آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟

در تصادفات رانندگی خسارات مالی و جانی وارده از طریق بیمه شخص ثالث قابل جبران است، اما اگر راننده مقصر آسیب ببیند، جریان کمی متفاوت است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

غرامت سرنشین در تصادفات

در صورت اثبات تقصیر راننده‌ی مقصر، دیگر به عنوان شخص ثالث محسوب نمی‌شود، بنابراین بیمه شخص ثالث خودروی خود به وی تعلق نمی‌گیرد. در این موارد غرامت جانی و بدنی این افراد، از محل تعهدات بیمه حوادث راننده پرداخت می‌شود.

تعهدات بیمه حوادث سرنشین عموما، همراه با بیمه ثالث عرضه می‌گردد و نیاز به خرید بیمه نامه جداگانه نمی‌باشد.

خرید بیمه ثالث

مدارک لازم جهت پرداخت غرامت نقص عضو راننده مقصر

 • اصل کوپن(برش) خسارت و تصویر بیمه‌ ثالث یا مدرکی مبنی بر داشتن بیمه‌نامه
 • تصویر گواهینامه رانندگی و کارت مشخصات اتومبیل مقصر
 • تصویر استعلامات بیمه‌نامه و صورت‌حساب پرداخت حق بیمه
 • تصویر کروکی پلیس راهور یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری
 • تصویر صورت جلسه اولیه یگان انتظامی محل وقوع
 • تصویر گزارش یگان انتظامی و اوراق بازجویی

اگر راننده دچار نقص عضو باشد مدارک زیر لازم است

 • تصویر صورتحساب هزینه‌های بیمارستانی و مدارک بالینی
 • تصویر نظریه پزشکی قانونی یا پزشک معتمد بیمه‌گر
 • تصویر رای منع تعقیب

بیمه شخص ثالث ایران

همین حالا قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث ایران را بررسی و خریداری کنید.

چنان چه راننده مقصر فوت شد ارائه مدارک زیر لازم است

 • تصویر برابر با اصل شده معاینه جسد و در صورت ارجاع به کمیسیون پزشکی نتیجه سم‌شناسی
 • تصویر برابر اصل شده جواز دفن
 • تصویر برابر اصل شده گواهی فوت
 • گواهی انحصار وراثت نامحدود
 • تصویر برابر اصل شده کارت ملی و شناسنامه راننده مجروح یا فوت شده

نحوه پرداخت به راننده مقصر چگونه است

غرامت رانندگان مقصر از محل بیمه حوادث سرنشین پرداخت می‌گردد. در ضمن غرامت در صورتی پرداخت می‌شود، که جزء استثنائات نباشد و دارای گواهینامه مجاز باشد و اینکه راننده مقصر حادثه فوت کند و یا دچار نقص عضو کلی و یا جزئی شود.


بیمه بازار: خرید بیمه با تضمین بهترین قیمت

بیمه بازار اولین و بزرگترین سامانه مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و… می‌باشد که این امکان را فراهم کرده است که در ساده‌ترین حالت ممکن و در چند ثانیه، بتوانید بیمه شرکت‌های مختلف را استعلام قیمت و مقایسه کنید. با انتخاب بهترین بیمه بدنه، ثالث و یا سایر بیمه‌ها، به راحتی و آنلاین خریداری کنید و بصورت رایگان درب منزل تحویل بگیرید.


از دست ندهید:

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تندر 90

خرید آسان و سریع بیمه شخص ثالث پارسیان

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث معلم

استعلام قیمت بیمه بدنه ایران

نظر یا پرسش خود را بنویسید

63 نظر
 1. حسین

  سلام من چند ماه پیش تصادف کردم و کارها پزشکی قانونی انجام دادم از ناحیه صورت بینی با دوتا استخوان صورت سمت راست و چپ شکسته و دیه برای اونها زده مقدر می‌باشد در ضمن راننده خودم بودم و فقط خودم دچاره حادثه شدم میخواستم بدونم آیا دیه تعلق میگیرد و اگر میگیرد چقدر دیه پرداخت میکنند

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به وجود بیمه حوادث راننده در بیمه نامه شخص ثالث به راننده نیز در حوادث خسارت جانی پرداخت میشود.
   اما پرداخت خسارت منوط به گزارش پلیس از حادثه و جرحی بودن حادثه است.
   با ارائه مدارک فوق و گزارش پزشکی قانونی امکان دریافت خسارت راننده از بیمه وجود دارد.

