صندوق تامین خسارت‌های بدنی و خسارت‌های قابل بازیافت از مقصر حادثه

صندوق تامین خسارت‌های بدنی بیمه‌مرکزی یک موسسه غیر‌دولتی است، و برای حمایت از زیان‌دیدگان حادثه‌های ناشی از وسیله‌نقلیه مقصر که به هر علتی خسارت مشمول بیمه ثالث نباشد تاسیس شده است.

 

گروه هدف این نهاد کسانی هستند که در حوادث رانندگی آسیب می‌بینند و کسانی که این آسیب را به آنان وارد کرده‌اند اما پشتوانه مالی و بیمه‌ای ندارند و این صندوق جبران این خسارات را بر عهده می‌گیرد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که وظیفه صندوق، حمایت از مجرمان نیست و تنها باید از کسانی حمایت کند که به واسطه تخلف و عدم رعایت قانون توسط متخلفان، مقتول و مصدوم شده و نیاز به کمک دارند.

همه چیز در مورد صندوق تامین خسارت‌های بدنی

 

صندوق در چه مواردی می‌تواند جهت بازیافت خسارت به مقصر حادثه رجوع کند:

صندوق طبق قانون بیمه اجباری مکلف شده بدون گرفتن تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند. و می‌تواند در موارد زیر به قائم مقامی زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی مبلغ پرداختی را بازیافت کند:

✅ در صورتی که پرداخت خسارت به سبب نداشتن یا انقضاء بیمه‌نامه باشد به مقصر حادثه مراجعه می‌کند.

✅ در صورتی که پرداخت خسارت به سبب تعلیق یا لغو پروانه یا حتی ورشکستگی بیمه‌گر باشد به بیمه‌گر رجوع می‌کند.

✅ در صورتی که پرداخت نشدن خسارت به سبب شناخته نشدن وسیله نقلیه مقصر حادثه باشد، پس از شناخته شدن آن به مسبب حادثه یا بیمه‌گر وی مراجعه می‌کند.

✅ در صورتی که پرداخت خسارت به سبب خارج از ظرفیت بودن سرنشینان داخل وسیله نقلیه مقصر حادثه باشد به مقصر حادثه رجوع می‌کند.

خسارت‌های غیر قابل بازیافت توسط صندوق چه مواردی است؟

✅ در موارد جبران کسری پوشش بیمه‌نامه که ناشی شده از افزایش مبلغ دیه

✅ تعلیق یا لغو پروانه فعالیت شرکت بیمه با صدور حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر

✅ در مواردی که زیان‌دیدگان خارج از خودرو بیش از  تعهدات بیمه‌گر باشند.

✅ در مواردی که صندوق به موجب قانون معادل دیه مرد مسلمان را به زیان‌دیده یا قائم مقام قانونی او پرداخت می‌کند برای بازپرداخت مابه‌تفاوت دیه شرعی با دیه مرد مسلمان

 

برای استعلام قیمت بیمه مختلف کلیک کنید.

 

 

 

نظر یا پرسش خود را بنویسید