خرید آنلاین انواع بیمه

پیدا کردن جای پارک دغدغه این روزهای تهرانی‌ها

0 606

پیدا کردنِ جایِ پارک، تو شهرهای شلوغ، مثل تهران، اصفهان، تبریز و …، همیشه یک معضل بزرگ بوده. بطوریکه خیلی از اوقات جایِ پارک ماشین، زمان رفت و آمد رو برای ما مشخص میکنه. پاداش پیداکردن یه جایِ پارک خوب، اینه که به موقع به مقصد برسیم و گاهی هم دلیلی میشه برای برانگیختن حس خوشحالی و غرور نسبت به کسانی که جایِ پارک مناسب پیدا نکردند. بعضی از اوقات هم، یک خاطره‌ی بد از جریمه شدن، آسیب دیدن خودرو و یا حتی صرف کردنِ یه مدت زمان طولانی برای پیدا کردن جایِ پارک، باعث شده ما به کلی قید رفت و آمد با خودروی شخصیمون رو بزنیم. متاسفانه، گاهی نبودِ جای پارک خودرو، کار رو به درگیری و نزاع کشونده، حتی تا جایی که این درگیری‌ها به قتل و کشتن هم رسیدند!! واقعا چرا باید جان یک انسان به خاطر جایِ پارک گرفته بشه؟

البته نمیشه گفت که معضل جایِ و پارکینگ، فقط مختص کشور ماست. چندی پیش، خبری منتشر شد که گوگل مپ بدنبال اینه تا جایِ پارک خودروها رو هم اطلاع رسانی کنه. استارتاپی هم به اسم Luxe، چند سالی هست که در زمینه جای پارک کار میکنه! یعنی اینکه شما یه درخواست رو برای آن‌ها ارسال می‌کنید، بعدش یک نفر با اسکوتر میاد، ماشینو از شما تحویل می‌گیره و می‌بره اون رو یه جایی پارک میکنه. در نهایت هم اگر قصر بازگشت داشتید، همون فرد میاد و ماشین رو به شما تحویل میده. پس نتیجه می‌گیریم که این مساله در همه جای دنیا، یه چالش محسوب میشه.

بطور مثال، در لندن، پیدا کردن جای پارک، بویژه در مرکز شهر، به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست و اگر هم جایی برای پارک کردن پیدا بشه، فضای پارک برای مدتی محدود، ‌معمولا برای دو ساعت و به بهایی بسیار بالا در اختیار راننده قرار می‌­گیره (در سال ۲۰۱۴ یک جای پارک در لندن به قیمت ۴۰۰ هزار یورو فروخته شد!!)

شهرهای دیگه­‌ای هم در دنیا، مشکل ترافیک‌های پردردسر رو دارند، مثل لس آنجلس، مسکو، استانبول و یا بانکوک. در بسیاری از این شهرهای شلوغ و پرترافیک، رانندگان اجازه دارند تا جایِ پارک خودرو را با یک هزینه به نسبت بالا، برای مدت کوتاه و مشخص پیش از سفر تعیین کنند؛ بطوریکه در شهرهایی مانند توکیو، قبل از مشخص شدن محل پارک خودرو، راننده اجازه بیرون آوردن آن را ندارد.البته تمهیداتی هم برای گروه‌های خاصی از جامعه در نظر گرفتند. مثلا جایِ پارک خودرو مختص معلولان. یا محل پارک خودرو برای بانوان در کشورهایی مانند آلمان، چین، کره جنوبی.

در تهران، چند وقت پیش، خبری رسید از اینکه قراره خودروهایی که دوبله توی خیابون‌ها پارک می‌کنند، بصورت مکانیزه جریمه بشن. برای این کار هم، پلیس راهنمایی و رانندگی شهر تهران، تعدادی خودروی ۲۰۶ رو به دوربین‌هایی مجهز کرده که با استفاده از آن‌ها بتونن تخلفات مربوط به پارک دوبله خودروها و سد معابر رو ثبت کنن.

جایِ پارک

اما خُب، یه جای ایراد هم به پلیس می‌مونه، و اینکه اگر شهرهای بزرگ ایران و خصوصا خیابون‌های پر ترددش به اندازه کافی پارکینگ اختصاصی و جای پارک خودرو داشتند، کسی توی خیابون دوبله پارک نمی‌کرد. عده­ دیگری هم میگن، بدلیل مشکلاتی که سیستم حمل و نقل عمومی داره، (اینکه خیلی از مناطق تحت پوشش نیستند، اتوبوس­‌ها و متروها خیلی شلوغند، هزینه ایاب و ذهاب با تاکسی­‌ها بالاست و مسائل دیگه‌ای که از نظر هرکس متفاوته) به ناچار باید از خودروی شخصی استفاده کرد، و وقتی هم که جای پارک نیست، خب چاره‌ای نیست، نمیشه که ماشین رو بزاری جلوی خونه مردم، باید گذاشت وسط خیابون!!

در پایان، باید گفت که اگرچه در این مورد نمیشه اصلا یک طرفه قضاوت کرد، و حق رو به مردم یا پلیس داد، اما باید گفت که قانون‌های بسیار سخت­گیرانه‌تری در دنیا برای متخلفین این قضیه وجود داره که موجب شده خودروها بیش­تر عمرشون رو در پارکینگ منازل بگذرونن. البته، باید به مردم هم حق داد که اگر از آن‌ها بخواهیم از خودروی شخصی استفاده نکنند، لازمه تا شرایط استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی مناسب برای آن‌ها فراهم باشه.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.