خرید آنلاین انواع بیمه

بیمه در ایران چگونه رواج پیدا کرد؟

0 673

تاریخ بیمه از خود واژه بیمه آغاز میشود که به معنای سنتی و قدیمی در واقع نوعی همکاری و تعاون اجتماعی برای تقسیم کردن ضرر و یا خسارت فرد یا افرادی محدود میان همه اعضای یک اجتماع است که در ایران پیشینه بسیار طویلی دارد و مردم این آب و خاک همواره با مدد گرفتن از تعالیم اجتماعی و فرهنگی نیاکان خود برای جبران خسارت‌های ناشی از حوادث غیر مترقبه‌ای که برای هموطنان یا حتی دیگر کشورها رخ داده است پیش قدم بوده و هستند.

تاریخ بیمه ایران : اجتماعات

تاریخ بیمه ایران از حدود پنج هزار سال پیش و از دوره پادشاهی کیقباد آغاز شده است. در آن زمان اگر به کسی خسارتی وارد می‌شد باید به او تاوان می‌دادند. به عبارت دیگر به بیمه تاوان و به بیمه شده دریغمند گفته می‌شد. به فرمان کیقباد که به عنوان شاهنشاه انتخاب شده بود باید به خسارت دیدگان، بیمه یا همان تاوان پرداخت می‌شد که این خسارت شامل آسیب دیدگی، آتش‌سوزی خانه مسکونی و یا خشکسالی و بی‌محصول شدن زمین‌های کشاورزی و کشتزارها می‌­شد.

البته از دیوار نوشته­‌ها و لوحه­‌های خشتی یافته شده در تخت جمشید هم کاملا مشخص و مبرهن است که در آن دوران تمامی کارکنان و حقوق بگیرانی که در داخل تخت جمشید مشغول به کار بودند تحت پوشش نوعی بیمه بودند.

لغت بیمه برای اولین بار در کتاب‌های فارسی در کتابی نوشته عبدالطیف شوشتری به نام تحفه العالم به معنای اطمینان دادن به فرد، به کار رفت. دکتر معین ریشه این واژه را برگفته از لغت هندی یا اردوی بیما می‌داند.

تاریخ بیمه ایران : اهمیت بیمه

بیمه به صورت مدرن و امروزی برای نخستین بار در سال ۱۲۷۰ خورشیدی در ایران مطرح شد. در آن سال گفت و گوهایی بین حاکمیت ایران (ناصرالدین شاه قاجار) و سفارت روسیه صورت گرفت که در نتیجه آن حق امتیاز انحصاری فعالیت در زمینه بیمه و حمل و نقل برای یک بازه زمانی ۷۵ ساله به یک خارجی روس تبار به نام لازار پلیاکوف داده شد.

با این حال این تبعه روس در اولتیماتوم سه ساله ای که برای وی برقرار شده بود نتوانست فعالیت‌­های بیمه‌ای خود را شروع کند و موفق به راه‌اندازی این شرکت بیمه نشد. لذا آن امتیاز از او سلب شد. چیزی در حدود هفده سال بعد یعنی حوالی سال ۱۲۹۰ هجری خورشیدی (دوران احمد شاه قاجار) دو موسسه بیمه روسی به نام‌های نادژا وکافکاز مرکوری نمایندگی­‌های خود را در ایران راه‌اندازی کردند. البته این دو شرکت بیمه پس از انقلاب بلشویکی تعطیل شدند.

پس از آن شرکت بیمه بریتانیایی آلیانس در ایران شروع به کار کرد. رفته رفته دیگر شرکت‌های انگلیسی، آلمانی و سوییسی هم فعالیت‌­های خود را در ایران آغاز کردند. این موسسات تا حدود ۲۵ سال بازار بیمه ایران را در سیطره خود داشتند به نحوی که در سال ۱۳۱۴ حدود ۳۰ شرکت بیمه خارجی در ایران مشغول فعالیت بودند که البته در این میان شرکت­‌های اینگستراخ و یورکشایر فعالیت بیشتری نسبت به سایرین داشتند و حتی تا یک سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هم به فعالیت خود در عرصه بیمه ادامه دادند.

گسترش و رونق کسب و کار این شرکت‌های بیمه خارجی که ارز زیادی را از کشور خارج می‌­کرد مسئولین حکومتی را به فکر ضرورت تاسیس شرکت‌های بیمه داخلی کرد. در آبان ماه همان سال یعنی سال ۱۳۱۴ هجری شمسی شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه صد در صد دولتی حدود بیست میلیون ریال تاسیس شد و فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

راه اندازی یک شرکت بیمه ایرانی را می­‌توان نقطه عطفی در تاریخ بیمه ایران کشور نامید، چون از آن روز به بعد حکومت با در دست داشتن تشکیلات اجرایی لازم موفق به کنترل بازار بیمه و نظارت دقیق تر بر فعالیت‌های شرکت‌های بیمه خارجی شد.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.