خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

بیمه خودرو در استرالیا چگونه است؟ آیا بیمه در بهبود کیفیت زندگی تأثیر دارد؟

1 976

در هفته‌های گذشته نگاهی داشتیم بر وضعیت بیمه خودرو در کشورهای آمریکا، هند و ترکیه. اکنون مروری اجمالی خواهیم داشت بر وضعیت بیمه خودرو در استرالیا.

 استرالیا به عنوان ششمین کشور پهناور دنیا، کشوری توسعه یافته، در نیمکره جنوبی زمین و دارای ۲۳/۱۳ میلیون نفر جمعیت است. سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۷٫۳۱۸ دلار می‌­باشد که رتبه هفدهم دنیا را در این خصوص در اختیار دارد و در مجموع، دارای تولید ناخالص داخلی ۱٫۱۳۷ میلیارد دلار می‌­باشد. با توجه به گزارش Economist Intelligence Unit، کشور استرالیا با داشتن شهرهایی مانند کانبرا، آدلاید و یا ملبورن، دومین کشور مطلوب برای زندگی می­‌باشد. صنعت بیمه در استرالیا، دارای سه شاخه اصلی بیمه عمر، بیمه عمومی و بیمه سلامت است. صنعت بیمه در این کشور یک صنعت رقابتی می‌­باشد که متشکل از شرکت‌­های بیمه داخلی و خارجی است (در سال ۲۰۱۴، ۱۴۳ شرکت داخلی و خارجی در صنعت بیمه این کشور فعالیت می­‌کردند) که معمولا هریک از این شرکت‌­ها در یکی از شاخه­‌های بیمه فعالیت دارند. بیمه عمومی در استرالیا، شامل بیمه‌­های مانند بیمه اجباری شخص ثالث، بیمه بدنه خودرو، بیمه دارایی، بیمه مسئولیت و … می‌­باشد. ضریب نفوذ گزارش شده توسط سازمان توسعه همکاری­‌های اقتصادی در صنعت بیمه در سال ۲۰۱۴، ۶ درصد گزارش شده است.

بیمه خودرو در استرالیا بخشی از بیمه عمومی محسوب می‌­شود که قوانین مربوط به آن، توسط دولت مرکزی هریک از ایالت‌­های این کشور تعیین می‌­شود. به طور مثال، در ایالت‌­هایی مانند South Australia و یا North Australia، بیمه شخص ثالث اجباری به همراه گواهی­نامه رانندگی به افراد داده می‌­شود؛ این در حالیست که در ایالتی مانند Victoria، بیمه شخص ثالث جانی توسط شرکت‌­های بیمه ارائه می‌­شود. بیمه شخص ثالث اجباری تنها هزینه‌­های مربوط به آسیب‌­های جانی را پوشش می‌­دهد که با توجه به این موضوع، جبران خسارت‌­های مالی به خودروی شخص ثالث، شهروندان این کشور را ملزم به پرداخت هزینه­‌های بیش‌تر خواهد کرد. در شکل زیر، بیمه‌­های مختلف خودرو در استرالیا به طور کامل توضیح داده شده است.

در کشور استرالیا،  ۱۷ میلیون خودرو وجود دارد که با توجه به جمعیت این کشور، عدد قابل توجهی محسوب می­‌شود. پرداخت هزینه بیمه خودرو در این کشور که سیستم تخفیف حق بیمه را ندارد، یکی از بالاترین ارقام حق بیمه در دنیا می‌­باشد، به طوریکه در شهرهای بزرگی مانند ملبورن و یا سیدنی، در حدود ۱/۵ درصد از درآمد سالیانه افراد، صرف هزینه پرداخت بیمه خودرو می‌­شود. بازار بیمه شخص ثالث اجباری که چیزی در حدود ۳/۵ درصد از کل بازار بیمه این کشور را تشکیل می‌­دهد، در حدود ۳/۴ میلیارد دلار ارزش دارد که بیش از نیمی از شهروندان استرالیایی، پیش از خرید بیمه، حق بیمه پرداختی خود را به صورت اینترنتی استعلام می‌­کنند.

در استرالیا، آمار مرگ سالیانه در تصادفات رانندگی چیزی در حدود ۱۰۰۰ نفر در سال گزارش شده است (در ایران این آمار چیزی در حدود ۲۰ هزار نفر در سال است). خسارت­‌های پرداختی توسط شرکت­‌های بیمه­‌ای در این کشور حدود ۳ میلیارد دلار می‌­باشد که با توجه به هزینه­‌های شرکت­‌های بیمه مانند هزینه کارکنان، تبلیغات، بازاریابی و … باعث شده است تا بیمه شخص ثالث یک بیمه زیان‌­ده باشد. این درحالیست که در ایران با سرانه ۰/۲ خودرو (به ازاری هر پنج نفر یک خودرو) ، ۴۳ درصد از بازار بیمه را  بیمه شخص ثالث تشکیل می‌­دهد. یعنی در کشوری مانند استرالیا که سطح بالایی از کیفیت زندگی را مردم در آن تجربه می­‌کنند، با توجه به آمار ۳/۵ درصدی بازار بیمه شخص ثالث اجباری نسبت به حجم کل این بازار، اهمیت به سایر بیمه در مقایسه با ایران بسیار بالاتر است.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] در مورد صنعت بیمه در کشورهای توسعه یافته دنیا مانند استرالیا و آمریکا گفته بودیم، ضریب نفوذ بیمه (نسبت حق‌بیمه به […]