خرید آنلاین انواع بیمه

تاریخچه بیمه در جهان ؛ چگونه نیاز به بیمه احساس شد؟

0 1,889

از لحظه آفرینش انسان، امنیت همواره از اصلی‌ترین دغدغه‌های نوع بشر بوده‌است. چرا که اتفاقات و بلایای طبیعی از همان لحظه ظهور انسان بر روی زمین تا به امروز گریبانگیر او بوده‌است. از این رو بشر همیشه به دنبال یافتن چاره‌­ای برای تامین امنیت جان و مال خویش بوده و شاید همین موضوع شروع تاریخچه بیمه است.

باور عمومی بر این است که برای اولین بار بیمه به معنای واقعی کلمه برای پشتیبانی از تجارت و حمایت از کشتیرانی در برابر خطرات و دزدان دریایی و در واقع در زمان تجارت با کشتی شکل گرفت و به بیمه باربری دریایی معروف است.

تاریخچه بیمه در جهان: بیمه دریانوردی

در تاریخچه بیمه، کشتیرانان فینیقی را مبتکر این نوع بیمه باربری دریایی می‌دانند. به اینگونه که کشتیرانان و دریانوردان از بازرگانان و تجار وام دریافت می­‌کردند و اگر سفر خود را به سلامت به سرانجام می­‌رساندند باید در مدت زمان معلوم اصل پول دریافتی را به همراه سودش به آن بازرگان بازگشت می‌دادند. در تمام این مدت هم کالاهای این دریانورد مقروض نزد بازرگان گرو می‌ماند و اگر طلبش به موقع وصول نمی‌شد می‌توانست آنها را به حراج بگذارد اما چنانچه کشتی با اتفاقات دریایی رو به رو می­شد یا دزدان دریایی کالاها را غارت می­کردند دریانورد هیچ وظیفه‌ای نسبت به عودت دادن وام دریایی نداشت. در واقع ریسک اصلی به گردن بازرگان وام دهنده بود که اصل و سود سرمایه او در گرو سالم رسیدن کالاها به مقصد بود. این نوع بیمه چیزی حدود پانصد الی ششصد سال پیش از میلاد مسیح در کشورهای حوزه مدیترانه رواج داشت. بنا به برخی روایات این نوع از بیمه حدود دو هزار سال قبل از میلاد در هند و حتی هزار سال قبل از آن یعنی سه هزار سال پیش از میلاد مسیح در چین مرسوم بوده است

تاریخچه بیمه در جهان: بیمه مفهومی اجتماعی است.

اما بیمه به معنای امروزی از قرن چهاردهم میلادی به وجود آمد. زیرا در دین مسیح سود گرفتن حرام بود و از طرفی سرمایه‌­داران حاضر نبودند پولشان را بدون سود قرض بدهند و از طرف دیگر تجار هم نمی‌توانستند بدون وام به تجارت خود ادامه بدهند. این الزام و ضرورت بود که ایشان را به سمت روشی جدید سوق داد که در واقع شرط همراه با قرض بود که برای اولین بار در سال ۱۳۴۷ میلادی در شهر ژن ایتالیا در میان رومیان مرسوم شد. برای جلوگیری از بهانه‌­گیر‌‌‌ی­های کلیسا وام گیرنده به جای پرداخت سود جایز‌ه‌­ای می داد که در واقع هم­قیمت همان بهره قبلی بود ولی کلیسا نمی‌توانستاز آن جلوگیری کند. بیمه علی رغم این مخالفت‌­ها به سرعت توسعه یافت و به گونه­‌ای پیش رفت که شواهد حاکی از آن است که در دفتر بیمه­‌ا‌ی در ژنو در سال ۱۳۹۳در مدت یک ماه هشتاد قرار داد بیمه امضا شد. در قرن پانزدهم میلادی تعدادی از بازرگان‌­ها کسب و کار خود را به صدور بیمه منحصر کردند. در سال ۱۵۵۲ گروهی از فعالان بیمه گر سازمان مجهزی در شهر فلورانس تشکیل دادند.

در ادامه سیر تاریخچه بیمه، بازرگانان تصمیم گرفتند انواع دیگری هم ابداع کنند که تا در برابر دیگر خطرها و بلایا نیز با هم شریک شوند. لذا نخستین سازمان بیمه آتش­‌سوزی پس از آتش‌­سوزی مهیب و فاجعه بار لندن در سال ۱۶۶۷ که بیش از ۱۳۰هزار خانه در آن سوخته و بیش از صد هزار بی­‌خانمان و آواره برجا گذاشت تاسیس شد. سال‌ها بعد در آمریکا فروشگاه داران بزرگ برای پشتیبانی از فروشگاه‌­های چوبی خود در برابر آتش گرفتن، نخستین شرکت بیمه آمریکایی را تاسیس کردند اما این شرکت نتوانست بیشتر از ۵ سال دوام بیاورد. ۱۲ سال بعد بنجامین فرانکلین یک شرکت بیمه آتش‌­سوزی در فیلادلفیا تاسیس کرد که هنوز هم با نام شرکت بیمه آمریکای شمالی فعال است و وجود دارد. مقر اصلی آن هم کماکان در فیلادلفیا است.

پس از جنگ جهانی دوم بیمه­‌های اجتماعی توسعه پیدا کرد. در دهه ۸۰ قرن نوزدهم بیمه اجتماعی در آلمان اجرا شد و در سال ۱۹۱۱ قانون بیمه ملی در بریتانیا هم به تصویب رسید.

 

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.