طرح ترافیک، طرح زوج و فرد، از تاریخچه تا مقررات، محدودیت‌ها و جرایم کنونی

بدون شک راننده‌­ای را در تهران نمی‌­توان یافت که یکی از دغدغه­‌های ذهنی او، عبور و مرور در طرح ترافیک و طرح زوج و فرد و یا تهیه و خرید آن‌­ها به صورت روزانه، هفتگی و یا حتی سالیانه نباشد. خصوصا که در این روزها این مسائل با کلماتی مانند معاینه فنی و یا آلودگی هوا گره خورده است. در ادامه این متن، توضیحاتی در مورد تاریخچه طرح ترافیک و زوج و فرد خواهید خواند. علاوه براین، اطلاعاتی در مورد محدودیت­‌های این طرح و جرایم آن و همچنین خرید اینترنتی طرح ترافیک به شما داده می‌­شود.


خرید طرح ترافیک تهران ۹۹

جزئیات و نحوه خرید طرح ترافیک

نقشه طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

 

طرح ترافیک، چه موقع؟ از کجا؟ و چرا شروع شد؟

سازمان حمل و نقل ترافیک تهران از اسفندماه سال ۱۳۵۷ بررسی‌­هایی به منظور دستیابی به یک شبکه حمل و نقل متعادل در رابطه با سامانه‌ی اتوبوس‌رانی و کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی، به خصوص در مرکز شهر آغاز کرد که در نهایت به اعمال مقررات ممنوعیت ورود وسایل نقلیه غیر مجاز طی ساعاتی از روز به هسته‌ی مرکزی شهر انجامید.

مرحله اول طرح ترافیک تهران به منظور ایجاد مسیر ویژه اتوبوس در مرکز شهر به اجرا درآمد. در مرحله دوم طرح، هدف اعمال محدودیت تردد اتومبیل های تک سرنشین بود. پس از اندک مدتی عملا اجرای این مرحله از طرح با ناکامی روبرو گردید و مرحله سوم طرح آغاز به کار کرد.

در مرحله سوم طرح ترافیک از ورود کلیه وسایل نقلیه شخصی بدون در نظر گرفتن تعداد سرنشین و همچنین از تردد وانت بارهای شخصی جلوگیری به عمل آمد. در ضمن برای وسایل نقلیه مجاز مانند تاکسی سرویس‌ها، اتومبیل‌های دولتی و یا متعلق به پزشکان، تسهیلاتی از قبیل صدور کارت تردد و منقوش ساختن درب اتومبیل‌ها به آرم مخصوص طرح ترافیک در نظر گرفته شد.

مرحله چهارم طرح در اسفند ماه سال ۱۳۶۰ آغاز شد که به مدت زمان محدودیت ورود وسایل نقلیه به مرکز شهر ۲ ساعت افزوده شد و زمان طرح ترافیک از ۶:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر تعیین گردید که همراه با جیره‌بندی بودن سوخت وسایل نقلیه، تردد در داخل محدوده به نحو چشمگیری کاهش یافت.

با ادامه نابسامانی و ازدیاد حجم تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در محدوده طرح در بهمن و اسفند ماه ۱۳۶۱، مرحله پنجم در آغاز سال ۱۳۶۲ با وضع جریمه‌هایی برای متخلفان اجرا شد. مدت زمان محدودیت ورود به محدوده از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۵ تعیین گردید. در این مرحله علاوه بر افزایش کارکنان اجرایی طرح، اقدامات بازدارنده دیگری از قبیل زنجیرگذاری در مدخل برخی از ورودی‌های فرعی انجام گردید.

مرحله ششم طرح در سال ۱۳۶۴ به اجرا درآمد و محدودیت زمانی آن، بدون تغییر در محدوده مکانی طرح، با ۱٫۵ ساعت کاهش نبست به مرحله پنجم از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰ اعلام گردید و سازمان حمل و نقل ترافیک تهران برای آن عده از افراد و مشاغل که لازمه‌ی فعالیت روزانه آن‌ها ورود و خروج و تردد در داخل محدوده بود، مجوز عبور صادر کرد.

 در آذرماه سال ۱۳۷۱ و با شروع مرحله هفتم، مجددا طرح افرایش زمان محدودیت ورود به محدوده طرح به مورد اجرا گذارده شد و ساعات محدودیت تردد از ۶:۳۰ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر تعیین گردید.

مرحله هشتم طرح فروردین ۱۳۸۱، مرز جنوبی طرح ترافیک از خیابان مولوی به خیابان شوش و مرز شرقی آن از بهارستان و خیابان مصطفی خمینی به خیابان‌های مازنداران و ۱۷ شهریور منتقل شد. به این ترتیب وسعت محدوده ممنوعه طرح ترافیک از ۲۳ به ۳۱٫۷ کیلومتر افزایش یافت.

