نرخ دیه سال 1400 افزایش یافت + قیمت و جزئیات

نرخ دیه ۱۴۰۰ برای ماه‌های غیر حرام

براساس اعلام سخنگوی قوه قضاییه در ۲۶ اسفند ۹۹ نرخ دیه سال ۱۴۰۰ برابر با ۴۸۰ میلیون تومان است. به گفته وی : «نرخ دیه ۱۴۰۰ برای قتل غیر عمد فرد مسلمان ۴۸۰ میلون تومان خواهد بود. این نرخ از ابتدای سال ۱۴۰۰ قابل اجرا است»

نرخ دیه ۱۴۰۰ برای ماه‌های حرام

باید توجه داشت که نرخ دیه انسان کامل در ماه‌های حرام (محرم، ذی‌قعده، ذی‌حجه، رجب) نیز افزایش خواهد داشت. به این‌ترتیب در سال ۱۴۰۰ قیمت دیه کامل برای قتل غیرعمد فرد غیرمسلمان معادل ۶۴۰ میلون تومان است.

میزان افزایش نرخ دیه در سال ۱۴۰۰

بنابراین نرخ دیه ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ در ماه‌های غیر حرام مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام نیز مبلغ ۲۰۰ میلیون افزایش داشته است. (مبلغ دیه کامل در سال ۹۹ برای قتل غیر عمل فرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام ۳۳۰ میلیون و برای ماه‌های حرام ۴۴۰ میلیون تومان بود.)

البته تفاوت این نرخ جدید با مبلغ تعهد شده توسط شرکت بیمه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود. در نتیجه بیمه‌کنندگانی که بیمه شخص ثالث خود را پیش ار اعلام نرخ دیه سال ۱۴۰۰، تهیه کرده‌اند ملزم به دریافت الحاقیه برای بیمه خود نیستند.

تغییرات نرخ بیمه شخص سالث در سال ۱۴۰۰

بیمه شخص ثالث تقریبا در تمامی شرکت‌های بیمه که اقدام به ارائه آن می‌کنند یکسان است. اما این مبلغ هرساله باتوجه به نرخ دیه قتل غیرعمد فرد مسلمان تغییر می‌کند. چرا که بیمه شخص ثالث درواقع پوشش جانی مبلغ دیه را تضمین می‌کند.

به‌این ترتیب هر درصد افزایشی که بر نرخ دیه اعمال شود را در مبلغ بیمه شخص ثالث دید شاهد خواهیم بود. در نتیجه استعلام قیمت بیمه شخص ثالث نشان می‌دهد که مبلغ دیه کامل ۴۵ درصد افزایش داشته است.

باید درنظر گرفت که مبالغ تمامی بیمه‌های خودرو و موتور سیکلت متناسب با قوانین تصادفات است، تناسب مبلغ بیمه شخص ثالث با دیه انسان نیز منطقی به‌نظر می‌رسد. نکته مهم دیگر اینکه بیمه شخص ثالث تصادفات با عابر پیاده را نیز پوشش می‌دهد. اما چگونگی و میزان این پوشش بستگی به قوانین تصادف با عابرپیاده دارد.

درنهایت باید اضافه کنیم که می‌توانید با مراجعه به وبسایت بیمه بازار کمترین و بهترین نرخ بیمه را سفارش دهید تا بیمه‌نامه به‌صورت رایگان برای شما ارسال شود. بیمه‌بازار اولین سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه: بیمه ثالث، بیمه بدنه خودرو، بیمه عمر، بیمه آتش سوزی و زلزله در کشور است.

ما در بیمه‌بازار، اطلاعات بیمه‌ای موردنظر شما عزیزان را به‌صورت جامع و ساده در اختیارتان قرار می‌دهیم، تا بتوانید در سریع‌ترین زمان، بهترین انتخاب را داشته باشید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

10 نظر
 1. فرهاد

  سلام برادرم راننده تریلی بود و متاسفانه فروردین امسال تصادف کرد و فوت کرد تو کروکی افسر مقصر شناخته شد البته با کسی یا چیزی تصادف نکرد بلکه منحرف شد و افتاد تو دره بیمه دریافتی برادرم به چه شکل و به چه مبلغی هست با توجه به اینکه در کارشناسی اولیه مقصر هم شناخته شد لطفا مبلغ دقیق دریافتی رو بفرمایید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که نقل و انتقال شما تا دی 1397 بوده باشد شامل قانون انتقال تخفیف نمیشود ولی در صورتی که بعد از آن تاریخ باشد شما میتوانید از با دریافت الحاقیه انتقال تخفیفات از سوابق عدم خسارت خود استفاده کنید

 2. Alireza

  سلام من راننده موتورسیکلت بودم و تصادف کردم
  بیمه دارم اما گواهینامه ندارم و مقصر هستم
  آیا باید خسارت حادثه را خودم پرداخت کنم یا بیمه پرداخت میکند
  و دیه ای به من تعلق میگیره یا خیر ممنون از شما

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بر اساس قانون بیمه ثالث، بیمه حوادث راننده مقصر نیز از محل خسارت جانی بیمه نامه تحت پوشش می باشد.
   شما می توانید نسب به این موضوع طرح دعوی داشته باشید
   براساس دیه سال رخداد تصادف دیه مربوط به حوادث راننده پرداخت میشود

 3. کوهرنگ

  بادرودبشما،من پسرم درمرداد۹۹تصادف کردوازبین رفت وتاحالادنبال کاغذبازی هسیم و یکی میگه۶ما یکی میگه۱تا۲سال طول میده تادیه رو پرداخت کنن سوالم اینه ک مبلغ دریافتی برابرباسال تصادف هست یا برابرباسال بعدوقتی دریافت دیه؟
  باسپاس اززخمت شما

  1. بیمه بازار

   سلام
   از اتفاقی که برای فرزند شما افتاده بسیار متاسف شدیم.
   با توجه به ﻣﺎده 13 ﻗﺎﻧﻮن ﺑﯿﻤﻪ اﺟﺒﺎري ﺧﺴﺎرات وارد ﺷﺪه ﺑﻪ ﺷﺨﺺ ﺛﺎﻟﺚ در اﺛﺮ ﺣﻮادث ﻧﺎﺷﯽ از وﺳﺎﯾﻞ ﻧﻘﻠﯿﻪ، مبلغ دیه بر اساس مبلغ روز در زمان پرداخت محاسبه میشود و پرداخت میگردد.
   البته در صورتی که طرفین بر سر مبلغ دیه توافق کنند و این مبلغ در سندی نوشته شود، دیه همان مبلغ ثبت شده خواهد بود.

 4. ارسلان

  بنظر میرسد که در جدول نمودار دیه در سالهای قبل اشکالاتی از قبیل تفاوت 10 ساله در تاریخ های ذکر شده وجود دارد لطفا اصلاح گردد.

  1. بیمه بازار

   بررسی می گردد.

 5. حسن

  چرا با این گرانی دلار وبدبختی دیه افزایش نیافته شتر هم گران شده

  1. بیمه بازار

   سلام دیه افزایش پیدا کرده.