مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان

یکی از چالش‌های بانوان کشور در زمان بارداری، امنیت شغلی آن‌ها در دوران بارداری و البته  بعد از بارداری است. طبق قانون مصوب، فرد در دورانی که در مرخصی بارداری به سر می‌برد قراردادش به حال تعلیق درآمده و بعد از این دوران می‌تواند به شغلش بازگردد. در این مقاله قصد داریم به قوانین و شرایط مربوط به مرخصی بارداری، شرایط استفاده از بیمه‌بیکاری بعد از زایمان و…. بپردازیم:

مرخصی زایمان:

طبق قانون تنظیم جمعیت خانواده که در سال ۹۲ تصویب شد، مرخصی زایمان برای زنان باردار که شاغل هستند از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش پیداکرده است. در حال حاضر نهادهای دولتی این قانون را اجرا می‌کنند و شرکت‌های خصوصی فقط همان ۶ ماه را لحاظ می‌کنند. زنان باردار شاغل می‌توانند در ماه آخر بارداری تقاضای مرخصی کنند البته با موافقت کارفرما. این مدت مرخصی جزو سوابق کارگر محسوب می‌شود. در این مدت ۶ ماهه از طرف سازمان تأمین اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به کارگر زن پرداخت می‌شود. این دوره تعلیق از کار تلقی می‌شود و پس از آن فرد به شغل سابق خود برمی‌گردد. به دلیل اینکه مرخصی دوران بارداری جزو سوابق فرد محسوب می‌شود در این مدت پاداش وعیدی نیز به فرد تعلق می‌گیرد!

مطالب پیشنهادی: همه‌چیز در مورد بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرمای تامین اجتماعی!

مدارک لازم برای گرفتن مرخصی بعد از زایمان:

✔️ ارائه درخواست کتبی

✔️ گواهی ولادت نوزاد (فتوکپی)

✔️ شناسنامه مادر البته کپی صفحات اول و دوم

✔️ فتوکپی شناسنامه نوزاد فقط صفحه اول

مبلغ حقوق مرخصی زایمان چقدر است؟

 میانگین حقوق آخرین نود روز قبل از استراحت ضربدر مدت‌زمان استراحت تعیین‌شده مساوی است با مبلغی که قابل پرداخت است.

مرخصی استعلاجی قبل از زایمان:

گاها اتفاق می‌افتد در دوران بارداری، مادر به خاطر مشکلاتی و به تشخیص پزشک نیاز به استراحت در منزل داشته باشد در این صورت می‌تواند از مرخصی استعلاجی استفاده کند. این مرخصی تأثیری بر مرخصی بارداری ندارد و فرد می‌تواند از هردو استفاده کند بدون آنکه مرخصی دوران بارداری کم شود. مرخصی استعلاجی اگر از ۱۵ روز در سال بیشتر نشود، فقط تائید پزشک معالج را لازم دارد. اگر بین ۱۵ روز و کمتر از ۶۰ روز باشد، تأییدیه پزشک مورد اعتماد سازمان تأمین اجتماعی را لازم دارد و اگر این دوره بیشتر از ۶۰ روز باشد، باید به تائید شورای پزشکی تأمین اجتماعی برسد و این مدت هم جزو سوابق فرد محسوب می‌شود.

دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی

مدارک لازم برای گرفتن مرخصی قبل از زایمان:

گواهی پزشک متخصص یا بیمارستان به مدت ۳۰ روز

کمک هزینه زایمان چقدر است؟

برای زایمان طبیعی ۱۵۰ هزار تومان و برای زایمان سزارین ۲ میلیون تومان و تا ۲ فرزند تعلق می‌گیرد.

✔️ عکس از همه صفحات شناسنامه پدر و مادر (والدین)

✔️ عکس از شناسنامه فرزند

✔️ خلاصه پرونده ترخیص بیمارستان

کمک‌هزینه بارداری در چه شرایطی به زنان پرداخت می‌شود؟!

به همه‌ی زنان باردار در ایام بارداری، این کمک‌هزینه تعلق می‌گیرد، این کمک‌هزینه در شرکت‌های خصوصی از طرف سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و برای سازمان‌های دولتی براساس بخش‌نامه‌های داخلی پرداخت می‌شود.

شرایط لازم برای دریافت کمک‌هزینه بارداری:

✔️ ۱سال قبل از بارداری، حداقل ۶۰ روز حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

✔️ در مدت مرخصی جایی شاغل نباشد و یا حقوقی دریافت نکند.

