بیمه آتش سوزی

محاسبه قیمت، مقایسه شرکت‌‌ها و خرید آنلاین

راهنمای خرید
سوالات متداول
دریافت مشاوره

راهنمای خرید بیمه آتش سوزی از بیمه بازار

واردکردن اطلاعات ساختمان

اطلاعاتی مانند نوع و زیربنای ساختمان، شهر و ارزش لوازم خانه را وارد کنید و پیشنهادات مختلف را دریافت کنید.

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

قیمت و شرایط شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید و اگر نیاز به مشاوره داشتید، با ما تماس بگیرید.

درخواست خرید و تکمیل اطلاعات

پس از انتخاب بهترین پیشنهاد، اطلاعات مورد نیاز صدور بیمه نامه به همراه زمان ترجیحی ارسال را وارد کنید.

صدور و ارسال بیمه‌نامه

سفارش شما پس از پرداخت نهایی می شود. در صورت تکمیل سفارش تا ساعت 7 بعدازظهر در تمامی روزها، بیمه شما همان روز صادر می‌شود.

تأیید صحت بیمه‌نامه از طریق بیمه مرکزی

پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز از صدور بیمه‌نامه، می‌توانید صحت صدور را از سنهاب بیمه مرکزی بررسی کنید.

معیارهای انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی

سازمان بیمه مرکزی کشور، هرچند سال یک‌بار براساس نتایج نظرسنجی و معیارهای شفاف، شرکت‌های بیمه گر را رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه بندی به انتخاب بهتر مشتریان کمک خواهد کرد. با برخی از مهمترین این معیارها آشنا شوید:

 • توانگری مالی :
  شرکت بیمه گر چقدر توانایی عمل به تعهدات خود در آینده را دارد؟ طبعا شرکت های قابل اعتمادتر گزینه بهتری برای خرید بیمه هستند.
 • رضایت مشتری :
  همانطور که از عنوان مشخص است، این معیار به ما اطلاع می دهد مشتریان فعلی شرکت، چه میزان از جبران خسارت، پاسخگویی و پشتیبانی شرکت بیمه رضایت دارند.
 • مدت زمان پاسخگویی به شکایات :
  یکی از مهمترین عواملی که در استفاده از بیمه ثالث مطرح است، سرعت و سهولت فرآیند جبران خسارت است. بدیهی است که هر میزان این زمان کمتر باشد، شرکت مورد نظر گزینه بهتری است.
 • انتخاب پوشش‌های اضافی مناسب :
  انتخاب پوشش‌هایی نظیر سرقت درجا، شکست شیشه و پاشیدن مواد شیمیایی می‌تواند خیال‌تان را بابت پرهزینه‌ترین خسارات راحت کند. پوشش‌های پیشنهادی هزینه زیادی ندارند ولی پرطرفدارترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه هستند.
 • تعداد مراکز پرداخت خسارت :
  هرچقدر تعداد مراکز پرداخت خسارت و رسیدگی به مشکلات بیشتر باشد، شخص بیمه شده سریعتر و با دردسر کمتر خسارت خود را دریافت می کند.

 

بیمه آتش‌سوزی چیست‌؟

در بیمه آتش‌سوزی، تأمین خسارت و جبران زیان‌های مالی و مادی که بر اثر وقوع خطر آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول بیمه گذار بر عهده بیمه‌گر است. بنابراین، خسارت‌های مالی مورد تأمین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی. این بیمه نامه مانند سایر بیمه نامه‌ها، علاوه بر پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اضافی را شامل می‌شود که بر بیمه گذار میتواند با انتخاب این پوشش‌ها در زمان خرید بیمه نامه، آن ها را خریداری کند.
پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی منازل مسکونی، شامل خطرات حریق (آتش سوزی)، انفجار و صاعقه می باشد. در بیمه نامه های آتش سوزی هر سه مورد باهم تحت پوشش قرار میگیرند. اما پوشش های اضافی بیمه آتشسوزی، شامل سیل و طغیان آب رودخانه و دریا، زلزله و آتش فشان، طوفان ـ گردباد ـ تند باد، سقوط بهمن، سقوط و برخورد اجسام خارجی، شکست شیشه، سرقت با شکست حرز اموال و اثاثیه، رانش و فروکش کردن زمین، سقوط هواپیما و هلی کوپتر، ضایعات ناشی از برف و باران، ضایعات ناشی از ترکیدگی لوله آب و فاضلاب، آشوب ـ بلوا ـ شورش (SRCC)و پوشش هزینه پاکسازی و ... می باشند.
بنابراین، بیمه گذار بر اساس شرایط شخصی و محل زندگی خود، لازم است تا پوششهای مورد نظر خود را در بیمه در نظر بگیرد. چرا که برخی از پوششها مانند پوشش زلزله، سیل و یا سقوط هواپیما، با توجه به محل سکونت افراد، برای خرید ضرورت پیدا میکند.

