مروری بر تاریخچه بیمه خودرو، بیمه آنلاین: فصل جدیدی در تاریخ صنعت بیمه

در این مقاله، در ادامه بررسی وضعیت بیمه خودرو در دنیا، توضیحاتی در مورد تاریخچه این بیمه و نقش فروش اینترنتی بیمه در این تاریخچه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

درست مانند اختراع آتش، مفهوم بیمه وسایل نقلیه را می‌توان در سال‌های دور و ۳۰۰۰ سال پیش در کشور چین پیدا کرد. در آن زمان بازرگانان، قایق‌هایی را برای محافظت کالاها از حمله دزدان دریایی و یا بلایای طبیعی به رودخانه‌ها می‌فرستادند. با افزایش جمعیت و گسترش تجارت‌های دریایی، گروهی از سرمایه‌داران، مبالغی را بعنوان حفاظت از کالاهای تجاری دریافت می‌کردند. پس از آن، یونانی‌ها، بابلی‌ها و دیگر قومیت‌ها نیز به استفاده از این پوشش‌ها روی آوردند؛ بطوریکه در قانون حمورابی، بیمه سفرهای دریایی آورده شد. پس از آن، در قرن یازدهم میلادی، بازرگانان دانمارکی و سرمایه‌گذاران، انجمنی را به منظور ارائه پوشش‌های بالاتر و مؤثر تر از اموال تشکیل دادند. به همین ترتیب، استفاده از بیمه در سایر قسمت‌های اروپا مانند ونیز و فلورانس گسترش پیدا کرد و تاجران و بازرگانان مبالغی را جمع آوری می‌کردند تا در صورت بروز حادثه، آن را به فرد زیاندیده پرداخت کنند. شاید ساز و کار این مجموعه‌ها را بتوان به عنوان اساس بیمه خودرو در نظر گرفت.

اولین شرکت بیمه‌ای که به طور رسمی اقدام به مدیریت بیمه سفرهای دریایی کرد، شرکت بیمه لویدز لندن در اویل قرین هجدهم بود. در حال حاضر نیز، شرکت بیمه لویدز، فعالیت خود را در بیمه دریایی ادامه می‌دهد.

استفاده گسترده از اتومبیل در شهرها، پس از جنگ جهانی اول آغاز شد. با توجه به اینکه اتومبیل‌ها از هر وسیله نقلیه‌ای که تا آن زمان در مناطق مسکونی استفاده می‌شد، سریع‌ تر و خطرناک‌ تر بود، با این حال در هیچ کشوری، بیمه اتومبیل بصورت اجباری در نیامده بود و رانندگان و دارندگان خودرو، اغلب هزینه‌های قابل توجهی را در تصادفات متحمل می‌شدند. اگرچه ایده بیمه وسایل نقلیه به سال‌های خیلی دور برمی‌گردد، اما ارائه بیمه خودرو تا پیش از اختراع خودرو چندان معنا پیدا نمی‌کند. با گذشت سال‌ها از ورود ماشین بخار به صنعت حمل و نقل و ساخت اولین خودروی گازوئیلی در آمریکا در سال ۱۸۹۳، اولین بیمه خودرو در سال ۱۸۹۸صادر شد.

در سال ۱۹۲۷، ایالت ماساچوست آمریکا برای اولین بار قانون بیمه مسئولیت خودرو را اجباری کرد؛ و در ده سال پس از آن هم، بیمه مسئولیت خودرو در تمام آمریکا اجباری شد (می‌توانید درباره بیمه خودرو در آمریکا بیش‌تر بخوانید). اگرچه قوانین مرتبط با خودرو در ایالت‌های مختلف تا حدی با یکدیگر تفاوت داشتند. در بریتانیا هم به موجب قانون ترافیک جاده‌ای ۱۹۳۰ کلیه صاحبان خودروها و رانندگان در جاده‌های عمومی، برای هرگونه تصادف، آسیب یا مرگ اشخاص ثالث، بیمه شدند. در سال ۱۹۳۹ آلمان نیز قانون مشابهی را به تصویب رساند.

در بسیاری از کشورهای دنیا، بیمه مسئولیت خودرو یا هر وسیله نقلیه موتوری که آن را تحت عنوان بیمه شخص ثالث می‌شناسیم، قبل از استفاده در جاده‌های عمومی، اجباری است. اگرچه در برخی از کشورها، این بیمه، اجباری تلقی نمی‌شود. به طور مثال، در کشور نیوزلند، بیمه شخص ثالث به عنوان یک بیمه اختیاری محسوب می‌شود؛ ولی تنها ۴ درصد از رانندگان این کشور، آن را خریداری نمی‌­کنند.

هم‌اکنون در مناطقی با طرح “pay-as-you-drive” بیمه خودرو و راننده، بصورت خودکار، از طریق مالیات بر بنزین پرداخت می‌شود. در این طرح شارژ بیمه، بر پایه کارکرد کیلومتر طی شده در هر خودرو انجام می‌پذیرد، که این امر می‌تواند به افزایش بهره‌وری بی‌انجامد.

در اواخر دهه نود میلادی و با گسترش اینترنت، کسب و کارهای جدیدی پدید آمد که به موجب آن، شرکت‌های بیمه اقدام به فروش بیمه آنلاین کردند. امروزه، مشتریان بیمه، در مقابل طیف وسیعی از انتخاب‌ها قرار گرفتند که باعث یافتن گزینه‌های با کیفیت‌تر با قیمت پایین تر شده است و شاید بتوان بیمه اینترنتی را به عنوان بخش دیگری از تاریخ بیمه در نظر گرفت.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

1 نظر
  1. آزمون آیین نامه

    ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون آموزش
    های زیادی گداشتم به سایت من هم سر بزنید