خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

مروری بر بیمه خودرو در هند؛ بیمه آنلاین، راه حلی برای نوسازی صنعت بیمه

2 710

همان‌طور که در هفته‌های گذشته خواندید، با توجه به گستردگی بیمه خودرو در ایران، تصمیم داریم تا نگاهی بر وضعیت بیمه خودرو در دنیا داشته باشیم. گزارشی را که در زیر خواهید خواند، خلاصه‌ای است از وضعیت بیمه خودرو در هند.

هند، کشوری است در جنوب آسیا که دومین کشور پرجمعیت دنیا (۱٫۲۵۲ میلیون نفر) به شمار می‌رود. با توجه به رشد اقتصادی خیره‌کننده این کشور در دهه اخیر، هند با داشتن تولید ناخالص داخلی  (بر اساس برابری قدرت خرید) 8.727 میلیارد دلار، پس از چین و آمریکا، سومین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شود. سرانه تولید ناخالص داخلی در هند، ۶٫۶۶۴ دلار است.  

صنعت بیمه در هند را می‌توان به دو بخش بیمه عمر و بیمه‌های غیر عمر دسته‌بندی کرد. بیمه‌های غیر عمر، خود شامل بیمه سلامت، بیمه اتکایی و بیمه عمومی مانند بیمه خودرو است. منظور از بیمه اتکایی، شرکت بیمه‌ای است که دیگر شرکت‌های بیمه‌گر را در قبال پرداخت خسارت بیمه می‌کند.  

در کشور هند، ۵۲ شرکت بیمه وجود دارد که از میان ۲۴ شرکت در زمینه بیمه عمر و ۲۹ شرکت دیگر در حوزه بیمه‌های غیر عمر فعالیت دارند. از ۲۸ شرکتی که در زمینه بیمه غیرعمر فعالیت دارند، ۶ شرکت را بخش دولتی اداره می‌کند. همچنین از میان شرکت‌های بیمه غیر عمر، یک شرکت بیمه به صورت تخصصی در بیمه محصولات کشاورزی، یک شرکت در زمینه ضمانت اعتبار صادرات شرکت‌های هندی و یک شرکت در زمینه بیمه اتکایی فعالیت دارد.

 آمار اعلام شده از سوی نشریه سیگما نشان می‌­دهد که صنعت بیمه در کشور هند در سال ۲۰۱۴، ضریب نفوذی برابر با ۳/۳ درصد داشته است. با توجه به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۴، مجموع حق بیمه تولیدی رقمی معادل ۶۳ میلیارد دلار خواهد داشت و پیش بینی می­‌شود که تا سال ۲۰۲۰، این رقم تا چهار برابر این مقدار رشد خواهد کرد. (ضریب نفوذ بیمه عبارتست از نسبت میزان حق بیمه تولیدی به کل تولید ناخالص داخلی)

بیمه خودرو در هند
خیابان‌های هند، با شلوغی‌ها و موتورسوارهای بسیارش مشهور است.
 

بیمه شخص ثالث در هندوستان، بیمه‌ای اجباری برای تمام خودروها است که آسیب‌های مالی و جانی را در تصادف با شخص ثالث پوشش می‌دهد. در صورتیکه رانندگان تمایل داشته باشند خودروی خود را در برابر خسارت‌هایی از قبیل آتش‌سوزی، سرقت و یا حوادث طبیعی بیمه کنند، لازم است تا از بیمه جامع خودرو استفاده کنند. در هندوستان، بیمه خودرو در سه گروه دسته‌بندی می‌شود: بیمه خودروهای شخصی، بیمه خودرو با کاربری تجاری و بیمه خودروهای دوچرخ که در هندوستان طرفداران زیادی دارند. بازار بیمه شخص ثالث در هند، حدود ۴۰ درصد از حجم بازار بیمه‌های غیرعمر را تشکیل می‌دهد و در حدود ۱ میلیارد دلار ارزش دارد. حجم بالای خسارت‌های ناشی از بیمه شخص ثالث، باعث شد تا شرکت‌های بیمه تصمیم به جدا کردن بیمه خودروهای خصوصی از خودروهای تجاری کنند که ضرر این شرکت‌ها را ۵۸۳ میلیون دلار، به ۱۲۵ میلیون دلار کاهش داد. 

سازمان توسعه و مقررات بیمه هند که اصلی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری در خصوص شرکت‌های بیمه‌ای این کشور است، برای افزایش بازدهی اقتصادی شرکت‌های بیمه در مورد بیمه خودرو، در سال‌های گذشته حق بیمه خودروها را در حدود ۲۰ درصد افزایش داده است. همچنین این سازمان، به منظور ارتقاء و بهبود وضعیت اقتصادی بیمه‌ها، دو کمیته تخصصی را برای گسترش تجارت الکترونیکی در صنعت بیمه تشکیل داده است. در حال حاضر هر ۱۵ ثانیه یک بیمه به صورت آنلاین در هند به فروش می‌رسد که دلیل اصلی تمایل استفاده از بیمه آنلاین، صرفه‌جویی در زمان خرید می‌باشد. اگرچه در حال حاضر، تنها شرکت‌های مربوط به بیمه عمر، امکان خرید آنلاین را برای کاربران فراهم کرده‌اند. 

 

 

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. […] نگاهی داشتیم بر وضعیت بیمه خودرو در کشورهای آمریکا، هند و ترکیه. اکنون مروری اجمالی خواهیم داشت بر وضعیت بیمه […]

  2. […] وضعیت بیمه خودرو در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، ترکیه و استرالیا پرداخته شد. در این مقاله، اطلاعاتی […]