رضایت مشتری

کدام شرکت بیمه، رتبه رضایت مشتری بهتری دارد؟

آیا از عملکرد شرکت بیمه خود راضی هستید؟ از میزان پرداخت خسارت شرکت بیمه خود چطور؟ آیا می‌دانید شاخص‌هایی برای ارزیابی عملکرد شرکت‌های بیمه وجود دارد که توسط پژوهشکده بیمه منتشر می‌شود و به شما کمک می‌کند تا شرکت‌های بیمه را از نظر میزان رضایت مشتری، شناسایی کنید و بعد اقدام به خرید بیمه‌نامه کنید؟

در حال حاضر ۱۳ شاخص اصلی برای سنجیدن میزان رضایت مشتریان از شرکت‌های بیمه وجود دارد، که در ادامه توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


خرید مطمئن بیمه با چند کلیک

همین حالا قیمت  و شرایط شرکت‌های بیمه را مقایسه و بهترین بیمه را خریداری کنید.

شاخص‌های رضایت‌مندی مشتریان از شرکت بیمه

بیمه مرکزی به کمک پژوهشکده بیمه ۱۳ فاکتور را جهت سنجش رضایت مشتریان از شرکت بیمه بررسی می‌کند و نتیجه آن را اعلام می‌کند تا مشتریان بتوانند؛ انتخاب مناسب‌تری داشته باشند و هم‌چنین، انتشار این اطلاعات باعث می‌شود شرکت‌های بیمه تلاش کنند، خدمات بهتری به مشتری ارائه دهند تا رتبه بهتری را کسب کنند که این به‌شدت به نفع خریدار است.

در این بخش به بررسی ۱۳ شاخص اصلی سنجش میزان رضایت‌مندی مشتریان از شرکت‌های بیمه پرداخته می‌شود. این شاخص‌ها معیارهای گوناگونی را دربر می‌گیرد؛ این سیزده شاخص به شرح زیر است:

مرحله تبلیغات

آیا شرکت‌های بیمه درزمینهٔ تبلیغات خوب عمل کردند؟ کدام شرکت بیمه توانسته علاوه بر نوآوری در تبلیغات،  اطلاع‌رسانی مفیدی هم داشته باشد؟

تبلیغات صحیح تبلیغاتی است که علاوه بر نوآوری و خلاقیت معرفی شکرت و مزایای آن، گمراه‌کننده نباشد؛ تبلیغاتی که باعث ابهام در تشخیص محصول بیمه‌ای شود، یا خارج از پوشش‌های شرکت بیمه یا فراتر از عملکرد شرکت بیمه باشد گمراه‌کننده است.

مرحله صدور بیمه‌نامه

آیا شرایط بیمه‌نامه با نیازهای مشتری منطبق است؟ آیا اطلاعات مناسبی به مشتری داده می‌شود تا بتواند با چشم‌باز خرید کند؟ ازنظر سرعت و سادگی صدور بیمه، شرکت چگونه عمل کرده

تناسب شرایط بیمه‌نامه با نیاز مشتری: این شاخص در بررسی رضایتمندی مشتری شامل شرایط بیمه‌نامه و تطابق آن با نیازها و خواسته‌های مشتری است. در صورتی که محصولی متناسب با نیاز مشتری نباشد، مشتری از خرید آن راضی نخواهد بود.

ارائه اطلاعات مناسب به مشتری: از دیگر عوامل تاثیرگذار بر رضایت مشتری از شرکت بیمه آگاهی از شرایط ، خطرات تحت پوشش و خطرات مستثنی شده و سایر تعهدات شرکت بیمه است.

سادگی و سرعت در صدور بیمه‌نامه: سرعت در صدور بیمه‌نامه از دیگر عوامل تاثیر گذار بر رضایت از شرکت بیمه است. هر چه فرایند صدور بیمه‌نامه ساده‌تر باشد و سرعت صدور بیمه‌نامه بالاتر باشد رضایتمندی از شرکت بیمه بیشتر خواهد بود.

رضایت مالی: در این شاخص منظور رضایت مالی تنها مبلغ حق بیمه پرداختی نبوده، بلکه احساسی است که بیمه‌گذار از عادلانه بودن رابطه مالی خود با شرکت بیمه دارد.

مرحله خسارت

سادگی و سرعت در پرداخت خسارت، فاکتور بسیار مهمی در میزان رضایت مشتری است. رضایت از مبلغ پرداختی خسارت نیز بسیار مهم است، آیا مشتری از میزان خسارت پرداختی از طرف شرکت بیمه رضایت دارد یا خیر؟

ارائه اطلاعات مناسب به مشتری:آگاهی از شرایط پرداخت خسارت شرکت بیمه و مدارک لازم برای دریافت آن از جمله موارد تاثیرگذار بر رضایتمندی از عملکرد شکرت بیمه است.

سادگی و سرعت در پرداخت خسارت: مشتریان به دنبال شرکت‌های بیمه‌ای هستند که به سرعت و بدون پروسه‌های اداری خسارت را از شرکت بیمه دریافت کنند. بنابراین حذف تشریفات زائد  اداری تاثیر بسزایی بر رضایت از شرکت بیمه دارد.

