خرید بیمه سربازی و روش تبدیل به سابقه کار

تهدید همیشگیِ جنگ، همسایه‌های خطرناک و جغرافیای حساس، سه دلیل مهم برای اجباری شدن سربازی در کشور‌هاست. هر یک از این سه دلیل تا حدودی در ایران وجود دارند. به همین خاطر، مردهای ایرانی بعد از ۱۸ سالگی باید دو سال از زندگی‌شان را صرف خدمت سربازی کنند. از آنجا که در این دو سال، فرصت انجام کاری غیر از حضور در پادگان وجود ندارد؛ این امتیاز در نظر گرفته شده تا سربازها بتوانند بیمه سربازی را به سنوات کاری‌شان اضافه کنند. اما خرید این بیمه و اضافه شدن آن به سوابق کاری شروطی دارد که باید در نظر گرفته شود.

خرید بیمه تکمیلی

بیمه سربازی و درمان

بیمه سربازی در اصل همان بیمه حوادث سربازان است. جبران هرگونه خسارتی که بر اساس حادثه‌ای حین ۲۴ ماه (دو سال) خدمت اتفاق بیافتد؛ بر عهده بیمه سربازی است. شرایط استفاده از این بیمه منوط به مراجعه به یکی از  مراکز درمانی طرف قرارداد با نیروهای مسلح یا بیمارستان‌های ارتش است.

دفترچه بیمه سربازان چه مواردی را پوشش می‌دهد:

جبران هزینه‌های پزشکی: اگر در دوران سربازی و حین انجام وظیفه اتفاقی برای فرد سرباز بیافتد؛ هزینه خدمات درمانی و امکانات پزشکی به واسطه این بیمه پرداخت خواهد شد.

نقص عضو و از کارافتادگی (دائم یا موقت): در طول ۲۴ ماه امکان وقوع هر اتفاقی هست. این بیمه هزینه‌های نقص عضو و از کارافتادگی سربازها را نیز پوشش می‌دهد.

هر سرباز به ازای هر یک سالی که در دوران سربازی گذرانده‌باشد می‌تواند یک سال به سابقه بیمه تامین‌ اجتماعی‌اش اضافه کند. این مورد حتی برای آنهایی که برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کرده‌اند یا به عنوان مستمری‌بگیر تامین‌ اجتماعی شناخته می‌شوند هم صدق می‌کند. در صورت انجام چنین کاری، این افراد، دو سال به بازنشستگی و استفاده از مزایای آن نزدیک‌تر می‌شوند. با قراردادن چنین قانونی، آنهایی که مشغول گذراندن دوران خدمت هستند به این فکر نمی‌کنند که دو سال از زندگی‌شان هدر رفته و دیگر نمی‌توانند از این دو سال به عنوان عمر مفید زندگی‌شان یاد کنند.

مقالات دیگر  طرح کنترل آلودگی هوای تهران ۱۴۰۱؛ جزئیات و نحوه خرید طرح ترافیک

شرایط خرید سابقه بیمه سربازی

تبدیل شدن بیمه سربازی به سابقه کار به چند شرط نیاز دارد. بعد از مهیا کردن این شروط می‌توان برای خرید سابقه بیمه سربازی اقدام کرد:

1-  داشتن کارت پایان خدمت برای این فرآیند ضروری و لازم است. کارت پایان خدمت افراد زیر ۵۰ سال باید به صورت الکترونیکی باشد.

2-  فرد باید دو سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته‌باشد. در صورت نداشتن این سابقه امکان اضافه کردن دو سال بیمه سربازی به سابقه امکان‌پذیر نخواهد بود.

3-  مرحله بعدی، محاسبه آنلاین خرید بیمه سربازی، پرداخت هزینه به صورت نقدی یا قسطی از طریق سایت است.


همچنین بخوانید: دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی با کد ملی


نکته: فرد می‌تواند بلافاصله بعد از تمام شدن دوره سربازی درخواستش را ارائه کند. همچنین نیازی نیست که او در زمان ارسال درخواست تحت بیمه تامین اجتماعی یا به عبارتی بیمه‌پرداز این سازمان باشد. ۲ سال سابقه برای انجام این کار کافی است.

هزینه خرید بیمه سربازی چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور کلی، ۷ درصد از نرخ بیمه را فرد باید پرداخت کند و ۲۳ درصد باقی مانده از سوی دولت واریز می‌شود. بر همین اساس، از حقوق دو سال آخر فرد متقاضی پیش از ثبت تقاضا میانگین گرفته می‌شود. نتیجه به دست آمده را در مدت زمان خدمت ضرب می‌کنند. عدد به دست آمده مبلغی است که فرد باید برای تبدیل بیمه سربازی به سابقه بپردازد.