✔️ زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار باشد و یا در مرخصی استحقاقی باشد.

✔️ مربوط به زایمان فرزند ۴ به بعد نباشد.

طبق قوانین بیمه تأمین‌اجتماعی ، کمک‌هزینۀ بارداری معادل دو سوم آخرین دستمزد شخص است.

مطالب خواندنی: بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن

مرخصی زایمان

مدارکی که برای دریافت کمک‌هزینه بارداری لازم است:

✔️ دفترچه درمانی

✔️ تأییدیه مراجع پزشکی

✔️ گواهی پزشک معالج

مرخصی زمان شیردهی زنان شاغل:

برای حمایت از سلامت کودک و همچنین اثبات نقش شیر مادر در سلامتی و رشد نوزاد، قوانینی وضع‌شده تا از مادران برای شیر دادن به فرزندشان حمایت کند. در این قانون مادران می‌توانند از روزانه ۱ ساعت مرخصی برای شیر دادن به فرزندشان استفاده کنند. از این مرخصی سه بار در روز می‌توان استفاده کرد  البته جمع این مقدار در روز بیشتر از ۱ ساعت نشود. اگر از این مرخصی استفاده نشود امکان جمع‌آوری یا دریافت هزینه وجود ندارد.

?‍⚖️ چطور می‌شود از بیمه‌بیکاری بعد از مرخصی زایمان استفاده کرد؟

ایام مرخصی بارداری جزو تعلیق از کار حساب می‌شود و بعد از پایان این دوره شخص می‌تواند به شغلش بازگردد. اما اگر کارفرما او را پذیرش نکند، کارگر زن می‌تواند از کارفرمای خود به هیئت حل اختلاف وزارت کار شکایت کند، کارفرما موظف است فرد را بپذیرد اما اگر از پذیرش امتناع کند، فرد برای دریافت بیمه‌بیکاری به سازمان تأمیناجتماعی معرفی می‌شود. پس از بررسی پرونده و البته سابقه پرداخت حق بیمه، مقرری بیمه تعیین و پرداخت می‌شود.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

44 نظر
 1. فائزه

  سلام، من ده سال بیمه دارم، از فروردین امسال قراردادم تمدید‌نشد و من برای بیمه بیکاری ثبت‌نام‌کردم، سال ۹۴ شش ماه مرخصی زایمان داشتم، الان به من ۱۸ ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره یا اون ۶ ماه مرخصی زایمان ازش کم میشه و ۱۲ ماه بهم بیمه بیکاری پرداخت‌میشه؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان جزو مقاطع بیمه بیکاری محاسبه نمی شود و در صورتی که قبلا از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشید، تمام 18 ماه را دریافت خواهید کرد.
   برای مطالعه بیشتر درباره بیمه بیکاری پیشنهاد می کنیم مقاله “بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن” را هم مطالعه کنید.

 2. زینب

  سلام، تاریخ زایمان من اول بهمن بوده و محل کارم برای من اشتباها بهمن ماه رو بیمه رد کرده و اون ماه رو مرخصی استحقاقی رد میکنه،میخوام برای حقوق این ایام اقدام کنم میخواستم بدونم بیمه تامین اجتماعی بابت ۵ ماه حقوق میده یا اینکه امکان داره مرخصی من از اول اسفند لحاظ بشه و همون شش ماه رو حساب کنن با توجه به اینکه اون ماه استحقاقی برام رد شده نه استعلاجی

  1. بیمه بازار

   سلام
   این اشتباه از جانب کارفرما بوده و باید برای تصحیح آن اقدام نمیاد.
   کارفرما می‌تواند با ارائه مدارک، اشتباه خود را به بیمه اعلام کند تا سابقه شما اصلاح شود و حقوق مرخصی زایمان را دریافت کنید.

 3. مریم

  سلام، وقت بخیر، من دبیر دبستان غیرانتفاعی هستم، که زایمانم در ماه مهر هست، چون دبیر غیرانتفاعی هستم، سه ماه تابستون رو کار نمیکنم و بیمه رو خودم پرداخت میکنم، و دوباره از مهر بیمه با مدرسه هست، با این حساب من قبل از زایمان سه ماه بیمه رو خودم پرداخت میکنم، میخواستم بدونم میتونم از مرخصی زایمان استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان برای افراد شاغل به کار تعلق می گیرد و اگر شما قبل از زایمان حق بیمه خویش فرما پرداخت کنید امکان استفاده از مرخصی زایمان را نخواهید داشت.
   در صورتی که میخواهید از مرخصی زایمان استفاده کنید می توانید ابتدا پس از اتمام کار درخواست بیمه بیکاری ثبت کنید و در زمان زایمان تقاضای مرخصی زایمان دهید.