شاخه‌های مختلف بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی:  موضوع بیمه عبارت است از ساختمان، تأسیسات و اثاث منازل مسکونی که مورد پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

بیمه آتش‌سوزی مراکز غیر صنعتی: وقوع خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی و حوادث غیرمترقبه برای بیمارستان، مکان‌های عمومی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها و... را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی: شامل کلیه کارخانه‌جات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی که می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

مقایسه بیمه های آتش‌سوزی 

قیمت بیمه‌ آتش‌سوزی به متراژ محل مورد‌بیمه، شرایط ساخت، مصالح موردنیاز، استفاده از وسایل اطفا حریق و منطقه واقع‌شده بستگی دارد. بیمه آتش‌سوزی نه‌ فقط برای آتش‌سوزی  ساختمان، بلکه پوشش‌های مختلفی نظیر طوفان، سیل، زلزله، ترکیدگی لوله‌های آب و... را نیز در برمی‌گیرد. که با انتخاب هریک مبلغ پرداختی تغییر می‌کند. برای انتخاب یک بیمه آتش سوزی خوب علاوه بر قیمت بهتر است به ... توجه کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که درصورتی‌که دارایی‌ای به کمتر از قیمت واقعی بیمه‌شده باشد، بیمه‌گر به تناسب همان مبلغ بیمه شده خسارت را جبران خواهد کرد. برای مثال، اگر دارایی‌ای ۱۰۰میلیون تومان ارزش داشته باشد ولی به ارزش ۷۰ میلیون تومان بیمه شده باشد، در صورتیکه به نصف دارایی خسارت وارد شود، شرکت بیمه نصف مبلغ بیان شده و یا ۳۵ میلیون تومان را پرداخت خواهد کرد.

برای مقایسه بیمه آتش سوزی شرکت‌های مختلف بیمه می توانید به وبسایت بیمه بازار مراجعه کنید.

بیمه آتش‌سوزی

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزی

حریق : ترکیب هر ماده سوختنی با اکسیژن به شرطی که با شعله همراه باشد.

صاعقه : تخلیه بار الکتریکی بین دو ابر یا ابر و زمین

انفجار: آزاد شدن ناگهانی انرژی

خسارت‌های قابل پرداخت در بیمه آتش‌سوزی

 • خسارت‌های مستقیم ناشی از خطرات اصلی یا پوشش‌ها
 • خسارت‌های ناشی از اقداماتی که برای جلوگیری از توسعه خسارت انجام می‌شود.
خسارت‌های قابل پرداخت در بیمه آتش‌سوزی

پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی

 

سرقت با شکست حرز
سرقت با شکست حرز به این معناست که سرقت همراه با از بین بردن موانع مختلف باشد، برای مثال ورود به محل از روی دیوار یا حصار و یا شکستن قفل. با خرید این پوشش، خسارات وارده در اثر دزدیده شدن یا خراب شدن اموال بیمه‌شده نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 

 

خسارت‌های قابل پرداخت در شکست حرز
 • ارزش اشیاء سرقت شده
 • ارزش اشیا آسیب‌دیده
 • کم شدن ارزش اشیاء آسیب‌دیده

جبران خسارت وارده در سرقت با شکست حرز از طریق پرداخت ارزش اشیا دزدی شده یا پرداخت ارزش اشیا خراب‌شده غیرقابل تعمیر انجام می‌شود.

