خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

نرخ دیه سال ۹۸ افزایش یافت+قیمت و جزئیات دیه در سال ۹۸

نرخ دیه سال ۹۸برای ماه‌های غیرحرام، ۲۷۰ میلیون تومان است

نرخ دیه در سال ۹۸ زودتر از سال‌های پیش در جلسه‌ای که مسئولان عالی قضایی در اسفند سال ۹۷ برگزار کردند، اعلام شد.

حجت الاسلام و المسلمین، محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه، گفت: طبق قانون، مبلغ دیه می‌بایست در ابتدای هر سال توسط رئیس دستگاه قضایی تعیین شود، اما امسال به درخواست بسیاری از مسئولان و همچنین رئیس کل بیمه مرکزی،‌ نرخ دیه زودتر از ساله‌های قبل اعلام شد.

بدین ترتیب نرخ دیه بر اساس نشست گروهی از کارشناسان و متخصصان تعیین شده و مبلغ دیه برای یک مرد مسلمان در سال ۹۸، ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام می‌باشد و یک سوم همین مبلغ برای ماه‌های حرام به این مبلغ اضافه خواهد شد. بدین ترتیب نرخ دیه برای ماه‌های حرام برابر با ۳۶۰ میلیون تومان است.

بنابراین مبلغ دیه در ماه‌های غیرحرام سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ، ۳۹ میلیون تومان افزایش یافته است همچنین مبلغ آن در ماه‌های حرام سال ۹۸ نسبت به سال گذشته، ۵۲ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

مابه‌التفاوت نرخ دیه جدید در سال ۹۸ و نرخ تعهد شده توسط شرکت بیمه را صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد کرد. بنابراین دارندگان بیمه شخص ثالثی که پیش از تغییر نرخ دیه، بیمه‌نامه تهیه کرده‌اند، نیازی به دریافت الحاقیه برای بیمه‌نامه‌های خود ندارند.

افزایش نرخ دیه در سال ۹۸ چه تاثیری بر قیمت بیمه شخص ثالث خواهد گذاشت؟

بیمه شخص ثالث را تمامی شرکت‌های بیمه ارائه می‌دهند و قیمت آن در تمامی شرکت‌ها تقریبا یکسان است، اما همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید نرخ دیه در سال ۹۸ حدودا ۱۴ درصد در مقایسه با سال ۹۷ افزایش یافته است. بنابراین انتظار می‌رود نرخ پایه بیمه شخص ثالث سال ۹۸ نیز متناسب با افزایش نرخ دیه، افزایش یابد.

جدول مقایسه نرخ دیه در سال‌های مختلف

در سال ۹۷ کمترین نرخ بیمه شخص ثالث برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر ۸۳۶ هزار تومان و برای خودروهای سواری ۹۹۰ هزار تومان بود. همچنین کمترین نرخ بیمه ثالث در اتوبوس‌های مسافربری با ۴۴ صندلی حدود ۶ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که البته به نرخ نهایی آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شد.

انتظار می‌رود برای سال ۹۸ بیمه شخص ثالث حداقل ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد. اما باید منتظر ماند و دید شورای عالی بیمه در این زمینه چه تصمیمی می گیرد و آیا تصمیم به واقعی‌سازی نرخ‌ها در این رشته از بیمه می‌گیرد یا خیر.

هنوز در مورد نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ اطلاعاتی اعلام نشده است که به محض دریافت اطلاعات جدید این مطلب به روز رسانی خواهدشد.

تخفیف ویژه خرید بیمه شخص ثالث


حتما بخوانید:

دیه و پرداخت خسارت‌های جانی شخص ثالث


بیمه‌بازار اولین سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه: بیمه ثالث، بیمه بدنه خودرو، بیمه عمر، بیمه آتش سوزی و زلزله در کشور است. ما در بیمه‌بازار، اطلاعات بیمه‌ای موردنظر شما عزیزان را به‌صورت جامع و ساده در اختیارتان قرار می‌دهیم، تا بتوانید در سریع‌ترین زمان، بهترین انتخاب را داشته باشید.


از دست ندهید:

آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟

مقایسه بیمه عمر پاسارگاد و سامان

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

با پرداخت ۱۰ قسط بازنشسته شوید و مستمری دریافت کنید

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۲.۹ از ۵ / تعداد نظرات: ۵۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. حسن می گوید

    چرا با این گرانی دلار وبدبختی دیه افزایش نیافته شتر هم گران شده

    1. الهام محمدی می گوید

      سلام دیه افزایش پیدا کرده.