 4. جمالی

  سلام وقت بخیر، بنده ۱۰ سال و چند ماه سابقه بیمه دارم، تقریبا ۸سال پیش ۹ ماه از بیمه بیکاری استفاده کردم ، درحال حاضر بادرام و میخوام از مرخصی زایمان استفاده کنم، آیا بعد از مرخصی زایمان میتونم بیمه بیکاری بگیرم و اگر امکان پذیر است چه مدت به من تعلق میگیرد،
  سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان فقط به افرادی که در حال حاضر مشغول به کار هستند پرداخت می‌شود.
   در صورتی که شما از مرخصی زایمان استفاده کنید، پس از آن نمی‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید مگر آنکه برای شما بعد از مرخصی زایمان حداقل یک ماه حق بیمه پرداخت شود و پس از آن درخواست خود را برای بیمه بیکاری ثبت کنید.
   به شما بین ۱۸ تا ۲۶ ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد که ۹ ماه از آن کسر خواهد شد.

 5. روما

  سلام خسته نباشید من 3 تا سوال دارم.1-مرخصی زایمان از بعد از زایمان شروع می شود یا قبل از آن هم می شود مرخصی رفت؟2-می خواستم بدونم حقوق مرخصی زایمان چطوری حساب می شود براساس پایه حقوق است یا براساس حقوق دریافتی؟و اینکه اگر بعد اتمام مرخصی زایمان برای بیمه بیکاری اقدام کنم حقوق دوره بیمه بیکاری چگونه محاسبه می شود؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   زمان آغاز مرخصی زایمان همزمان با متولد شدن فرزند است، اما با تائید پزشک این زمان می تواند از یک ماه قبل از زایمان نیز آغاز گردد اما به عنوان مرخصی استعلاجی.
   حقوقی که در دوره مرخصی زایمان پرداخت می شود نیز بر اساس دو سوم آخرین حقوق شما پرداخت می شود.
   نکته مهم این است که پس از اتمام مرخصی زایمان نمی توان درخواست بیمه بیکاری داد و باید حداقل پس از اتمام مرخصی یک ماه سابقه کار و پرداخت حق بیمه داشته باشید و حقوق نیز بر اساس میانگین 3 ماه پایانی حقوق شما محاسبه خواهد شد.

 6. ابراهیمی

  سلام خسته نباشید آیا بعد از استفاده از مرخصی زایمان از محل کار استعفا بدهیم حقوق مرخصی زایمان توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت میشود یا باید حتما یک ماه بیمه رد شود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای استفاده از مرخصی زایمان نیازی به استعفا از محل کار نیست و در صورت ارائه مدارک پزشکی می توانید از مرخصی زایمان استفاده کنید و پس از اتمام دوباره به محل کار بازگردید.
   یک ماه سابقه بیمه پس از مرخصی زایمان در صورتی است که بخواهید بعد از اتمام مرخصی زایمان از بیمه بیکاری استفاده کنید.

 7. ابراهیم پور

  سلام خسته نباشید طاعاتتون قبول. بنده مرخصی زایمانم 28 فرودین 1400 تموم میشه میخواستم برای بیمه بیکاری بعد مرخصی زایمانم اقدام کنم چون نمیتونم بچه رو تنها بزارم. با این حال سوال بنده این است که باید من چندماه سرکار برم که بیمه رد بشه که برای بیمه بیکاری بگیرم یا بلافاصله بعد اتمام مرخصی زایمان میشه از کارفرما نامه ترک کار گرفت و بیمه بیکاری استفاده کرد؟ و اینکه من 7 سال سابقه چندماه بیمه بیکاری مشمولم میشه. ممنون از پاسختون

  1. بیمه بازار

   سلام
   بعد از اتمام مرخصی زایمان کارفرما باید شما را در محل کار بپذیرد و درغیر اینصورت باید جهت دریافت بیمه بیکاری به مراجع قانونی مراجعه کنید.
   اما اگر می‌خواهید بدون مشکل از بیمه بیکاری استفاده کنید، باید پس از مرخصی زایمان حداقل یک ماه حق بیمه شما پرداخت شود و قبل از اقدام برای بیمه بیکاری حداقل یکسال با احتساب مرخصی زایمان حق بیمه شما پرداخت شده باشد.
   در ضمن باتوجه به سابقه شما، در صورت تاهل تا ۱۸ ماه به شما بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

