پراید تافته‌ی جدا بافته؛ حتی از نگاه بیمه ثالث

بیمه شخص ثالث در کشور ما یک توفیق اجباری به حساب می‌آید که قیمت آن وابسته به پارامترهای متنوعی است. این موارد تاثیرگذار در قیمت بیمه شامل نوع ماشین، سال ساخت، سال تخفیف و… می‌باشد. چنانچه نرخ بیمه بر اساس نوع وسیله نقلیه متفاوت است؛ سواری، بارکش و… هرکدام نرخ متفاوتی دارند. اما نرخ سواری‌ها هم یکسان نیست. سواری‌های کمتر از ۴ سیلندر نرخ کمتر و بیش از ۴ سیلندرها حق بیمه بیشتری دارند. در این میان نرخ بیمه برای همه ۴ سیلندرها هم یکسان نیست. شما اگر صاحب سه خودروی پیکان، پراید و سمند باشید حق بیمه پایه شما در سال ۹۶ فقط ۹۰۰ هزار تومان – بدون تخفیف و بدون در نظرگرفتن مالیات و حق بیمه راننده- است اما اگر صاحب سایر خودروهای ۴سیلندر باشید شرایط متفاوت بوده و نرخ بیمه برای شما یک میلیون و ۵۸ هزار تومان خواهد بود. درباره علت این موضوع دلیل مشخصی اعلام نشده است. یکی از کارشناسان بیمه در گفتگو با خبرگزاری خراسان تاکید می کند که دلیل منطقی و فنی برای این موضوع وجود ندارد. حتی باید نرخ بیمه برای برخی خودروهای پرخطر بیشتر باشد. او تاکید می کند که ظاهرا قانون گذار خواسته برای خودروهایی که بیشتر توسط قشر متوسط و ضعیف استفاده می شود تخفیفی قائل شود.

دو اتفاق در راه است که در صورت بروز باعث ارزان تر شدن بیمه ثالث خواهد شد. اول معاف شدن بیمه از مالیات بر ارزش افزوده است. رئیس کل بیمه مرکزی چند روز قبل اعلام کرد که با تصویب حذف مالیات بر ارزش افزوده خدمات بیمه در لایحه دولت که به مجلس رفته است، تمامی حق بیمه‌های بازرگانی حتی حق بیمه شخص ثالث ۹ درصد ارزان می‌شود. به این ترتیب باید منتظر باشیم تا لایحه دولت در مجلس طرح و در صورت تصویب مالیات بر ارزش افزوده از حساب بیمه نامه شما کم خواهد شد. مثلا اگر پراید صفر کیلومتر دارید هم اکنون باید یک میلیون و ۵۰ هزار تومان حق بیمه ثالث بپردازید که ۸۷ هزار تومان آن بابت مالیات بر ارزش افزوده است که در صورت تصویب مجلس و حذف مالیات بر ارزش افزوده این رقم حذف شده و شما فقط ۹۶۳ هزار تومان پرداخت خواهید کرد.

اتفاق دوم پیشنهادها و تلاش های اخیر رئیس کل بیمه مرکزی برای کاهش نرخ بیمه هاست. همتی معتقد است که نرخ های بالای بیمه ثالث باعث شده درصد قابل توجهی از مردم بر خلاف مصلحت و قانون بدون بیمه از خودروی خود استفاده کنند؛ موضوعی که هم به ضرر مردم است و هم به ضرر بیمه‌ها. او چند بار بر این موضوع تاکید کرده و یک پیشنهاد هم داده است. همتی از قوه قضائیه خواسته است تا مبنای محاسبه دیه تغییر کند. او پیشنهاد جایگزینی ۱۰ هزار درهم نقره را به جای ۱۰۰ نفر شتر داده است؛ این تغییر سبب می شود تا بهای دیه از ۱۹۰ میلیون تومان به ۱۰۷ میلیون تومان (در سال ۹۵) کاهش یابد که به تبع نرخ حق بیمه بیش از ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت، به عبارت دیگر حق بیمه برای یک خودروی معمولی نظیر پراید که ۹۰۰ هزار تومان است، حدود ۴۰۰ هزار تومان کاهش خواهد یافت. البته این اتفاق دوم مانند اولی نقد نیست و احتمال وقوع آن به این زودی‌ها چندان زیاد نیست. اما به نظر می‌رسد رئیس جدید بیمه مرکزی عزم جدی در این رابطه دارد و تلاش می کند با ارائه پیشنهادات مختلف مقدمات کاهش قیمت بیمه ثالث را فراهم کند.

نظر یا پرسش خود را بنویسید