میزان حق بیمه =(نرخ) ۷% × مدت زمان خدمت × میانگین حقوق دو سال آخر کاری

ثبت درخواست خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱

برای ثبت این درخواست باید به آدرس eservicesmi.tamin.ir مراجعه کنید. این سایت علاوه بر کارهای غیر حضوری تامین اجتماعی مانند دریافت فیش تامین اجتماعی، سایت خرید بیمه سربازی نیز محسوب می‌شود. در اولین قدم باید کار ثبت نام در سایت را انجام دهید و نام کاربری و رمز ورود را حتما به خاطر بسپارید. این آدرس متعلق به انجام  امور مرتبط به سازمان تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری است.  پس از ورود به سایت این صفحه را مشاهده خواهید کرد:

مقالات دیگر  9 روش برای استعلام خلافی خودرو

خرید بیمه سربازی

در صورتی که نام کاربری و رمز ورود نداشته باشید؛ باید روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید. در غیر این صورت با انتخاب گزینه ورود به سامانه می‌توانید به راحتی وارد سیستم شوید. با وارد کردن موارد خواسته شده به پنل کاربری مربوط به خودتان وارد خواهید شد. در این قسمت باید از طریق آیکون بیمه‌شدگان که بالای صفحه‌ است؛ به گزینه امور بیمه‌شدگان بروید و بعد از آن گزینه محاسبه خدمت سربازی را انتخاب کنید تا به صفحه مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی برسید.

خرید بیمه سربازی

پس از ورود به این بخش، تمامی اطلاعات مرتبط با شما درباره دوران خدمت سربازی را مشاهده خواهید کرد که از سوی ناجا در سایت تامین‌اجتماعی بارگذاری شده‌است. با توجه به این اطلاعات می‌توانید هزینه خرید بیمه سربازی را حساب کنید.

اگر کلا در این سیستم حساب کاری نداشته باشید یا کار از طریق آن برای شما مشکل باشد؛ می‌توانید با تهیه مدارک لازم برای خرید بیمه سربازی مثل اصل کارت پایان خدمت، کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی به شعبه‌های مورد نظر سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. بعد از پر کردن فرم‌ها و ارائه مدارک لازم این کار با صرف کمی زمان بیشتر انجام خواهد شد.

اگر کارت پایان خدمت مفقود شده یا در دسترس نباشد؛ می‌توانید از اصل گواهی انجام خدمت سربازی که از تاریخ شروع و پایان خدمت در آن ذکر شده استفاده کنید.

قانون جدید خرید بیمه خدمت سربازی

بر اساس قانون، آنهایی که قبل از سال ۱۳۸۳ دوره خدمت‌شان را گذرانده‌اند، در صورتی که قبل از آن شغلی داشته که برایش بیمه رد شده‌باشد؛ دیگر نیازی به پرداخت هزینه ندارند. دوره سربازی این افراد در ادامه سال‌های شغلی‌شان در نظر گرفته می‌شود و ارائه و پر کردن فرم درخواست تنها کاری است که باید انجام بدهند.

ترجیح برخی این است که درخواست‌شان را نزدیک به موعد بازنشستگی ارائه کنند تا زودتر این دوران را شروع کنند. با توجه به اینکه قوانین مرتبط با سازمان تامین اجتماعی دائما در حال تغییر است منطقی و عاقلانه این است که خیلی زودتر برای انجام آن اقدام کنید. اما شرایط برای افرادی که بعد از سال ۸۳ دوره خدمات سربازی را گذرانده‌اند فرق دارد و مشمول قانون جدید بیمه سربازی می‌شود. آنها باید هزینه خرید را بپردازند و برای این افراد هزینه بر اساس همان فرمول ۷ درصدی حساب می‌شود.

مقالات دیگر  بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی؟

خرید قسطی سابقه بیمه سربازی

هفت خان رستم اضافه شدن این بیمه به سابقه کاری زمانی به آخر می‌رسد که تمامی هزینه‌هایش پرداخت شود. با مشخص شدن هزینه، آنهایی که می‌خواهند سابقه بیمه را به صورت نقدی بخرند تنها یک ماه برای واریز پول فرصت دارند.

از طرفی دیگر، ممکن است فردی در ابتدا میزان پول لازم برای خرید نقدی را نداشته باشد. برای چنین افرادی امکان خرید قسطی فراهم شده‌است.

به همین خاطر سازمان تامین اجتماعی برای دسترسی تمامی متقاضی‌ها به این فرصت اقساط دوازده‌ ماهه‌ای را در نظر گرفته‌است. بهتر این است که تمامی اقساط سر موعد مقرر پرداخت شوند. در غیر این صورت، با عقب افتادن اقساط، روند محاسبه و قسط‌بندی باید از اول انجام شود.

نظر یا پرسش خود را بنویسید