 8. محمدی نیا

  سلام،من الان از بیمه بیکاری استفاده می کنم و تا یک ساله دیگه هم بیمه بیکاری تعلق میگیره حالا باردار هستم و مرخصی زایمانم با بیمه بیکاری هم پوشانی داره. می خواستم بدونم مرخصی زایمان هم برا من حساب میشه و بیمه بیکاری 6 ماه هم اضافه میشه یا نه

  1. بیمه بازار

   سلام
   شما می توانید دزمانی که از بیمه بیکاری استفاده می کنید تقاضای استفاده از مرخصی زایمان را داشته باشید، اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیمه بیکاری شما در این صورت از زمان آغاز مرخصی زایمان قطع خواهد شد و پس از استفاده از مرخصی زایمان دیگر نمیتوانید دوباره تقاضای ادامه بیمه بیکاری را داشته باشید.
   پس می توانید براساس شرایط خودتان بین ادامه دادن بیمه بیکاری و یا درخواست مرخصی زایمان انتخاب کنید.

 9. حمیده

  سلام وقت به خیر . من 17 سال سابقه بیمه دارم . و قراردادم تا پایان خرداد ماه بیشتر نیست و از الان اعلام کردن که تعدیل نیرو دارن . می خوام بدونم پرداخت مقرری بیمه بیکاری تا سال گذشته 55% حقوق دریافتی و بیمه ای فرد بوده ولی امسال 80% اون 55% حداکثر پرداخت می شود . این موضوع صحت دارد.؟ و آیا منبعی هست که مراحل دقیق اداری تشکیل پرونده بیمه بیکاری اومده باشه .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. بیمه بازار

   سلام
   بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، با توجه به سابقه و نحوه پرداخت حق بیمه (به صورت مستمر بوده یا وقفه داشته است)، مبلغ بیمه بیکاری بین 55% تا 80% میانگین حقوق سه ماه آخر شما محاسبه خواهد شد.
   برای مطالعه بیشتر راجع به بیمه بیکاری میتوانید مقاله “بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن” را مطالعه فرمایید.

 10. خانم شجاع

  سلام من تیر ماه زایمان کردم و تا دی ماه مرخصی زایمان گرفتم ایا با این وقفه ای که افتاده الان میتونم واسه بیمه بیکاری اقدام کنم با پنج سال سابقه بیمه

  1. بیمه بازار

   سلام
   دوره مرخصی زایمان به نوعی دوره تعلیق از کار محسوب می‌شود.
   بعد از اتمام این دوره کارفرما باید شما را به کار بازگرداند و اگر این کار انجام نشود شما باید به هیئت حل اختلاف وزارت کار مراجعه کنید و در صورت تایید شورا شما مشمول بیمه بیکاری خواهید بود.
   اما توجه کنید تا یک ماه پس از اتمام مرخصی باید برای بیمه بیکاری اقدام کرد.

 11. Mahya

  آیا سابقه ده ماه قبل از مرخصی زایمان میشه ک بیمه بیکاری گرفت؟

  1. بیمه بازار

   اگر بعد از مرخصی زایمان برگشت به کار بخورید و همان زمان کارفرما نامه عدم نیاز برای شما بزند ، بله می توانید بیمه بیکاری دریافت کنید.

 12. شیرین

  سلام خسته نباشید، من زایمانم اردیبهشت ماه هست اما با وجود ویروس کرونا میخوام از استعلاجیم از اول فروردین استفاده کنم میخواستم ببینم میشه بعدش هم از ۶ ماهم استفاده کنم هم کمک هزینه رو دریافت کنم یا باید از فروردین برم سر کار؟؟؟
  بعد از ۶ ماه یا ۹ ماه استعلاجی تموم بشه و شرکت نامه عدم نیاز بده میشه بلافاصله از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

  1. بیمه بازار

   مرخصی زایمان از زمان زایمان محسوب می شود. بله بعد از اتمام مرخصی و برگشت شما به کار می توانید از بیمه بیکاری استفاده نمایید. (در صورتی که کارفرما اعلام کنند دیگر به شما در محل کار نیاز ندارند)

 13. گندم

  سلام
  من 18 ماه بیمه بیکاری دریافت کردم بعدش مشغول به کار شدم و بیمه شدم و الان باردارم می خواستم بدونم من میتونم بعد از هشت ماه که زایمان کردم بیمه مرخصی زایمان دریافت کنم ؟
  خیلی برام لطفا جواب بدین با تشکر
  این بار دوم جواب شو نگرفتم🙏🙏🙏

  1. بیمه بازار

   بله می توانید.

