خرید آنلاین انواع بیمه

پوشش سرقت زیر سایه بیمه آتش سوزی؛ هر آنچه باید در مورد سرقت با شکست حرز بدانیم

1 3,175

پوشش سرقت با شکست حرز، یکی از پوشش‌های بیمه آتش سوزی در موارد مسکونی و غیرمسکونیه که نسبت به سایر پوشش‌ها، حق بیمه بیش‌تری بابت اون پرداخت میشه. اما نکات زیادی در مورد این پوشش وجود داره که بحث در مورد اون خالی از لطف نیست. ابتدا با یه مثال ساده شروع می‌کنیم. زمانیکه سارقی به خونه شما بیاد و در خونه شما رو بشکنه، و سرقت اتفاق بیفته، سرقت با شکستن حرز نامیده میشه. اما تفاوت سرقت با شکست حرز و سرقت معمولی در چیه؟ سرقت معمولی یعنی اینکه شخصی به شکل غیر قانونی و بدون مانع شیئی رو تصاحب کنه. در سرقت با شکستن حرز، سارق باید مانعی که برای ورود به محل سرقت وجود داره رو از بین ببره. موانعی مثل در،. دیوار، .قفل و پنجره

البته از نظر قانونی سرقت معمولی با سرقت با شکستن حرز تفاوتی نداره و هردو جرم محسوب میشه؛ اما به دلیل مشکل بودن ارزیابی سرقت معمولی، شرکت‌های بیمه فقط سرقت با شکستن حرز رو تامین خسارت میکنن.

بنابراین، شکستن در عرف بیمه یعنی دزد برای برداشتن مانع به زور متوسل بشه، مثل شکستن در، خراب کردن دیوار، باز کردن در به وسیله کلید تقلبی یا ورود به محل دزدی با تهدید و عنف. اما در صورتی که، سرقت بدون وقوع این موارد اتفاق بیفته، خسارت وارد شده تحت پوشش موضوع بیمه نامه قرار نمیگیره.

بیمه بدنه

جبران خسارت

 جبران خسارت وارده از طریق پرداخت ارزش اشیا دزدی شده یا پرداخت ارزش اشیا خراب شده غیر قابل تعمیر انجام میشه.

خسارت‌هایی که مشمول بیمه سرقت میشه عبارتند از:

۱- ارزش اشیای سرقت شده.

۲- ارزش اشیای خراب شده.

۳- کم شدن ارزش اشیای خراب شده که بعد از تعمیر، قابل استفاده هستند.

به غیر از این موارد هزینه‌هایی که بیمه گذار برای برطرف کردن و یا حتی کم کردن خسارت متحمل میشه هم به عهده بیمه گر هست. اما استثنائاتی هم در مورد پوشش سرقت با شکستن حرز وجود داره که در ادامه بهشون می‌پردازیم:

  • زمانی که بر اثر جنگ، اعتصاب، یا خسارت‌های ناشی از سیل زلزله و انفجار سرقت اتفاق بیفته.
  • زمانی که سارق در محل بیمه شد اقامت داره (مثلا مهمونایی که چند روزی میان خونتون یا حتی خدمتکاراتون). بسیاری از شرکت‌های بیمه در مورد این قضیه بسیار سخت­گیر هستند و خیلی از مکان‌هایی که افراد مختلف اونجا تردد یا اقامت دارند رو بیمه نمی‌کنند.

 

برای چک کردن نرخ بیمه آتش سوزی منازل به سایت بیمه بازار مراجعه کنید.

 

ارزیابی توسط شرکت‌های بیمه

پوشش سرقت در بیمه نامه آتش سوزی که به عنوان یه پوشش اضافی در بیمه نامه آتش سوزی ارائه میشه، قوانین متفاوتی رو برای ارزیابی در هر شرکت بیمه داره. بطور مثال، در شرکت بیمه ایران، اگر شما بخواهید اون رو به عنوان پوشش اضافی خریداری کنید، لازمه تا منزل شما بازدید بشه، اما اگر از طرح حامی بیمه ایران استفاده کنید، دیگه نیازی به بازدید نیست. یا در مورد شرکت بیمه رازی، اگر شما قصد داشته باشید تا از پوشش بیمه سرقت اسفاده کیند، می‌بایست منزل شما به درب ضد سرقت، دزدگیر و دوربین مدار بسته مجهز باشه. شرکت بیمه پاسارگاد هم برای استفاده از این پوشش، بازدید پیش از صدور بیمه نامه رو ضروری میدونه. اما شرکت بیمه پارسیان، بر اساس ارزش اموال اعلامی، مشخص میکنه که آیا ساختمان نیاز به بازدید داره یا نه. پس متوجه شدیم که در شرکت‌های مختلف بیمه، این قوانین متفاوته و متناسب با ریسک در هر ساختمان، تعیین میشه که آیا این پوشش ارائه میشه؛ و اگر ارائه میشه، به چه نحوی؟!

اگر قصد دارید تا در مورد بیمه نامه آتش سوزی منزل خودتون، اطلاعات بیش‌تری بدست بیارید، کافیه تا به پنل مقایسه و استعلام بیمه آتش سوزی در سایت بیمه بازار مراجعه کنید، و علاوه بر قیمت، از موارد دیگری مانند شرایط بازدید در هریک از شرکت‌ها مطلع بشین.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۲.۷ از ۵ / تعداد نظرات: ۳

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] مورد بیمه سرقت با شکست حرز بیشتر […]