۱۵فروردین بعد۱۵فروردین بهش گفتن که دیگه نیاید سرکار نیروی جدید گرفتن تاالان شوهرم بیکاره برابیمه بیکاری کروناثبت نام کردیم خبری نشد ایا بیمه بیکاری غیرکرونا هم تعلق میگیره؟ حدود ۱سال ببمه اینجا بوده و۶سالم قبلا داشته سابقه بیمه چیکار باید بکنیم ؟

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند .

 44. عاطفه

  سلام شوهر ۲۰اسفند ۹۸به خاطر کرونا گفتن فعلا نیاید تا ۱۵فروردین بعد۱۵فروردین بهش گفتن که دیگه نیاید سرکار نیروی جدید گرفتن تاالان شوهرم بیکاره برابیمه بیکاری کروناثبت نام کردیم خبری نشد ایا بیمه بیکاری غیرکرونا هم تعلق میگیره؟ حدود ۱سال ببمه اینجا بوده و۶سالم قبلا داشته سابقه بیمه

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند .

 45. جلال

  سلام
  من ١٩ سال بيمه دارم والان ميخوام از بيمه بيكاري استفاده كنم ، اين بيمه بيكاري بعدا در جهت دريافت مستمري اثر منفي نداره واصولا نظر شما در اين زمينه چيه؟

  1. بیمه بازار

   خیر . تنها زمانی که با حقوق بیمه بیکاری بازنشسته شوید با همان حقوق مستمری دریافت می کنید.

 46. سیمین

  من بیمه فروردینم 15 روز رد شده و دوباره از او.ل اردیبهشت بیمه رد شده یعنی یه وقفه 15 روزه افتاده بین بیمه ام با 7 سال سابقه پرداخت بیمه اگر برای بیمه بیکاری مثلا دو ماه دیگه اقدام کنم مشکلی هست که بیمه ام پیاپی نبوده کلا چه مشکلی ایجاد میکنه این 15 روز که بیمه رد نشده ترک کار اعلام نشده فقط بیمه رد نشده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   اگر از طریق ارایه مدارک به کمیته بیمه بیکاری اقدام نموده باشید خیر برقراری میسر نمیگردد اما اگ از طریق دادخواست در اداره کار پیگیربرقراری بیمه بیکاری شوید با اخذ رای اداره کار و پرداخت خلا بیمه ای توسط کارفرما امکان برقراری بیمه بیکاری پس ا پرداخت حق بیمه 15 رو خلا میسر خواهد بود

 47. جلال مرادي

  سلام
  من حدود ١٩ سال بيمه دارم و الان با شركتي كه كار ميكردم قطع همكاري نمودم ميخواستم بپرسم اگر من بيمه بيكاري بگيرم بعدا در دريافتي مستمري من تاثير داره يا نه، واصولا شما چه پيشنهادي به من داريد. باتشكر

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند . خیر ندارد .

 48. Majid

  سلام من بعد از ۱۸ماه بیمه بیکاری گرفتن ۹ ماه سر کار بودم دوباره بیکار شدم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره یا نه؟

  1. بیمه بازار

   سلام من بعد از ۱۸ماه بیمه بیکاری گرفتن ۹ ماه سر کار بودم دوباره بیکار شدم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره یا نه؟

   1. بیمه بازار

    بیمه بیکاری با در نظر گرفتن تعداد روزهایی که حق بیمه پرداخت کردید و تعداد روزهایی که بیمه بیکاری دریافت گردید محاسبه می گردد.

  2. بیمه بازار

   بیمه بیکاری با در نظر گرفتن تعداد روزهایی که حق بیمه پرداخت کردید و تعداد روزهایی که بیمه بیکاری دریافت گردید محاسبه می گردد.

 49. سارا

  سلام و وقت بخیر، از مهر 92 سابقه ی بیمه دارم، اگر برای بیمه بیکاری اقدام کنم چند ماه می تونم استفاده کنم؟ متاهل هستم

  1. بیمه بازار

   از 25 ماه تا 120 ماه، برای متاهلین ۱۸ ماه بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 50. یوسف

  خوبه

 51. محمد

  باسلام من به یه مشکلی با کارفرمام برخوردم اونم اینه که بعد اخراجم منو به اداره کار معرفی نمیکنه الان چیکار باید بکنم

  1. زهره

   برو اداره کار شکایت کن مجبور یه به کار برگردون یا اینکه ضرر و زیانت رو جبران کنه

 52. هادی م

  سلام ببخشید پول بیمه بیکاری رو کارفرما میده یا تامین اجتماعی؟

  1. مریم

   تامین اجتماعی

 53. امیر محمد

  سلام کارفرمای من از 5 اسفند ماه 98 بیمه برای من رد نکرده وقتی من اقدام کردم توی سایت 30 فروردین بودچون اون موقع گفت توی سایت باید ثبت نام کنم و من مجبور بودم فروردین رد کنم واسه خودم نه اسفندماه بعد الان 30 اردیبهشت تونستم از 5 اسفند بزنم ولی کلا هر مشکلی ک بوده از کارفرمام بوده میخوام بدونم بیمه بیکاری اسفند بهم تعلق میگیره؟؟ چون اسمش از بیمه برام نیومده ک شماره حسابم رو بزنم

  1. ا

   باید میزدی از اسفند بیکار شدی، ما که از اسفند زدیم هنوز پول ندادن چه برسه شما که زدین فروردین

   1. مهران

    چرا بیمه بیکاری ما غیر از کرونایب ها رو نمیدن بخدا از بی پولی و بیکاری داریم تلف میشیم زن و بچه داریم اجاره خونه و قسط و گرفتاری و خرج خورد و خوراک چه غلطی باید بکنیم هرجا هم سرچ میزنی فقط نوشته بیمه بیکاری کرونا

 54. مصطفی احمدی

  سلام من برج 12 بیکار شدم تا ثبت نام بیمه بیکاری کرونا اومد رفتم ثبت نام کردم .برای همکارام اس ام اس امد ک شماره کارتشون بدن .برای من نیومده بود .تا امروز رفتم کافینت بهم میگن شما انصراف دادید .من در رستوران شاغلم سحاب کارم بهم میگه تا کرونا تموم بشه رستوران باز میشه.من بعد چرا برم انصراف بزنم وقتی حتی بیمه رد نشه.خواهشن کاری بکنید واسم جواب من بدید من خوزستان هستم اهواز .حاضرم تهران هم برم.کارش درست کنم ممنون

  1. ابوذر

   اداره کار برو …..مشاور هست

 55. وحید

  سلام آیا برای کسی شامل بیمه بیکاری میشد بیمه نیز ریخته میشود یا نه ؟منظور اینکه آیا در این مدت دفترچه فرد قابل استفاده است یا خیر ؟

  1. content@bimebazar.ir

   دفترچه قابل استفاده‌س و می‌تونه تمدید بشه.

 56. علی

  سلام شماره حساب بانکی روکه میخواستن نداشتم شماره کارت داداشم روثبت کردم مشکل بوجود میاد؟

  1. بیمه بازار

   بله مشکل داره. بانک باید تأیید کنه که شماره حساب متعلق به شماست.

 57. تعديل نيرو

  سلام من ٥سال شاغل بودم از اسفند محل كارم بسته شده ودرخواست بيمه بيكاري كرونادادم الان دوباره گفتن بياين سركار ولي ممكنه بعديك ماه تعديل نيرو داشته باشيم من اگر بعداز يك ماه كه شروع به كار كردم تعديل نيروبشم و برم درخواست بيمه بيكاري بدم بهم تعلق ميگيره با اين شرايط؟ممنون ميشم از راهنمايتون

  1. بیمه بازار

   بله می‌تونید دوباره درخواست بیمه بیکاری بدید.

