خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

بیمه بیکاری سال ۹۹ و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید:

با توجه به شرایط اقتصادی موجود که نیروی کار همواره در معرض تهدید از دست دادن شغل قرار دارد، بیمه بیکاری می‌تواند برخی از مسائل و مشکلاتی را که بر زندگی خانوادگی و اجتماعی شخص تأثیر گذار است، مهار کند. بنابراین در این شرایط آگاهی از جزئیات بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به این بیمه پرداخته و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد. اگر به علت شیوع بیماری کرونا کار خود را از دست داده اید، به پست بیمه بیکاری کرونا مراجعه کنید.

فهرست مطالب این نوشته:

بیمه بیکاری چیست؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین‌ اجتماعی است و شعب تأمین‌ اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • افرادی که حداقل ۶ ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارند.
 • افرادی که به صورت غیرارادی بیکار شده‌اند.
 • شخصی که بر اثر حوادثی مانند آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده است، نیاز به داشتن سوابق بیمه‌ای نداشته و بیمه بیکاری به او  تعلق می‌گیرد.
 • افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند.
 • تبعه کشورهای دیگر نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • افرادی که از شرکت در کلاس‌های آموزشی و کارآموزی که سازمان تامین اجتماعی برای شغل پیشنهاد می‌کند خودداری کرده‌اند.
 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
 • چنانچه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت دوماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد ولی کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام  کند.


حتما بخوانید:

بیمتو اینترنتی خریداری کن

مدت بیمه بیکاری چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

 

سابقه پرداخت حق بیمهمدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری
متأهلین و یا متکلفینمجردین
از شش ماه تا ۲۴ ماه کامل۱۲ ماه۶
از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه۱۸ ماه۱۲
از ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه۲۶ ماه۱۸
از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه۳۶ ماه۲۶
از ۲۴۱ ماه به بالا۵۰ ماه۳۶

 

استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکار شدن  ۵۵ سال سن یا بالاتر دارند و سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه دارند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنند. (درباره بیمه بیکاری بیشتر بدانیم)

چندبار می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری با احتساب دوره‌های قبلی برای مجردین، ۳۶ ماه و برای متاهلین یا متکفلین، جمعا به مدت ۵۰ ماه است.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد.
فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

در این‌باره باید گفت، بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است و صندوق تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون موقتاً بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند. در صورتی که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.

در چه شرایطی بیمه بیکاری لغو می‌شود؟

 • در صورتی که بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
 • بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند.
 • بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق میگیرد پایان یابد.
 • بیمه‌شده فوت کند.
 • بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی خودداری کند.

برای دریافت بیمه بیکاری چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

یکی از مزایا این است که تمام مدتی که فرد بیمه بیکاری می‌گیرد، برای او به‌ عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ یعنی ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود. همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.

بیمه‌بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌ بازار به‌عنوان اولین سامانه آنلاین مقایسه و خرید انواع بیمه ثالث خودرو، بدنه، موتورسیکلت، آتش‌سوزی و زلزله، عمر و درمان امکان مقایسه، انتخاب و خرید بیمه را فراهم می‌کند.


از دست ندهید:

استعلام نرخ بیمه آتش سوزی

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه بدنه خودرو

راهنمای خرید بیمه عمر

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۳.۲ از ۵ / تعداد نظرات: ۷۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

95 نظرات
 1. یوسف می گوید

  خوبه

 2. محمد می گوید

  باسلام من به یه مشکلی با کارفرمام برخوردم اونم اینه که بعد اخراجم منو به اداره کار معرفی نمیکنه الان چیکار باید بکنم

 3. هادی م می گوید

  سلام ببخشید پول بیمه بیکاری رو کارفرما میده یا تامین اجتماعی؟

  1. مریم می گوید

   تامین اجتماعی

 4. امیر محمد می گوید

  سلام کارفرمای من از ۵ اسفند ماه ۹۸ بیمه برای من رد نکرده وقتی من اقدام کردم توی سایت ۳۰ فروردین بودچون اون موقع گفت توی سایت باید ثبت نام کنم و من مجبور بودم فروردین رد کنم واسه خودم نه اسفندماه بعد الان ۳۰ اردیبهشت تونستم از ۵ اسفند بزنم ولی کلا هر مشکلی ک بوده از کارفرمام بوده میخوام بدونم بیمه بیکاری اسفند بهم تعلق میگیره؟؟ چون اسمش از بیمه برام نیومده ک شماره حسابم رو بزنم