استثنائات موارد حرز
 • دزدی در مواقع اغتشاشات داخلی
 • دزدی در مناطق جنگی

 

پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی
ترکیدگی لوله

خسارت وارده به مورد بیمه که براثر ترکیدن دستگاه‌های آب‌رسانی لوله‌کشی اتفاق افتاده باشد، قابل جبران است. به‌استثنای خسارت به خود دستگاه‌های آب‌رسانی...

نشست و رانش زمین

با خرید این پوشش، مورد بیمه در برابر نشست و رانش زمین تحت پوشش قرار می‌گیرد و خسارت‌های ناشی از آن جبران می‌شود.

زلزله

این پوشش خسارات واردشده به مورد بیمه که در اثر زلزله (مستقیم در اثر زلزله باشد) و آتش‌سوزی ناشی از آتش‌فشان که در زمان وقوع زلزله ایجادشده‌اند را تحت پوشش قرار می‌دهد. حق‌بیمه زلزله براساس نوع سازه و مصالح و مکان جغرافیایی مورد بیمه تعیین می‌شود.

ضایعات ناشی از آب باران و برف

خسارات واردشده به مورد بیمه که براثر باران، تگرگ، ذوب شدن برف اتفاق افتاده باشد؛ البته به شرطی که آب از طریق بام و ناودان‌ها به ساختمان (مورد‌بیمه) نفوذ کرده باشد.

شکسته شدن شیشه

شکستن عبارت است از ترکی که کلیه ضخامت شیشه را در برگرفته باشد(خرد شدن شیشه). درنتیجه خراش برداشتن ، خط‌ خط شدن یا پریدن تکه کوچکی از شیشه جزو پوشش بیمه نیست.

عدم النفع

در صورتی‌که به واسطه خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه، فعالیت بیمه‌گذار متوقف شود، این پوشش خسارت ناشی از آن را جبران خواهد کرد.

سقوط هواپیما

خسارت وارد شده مستقیم از سقوط هواپیما، قطعات و اشیاء جداشده از آن را جبران می کند.

ظروف تحت‌فشار (دیگ بخار)

این پوشش خسارت وارده به ظروف تحت‌فشار صنعتی که به علت حادثه دچار دفرمگی، تخریب یا ترکیدگی شده اند را جبران می‌کند.

استثنائات بیمه آتش‌سوزی

براساس شرایط ، خسارت‌های زیر تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند.

 • زیان‌های ناشی از جنگ داخلی ، شورش ، آشوب ، انقلاب ، کودتا ، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی و انتظامی .
 • زیان‌های ناشی از انفجار مواد منفجره .
 • زیان‌های ناشی از انفجار اتمی ، اشعه رادیواکتیویته.
 • زیان‌های واردشده  به سکه ، پول ، اوراق بهادار ، فلزات قیمتی ، جواهرات و سنگ گران‌بها.
 • زیان‌هایی که به اسناد ،جمع‌آوری مجدد اطلاعات و حتی تنظیم دفاتر و اسناد بازرگانی وارد می‌شود.
 • کلیه خطرات اضافی(تبعی) مگر اینکه بیمه‌گذار حق‌بیمه مربوط به آن را پرداخت کرده باشد.

وظایف بیمه‌گذار(مشتری)  در صورت وقوع حادثه

 • حداکثر ظرف ۵ روز از زمان وقوع حادثه بیمه‌گر(شرکت‌بیمه) را مطلع کند.
 • حداکثر ظرف ۱۰ روز از زمان مطلع شدن از حادثه، باید فهرست اشیاء نجات داده‌شده و مبلغ تقریبی خسارت را برای بیمه‌گر ارسال کند.
 • بیمه‌گذار بدون اجازه بیمه‌گر در مورد‌بیمه، تغییراتی ندهد که مشکلی برای ارزیابی خسارت ایجاد شود. تغییرات برای کاهش میزان خسارت بلامانع است.
 • اقدامات لازم را برای جلوگیری از توسعه خسارت انجام دهد.
وظایف بیمه‌گذار(مشتری) در صورت وقوع حادثه

نرخ خرید بیمه آتش سوزی

قیمت بیمه آتش سوزی به سرمایه مورد بیمه و پوشش‌هایی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. شرکت‌های بیمه با توجه به پوشش‌های مختلفی که ارائه می‌دهند، نرخ‌های متفاوتی  دارندو همین موضوع انتخاب را برای مشتریان پیچیده‌تر می‌کند. بیمه بازار امکان مقایسه نرخ‌ها و شرایط مختلف شرکت‌های بیمه را برای مشتریان فراهم کرده تا بهترین انتخاب را داشته باشید. برای مشاهده و مقایسه قیمت بیمه آتش سوزی در پوشش‌های مختلف به صورت آنلاین می‌توانید به صفحه بیمه آتش‌سوزی در بیمه بازار مراجعه نمایید.