 58. سیما

  با سلام
  ایا چنانچه بلافاصِله بعد از قطع بیمه شرکتی ،اقدام به تشکیل پرونده برای پرداخت بیمه خویش فرما کنم)برای اینکه فاصله بین بیمه ام نیفتد)باز هم میتوانم از بینه بیکاری استفاده کنم یا اینکه بهتر از بیمه بیکاری استفاده کنم و بعد از اتمام دوره ،بیمه خویش فرما درخواست کنم؟

  1. بیمه بازار

   درصورتی که خودتون رو بیمه خویش فرما بکنید نمی‌تونید از بیمه بیکاری استفاده کنید. در صورتی که واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری هستید می‌تونید اول بیمه بیکاری دریافت کنید و بعد درخواست بیمه خویش‌فرما کنید.

 59. سعیددودو

  سلام درود به شما .
  بنده سه سال و هفت ماه و بیست و سه روز پرداختی حق بیمه دارم که تا سال نود و یک هستش و بعد از محل کار سابق که بیمه داشتم تا به الان وارد هر شغلی که شدم بیمه نشدم بصورت توافقی آیا الان میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا خیر ، ممنون میشم واقعا راهنماییم کنید با تشکر

  1. بیمه بازار

   فقط تا ۳۰ روز بعد از اخراج یا قطع همکاری و در صورت داشتن سابقه بیمه اجباری و واجد شرایط بودن می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.

   1. علی

    باسلام من اول فروردین قراردادم تموم شده گارفرما عدم نیاز بهم داده اداره کار رفتم گفتن توسامانه ثبت نام کردم وکد رهگیری بهم داده ولی تا این ساعت خبری نشده هرکجا میرم میگن منتظره پیامک باشم ولی تا کی الان باید کجا برم

 60. زهره نایینی

  سلام ،من با بیست سال سابقه و ۴۲ سال سن شرایط استفاده از ۵۰ ماه بیمه بیکاری را دارم و از طرف دیگه چون خانم هستم می تونم بازنشسته بشم ،به نظر شما ۵۰ ماه بیمه بیکاری را دریافت کنم و بعد دنبال بازنشستگی ا ۲۴ سال سابقه بدم بهتره یا نه از همین الان با ۲۰ سال سابقه بازنشستگی را دنبال کنم ؟
  آیا بلافاصله بعد از استفاده از بیمه بیکاری می تونم بازنشستگی ام را دنبال کنم و مشکلی ایجاد نمی کنه ؟

 61. شاهین بابایی

  سلام سوالی داشتم لطفا راهنمایی کنید!من بیکار شدم مجرد هستم 1سالو 3ماه بیمه بودم والان 6ماه بیمه ی بیکاری بهم تعلق میگیره میخاستم بدونم اگه 1ماه بیمه بیکاری دریافت کنم بعدش کار پیدا کنم اون 5ماه باقی مانده ی بیمه بیکاری ام از بین میرود یا خیر؟؟؟؟لطفا راهنماییم کنید.به ایمیلم جوابو بفرسید لطفا

  1. بیمه بازار

   بله در صورت مشغول شدن از همان روز اول کاری بیمه بیکاری شما قطع می گردد.

 62. پگاه شکرزاده

  سلام من در فروردین ماه ۹۹ از کاربیکار شدم ( مربوط به کرونا نبود) با مراجعه به اداره کار گفتند که بخاطر شرایط موجود از مراجعه حضوری پرهیز کنید و در سایت ثبت نام کنید وما خودمون دوباره بهتون اطلاع رسانی میکنیم برای ادامه کارهای اداری. ولی ازون تاریخ هنوز هیچ خبری نشده، میخواستم ببینم چطوری باید پیگیری کنم؟

  1. فاطمه قاسمی

   سلام…..سوال بنده هم هست.ممنون میشم پاسخ بدید

  2. حمید رضا

   آیا افزایش میزان بیمه بیکاری برای سال ۹۹ به مبلغ ۱۸میلیون ریال کسانی را که از قبل بیمه بیکاری دریافت می کردند را شامل می شود؟
   در صورت عدم پرداخت مبلغ ذکر شده امکان پیگیری جهت دریافت آن مقدور است .

   1. رضا

    سوال منم هست

 63. نفیسه

  سلام
  من از طرف کار فرما بیمه شدم،
  بیمه ی اردیبهشت من طبیعتا اواخر خرداد رد میشه و با اردیبهشت ۶ماه متوالی سابقه بیمه دارم،آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ و چطور و از چه زمانی اقدام کنم
  باتشکر

 64. نفیسه

  سلام
  من از طرف کار فرما بیمه شدم،
  بیمه ی اردیبهشت من طبیعتا اواخر خرداد رد میشه و با اردیبهشت ۶ماه متوالی سابقه بیمه دارم،آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ و چطور و از چه زمانی اقدام کنم
  باتشکر

 65. فرزانه

  . آیا با یک ماه کار کردن بیمه بیکاری میشود گرفت. فقط یک ماموری آمد شماره ملی من را پرسید ولی کارفرما نمیخواست من را بیمه کند بعد بدن حقوق اخراج شدم . حتی شماره کارتم را دادم ولی واریز نشد حقوقم. حالا میشود بیمه بیکاری گرفت؟

  1. مریم

   دیر اومدی نخواه زود برو خواهر :)))

 66. فرزانه

  آیا با یک ماه کار کردن بیمه بیکاری میشود گرفت. فقط یک ماموری آمد شماره ملی من را پرسید ولی کارفرما نمیخواست من را بیمه کند بعد بدن حقوق اخراج شدم . حتی شماره کارتم را دادم ولی واریز نشد حقوقم. حالا میشود بیمه بیکاری گرفت؟

 67. سعید

  سلام برای دریافت بیمه بیکاری بنده تو سایت بیمه بیکاری ثبت نام کردم و محل کارم بهمون پیام دادن که به دفاتر کاریابی مراجعه کنیم . مگر فقط ثبت نام در سایت کافی نیس باید کاریابی ها هم یا مراکز دیگه ای هم باید ثبت کنیم

 68. زهرا

  سلام من ۱۵ اسفند به دلیل بیماری کرونا شرکت تعدیل کردن مارو
  در تاریخ ۹۹/۰۱/۰۹ من ثبت نام کردم و کد رهگیری برام امد
  الان تاریخ ۹۹/۰۲/۲۰ ولی هنوز پرداختی صورت نگرفته من باید چیکار کنم

  1. بیمه بازار

   کاربر گرامی جهت بررسی و پاسخ در خصوص اطلاعات وارد شده در سامانه تامین اجتماعی و علل مغایرت ، لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نموده یا به ایمیل crm@tamin.ir مسئله خود را مطرح نمایید.

 69. الهام

  سلام. من 13ماهه ک از بیمه بیکاری استفاده میکنم و 5ماه دیگه مونده تا تمام بشه. خاستم بدونم اگ جایی مشغول بکار بشم و بیمه درجای جدید رد شود تا چندماه بعد درصورت لزوم میتونم بازم از بیمه بیکاری استفاده کنم. آیا محدودیتی وجود داره؟ضمن اینک قبل از استفاده ازبیمه بیکاری 8سال سابقه بیمه داشتم.

  1. بیمه بازار

   خیر به محض اینکه مشغول به کار شوید و بیمه براتون رد شود بیمه بیکاری قطع می گردد.

 70. سامان

  بیمه بیکاری اردیبهشت رو هم ۱۵۰۰ ریختن مرسی واقعا راست میگن مملکت صاحب نداره . یعنی باید نصف سال بگذره تا کامل واریز کنید . کاش دست بدتونم مثل دست بگیرتون بود .
  اگر مسئول پیگیری هست خدایی پیگیری کنه.
  با تشکر از سایت بیمه بازار 🌺🌺🌺

 71. علی

  سلام
  من برای دریافت بیمه بیکاری بیماری کرونا فقط فروردین ثبت نام کردم
  و اگر این بیمه بیکاری به من بدهند و دو ماه بعد من ناخواسته از کار اخراج بشوم آیا میتوانم بیمه بیکاری دریافت کنم؟

 72. مینا

  سلام من مدرک تحصیلی مو گم کردم تو اسباب کشی الان برای ثبت نام بیمه بیمه بیکاری چکار کنم؟

 73. نفیسه

  سلام
  بیمه بیکاری تا چند بار و مجموعا چند ماه میتوان استفاده کرد؟

 74. حسین

  سلام بیمه بیکاری من رو همون 1500 که در سال قبل میگرفتم درفروردین 99 واریز کردن وهیچ افزایشی نداشته . چرا؟

  1. امید

   سلام من درمورد بیمه بیکاری پرسیدم میگن که ۱۵ خرداد اصلاح میشه و به قانون جدید واریز میکنن و مال ماه اول سال هم رو اون حقوق واریز میشه.