 5. مصطفی احمدی می گوید

  سلام من برج ۱۲ بیکار شدم تا ثبت نام بیمه بیکاری کرونا اومد رفتم ثبت نام کردم .برای همکارام اس ام اس امد ک شماره کارتشون بدن .برای من نیومده بود .تا امروز رفتم کافینت بهم میگن شما انصراف دادید .من در رستوران شاغلم سحاب کارم بهم میگه تا کرونا تموم بشه رستوران باز میشه.من بعد چرا برم انصراف بزنم وقتی حتی بیمه رد نشه.خواهشن کاری بکنید واسم جواب من بدید من خوزستان هستم اهواز .حاضرم تهران هم برم.کارش درست کنم ممنون

  1. ابوذر می گوید

   اداره کار برو …..مشاور هست

 6. وحید می گوید

  سلام آیا برای کسی شامل بیمه بیکاری میشد بیمه نیز ریخته میشود یا نه ؟منظور اینکه آیا در این مدت دفترچه فرد قابل استفاده است یا خیر ؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   دفترچه قابل استفاده‌س و می‌تونه تمدید بشه.

 7. علی می گوید

  سلام شماره حساب بانکی روکه میخواستن نداشتم شماره کارت داداشم روثبت کردم مشکل بوجود میاد؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   بله مشکل داره. بانک باید تأیید کنه که شماره حساب متعلق به شماست.

 8. تعديل نيرو می گوید

  سلام من ۵سال شاغل بودم از اسفند محل کارم بسته شده ودرخواست بیمه بیکاری کرونادادم الان دوباره گفتن بیاین سرکار ولی ممکنه بعدیک ماه تعدیل نیرو داشته باشیم من اگر بعداز یک ماه که شروع به کار کردم تعدیل نیروبشم و برم درخواست بیمه بیکاری بدم بهم تعلق میگیره با این شرایط؟ممنون میشم از راهنمایتون

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   بله می‌تونید دوباره درخواست بیمه بیکاری بدید.

 9. سیما می گوید

  با سلام
  ایا چنانچه بلافاصِله بعد از قطع بیمه شرکتی ،اقدام به تشکیل پرونده برای پرداخت بیمه خویش فرما کنم)برای اینکه فاصله بین بیمه ام نیفتد)باز هم میتوانم از بینه بیکاری استفاده کنم یا اینکه بهتر از بیمه بیکاری استفاده کنم و بعد از اتمام دوره ،بیمه خویش فرما درخواست کنم؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   درصورتی که خودتون رو بیمه خویش فرما بکنید نمی‌تونید از بیمه بیکاری استفاده کنید. در صورتی که واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری هستید می‌تونید اول بیمه بیکاری دریافت کنید و بعد درخواست بیمه خویش‌فرما کنید.

 10. سعیددودو می گوید

  سلام درود به شما .
  بنده سه سال و هفت ماه و بیست و سه روز پرداختی حق بیمه دارم که تا سال نود و یک هستش و بعد از محل کار سابق که بیمه داشتم تا به الان وارد هر شغلی که شدم بیمه نشدم بصورت توافقی آیا الان میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا خیر ، ممنون میشم واقعا راهنماییم کنید با تشکر

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   فقط تا ۳۰ روز بعد از اخراج یا قطع همکاری و در صورت داشتن سابقه بیمه اجباری و واجد شرایط بودن می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.

   1. علی می گوید

    باسلام من اول فروردین قراردادم تموم شده گارفرما عدم نیاز بهم داده اداره کار رفتم گفتن توسامانه ثبت نام کردم وکد رهگیری بهم داده ولی تا این ساعت خبری نشده هرکجا میرم میگن منتظره پیامک باشم ولی تا کی الان باید کجا برم

 11. زهره نایینی می گوید

  سلام ،من با بیست سال سابقه و ۴۲ سال سن شرایط استفاده از ۵۰ ماه بیمه بیکاری را دارم و از طرف دیگه چون خانم هستم می تونم بازنشسته بشم ،به نظر شما ۵۰ ماه بیمه بیکاری را دریافت کنم و بعد دنبال بازنشستگی ا ۲۴ سال سابقه بدم بهتره یا نه از همین الان با ۲۰ سال سابقه بازنشستگی را دنبال کنم ؟
  آیا بلافاصله بعد از استفاده از بیمه بیکاری می تونم بازنشستگی ام را دنبال کنم و مشکلی ایجاد نمی کنه ؟

