بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی

در کشور ما زمانی بحث زلزله و مقابله با آن داغ می‌شود که زلزله‌ای بزرگ با تلفات زیاد رخ بدهد، اما بعد از مدتی از تب‌وتاب می‌افتد و ما می‌مانیم و ساختمان‌های غیر مقاوم و ترسی همیشگی از زلزله ویران‌گر! در کشورهای هم‌چون آمریکا و ژاپن زلزله دیگر بلای طبیعی نیست، چراکه با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تا حد زیادی از خرابی‌های احتمالی جلوگیری کردند، اما در ایران که جزو 10 کشور زلزله‌خیز جهان است و زلزله‌های بزرگی هم‌چون طبس، رودبار، بم و به‌تازگی کرمانشاه را تجربه کرده، هنوز هیچ تمهیدات مؤثری برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، اندیشیده نشده است. تلفات زلزله همیشه جانی نیست و در بیش‌تر موارد، خسارت‌های مادی که به منازل وارد می‌شود، هیچ‌گاه جبران نمی‌شود و خانواده‌ها اغلب با بحرانی سخت و طولانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. دریغ از این‌که بدانند با خرید بیمه زلزله که جز پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی است، می‌توانند خیال خود را بابت خسارت‌های احتمالیِ واردشده به منزل و کارگاه و کارخانه‌ها راحت کنند.


حتما بخوانید:

نکاتی که قبل از خرید بیمه آتش سوزی باید بدانید


بیمه زلزله چیست؟

بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی است که با پرداخت مبلغی اضافه، تحت پوشش قرار می‌گیرد. با خرید بیمه‌نامه آتش‌سوزی، خودبه‌خود سه خطر آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه، تحت پوشش قرار می‌گیرند. یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با خسارت‌های مالی ناشی از زلزله، خرید بیمه آتش‌سوزی همراه با پوشش اضافی زلزله است که در برابر ویرانی‌هایی که زلزله می‌تواند به بار بیاورد هزینه‌ی بسیار ناچیزی دارد.  با داشتن پوشش زلزله همه خسارت‌های وارده به مکان‌های مسکونی و غیرمسکونی و صنعتی به همراه اسباب و لوازم داخل آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند. برای مثال؛ حق بیمه یک آپارتمان 70 متری با 20 میلیون ارزش اثاثیه از 14 تا 80 هزارتومان است! که با خرید پوشش اضافی زلزله، تا حداکثر 95 هزار تومان تغییر می‌کند. هزینه این نوع بیمه‌نامه آن‌قدر پایین است که هرکسی با هر وضعیت مالی، توانایی خرید آن را دارد.

بیمه زلزله

 

حق بیمه زلزله چگونه تعیین می‌شود؟

✅ نوع سازه و اسکلت‌بندی: نوع سازه نیز در تعیین قیمت حق بیمه موثر است برای مثال؛ ساختمان‌هایی که مقاوم ساخته می‌شوند، ریسک کم‌تری دارند و طبیعتاً حق بیمه کم‌تری را نیز می‌پردازند. چند نوع سازه داریم که براساس آن‌ها، قیمت تعیین می‌شود. برای مثال؛ سازه‌های اسکلت فلزی، سازه‌های گلی و آجری، سازه‌های مطابق با آیین‌نامه 2800 و سازه‌های بتنی

✅ ارزش محل مورد بیمه: حق بیمه براساس سرمایه مورد بیمه تعیین می‌شود، در این صورت با افزایش سرمایه، حق بیمه نیز افزایش پیدا می‌کند.

✅ محل جغرافیایی و یا شهر مورد بیمه: این‌که مورد بیمه در چه شهر و خطه‌ی جغرافیایی واقع‌شده هم بر قیمت حق بیمه تأثیر می‌گذارد.

ازنظر ساختار زمین‌شناسی، شهرهای ایران از لحاظ احتمال وقوع زلزله به 5 گروه تقسیم می‌شوند. که منطقه 1 کم‌ترین خطر و منطقه 5 بیش‌ترین خطر را دارد. حق بیمه در شهرهای پرخطر، گران‌تر و در شهرهای کم‌خطر کمتر است.

منطقه ۱ (کم‌ترین خطر): اراک، همدان، اصفهان…

منطقه ۲: یزد، سوسنگرد، شهرکرد، ابهر…

منطقه ۳: مشهد، بوشهر، اهواز…

منطقه ۴: شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری، کیش…

منطقه ۵ (بیش‌ترین خطر): تهران، کرمان، قزوین، قم…

با توجه به زلزله اخیر کرمانشاه و احساس خطر بیش‌تر مردم، تقاضای خرید بیمه آتش سوزی میان هموطنانمان به شدت افزایش یافته است. بیمه بازار امکان مقایسه و خرید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله را برای شما مردم عزیز فراهم کرده تا بتوانید، تنها با واردکردن نوع ساختمان، متراژ زیربنا و ارزش اثاثیه خود، در چند ثانیه قیمت تمامی شرکت‌ها را مقایسه کنید و به‌صورت آنلاین خریداری کنید. برای خرید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله به سایت بیمه بازار مراجعه کنید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید