خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

رفتار فرهنگی ملت‌ها بر چه اساسی شکل می‌گیرد؟ نقش فرهنگ در صنعت بیمه چیست؟

2 996

همه ما تا حد خوبی با تفاوت‌های فرهنگی ملت‌ها در دنیا آشنا هستیم . اما این تفاوت‌های فرهنگی ناشی از چه خصوصیاتی است؟ گرت هافستد یک روانشناس اجتماعی هلندی است که درباره نسبت و تعامل فرهنگ‌های ملی و فرهنگ‌های سازمانی مطالعاتی داشته است. او معتقد است که افراد برنامه‌های ذهنی خود را دارند که در خانواده، در اوایل دوره کودکی آن‌ها بوجود می‌آید و در مدارس و سازمان‌های مختلف تقویت می‌شوند. این برنامه‌های ذهنی شامل مولفه فرهنگ ملی می‌باشند و به وضوح در ارزش‌های مختلفی که در میان افراد کشورها وجود دارد، بیان می‌شوند. هافستد ۶ بعد فرهنگی را در مطالعات خود از ارزش‌های فرهنگی در سطح ملی بازشناسی می کند که این ۶ بعد عبارتند از:

humanism-cultural-diversity

  • فردگرایی
  • فاصله قدرت
  • خود داری از تردید و دودلی
  • مردخوبی در مقابل زن خویی
  • بلند مدت در مقابل کوتاه مدت
  • خودداری افراطی و بی قیدی

در ادامه به توضیحی مختصر درباره هریک از این معیارها خواهیم پرداخت.

فردگرایی

در کشورهای فردگرا، افراد بیش‌تر نگران خود و خانواده خود هستند. در این جوامع فرد مهم است و برای حقوق افراد به شدت ارزش قائل می‌شوند. به طور مثال، در کشور انگلستان که سیستم ارزشی از لحاظ فردگرایی جهت دهی شده (امتیاز ۸۹ در فردگرایی)، ابتکار عمل افراد حائز اهمیت است. حتی زمانیکه کارمندان به صورت تیمی کار می‌کنند، برای موفقیت‌های فردی نیز تائیدیه دریافت می‌کنند.

فرهنگ‌های جمع گرا، به مصلحت کلی گروه بها می‌دهند، زیرا انتظار دارند که افراد تابع علایق و نیازهای فردی خود، برای منفعت گروه باشند. جمع‌گرایان با اعضای درون‌گروهی و بیرون‌گروهی به دو صورت متفاوت رفتار می‌کنند. در کشورهای جمع‌گرا از جمله مکزیک (امتیاز ۳۰ در فردگرایی)، افراد برای تاکید بر تصمیم‌گیری گروهی یکدیگر را جستجو می‌کنند.

فاصله قدرت

فاصله قدرت که طیف آن از کوچک به بزرگ گسترده شده است؛ حدی است که در آن اعضای کم قدرت سازمان‌ها، توزیع نامساوی قدرت را پذیرفته‌اند. جامعه‌ای با فاصله قدرت کوچک، از نظر تفاوت‌های قدرتی، از جمله تفاوت طبقه یا رتبه بندی سازمانی، نسبت به فرهنگی با فاصله قدرتی بزرگتر، رفاه کمتری دارد. به طور مثال، در دانمارک که کشوری با فاصله قدرت کم است (امتیاز ۱۸ در فاصله قدرت)، مشارکت بیش‌تری در تصمیم‌گیری وجود دارد و غالباً سطوح سلسله مراتب نادیده گرفته می‌شوند.

در فرهنگی با فاصله قدرتی زیاد، تفاوت‌های میان افراد با درجات مختلف پذیرفته می‌شود و موقعیت سازمانی یا اجتماعی افراد بر چگونگی عملکرد آن‌ها و رفتار دیگران با او اثر می‌گذارد. در کشوری با فاصله قدرتی زیاد، مانند ونزوئلا (امتیاز ۸۱ در فاصله قدرت)، مدیران ارشد بیش‌تر تصمیم‌گیری‌ها را انجام می‌دهند.

اجتناب از عدم اطمینان

اجتناب از تردید، که طیفی از قوی تا ضعیف دارد، اندازه ساختارهای ترجیح داده شده را نشان می‌دهد. کشورهایی با اجتناب از تردید بالا، ساختار بیشتری را ترجیح می‌دهند و قوانین رفتاری واضحی را به صورت کتبی یا غیر کتبی در نظر می‌گیرند. این ملت‌ها که دارای قوانین قوی و جرایم شدیدی برای متخلفان هستند، نیاز شدیدی به امنیت دارند و احترام زیادی برای افراد متخصص قائل هستند.

