بیمه مسافرتی

استعلام قیمت، مقایسه شرکت‌‌ها و خرید آنلاین

راهنمای خرید
سوالات متداول
دریافت مشاوره

راهنمای خرید بیمه مسافرتی از بیمه بازار

واردکردن اطلاعات مسافران

اطلاعاتی مانند تعداد مسافران، کشور مقصد و مدت سفر را وارد کنید و پیشنهادات مختلف را دریافت کنید.

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

قیمت و شرایط شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید و اگر نیاز به مشاوره داشتید، با ما تماس بگیرید.

درخواست خرید و تکمیل اطلاعات

پس از انتخاب بهترین پیشنهاد، اطلاعات مورد نیاز صدور بیمه نامه به همراه زمان ترجیحی ارسال را وارد کنید.

صدور و ارسال بیمه‌نامه

سفارش شما پس از پرداخت نهایی می شود. در صورت تکمیل سفارش تا ساعت 7 بعدازظهر در تمامی روزها، بیمه شما همان روز صادر می‌شود.

تأیید صحت بیمه‌نامه از طریق بیمه مرکزی

پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز از صدور بیمه‌نامه، می‌توانید صحت صدور را با استعلام بیمه‌نامه در بیمه مرکزی بررسی کنید.

معیارهای انتخاب بهترین بیمه مسافرتی

سازمان بیمه مرکزی کشور، هرچند سال یک‌بار براساس نتایج نظرسنجی و معیارهای شفاف، شرکت‌های بیمه گر را رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه بندی به انتخاب بهتر مشتریان کمک خواهد کرد. با برخی از مهمترین این معیارها آشنا شوید:

 • توانگری مالی :
  شرکت بیمه گر چقدر توانایی عمل به تعهدات خود در آینده را دارد؟ طبعا شرکت های قابل اعتمادتر گزینه بهتری برای خرید بیمه هستند.
 • رضایت مشتری :
  همانطور که از عنوان مشخص است، این معیار به ما اطلاع می دهد مشتریان فعلی شرکت، چه میزان از جبران خسارت، پاسخگویی و پشتیبانی شرکت بیمه رضایت دارند.
 • مدت زمان پاسخگویی به شکایات :
  یکی از مهمترین عواملی که در استفاده از بیمه ثالث مطرح است، سرعت و سهولت فرآیند جبران خسارت است. بدیهی است که هر میزان این زمان کمتر باشد، شرکت مورد نظر گزینه بهتری است.
 • تعداد مراکز پرداخت خسارت :
  هرچقدر تعداد مراکز پرداخت خسارت و رسیدگی به مشکلات بیشتر باشد، شخص بیمه شده سریعتر و با دردسر کمتر خسارت خود را دریافت می کند.

 

پوشش‌های بیمه مسافرتی

سالیانه افراد بسیاری به خارج از کشور سفر می‌کنند. در ایران هم با افزایش سفرهای خارج از کشور، احتمال بروز خطراتی مانند بیماری، سرقت مدارک، فوت یکی از بستگان، دزدیدن وسایل، حتی گم کردن بار و مدارک و... افزایش می‌یابد. حتی اگر افراد در سفر دچار حادثه شوند، جبران هزینه‌های پزشکی که بعضاً از هزینه سفر هم بیشتر است، به عهده شرکت بیمه است. البته تهیه بیمه مسافرتی برای مسافرانی که قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارند، الزامی است.

بیمه مسافرتی مانند سایر بیمه‌نامه‌ها دارای پوشش‌هایی است که شرکت‌های بیمه، تمام و یا بخشی از آن را ارائه می‌دهند. افراد باید با توجه به نیازشان، پوشش‌های مناسب خود را خریداری کنند، تا سفری آرام و مطمئن داشته باشند. انواع پوشش‌های بیمه مسافرتی به شرح زیر است:

 1. هزینه‌های پزشکی و بستری در بیمارستان‌های خارج از کشور

  در صورت بروز هرگونه صدمات جسمی و یا بیماریِ ناگهانی در طول سفر، هزینه‌های معمول معاینات پزشکی، بستری و حتی جراحی تا سقف تعهدی که خریداری‌شده، به عهده شرکت بیمه است.