از اواسط آذر ماه سال ۱۳۸۴، به دلیل افزایش آلودگی هوا در تهران مبادرت به اجرای طرح تردد نوبتی خودروها یا طرح زوج و فرد شد در ابتدای اجرای این طرح، زمان اعمال محدودیت از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ (همانطور که پیش­تر گفته شد، زمان محدودیت طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۷ در روزهای شنبه الی چهارشنبه است.) بوده و در روزهای پنجشنبه اعمال نمی‌شد، اما با توجه به افزایش حجم ترافیک شهری در پایان هفته، این محدودیت در روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳ اعمال گردید. لازم به ذکر است که از ابتدای مهرماه سال ۹۵، ساعت پایانی طرح زوج و فرد، به مدت ۲ ساعت کاهش یافت. (۶:۳۰ الی ۱۷)

 

حتما بخوانید:

تفاوت طرح ترافیک و زوج و فرد

طرح زوج و فرد

 بنا بر قانون طرح زوج و فرد خودروهای دارای پلاک زوج(اولین رقم از سمت راست در نظر گرفته می‌شود) تنها می‌توانند در روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) و خودروهای با پلاک فرد(اولین رقم از سمت راست در نظر گرفته می‌شود) تنها می‌توانند در روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه) در محدوده طرح زوج و فرد تردد کنند.

بنابر قانون مورخه 21 مهر ماه 1395 ، در صورت تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده طرح زوج و فرد، مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

طرح ترافیک

بنا به قانون طرح ترافیک تردد کلیه خودروها به غیر از  وسایل نقلیه عمومی، امدادی، نظامی، انتظامی در مرکز شخر ممنوع است و تنها خودروهایی که دارای مجوز ورود به طرح می‌باشند اجازه تردد در این محدوده را دارند.

محدوده و ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد ۹۹:

 • ممنوعیت تردد از ساعت 6:30 تا 19:00 از شنبه تا چهارشنبه در تمام سال است.
 • تردد در روزهای پنجشنبه،‌ جمعه و تعطیلات رسمی آزاد است.
 • ساعت طرح زوج و فرد در ماه رمضان از ساعت 6:30 تا ۱۸:00 از شنبه تا چهارشنبه است.
 • طرح زوج و فرد از شروع روز 29 اسفند تا پایان روز 13 فروردین اجرا نمی‌شود.
 • در روزهای آلوده و ناسالم بنا به اعلام کمیته اضطرار آلودگی هوای شهر تهران طرح زوج و فرد از ساعت 6:30 تا 19:00 از درب منزل اجرا خواهد شد.

خرید طرح ترافیک به چه صورت است؟

قیمت طرح ترافیک در سال ۹۹ متناسب با ساعات تردد و نوع معاینه فنی خودرو مشخص می گردد که در زیر نمایش داده شده است.

بر این اساس در صورتی که اولین تردد شهروندان از ساعت ۶:۳۰ صبح تا 10 در محدوده طرح ترافیک باشد و آخرین خروج آنها بعد از ساعت 16 باشد قیمت ‌آرم‌های طرح ترافیک در صورت داشتن معاینه فنی برتر ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان و در صورت داشتن معاینه فنی عادی 36 هزار تومان است. همچنین  در صورتی که خروج آنها قبل از ساعت 16 باشد قیمت طرح ترافیک در صورت داشتن معاینه فنی برتر یا معاینه فنی عادی به ترتیب برابر با 19 هزار و 200 تومان و 24 هزار تومان است.

قیمت ‌آرم طرح ترافیک در صورتی که اولین تردد از ساعت 10 صبح به بعد باشد متناسب با ساعت خروج از طرح و نوع معاینه فنی تغییر می‌کند. در صورتی که ساعت خروج بعد از 16 باشد برای معاینه فنی برتر 19 هزار و 200 و برای معاینه فنی عادی 24 هزار تومان است. همچنین در صورت خروج از محدوده طرح قبل از ساعت 16 قیمت طرح با داشتن معاینه فنی برتر یا معاینه فنی عادی به ترتیب برابر با 13 هزار و 440 تومان و 16 هزار و 800 تومان است.

قیمت طرح ترافیک در سال ۹۹

 کاربران می­‌توانند با مراجعه سامانه صدور مجوز طرح ترافیک شهرداری تهران به صورت اینترنتی آرم طرح ترافیک روزانه و هفتگی را دریافت کنند. شما می‌­توانید با مراجعه به این صفحه، مراحل خرید را به صورت کامل مطالعه فرمایید. علاوه بر این می­‌توانید با شماره­گیری #137*، از طریق تلفن همراه خود، طرح ترافیک بخرید. فقط توجه داشته باشید در صورتیکه اپراتور شما، شرکت همراه اول می‌باشد، خط شما باید به تهران تعلق داشته باشد، زیرا این سامانه متعلق به شهرداری تهران می‌باشد.

جریمه ورود به طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به چه صورت است؟

و از سوی دیگر جریمه ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد به ازای هر ساعت، ۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که نشان می دهد برای دسته ای از افراد که کمتر از دو ساعت به محدوده طرح وارد می شوند، پرداخت جریمه مربوطه نسبت به خرید طرح مزیت اقتصادی دارد.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. رضا

  اول طرح زوج و فرد قرار بود یک هفته باشه در اول مدارس حتی من رادیو هم گوش میکردم فکر میکنم سال ۸۹بود یا ۹۰در رادیو تهران گوینده گفت اعتراض نکنین یک هفته هست چیزی نمیشه بعد مردم رو گول زدن و این طرح قانونی شد و یک هفته شد قانونی شد. از دم خونه نمیشه اومد بیرون .یا از مسافرت برگشتیم میخایم بریم خونمون نمیدونیم چکار کنیم گرفتار شدیم

 2. محمد

  !پس اینایی که کنار خیابونا طرح ترافیک میفروشن از کجا میان؟