مدت‌زمان بیمه‌نامه چقدر است؟

مدت بیمه آتش‌سوزی معمولاً یک‌ساله است، برای بازه‌ای کمتر از یک‌سال تعرفه کوتاه‌مدت و برای مدت‌زمان اضافه بر یک‌سال از تعرفه روزشمار استفاده می‌شود.

اموالی که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند:

 • طلا و مسکوکات
 • اوراق بهادار
 • فلزات قیمتی
 • آثار هنری
 • هزینه‌های بازسازی نقشه و جمع‌آوری اطلاعات
 • نسخه‌های خطی و تاریخی

انواع بیمه آتش‌سوزی از نظر شرایط

 • بیمه به ارزش جایگزینی یا نو: اموال و ماشین‌آلات را تحت پوشش قرار می‌دهد. در این بیمه‌نامه در صورت بروز آتش‌سوزی، بیمه‌گر قیمت روز کالای بیمه‌شده را بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.
 • بیمه با سرمایه تفکیک‌ناپذیر: واحدهای صنعتی بزرگ که دارای قسمت‌های تولیدی مختلف هستند از این بیمه‌نامه استفاده می‌کنند. زمانی‌که تفکیک ریسک و سرمایه ممکن نیست.
 • بیمه به ارزش قراردادی: سرمایه بیمه‌شده در طول قرارداد به میزان مشخص (۲۰% افزایش ) در مقابل حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه براساس اولین خسارت first loss: اولین خطر برای کارخانجات بزرگ که واحدهای مختلف آن با فاصله زیاد از هم قرار دارند، واحدی را که دارای بیشترین سرمایه است را تحت پوشش قرار می‌دهند.
 • بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای شناور: برای موجودی انبارها و کارخانه‌ها که مرتباً در حال نوسان و تغییر هست صادر می‌شود، در این شرایط میزان موجودی و مواد اولیه ثابت نیست.

ارزیابی ریسک در بیمه آتش‌سوزی منازل

در ایران، ارزیابی ریسک بیمه‌های منازل مسکونی در برخی شرکت‌های بیمه با توجه به خطرات محیطی آن منطقه است. این ارزیابی برای پوشش‌های زلزله و سیل، با توجه به احتمال وقوع این حوادث در هر منطقه صورت می‌گیرد.

بیمه تمام خطر

بیمه تمام خطر، گسترده‌ترین نوع پوشش بیمه‌ در بیمه اموال را دارد. این بیمه هرگونه خسارت احتمالی به هر دلیل، مانند آتش‌سوزی را جبران می‌کند. شرایط استانداردی برای بیمه‌نامه تمام خطر وجود ندارد.

مواردی که تحت پوشش بیمه تمام خطر قرار نمی‌گیرند:

 • جنگ
 • مواد رادیواکتیو
 • امواج صوتی
 • شورش، جنگ داخلی
 • زلزله و آتش‌فشان
 • استهلاک
 • خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی

 

تخفیف‌های بیمه آتش سوزی

در بیمه آتش‌سوزی، برخلاف بیمه‌نامه شخص ثالث و بیمه‌بدنه، تخفیف عدم خسارت وجود ندارد. اما شرکت‌های بیمه بر اساس برخی از شرایط رقابتی و یا به مناسبت‌های مختلف، تخفیف‌هایی را برای مشتری قائل می‌شوند.تخفیف‌های بیمه آتش سوزی
 
در صورتی که نیاز به مشاوره‌ی بیشتر داشته باشید می‌توانید از طریق ایمیل، تلگرام، و گفت‌وگوی آنلاین سایت با مشاوران بیمه بازار در تماس باشید.