 12. پگاه شکرزاده می گوید

  سلام من در فروردین ماه ۹۹ از کاربیکار شدم ( مربوط به کرونا نبود) با مراجعه به اداره کار گفتند که بخاطر شرایط موجود از مراجعه حضوری پرهیز کنید و در سایت ثبت نام کنید وما خودمون دوباره بهتون اطلاع رسانی میکنیم برای ادامه کارهای اداری. ولی ازون تاریخ هنوز هیچ خبری نشده، میخواستم ببینم چطوری باید پیگیری کنم؟

  1. فاطمه قاسمی می گوید

   سلام…..سوال بنده هم هست.ممنون میشم پاسخ بدید

  2. حمید رضا می گوید

   آیا افزایش میزان بیمه بیکاری برای سال ۹۹ به مبلغ ۱۸میلیون ریال کسانی را که از قبل بیمه بیکاری دریافت می کردند را شامل می شود؟
   در صورت عدم پرداخت مبلغ ذکر شده امکان پیگیری جهت دریافت آن مقدور است .

 13. نفیسه می گوید

  سلام
  من از طرف کار فرما بیمه شدم،
  بیمه ی اردیبهشت من طبیعتا اواخر خرداد رد میشه و با اردیبهشت ۶ماه متوالی سابقه بیمه دارم،آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ و چطور و از چه زمانی اقدام کنم
  باتشکر

 14. نفیسه می گوید

  سلام
  من از طرف کار فرما بیمه شدم،
  بیمه ی اردیبهشت من طبیعتا اواخر خرداد رد میشه و با اردیبهشت ۶ماه متوالی سابقه بیمه دارم،آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ و چطور و از چه زمانی اقدام کنم
  باتشکر

 15. فرزانه می گوید

  . آیا با یک ماه کار کردن بیمه بیکاری میشود گرفت. فقط یک ماموری آمد شماره ملی من را پرسید ولی کارفرما نمیخواست من را بیمه کند بعد بدن حقوق اخراج شدم . حتی شماره کارتم را دادم ولی واریز نشد حقوقم. حالا میشود بیمه بیکاری گرفت؟

  1. مریم می گوید

   دیر اومدی نخواه زود برو خواهر :)))

 16. فرزانه می گوید

  آیا با یک ماه کار کردن بیمه بیکاری میشود گرفت. فقط یک ماموری آمد شماره ملی من را پرسید ولی کارفرما نمیخواست من را بیمه کند بعد بدن حقوق اخراج شدم . حتی شماره کارتم را دادم ولی واریز نشد حقوقم. حالا میشود بیمه بیکاری گرفت؟

 17. سعید می گوید

  سلام برای دریافت بیمه بیکاری بنده تو سایت بیمه بیکاری ثبت نام کردم و محل کارم بهمون پیام دادن که به دفاتر کاریابی مراجعه کنیم . مگر فقط ثبت نام در سایت کافی نیس باید کاریابی ها هم یا مراکز دیگه ای هم باید ثبت کنیم

 18. سامان می گوید

  بیمه بیکاری اردیبهشت رو هم ۱۵۰۰ ریختن مرسی واقعا راست میگن مملکت صاحب نداره . یعنی باید نصف سال بگذره تا کامل واریز کنید . کاش دست بدتونم مثل دست بگیرتون بود .
  اگر مسئول پیگیری هست خدایی پیگیری کنه.
  با تشکر از سایت بیمه بازار 🌺🌺🌺

 19. علی می گوید

  سلام
  من برای دریافت بیمه بیکاری بیماری کرونا فقط فروردین ثبت نام کردم
  و اگر این بیمه بیکاری به من بدهند و دو ماه بعد من ناخواسته از کار اخراج بشوم آیا میتوانم بیمه بیکاری دریافت کنم؟

 20. مینا می گوید

  سلام من مدرک تحصیلی مو گم کردم تو اسباب کشی الان برای ثبت نام بیمه بیمه بیکاری چکار کنم؟

 21. نفیسه می گوید

  سلام
  بیمه بیکاری تا چند بار و مجموعا چند ماه میتوان استفاده کرد؟

 22. حسین می گوید

  سلام بیمه بیکاری من رو همون ۱۵۰۰ که در سال قبل میگرفتم درفروردین ۹۹ واریز کردن وهیچ افزایشی نداشته . چرا؟

  1. امید می گوید

   سلام من درمورد بیمه بیکاری پرسیدم میگن که ۱۵ خرداد اصلاح میشه و به قانون جدید واریز میکنن و مال ماه اول سال هم رو اون حقوق واریز میشه.