  2. سامان

   اردیبهشت هم ۱۵۰۰ ریختن معلوم نیست کسی رسیدگی میکنه یا نه

 75. سعید

  چرا برای بیمه بیکاری ۱۵۰۰ ریختن !!

 76. فاطمه

  چرا بیمه بیکاری فروردین رو همون 1500 ریختن؟!
  یعنی افزایش حقوق شامل بیمه بیکاری بگیران نمیشه؟!

  1. مهر

   سلاممن بیمه زنگ زدم گفت چون هنوز تصویب نشده انقدر ریختن مابه التفاوت رو تا قبل از حقوق بعدی میرین ه میدوارم راست گفته باشن

   1. Sepehr

    مرسی 💜

  2. امید

   سلام من با مشاور تامین اجتماعی صحبت کردم گفتن تایید نسده ولی حتما طبق پارسال افزایش پیدا میکنه و حداقل رو واریز میکنن‌

   1. Sepehr

    ممنون ، سوال بنده هم بود 💜

 77. مجید

  سلام. برای بنده هم طبق سال قبل واریز کردند. افزایشی نبوده است.

 78. جمال

  با سلام ببخشید پایه حقوق امسال ۱۸۰۰۰۰۰ تومان تعین شده اما ما حقوق بگیر بیکاری تامین اجتماعی هستیم که تا اخر امسال باید حقوق بیکاری بگیریم اما متاسفانه حقوق فرودردین ما را ۱۵۰۰۰۰۰ تومان واریز کردند شما اطلاع دارید چرا

  1. محبوبه

   کسی هست بیمه بیکاری فروردین رو دریافت نکرده باشه؟ برای من هنوز واریز نشده
   هیچ دلیلی هم نداشته که قطع کنن فروردین که اصلا بازرسی نبوده اردیبهشتم که همش خونه ام اثر انگشت هم که انجام نمیشه

 79. پردیس

  سلام .چرا بیمه بیکاری نسبت به پرداختی پارسال اضافه نشده و امسال هم همون مبلغ پارسال پرداخت شده؟

 80. شعبانی

  برای منم همینجوری شده.هیچکس هم پاسخگو نیست

 81. علی

  سلام من در سال ۹۸ بیمه بیکاری برایم رد شده،
  درسال ۹۹ نباید افزایش داشته باشه؟؟؟؟
  الان همون مبلغ پارسال برام واریز شده.

 82. الهه ابراهیمی

  سلام من در سال 98 برایم بیمه بیکاری رد شده، در سال 99 افزایش نباید داشته باشه؟؟؟
  الان همون مبلغ قبلی برام واریز شده

  1. افشاری

   برای من هم همون مبلغ سال قبل واریز شده
   در صورتی که قانون میگه از حداقل پایه حقوق کارگری نباید کمتر باشه

  2. هادی

   برای من هم همون مبلغ پارسال چرا….؟

 83. مصطفی

  سلام خسته نباشید.من میخواهم بدانم من یکسال ویکماه برایم بیمه رد شده.این یکسال ویکماه چقدر سابقه بیمه حساب میشود با تشکر.

  1. بیمه بازار

   به جدول مندرج رجوع کنید

 84. سیمین هاروتی

  از فرودین ماه سال ۹۹ بعلت تعد یل نیرو ،بیکار شدم ، در سایت هم ثبت نام کرد، کد رهگیری بهم داده شده ولی نتیجه ای از ادامه دریافت بیمه بیکاری دریافت نکرده ام ، چه زمانی طول میکشد تا رسیدگی انجام شود ، ممنون میشوم پاسخ بدین

  1. بیمه بازار

   منتظر باشید نهایت تا یک ماه پاسخ داده می شود.

 85. مجتبی

  سلام،میخواستم بپرسم خرید خدمت سربازی برای بیمه‌کاری جز سابقه درنظر گرفته میشه یا نه؟

  1. بیمه بازار

   خیر محسوب نمی شود.

 86. پرویز قایی

  سلام، بنده ده سال بیمه در چند سال گذشته دارم ولی حالا درآمدی ندارم و سنم 54 سال هست ایا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   بای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند، با گذشت چند سال این امر امکان پذیر نمی باشد.

  2. بیمه بازار

   چنانچه ارتباط کاری شما با افراد در قبال پرداخت مزد و در قالب کارگاهی شکل گرفته باشد می توانید با مراجعه به شعبه تأمین اجتماعی مربوط پرونده مطالباتی تشکیل داده و لیست کارکنان خود را ماهانه ارسال و حق بیمه متعلقه را پرداخت نمائید. در صورتیکه با افراد دارای قرارداد پیمانکاری باشید لازم است براساس ماده 38 قانون تأمین اجتماعی ردیف پیمان دریافت و از آن طریق لیست و حق بیمه افراد را ارسال و پرداخت نمایید.

 87. مجیدرستمی

  باسلام من ازبهمن ماه بیمه بیکار می گیرم ودرضیمن۵5 سال دارم تاآخر۵۶سالم لیمه بیکاری دارم وقانون هست که تا۶0سال بیکاری به گیرد چونکه علان به هر کاری موراجه می کنم میگویند سنیت بالا است چکار کنم امیداوارم رهنمای کنید

  1. بیمه بازار

   چنانچه مقرری بیمه بیکاری شما بعد از 55 سالگی برقرار شده باشد، تا سن 60 سالگی می توانید از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمائید( تبصره ماده 7 قانون بیمه بیکاری). و اگر قبل از 55 سالگی مقرری بیمه بیکاری شما برقرار شده باشد، صرفاً مقرری بیمه بیکاری مطابق جدول ماده 7 قانون بیمه بیکاری را دریافت خواهید نمود.

 88. قاسم اصل

  سلام
  من ۴ساله دارم تو ی کارگاه کار میکنم بامن قرار داد نبستن ولی بیمه رد میکردن حقوقمم خیلی کم میدن طوری که اصلا تو این گرونی خرجمو درنمیارم باهاشون حرف میزنم حقوقمو اضافه نمیکنن ولی حاظر هم نیستن اخراجم کنن بیمه بیکاری بگیرم کارفرما هم لج کرده میگه اگر بری اداره کار من میگم خودش دراومده چیکار کنم حقوقمم ناچیزه دارم دیوونه میشم تو این گرونی فقط باید خودکشی کنم

  1. بیمه بازار

   در صورت نداشتن قرارداد رسمی امکان شکایت نیست

 89. لیدا

  سلام خداقوت ببخشید من در مدرسه کار میکنم‌ ۱۰ روز بیمه بیشتر برام رد نمیشه الانم با این شرایط گفتند اقدام‌کنم‌برای بیمه بیکاری ایا به من تعلق میگیره ؟؟ کلا ۳ سال سابقه کار دارم.

  1. بیمه بازار

   برای دریافت بیمه بیکاری اگر غیرارادی بیکار شده باشید باید حداقال 6 ماه حق بیمه داشته باشید.

 90. فائزه

  سلام من تو کلینیک رادیولوژی کار میکردم و الان بهم گفتن که دیگه نرم ۹ماه مشغول ب کار بودم الان برای دریافت و شروع ب کارهای بیمه بیکاری کجا باید مراجعه کنم؟

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

 91. رضامیر جعفری

  سلام من توی شرکت کارمیکردم به دلیل اینکه حسابم مسدود شده بود قبول نمیکنن که کارکنم من باید چیکارکنم میشه راهنماییم کنین شماره حساب همسرم وهم قبول نمیکنن بریزن به حسابش

  1. بیمه بازار

   اگر از سمت شرکت حقوقی دریافت نمی کنید باید از سمت کارفرما پیگیری انجام دهید.

