بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی؟ مزایا و معایب هرکدام را بشناسید.

بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی؟ 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین راه برای پس‌انداز، در این شراط اقتصادی چیست؛ و کدام شکل از پس‌انداز در سال‌های آینده و یا دوران بازنشستگی پشتوانه‌ی بهتر و قابل اتکاتری است. در این مطلب می‌خواهیم بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی را بایکدیگر مقایسه کنیم. اما قبل از آن، لازم است بدانید که این دو شکل از بیمه،‌ تفاوت‌های عمده‌ای دارند و ماهیت آنها تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را می‌توان یک نوع سرمایه‌گذاری با سود تضمین‌شده در نظر گرفت، که علاوه بر سود سرمایه‌گذاری، پوشش‌های زیادی مانند فوت، نقص‌عضو، ازکارافتادگی و حتی بیماری‌های خاص را نیز شامل می‌شود. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری یک بیمه کامل با پوشش‌های مختلف است که شخص بیمه‌گذار، می‌تواند بنابر تمایل خود، پوشش‌های مورد نظر را انتخاب کند.

اما بیمه تامین اجتماعی،‌ مختص تمامی افراد شاغل است و طبق قانون کار، همه افراد شاغل باید این بیمه‌نامه را داشته باشند. حق بیمه تامین اجتماعی نیز هر سال توسط وزارت کار تعیین می‌شود. این حق بیمه باید تا ۳۰ سال به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود و دارنده این بیمه در طول داشتن این مدت می‌تواند فقط از پوشش‌های ساده درمانی این بیمه نامه استفاده کند. پس از پرداخت حق بیمه به مدت ۳۰ سال، فرد می‌تواند مستمری بازنشستگی دریافت کند.

 

تفاوت‌های اصلی بیمه عمر و بیمه تأمین اجتماعی

 • بیمه‌های تأمین اجتماعی معمولا ماهیتی درمانی دارند. اما می‌توان گفت بیمه‌ی عمر، می‌تواند مکمل بیمه تأمین اجتماعی باشد.
 • در دریافت بیمه عمر محدودیت سنی تقریبا وجود ندارد. از نوزاد یک روزه تا یک شخص هفتاد ساله می‌توانند بیمه عمر را دریافت کنند.
 • در بیمه عمر،‌ شخص می‌تواند میزان حق بیمه و نحوه پرداخت آن (ماهیانه، سالیانه یا حتی فصلی) را به صلاحدید خود انتخاب کند.
 • در بیمه تامین اجتماعی، شما دفترچه درمانی دریافت می‌کنید و هزینه‌های درمانی عادی شما تحت پوشش قرار می‌گیرد. اما در بیمه عمر، تنها بیماری‌های خاص (سکته قلبی و مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن، انواع سرطان) تحت پوشش قرار می‌گیرند.
 • در بیمه عمر،‌ به حق بیمه پرداختی سود تعلق خواهد گرفت، اما بیمه تامین اجتماعی این ویژگی را ندارد.
 • امکان بازخرید بیمه عمر در هر زمانی وجود دارد. به این معنی که پس از گذشت ۱۰ سال از پرداخت حق بیمه عمر، فرد می‌تواند اندوخته خود به علاوه سود آن را دریافت کند، یا درخواست مستمری بازنشستگی بدهد. اما در بیمه تامین اجتماعی فرد زودتر از ۳۰ سال نمی‌تواند اندوخته خود را برداشت کند.
 • در بیمه عمر،‌ بعد از گذشت یک سال می‌توان بدون نیاز به وثیقه و ضامن،‌ تا ۹۰ درصد اندوخته، وام دریافت کرد.
 • در بیمه عمر، اگر بیمه‌شده براثر حادثه به‌طورکلی ازکارافتاده شود، دیگر نیازی به پرداخت حق‌بیمه ندارد و اگر پوشش ازکار افتادگی را انتخاب کرده باشد، می‌تواند مستمری هم دریافت کند.
 • انتخاب ذی‌نفعان بیمه‌نامه به عهده خود فرد است. شخص می‌تواند ذی‌نفعان خود را انتخاب کند را در صورت فوت، بدون انحصار وراثت، سرمایه فوت به آنها تعلق بگیرد.
 • بیمه تأمین اجتماعی در صورت فوت فرد مبلغ بسیار ناچیزی به بازماندگان وی پرداخت می‌کند؛ درصورتی‌که در بیمه عمر در صورت فوت فرد حتی اگر یک قسط از حق‌بیمه را پرداخت کرده باشد، به‌غیراز پرداخت سرمایه فوت، اگر فوت براثر حادثه باشد (در صورت خرید پوشش فوت براثر حادثه) تا ۳ برابر سرمایه فوت را به بازماندگان وی پرداخت می‌کند.
 • سرمایه حیات و اندوخته پرداختی در بیمه عمر و تامین آتیه، هر میزان که باشد از مالیات معاف است و در صورت فوت بیمه‌شده هم مشمول مالیات بر ارث نخواهد بود.

 

آیا دریافت بیمه عمر به‌صرفه است؟

شاید در کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری در بانک‌ها به نظر جذاب‌تر باشد، اما برای این‌کار باید در ابتدا مبلغ بسیاری را در بانک سرمایه‌گذاری کنید تا سود قابل‌توجهی را به دست بیاورید. اما در بیمه عمر، کافی است تنها یک حق‌بیمه را پرداخت کنید تا تحت پوشش‌های بیمه‌ای نیز قرار بگیرید.

اگر می‌خواهید از یک سرمایه کم به یک اندوخته مناسب در طی زمان برسید، بیمه عمر مناسب شماست. اما اگر هدفتان دریافت سود بیشتر در کوتاه‌مدت است و قابلیت نقد‌شوندگی سریع نیز برایتان مهم است، سپرده‌گذاری در بانک برایتان مناسب‌تر است.

