رانندگی بدون گواهینامه؛ لقمه بزرگتر از دهان

اقدام به رانندگی در تمامی کشورها منوط به داشتن گواهینامه مجاز است، در صورت داشتن گواهینامه مجاز، در صورت بروز حادثه پرداخت خسارت برعهده شرکت بیمه‌گر است، اما در صورت نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت و از راننده مقصر پس می‌گیرد.

آیا در تصادف بدون گواهینامه بیمه خسارت می‌دهد؟

در صورت نداشتن گواهینامه در تصادف اگر راننده مقصر، فاقد گواهی‌نامه مجاز رانندگی باشد، شرکت بیمه باید بدون هیچ قید و شرط و اخذ تضمین، پرداخت دیه زیان‌دیدگان را بر عهده می‌گیرد. پس از پرداخت خسارت به زیان‌دیده، بیمه‌گر می‌تواند برای بازیافت تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده، به مقصر حادثه مراجعه نماید و به صورت توافقی و یا حتی از طریق مراجع قضایی، نسبت به باز پس‌گیری خسارت پرداختی اقدام کند. البته در اکثر مواقع، شرکت بیمهبا دریافت ضمانت مبلغ خسارت پرداختی را برای شما قسط بندی می‌کند.

جریمه رانندگی بدون گواهینامه در سال ۹۹ چقدر است؟

مبلغ جریمه رانندگی بدون گواهینامه برای سال ۹۹ متناسب با تردد در کلان شهرها، سایر شهرها،‌ روستاها و راه‌های روستایی متفاوت بوده و متناسب با جدول زیر محاسبه می‌شود:

رانندگی بدون گواهینامه چه مجازاتی دارد؟

در صورت رانندگی بدون گواهینامه و شناسایی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی،  بر اساس قانون شخص برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا ۱۰۰ هزار تومان و یا هر دو مجازت محکوم‌ می‌شود. اما اگر این شخص مجددا بدون گواهینامه تردد داشته باشد به دو تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

 

در صورتی که شخص بدون داشتن گواهینامه شخصی را به قتل برساند و مهارت بالایی در رانندگی داشته باشد: قتل وی از نوع شبه عمد بوده ومطابق ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی وی علاوه بر پرداخت دیه به خاطر رانندگی بدون گواهینامه به حبس تا دو ماه یا جزای نقدی تا ۱۰۰ هزارتومان محکوم خواهد شد.

در صورتی که شخص به دلیل نداشتن گواهینامه مهارتی در رانندگی نداسته باشد و مرتکب قتل شود: قتل او نیز شبه عمد بوده اما این فرد این فرد علاوه بر پرداخت دیه کامل مقتول و تحمل حبس یا جزای نقدی،‌ مطابق ماده ۷۱۴ و ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی به بیش از دو سال حبس محکوم خواهد شد. همچنین دادگاه می‌تواند یک تا پنج سال راننده را از رانندگی یا تصدی هر گونه وسیله نقلیه محروم کند.


حتما بخوانید:

چگونه می توان خسارت بیمه بدنه در تصادف را دریافت کرد؟

اگر شخص زیان‌دیده، فاقد گواهینامه باشد آیا  بیمه‌ شخص ثالث مقصر، خسارتی به وی پرداخت می‌کند؟

طبق قانون اگر راننده مقصر، بدون گواهینامه مجاز، رانندگی کند و تصادفی رخ دهد، شرکت بیمه باید خسارت زیان‌دیده را بدون شرط و تضمین بپپردازد و جهت بازپس‌گیری خسارت به مقصر حادثه مراجعه کند.

در قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه، در قبال اشخاص ثالث اشاره‌ای به پرداخت نشدن خسارت به زیان‌دیدگان فاقد گواهی‌نامه نکرده و شرکت بیمه صادر کننده بیمه ثالث مقصر، باید خسارت زیان‌دیده را بدون پیش شرط پرداخت کند.

اگر گواهینامه مقصر حادثه مشروط باشد نحوه پرداخت خسارت به چه صورت است؟

طبق آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی فرد متقاضی، چنانچه دارای هرگونه معلولیت باشد در گواهی‌نامه‌های جدید با ذکر کد مربوطه به نوع محدودیت اشاره می‌شود مانند پدال‌های دستی، نصب انواع آینه، دنده اتوماتیک و… که فرد متقاضی باید کلیه موارد را رعایت کند ودر صورت عدم رعایت، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت زیان‌دیده بدون هیچ پیش شرطی است و می‌تواند معادل یک درصد مبلغ پرداختی را از مقصر پس بگیرد.


از دست ندهید:

چگونه خلافی خودرو را کم کنیم؟

خرید آسان و سریع طرح ترافیک ۹۹

خرید مطمئن و ارزان بیمه شخص ثالث

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. سهیل

  سلام دوست گرامی لطفا جواب منو بدید ممنون میشم
  من گواهینامه ندارم یه نفر زد به ماشین من حالا اون طرف مقصر شده ولی میخوام بدونم بیمه بهم خسارت بده از من بعدا شکایت میکنه که پس بگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه شخص ثالث به راننده بدون گواهینامه که زیان دیده باشد خسارت را پرداخت می کند و این خسارت برگشت پذیر نیست اما جریمه هایی از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی برای رانندگی بدون گواهینامه در نظر گرفته شده که ممکن است خودرو شما تا مدتی در پارکینگ متوقف شود.