 2. ابراهیم

  سلام ،در حال رانندگی بودیم که حادثه ای باعث شد به سمت جنگل منحرف بشویم و هم سپر،هم شاسی ماشین آسیب ببینه و هم چراغ کیسه هوا روشن بشود، ماشین نو و مدل ۱۴۰۰ هست، نمایندگی میگه ببر همون محل اتفاق پلیس کروکی بکشه ولی امکانش نیست، گفتم قطعات رو عوض و تعمیر کنن ولی گفتن که کارت طلایی بهش تعلق نمیگیره، کاری برای جبران خسارت از من بر می آید؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت خسارت از بیمه بدنه خودرو لازم است تا گزارش و کروکی پلیس از حادثه موجود باشد و برای ارزیابی خسارت پیش از تعمیر نزد کارگزاران و نماینده های مورد تایید بیمه بدنه خود مراجعه کنید.

 3. منصور باستانی فرد

  سلام،بنده بیست هفتم اسفند ماه سال نود نه خودرو ام وازگون شد و دوماه استراحت پزشگی داشتم بعد اقدام به شکایت و درخواست غرامت از بیمه پارسیان را کردم و حدود بیست چهار درصد اسیب پزشکی قانونی تایید کرد سقف اسیب راننده در سال نود نه سیصد و سی میلیون تومان بوده و الان بیمه بیست چهار درصد همان سال نود نه را میخواد به بنده بپردازه. ایا نباید خسارت را به روز پرداخت کنند و بر مبنای دیه سال هزار و چهارصد بپردازند؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در قانون بیمه خسارت به روز پرداخت میشود.
   در مورد دیه نیز همینطور است، زمانی که اقدام به دریافت دیه میکنید شرکت بیمه وظیفه دارد دیه را بر حسب زمان پرداخت یا یوم الادا محاسبه و پرداخت نماید.
   در صورتی که مبلغ دیه از تعهدات بیمه بیشتر باشد میتواند باقی مبلغ را از صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت کند.

 4. rdayyly071@gmail.com

  سلام برادرم دوماه پیش تصادف کرد و خودش مقصر بود و از ناحیه دست و پا عمل کرد حال ایا بیمه به ایشان که راننده مقصر است دیه پرداخت می نماید

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه شخص ثالث علاوه بر این که خسارت مالی و جانی حادثه دیده را پرداخت میکند، بیمه ای تحت عنوان بیمه حوادث برای سرنشین خودرو مقصر نیز دارد.
   در صورتی که در گزارش حادثه موضوع آسیب دیدگی ذکر شده باشد میتوان با ارائه مدارک برای دریافت خسارت اقدام کرد.

 5. محمدرضا

  سلام من و رفیقم با ماشین داشتیم میرفتیم که یه عابر دیدیم سرعت مان زیاد بود ترمز کردم ماشین لیز خورد و لاستیک جلو ترکید و به یه پرشیا برخورد کردیم من مقصر بودم و سرمون شکسته کلی بخیه خوردیم
  خواستم ببینم چه جوری باید غرامت بگیریم بیمه شخص ثالث دارم و تاحالا ازش استفاده نکردم لطفا راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که گزارش پلیس موجود باشد و مقصر بودن شما ذکر شده باشد و جرحی بودن تصادف ثابت شده باشد، بیمه حوادث سرنشین که یکی از پوشش های بیمه شخص ثالث است به سرنشین خودرو خسارت پرداخت میکند.
   برای راهنمایی بیشتر توصیه میکنیم مقاله “آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟” را مطالعه کنید.

 6. علیرضا

  سلام من چند وقت پیش تصادف کردم وراننده بودم ومیخاستم از حوادث راننده استفاده کنم ولی به علت اینکه اورژانس جای سرنشین وراننده را جابجا تیک زده بیمه بهانه در میاره واز داددن دیه خودداری میکنه با این که نظر افسر پلیس راه و کلانتری درست است و راننده رو درست زدن به خاطر یه اشتباه اورژانس راهنمایی کنین لطفا چکار کنم

  1. بیمه بازار

   به مراجع قضایی مراجعه فرمایید.