مردخویی در مقابل زن‌خویی

در یک جامعه مردسالار، ارزش‌های قاطعانه از جمله موقعیت، پول و جسارت غالب است. در اینجا اغلب تفاوت‌های مهم بین نقش زنان و مردان وجود دارد. بر چسب مردانه نشان می‌دهد که این ارزش‌های قاطعانه، تقریباً در سراسر جهان با نقش مردان همراه است. ژاپن به عنوان کشوری مردسالار درجه بندی می‌شود (با امتیازات ۹۵)، و در آن  تصمیم‌گیری مستقل را مورد تشویق قرار می‌دهند. فرهنگ‌های زن سالار، اهمیت را بر ارزش‌های لطیف قرار می‌دهند، مثل روابط شخصی، توجه به دیگران، کیفیت زندگی و خدمات. در این فرهنگ‌ها، نقش جنسیت کمتر مشخص است و غالباً مساوی است. در ایسلند که یک کشور «زن خو» شناخته می‌شود، به همکاری، جو دوستانه، امنیت استخدام و تصمیم‌گیری گروهی بها می‌دهند.

جهت‌گیری بلندمدت

از آنجا که مطالعات هافستد یک دیدگاه غربی از ارزش‌ها را نشان می‌دهد، برخی از محققان در این رابطه نگران هستند که ارزش‌های اروپایی وی بر یافته‌ها و تئوری هایش تاثیر گذاشته است. در نتیجه، هافستد بر اساس پژوهش‌های انجام شده در چین در خصوص فرهنگ ملی آن‌ها، بعد پنجمی را (که منعکس کننده طرز تفکر است) به ابعاد خود تحت عنوان نگرش بلند مدت اضافه نمود. فرهنگهای سطح بالا در مواردی که به صورت بلند مدت جهت یابی شده اند، در مورد آینده نگرانی بیشتری دارند و به صرفه جویی، سرسختی، و ایستادگی بها می‌دهند.

اجتناب از زیاده‌­روی

دو قطب این بُعد این چنین عنوان می‌شوند: در یکی فرد معتقد است می‏‌تواند در جهت خشنودی خویش اقدام کند، پول خرج می‌‏کند، و در فعالیت‌‏های فراغت و تفریح، چه به همراه دوستان و چه به تنهایی افراط می‌کند و خوش‏ میگذراند. در قطب مقابل، فرد احساس میکند به وسیله‏ی هنجارها اجتماعی، محدود شده و در نگاه او خوش‏‌گذرانی، ولخرجی، و سایر اَشکال عیش‏ ونوش ناپسند و نامطلوب قلمداد میگردد.

در تحقیق جالبی مشخص شد وقتی نیروی کار آمریکایی در کشور خود، به راحتی به مشتری لبخند می‏‌زند و با واکنش خوبی مواجه می‏شود، اما در فرهنگی خوددار مثل روسیه، اگر همان رفتار معمولِ خود را انجام دهند، با واکنش منفی مشتریان مواجه می‏شوند: ”چرا پوزخند می‏زنی؟!“

اکنون که در مورد هریک از این معیارها، توضیحاتی برای شما داده شده است، می‌خواهیم تأثیر آن‌ها در صنعت بیمه برایتان بیان کنیم. این‌که همین معیارها، می‌توانند در بالا بودن آمار تصادف رانندگی نقش داشته باشند. یا اینکه بر چه اساسی، سهم بیمه عمر در بازار بیمه در ایران، نسبت به سایر کشورها پایین است. در مقاله‌های بعد، با ما باشید تا در این خصوص، بیش‌تر برایتان بگوییم.

برای مشاهده امتیازهای ایران در هریک از این معیارها، به سایت Geert Hofstede مراجعه نمایید.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۴ از ۵ / تعداد نظرات: ۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. […] ۴۱ کشور جهان انجام شده است، نشان داده شده که دو معیار مردگرایی و فاصله قدرت، رابطه‌ی معکوس با میزان استفاده از بیمه عمر دارند. […]

  2. […] شده که دو معیار مردگرایی و فاصله قدرت (در مورد عوامل تأثیرگذار در رفتار فرهنگی در مقاله‌های گذشته صحبت کرده‌ایم)، رابطه‌ی […]