رضایت مالی: یکی از مهمترین عوامل در  رضایت‌مندی مشتریان، رضایت مالی آنان از خسارت پرداختی است. منظور از رضایت عادلانه بودن نحوه پرداخت خسارت توسط شرکت بیمه است. این شاخص از منصفانه بودن نحوه ارزیابی شرکت بیمه، پرداخت خسارت و میزان خسارت پرداختی ناشی می‌شود.

دانش کارکنان

میزان تحصیلات کارمندان شرکت بیمه چقدر است؟ آیا تحصیلات مرتبط بیمه‌ای دارند؟ یا ازنظر اطلاعات بیمه‌ای می‌توانند به مشتریان کمک کنند؟

کارکنان شرکت بیمه می‌بایست دانش حرفه‌ای در مورد رشته‌های مختلف بیمه داشته باشند تا به مشتری هنگام خرید بیمه‌نامه مشاوره‌های لازم را دهند او را راهنمایی کرده و نیازهای او را رفع کنند؛ آموزش کارکنان و استخدام نیروهاییکه دارای تحصیلات مرتبط با بیمه هستند؛ می‌تواند تاثیر بسیاری در رضایت از شرکت بیمه داشته باشد.

کیفیت ارتباط با مشتری

شرکت‌های بیمه چگونه با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند؟ کانال‌ها و راه‌های ارتباطی‌شان چگونه است؟

امکانات و راه‌های برقراری ارتباط با شرکت بیمه، دسترسی آسان به شبکه فروش و شعب پرداخت خسارت و سایر خدمات شرکت‌های بیمه از عوامل موثر رضایتمندی از خدمات شرکت بیمه توسط مشتریان دارد.

رسیدگی به شکایات

مشتریان چگونه می‌توانند شکایت خود را به شرکت بیمه تسلیم کنند؟ رسیدگی به شکایت مشتری چقدر زمان می‌برد؟

آنچه در این شاخص اهمیت دارد، ایجاد سیستم پاسخگویی مناسب، در دسترس و عادلانهرسیدگی به شکایات است. باید گفت رسیدگی به شکایات باید به‌گونه‌ای باشد که موجب جلب رضایت مشتری شده و منطقی، عادلانه، سریع و ساده باشد.

پاسخگویی

مشتری از میزان پاسخگویی شرکت بیمه چقدر رضایت دارد؟

در مجموع باید گفت نحوه پاسخگویی به مشتریان در کلیه مراحل صدور و دریافت خسارت، بایستی مورد توجه شرکت بیمه قرار گیرد. این امر از عوامل موثر و تاثیرگذار بر کیفیت خدمات بیمه‌ای و همچنین شاخص تعیین‌کننده‌ای در میزان رضایت‌مندی مشتریان از شرکت بیمه است.

محیط فیزیکی

شرکت بیمه چه تعداد شعبه در کشور دارد؟ نمایندگی‌ها و شعب شرکت بیمه تا چه حد در دسترس هستند؟

امکانات و تجهیزات مناسب فراهم شده برای مشتریان در دفاتر و نمایندگی‌های شرکت بیمه، مراکز پرداخت خسارت نیز حائز اهمیت است. همچنین تعداد نمایندگی‌ها و شعب شرکت بیمه، تعداد شعب پرداخت خسارت و میزان آراستگی ظاهری کارکنان نیز تاثیر بسیاری بر رضایت مشتریان از شرکت بیمه دارد.

 

شاخص‌های رضایت‌مندی بیمه‌شدگان به ترتیب رتبه در تأمین رضایت مشتریان

شاخص های رضایتمندی مشتریان از شرکت های بیمه

رتبه‌بندی این شاخص‌ها، همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، مشتریان بیش‌ترین رضایت را از سادگی و سرعت صدور بیمه‌نامه و کم‌ترین میزان رضایت را از مبلغ خسارت دریافتی داشتند. شاخص‌های چون پاسخ‌گویی به مشتریان، دانش کارکنان و محیط فیزیکی نیز در وضعیت مناسبی قرار دارند، اما تبلیغات صحیح، ارائه اطلاعات مناسب به مشتری در زمان خسارت و رسیدگی به شکایات وضعیت مطلوبی از دید مشتریان ندارند که باید بیش‌تر موردتوجه بیمه‌گران قرار بگیرند.


بیمه‌ بازار با جمع‌آوری این رتبه‌ها و شاخص‌ها سعی کرده، اطلاعات را به‌صورت شفاف و دقیق به شما مشتریان عزیز ارائه دهد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. خوب است بدانید می‌توانید بیمه‌ شخص ثالث بیمه بازار، بیمه بدنه بیمه بازار،، بیمه آتش سوزی بیمه بازار ، بیمه عمر بیمه بازار و سایر رشته‌های بیمه‌ای را خریداری کنید و در زمان و مکان دلخواه با ارسال رایگان تحویل بگیرید.

[تعداد: ۶۰   میانگین: ۳/۵]