چگونه می توان خسارت بیمه بدنه در تصادف را دریافت کرد؟

شاید به این موضوع فکر کرده اید که اگر با خودرویی تصادف کنید، بیمه بدنه تا چه میزانی تعهدات مالی دارد و خسارت شما را جبران می کند؟ یا در یک تصادف برای دریافت خسارت بیمه بدنه چه کاری باید انجام داد؟

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف و مراحل و مدارک لازم برای آن دریافت آن بپردازیم .

دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه تصادف

شرکت بیمه در چهار حالت هزینه خسارت واردشده در حادثه تصادف را تحت پوشش قرار می‌دهد:

1- در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر شناخته شود.

در صورتی که در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر شناخته شود، خسارت وارد شده به افراد زیان دیده در حادثه تصادف یا همان اشخاص ثالث از بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود. حال اگر راننده مقصر نیز طی حادثه خسارت دیده باشد و بیمه بدنه داشته باشد خسارات وارد شده به او از طرف بیمه بدنه خودش پرداخت می‌شود و اگر بیمه بدنه نداشته باشد بیمه هیچ مسئولیتی نداشته و پرداخت تمامی خسارات بر عهده خودش است.

 

 2- در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر شناخته نشود.

در صورتی که در حادثه تصادف راننده بیمه‌گذار مقصر حادثه نباشد و زیان دیده باشد، بیمه شخص ثالث راننده مقصر بایستی خسارات وارد شده به خودروی راننده زیان دیده را پرداخت نماید. حال در این شرایط اگر پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر از خسارات وارد شده به خودروی راننده زیان دیده کمتر باشد دو حالت به وجود خواهد آمد.

حالت اول: خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیش از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودرو زیان دیده بیمه بدنه داشته باشد.

برای درک بهتر این حالت به مثال زیر توجه کنید:

در صورتی که در یک حادثه تصادف خودروی راننده زیان دیده حدود 15 میلیون تومان خسارت دیده باشد و پوشش بیمه شخص ثالث خودرو مقصر تنها 10 میلیون تومان باشد. برای دریافت 5 میلیون تومان باقی مانده خسارات اگر خودروی زیان داده دارای بیمه بدنه باشد،  می‌تواند از پوشش بیمه بدنه خود استفاده کند و بیمه این مبلغ باقی مانده را به صورت اقساطی با راننده مقصر تسویه حساب خواهد کرد.

سوالی که در این حالت پیش می‌آید این است که در این صورت آیا تخفیف بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده از بین می‌رود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، زیرا در چنین شرایطی در بیمه بدنه راننده زیان دیده نوشته خواهد شد که از پوشش ریکاوری استفاده شده است و نه تنها از سرمایه بیمه‌شده کم نخواهد شد بلکه بر تخفیف بیمه بدنه نیز تاثیری نخواهد گذاشت.

دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادفات

حالت دوم: خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد.

در چنین شرایطی برای دریافت مابقی خسارات بایستی طرفین به شورای حل اختلاف مراجعه کنند تا این شورا در رابطه با اختلاف مبلغ خسارات تصمیم نهایی را اتخاذ نماید.

3- در صورتی که در حادثه تصادف راننده خودروی مقصر فرار کرده باشد.

امکان دارد خودرویی در جایی پارک باشد و خودرو دیگری با آن تصادف کرده و از محل فرار کرده باشد. در این شرایط در صورتی که خودرو زیان دیده بیمه بدنه داشته باشد، فرد زیان دیده می‌تواند خسارات را از بیمه بدنه خودرو خود دریافت کند.

توجه داشته باشید در چنین شرایطی اگر از بیمه بدنه خود برای دریافت خسارت‌های وارد شده به خودرو استفاده کنید علاوه بر اینکه کلیه تخفیف‌های بیمه بدنه از بین می‌رود، سرمایه بیمه‌شده نیز کاهش می‌یابد. بنابراین قبل از استفاده بررسی کنید که آیا استفاده از بیمه بدنه مقرون به صرفه است.

البته در صورتی که راننده مقصر شناسایی شود بیمه‌گذار زیان دیده می‌تواند با درخواست خود به شرکت بیمه تخفیف بیمه بدنه و سرمایه را به حالت اولیه باز گرداند.

4- در صورتی که در حادثه تصادف خودروی زیان‌دیده در دسته خودروهای گران‌قیمت باشد.

