خرید آنلاین انواع بیمه

رانندگی بدون گواهینامه؛ لقمه بزرگتر از دهان!!!

0 3,702
به این پست امتیاز دهید.

اقدام به رانندگی در تمامی کشورها منوط به داشتن گواهینامه مجاز است، در صورت داشتن گواهینامه مجاز، در صورت بروز حادثه پرداخت خسارت برعهده شرکت بیمه‌گر است، اما در صورت نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت و از راننده مقصر پس می‌گیرد.

⬅️ در تصادفات ثالث مالی و جانی، اگر مقصر حادثه فاقد گواهی‌نامه باشد، نحوه پرداخت خسارت به چه صورت خواهد بود؟

در تصادفات در صورتی که راننده مقصر، فاقد گواهی‌نامه مجاز رانندگی باشد، شرکت بیمه باید بدون هیچ قید و شرط و اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیدگان را پرداخت کند. پس از پرداخت خسارت به زیان‌دیده، بیمه‌گر می‌تواند برای بازیافت تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده، به مقصر حادثه مراجعه نماید و به صورت توافقی و یا حتی از طریق مراجع قضایی، نسبت به باز پس‌گیری خسارت پرداختی اقدام کند.

⭕️معمولا شرکت‌های بیمه در بدو تشکیل پرونده مدارکی از بابت مشخص بودن محل زندگی مقصر حادثه اخذ می‌کنند.

مطالب مرتبط:خسارت‌های بدنی؛ مدارک لازم و نحوه‌ی پرداخت خسارت

⬅️ چنانچه نوع گواهینامه مقصر حادثه مشروط باشد نحوه پرداخت خسارت به چه صورت است؟

طبق آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی فرد متقاضی، چنانچه دارای هرگونه معلولیت باشد در گواهی‌نامه‌های جدید با ذکر کد مربوطه به نوع محدودیت اشاره می‌شود مانند پدال‌های دستی، نصب انواع آینه، دنده اتوماتیک و… که فرد متقاضی باید کلیه موارد را رعایت کند ودر صورت عدم رعایت، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت زیان‌دیده بدون هیچ پیش شرطی است و می‌تواند معادل یک درصد مبلغ پرداختی را از مقصر پس بگیرد.

⬅️ در تصادف بین دو خودرو، اگر شخص زیان‌دیده، فاقد گواهینامه رانندگی مجاز باشد، آیا از محل بیمه‌ شخص ثالث مقصر، خسارتی به زیان‌دیده پرداخت می‌شود؟

طبق قانون اگر راننده مقصر، بدون گواهینامه مجاز، رانندگی کند و تصادفی رخ دهد، شرکت بیمه باید خسارت زیان‌دیده را بدون شرط و تضمین بپپردازد و جهت بازپس‌گیری خسارت به مقصر حادثه مراجعه کند.

در قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه، در قبال اشخاص ثالث اشاره‌ای به پرداخت نشدن خسارت به زیان‌دیدگان فاقد گواهی‌نامه نکرده و شرکت بیمه صادر کننده بیمه ثالث مقصر، باید خسارت زیان‌دیده را بدون پیش شرط پرداخت کند.

⭕️پرداخت خسارت زیان‌دیدگان را نمی‌توان منوط به واریز وجه جریمه به شورای حل اختلاف به دلیل فاقد گواهی‌نامه بودن نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.