راه‌حل پرداخت کمترین هزینه برای بیمه ثالث خودرو چیست؟

بیمه ثالث یا همان بیمه‌ی مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری شامل پوشش خسارت‌های مالی و بدنی است؛ و حق بیمه آن که بر اساس نرخ دیه و میزان ریسک خودرو تعیین می‌شود، هر ساله با توجه به تغییر نرخ دیه که از سوی قوه قضائیه محاسبه می‌شود، متغیر است.

قوه قضائیه در اطلاعیه ای میزان دیه در سال ۹۵ را ۱۹۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام اعلام کرد. بر این اساس، از ابتدای سال ۱۳۹۵ مبلغ ریالی دیه از ۱۶۵میلیون تومان به ۱۹۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام و از۲۲۰ میلیون تومان به ۲۵۳٫۳ میلیون تومان برای ماه‌های حرام افزایش یافت.

بر اساس این نرخ دیه تصویب شده، قیمت بیمه  از سوی بیمه مرکزی را برای خودروهای مختلف مشخص شد. بطور مثال، نرخ مصوب بیمه ثالث در سال ۱۳۹۵ برای خودروهای پراید، پیکان و سپند ۸۱۸ هزار تومان می‌باشد.

در حال حاضر، تمامی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث معتبر، پوشش خسارت جانی ۲۵۳٫۳ میلیون تومان برای شخص ثالث زیان‌دیده و ۱۹۰ میلیون تومان را برای سرنشین در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، در بیمه‌نامه شخص ثالث، یک پوشش خسارت مالی وجود دارد که برای تمامی بیمه‌نامه‌ها حداقل ۶٫۳۳ میلیون تومان است.

منظور از خسارت بدنی، هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه‌ی فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه‌ی معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه‌ ثالث خواهد بود. منظور از خسارت مالی، زیان‌هایی است که به سبب حوادث مشمول این بیمه به اموال شخص ثالث وارد شود.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، با تصویب آیین‌نامه جدید قانون بیمه شخص ثالث، مشخص شد که شرکت‌های بیمه، تنها تا سقف ۲/۵ درصد از حق بیمه مصوب را مجاز به تخفیف هستند. در این میان، تنها شرکت بیمه دولتی کشور، شرکت بیمه ایران است که این تخفیف را برای مشتریان خود در نظر نمی‌گیرد.

توجه داشته باشید که نرخ بیمه تعیین شده از سوی بیمه مرکزی، برای حداقل پوشش مالی است؛ و قیمت بیمه شرکت‌های مختلف فقط برای این پوشش مالی یکسان است. خوب است بدانید که شرکت‌های بیمه در تعیین حق بیمه برای پوشش‌های مالی بالاتر صاحب اختیار هستند، و این قیمت‌ها بر اساس حضور در بازار رقابتی تعیین می‌شود.

بنابراین در صورت تمایل به انتخاب پوشش‌های مالی بالاتر در بیمه ثالث، بهتر است قیمت‌ بیمه شرکت‌های مختلف با یکدیگر مقایسه شوند تا بتوان بر اساس معیارهای مورد نظر، بهترین گزینه را انتخاب کرد. در ضمن، اگر از شرکت­ بیمه‌گر قبلی خود ناراضی هستید، می‌توانید شرکت خود را تغییر دهید، بدون اینکه نگران از بین رفتن تخفیف‌های خود باشید. در صورتیکه مایل به استعلام بیمه ثالث هستید، می‌توانید به سایت بیمه‌­بازار مراجعه کنید.

راه دیگر برای دریافت بیمه شخص ثالث، بررسی سوابق رانندگی شما و یا در اصل، عدم استفاده از پوشش‌های بیمه شخص ثالث در سال‌های گذشته است که بر اساس آن‌ها در زمان تمدید بیمه‌نامه، تخفیف به شما تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال در سال اول اگر خسارت دریافت نکنید، سال دوم ۱۰ درصد تخفیف دریافت می‌کنید و اگر در سال دوم هم باز بابت بیمه‌ ثالث خودروی خود خسارت دریافت نکنید سال سوم ۱۵ درصد تخفیف خواهید داشت.

بیمه‌ی مرکزی قواعدی را برای دریافت تخفیف بر اساس عدم دریافت خسارت مشخص کرده است که به شرح زیر است:

سال دوم ۱۰ درصد تخفیف، سال سوم ۱۵ درصد ، سال چهارم ۲۰ درصد ، سال پنچم ۳۰ درصد ، سال ششم ۴۰ درصد، سال هفتم ۵۰ درصد، سال هشتم ۶۰ درصد و سال نهم و بیشتر ۷۰ درصد تخفیف.

توجه کنید که امکان دریافت دریافت تخفیف، بیشتر از موارد یاد شده وجود ندارد. بنابراین، اگر حق بیمه‌ای کمتر از قیمت بیمه مصوب بیمه مرکزی به شما پیشنهاد شد، حتما به آن شک کنید و دلیل آن را از صادرکننده بیمه جویا شوید. پس از صدور بیمه‌نامه نیز لازم است تا صحت آن را در سامانه سنهاب بررسی کنید.

در ضمن، داشتن سپرده در بانک‌ها و یا صندوق‌های سرمایه گذاری مرتبط با آن‌ها، به تخفیف‌های بیمه­ ثالث اضافه نخواهد کرد؛ بلکه این تخفیف‌ها می‌تواند در حق بیمه سایر رشته‌های بیمه‌ای اثر گذار باشند. 

نظر یا پرسش خود را بنویسید