 92. منا

  ایا بیمه بیکاری به فردی تحت نظر فنی حرفه ای بیمه شده تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   خیر امکان پذیر نیست

 93. امین

  سلام.من بیمه ازاد .میدم.بیمه بیکاری که دولت گفته سه ماه میدن .آیا به من تعلق میگیره .

  1. بیمه بازار

   خیر امکان پذیر نیست

 94. سعید

  سلام خسته نباشید. من ۷ سال بیمه دارم ولی الان بخاطر کرونا محل کارم تعطیل شده صاحب کارم نامه زده برای بیمه بیکاری ولی بنده پایان خدمت ندارم آیا بهم بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شده است. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند شوید. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشد

 95. م

  باسلام
  شرکت ما بخاطر کرونا از اخر اسفند تعطیل شده.کارفرما خودش گفته کارای بیمه بیکاری کارگرا رو انجام میده.آیا این امکان پذیره یا خودکارگرا بایدسایت ثبت نام کنند؟

  1. بیمه بازار

   از سمت کارفرما به شما نامه ای تحت عنوان عدم نیاز به شما صادر می گردد و شما باید کمتر از 30 روز موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

 96. امین

  سلام اگه بیمه بیکاری بگیرم سابقه کار برام رد میشه یا نه؟؟؟

  1. بیمه بازار

   بله. رد می شود

 97. علی

  باسلام من حدود ۱۴ سال تو یک مغازه کار مکنم حدود سه سال پیش به دلیل به مشکل مالیاتی مغازه تعطیل شد بیمه من قطع شد واختیاری پرداخت کردم والان ۳ ماه میشه که دوبارهبیمه مغازه رد میشه الان سنوات وبیمه بیکاری به چه صورت میشه

  1. بیمه بازار

   سابقه به تعداد روزهایی که بیمه پرداخت کرده اید ( چه اختیاری چه توسط کارفرما) محاسبه می گردد.

 98. مونا نادی

  سلام
  من میخواستم بدونم که اگه در کارگاهی به مدت 3 سال و 9 ماه مشغول بوده و بیمه رد شده و الان به دلیل قطع همکاری میخواهم برای حقوق بیکاری اقدام کنم ؛ فرض بر اینکه بیکاری هم دریافت کردم اگه دو ماه بعد گرفتن حقوق بیکاری دوباره مشغول شدم و حقوق بیکاری قطع شد آیا چون نصفه رها کردم سوخت میشه و دیگه نمیتونم از بیمه بیکاری در آینده استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری با احتساب دوره‌های قبلی برای مجردین، ۳۶ ماه و برای متاهلین یا متکفلین، جمعا به مدت ۵۰ ماه است.

 99. رسول

  سلام من ۸سال دریک جایگاه بنزین کار میکردم وهرسال یک برگه میدادند برای تسویه که باید امضا کنیم وکار ما ۲۴ساعت کاربود وهیچ حق حقوقی اضافه نمیدادند ومن امسال تسویه نکردم ولی میخواهم برای بیمه بیکاری بروم شکایت کنم راهنمای کنید ایا به من بیمه بیکاری میدهند

  1. بیمه بازار

   از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

 100. مرتضی

  آخرین سابقه در شرکت 11ماه و 7 روز است با توجه به تعدیل نیرو کل مجموعه سابقه 29 سال و 9 ماه و 8 روز است آیا بیمه بیکاری تعلق می گیرد ؟

  1. بیمه بازار

   بله اگر ترک کار از سمت کارفرما به شما ابلاغ شده باشد می توانید بیمه بیکاری دریافت نمایید.

 101. مرتضی

  با سلام جهت دریافت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی شعبه 14 تهران مراجعه کردم و در جواب به من گفتند با توجه به اینکه شما در شرکت ساختمانی مشغول به کار هستید به شما تعلق نمیگیره در مجمع به شرکت های ساختمانی و راه سازی تعلق نمیگره رو اعلام کردند و گفتند در صورتی که شکایت دارید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید میخواستم بدونم این حرفشون درسته و اگر درست هست ارزش داره که برم شکایت کنم چون تو ایران شکایت کردن و به حقت رسیدن صرف هزینه چند برابری و اعصاب خرد کنی فوق العاده است

  1. بیمه بازار

   در صورتیکه دارای قرارداد بوده اید و قرارداد شما به اتمام رسیده باشد میتوانید با قرارداد و نامه عدم نیاز از سوی کارفرما ، به واحد بیمه بیکاری اداره کار محل مربوطه مراجعه نموده و نسبت به برقراری مزایای بیمه بیکاری اقدام نمائید.

 102. ارزو

  سلام روزتون بخیر پدر من بیست ویک سال سابقه بیمه دارن و۵۲ سال سنشونه چطور بهش هیجده ماه بیمه بیکاری دادن؟

  1. بیمه بازار

   اگر 21 سال به صورت پیوسته حق بیمه پرداخت کرده باشند و از سنوات بیمه بیکاریشون استفاده ای نکرده باشن، به ایشون 50 ماه حق بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 103. شاهرخ

  سلام
  آیا کسانی که سه درصد بیمه یبکاری پرداخت میکنند مشمول قانون کار بازنشستگی قبل از موعد میشوند
  منظورم برای خانمها ۴۲ سالن سن وبا۲۰سال سابقه بازنشسته میشوند

  1. بیمه بازار

   خیر شامل نمی شوند.

 104. محمد

  سلام ۱۴ سال سابقه بیمه دارم ، ۱ بار از بیمه بیکاری استفاده کردم ، مدت ۱۱ ماه در ی شرکت کار میکنم و اخراج شدم بیمه بیکاری چقدر بهم تعلق میگیره متاهل هستم

  1. بیمه بازار

   بیمه بیکاری براساس تعداد روزهایی که بیمه پرداخت کرده اید و روزهایی که بیمه بیکاری دریافت کرده اید، محاسبه می گردد. این مورد با جزییات کامل باید مورد محاسبه قرار گیرد.

 105. Nasery

  سلام من ۳۲ ماه هستش ک توی یک شرکت کار میکنم کارفرما فقط ۲۶ ماه منو بیمه کرده و وقتی حق بیممو خواستم بهم پرداخت نکرد ازطرفی هم هیچ قرار دادی نوشته نشده و اخیرا کار فرما جریمه های خیلی سنگین کرده الان میخوام ترک کار بزنم ایابیمه بیکاریب من تعلق میگیره ؟؟

  1. بیمه بازار

   از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

 106. علی

  سلام ببخشید من حدود نه ماه سابقه بیمه در یک شرکت دارم.الان پنج ماه است که بیکار شدم(چون کار شرکت به اتمام رسید و کارفرما دیگه احتیاج به ما نداشت) نتونستم برای بیمه بیکاری اقدام کنم.آیا اگر الان اقدام کنم به من مجرد بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ممنون میشم

  1. بیمه بازار

   خیر. شما تنها 30 روز پس از بیکار شدن باید اقدام می کردید.

 107. رویا

  سلام , خسته نباشید , من ۱۴ سال و ۶ ماه سابقه بیمه دارم و الان اخراج شدم , چند سال به من بیمه بیکاری تعلق میگیره, ضمنا من متاهل هستم
  ممنون از پاسخ شما

  1. بیمه بازار

   سلام 24 ماه تعلق می گیرد.

 108. Mehdi

  سلام من الان پنج ماه دارم بیمه بیکاری میگیرم برام شهرستان کار پیش اومده نمیتونم برم شهرستان حاضری بزنم نمیشه جایی که هستم حاضریم رو به طریقی بزنم لطفا راهنمایی کنید؟

  1. بیمه بازار

   خیر امکانپذیر نمی باشد.

