لگد ترامپ زیر کاسه کوزه‌های اوباما با لغو قانون بیمه درمان

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا بارها در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش از اصلاحات در نظام بیمه درمان انتقاد کرد و قول داد که این قانون با “طرحی خیلی بهتر و ارزان‌تر جایگزین خواهد شد”. او اصلاح وضعیت بیمه‌ درمان در آمریکا را یکی از سیاست‌های خود برای ورود به کاخ سفید قرار داده بود، و حتی پیش از موعد در دست گرفتن قدرت، بدنبال فراهم کردن مقدمات لغو این قانون است.

زمانی که اوباما به قدرت رسید، بیش از ۱۵ درصد آمریکایی‌ها فاقد بیمه درمان بودند. اوباما با اصلاح قانون بیمه این کشور کوشید بخش بیشتری از جامعه آمریکا را زیر پوشش بیمه درمان قرار دهد. در پایان کار او موفق شده بود تعداد کسانی که فاقد بیمه درمان هستند را به ۹ درصد کاهش دهد؛ اما همین اصلاحات باعث افزایش عوارض بیمه در کشور شد. اصلاح نظام درمانی آمریکا در دولت اوباما باعث شد که شمار زیادی از شهروندان آمریکایی زیر پوشش خدمات درمانی قرار بگیرند. اما هزینه بیمه برای برخی از مشتریان به شدت بالا رفته و بعضی از شرکت‌های بزرگ بیمه با مشارکت نکردن در این سیستم، گزینه‌های مشتریان بیمه را محدود کردند. دولت اوباما هفته گذشته اعلام کرده بود که ۸.۸ میلیون آمریکایی برای گرفتن بیمه از طریق این سیستم در سال ۲۰۱۷ ثبت نام کرده‌اند که حدود ۲۰۰ هزار مورد بیش از رقم مشابه سال گذشته است.

طرح اصلاح نظام بیمه درمانی آمریکا که از جمله مهم‌ترین اولویت‌های دولت باراک اوباما بود در مارس سال ۲۰۱۰ میلادی به تصویب رسید. براساس این طرح قرار بود که ۳۲ میلیون آمریکایی ظرف چند سال تحت پوشش بیمه درمان قرار بگیرند.

اما در سوی دیگر، جمهوری‌خواهان لغو این قانون را اولویت اصلی خود قرار داده‌اند، اگرچه برخی کارشناسان نسبت به آماده کردن جایگزینی برای این قانون ابراز نگرانی کرده‌اند. پس از آنکه سنای آمریکا به لغو قانون بیمه‌های ارزان قیمت موسوم به ” اوباماکر” رای داد، مجلس نمایندگان آمریکا نیز با ۲۲۷ رای موافق در برابر ۱۹۸ رای ، این قانون را لغو کرد.

مقالات دیگر  مهر ماه با طعم سقوط آسانسور ؛ آیا آسانسورهای شریف بیمه بودند؟

اکثریت مجالس سنا و نمایندگان آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان است و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، مجلس نمایندگان نیز با اکثریت آرا، لغو “اوباماکر” را تصویب کرد. با توجه به اینکه فقط ۵ روز از دوران ریاست جمهوری اوباما باقی مانده است، حتی اگر او این مصوبه را امضا نکند، ترامپ مصوبه کنگره را امضا خواهد کرد تا یکی از بزرگترین دستاوردهای اوباما فقط پس از دو سال اجرا، لغو شود. اگرچه بسیاری از دموکرات‌ها به لغو این قانون هشدار داده و چنین موضوعی را موجب ایجاد هرج و مرج در نظام سلامت و بهداشت آمریکا دانسته‌اند.

به گفته اوباما، در صورت عملی شدن تلاش جمهوری‌خواهان برای لغو قانون “اوباما کر” آن‌ها باید این مسأله را به یاد داشته باشند که با این اقدام، سالانه ۳۶ هزار نفر در سال جان خود را از دست خواهند داد.

با این همه، جمهوری‌خواهان در زمان تصویب بودجه فدرال در چند سال اخیر مدام در صدد ایجاد مانع وسنگ‌اندازی برای اجرای این قانون بوده‌اند. آن‌ها مدعی هستند که ” اوباما کر” طرحی ناکارآمد است و موجب اتلاف منابع مالی زیادی شده‌است. جمهوری‌خواهان مدعی هستند که با لغو اوباماکر، طرح جدیدی برای سیستم خدمات بهداشتی و درمانی همگانی ارائه خواهند داد. با این حال این مساله صرفا یک وعده است و مسلما لغو “اوباماکر” پیامدهای انکارناپذیری برای میلیون‌ها آمریکایی خواهد داشت که اکنون از خدمات آن استفاده می‌کنند.

نظر یا پرسش خود را بنویسید