 7. امیر

  با عرض سلام
  پدر بنده در مرداد ۹۶ که ماه حرام بود تصادف کرد و فوت شدن که پلیس ۵۰-۵۰ مقصر کرد دو طرف حادثه‌رو.
  دادگاه سال ۹۷ رای نهایی صادر کرد.
  ولی بیمه‌گذار طرفمون اخرای اسفند به نرخ ۹۶ پنجاه درصد دیه را به حساب صندوق دادگاه واریز کرد و دادگاه هم تا رای نهایی صادر نشد به ما نداد. ایا نباید به نرخ ۹۷ پرداخت می‌شد با توجه به یوم الدا ما که رای نهایی سال ۹۷ بود.
  بیمه‌گذار خودمون هم با حساب کتابی که خودش کرد پنجاه درصد سقف تعهد بیمه را که توی بیمه نامه پدرم که متعلق به سال ۹۵ بود پرداخت نمود. ایا نباید ۵۰% دیه را پرداخت می‌کرد نه سقف تعهدی که متعلق به سال ۹۵ است و الان پرداختس سال ۹۷ بوده.
  و اینکه بیمه‌گذار خودمون گفت چون پنجاه درصد مقصر بوده و ما بیمه‌گذار شماییم ماه حرام در پرداختی ما به شما تعلق نمیگیرد ایا درست است؟
  با تشگر

 8. محمد

  باسلام. من با ماشینم درحال تعقیب وگریز فردی بودم که گوشیمو دزدیده بود. بعد درحین تعقیب وگریز منجر به تصادف شد و خودم مقصرم دوتا ماشینو زدم. ایا بیمه خسارت رو میپردازد

  1. بیمه بازار

   در صورت داشتن بیمه شخص ثالث ، می توانید از این بیمه استفاده نمایید.

 9. حسین

  سلام خسته نبا‌شید
  من دو هفته پیش داشتم راه خودمو در خیابان یک طرفه میرفتم و خودرویی به صورت خلاف داشت میومد و من هول شدم ترمز گرفتم و موتور واژگون شد و دو تا از مهره های کمرم شکست و همه مدارک پزشکی برگه امبولانس فیلم دوربین رو دارم ولی چون من برخورد با ماشین نداشتم ماشین انگار مقصر نیست ایا من میتوانم از بیمه خود خسارت رو دریافت کنم؟

  1. بیمه بازار

   در صورت مقصر بودن خیر نمی توانید.

 10. سمیه

  با سلام
  تیر ماه 97 پدرم تصادف کردن و فوت شدن.با موتور بودن و مقصر هم خودشون شناخته شدن گواهینامه نداشتن.میخواستم بدونم الان ک فوت شدن دیه ای ب ما میرسه؟

  1. بیمه بازار

   به علت نداشتن گواهینامه تعلق نمی گیرد.

 11. حامد

  با سلام. در مورخه هشتم مرداد سال نود برادر بنده راننده یک دستگاه پژو 206 در شهرستان ساری در یک جاده دو طرفه به صورت رخ به رخ با یک دستگاه کامیون برخورد کرده و فوت نموده است. به علت آتش سوزی هر دو وسیله نقلیه هردو خودرو به صورت کامل آسیب دیدند. طبق نظریه کارشناسی پلیس برادر من بعلت تجاوز به راه مقابل مقصر 100 درصد شناخته شد.در آن زمان مبلغ دیه کامل 60 میلیون تومان بود. لازم به ذکر است که کامیون مورد نظر هم دارای بیمه بدنه و هم بیمه شخص ثالث ایران بوده و بیمه نامه خودرو برادر من نیز بیه شخص ثالث ایران بوده است. شرکت بیمه ایران مبلغ 57 میلیون بابت خسارت وارده به کامیون را از محل دیه برادر من برداشت کرده و به کامیون دادند و تنها مبلغ 3 میلیون95 از باقی مانده دیه به علاوه مبلغ 3 میلیون بابت خسارت مالی یعنی در مجموع 6 میلیون به ما پرداخت کردندو پرونده را مختومه اعلام کردند. با توجه به قانون جدید که امروز اعلام شد امکان دریافت دیه و خسارت جانی برای راننده مسبب حادثه مقدور شده و افرادی که از سال 90 تا95متحمل خسارت مالی و جانی شده اند آیا امکان گشودن پرونده و دریافت دیه وجود دارد؟ و اگر هست چه طور باید اقدام کرد؟
  با تشکر

  1. بیمه بازار

   خیر امکان پذیر نمی باشد.

