خرید آنلاین انواع بیمه

مقصر حوادث پلاسکو کیست؟ توپ اعتراض در زمین مالک!

0 356
به این پست امتیاز دهید.

همانطور که در روزهای گذشته اشاره کردیم، برآورد خسارت مالی ساختمان پلاسکو در حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌شود، درحالیکه تنها حدود ۵۰ میلیارد از خسارت، توسط شرکت‌های بیمه قابل جبران است. ایمن‌سازی «پلاسکو» بر عهده مالک بوده است و مستاجران پلاسکو قادر به احقاق حق هستند. از سوی دیگر افرادی که سرقفلی به آن‌ها واگذار شده بود، اصلا اجازه ندارند کلیت ساختمان را بیمه کنند. فقط در بهترین شرایط می‌توانسته‌اند مواد اولیه، پوشاک و اجناس را بیمه کنند. چرا که اگر حادثه‌ای هم رخ می‌داد و کلیت ساختمان هم بیمه بود، فقط مالک اصلی می‌توانست از بیمه نامه استفاده کند .

به گزارش بیمه بازار و به نقل از ریسک نیوز، با رخداد فاجعه پلاسکو، سوالی که این روزها بسیار مطرح می‌شود این است که آیا بنیاد مستضعفان موظف به بیمه کردن ساختمان پلاسکو بوده است یا مستاجران؟ و اگر بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اصلی مسئول اقدام جهت پوشش بیمه‌ای این ساختمان ۵۴ ساله بوده، چرا در انجام این کار اهمال ورزیده است؟ این در حالی است که بنیاد مستضعفان به عنوان یک نهاد حقوقی منسجم با یک شخص حقیقی نا آگاه قابل قیاس نیست و این سازمان که سهامدار بانک و حتی شرکت بیمه است، اشراف کامل به لزوم بیمه آتش سوزی در برابر خطرات احتمالی را دارد.

این فرضیه‌ها در حالی مطرح می‌شود که اختلاف نظرها در خصوص تفاوت قراردادهای اجاره‌ای با سرقفلی و بدون سرقفلی وجود دارد، در عین حال برخی اظهارنظرها نیز از سوی بعضی نهادها طی روزهای اخیر مطرح است که مسئول بودن بنیاد مستضعفان در امر پوشش بیمه‌ای مزبور را قوت می‌بخشد.

بدون شک خریدار سرقفلی یک واحد تجاری، ممکن است آن واحد را بابت منافع ظاهری خود بیمه نکند، چرا که قانونا مالک آن واحد نیست و تنها حق بهره‌برداری از آن را دارد. اما اختیار آن را دارد که اموال موجود در واحد خود را بیمه کند. بنابراین باید به سراغ مالک ساختمان رفت و پرسید که با توجه به اخطارهایی که شهرداری از پیش بابت ایمن نبودن این ساختمان داده است، چطور مالک ساختمان به فکر بیمه کردن ملک خود به صورت یکجا نیفتاده است؟

از سوی دیگر آنچه که انگشت اتهام را به سمت بنیاد مستضعفان نشانه می‌رود این است که قوانین مربوط به  تملیک آپارتمان‌ها، وظیفه مالک را در این زمینه مشخص کرده است. ضمن اینکه هیات امناء در این ساختمان تجاری فقط مسئولیت انجام امور داخلی ساختمان را برعهده داشته است و در مورد مسایل کلان آن از جمله بیمه اختیاری نداشته است.

ایمن‌سازی «پلاسکو» بر عهده مالک بوده است/مستاجران پلاسکو قادر به احقاق حق هستند.

اما نکته قابل تاملی دیگری که در اینجا مطرح می‌شود این است که مسئول ایمن‌سازی ساختمان در هر حالتی بنیاد مستضعفان است؛ چرا مالک اصلی مجتمع محسوب می‌شود. در این رابطه بهمن کشاورز، رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران اذعان دارد که مستاجرین حاضر در ساختمان پلاسکو صاحب حق کسب، پیشه و تجارت (همان حقی که در زبان مردم به آن سرقفلی گفته می‌شود) بوده‌اند و هستند، در نتیجه عین ملک یعنی زمین آن و ساختمان متعلق به مالک بوده است. این مالک با آن مستاجرین رابطه استیجاری داشته و قطعا از آن‌ها اجاره دریافت می‌کرده و یا مستاجرین مدیون اجاره بها هستند.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به اینکه در هر حال تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی ملک بر عهده مالک و موجر است، اعلام کرد: مستاجران نه می‌توانستند و نه حق داشتند اقدامات کلی و اساسی در این خصوص انجام دهند. مسئولیت خرابی‌های آن هم به این شکل با مالک است که به موقع درصدد رفع خطر و محکم‌سازی بنا برنیامده است.

بهمن کشاورز همچنین در یادداشت دیگری که در روزنامه شرق منتشر شده اذعان می‌دارد: حق دیگری که مستأجر دارد، این است که تقاضای تعمیرات اساسی ملک را از موجر و صاحب ملک داشته باشد. در‌صورتی‌که موجر تمکین نکند، مستأجر نیز می‌تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای الزام موجر را به انجام تعمیرات اساسی داشته باشد و در‌صورتیکه موجر پس از صدور حکم، حکم را اجرا نکند، مستأجر می‌تواند معادل شش ماه اجاره بها را صرف تعمیر مغازه خود کند. مبلغی بیش‌از‌این را قانون‌گذار اجازه نداده و اگر مستأجر چنین هزینه‌ای کند، خودش باید پاسخ‌گو باشد.

در این راستا می‌توان تفسیر کرد که زمانیکه بنیاد مستضعفان به عنوان مالک بلا منازع این ساختمان به لحاظ حقوقی مسئول استانداردسازی و ایمن‌کردن این ساختمان بوده، در امر پوشش بیمه‌ای آن نیز باید مبادرت می‌ورزیده و اگر چه که بیمه آتش‌سوزی، اختیاری محسوب می‌شود، اما بی توجهی نهادی حقوقی به این امر در نهایت به آثار زیان بار اقتصادی و اجتماعی می‌انجامد .

حال با توجه به آنچه که گذشت این سؤال مطرح می‌شود که آیا مستاجرین می‌توانند علیه بنیاد اقامه دعوا کنند و همه خسارت خود را بگیرند و یا آیا شرکت‌های بیمه می‌توانند خسارت پرداختی را از بنیاد بعنوان مقصر حادثه مطالبه کنند؟

با توجه به اظهارات حقوقی رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران مستاجران پلاسکو قادر به احقاق حق هستند. البته ذکر نکته دیگرنیز ضروری است که به باور برخی بیمه‌گران مالک ساختمان باید بیمه مسئولیت خریداری می‌کرد و از آنجا که ثابت شده که علل آتش‌سوزی، سهل انگاری در تعمیر و نگهدارى ساختمان بوده باید خسارات جانى و مالى زیان‌دیدگان را پرداخت کند و در این زمینه مسئول زیان مردم است.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.