استعلام بیمه شخص ثالث خودرو از سامانه سنهاب بیمه مرکزی

استعلام بیمه شخص ثالث خودرو از سامانه سنهاب بیمه مرکزی

برای استعلام سابقه بیمه شخص ثالث و تاریخ انقضای آن، لطفا پلاک خود را وارد نمایید:
ایـران
پرچم
کد ملی
استعلام آنی بیمه شخص ثالث با شماره پلاک
جهت استعلام بیمه شخص ثالث خودرو، با وارد کردن شماره پلاک در سامانه سنهاب بیمه بازار، اطلاعات خودرو از قبیل نوع کاربری وسیله نقلیه، نوع خودرو، برند، سال تولید و همچنین کلیه سوابق بیمه خودرو مانند تاریخ شروع، تاریخ پایان و درصد تخفیف ثالث و راننده نمایش داده خواهد شد.
استعلام سنهاب

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
امکان دریافت بیمه‌نامه فیزیکی
امکان دریافت بیمه‌نامه فیزیکی

توضیحات تکمیلی

بیمه مرکزی دارای بیش از 100 سال سابقه فعالیت در کشور می باشد و همواره در تلاش است که در راستای خدمت به مردم، خدمات خود را به صورت غیر حضوری و آنلاین ارائه دهد. یکی از سامانه هایی که از سوی این سازمان برای انجام امور بیمه مرکزی ایجاد شده است، سامانه سنهاب بیمه مرکزی می باشد. این سامانه در حال حاضر به یک سامانه جامع برای استعلام های بیمه ای تبدیل شده است. با توجه به اهمیتی که این سامانه دارد، قصد داریم در این مقاله توضیحات کاملی در مورد استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سامانه مذکور ارائه دهیم.

مختصری درباره سامانه سنهاب بیمه ی مرکزی

سنهاب کوتاه شده عبارت "سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه" می باشد و از جمله سامانه هایی است که در سال های اخیر توسط سازمان بیمه مرکزی راه اندازی شده است. از این سامانه می توان برای استعلام بیمه نامه های مختلفی همچون بیمه نامه های خودرو، بیمه شخص ثالث و ... استفاده کرد.

 این سامانه خدمات و استعلام های خود را به صورت رایگان ارائه می کند و یک سامانه کاملا کاربردی در سایت بیمه مرکزی محسوب می شود. بیمه گزاران با استفاده از سامانه سنهاب می توانند از صحت بیمه نامه خودروی خریداری شده اطمینان حاصل کنند. در حال حاضر استعلام بیمه شخص ثالث خودرو در این سامانه امکان پذیر است.

نحوه ورود به سامانه سنهاب در بیمه مرکزی

برای استفاده از خدمات این سامانه ابتدا بایستی وارد آن شوید و سپس به بخش های مختلف استعلام بیمه نامه ها دسترسی پیدا کنید. برای این کار وارد سایت بیمه مرکزی شوید، زیرا سامانه سنهاب زیر مجموعه ای از سایت سازمان بیمه مرکزی می باشد و دسترسی به آن از طریق سایت بیمه مرکزی امکان پذیر است. پس از ورود به سایت اصلی سازمان بیمه مرکزی، باید به بخش خدمات الکترونیک ارائه شده در سایت مراجعه نمایید. حال بر روی گزینه "استعلام اصالت بیمه نامه" کلیک کنید تا سامانه ی سنهاب بیمه مرکزی باز شود.

استعلام بیمه نامه شخص ثالث

به دنبال حذف شدن بیمه نامه های فیزیکی، اطلاعات بیمه نامه ها همچون سابقه خسارت، درصد تخفیف بیمه، انقضای بیمه نامه های جدید و قدیمی و ... به سختی در ذهن افراد می ماند. از این رو افراد می توانند به سامانه سنهاب مراجعه کرده و از اطلاعات بیمه نامه خود مطلع شوند. برای دریافت استعلام وضعیت بیمه نامه خودرو از طریق این سامانه می توانید به روش های مختلفی عمل کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا

روش های مختلفی برای استعلام بیمه خودرو از طریق سامانه سنهاب وجود دارد که یکی از این روش ها، استفاده از کد یکتای بیمه نامه برای استعلام بیمه نامه می باشد. درج کد یکتا بر روی بیمه نامه های جدید، یک راه حل جایگزین برای بیمه نامه های کاغذی بود. متقاضیان برای استعلام اصالت بیمه شخص ثالث از طریق کد یکتا می توانند به صفحه سنهاب سایت بیمه مرکزی مراجعه کرده و با ورود اطلاعات خواسته شده بر روی دکمه استعلام کلیک نمایند.

استعلام بیمه ثالث از طریق شماره بیمه نامه

یکی دیگر از روش های استعلام اصالت بیمه ثالث خودرو، استفاده از شماره بیمه نامه می باشد. بیمه نامه های معتبر صادر شده هر کدام دارای یک شماره بیمه نامه می باشند. این شماره در قرارداد بیمه ای درج می شود و افراد برای استعلام اصالت این بیمه نامه می توانند به سامانه سنهاب در بیمه مرکزی مراجعه کرده و اقدام به دریافت استعلام نمایند.

 البته برای استعلام از این روش، علاوه بر شماره بیمه نامه به اطلاعات دیگری از جمله نام شرکت بیمه و کد ملی یا شناسه ملی بیمه گزار نیز نیاز خواهد بود. لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات مربوط به بیمه نامه ها در سازمان بیمه مرکزی ثبت شده است و افراد می توانند وارد کردن شماره بیمه نامه، با اطمینان کامل از اصالت بیمه شخص ثالث خود آگاه شوند.