 12. وحید

  باسلام
  یه سوال داشتم که اخیرا برا مااتفاق افتاده، پدرم تصادف کرده و منجر به فوت خودش شده تواین تصادفم چون واژگونی ماشین بعلت خواب آلودگی بوده کسی دیگم خسارتی ندیده حالا برا فوتش چقد دیه بهش تعلق میگیره. ممنون

  1. بیمه بازار

   با سلام
   درصورتی که نظر کارشناسی تایید به پرداخت باشد، مبلغ ۲۷۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان سقف پرداختی میباشد.
   با تشکر از همراهیتان

 13. جلال الدین قرایی دمیری

  باسلام.وقت شمابخیر.درتاریخ هفدهم خردادماه سال 1398،برادرم به همراه پدرم ودوتن ازپسرعمه هام که ازخرمشهربه سمت محلمان درحال حرکت بودنددرمحورگچساران -نورآباد،که متاسفانه حدودساعت 4و40دقیقه ی بامدادبایه ماشین بنزتک تصادف میکنندکه هنگام تصادف بجزبرادرم که راننده بودسه نفردیگرخواب بودن،وراننده ی تک گفته که من دیدم ماشین پارس به طرف من میاد،هرچه ماشین دادم به طرف شانه ی راه ولی بازنتونستم فرارکنم وماشین پارس به وسط ماشین یعنی بین چرخهای محورجلو وعقب سمت راننده.درحالیکه جاده حدود6.7مترشانه ی خاکی داره،نه جای چرخ درشانه ی راه هست نه خط ترمزی..وزمانی که باچرخ های محورعقب سمت راننده به سمت راننده ی پارس برخوردمیکنه،برادرم بایکی ازپسرعمه هام که پشت سرش بوده فوت میکنن.ودرضمن ماشین بنزبااینکه ماشین پارس روزیرگرفته بوده،بعدازتصادف حدود200تا300رفته وخلاف مسیرش به طرف راننده واژگون شده بود،واینکه راننده چون اون 2سرنشین دیگه که فوت نکردن گفته بودندکه ماخواب بودیم،ازفرصت استفاده کرده وهمه چی روبه نفع خودگفته.ومیخواستم بدونم بادرنظرگرفتن تاریخی که عرض کردم ومقصربودن برادرمرحومم که راننده بوده،چه مبلغ دیه بهش تعلق میگیره وچه مبلغی به پدرومادرش وتک فرزندش که پسر9ساله هست؟همسرش هم 5ساله که جداشده.وماشین پارس هم سقف بیمه ی شخص ثالث بوده،بیمه ی آسیا هم بیمه کردیم.ومدارک برادرم وماشین کامل و بدون کسری میباشد..سپاس گذارم.

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی
   درخصوص موضوع اعلامی بایستی طبق کارشناسی شرکت آسیا اعلام نتیجه گردد همچنین با شماره 021-8707 مورد اعلامی را پیگیر نمایید.
   با تشکر از همراهیتان

 14. reza

  سلام درتصادف رانندگی اگر شخصی خودرو اش بدون برخورد با هیچ خودروی دیگری ازجاده خارج شود دچار سانحه شود وراننده دران لحظه فوت نماید ایا دیه ای شامل حال راننده می شود یانه؟
  توضیح اینکه راننده تنها بوده وکسی درکنارش نبوده وبیمه ثالث داردبیمه بدنه ندارد

  1. بیمه بازار

   با سلام
   کاربر گرامی بابت فوت راننده بطور کلی پرداختی حق بیمه صورت خواهد گرفت ولی جهت بررسی صحت و سقم و نحوه ی فوت راننده براساس مستندات شرکت بیمه گر بررسی و نتیجه را اعلام می نماید.

 15. هادی حیدری

  با سلام
  من با موتور به یک ماشین برخورد کردم و کارشناس محترم راهنمایی رانندگی بنده رو ۱۰۰ درصد مقصر اعلام کرد، مدارکم از لحاظ بیمه و گواهینامه کامل هست ، آسیبی که به پاهام وارد شده در ناحیه انگشتان پا (شکستگی انگشت کنار شصت و پارگی تاندون) بوده میخواستم ببینم این موارد هم مشمول پرداخت خسارت راننده یا هرر عنوان دیگه ای بمن میشه؟؟؟ بعد بفرمایید مراجعه و پیگیری از بیمه و هر مرجع صالح دیگه مقید به زمان هست یا نه؟چون من ۹۸/۰۷/۱۳تصادف کرده بودم.
  باتشکر

 16. فرهاد جوکار دریسی

  اینجانب:فرهاد جوکار دریسی در 97/7/7واژگون شدم. که به دلیل اینکه خودروی واژگون شده را خرج ومخارج معالجه قرار دادم الان که واقعا وضعیتی مالی زیر خط فقر زندگی می‌کنم درخواست علحساب کردم ولی جواب بیمه ملت این هست که به راننده تعلق نمی گیره.بیمه ملت شیراز شعبه بلوار پاسداران یه کمکی به من کنید. خواهشمندم اگر خارج از زمان تعین شده باشه من مجبور به رفتن به یک خانه ارزان تر ورفتن به خارج از شهر نیستم اول سال تحصیلی ه تشکر

  1. بیمه بازار

   بستگی به نوع بیمه شما دارد. می توانید از طریق خود بیمه مورد را پیگیری نمایید.

 17. فرزاد

  با سلام من راننده بودم خودم هم مقصر بودم یه مهره از کمرم شکست یکی هم ترک برداشت چندتا هم خسارت جزیی دیدم در کل ۲۱درصد بیمه بهم تعلق گرفت حالا میخواستم راهنماییم کنی ببینم چقدر بیمه بهم تعلق میگیره با تشکر بیمه کارافرین بوده

  1. بیمه بازار

   بستگی به نوع بیمه شما دارد. می توانید از طریق خود بیمه کارآفرین مورد را پیگیری نمایید.

 18. سعید

  سلام
  پدر من تاریخ ۱۲ فروردین ۹۸ همراه مادرم ب علت باندگی و لغزندگی جاده خودروشون چپ شده و خسارت جانی دیدن از جمله شکستگی و… پدرم ک راننده هم بوده خسارت بیشتری دیده و توی بیمه نامه حوادث راننده هم ذکر شده اما رای دادگاه امروز نوشته شده (اولین رای دادگاه) حوادث مربوط به راننده ب علت رفتار های خود و تخطی از سرعت و اینجور چیزا به خودش برمیگرده
  سوالم اینه بیمه دیه پدرم رو پرداخت میکنه ؟ یعنی ما باید بریم دادگاه چی بگیم؟!

  1. بیمه بازار

   با سلام
   لطفا با شرکت صادر کننده بیمه شخص ثالث خود تماس بگیرید تا راهنمایی های کافی و لازم برای شما ارائه شود

 19. ولی

  سلام من راننده بودم با یه سرنشین تصادف کردیم الان من زودتر سرنشین خوب شدم به من دیه تعلق میگیره زودتر از سرنشین یا نه؟

 20. ساسان

  سلام.برادرم در تصادفی که کرده هم خودش و هم یک نفر دیگه فوت شده اند.در گزارش پلیس برادرم مقصر شناخته شده و حتی از کلمه عمدی بودن استفاده کرده است.آیا بیمه به هر دو طرف تعلق میگیرد؟یا اگر نمیگیرد به عهده ی اولیای دم برادرم میوفتد که دیه را پرداخت کندد؟

 21. ساسان

  با سلام چندی پیش با م.تور سیکلت با یک دستگاه پیکان وانت تصادف کردم که موتور فاقد بیمه نامه هست و طبق نظر کارشناس من مقصرم …ایا بیمه شخص ثالث خودرو به من تعلق میگیره ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   با سلام
   بله دوست عزیز شرکت بیمه موظف است مبلغ خسارت را به فرد زیان دیده حادثه پرداخت کند و پس از آن مبلغ خسارت پرداخت شده را به صورت اقساطی یا یکجا از شما دریافت کند.