  2. سامان می گوید

   اردیبهشت هم ۱۵۰۰ ریختن معلوم نیست کسی رسیدگی میکنه یا نه

 23. سعید می گوید

  چرا برای بیمه بیکاری ۱۵۰۰ ریختن !!

 24. فاطمه می گوید

  چرا بیمه بیکاری فروردین رو همون ۱۵۰۰ ریختن؟!
  یعنی افزایش حقوق شامل بیمه بیکاری بگیران نمیشه؟!

  1. مهر می گوید

   سلاممن بیمه زنگ زدم گفت چون هنوز تصویب نشده انقدر ریختن مابه التفاوت رو تا قبل از حقوق بعدی میرین ه میدوارم راست گفته باشن

   1. Sepehr می گوید

    مرسی 💜

  2. امید می گوید

   سلام من با مشاور تامین اجتماعی صحبت کردم گفتن تایید نسده ولی حتما طبق پارسال افزایش پیدا میکنه و حداقل رو واریز میکنن‌

   1. Sepehr می گوید

    ممنون ، سوال بنده هم بود 💜

 25. مجید می گوید

  سلام. برای بنده هم طبق سال قبل واریز کردند. افزایشی نبوده است.

 26. جمال می گوید

  با سلام ببخشید پایه حقوق امسال ۱۸۰۰۰۰۰ تومان تعین شده اما ما حقوق بگیر بیکاری تامین اجتماعی هستیم که تا اخر امسال باید حقوق بیکاری بگیریم اما متاسفانه حقوق فرودردین ما را ۱۵۰۰۰۰۰ تومان واریز کردند شما اطلاع دارید چرا

  1. محبوبه می گوید

   کسی هست بیمه بیکاری فروردین رو دریافت نکرده باشه؟ برای من هنوز واریز نشده
   هیچ دلیلی هم نداشته که قطع کنن فروردین که اصلا بازرسی نبوده اردیبهشتم که همش خونه ام اثر انگشت هم که انجام نمیشه

 27. پردیس می گوید

  سلام .چرا بیمه بیکاری نسبت به پرداختی پارسال اضافه نشده و امسال هم همون مبلغ پارسال پرداخت شده؟

 28. شعبانی می گوید

  برای منم همینجوری شده.هیچکس هم پاسخگو نیست

 29. علی می گوید

  سلام من در سال ۹۸ بیمه بیکاری برایم رد شده،
  درسال ۹۹ نباید افزایش داشته باشه؟؟؟؟
  الان همون مبلغ پارسال برام واریز شده.

 30. الهه ابراهیمی می گوید

  سلام من در سال ۹۸ برایم بیمه بیکاری رد شده، در سال ۹۹ افزایش نباید داشته باشه؟؟؟
  الان همون مبلغ قبلی برام واریز شده

  1. افشاری می گوید

   برای من هم همون مبلغ سال قبل واریز شده
   در صورتی که قانون میگه از حداقل پایه حقوق کارگری نباید کمتر باشه

  2. هادی می گوید

   برای من هم همون مبلغ پارسال چرا….؟

 31. مصطفی می گوید

  سلام خسته نباشید.من میخواهم بدانم من یکسال ویکماه برایم بیمه رد شده.این یکسال ویکماه چقدر سابقه بیمه حساب میشود با تشکر.

