بهترین راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو

حتماً داستان سرقت ماشین‌ها در چند ثانیه را شنیده‌اید. فرض کنید ماشین‌تان را با خیال راحت پارک می‌کنید تا به کارتان برسید، غافل از اینکه سارقان برای دزدیدن آن کمین کرده‌اند، شوکه می‌شوید و با پلیس تماس می‌گیرید. اما درنهایت، ماشین‌تان در چشم برهم زدنی به سرقت می‌رود.

طبق آخرین آمار رسمی فقط در سال نودوچهار، 76 هزار ماشین به سرقت رفته، آمار تکان‌دهنده‌تر اینکه 233 هزار لوازم ماشین هم به سرقت رفته. چه راه‌کارهایی برای کاهش سرقت ماشین وجود دارد؟

 

 

تجهیزات ایمنی خودرو

یکی از عاقلانه‌ترین کارها، خریدن تجهیزات ایمنی خودرو هست که تا حد زیادی احتمال سرقت را کاهش می‌دهد؛ ولی خیلی از راننده‌ها به خرید آن توجهی نمی‌کنند. اگر می‌دانستید داشتن یه قفل فرمان و قفل پدال چقدر می‌تواند یک سارق را به دردسر بیندازد تا در نهایت او را از دزدیدن ماشین‌تان منصرف کند؛ زودتر برای خرید این تجهیزات اقدام می‌کردید.

در ادامه با برخی از تجهیزاتی که داشتن‌اش برای به سرقت نرفتن خودرو لامز است ‌آشنا می‌شوید:

قفل فرمان

با داشتن قفل فرمان می‌توانید حسابی سارقان را دردسر بیندازید، این قفل باعث می‌شود فرمان حرکت نکند. البته بهتر است همراه با قفل پدال استفاده شود، چرا که سارقان حرفه‌ای این قفل را به‌راحتی باز می‌کنند.

قفل پدال

قفل پدال به دلیل دسترسی سخت، ریسک دزدی را برای سارق بالا می‌برد؛ چراکه سارق باید برای باز کردن این قفل به زیر برود برای همین دید بالا و اطراف را از دست می‌دهد و همین باعث می‌شود خیلی از سارقان قفل پدال را که می‌بینند از سرقت منصرف شوند.

مقالات دیگر  پوشش های بیمه بدنه؛ سرقت کلی و جزئی، نحوه‌ و مراحل پرداخت خسارت

قفل چرخ

یکی از تجهیزات مؤثر ایمنی خودرو هست که باعث می‌شود ماشین‌تان حرکت نکند.

آژیر دزدگیر

 سیستم امنیتی پرطرفدار دیگر دزدگیر است. این وسیله زمانی که درها، کاپوت و صندوق‌عقب باز می‌شود با صدای بلند آژیر می‌کشد. یکی از مدل‌های پرطرفدارِ دزدگیر مدلی هست که روی ریموتش یک نمایشگر کوچک طراحی‌شده و به‌غیراز به صدا درآمدن دزدگیر، آژیر و ویبره ریموت هم فعال می‌شود و حتی بر روی همین نمایشگر باز بودن درها هم نشان داده می‌شود که امنیت خودرو را بالاتر می‌برد.

ردیاب GPRS

این دستگاه باعث می‌شود بتوانید موقعیت خودروی خود را روی نقشه ردیابی کنید. برای همین در صورت سرقت می‌توانید به‌راحتی مسیر حرکت را دنبال کنید و ماشین‌تان را سریع پیدا کنید.

ماشین‌تان را جای مناسب پارک کنید

سعی کنید زیر نور چراغ خیابان‌ها و یا جاهای شلوغ‌تر و روشن‌تر پارک کنید. زیر دوربین فروشگاه‌ها هم جای مناسبی برای پارک است. سارقان رغبت زیادی برای دزدی در مکان‌های شلوغ و روشن را ندارند. بیشترین آمار سرقت خودرو‌، شامل اتومبیل‌هایی می‌شود که در جای نامناسب و دور از دید عموم پارک شدند. پس اگر به پارکینگ دسترسی ندارید، حتماً ماشین‌تان را درجاهای شلوغ و پر رفت‌وآمد پارک کنید.

پراید، پژو، سمند و نیسان بیشترین سرقت

طبق آمار بیش از 80% خودروهای سرقت شده مربوط به ماشین‌های پراید، پژو 405، پرشیا، سمند و نیسان هست که بیشتر به دلیل نقض سیستم ایمنی این خودروهاست. پس اگر صاحب این خودروها هستید، حتماً داشتن تجهیزات ایمنی خودرو را جدی بگیرید. با رعایت نکات ایمنی تا حد زیادی می‌توانید از سرقت خودروی خود جلوگیری کنید.

در صورت سرقت سریعاً با پلیس 110 تماس بگیرید

اگر ماشین‌تان به سرقت رفت، در نخستین قدم باید خونسردی خود را حفظ کنید و سریعاً با پلیس 110 تماس بگیرید و اطلاعات دقیق از زمان، مکان و مشخصات خودروی خود را بدهید. حتماً می‌دانید بسیاری از ماشین‌ها بعد از سرقت توسط نیروی انتظامی پیدا می‌شوند؛ ولی خودروی سرقت رفته هیچ‌وقت مانند قبل نمی‌شود چراکه قطعاً بسیاری از قطعاتش به سرقت می‌رود.

مقالات دیگر  جبران خسارت نقص فنی خودرو

خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت کلی و جزئی

رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی هم گاها نتوانسته جلوی سارقان را بگیرد، چرا که همیشه راهی پیدا می‌کنند. شما می‌توانید در کنار استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت نکات ایمنی با خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت کلی و جزئی خیال خود را بابت سرقت ماشین‌تان راحت کنید.

با داشتن بیمه بدنه با پوشش سرقت کلی اگر ماشین‌تان به سرقت رفت در صورت پیدا نشدن، شرکت بیمه به‌اندازه ارزش خودروی‌تان به شما خسارت پرداخت می‌کنند.

در صورت داشتن پوشش سرقت جزئی، اگر لوازم ماشین‌تان مانند ضبط، لاستیک و… به سرقت رفت؛ خسارت آن قطعه توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می‌شود. پس داشتن بیمه بدنه می‌تواند خیال‌تان را بابت سرقت راحت کند.

می‌توانید در سایت بیمه‌بازار نرخ تمامی شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه بدنه را مشاهده و مقایسه کنید، مناسب‌ترینش را انتخاب کنید و آنلاین بخرید و با ارسال رایگان تحویل بگیرید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید