خرید آنلاین انواع بیمه

باغ‌های مرکبات مازندران در حال از بین رفتن؛ نقش بیمه چیست؟

0 368

به گزارش ایسنا، دلاور حیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، با بیان اینکه سرمای آذرماه امسال در ۳۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، اظهار کرد: تا به الان بیش از ۵۰ درصد نارنگی، بیش از ۴۵ درصد کیوی و ۵ درصد پرتقال باغ‌های مازندران برداشت شده است. هنوز زود است که باغ‌های مرکبات مازندران را دچار یخ زدگی بدانیم چون تا به الان دما زیر ۱ تا ۲ درجه زیر صفر بوده که قابل تحمل است. رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با بیان اینکه با کمک باغداران در حال اطلاع رسانی هستیم، تصریح کرد: اقداماتی که موجب کاهش برودت هوا، گرم شدن باغ‌ها و کاهش خسارت می‌شود مرتب به باغداران اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه احتمال کاهش دمای هوا وجود دارد و منتظر روزهای بعدی هستیم، تصریح کرد: قطعا شاهد خسارت در برخی از باغ‌های استان خواهیم بود که باید برآورد شود.

 حیدر پور نگرانی اصلی استان در این مقطع زمانی را باغ‌های پرتقال دانست و تاکید کرد: امیدواریم هوا از این مقدار سردتر نشود و خسارت باغ‌های مرکبات مازندران افزایش نیابد. بخشی از باغ‌های استان بیمه هستند و می توانیم از بند “و” تبصره ۱۳ قانون بودجه کشور جهت جبران بخشی از خسارتهای به وجود آمده استفاده کرد.

این درحالی است که به گزارش فانوس و به نقل از مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان مازندران، فرهنگ بیمه هنوز در بین کشاورزان نهادینه نشده است و بیش از ۱۱۷ هزار هکتار از باغ‌هایی که در معرض سرما و خطر یخ‌زدگی محصول هستند، بیمه نیستند.

۲۲۷۳۴۵_۲۲۳

از سوی دیگر، بر اساس گزارش فارس، محمدرضا شعبانی، رییس اتحادیه باغ‌داران استان مازندران عقیده دارد که حمایت بیمه‌ای از باغداران نیز بسیار ضعیف است، و هنوز خسارت به باغداران در سال‌های گذشته پرداخت نشده که این موضوع موجب دلسردی آنان شده است.

صندوق بیمه کشاورزی، در راستای حمایت از کشاورزان و دامدارانی که در اثر حوادث غیر قابل پیش‌بینی تولید آنان دچار خسارت و آسیب می‌شوند تشکیل شده است و محصولات بیمه‌ای مختلفی را ارائه میدهد که یکی از این محصولات، بیمه محصولات باغی است.

باید صبر کنیم و ببینیم که آیا خسارت‌های وارد شده به کشاروزان از سوی صندوق بیمه کشاورزی به موقع پرداخت خواهد شد یا خیر. چراکه ارائه خدمات مناسب از سوی این صندوق، باعث توسعه فرهنگ بیمه در بین باغداران و کشاورزان می‌شود.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.