  1. فرناز ربیعی می گوید

   به جدول مندرج رجوع کنید

 32. علی نورمحمدی می گوید

  سلام و خسته نباشید من حدود ۷ ماه نگهبان یک کارخانه بودم و بعدش بهم گفتن که دیگه نیازی به نگهبان نداریم ولی نه قراردادی داشتم و نه چیزی اما هر هفت ماه بیمه من رو رد کردند الان حدود ۱۰ روز میگذره باید چکار کنم که بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره ؟ و اینکه اگه تعلق گرفت بعدش میتونم بیمه رو به صورت خویش فرما رد کنم یا باید دوباره استخدام جایی بشم ؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی برای پیگیری و پاسخ دراین خصوص لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

  2. مریم می گوید

   سلام دوست عزیز
   وقتی براتون بیمه رد کردن، یعنی کارمند اونجا بودین و خودشون قبول دارن!
   قرارداد بستن برای کلیه کارکنان کاملا اجباریه و اگه یه کارمندی قرارداد نداشته باشه حکم کارمند دائمی داره برای اون شرکت و انگار استخدام رسمی هست. بنابراین نمی تونن اخراج و یا تعدیل نیروتون بکنن.
   شما تا یک ماه فرصت داری بری شعبه تامین اجتماعی و استعلام بیمه ای که براتون رد کردن رو بگیرید. بعد این استعلام رو ببری وزارت کار و وارد پروسه شکایت از کارفرما بشی.
   نتیجه نهایی هم اینه که براتون برگشت بکار میزنن و یه جریمه سنگین برای کارخانه ای که توش کار میکردین میبندن(اون مبلغ جریمه رو کارفرما باید بده به شما)

   و خواهشم ازتون اینه که پیگیری کنید حتما که درس عبرت بشه برای اینجور کارفرماها که نتونن انقد راحت کارگر جماعت رو بیرون بندازن

 33. سعید می گوید

  سلام من سابقه اخرین شرکتی که کار کردم از ۱۲ ماه ۴ روز کمتره آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره ؟ لطفآ راهنمایی کنید ؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی یکی از شروط مدت زمان پرداختی حق بیمه میباشد درصورت واجد شرایط بودن بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت و درصورت نیاز به توضیح تلفنی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 34. شهروز اسدزاده می گوید

  با سلام بنده ۱۴ سال بیمه مشاغل آزاد دارم شش ماه در یک شرکت کار کرده واینک اخراج شدام ۵۵ سال دارم بیمه بیکاری من بر قرار میشود؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 35. نگین می گوید

  اگر فردی به خاطر عدم پرداخت به موقع حقوق و تاخیر ۶،۷ ماهه بخواد از محل کارش بیاد بیرون بیمه بیکاری بهش تعلق میگیره؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی در خصوص سوالات بیمه بیکاری تامین اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 36. امیرصالحی می گوید

  سلام من دوسال توی یکی از شرکتهای مجتمع فولاد مبارکه کارکردم که شش ماه اخربه فولادسبارفرستادن برای همون شرکت بعد میخواستم بدونم شرکت بیمه منو مثال چندماه شرکت بهسازان واریزکردع چندماه تکنو فلات کیش ولی من برای شرکت بهسازان کارمیکردم دوباره دومابهسازان ی ماه تکنوفلات کیش ولی شش ماه اخرشرکت بهشازان واریزکرده به من تعلوق میگیره بیمه بیکاری

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی برای دریافت سوابق بیمه از طریق سایت https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام نمایید یا نرم افزار تامین اجتماعی را از اپلیکیشن کافه بازار دریافت نمایید درنهایت پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن اقدام به دریافت بیمه بیکاری نمایید.

   1. راضیه می گوید

    با سلام
    من از ۱ اردیبهشت ۹۹ بیکار شدم و حدود ۳ سال بیمه بودم، الان میخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم،
    اما هنوز بیمه فروردین ماه رو شرکت برام پرداخت نکرده
    باید منتظر بمونم اول بیمه فروردین ماه پرداخت بشه بعد اقدام کنم؟ یا الان میتونم ثبت نام کنم واسه بیمه بیکاری
    ممنون میشم راهنماییم کنین

 37. بختیاری می گوید

  با سلام اگربرای بیمه بیکاری به دلیل بیماری نتونی برای حضوری زدن بری برای بار دوم آیا قابل حل میباشد؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی بدلیل نامفهوم بودن سوالتان لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید

 38. صابر می گوید

  سلام ایا برا بیمه بیکاری پاینه خدمت باید صدر صد باشه

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

 39. سعیده می گوید

  سلام من درخواست بیمه بیکاری دادم وبعداز ۹ماه دوندگی بهم گفتن چون تا الان کارفرما اسم شما رو تولیست بیمه شده های شرکتش رد کرده بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیره هرچقدرهم بهشون میگیم شاید کرفرما عمدا این کارو کرده گناه ما چیست اونافقط حرف خودشونومیزنن حالامیخوام بدونم مامیتونیم کاری کنیم یا واقعا حق با اداره تامین اجتماعی هستش؟