 14. گندم

  سلام
  من 18 ماه بیمه بیکاری دریافت کردم بعدش مشغول به کار شدم و بیمه شدم و الان باردارم می خواستم بدونم من میتونم بعد از هشت ماه که زایمان کنم بیمه مرخصی زایمان دریافت کنم ؟
  خیلی برام لطفا جواب بدین با تشکر

  1. بیمه بازار

   بله می توانید.

 15. ارزو

  سلام سابقه بیمه من ۱۹ ماهه ولی بینش یه وقفه سه ماهه افتاده آیا مشکلی تو سابقه بیمه ام پیش میاد یا خیر

  1. بیمه بازار

   سابقه شما برای بیمه بیکاری یا بازنشستگی بر اساس تعداد روزهای پرداخت حق بیمه محسوب می شود .

 16. Rog

  سلام بعد از مرخصی زایمان اگه کارفرما پذیرش نکنه مشکلی برای کارفرما به وجود میاد؟ جریمه اینا میشه یا نه؟ چون کارفرما امکانش رو نداره که برگردونه منو

  1. بیمه بازار

   می تونن برگشت کار بزنن اما شما سریع نامه عدم نیاز بگیرید و درخواست بیمه بیکاری کنید. یا سریع استعفای خود را اعلام فرمایید.

 17. صالحي زاده

  سلام من الان در دوراني هستم كه بيمه بيكاري مي گيرم چون محل كار قبليم منحل شده. از فروردين كه زمان پرداخت بيمه بيكاريم تموم ميشه دوباره سر كار مي رم. اما ارديبهشت زمان زايمانم هست. من در اين مدت مي تونم از حقوق مرخصي زايمان استفاده كنم؟

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مرخصی زایمان ، باید حداقل 60 روز بیمه در یکسال گذشته از سمت شرکتی برای شما واریز شده باشد .

 18. سمانه

  سلام دقیقا چندماه باید بیمه باشید تازایمان که تعلق بگیره دوماه یا6ماه

  1. بیمه بازار

   ظرف یک سال پیش از زایمان، حق بیمه ۶۰ روز کار را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشید.

 19. نگار

  آیا در صورت گرفتن بیمه بیکاری در صورت شاغل بودن می توان از مرخصی زایمان گرفت

 20. مهری نوربخش

  میخاستم بدونم پرداخت کمک هزینه بارداری به چه صورت هست چون اصلا من نمیدونستم؟! و اینکه من تیر ماه زایمان کردم الان ۶ماه هم از مرخصی زایمان من گذشته

  1. بیمه بازار

   سلام
   این کمک هزینه برای زایمان طبیعی ۱۵۰ هزار تومان و برای زایمان سزارین ۲ میلیون تومان هست و شرایط پرداخت کمک هزینه بارداری به این صورت هست که:
   در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشید.
   در مدت مرخصی، مشغول به کار نباشید و دستمزدی دریافت نکنید.
   در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشید.
   زایمان شما مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

 21. مینا

  با سلام،من قبل از مرخصی زایمانم سیزده ماه سابقه بیمه دارم ولی هشت ماه اول کارکرد 20 روز برام رد شده و پنج ماه آخر 30 روز،بعدش شش ماه رفتم مرخصی زایمان،یعنی در کل 19 ماه بیمه دارم،بیمه بیکاری شامل من ميشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام اگر با این حسابی که گفتین در اخرین کارگاهی که مشغول بودین 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارین میتونین از بیمه بیکاری استفاده کنین

 22. فهیمه

  سلام وقت بخیر
  ۱سال قبل از بارداری، حداقل ۶۰ روز حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

  من از اول ابان ماه 96 بیمه دارم و اول مرداد امسال دوران بارداری من هست یعنی به من تعلق نمیگیره؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام با توجه به شرایط خیر

  2. لیلا

   حتی اگه شما مرداد زایمان کرده باشین با این حساب حداقل 10ماه سابقه بیمه دارین و بیمه بارداری بهتون تعلق میگیره