بیمه‌بازار

بیمه آتش سوزی

محلی که ما در آن در حال زندگی و یا کار کردن هستیم از جمله مهم‌ترین مکان‌هایی‌ست که باید از همه نظر امنیت ما را تأمین کند. بروز حادثه یا خطر در چنین مکان‌هایی ممکن است خسارات جبران ناپذیری را وارد کند به همین دلیل اهمیت بیمه کردن منزل مسکونی و یا محل کار  دوچندان می‌شود. چرا که می‌تواند احساس امنیت را نسبت به حوادثی که پیرامون فضای زندگی‌مان رخ می‌دهد افزایش دهد. این نوع بیمه که برای این‌گونه خسارات انتخاب می‌شود بیمه آتش سوزی نام دارد

تقسیم‌بندی ساختار و سازه ساختمان در بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش سوزی شامل آپارتمان‌ها و منازل ویلایی و مجتمع‌ها (ساختمان‌های دارای ۳۰ واحد به بالا) می‌شود.

ساختمان‌ها ازنظر ساختار باهم متفاوت هستند ممکن است ساختمانی فلزی، بتن و یا آجری باشد.

ساختار ساختمان‌ها برای بیمه مهم است زیرا بر اساس نوع ساختارشان حق بیمه آن‌ها متفاوت است .

به‌عنوان‌مثال ساختمان با ساختار آجری ریسک بالاتری دارد پس هزینه پرداختی بیمه آن بیشتر است

پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی

 بیمه آتش سوزی هم همانند دیگر بیمه‌ها دارای پوشش‌هایی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش ترکیدگی لوله با توجه به نوع شرکت انتخابی دارای شرایط خاصی است به‌عنوان‌مثال شرکتی مانند آسیا تا 2 هفته بعد از صدور بیمه خسارت ناشی از این پوشش را پرداخت می‌کند. اگر شخصی پوشش ترکیدگی لوله را انتخاب کند حتماً به بازدید نیاز دارد.
 • نشست و رانش زمین هم از جمله پوشش‌هایی‌ست که نیازمند بازدید کارشناس است.
 • زلزله: این پوشش خسارات واردشده به بیمه‌شده که در اثر زلزله (مستقیما در اثر زلزله باشد) و آتش‌سوزی ناشی از آتش‌فشان که در زمان وقوع زلزله ایجادشده‌اند را تحت پوشش قرار می‌دهد. حق‌بیمه زلزله براساس نوع سازه و مصالح و مکان جغرافیایی مورد بیمه تعیین می‌شود.
 • ضایعات ناشی از برف و باران در صورتی که به تشخیص کارشناس شدت برف و باران در محدوده منطقه ساختمان بیمه‌شده بالا باشد، تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار می‌گیرد.
 • سیل و طغیان
 • طوفان و گردباد
 • سقوط بهمن پوشش سقوط بهمن  نیز به محل ساخته‌شدن بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر مکان موردنظر در دشت ساخته‌شده باشد به نسبت به خانه‌ای که در کوهپایه است ریسک کمتری دارد پس حق بیمه کمتری به آن تعلق می‌گیرد.
 • سقوط هواپیما: پوشش حادثه ناشی از سقوط هواپیما به فاصله محل بیمه‌شده از فرودگاه بستگی دارد. هرچه به فرودگاه نزدیک‌تر باشد حق بیمه بیشتری می‌پردازد زیرا ریسک خطر در آن محل بیشتر است .
 • شکست حرز: اگر در مکان موردنظر سرقتی اتفاق بیفتد این سرقت ناشی از اشتباهات ما باشد به‌هیچ‌عنوان بیمه آن خسارت را پرداخت نمی‌کند به‌عنوان‌مثال اگر ما فراموش کنیم و درب منزل خود را باز بگذاریم و دزد وارد منزل ما شود و وسایلی را بدزدد به دلیل اینکه مقصر ما بودیم و احتیاط لازم را انجام ندادیم خسارت به ما تعلق نمی‌گیرد. در برخی موارد نیز این پوشش نیازمند بازدید کارشناس است. به عنوان مثال در برخی بیمه‌ها بدون وجود درب ضد سرقت این مورد پوشش داده نمی‌شود.

