خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

بیمه شخص ثالث‌؛ راننده محور، نه خودرو محور!!

0 781

آمار تکان ­دهنده تلفات جاده‌­ای در ایران نشان می­‌دهد که سالانه بالغ‌ بر ۲۰ هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی کشته می‌شوند. بر اساس آمار تلفات جاده‌­ای که توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است، ایران یکی از بالاترین آمار مرگ و میر جاده‌­ای را در دنیا دارد و کشورهای آفریقایی جمهوری کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی، تانزانیا، رواندا، لیبریا، لیبی، جمهوری مالاوی و کشور تایلند تلفات جاده­‌ای بالاتری نسبت به ایران را دارند. در این شرایط، کارشناسان سه عامل «انسان، راه و خودرو» را زمینه‌های اولیه وقوع تصادف می‌دانند.

 ماجرا وقتی شگفت آور است که بدانید سهم عامل انسانی در وقوع تصادفات ۸۰ درصد برآورد شده است و برهمین اساس، سهم راه و خودرو را به ترتیب فقط معادل ۱۵ و ۵ درصد درنظر گرفته شده است. قانون‌گذار نیز «به‌ منظور جلوگیری از نابسامانی اجتماع و درگیری بر سر نبود توان مالی»، اعلام کرده است که «برای جبران خسارات ناشی از تصادفات، بیمه مسوولیت دارندگان وسایل نقلیه موتوری (شخص ثالث) را اجباری کرده است.» این در شرایطی است که گفته می‌شود تراکم ترافیک بعضی جاده‌های کشور، بیش از محاسبات و استحکام طراحی شده است. همچنین، طبق نظر برخی کارشناسان حمل‌و‌نقل، دو سوم روسازی راه‌های کشور به بازسازی ومرمت نیاز دارند. با وجود این که کفه ترازو روی ضلع خودرو سنگینی چندانی ندارد، اما گزارش‌های پلیس حکایت از پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی دارد و سهم خودروهای داخلی و وانت‌بارها در بروز حوادث رانندگی از سایرین بیش‌تر است که نشان می‌دهد با تغییر خودرو، احتمال تصادف نیز تغییر می‌کند و بنابراین نمی‌توان سهم کمی را برای راه و خودرو قائل شد. اما در بیان دلیل عامل انسانی (که بر اساس تحلیل گفته شده، به تنهایی عامل ۸۰ درصد تصادفات عنوان شده است)، گفته می‌شود علت اصلی آن بی‌توجهی رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی است. مجموعه این مسائل، سوالاتی را درباره صحت و سقم آمار ارائه شده درخصوص دلایل تصادفات ایجاد می‌کند.

همچنین، کسانی که امروز توان پرداخت حق بیمه شخص ثالث را ندارند، چگونه می‌توانند در زمان بروز خسارات به تعهد خود در قبال آسیب‌دیده حادثه عمل کنند؟

گرانی بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث گران است. این گفته بیش از ۹۰ درصد دارندگان خودروهاست؛ اما چرا بیمه شخص ثالث با وجود نگاه حمایتی دولت و قانون‌گذاربرای مردم «گران» تمام می‌شود؟ تا کنون نرخ حق بیمه شخص ثالث براساس نوع خودرو محاسبه می‌شده است، بدون آنکه شرایط راننده درآن دخالتی داشته باشد. این روش محاسبه، موجب شده که افراد با هرشرایط سنی، شغل، سابقه تصادفات و تخلفات رانندگی و موقعیت اجتماعی، طبق یک نرخ واحد و مطابق با نوع خودرو، حق بیمه شخص ثالث را بپردازند و براساس عدم تصادفات از تخفیفات آن بهره‌مند شوند. هر چند طی سال‌های گذشته دولت اجازه افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث به موازات رشد میزان دیه را به صنعت بیمه نداده است، اما رشد «نرخ دیه» و «صدور بیمه‌نامه متناسب با میزان آن»، موجب بالا رفتن قیمت بیمه شخص ثالث شده است. کارشناسان صنعت بیمه امیدوارند با اصلاح قانون بیمه شخص ثالث و توجه به ویژگی‌های راننده برای تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث، ضمن رقابتی شدن نرخ، عدالت در دریافت حق بیمه نیز رعایت شود. به نحوی که از رانندگان قانون‌مند، کم خطر با پیمایش کم و خودروهای با ایمنی بالا، حق بیمه کمتری نسبت به رانندگان پر ریسک و پرتخلف و خودروهای با ایمنی پایین، دریافت شود. در حال حاضر، در کشورهای پیشرفته، بیمه ثالث به عنوان بیمه اجباری برای رانندگان تلقی می‌­شود؛ اما این بیمه بر اساس ویژگی‌­های رفتاری رانندگان تعیین می‌شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.