بیمه عمر از این جهت پیشنهاد می‌شود که در بازه‌های زمانی بلند مدت،‌ اندوخته‌ی دریافتی نسبت به مجموع حق بیمه‌های پرداختی،‌ مبلغ قابل توجهی است.  ضمن اینکه بیمه‌گذار می‌تواند سالیانه تا ۲۵ درصد مبلغ تورم را بر حق بیمه پرداختی خود اضافه کند.

 

کدام بیمه عمر مناسب‌تر است؟

بیمه عمر مناسب و پوشش‌های انتخابی آن بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. برای مثال برای کودکان بهتر است که پوشش‌های سرمایه‌گذاری انتخاب شود تا پوشش‌های مربوط به بیماری و یا پوشش‌های حادثه. برای مقایسه بیمه عمر در شرکت‌ها و طرح‌های مختلف، می‌توانید در سایت بیمه‌بازار، اطلاعات خود را وارد کنید. پس از آن شرایط و پوشش‌ شرکت‌های بیمه مختلف برای شما نمایش داده می‌شود تا اگر قصد خرید بیمه عمر دارید، با مقایسه آنها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برای دریافت مشاوره رایگان بیمه عمر نیز، میتوانید با شماره ۰۲۱۹۱۳۱۱۱۰۰ داخلی ۲۱۰ تماس بگیرید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

10 نظر
 1. حسین

  سلام ، یک سوال خدمت تون داشتم، بنده تحت پوشش بیمه کارگران ساختمانی تامین اجتماعی هستم سابقه 3 ساله،متاسفانه به این بیمه، بیمه بیکاری تعلق نمی گیره و هر سال به مبلغ بیمه افزوده میشه پارسال 160 تومان بود امسال 230 تومان هستش علاوه بر این بیمه را قطع میکنند تا بازرس از محل کار بازدید کنه،علاوه بر این یه بازرسی از اتحادیه کارگران داریم خلاصه خیلی اذیت میکنند به هر بهونه ای میخواهند بیمه مان را قطع کنند ،تصمیم دارم بیمه عمر را خریداری کنم و بیمه تامین اجتماعی قطع کنم بنظر شما کار درستی هست یا نه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه عمر به عنوان بیمه پس انداز و سرمایه گذاری شناخته می شود. درحالی که بیمه تامین علاوه بر پرداخت حقوق بازنشستگی، پوشش درمانی هم دارد و هزینه های پزشکی هم پرداخت میکند.
   شما میتوانید بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر را همزمان داشته باشید تا هم از پوشش درمانی بیمه تامین اجتماعی را استفاده کنید و هم در زمان بازنشستگی از هر دو بیمه حقوق بگیرید.

 2. نا شناس

  سلام
  میشه مثلا 30 میلیون داد 15 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی خرید ؟

  1. بیمه بازار

   با سلام تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.

 3. مهرداد

  به نظر من مقایسه بیمه عمر با بیمه تامین اجتماعی اشتباه محض می باشد بیمه تامین اجتماعی یکی از لازمه های زندگی بشری است در بیمه تامین اجتماعی فرد پس از بازنشسته شدن مبلغی را به عنوان حقوق بازنشستگی بصورت ماهیانه از سوی دولت دریافت می نماید و این مبلغ بر اساس تورمی که سالانه از سوی بانک مرکزی اعلام می گردد به حقوق وی افزوده می شود در کل شخص یک حقوق بگیر می شود و می داند که هر ماه یکی حقوقی هر چند ناچیز به حسابش واریز می گردد ولی در بیمه عمر پول ماهیانه فرد به عنوان پس انداز ذخیره شده و بعد از اتمام قرارداد به همراه سود بصورت یکجا به فرد داده می شود با اگر هم مستمری بدهد سود همان پولی را می دهند که سرمایه وی می باشد و این مستمری بر اساس تورم سالانه افزایش پیدا نمی کند همچنین در بیمه تامین احتماعی بازنشستگان بصورت سالیانه عیدی نیز دریافت می‌نمایند .

  1. میثم

   بزرگوار،در بیمه اجتماعی پولی که تو سی سال پرداخت کردی یا خودت یا کارفرمات پس از گذشت این مدت سود اون رو بهت پرداخت میکنه واگر خود شخص فوت بکنه به همسرش و اگر اونم فوت کرده باشه به کسی دیگه تعلق نمیکیره و پول به نفع بیمه اجتماعی ضبط میشه،و شما کمتر کسی میتونی پیدا کنی که بعد از بازنشستگی عمرش کفاف مستمری طولانی مدت باشه،در صورتی که در بیمه عمر شما میتونید بعد گذشت هر چقدر از مقدار پرداخت بصورت مستمری یا کل مبلغ و یکجا درخواست کنی،ضمنن در صورت فوت متقاضی و یا همسرش پول و کسانی پرداخت میکنن که فرد متقاضی قبل از فوت در پرونده خودش معرفی کرده،و خیلی چیزهای دیگه که در اینجا فرصت نیست بیان کرد‌‌‌‌….

 4. افشین گرامی زاده

  واقعا از توضیحات شیوا و مناسب و قابل فهم درمورد مقایسه بیمه عمر و تامین اجتماعی بسیار استفاده کردم و نهایت سپاس را هم از نویسنده محترم و هم از سایت عالی بیمه بازار دارم

 5. هادی

  آیا همزمان میشه هم بیمه تامین اجتماعی بود و هم بیمه عمر ؟ و مثلا بعد ازبازنشستگی از هر دو حقوق بازنشستگی گرفت؟

  1. بیمه بازار

   بله

 6. سعید

  با سلام
  توضیحاتتون کامل وعالی بود ممنونم