 109. طاها

  سلام و وقت بخیر حضور کارشناسان محترم بیمه بازار
  من با سابقه کار 17سال و 4 ماه شهریور پارسال کارمو از دست دادم و با مراجعه به اداره کار بیمه بیکاری برام برقرار شد .
  امسال حدود یک ماه قبل با یه موسسه صندوق قرض الحسنه خیریه آشنا شدم و بصورت افتخاری چند ساعت اداری رو اونجا هستم . اما طبق توافقمون نه چشم داشتی داشتم و نه حقوقی برام درنظر گرفتن و کاملا خیرخواهانه اینکارو انجام میدادم
  تا اینکه چند روز پیش کارمند تامین اجتماعی منو دیده و بدون هیچ تحقیقی گزارش کرده که اونجا مشغول به کارم و حقوق میگیرم ! بالفور هم نامه قطع مقرری رو از ابتدای دیماه به اداره کار ابلاغ زده .
  به تامین اجتماعی مراجعه کردم اما جواب درستی بهم ندادن

  حالا منم و این اوضاع احوال معیشتی و نه حقوقی و نه مستمری . خواستم بپرسم راهی برای اعتراض و اثبات ادعام دارم یا نه و اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید چکار کنم تا حقم ضایع نشه

  1. بیمه بازار

   در صورت مشغول بودن به کاری در زمان دریافت بیمه بیکاری، سریع بیمه بیکاری شما قطع می گردد و متاسفانه کاری از دست شما برنمی آید.

 110. محمدعلی عقیلی نسب

  سلام خسته نباشید من درحال حاضر ازبیمه بیکاری استفاده میکنم قبل از اتمام مدت دریافت بیمه بیکاری 55سال سن خواهم داشت آیا تا بازنشستگی ادامه می یابد
  ممنونم

  1. بیمه بازار

   وضوع تبصره بندالف ماده7 ق.ب ملاک داشتن سن 55 درزمان برقراری مقرری بیمه بیکاری است واستفاده ازاین بندبایستی منجربه بازنشسگی گردد.هرچنددراین خصوص برداشت های متفاوتی وجوددارد

 111. سپیده

  سلام
  وقتتون بخیر
  من از 3 اذر 97 توی یه شرکت مشغول به کار شدم معمولا مدت هر قرارداد دوماه یا هر سه ماهه
  قرارداد اخر من تا اخر دی 98 هست امروز به من زنگ زدن که دیگه با شما قرارداد نمی بندیم
  داخل بندهای قرارداد هم ذکر شده که کارفرما موظفه یک ماه زودتر به کارمند اطلاع بده که همچین کاری رو نکردن
  ازشون درخواست نامه بابت بیمه ی بیکاری کردم گفتن ما به کسی نامه نمیدیم
  من الان چه جوری میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم
  کارم هم دور کاری بوده
  شرکت میگه نامه نمیدیم چون دور کاری هم هست دستتون هی جا بند نیست 😐
  جالب اینجاست هر نیرویی بخواد از شرکت بره نمیذارن به زور میگن باید اینجا بمونید شرکت هزینه کرده ولی برای اخراج میگن ما هر وقت دلمون بخواد میتونیم اخراج کنیم

  1. بیمه بازار

   شما اگر حق بیمه پرداخت کرده باشید ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارید موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

 112. همایون

  قانونی وجود دارد که اگر شخصی در زمان بیکاری سنش از ۵۵ سال بیشتر باشد تا زمان بازنشستگی به او بیمه تعلق میگیره آیا معنی آن این است که قبل از بیکاری یا در زمان دریافت بیمه بیکاری هم سنش بیشتر شود به اتفاق میگیرد

  1. بیمه بازار

   وضوع تبصره بندالف ماده7 ق.ب ملاک داشتن سن 55 درزمان برقراری مقرری بیمه بیکاری است واستفاده ازاین بندبایستی منجربه بازنشسگی گردد.هرچنددراین خصوص برداشت های متفاوتی وجوددارد

 113. همایون

  سلام بنده حدود ۱۴ سال حق بیمه پرداخت کردم و بیمه بیکاری به من تعلق میگیره اما در محاسب سنوات برای پرداخت میگویند چند سال در وسط آن اختیاری بوده و از سنوات کم میکنن آیا درسته

  1. بیمه بازار

   اگر منظور شما بیمه خویش فرما هست این بیمه جزو سوابق بازنشستگی محسوب میگردد نه برای بیمه بیکاری

 114. Parand

  سلام من ۹‌ماه سابقه بیمه دارم آیا میتونم بیمه بیکاری بگیرم؟؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   بله فقط باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ذیربط اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کنید

 115. رضا

  سلام من حدود پنج سال سابقه بیمه دارم و اخرین سابقه ام یک کارگاه راهسازی بود ب مدت هفت ماه ک اخراجم کردن میخاستم بدونم ایا بیمه بیکاری ب من تعلق میگیره؟ممنون

  1. بیمه بازار

   یکی از شرایط دریافت بیمه بیکاری، پرداخت حق بیمه یک سال آخر باید از یه کارگاه باشد.

 116. رضا

  سلام من حدود پنج سال سابقه بیمه دارم و اخرین سابقه ام یک کارگاه راهسازی بود ب مدت هفت ماه ک اخراجم کردن میخاستم بدونم ایا بیمه بیکاری ب من تعلق میگیره؟ممنون

  1. بیمه بازار

   یکی از شرایط دریافت بیمه بیکاری، پرداخت حق بیمه یک سال آخر باید از یه کارگاه باشد.

 117. شهروز

  من در کارگاه ساختمانی مشغول به کار هستم و احتمالا یکی دو ماه دیگه تموم بشه و تسویه کنن.نامه ای به بیمه نوشته شده که 90 درصد این پروژه تموم شده و هر کی برای بیمه بیکاری اقدام میکنه ظاهرا میگن تعلق نمی گیره آیا این موضوع از لحاظ قانونی صحت داره که بعد از 70 % در صد پیشرفت کار هر کی تسویه یا اخراج بشه دیگه بیمه بیکاری شامل نمیشه؟

  1. بیمه بازار

   می توانید با مراجعه به پلیس +10 پیگیری نمایید.

 118. مهران

  سلام بنده مدت 27 تو ی کارخونه ای مشغول ب کار بودم که در تاریخ 13آذر 98 از کار اخراج شدم . فردای همین روز ب اداره کار رفتم و قضیه رو ب اونا اطلاع دادم . و خواستم از از بیمه بیکاری استفاده کنم . همه مدارکو تهیه کردم ولی نامه ای را که کارخونه باید ب اداره کار بفرسته رو نمیفرسته .(همون نامه ای که دلیل اخراج بنده است) . ب خاطر همین نمیتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم . لطفا راهنماییم کنین باید چی کار کنم

  1. بیمه بازار

   از شرایط دریافت بیمه بیکاری ، یا اتمام قرارداد است یا داشتن برگه اخراجی که کارفرما متذکر شده باشند که دیگر احتیاجی به شما در شرکت ندارند

 119. پونه

  سلام سوال من اینه حق بیمه بیکاری زمانی که بیمه شده در حال کار هست به عهده کارفرماست یا بیمه شده؟

  1. بیمه بازار

   به فردی که مشغول کار باشد بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد.

 120. محمد

  سلام خسته نباشید من اول سال ۳ ماه از بیمه بیکاریم استفاده کردم بعد دوباره رفتم همون شرکت و من هم بازگشت به کاردزدم و رفتم گفتم بیمه بیکاریم را قطع کنید من دوباره رفتم ولی بعد از شیش ماه که اونجا مشغول بودم شرکت تعلیل نیرو کرد و مجدد بیرون کرد میخواستم ببینم دوباره امکانش هست برم تحت نظر بیمه بیکاری با توجه به اینکه یه ۳ ماه اول سال رفتم

  1. بیمه بازار

   بله می توانید مجددا مراجعه فرمایید.

 121. آمنه

  مدت ۴۰ ماه سابقه بیمه دارم
  در اخرین شرکت ۶ ماه هست مشغول کارم
  بیمه بیکاری میتونم استفاده کنم یا حتما باید یکسال بشه؟
  مبلغ بیمه چقدر خواهد بود؟ ۵۵ درصد حقوق اخرین قرارداد؟

  1. بیمه بازار

   بله باید بیمه یکسال آخر از یک کارگاه پرداخت شده باشد.

 122. آرش

  با سلام بیمه من از شعبه کیش تامین اجتماعی پرداخت میشه و خودم ساکن اهواز هستم میخواستم بدونم اگه بخوام تقاضای بیمه بیکاری کنم باید حتما برم کیش یا میشه از اهواز اقدام کنم ؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. بیمه بازار

   بله باید به محلی که بیمه یک سال اخیر شما پرداخت گردیده مراجعه فرمایید.

 123. علی نورمحمدی

  سلام و خسته نباشید من حدود 7 ماه نگهبان یک کارخانه بودم و بعدش بهم گفتن که دیگه نیازی به نگهبان نداریم ولی نه قراردادی داشتم و نه چیزی اما هر هفت ماه بیمه من رو رد کردند الان حدود 10 روز میگذره باید چکار کنم که بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره ؟ و اینکه اگه تعلق گرفت بعدش میتونم بیمه رو به صورت خویش فرما رد کنم یا باید دوباره استخدام جایی بشم ؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی برای پیگیری و پاسخ دراین خصوص لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

  2. هاوی

   سلام بیمه بیکاری به رانندگان وانت هم تعلق میگیره؟؟؟

   1. بیمه بازار

    اگر پرداخت حق بیمه داشته باشید ( به غیر از بیمه اختیاری یا خویش فرما یا مشاغل آزاد) می توانید دریافت نمایید.

  3. محمدعلی میرزایی شموشکی

   سلام من یه باز زیر ۵ سال بیمه بیکاری گرفتم الان ۱۱سال و دوماه دارم شکایت کردم بیمه بیکاری از کارفرما چقدر تعلق میگیرد ؟

   1. بیمه بازار

    در این رابطه تعداد روزهای پرداخت بیمه و تعداد روزهای دریافت بیمه بیکاری شما محاسبه می گردد و در صورت داشتن شرایط بیمه بیکاری به شما تعلق می گیرد.

  4. مریم

   سلام دوست عزیز
   وقتی براتون بیمه رد کردن، یعنی کارمند اونجا بودین و خودشون قبول دارن!
   قرارداد بستن برای کلیه کارکنان کاملا اجباریه و اگه یه کارمندی قرارداد نداشته باشه حکم کارمند دائمی داره برای اون شرکت و انگار استخدام رسمی هست. بنابراین نمی تونن اخراج و یا تعدیل نیروتون بکنن.
   شما تا یک ماه فرصت داری بری شعبه تامین اجتماعی و استعلام بیمه ای که براتون رد کردن رو بگیرید. بعد این استعلام رو ببری وزارت کار و وارد پروسه شکایت از کارفرما بشی.
   نتیجه نهایی هم اینه که براتون برگشت بکار میزنن و یه جریمه سنگین برای کارخانه ای که توش کار میکردین میبندن(اون مبلغ جریمه رو کارفرما باید بده به شما)

   و خواهشم ازتون اینه که پیگیری کنید حتما که درس عبرت بشه برای اینجور کارفرماها که نتونن انقد راحت کارگر جماعت رو بیرون بندازن

 124. سعید

  سلام من سابقه اخرین شرکتی که کار کردم از ۱۲ ماه ۴ روز کمتره آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره ؟ لطفآ راهنمایی کنید ؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی یکی از شروط مدت زمان پرداختی حق بیمه میباشد درصورت واجد شرایط بودن بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت و درصورت نیاز به توضیح تلفنی با شماره 1420 تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 125. شهروز اسدزاده

  با سلام بنده ۱۴ سال بیمه مشاغل آزاد دارم شش ماه در یک شرکت کار کرده واینک اخراج شدام ۵۵ سال دارم بیمه بیکاری من بر قرار میشود؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

   1. کامران

    سلام بنده 5 سال بیمه هستم الان بی کار شدم و سربازی ندارم آیا میشه پیگیری این بیمه بشم برای دریافت حقوق لطفا راهنمایی کنید خیلی محتاجم دیگه کرونا هم اومده دیگه هیچ

    1. بیمه بازار

     برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

  2. محمدعلی عقیلی نسب

   سلام خسته نباشید من درحال حاضر ازبیمه بیکاری استفاده میکنم قبل از اتمام مدت دریافت بیمه بیکاری 55سال سن خواهم داشت آیا تا بازنشستگی ادامه می یابد
   ممنونم

   1. بیمه بازار

    وضوع تبصره بندالف ماده7 ق.ب ملاک داشتن سن 55 درزمان برقراری مقرری بیمه بیکاری است واستفاده ازاین بندبایستی منجربه بازنشستگی گردد.هرچنددراین خصوص برداشت های متفاوتی وجوددارد

   2. بیمه بازار

    وضوع تبصره بندالف ماده7 ق.ب ملاک داشتن سن 55 درزمان برقراری مقرری بیمه بیکاری است واستفاده ازاین بندبایستی منجربه بازنشسگی گردد.هرچنددراین خصوص برداشت های متفاوتی وجوددارد

 126. نگین

  اگر فردی به خاطر عدم پرداخت به موقع حقوق و تاخیر 6،7 ماهه بخواد از محل کارش بیاد بیرون بیمه بیکاری بهش تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 127. امیرصالحی

  سلام من دوسال توی یکی از شرکتهای مجتمع فولاد مبارکه کارکردم که شش ماه اخربه فولادسبارفرستادن برای همون شرکت بعد میخواستم بدونم شرکت بیمه منو مثال چندماه شرکت بهسازان واریزکردع چندماه تکنو فلات کیش ولی من برای شرکت بهسازان کارمیکردم دوباره دومابهسازان ی ماه تکنوفلات کیش ولی شش ماه اخرشرکت بهشازان واریزکرده به من تعلوق میگیره بیمه بیکاری

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی برای دریافت سوابق بیمه از طریق سایت https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام نمایید یا نرم افزار تامین اجتماعی را از اپلیکیشن کافه بازار دریافت نمایید درنهایت پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن اقدام به دریافت بیمه بیکاری نمایید.

   1. راضیه

    با سلام
    من از 1 اردیبهشت 99 بیکار شدم و حدود 3 سال بیمه بودم، الان میخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم،
    اما هنوز بیمه فروردین ماه رو شرکت برام پرداخت نکرده
    باید منتظر بمونم اول بیمه فروردین ماه پرداخت بشه بعد اقدام کنم؟ یا الان میتونم ثبت نام کنم واسه بیمه بیکاری
    ممنون میشم راهنماییم کنین

 128. بختیاری

  با سلام اگربرای بیمه بیکاری به دلیل بیماری نتونی برای حضوری زدن بری برای بار دوم آیا قابل حل میباشد؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی بدلیل نامفهوم بودن سوالتان لطفا با شماره 1420 تماس حاصل نمایید

 129. صابر

  سلام ایا برا بیمه بیکاری پاینه خدمت باید صدر صد باشه

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره 1420 تماس حاصل نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

 130. سعیده

  سلام من درخواست بیمه بیکاری دادم وبعداز ۹ماه دوندگی بهم گفتن چون تا الان کارفرما اسم شما رو تولیست بیمه شده های شرکتش رد کرده بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیره هرچقدرهم بهشون میگیم شاید کرفرما عمدا این کارو کرده گناه ما چیست اونافقط حرف خودشونومیزنن حالامیخوام بدونم مامیتونیم کاری کنیم یا واقعا حق با اداره تامین اجتماعی هستش؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   کاربر گرامی همانطور که خودتون فرمودید بدلیل رد شدن حق بیمه امکان دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد
   با تشکر از همراهیتان

  2. شهین

   زنگ بزنید به اداره بیمه گزارش بدید بگید برای شخصی که اونجا مشغول به کار نیست داره بیمه رد میشه

  3. امید

   خیلی هم عالیه ، اگه کارفرما به هر دلیلی حالا خصومت یا … مجدد براتون داره بیمه رد میکنه ، به اداره کار مراجعه کنید و بگید این مدتیکه برام بیمه رد شده حقوق و مزایای من رو پرداخت نکرده
   بعد ثبت شکایت در اداره کار میبایست یا مجدد شما رو به کار برگردونه و حقوق اون مدت رو هم بده و یا اینکه جواب علت این کار غیرقانونیشو بده

 131. هادی

  سلام من مهندس نظام مهندسی هستم و دارای پروانه اشتغال در سال 94 میباشم. اکنون که اقدام به دریافت بیمه بیکاری هستم میگویند که اگر مهر داری بهت بیمه بیکاری تعلق نمیگیره. اصلا پروانه اشتغال مگر شغل محسوب میشود لطفا راهنمایی کنین

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره 1420 تماس حاصل نموده یا به ایمیل crm@tamin.ir سوالات خود را مطرح نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

  2. بها

   سلام بنده هم دقیقا همین مشکل رو دارم مشکلتون حل شد؟چکار کردین؟جسارتا چطور متوجه شدن اگر اعلام نکنین مشکلی پیش میاد؟

 132. علی

  سلام من چند مدت ازبیمه بیکاری استفاده کردم ودوباره رفتم سرکارفصلی دوباره بیکارشدم بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام بیمه بیکاری بر اساس ماه هایی که حق بیمه پرداخت نموده اید محاسبه می گردد. برای دریافت مجدد بیمه بیکاری ماه هایی که حق بیمه پرداخت کرده اید و ماه هایی که بیمه بیکاری دریافت گرده اید محاسبه می شوند و اگر شرایط دریافت مجدد بیمه بیکاری را داشته باشید براتون محسوب می گردد.

 133. اکبر

  با سلام

  من ۸/۶/۹۸ بیکار شدم برای بیمه ببیکاری قرارداد یکسال اخر میخواهند
  خواستم ببینم منظور از قرارداد یکسال اخر یعنی ۸/۶/۹۷ الی ۸/۶/۹۸؟؟؟

  بعد این قرارداد باید به صورت فرم باشه؟

  1. بیمه بازار

   قرارداد یکسال آخر برابر است با 1 سال قبل از تاریخ اخراجی یا اتمام قرداد شما. بله باید قراداد رسمی باشد.

 134. مرتضی مزیکی

  برای مشمول شدن بیمه بیکاری حتما باید در حین قرارداد بیکار شده باشیم؟من بعد از پایان قرارداد نامه عدم نیاز گرفتم در ضمن کلیه حقوقم و دریافت کردم.ممنون

  1. بیمه بازار

   خیر. با اتمام قرارداد و دریافت نامه عدم نیاز از کارفرما مشمول بیمه بیکاری می شوید.

 135. مرتضی مزیکی

  سلام روز بخیر.بنده 18 ماه در شرکتی کار کردم و بعد از پایان قرارداد نامه عدم نیازبهم دادند و من به اداره کار رفتم و تمامی مراحل و انحام دادم و در موسسه کاریابی هم تشکیل پرونده دادم.ولی متاسفانه در جلسه هیئت نتونستم شرکت کنم.چون 1 ماه بیمه م توسط کارفرما رد نشده بود بالغ بر 8 ماه از شرکت بیمه پیگیر واریز این 1 ماه بودم.بعد از درست شدن 1 ماه بیمه سابقه بیمه م و بردم موسسه کاریابی ولی گفتند چون پروسه طولانی شده حتما جواب هیئت لازمه.دوباره اداره کار شکایت و در جلسه هم شرکت کردم ولی جواب هیئت میگه چون قراردادت تمام شده نمیتونی از بیمه بیکاری استفاده کنم در صورتیکه هم نامه عدم نیاز دارم و هم بیکاریم غیر ارادی و هم آماده به کارم.لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   بله برای اتمام قرارداد امکان شکایت وجود ندارد. در صورت اخراج شدن قبل از اتمام قرارداد حق شکایت دارید.

 136. قدیرمرادی

  باسلام من الان نزدیک به دوساله که پیش یکی ازآشنامون که دفترپیک موتوری داره مشغول به کارم ولی متاسفانه کارفرما ازبرج۸پارسال حق وحقوقم روبطورکامل پرداخت نکرده والانم که اخراجم کرداستعلام بیمه روگرفتم همش یک سال برایم ردکرده لطفا راهنمایی کنیدچکاربایدبکنم که هم حق وحقوقم روبگیرم هم بیمه بیکاری

  1. بیمه بازار

   برای دریافت بیمه بیکاری، شما حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارید موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایید.

 137. علی

  سلام
  ۹ سال سابقه بیمه دارم
  بعد از بیکاری اقدام کردم برای بیمه بیکاری
  تمام مراحل رو رفتم
  مدت ۱۸ ماه بهم تعلق میگیره ولی بیمه میگه باید بری نگهبانی
  شغل قبلیم کارشناس آموزش دانشگاه بودم
  لطفا راهنماییم کنید که آیا بیمه درست میگه

  1. بیمه بازار

   در صورت پیدا کردن شغل از سمت بیمه بیکاری، باید پذیرفته شود و حق بیمه بیکاری پرداخت نمی گردد.

 138. مرتضی مزیکی

  بنده ۱۸ ماه سابقه داشم و سی مهر۹۷ نامه عدم نیاز دادن و بردم اداره کار و بعد شکایت از کارفرما و معرفی به یه موسسه بیمه بیکاری.چون یه ماه بیمم رد نشده بود تقریبا ۸ ماه پیگیری اون یه ماه درست شد و تاییدیهرو بردم موسسه ولی گتن چون پروسه طولانی شده حتما باید رای داِته باشم ولی من تو هییت شرکت نکردم دوباره دادخواست ددم ولی چون ماه آخر کارم قرارداد یکماهه داشتم رای هییت میگته چون قراردادم تموم شده اعتراض۱ت رد میشه.ممنون میشم بگید چه کنم.

  1. بیمه بازار

   بله برای اتمام قرارداد امکان شکایت وجود ندارد. در صورت اخراج شدن قبل از اتمام قرارداد حق شکایت دارید.

 139. omid

  با عرض سلام خسته نباشین.بنده 1سال هست در گارگاه تراشکاری کار میکنم ولی الان کارگاه درحال برشکستگی و دستگاه های خراب میباشد از یک سال 4ماه بیمه واریز شده وحقوق هم کامل نمیده برا مثال 2 میلیون پول رو در 4قسمت واریز میکنن قرارداد هم باهامون نبستن من هم زندگیم به خاطر سیاست های اینا بد جوری قره خورده و الان هم میخوام شکایت کنم میخواستم بدونم بیمه بیکاری تعلق میگیره.ممنون از شما لطفا جواب بدین

  1. بیمه بازار

   از شرایط دریافت بیمه بیکاری، داشتن حداقل 6 ماه واریزی حق بیمه است

 140. عباس

  سلام.
  من قبل از اتمام قراردادم از یه شرکت که تقریبا دوساله ا.نجا کار می کنم با رضایت خودم اومدم بیرون.آیا به من بیمه بیکاری تعلق می گیره.اگه نمیگیره باید چکار کنم؟ممنون میشم جوابمو بدین

  1. بیمه بازار

   خیر. برای دریافت بیمه بیکاری حتما باید به صورت غیر ارادی بیکار شده باشید.