  1. حامد بختیاری می گوید

   سلام
   کاربر گرامی همانطور که خودتون فرمودید بدلیل رد شدن حق بیمه امکان دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد
   با تشکر از همراهیتان

  2. شهین می گوید

   زنگ بزنید به اداره بیمه گزارش بدید بگید برای شخصی که اونجا مشغول به کار نیست داره بیمه رد میشه

  3. امید می گوید

   خیلی هم عالیه ، اگه کارفرما به هر دلیلی حالا خصومت یا … مجدد براتون داره بیمه رد میکنه ، به اداره کار مراجعه کنید و بگید این مدتیکه برام بیمه رد شده حقوق و مزایای من رو پرداخت نکرده
   بعد ثبت شکایت در اداره کار میبایست یا مجدد شما رو به کار برگردونه و حقوق اون مدت رو هم بده و یا اینکه جواب علت این کار غیرقانونیشو بده

 40. هادی می گوید

  سلام من مهندس نظام مهندسی هستم و دارای پروانه اشتغال در سال ۹۴ میباشم. اکنون که اقدام به دریافت بیمه بیکاری هستم میگویند که اگر مهر داری بهت بیمه بیکاری تعلق نمیگیره. اصلا پروانه اشتغال مگر شغل محسوب میشود لطفا راهنمایی کنین

  1. حامد بختیاری می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات در این زمینه لطفا با شماره ۱۴۲۰ تماس حاصل نموده یا به ایمیل crm@tamin.ir سوالات خود را مطرح نمایید.
   “با تشکر از همراهیتان”

  2. بها می گوید

   سلام بنده هم دقیقا همین مشکل رو دارم مشکلتون حل شد؟چکار کردین؟جسارتا چطور متوجه شدن اگر اعلام نکنین مشکلی پیش میاد؟

 41. میلاد رنجبری می گوید

  سلام من به مدت چهار سال وشش ماه در یه شرکت کار میکنم ومجرد هستم وسرپرست مادرم وخواهرم هستم وکارت پایان خدمت هم ندارم ایابیمه بیکاری شامل من میشه وچند ماه هم میتونم استفاده کنم

 42. مسعود می گوید

  سلام،من حدود دوسال و نیم با یک شرکت آسانسوری کار کردم و تاریخ ۹۸/۶/۶ از کار اخراج شدم،تو این مدت هیچ قراردادی با من بسته نشده و مدت ۸ماه بیمه برام رد شده،یعنی تا برج ۹۸/۳ ولی دوماه آخر برام بیمه رد نکرده و از حقوقم کم کرده و ب من هیچ اطلاعی نداده،من برج ۹۸/۶ک بیکار شدم ب اداره کار رفته و شکایت کردم،آیا بیمه بیکاری بهم تعل میگیره،یا باید چکار کنم ک تعلق بگیره،با سپاس از پاسختون

 43. پروانه می گوید

  سلام.سوالم این بود که متاهل هستمو درحال حاضر ۱۲ماه که تو شرکت بیمه و مشغول به کارم ولی شرکت قبلی هم ۱۸ ماه سابقه بیمه دارم. الان به من متاهل بیمه بیکاری ۱۸ ماه تعلق میگیره یا ۱۲ ماه؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   ۱۸ماه به شما تعلق میگیرد( چون مجموع ماه های پرداخت حق بیمه شما بیشتر از ۲۵ ماه است)

 44. زهرا می گوید

  اگر درخواست مرخصی بدون حقوق کنیم با ۵ سال سابقه در شرکت و شرکت به ما مرخصی ندهد ، و ما مرخصی را برویم، آیا بیمه بیکاری تعلق میگیرد ؟

 45. علی نژاد می گوید

  سلام وقت بخیر. من مادرم طلاق گرفتن الان اگر بخوان بیمه بیکاری بگیرن شرایطشون مثل مجردین هستش؟ با اینکه سرپرست خانوار هستن…. برای ۲۰ ماه چقدر میتونن بیمه بیکاری بگیرن؟

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. اگر قانونا حضانت فرزندی رو برعهده دارن، بیمه بیکاری مثل افراد متاهل بهشون تعلق میگیره. با بیست ماه سابقه کار، ۱۲ ماه می‌تونن بیمه بیکاری بگیرن.