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی(تبصره های ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه اجباری)، خسارت مالي ناشي از حوادث رانندگي صرفاً تا ميزان خسارت متناظر وارده به گرانترين خودروي متعارف از طريق بيمه نامه شخص ثالث قابل جبران خواهد بود.

منظور از خودروي متعارف خودرويي است كه قيمت آن كمتر از پنجاه درصد ( ۵۰%) سقف تعهدات بدني (دیه کامل مرد در ماه حرام) كه در ابتداي هر سال مشخص مي شود، باشد که این مبلغ در ابتدای هر سال توسط قوه قضاییه مشخص می شود. در چنین شرایطی باقی خسارت وارد شده به به خودرو زیان‌دیده از طریق بیمه بدنه پیگیری می‌شود.

به طور مثال اگر یک پژو 206 با یک بنز به ارزش 700 میلیون تومان تصادف کرده و خسارت 20 میلیون تومانی اتفاق بیافتد، و راننده پژو 206 هم مقصر حادثه باشد، در این زمان از آنجایی که خودرو زیان دیده در دسته خودروهای گران قیمت( نامتعارف )است، بیمه شخص ثالث خودرو مقصر تنها بخشی از خسارات را پرداخت خواهد کرد و پرداخت باقی مانده خسارات بر عهده شخص زیان دیده است که در صورت داشتن بیمه بدنه ۲۰۶، شرکت بیمه آن را پرداخت خواهد کرد.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف

برای دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف راننده زیان دیده بایستی مراحل زیر را طی کند:

 • اعلام خسارت به شرکت بیمه، حداکثر ظرف ۵ روز از تاریخ حادثه
 • اعلام حادثه به مراکز پلیس انتظامی، راهور و اخذ کروکی
 • مراجعه زیان دیده به شرکت بیمه برای تشکیل پرونده
 • انتقال خودرو به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه
 • بازدید خودرو توسط کارشناس بیمه‌گر و ارزیابی خسارت
 • بازسازی و تعمیر کامل خودرو
 • بازدید سلامت خودرو توسط کارشناس بیمه‌گر
 • دریافت چک خسارت از شرکت بیمه

نکته: روند پرداخت خسارت در بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است به عنوان مثال بعضی شرکت‌ها ممکن است پرداخت خسارت را موکول به بازسازی کامل کنند و  بعضی از شرکت‌ها بلافاصله پس از بازدید، پرداخت کنند.

مدارک لازم دریافت خسارت بیمه‌‌ بدنه در تصادف

 • اصل و تصویر بیمه‌نامه بدنه به همراه الحاقیه‌ها (در صورت داشتن الحاقیه)
 • اصل و تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث
 • اصل و تصویر گواهینامه راننده مقصر
 • اصل و تصویر کارت مشخصات و شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل و تصویر اسناد مالکیت خودرو
 • اصل  و تصویر کارت ملی بیمه‌گذار و راننده خودرو
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی(سازشی یا غیر سازشی)​

بیمه بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌ بازار به عنوان اولین سامانه خرید اینترنتی بیمه، امکان مقایسه و خرید انواع بیمه را برای شما عزیزان فراهم آورده است. شما می‌توانید استعلام قیمت بیمه ثالث از بیمه بازار،  محاسبه قیمت بیمه بدنه پراید، استعلام نرخ بیمه آتش سوزی و خرید اینترنتی بیمه عمر را در بیمه بازار تجربه کنید.


از دست ندهید:

پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها

خرید مطمئن بیمه بدنه پارسیان

محاسبه بیمه بدنه 206 با تخفیف

قیمت بیمه بدنه آسیا با چند کلیک

نظر یا پرسش خود را بنویسید

15 نظر
 1. Moeen

  در صورت وقوع تصادف با شخصی که خودروی وی بیمه شخص ثالث نداشته و او مقصر حادثه است، ایا در صورتیکه خودروی زیان دیده(غیر مقصر) بیمه بدنه داشته باشد، می تواند از بیمه بدنه خود استفاده کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   همانطور که از نام بیمه ها مشخص است، بیمه‌ای که بتواند خسارت شما را پرداخت کند همان بیمه شخص ثالث است.
   بیمه بدنه مخصوص خودرو است و پرداخت خسارت آن منوط به آسیب دیدگی خودرو است و نمیتوان از آن برای پرداخت خسارت به خودروی دیگر استفاده کرد.
   برای آشنایی بیشتر با بیمه بدنه می‌توانید مقاله “چگونه می توان خسارت بیمه بدنه در تصادف را دریافت کرد؟” را مطالعه کنید.