 2. پرداخت هزینه‌ی فوریت‌های دندان‌پزشکی

  معالجه دندان‌درد، کشیدن دندان و درمان عفونت در طی سفر، تا سقف تعهد خریداری‌شده نیز به عهده شرکت بیمه است

 3. تحویل دارو

  اگر داروی موردنیاز فرد بیمه‌شده، در کشوری که به آن سفر کرده است پیدا نشود، شرکت بیمه هزینه‌های ارسال اضطراری دارو را به عهده می‌گیرد.

 4. بازگشت اضطراری به کشور به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده

  اگر شخص بیمه‌شده خدای‌ناکرده اعضای نزدیک خانواده خود را از دست بدهد و نتواند با وسیله شخصی به محل اقامت خود بازگردد، شرکت بیمه بعد از گرفتن مدارک مربوط به فوت، هزینه سفر وی را پرداخت می‌کند.

 5. بازگرداندن جسد متوفی

  در صورت فوت شخص بیمه‌شده، شرکت بیمه موظف است، اقدامات لازم برای بازگرداندن جسد را انجام دهد. هزینه‌های مربوط به انتقال جسد به محل خاک‌سپاری در کشور محل اقامت، بر عهده شرکت بیمه است. لازم است بدانید هزینه‌های مربوط به خاک‌سپاری و مراسم ترحیم جزء این پوشش نیست.

 6. سفر اضطراری یکی از اعضای بلافصل خانواده

  درصورتی‌که بیمه‌شده به علت حادثه و یا بیماری بیش از 10 روز در بیمارستان بستری شود؛ شرکت کمک‌رسان مخارج سفر یکی از اعضای خانواده وی از کشور محل اقامت را برعهده می‌گیرد. این خدمات عبارت‌اند از: هزینه رفت‌وبرگشت به محل بستری شدن و حتی مخارج اقامت تا سقف معین و تعداد روز مشخص در بیمه‌نامه است.

 7. ارسال پیام و اطلاعات مراجع درمانی

  شرکت کمک‌رسان در صورت وقوع شرایط اضطراری، پیام‌های لازمِ بیمه‌شده را به مراکز پزشکی، درمانی و داروخانه‌ها ارسال می‌کند و یا اطلاعات لازم پزشکی را در اختیار بیمه‌شده قرار می‌دهد، برای مثال؛ اطلاعات اولیه مانند نام پزشکان، دندان‌پزشکان، محل بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مراکز درمانی را در اختیار بیمه‌شده قرار می‌دهد

 8. بازگرداندن بیمه‌شده به کشور به هنگام بیماری و یا حادثه در طول سفر

  اگر بیمه‌شده در طول سفر، دچار بیماری و یا حادثه شد، شرکت کمک‌رسان وی را به یک مرکز درمانی منتقل می‌کند و یا ترتیب بازگرداندن بیمه‌شده به محل اقامتش را می‌دهد.

 9. حواله وجه ضمانت

  شرکت بیمه در مواردی تا سقف مشخصی به ازای آنکه مبلغ موردنیاز بیمه‌شده در کشور محل اقامت به‌صورت چک‌بانکی نزد شرکت بیمه سپرده شود، اقدام به ارسال وجه ضمانت می‌کند.

 10. حواله وجه نقد

  اگر به دلایل سرقت، فقدان بار و یا بیماری، فرد بیمه‌شده که باید از طریق اسناد و مدارک و شواهد اثبات شود، وجه نقد خود را از دست دهد، شرکت بیمه در قبال سپردن همان مقدار وجه، در قالب چک‌بانکی و یا وجه نقد نزد دفتر شرکت بیمه در کشور محل اقامت، نسبت به حواله وجه نقد تا سقف معینی اقدام می‌کند.

 11. فقدان گذرنامه، شناسنامه در خارج از کشور

  در صورت گم‌شدن گذرنامه، گواهینامه و شناسنامه، شرکت کمک‌رسان، مراحل اداری برای پیگیری مدارک مفقود و البته هزینه‌های جابجایی و صدور المثنی تا سقف تعیین‌شده را به عهده می‌گیرد.

 12. مساعدت حقوقی

  اگر بیمه‌شده به‌موجب قوانین کشورِ مقصد، به هر دلیلی مانند خسارت زدن به شخص ثالث و یا رعایت نکردن قوانین اجرایی محلی، به‌عنوان شهروند ساده تحت تعقیب قرار گیرد، شرکت کمک‌رسان از وی دفاع قانونی می‌کند و هزینه‌های آن را نیز پرداخت می‌کند.

