خرید آنلاین انواع بیمه

بیمه خودرو در ترکیه با حضور پررنگ شرکت‌های خارجی

4 2,436

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری است اوراسیایی که با جمعیتی در حدود ۷۹ میلیون نفر، هجدهمین کشور پر جمعیت دنیا به شمار می‌­رود. سرانه تولید ناخالص داخلی بر اساس قدرت خرید ۲۱٫۱۹۸ دلار می­‌باشد که دارای اقتصادی ترکیبی از صنایع نوین و بومی است. در ادامه مروری خواهیم داشت بر بیمه خودرو در ترکیه‌.

شرکت فعال در حوزه بیمه حضور داشتند که ۸ شرکت از این میان در حوزه بیمه عمر فعالیت داشته­‌اند. علاوه بر این ۴۸ شرکت، ۲ شرکت بیمه اتکایی و ۱۸ صندوق بازنشستگی، در حوزه بیمه فعالیت دارند. صنعت بیمه ترکیه، هدف مناسبی برای سرمایه­‌گذاران خارجی است؛ چراکه حدود سه چهارم از شرکت‌های بیمه­‌ای، یا به طور کامل زیر نظر سرمایه­‌گذاران خارجی فعالیت می­‌کنند و یا از شرکای خارجی بهره­‌مند هستند.

بیمه خودرو در ترکیه

بیمه شخص ثالث خودرو در ترکیه‌، بیمه‌ای اجباری برای رانندگان است که خسارت‌­های جانی و مالی تصادف را برای شخص ثالث پوشش می­‌دهد. بر اساس گزارش­‌های ارائه شده از سوی انجمن بیمه ترکیه، ۳۲ شرکت در زمینه بیمه شخص ثالث خودرو در سال ۲۰۱۳ فعالیت می­‌کردند که حق بیمه دریافت شده در این مورد برابر ۲/۸ میلیارد دلار بوده است که سهم ۲۲/۳ درصدی از کل بازار بیمه این کشور را به خود اختصاص داده است. با توجه به این آمار، ضریب نفوذ صنعت بیمه در اقتصاد ترکیه در این سال در حدود ۱/۵ درصد بوده است. میزان خسارت­‌های پرداخت شده از سوی شرکت بر اساس آمار گزارش شده از سوی نشریه سیگما، ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور ترکیه با ۰/۱ درصد کاهش، در سال ۲۰۱۴ به ۱/۴ درصد رسیده است. اگرچه میزان حق بیمه دریافتی توسط شرکت­‌های بیمه از ۲۳,۷۰۲ میلیون لیر به ۲۵,۳۷۵ میلیون لیر رسید، اما به علت کاهش ارزش لیر نسبت به دلار آمریکا، ضریب نفوذ صنعت بیمه در این سال۲۰۱۴، ۰/۱ درصد کاهش داشته است.

در کشور ترکیه، وجود بیش از ۲۰ میلیون خودرو تخمین زده می‌­شود که با توجه به جمعیت این کشور، سرانه ۰/۲۵ خودرو برآورد شده است. همچنین میزان تلفات جاده­‌ای در این کشور سالیانه در حدود ۱۰ هزار نفر است که به طور تقریبی نصف میزان مرگ و میر جاده‌­ای سالیانه در ایران است. نسبت خسارت مربوط به بیمه شخص ثالث برای شرکت­‌های بیمه در سال ۲۰۱۳، ۹۱/۲ درصد بوده است؛ درحالیکه در سال ۲۰۱۲ این نسبت برابر ۱۱۴/۶ درصد بوده است. ( نسبت خسارت عبارت است نسبت خسارت­‌های پرداختی به حق بیمه دریافت شده از سوی شرکت بیمه. درصورتیکه این نسبت بزرگتر از یک باشد، میزان خسارت­‌های پرداختی بیش‌­تر از حق بیمه دریافتی خواهد بود و این بدان معنی است که شاخه مورد نظر بیمه­‌ای، زیان­ده می‌­باشد. برای بررسی دقیق­‌تر سود و زیان شرکت‌­های بیمه، لازم است تا هزینه­‌های جاری و اجرایی شرکت­‌ها نیز به خسارت­‌های پرداختی اضافه شود.)

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
  1. […] سایر رشته‌­های بیمه‌­ای در کشور دارد. (درباره بیمه خودرو ترکیه بیش‌تر […]

  2. […] داشتیم بر وضعیت بیمه خودرو در کشورهای آمریکا، هند و ترکیه. اکنون مروری اجمالی خواهیم داشت بر وضعیت بیمه خودرو در […]

  3. […] وضعیت بیمه خودرو در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، ترکیه و استرالیا پرداخته شد. در این مقاله، اطلاعاتی درباره […]

  4. بیمه شخص ثالث می گوید

    خیلی عالی است که درباره بیمه شخص ثالث اطلاعاتی را برای ما انجام داده اید.