 22. مونا نوروزی

  با سلام عرض ادب راننده مقصر فوت شده که بیمه شخص ثالث بیمه البرز را دارا می باشد شرکت بیمه ادعا کرده اند که گواهینامه کمتر یا مساوی 3500 کیلوگرم بوده اما کارت ماشین که خودرو کامیونت نیسان ظرفیت 3800 کیلوگرم می باشد شرکت بیمه از پرداخت خسارت دیه سرپیچی کرده آیا مگر غیر از این است که بیمه براساس کارت اتومبیل صادر میشود این ادعا منطق دارد؟نحوه پرداخت خسارت به چه صورت است؟؟؟؟آیا خسارت دیه پرداخت میشود و بعدا پس گرفته میشود؟؟؟

 23. علی جهانی

  با سلام من دوروز پیش تصادف کردم ام یعنی ماشینمو چپ کرده ام و مقصر هم خودمم با اینکه بینی ام و گونه ام ویکی از دندون هایم شکسته یکمم کبودی دارم ایا دیه به من تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   با سلام
   بله به شما بیمه حوادث راننده تعلق می گیرد.

 24. یوسف جمشیدزهی

  سلام میشه بپرسم اگه دو نفر در وانت بار باشن و ماشین واژگون شود راننده مقصر شود ایا به راننده یا سر نشین بیمه تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله بیمه حوادث راننده پرداخت می شود.

   1. حامد

    سلام خسته نباشین من با ماشین خودم چپ کردم ودوتا مهره بینیم شکست ایا بیمه فقط مخارج پزشک منو میده یا ایکنه دیه هم برای من تعلق میگیره بیمه انفرادی هم ندارم

    1. بیمه بازار

     سلام
     بیمه فقط غرامت پزشکی شما رو پرداخت میکنه.

  2. بیمه بازار

   با سلام
   بله دوست عزیز بیمه حوادث راننده تعلق می گیرد.

 25. مرتضی حسینی

  سلام بنده راننده وانت هستم ودر حین خالی کردن بار دچار حادثه شده ودست راستم شکسته ایابیمه تعلق میگیرد یا خیر

  1. بیمه بازار

   با سلام
   در صورتی که بیمه مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان داشته باشید، بله

  2. امین

   سلاام ایا به هردو وسیله نقلیه خصارت طعلق میگیرد

   1. بیمه بازار

    با سلام
    فقط به خودروی زیان دیده در حادثه خسارت تعلق میگیرد و خودروی مقصر در صورته دارا بودن بیمه بدنه می تواند جبران خسارت کند

 26. مهدی

  سلام.
  آیا پیوند استخوان جزء نقص عضو حساب میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام اگر باعث نقص در حرکت شود بله

 27. معین

  سلام
  سوالی دارم ممنون میشم جواب بدید فقط مستند باش پاسخ ها
  من پدرم در تصادف رانندگی فوت کرده و مقصر هم بود بعد میدونم ک بیمه خودشون پاسخگو هستن (بیمه ایران)ولی متاسفانه پدرم بخاطر زیاد بودن سنشون گواهینامه نداشتن ایا بازم راهی هست ک دیه بهش تعلق بگیره یا خیر اگر هست از چه راهی باید اقدام شود ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام اشخاص فاقد گواهینامه اجازه پشت فرمان نشستن ندارند و جرم محسوب می شود . زمانی که راننده مقصر حادثه خودش پشت فرمان می باشد حکم بیمه راننده برای او صادق است نه سرنشین پس به شخص دیه تعلق نمی گیرد ولی اگر اشخاص دیگر در خودرو فوت یا نقص عضو شوند شرکت بیمه بایستی دیه را پرداخت کرده و پرونده شخص مقصر فاقد گواهینامه به صندوق خسارت بدنی منتقل شده و بصورت اقساطی یا نقدی خسارت را به صندوق باز گرداند.

