خرید آنلاین انواع بیمه

پراید در وقت اضافه! در انتظار تصمیم خودروسازان

1 556

مدتی پیش، خبر از ورود خودرویی جدید به بازار ایران منتشر شد، و اعلام شد که قرار است این خودرو جایگزین پراید شود. پس از انتشار این خبر، به نقل از زومیت، مدیر منطقه‌ای رنو در خاورمیانه در جریان نشست خبری خود از قیمت رنو KWID به عنوان جایگزین اصلی پراید در ایران پرده‌ برداشت. پیمان کارگر، مدیر منطقه خاورمیانه رنو قیمت مدل کوئید را در حدود ۳۱ میلیون تومان اعلام کرد.

وی در ادامه اضافه کرد که این خودرو با همکاری سایپا تولید نمی‌شود و از احتمال تولید رنو کوئید با ایران‌خودرو خبر داد. کارگر علت اصلی این کار را ایجاد فضای رقابتی دانست و گفت موضوع تولید مستقل این خودرو دور از ذهن نخواهد بود.

در سوی دیگر میدان، مدیران گروه خودروسازی سایپا، خودروی ساینا را به عنوان جایگزینی برای پراید معرفی کردند. اگرچه بر اساس گفته مدیر عامل این گروه خودروسازی، تقاضا برای خرید پراید در کشور بالا است، و امسال هم نسبت به سال گذشته، حدود ۸ درصد افزایش داشته است! بنابراین، تقاضا به حدی است که امکان ارائه جایگزین برای این خودرو وجود ندارد!

خودروی پراید در دهه هفتاد، با ورود خود، به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای میان ­رده در خانواده‌های ایرانی محسوب می‌شد. اگرچه، رشد سرسام آور قیمت آن در دهه ۹۰ و رسیدن به قیمت ۲۰ میلیون تومان، موجب شد که تمایل برای خرید این خودرو تا حدی کاهش یابد. با این وجود، به دلیل مصرف کم، لوازم مصرفی ارزان قیمت و قیمت پایین‌تر نسبت به سایر خودروها، پراید  تنها گزینه مناسب برای یک خانواده کم جمعیت است.

با تمام حرف­ها و حدیث‌هایی که در مورد خودروی جایگزین پراید مطرح می‌شود، این سوال به ذهن می‌رسد که خودروهای جدید واقعا می‌توانند به عنوان جایگزین با قیمتی مناسب به بازار معرفی شوند. چراکه در سال‌های گذشته، از خودروی ال-نود به عنوان یک جایگزین برای پیکان یاد می‌شد، و بر اساس گفته مدیران ایران‌خودرو، علاوه بر ال-نود، این شرکت، گزینه‌های متفاوت دیگری نیز در برنامه جایگزینی پیکان در میان مدت و بلندمدت داشت. اما نه تنها، خودرو ال-نود با ورود خود به بازار، قیمتی بالاتر از سایر خودروهای سطح بالاتر مانند پژو ۲۰۶ و سمند پیدا کرد، بلکه هیچ یک از برنامه‌های جایگزینی ایران‌خودرو نیز برای پیکان به نتیجه نرسید، و عملا یکی از خودروهای اقتصادی تولید داخل، از چرخه تولید حذف شد. اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا خودروی پراید از زنجیره تولید خودروسازان حذف خواهد شد؟ و عدم تولید این خودرو، چه اثری بر معیشت گروه کم درآمد جامعه خواهد داشت.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] پیش اخبار پیرامون پایان دادن سایپا به تولید پراید در محافل مربوط به خودروسازی پرزنگ شده بود و این موضوع […]