 2. L.m

  آیا راننده مقصر (در صورت رضایت طرف مقابل )میتواند از بیمه بدنه راننده مقابل استفاده کند و قصدشو نپردازد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بدنه مخصوص خودرو است و مشخصات ظاهری خودرو در آن ثبت می‌شود، این بیمه فقط برای خود خودرو قابل استفاده است و در تصادفات خسارت خودرو متقابل توسط بیمه شخص ثالث قابل پرداخت است نه بیمه بدنه.
   در صورتی که راننده خسارت دیده دارای بیمه بدنه باشد با رضایت خود می‌توانید از آن خسارت بگیرد و از راننده مقصر خسارتی دریافت نکند.

 3. وحید

  سلام، من تو تصادف مقصر بودم ولی با راننده خودرو زیان دیده سازش کردم و به پلیس هم خبر ندادیم، حالا خسارت خودمو از بیمه بدنه میتونم بگیرم

  1. بیمه بازار

   سلام
   شرکت های بیمه، خسارت بیمه بدنه را بسته به میزان خسارت، با توجه به گزارش سانحه و یا کارشناس شرکت بیمه پرداخت می کنند.
   برای پرداخت خسارات با هر مبلغی باید گزارش پلیس موجود باشد اما بعضی از شرکت های بیمه خسارت ها را تا سقف معینی بدون گزارش پلیس و فقط با گزارش کارشناس بیمه پرداخت می کنند.
   برای اطلاع از این مورد باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.
   به این نکته هم توجه داشته باشید که در کنار گزارش پلیس هم می توان سازش کرد و مغایرتی با هم ندارند.

 4. بهزاد شمس

  سلام ، ما ماشینو پارک کردیم تو کوچه زدن به درش و رفتن اصلا نفهمیدیم کی زده ، من میتونم از بیمه بدنه استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله، در اینگونه تصادفات برای دریافت خسارت بیمه بدنه ابتدا باید با پلیس راهنمایی و رانندگی تماس بگیرید تا با حضور در محل گزارش وقوع تصادف را تهیه کند و اعلام کند که مقصر در محل حضور نداشته.
   پس از آن بسته به شرکت بیمه خود، باید به شعبه بیمه مراجعه کنید و یا از نماینده پرداخت خسارت بخواهید تا با حضور در محل و براساس گزارش پلیس مرحله پرداخت خسارت آغاز شود.

 5. سجاد

  آیا خسارت بدنه به حساب بیمه گذار واریز میشه یا به حساب صاحب پلاک؟؟
  تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام به حساب صاحب پلاک
   اما ممکن است 35%خسارت وارده را به دلیل اینکه بیمه به نام شخص دیگری ست داده نشود.

 6. سامان

  بیشنرین مبلغی که بیمه بدنه پوشش میده چقدره؟

  1. بیمه بازار

   قیمت کل ماشین است.

 7. سهراب مردانه

  من درشرکت درسامرغ راننده بودم بعداز۶سال کارکردن ماشین چپ شدبیمه بدنه داشت وازبیمه استفاده کرد..چون اول کار ازکارگرسفته میگرفتن برای تضمین کار..حالا سفته منو گذاشته اجرا میخواد خسارت بگیره .خواستم بدونم میتونه بگیره یا نه

  1. بیمه بازار

   این قانون جزو قوانین کارفرما می باشد که باید در قرارداد ثبت شده باشد.

 8. حسن

  به طور مثال اگر یک پژو ۲۰۶ با یک بنز به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان تصادف کرده و خسارت ۲۰ میلیون تومانی اتفاق بیافتد، و راننده پژو ۲۰۶ هم مقصر حادثه باشد، در این زمان از آنجایی که خودرو زیان دیده در دسته خودروهای گران قیمت( نامتعارف )است، بیمه شخص ثالث خودرو مقصر تنها بخشی از خسارات را پرداخت خواهد کرد و پرداخت باقی مانده خسارات بر عهده شخص زیان دیده است که در صورت داشتن بیمه بدنه ۲۰۶، شرکت بیمه آن را پرداخت خواهد کرد.

  این خط آخرش رو فکر کنم اشتباه گفتین.
  شما گفتی ” پرداخت باقی مانده خسارات بر عهده شخص زیان دیده است” که یعنی راننده بنز باید الباقی خسارت رو از بیمه بدنه خودش بده.
  ولی در ادامه گفتین بیمه بنده 206 باید الباقی رو بده