استعلام وضعیت بیمه نامه با کد VIN

در صورتی که بیمه گزاران شماره بیمه نامه و یا کد یکتای خود را در دسترس نداشته باشند، می توانند از طریق کد VIN اقدام به استعلام بیمه نامه شخص ثالث خود نمایند. کد VIN یک شماره 17 رقمی است که از اعداد و حروف تشکیل شده است و برای هر خودرو منحصر به فرد می باشد. در واقع کد VIN یا همان شناسه یکتای خودرو به منزله کد ملی خودرو شناخته می شود و در پشت کارت هر یک از خودرو ها و موتور های سیکلت درج می شود. افراد با در دست داشتن این کد می توانند وضعیت بیمه نامه خود را استعلام نمایند.

استعلام بیمه نامه ماشین از طریق پلاک

استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک یکی دیگر از روش های استعلام بیمه نامه ماشین می باشد. برای دریافت استعلام بیمه ی خودرو از طریق پلاک، متقاضیان باید به سایت درگاه ملی خدمات دولت مراجعه کنند. برای استعلام سوابق بیمه نامه در این روش بیمه گزاران باید اطلاعاتی از جمله شماره شاسی، شماره موتور، کد VIN، شماره پلاک، شماره بیمه نامه، کد ملی و نام شرکت بیمه گر را وارد کنند. دقت داشته باشید که شماره شاسی و شماره موتور خودرو هر فرد منحصر به فرد است و معمولا بر روی کارت ماشین و قسمتی از بدنه و خود موتور درج شده است.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی

برای استعلام بیمه ماشین از طریق کد ملی افراد باید در سامانه سنهاب و صفحه استعلام بیمه نامه خودرو، اطلاعات شماره پلاک و یا کدملی ثبت شده در بیمه نامه ثالث را وارد کنند و از بیمه مرکزی استعلام بگیرند.

استعلام بیمه نامه خودرو از طریق پیامک

روش دیگری نیز برای استعلام بیمه نامه شخص ثالث خودرو از طریق کد ملی وجود دارد که به جای مراجعه به سایت، از طریق پیامک انجام می شود. سازمان بیمه مرکزی به منظر سهولت بیشتر در استعلام اصالت بیمه نامه، یک سر شماره پیامکی راه اندازی کرده است. این سامانه برای مواقعی که افراد دسترسی به اینترنت ندارند، بسیار کاربردی می باشد و افراد به راحتی می توانند از طریق گوشی تلفن همراه خود، از اصالت بیمه نامه های خود آگاه شوند.

در روش استعلام از طریق پیامک، باید صاحب سیم کارت و بیمه نامه یک نفر باشد. در این روش بر خلاف استعلام از سامانه سنهاب، اطلاعات کلی تری همچون شرکت بیمه، تاریخ صدور بیمه نامه و شماره بیمه نامه به بیمه گزار ارائه می شود.

برای استعلام بیمه نامه خودرو از طریق پیامک سامانه سنهاب، افراد بایستی به یکی از روش های زیر به سر شماره 30002621 پیامک ارسال نمایند. پس از ارسال پیامک، یک پیامک استعلام بیمه نامه برای افراد ارسال خواهد شد. پیامک ارسالی توسط بیمه گزار باید طبق یکی از قالب های زیر باشد:

  • شماره بیمه نامه چاپ شده* شماره بیمه گزار*1
  • کد یکتای بیمه نامه* کد ملی بیمه گزار* 2
  • VIN *کد ملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * 3

استعلام تخفیفات شخص ثالث از سامانه سنهاب

سازمان بیمه مرکزی برای بیمه گزاران تخفیفاتی را به صورت درصدی جهت خرید بیمه شخص ثالث در نظر گرفته است. به این صورت که رانندگانی که چندین سال پی در پی، تصادفی نداشته اند و سابقه خسارت به بیمه شخص ثالث را ندارند، می توانند جهت خرید بیمه ثالث، تخفیف دریافت کنند.

تخفیف ارائه شده به بیمه گزاران در بیمه شخص ثالث، بر اساس سال هایی که فرد خسارت و حوادث رانندگی نداشته، متغیر می باشد. در واقع هر چقدر بیمه گزار سال های بیشتری را خسارت دریافت نکرده باشد، تخفیف بیشتری خواهد گرفت.

سازمان بیمه مرکزی برای اطلاع رسانی به رانندگان، بخشی را تحت عنوان "استعلام تخفیفات ثالث" در سامانه سنهاب ایجاد کرده است. بیمه گزاران از این طریق می توانند با توجه به آخرین سوابق رانندگی خود، اقدام به استعلام میزان تخفیف بیمه شخص ثالث نمایند.

نحوه استعلام اصالت بیمه نامه از طریق "صفحه استعلام بیمه سنهاب" بیمه بازار

بیمه گزاران بایستی برای استعلام اصالت بیمه نامه شخص ثالث خودرویشان، از صفحه استعلام بیمه سنهاب بیمه بازار، باید مراحل زیر را سپری کنند:

  1. ابتدا شرکت بیمه گر را انتخاب کنید.
  2. در قسمت شماره بیمه نامه، شماره بیمه نامه درج شده بر روی بیمه نامه را وارد نمایید.
  3. در قسمت بعدی در صورتی که شخص حقیقی هستید کد ملی و در صورتی که شخص حقوقی می باشید، شناسه ملی خود را وارد نمایید.
  4. در مرحله بعدی کد امنیتی درج شده را وارد کنید و بر روی دکمه استعلام کلیک کنید.

 

 

 

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید
googlemyketbazaar