اموالی که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند

طلا و مسکوکات

اوراق بهادار

فلزات قیمتی

آثار هنری

نسخه‌های خطی و تاریخی

هزینه‌های بازسازی نقشه و جمع‌آوری اطلاعات

 

مواردی که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند

جنگ

مواد رادیواکتیو

امواج صوتی

شورش، جنگ داخلی

آتش‌فشان

استهلاک

خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی

 

نحوه محاسبه نرخ بیمه

در محاسبه بیمه آتش سوزی متراژ و سن بنا و نوع سازه اهمیت بسیاری دارد، یعنی به ازای هر متر زمین هزینه‌ای پرداخت می‌شود که این هزینه مطابق با ارزش زمین است به‌عنوان‌مثال اگر شخصی ارزش زمینش کم باشد نمی‌تواند مبلغ بالایی را انتخاب کند و برعکس اگر ارزش زمین بالایی داشته باشد نمی‌تواند مبلغ پرداختی کمتری را انتخاب کند.

اگر این موارد به‌درستی تعیین نشود در هنگام خسارت شاید فرد زیان‌دیده ضرر بیشتری را متحمل گردد به همین دلیل باید دقت لازم را انجام داد .

 

نحوه دریافت بیمه آتش‌سوزی

ثبت‌نام بیمه آتش سوزی در بیمه‌بازار به 2 روش آنلاین و آفلاین انجام می‌شود اگر بخواهد هر مترمربع از ساختمان مسکونی با مبلغ 000/000/2 تومان را انتخاب کنید می‌توانید بیمه آتش‌سوزی را بصورت کاملا آنلاین دریافت کنید. در غیر این صورت اگر قیمت هر مترمربع بیشتر از مقدار ذکرشده باشد می‌توانید با تماس با ثبت سفارش خود، با پشتیبانی بیمه‌بازار تماس بگیرید تا شما را در جریان کامل مراحل دریافت بیمه قرار دهد. ثبت سفارش به‌صورت آنلاین به این صورت است که با وارد شدن در سایت و کامل کردن اطلاعات خود و پرداخت حق بیمه سفارش شما ثبت می‌گردد اگر پوشش‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به بازدید دارند، مثل ترکیدگی لوله و رانش زمین، از نمایندگی برای بازدید منزل با شما هماهنگ می‌شود و در روز معینی از منزل شما بازدید به عمل می‌آید. و در مرحله آخر بیمه‌نامه شما ثبت می‌شود . اگر خرید بیمه‌نامه  به‌صورت آفلاین را انتخاب کنید اول باید مشخص شود مکان موردنظر تجاری یا مسکونی یا اداری است بعد با توجه به آن فرمی در اختیار بیمه‌گذار قرار می‌گیرد که باید آن فرم را تکمیل کند و بعدازآن  به نماینده تحویل دهد در مرحله بعد نماینده تشخیص می‌دهد که نیاز به بازدید دارد یا خیر. اگر نیاز به بازدید داشته باشد با بیمه‌گذار هماهنگ می‌شود و بازدید انجام می‌شود بعدازآن قیمت نهایی اعلام می‌گردد بعداز انجام فرآیند  واریز وجه حق‌بیمه، بیمه‌نامه صادر می‌شود . لازم به ذکر است که تنها ثبت بیمه آتش سوزی  مکان‌های مسکونی به‌صورت آنلاین است بقیه موارد به‌صورت آفلاین انجام می‌شود .

 

فسخ بیمه آتش‌سوزی

اگر بیمه‌نامه  هنوز صادر نشده باشد می‌توان درخواست  لغو بیمه و بازگشت هزینه را ثبت کرد. در این حالت که بیمه‌گزار با درخواست نقد کردن می‌تواند پول را به‌حساب خود بازگرداند اما درصورتی که بیمه‌نامه صادرشده باشد ، شرکت بیمه نسبت به لغو آن تصمیم‌گیری می‌کند.  

 

وظایف بیمه‌گذار(مشتری)  در صورت وقوع حادثه

 • مطلع نمودن (شرکت‌بیمه) ظرف مدت حداکثر ۵ روز از زمان وقوع حادثه
 • ارسال مبلغ تقریبی خسارت برای بیمه‌گر ظرف مدت حداکثر ۱۰ روز از زمان مطلع شدن از حادثه
 • انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش خسارت

سوالات متداول

در بیمه آتش سوزی در صورتیکه پوشش‌های انتخابی نیازمند بررسی دقیق‌تر خانه باشد (سرقت، ترکیدگی لوله ، رانش زمین وزلزله) نیاز به بازدید کارشناس است.

میزان حق بیمه و سقف تعهد شرکت‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد. اما بطور کلی با توجه به ارزش و متراژ زمین میتوان این حق بیمه را تغییر داد. مسلما با ارزش‌گذاری بالاتر، حق بیمه بیشتر باید پرداخت شود و سقف تعهد نیز بالاتر می‌رود.

بیمه آتش سوزی اگر بدون بازدید انجام شود سریع صادر می گردد در غیر اینصورت تا پایان بازدید ، صدور آن زمان می برد.