 141. سارا

  سلام وحسته نباشید
  من 25 ماه سابقه بیمه دارم و تمام مدارک ذکر شده رو دارم به جز دفترچه درمانی.آیا داشتن دفترچه برای دریافت بیمه بیکاری الزامی میباشد؟

  1. بیمه بازار

   بله. باید قبل از درخواست بیمه بیکاری به گرفتن دفترچه بیمه اقدام فرمایید

 142. امیرابوالفضل

  سلام آیا کار فرما که بیمه شده میتواند بیمه بیکاری دریافت کند

  1. بیمه بازار

   کارفرما مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود

 143. میلاد رنجبری

  سلام من به مدت چهار سال وشش ماه در یه شرکت کار میکنم ومجرد هستم وسرپرست مادرم وخواهرم هستم وکارت پایان خدمت هم ندارم ایابیمه بیکاری شامل من میشه وچند ماه هم میتونم استفاده کنم

 144. مسعود

  سلام،من حدود دوسال و نیم با یک شرکت آسانسوری کار کردم و تاریخ 98/6/6 از کار اخراج شدم،تو این مدت هیچ قراردادی با من بسته نشده و مدت 8ماه بیمه برام رد شده،یعنی تا برج 98/3 ولی دوماه آخر برام بیمه رد نکرده و از حقوقم کم کرده و ب من هیچ اطلاعی نداده،من برج 98/6ک بیکار شدم ب اداره کار رفته و شکایت کردم،آیا بیمه بیکاری بهم تعل میگیره،یا باید چکار کنم ک تعلق بگیره،با سپاس از پاسختون

 145. ادریس رادمهر

  سلام من به مدت ۵ سال بیمه دارم از یه شرکت وحالا بیکار شدم وکارت پایان خدمت ندارم وسرپرست مادر وخواهرم هستم میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم واگر تعلق میگیره چند ماه میتونم استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   بله می توانید اما برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

 146. الهام

  من یک سالیست در یک شرکت خصوصی کار می کنم ولی قراردادی ندارم و قراردادمان زبانی بوده و بیمه هم نبوده ام ولی خودم تحت تکلف همسرم بیمه هستم، بنا به شرایط قراره بیکار بشم، آیا بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد ؟

  1. بیمه بازار

   خیر. از شرایط بیمه بیکاری شاغل بودن خود فرد و پرداخت حداقل 6 ماه حق بیمه از سمت کارفرما برای خود فرد می باشد.

 147. جبار نجفی

  با سلام من از کارشناس دیگه داخل سایت پرسیدم یه جواب دیگه بهم داد میگه به مشمولان غایب بیمه بیکاری تعلق نمیگیره ولی شما گفتید کارت پایان خدمت برداشته شده الان من چند جواب مختلف دیدم میشه یه راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شده است. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند شوید. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشد.

 148. جبار نجفی

  سلام برای گرفتن بیمه بیکاری گفتین کارت پایان خدمت لازم نیست ولی من اقدام کردم اداره کار میگه همچنین چیزی وجود نداره باید کارت پایان خدمت داشته باشی الان توسایت نگاه کردم چند جواب مختلف دیدم میشه راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شده است. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند شوید. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشد.

 149. پروانه

  سلام.سوالم این بود که متاهل هستمو درحال حاضر ۱۲ماه که تو شرکت بیمه و مشغول به کارم ولی شرکت قبلی هم ۱۸ ماه سابقه بیمه دارم. الان به من متاهل بیمه بیکاری ۱۸ ماه تعلق میگیره یا ۱۲ ماه؟

  1. بیمه بازار

   با سلام
   18ماه به شما تعلق میگیرد( چون مجموع ماه های پرداخت حق بیمه شما بیشتر از 25 ماه است)

 150. زهرا

  اگر درخواست مرخصی بدون حقوق کنیم با 5 سال سابقه در شرکت و شرکت به ما مرخصی ندهد ، و ما مرخصی را برویم، آیا بیمه بیکاری تعلق میگیرد ؟

 151. علی نژاد

  سلام وقت بخیر. من مادرم طلاق گرفتن الان اگر بخوان بیمه بیکاری بگیرن شرایطشون مثل مجردین هستش؟ با اینکه سرپرست خانوار هستن…. برای 20 ماه چقدر میتونن بیمه بیکاری بگیرن؟

  1. بیمه بازار

   سلام. اگر قانونا حضانت فرزندی رو برعهده دارن، بیمه بیکاری مثل افراد متاهل بهشون تعلق میگیره. با بیست ماه سابقه کار، ۱۲ ماه می‌تونن بیمه بیکاری بگیرن.

   1. عباس

    سلام.
    من قبل از اتمام قراردادم از یه شرکت که تقریبا دوساله ا.نجا کار می کنم با رضایت خودم اومدم بیرون.آیا به من بیمه بیکاری تعلق می گیره.اگه نمیگیره باید چکار کنم؟ممنون میشم جوابمو بدین

    1. بیمه بازار

     خیر. برای دریافت بیمه بیکاری حتما باید به صورت غیر ارادی بیکار شده باشید.

 152. نسرین

  با سلام تغییر کد کارگاه در دفترچه بیمه باعث عدم تعلق بیمه بیکاری به فرد میشود؟
  مثلا سه سال از یک کد کارگاه باشد و ۸ ماه اخر با کد کارگاه دیگر چند ماه بیمه تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   تغییر کد کارگاه باید به اداره تامین اجتماعی اعلام بشه و بیمه‌ی ۸ ماه آخر از کارگاه دوم براتون رد بشه در این صورت مجموع سابقه بیمه شما سه سال و ۸ ماهه.
   اگر تغییر کد اعلام نشده و بیمه‌ی ۸ ماه آخر براتون رد نشده می‌تونین به شعبه مراجعه کنید و با ارائه مستندات ۸ ماه سابقه رو اضافه کنید.

 153. جبار نجفی

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه الان من کارت پایان خدمت ندارم میشه یه راهنمایی کنید واسه گرفتن بیمه بیکاری

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند بشین. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشه.

   1. جبار نجفی

    سلام من واسه بیمه بیکاری اقدام کردم به اداره کار ازم کارت پایان خدمت خواستن گفتن الزامیه ولی چند بار از مدیران سایت پرسیدم گفتن کارت پایان خدمت از بیمه بیکاری حذف شده الان میشه یه راهنمای بکنید بایدکجا برم از حقم دفاع کنم

    1. بیمه بازار

     سلام، اگر در فاصله کمتر از یک ماه بعد از بیمه بیکاری درخواستتون رو در اداره کار ثبت کردید، می‌تونید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید. هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ بعد از رسیدگی به پرونده شماره ۱۷۲۶/۹۶ رای وحدت رویه شماره ۱۹۳۲ رو صادر کرده و بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رو ابطال کرده.

  2. علی

   با سلام ببخشید آیا واسه بیمه بیکاری از کارت پایان خدمت استعلام میگیرن آخه من خدمتم خریدم ولی چند قسط پرداخت نکردم خواستم ببینم استعلام میگیرن

   1. بیمه بازار

    سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند بشین. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشه.

 154. جبار نجفی

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه

  1. بیمه بازار

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. تا صدور مصوبه جدید فعلا این حکم لازم‌الاجراست.

   1. محمدرضا

    سلام الان واقعا ینی ربطی ب خدمت وسربازی نداره گرفتنه بیمه بیکاری؟ مطمعن هستین شما؟

    1. بیمه بازار

     سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شده است. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند شوید. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشد

  2. جبار نجفی

   سلام من برای بیمه بیکاری به اداره کار رفتم میگه داشتن کارت پایان خدمت الزامی است شما گفتی این حکم برداشته شده آخری ندانستم الزامی است یاخیر

   1. بیمه بازار

    فعلا این حکم لازم‌الاجراست.

 155. یک کارمند

  اگر فردی 7سال در یک شرکت مشغول به کار و تحت پوشش بیمه باشد ولیکن سال اخر به مدت 7سال قطع همکاری نماید و مجدد شرو ع به کار نموده و پس از 4ماه همکاری و بیمه مجدد قطع همکاری با وی گردد آیا شامل بیمه بیکاری می شود؟ یعنی 7سال بیمه داشته باشد سال اخر 3ماه بیمه نشود ئ دباره در همان شرکت 4ماه بیمه گردد آیا شامل قانون 5ماه حقوق بیکاری میگردد؟؟؟

 156. متین آقازاده

  اگر نام شرکت رو تغییر بدن تو سابقه بیمه تاثیر میزاره؟؟؟بیمه بیکاری چطور تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   با سلام
   الزامیست

 157. Aref

  فقط یه قانونش مزخرفه ،اونم پرداخت حق بیمه یکسال آخر تو یه کارگاه ، من الان سه ساله سابقه دارم الانم که میخوام استفاده کنم چون کارفرما بدون اطلاع من کارگاهمو عوض کرده نمیتونم استفاده کنم ،ازمهرسال گذشته عوضش کرده و الان خردادماهه 98 و من فقط نه ماه سابقه تو آخرین کارگاه دارم ، خدالعنتشون کنه ،عارف هستم از کرج