 13. تأخیر در رسیدن چمدان‌ها

  در صورت تأخیر در رسیدن چمدان‌های شخص بیمه‌شده به کشور مقصد، اگر این تأخیر از مدت‌زمان معینی بیش‌تر شود، شرکت کمک‌رسان هزینه‌های مربوط به لباس و لوازم بهداشتی موردنیاز فرد بیمه‌شده را تا سقف معین و تا زمان دریافت چمدان بر عهده می‌گیرد.

 14. یافتن و ارسال بار و ملزومات شخصی

  شرکت کمک‌رسان ایران، راهنمایی‌های لازم در خصوص نحوه گزارش سرقت یا فقدان‌بار و ملزومات شخصی را به بیمه‌گذار ارائه و برای یافتن آن همکاری می‌کند.

 15. پوشش تأخیر در عزیمت

  اگر وسیله نقلیه مسافرتی مورداستفاده بیمه‌شده حداقل تا 6 ساعت تأخیر داشته باشد، با ارائه نسخه اصلی صورت‌حساب، شرکت کمک‌رسان هزینه‌هایی از قبیل اقامت در هتل، غذا و هزینه‌های حمل‌ونقل را پرداخت می‌کند.

 16. پوشش سرقت با شکست حرز

  شرکت بیمه، خسارت فقدان وسایل دیجیتالی همراه بیمه‌شده، درنتیجه‌ی سرقت با شکست حرز را تا سقف معین پرداخت می‌کند.

موارد خارج از پوشش بیمه مسافرتی

 1. بیماری سابقه‌دار، عوارضی که بیمه‌شده قبلاً از آن آگاهی داشته و قبل از شروع پوشش بیمه‌ای برای آن تحت درمان بوده یا هست.
 2. جنگ، حمله نظامی، عملیات تروریستی
 3. خودکشی، صدمات عمدی وارده به خود، مشارکت در عمل مجرمانه
 4. آلودگی ناشی از تشعشعات هسته‌ای
 5. زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط‌ جنین اختیار.
 6. آثار ناشی از مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای روان‌گردان به‌استثنای داروهایی که با تجویز پزشک  مصرف‌شده باشد.
 7. اختلالات مادرزادی و بیماری‌های ناشی از آن
 8. پیشگیری یا واکسیناسیون
 9. عوارض ناشی از فیزیوتراپی
 10. انرژی‌درمانی و درمان به‌منظور زیبایی، معالجه از طریق چشمه‌های آب‌معدنی
 11. عوارض ناشی از بیماری‌های روانی و جنون
 12. انجام ورزش‌های حرفه‌ای و یا ورزش‌هایی که عرفا خطرناک تلقی می‌گردند مانند اسکی، پرش‌باچتر، صخره‌نوردی و غیره
 13. بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش‌فشان، رانش زمین

استعلام قیمت بیمه مسافرتی

راه‌های مختلفی برای استعلام حق بیمه مسافرتی وجود دارد:

 

 1. با مراجعه به سایتِ شرکت‌های بیمه، نرخ بیمه مسافرتی قابل‌مشاهده است.
 2. تماس تلفنی با شرکت‌های بیمه و گرفتن نرخ از شرکت‌ بیمه موردنظر.
 3. مراجعه به نمایندگان شرکت‌های بیمه، به‌صورت حضوری و مقایسه نرخ تک‌تک شرکت‌ها.
 4. مقایسه و خرید آنلاین بیمه مسافرتی از سایت بیمه‌بازار (امکان مقایسه طرح و قیمت‌ تمامی شرکت‌ها در یک قاب).

