خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

حق بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه محاسبه می‎شود؟

2 2,885

اگر کارمند حقوق‌بگیر باشید چه دولتی و چه غیردولتی حتماً برای‌تان سؤال بوده حق بیمه چیست؟ چطور از حقوق‌تان کم می‌شود؟ اصلاً حق بیمه سهم کارگر و کارفرما چقدر است؟ مبنای محاسبه حق بیمه چیست؟ حق بیمه شامل چه مواردی می‌شود؟ پاسخ تمامی این سؤالات را در این پست بخوانید:

پرداخت حق بیمه

حق بیمه چیست؟

حق بیمه مبلغی هست که کارفرمای شما باید برای بیمه‌تان، به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند تا بتوانید از مزایای آن برخوردار شوید.

مزایا پرداخت حق بیمه و داشتن بیمه تأمین اجتماعی

 1. بیمه‌های درمانی، حوادث و بیماری‌ها و دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری
 2. بارداری
 3. کمک‌هزینه ازدواج
 4. دریافت هزینه‌های اروتز و پروتز، سمعک، عینک طبی و ویلچر
 5. دریافت مستمری ازکارافتادگی، بازنشستگی
مطالب مرتبط: مشاهده سوابق بیمه‌ شدگان تامین اجتماعی در سامانه جدید اینترنتی

پرداخت حق بیمه به عهده چه کسی است؟

مبلغ حق بیمه ۳۰% دستمزد شماست که ۲۳% سهم کارفرما و ۷% سهم شماست. مسئول پرداخت حق بیمه کارفرماست. که اگر این مبلغ را سر موقع برای‌تان واریز نکند، جریمه سختی می‌شود. جریمه ماهانه ۲% است. کارفرما باید تا آخرین روز ماه بعد پس از تنظیم لیست حقوق و دستمزد، یک نسخه از آن را همراه با حق بیمه سهم کارفرما و کارگر به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند. بخش حسابداری هم سند مربوط به محاسبه بیمه و پرداخت آن را انجام می‌دهد.

بیمه بیکاری

از ۲۳% حق بیمه‌ای که کارفرما پرداخت می‌کند ۳% آن برای بیمه بیکاری است. البته در مشاغل سخت و زیان‌آور نیز کارفرما موظف به پرداخت ۴% مستمری کارهای سخت و زیان‌آور، علاوه بر حق‌بیمه، بیمه بیکاری است.

چه مواردی معاف از بیمه است؟

تمامی پرداختی‌هایی مانند مزد، حقوق، کارمزد و یا هرگونه وجه و مزایا نقدی و غیر نقدی در مقابل کار به شخص بیمه‌شده پرداخت می‌شود، مشمول بیمه تأمین اجتماعی می‌شود به‌جز مواردی که در زیر آمده:

 1. بازخرید ایام مرخصی
 2. حق همسر
 3. عیدی
 4. حق شیر
 5. حق التضمین
 6. خسارت اخراج و سنوات پایان کار
 7. هزینه سفر و مأموریت
 8. پاداش نهضت سوادآموزی

پرداخت حق بیمه

تقسیم مزایا از نظر استمرار در پرداخت

مزایای مستمر و غیرمستمر دو نوع از پرداخت‌های متداول، براساس استمرار در پرداخت هستند.

مزایای مستمر

مزایای مستمر مواردی هستند که در چندین ماه متوالی، همراه با حقوق اصلی به کارگران پرداخت می‌شود و معمولاً در حکم حقوق موجود است.

مانند:

جذب- حق اولاد- حق مسکن ـ مرزى- فوق‌العاده‌های بدى آب‌وهوا- شرایط محیط کارـ  محرومیت از تسهیلات زندگى- محل خدمت- اشتغال خارج از مرکزـ نوبت‌کاری- کشیک- حق ایاب و ذهاب

مزایای غیر مستمر

مزایای غیر مستمر مواردی هستند که روال پرداخت ثابتی ندارند و ممکن است هرچند ماه یک‌بار به کارگران پرداخت شود.

مانند:

اضافه‌کار- پاداش آخر سال- پاداش انجام کار- عیدی- هزینه تهیه لباس- بهره‌وری- خسارت اخراج- فوق‌العاده مسافرت مربوط به شغل – بازخرید خدمت.

تقسیم‌بندی مزایا ازنظر نوع پرداخت

مزایای نقدی

مزایای نقدی مواردی هستند که به‌صورت نقد به افراد پرداخت می‌شود، این مزایا شامل کلیه مزایا از قبیل حق اولاد، حق مأموریت، طلب مرخصی و به‌طور کل شامل همه مزایا به‌جز مزایای غیر نقدی می‌باشند.

مزایای غیرنقدی

مزایای غیر نقدی مزایایی هستند که به‌صورت غیر نقد به کارگران پرداخت می‌شود. مانند ارزاق تحویلی در مناسبت‌های خاص مانند عید نوروز یا ماه رمضان، پوشاک، استفاده از مسکن یا خودرو.

 

بیمه‌بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌بازار به‌عنوان اولین سامانه آنلاین مقایسه و خرید انواع بیمه ثالث، بدنه، موتورسیکلت، آتش‌سوزی و زلزله، عمر و درمان امکان مقایسه، انتخاب و خرید بیمه را فراهم می‌کند. با توجه به تقاضای بالای مردم نسبت به خدماتبیمه تأمین اجتماعی بیمه‌بازار محصول جدید خود را معرفی کرده  تا تمدید و صدور دفترچه تأمین اجتماعی نیز به‌صورت آنلاین انجام بگیرد.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۳.۱ از ۵ / تعداد نظرات: ۱۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. Ali می گوید

  سلام خانم محمدی،
  خسته نباشید،
  ببخشید که صحبتم به موضوع ربطی نداره:
  چند تا سوال در مورد دیجیتال مارکتینگ داشتم که خیلی وقت و فکرم رو به خودش مشغول کرده،
  اگه ممکنه از طریق ایمیلم باهام تماس بگیرین
  ممنون

  1. الهام محمدی می گوید

   سلام بله حتما