خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

نماد الکترونیکی، عامل توسعه خرید اینترنتی و تجارت الکترونیک

0 505

امروزه، با توجه به گسترش شهرها و مشکلات ناشی از جابه‌جایی و کمبود وقت برای افراد، راهکارهای بسیاری برای انجام دادن امور روزمره بیان شده است. ازضروری‌ترین مسائل، تأمین احتیاجات روزمره برای زندگی است و با گستردگی این احتیاجات شرکت‌هایی بسیاری به رفع این احتیاجات، از طریق اینترنت اقدام کرده‌اند. اینترنت امکان مبادله‌ای با عنوان تجارت الکترونیک و یا خرید اینترنتی را فراهم کرده است که انتظار می‌رود پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. با رشد اینترنت شرکت‌ها تلاش بیشتری می‌کنند تا با ارائه خدمات اینترنتی، مزایا و فواید حاصل از آن را کسب کنند و برای مشتریان نیز فوایدی ایجاد کنند.

تجارت الکترونیک به مجموعه انگیزه‌ها، رفتارها، ساز و کارها و فرآیندهایی گفته می‌شود که از طریق آن مشتری کالای مورد تقاضای خود را با به کارگیری شبکه‌های الکترونیکی، و به طور خاص اینترنت، خریداری می‌کند. مشتریان دلایل متعددی برای خرید اینترنتی ذکر می‌کنند. بسیاری از این دلایل به خصوصیات منحصر به فرد محیط اینترنت شامل دسترسی جهانی به کالا و خدمات، دسترسی به اطلاعات فراوان درباره محصولات، امکان مقایسه محصولات و قیمت‌ها، صرفه‌جویی در زمان، انعطاف پذیری در زمان خرید، عدم نیاز به تحرک فیزیکی، وجود قیمت‌های رقابتی و سهولت در سفارش خرید مربوط می‌شود. با توجه به مطالعات انجام گرفته، عمده‌ترین مزیت خرید اینترنتی راحتی است. راحتی در مقایسه، راحتی درمصرف انرژی، در دسترسی و راحتی برنامه ریزی.

با وجود مزایای بسیار تجارت الکترونیک، از خرید اینترنتی در ایران و برخی از کشورها استقبال زیادی نشده است؛ که یکی از دلایل آن پایین بودن سطح اعتماد است. پژوهش‌های متعددی در سراسر دنیا درباره موانع توسعه تجارت الکترونیکی به اعتماد اشاره کرده‌اند. هدف از این تحقیق‌ها، شناسایی و ارزیابی عواملی است که در افزایش یا کاهش اعتماد مشتریان در خرید اینترنتی تأثیرگذار است. تحقیقات نشان می‌دهد یکی از عواملی که بر اعتماد مشتریان، و در نتیجه، بر میزان خرید اینترنتی تأثیرگذار است؛ تفاوت‌های فرهنگی است. همچنین، درک مشتریان از شرکت اینترنتی می‌تواند بر میزان خرید اینترنتی اثر بگذارد.

باید این نکته را یادآور شد که میزان ادراک مشتری از اعتبار و اندازه شرکت نقش مهمی در ایجاد اعتماد در مشتری دارد. شرکت‌های اینترنتی علاوه بر توجه به اندازه و تنوع محصولات خود، باید به کیفیت آن‌ها توجه داشته باشند، همچنین، شرایط ایمن برای پرداخت اینترنتی مشتری و تحویل بموقع و دقیق کالا با همان مشخصات بیان شده در صفحات اینترنتی شرکت و خدمات پس از فروش، باعث افزایش میزان اعتماد مشتری به شرکت خواهد شد.

خرید اینترنتی بیمه

نماد اعتماد الکترونیک

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیرساخت‌های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وبسایت‌های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می‌باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در صفحه اول سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می‌آید. ساماندهی سایت تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی خواهد بود؛ به نحوی که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می‌کنند.

با اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که گرفتن خود این نماد لازمه صدور پروانه کسب برای فروشگاه‌های الکترونیکی می‌باشد، اعتماد خریداران برای خرید از این فروشگاه‌ها افزایش می‌یابد و با توجه به رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آن‌ها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه‌ها، مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری نسبت به خرید کالا یا استفاده از خدمات اینترنتی اقدام خواهند نمود. (لیست شرکت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی)

بیمه بازار، به عنوان یک فروشگاه اینترنتی فعال در حوزه بیمه، در راستای ارائه خدمات بهتر و جلب اعتماد مشتریان، اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نموده و اولین و معتبرترین فروشگاه خرید آنلاین بیمه با نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره است.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.