 

مدت‌زمان بیمه مسافرتی چند روز است؟

نکته خیلی مهم در مورد شرکت‌های بیمه این است که فقط سفرهای با طول مدت 92 روز را تحت پوششِ بیمه مسافرتی قرار می‌دهند، حتی زمانی که اعتبار بیمه‌نامه 6 ماه تا 1 سال است. به این معنی که در مدت 6 ماه تا 1 سال هر سفری که کمتر از 92 روز است را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 • ۱ الی ۷ روزه
 • ۸ الی ۱۵ روزه
 • ۱۶ الی ۲۳ روزه
 • ۲۴ الی ۳۱ روزه
 • ۳۲ الی ۴۵ روزه
 • ۴۶ الی ۶۲ روزه
 • ۶۳ الی ۹۲ روزه
 • ۶ ماهه
 • ۱ ساله

سن بیمه‌شده در بیمه مسافرتی

افراد در مورد این بیمه‌نامه ازنظر سنی به شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • زیر ۱۳ سال
 • ۱۳  تا ۶۵ سال
 • ۶۶ تا ۷۰ سال
 • ۷۱ تا ۷۵ سال
 • ۷۶ تا ۸۰ سال
 • ۸۱ تا ۸۵ سال (یا ۸۱ سال به بالا)

سقف تعهدات بیمه مسافرتی

شرکت‌های بیمه تا حداکثر 10هزار، 15هزار، 30هزار و 50هزار یورو، هزینه پزشکی و درمان یا خسارت را تحت پوشش قرار می‌دهند. برای اطلاع از شرایط بیمه مسافرتی سامان بر روی لینک کلیک کنید.

داشتن بیمه مسافرتی برای چه کشورهایی الزامی است؟

برای سفر به حوزه شینگن اروپا، داشتن بیمه مسافرتی الزامی است. برای مثال؛ برای دریافت ویزا نیاز است، حتماً بیمه مسافرتی خریداری شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت

 1. گذرنامه
 2. بیمه‌نامه
 3. کپی از صفحات گذرنامه
 4. نسخه پزشک و صورت‌حساب پرداختی
 5. تکمیل فرم دریافت خسارت

عوامل مؤثر بر قیمت بیمه مسافرتی

 1. منطقه‌ای که فرد قصد مسافرت دارد، بر قیمت حق بیمه تأثیر می‌گذارد. طبقه‌بندی کشورها: سراسر جهان، منطقه شینگن، منطقه آفریقا و خاورمیانه، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، سراسر جهان به‌جز کانادا و آمریکا
 2. یکی از عواملی که بر قیمت بیمه مسافرتی تأثیر می‌گذارد، مقدار تعهد هزینه پزشکی است. این تعهد از 10 هزار تا 50 هزار یورو متغیر است.
 3. مدت‌زمان اعتبار بیمه از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت است که این زمان از 1 روز تا 1 سال متغیر است
 4. سن بیمه شدن که از زیر 13 سال تا بالای 81 سال متغیر است نیز بر قیمت حق بیمه تأثیر دارد.

مفهوم فرانشیز در بیمه مسافرتی

فرانشیز به معنای بخشی از هزینه خسارت است که بیمه‌گر، نسبت به آن تعهدی ندارد و پرداختش به عهده بیمه‌گذار است. در بیمه مسافرتی، برخی از پوشش‌های سفر دارای فرانشیز است. یکی از مواردی که دارای فرانشیز است، پوشش درمان و پزشکی است.

تمدید بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی قابل تمدید نیست و مدت اعتبار آن از تاریخ خروج از کشور تا مدتی است که بر روی بیمه‌نامه درج‌شده است. در هنگام پایان یافتن زمانِ بیمه مسافرتی، بیمه‌نامه باطل می‌شود، ولی مسافر می‌تواند بیمه‌نامه را مجدداً خریداری کند.

شرکت کمک‌رسان چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، شرکت‌های بیمه در ایران نمی‌توانند خارج از ایران شعبه داشته باشند. به همین علت با تعدادی شرکت کمک‌رسان در کشورهای دیگر قرارداد می‌بندند که در صورت لزوم به بیمه‌گذاران کمک کنند.

چطور از بیمه مسافرتی خود در کشورهای خارج استفاده کنیم؟

اگر در طول سفر خارج از کشور برای بیمه‌گذار اتفاقی بیفتد، بیمه‌شده باید با شماره‌هایی که بر روی بیمه‌نامه درج‌شده، تماس بگیرد و با ارائه شماره بیمه‌نامه و نام و نام خانوادگی و همچنین مدت اعتبار بیمه‌نامه، حادثه‌ای را که برای‌شان رخ‌داده را شرح دهند، تا شرکت کمک‌رسان به ایشان کمک کنند. شرکت‌های کمک‌رسان مسلط به زبان فارسی می‌باشند.