 46. نسرین می گوید

  با سلام تغییر کد کارگاه در دفترچه بیمه باعث عدم تعلق بیمه بیکاری به فرد میشود؟
  مثلا سه سال از یک کد کارگاه باشد و ۸ ماه اخر با کد کارگاه دیگر چند ماه بیمه تعلق میگیرد؟

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام
   تغییر کد کارگاه باید به اداره تامین اجتماعی اعلام بشه و بیمه‌ی ۸ ماه آخر از کارگاه دوم براتون رد بشه در این صورت مجموع سابقه بیمه شما سه سال و ۸ ماهه.
   اگر تغییر کد اعلام نشده و بیمه‌ی ۸ ماه آخر براتون رد نشده می‌تونین به شعبه مراجعه کنید و با ارائه مستندات ۸ ماه سابقه رو اضافه کنید.

 47. جبار نجفی می گوید

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه الان من کارت پایان خدمت ندارم میشه یه راهنمایی کنید واسه گرفتن بیمه بیکاری

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. شما می‌تونید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و در صورتی که بیمه تامین اجتماعی به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه برقراری بیمه بیکاری رو صادر نکرد، با استناد به این رای می‌تونید از حقتون بهره‌مند بشین. اما ممکنه پروسه رسیدگی به اون کمی طول بکشه.

   1. جبار نجفی می گوید

    سلام من واسه بیمه بیکاری اقدام کردم به اداره کار ازم کارت پایان خدمت خواستن گفتن الزامیه ولی چند بار از مدیران سایت پرسیدم گفتن کارت پایان خدمت از بیمه بیکاری حذف شده الان میشه یه راهنمای بکنید بایدکجا برم از حقم دفاع کنم

    1. آرزو درزی می گوید

     سلام، اگر در فاصله کمتر از یک ماه بعد از بیمه بیکاری درخواستتون رو در اداره کار ثبت کردید، می‌تونید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید. هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ بعد از رسیدگی به پرونده شماره ۱۷۲۶/۹۶ رای وحدت رویه شماره ۱۹۳۲ رو صادر کرده و بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رو ابطال کرده.

 48. جبار نجفی می گوید

  با سلام آیا برای بیمه بیکاری کارت پایان خدمت الزامیه

  1. آرزو درزی می گوید

   سلام. تا سال گذشته داشتن کارت پایان خدمت از الزامات دریافت بیمه بیکاری بود، اما با شکایت دو نفر از متقاضیان به دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد. تا صدور مصوبه جدید فعلا این حکم لازم‌الاجراست.

 49. یک کارمند می گوید

  اگر فردی ۷سال در یک شرکت مشغول به کار و تحت پوشش بیمه باشد ولیکن سال اخر به مدت ۷سال قطع همکاری نماید و مجدد شرو ع به کار نموده و پس از ۴ماه همکاری و بیمه مجدد قطع همکاری با وی گردد آیا شامل بیمه بیکاری می شود؟ یعنی ۷سال بیمه داشته باشد سال اخر ۳ماه بیمه نشود ئ دباره در همان شرکت ۴ماه بیمه گردد آیا شامل قانون ۵ماه حقوق بیکاری میگردد؟؟؟

 50. متین آقازاده می گوید

  اگر نام شرکت رو تغییر بدن تو سابقه بیمه تاثیر میزاره؟؟؟بیمه بیکاری چطور تعلق میگیره

  1. جبار نجفی می گوید

   سلام من برای بیمه بیکاری به اداره کار رفتم میگه داشتن کارت پایان خدمت الزامی است شما گفتی این حکم برداشته شده آخری ندانستم الزامی است یاخیر

   1. راهنمای بیمه بازار می گوید

    با سلام
    الزامیست

 51. Aref می گوید

  فقط یه قانونش مزخرفه ،اونم پرداخت حق بیمه یکسال آخر تو یه کارگاه ، من الان سه ساله سابقه دارم الانم که میخوام استفاده کنم چون کارفرما بدون اطلاع من کارگاهمو عوض کرده نمیتونم استفاده کنم ،ازمهرسال گذشته عوضش کرده و الان خردادماهه ۹۸ و من فقط نه ماه سابقه تو آخرین کارگاه دارم ، خدالعنتشون کنه ،عارف هستم از کرج