 28. رضا اکبری

  سلام شهریور 94 با ماشین جیلی ام گراند سون سدان که حدود شش ماه بود تحویل گرفته بودم از پشت با پژوی 405 تصادف کردم که مقصر شناخته شدم خسارت وارده به ماشین من شدید بود که مجبور به تعویض سپر گلگیر سمت شاگرد و کاپوت و رنگ و صافکاری نیمی از در جلوی سمت شاگرد شدم. در گزارش کروکی به کشیده شدن ترمز به مسافت 10 متر و بصورت پیوسته اشاره شده(که میتواند بعلت نقص در سیستم ترمز باشد) و نیز اینکه با توجه بشدت تصادف و ضربه مستقیم و بدون زاویه از پشت به جلو هیچکدام از 10 کیسه های هوا عمل نکردند که باعث صدمه به گردن همسرم و بچه ها گردی.با درخواست نظر کارشناس تصادفات شورای حل اختلاف نظر ایشان این بود که با توجه به شدت و نحوه تصادم حداقل باید ایربگهای جلو عمل میکردند که با پیگیری من از سوی شرکت وارد کننده(آقای گرامی)اصلا شنیده نشد وبا کمال بی احترامی با بنده برخورد شد که هنوز پس از گذشت 4 سال عوارض این نقص فنی گریبانگیر همسرم میباشد و نهایتا به دلیل موثر نبودن و برخوردار نبودن از کسی که در این زمینه کمکم کند با دریافت بخشی از خسارت از طریقه بیمه بدنه و دیه سرنشینان مجبور به سکوت شدم.آیا از نظر جنابعالی این دو مورد نقص فنی یعنی نقص سیستم ترمز بدلیل عمل نکردن بصورت abs و باز نشدن ایربگها میتواند من را محق بدریافت خسارت از بابت آسیب به گردن همسر و نیز خسارتی که از لحاظ افت قیمت به اتوموبیل وارد شده بکند.از پاسخگویی و راهنمایی حضرتعالی سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   سلام خیلی متاسفم به خاطر این اتفاق! شما حتما باید به شرکت بیمه اطلاع بدین که این خودرو نقص فنی داشته و اگر ثابت کنین که مشکل از خودرو بوده میتونین قانونی عمل کنین

 29. علی

  سلام .بنده فروردین ۹۷ با ماشین چپ کردم و راننده بودم .و به تشخیص پزشک قانونی دچار شکستگی مهره و جراحت متلاحمه سر شدم که ۱۳ درصد دیه تعلق میگیره .ولی به شرکت بیمه معلم که مراجعه کردم گفتن چون تاریخ صدور بیمه نامت ۹۶/۲ هست بهت دیه تعلق نمیگیره و فقط در صورت نقص عضو تعلق میگیره که این صدمات من نقص عضو نیس .گفتن فقط در صورتی صدور بیمه نامت بعد ۹۶/۵ باشه بهت دیه تعلق میگیره .ولی خب من حرفم اینه که مهم تاریخ حادثه باید باشه که فروردین ۹۷ هست .بنظرتون راه قانونی وجود داره بتونم خسارتمو بگیرم؟

  1. بیمه بازار

   سلام اگر تاریخ بیمه نامتون در زمان حادثه تمام نشده باشه حتما بهتون میگیره. ولی اگر تو حادثه خودتون مقصر باشین فقط دیه نقص عضو و فوت تعلق میگیره. ولی حتما پیگیری کنین

 30. رسول

  چرا بیمه حوادث راننده رو طوری توضیح میدید،که با قانون و ماده ۳ مغایرت داره
  راننده در صورت فوت نقص عضو و جرح،تحت پوشش بیمه حوادث رانندس،ولی شما بیمه ها با کتمان این موضوع سیع در ضایع کردن حق بیمه گزار میشود

  1. بیمه بازار

   سلام بله در صورت فوت و نقص عضو راننده مقصر هم تحت پوشش بیمه حوادث راننده هست.

   1. رسول

    بله.در صورت نقص عضو .فوت و جرح«یا همون دیه» هم بهش تعلق میگیره

   2. محسن۲۴

    سلام اگر راننده و سرنشینان به یک تپه یا بر جستگی برخورد کنن و همراه با سرنشینان صدمه ببیند یعنی هم دستش بشکه هم ۳تا از دندون هاش بشکه بیمه به راننده هم دیه میده؟

    1. بیمه بازار

     سلام،‌ خسارات وارد شده به راننده از محل بیمه حوادث راننده پرداخت میشه.