مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان

یکی از چالش‌های بانوان کشور در زمان بارداری، امنیت شغلی آن‌ها در دوران بارداری و البته  بعد از بارداری است. طبق قانون مصوب، فرد در دورانی که در مرخصی بارداری به سر می‌برد قراردادش به حال تعلیق درآمده و بعد از این دوران می‌تواند به شغلش بازگردد. در این مقاله قصد داریم به قوانین و شرایط مربوط به مرخصی بارداری، شرایط استفاده از بیمه‌بیکاری بعد از زایمان و…. بپردازیم:

مرخصی زایمان:

طبق قانون تنظیم جمعیت خانواده که در سال ۹۲ تصویب شد، مرخصی زایمان برای زنان باردار که شاغل هستند از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش پیداکرده است. در حال حاضر نهادهای دولتی این قانون را اجرا می‌کنند و شرکت‌های خصوصی فقط همان ۶ ماه را لحاظ می‌کنند. زنان باردار شاغل می‌توانند در ماه آخر بارداری تقاضای مرخصی کنند البته با موافقت کارفرما. این مدت مرخصی جزو سوابق کارگر محسوب می‌شود. در این مدت ۶ ماهه از طرف سازمان تأمین اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به کارگر زن پرداخت می‌شود. این دوره تعلیق از کار تلقی می‌شود و پس از آن فرد به شغل سابق خود برمی‌گردد. به دلیل اینکه مرخصی دوران بارداری جزو سوابق فرد محسوب می‌شود در این مدت پاداش وعیدی نیز به فرد تعلق می‌گیرد!

مطالب پیشنهادی: همه‌چیز در مورد بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرمای تامین اجتماعی!

مدارک لازم برای گرفتن مرخصی بعد از زایمان:

✔️ ارائه درخواست کتبی

✔️ گواهی ولادت نوزاد (فتوکپی)

✔️ شناسنامه مادر البته کپی صفحات اول و دوم

✔️ فتوکپی شناسنامه نوزاد فقط صفحه اول

مبلغ حقوق مرخصی زایمان چقدر است؟

 میانگین حقوق آخرین نود روز قبل از استراحت ضربدر مدت‌زمان استراحت تعیین‌شده مساوی است با مبلغی که قابل پرداخت است.

مرخصی استعلاجی قبل از زایمان:

گاها اتفاق می‌افتد در دوران بارداری، مادر به خاطر مشکلاتی و به تشخیص پزشک نیاز به استراحت در منزل داشته باشد در این صورت می‌تواند از مرخصی استعلاجی استفاده کند. این مرخصی تأثیری بر مرخصی بارداری ندارد و فرد می‌تواند از هردو استفاده کند بدون آنکه مرخصی دوران بارداری کم شود. مرخصی استعلاجی اگر از ۱۵ روز در سال بیشتر نشود، فقط تائید پزشک معالج را لازم دارد. اگر بین ۱۵ روز و کمتر از ۶۰ روز باشد، تأییدیه پزشک مورد اعتماد سازمان تأمین اجتماعی را لازم دارد و اگر این دوره بیشتر از ۶۰ روز باشد، باید به تائید شورای پزشکی تأمین اجتماعی برسد و این مدت هم جزو سوابق فرد محسوب می‌شود.

دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی

مدارک لازم برای گرفتن مرخصی قبل از زایمان:

گواهی پزشک متخصص یا بیمارستان به مدت ۳۰ روز

کمک هزینه زایمان چقدر است؟

برای زایمان طبیعی ۱۵۰ هزار تومان و برای زایمان سزارین ۲ میلیون تومان و تا ۲ فرزند تعلق می‌گیرد.

✔️ عکس از همه صفحات شناسنامه پدر و مادر (والدین)

✔️ عکس از شناسنامه فرزند

✔️ خلاصه پرونده ترخیص بیمارستان

کمک‌هزینه بارداری در چه شرایطی به زنان پرداخت می‌شود؟!

به همه‌ی زنان باردار در ایام بارداری، این کمک‌هزینه تعلق می‌گیرد، این کمک‌هزینه در شرکت‌های خصوصی از طرف سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و برای سازمان‌های دولتی براساس بخش‌نامه‌های داخلی پرداخت می‌شود.

شرایط لازم برای دریافت کمک‌هزینه بارداری:

✔️ ۱سال قبل از بارداری، حداقل ۶۰ روز حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

✔️ در مدت مرخصی جایی شاغل نباشد و یا حقوقی دریافت نکند.

✔️ زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار باشد و یا در مرخصی استحقاقی باشد.

✔️ مربوط به زایمان فرزند ۴ به بعد نباشد.

طبق قوانین بیمه تأمین‌اجتماعی ، کمک‌هزینۀ بارداری معادل دو سوم آخرین دستمزد شخص است.

مطالب خواندنی: بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن

مرخصی زایمان

مدارکی که برای دریافت کمک‌هزینه بارداری لازم است:

✔️ دفترچه درمانی

✔️ تأییدیه مراجع پزشکی

✔️ گواهی پزشک معالج

مرخصی زمان شیردهی زنان شاغل:

برای حمایت از سلامت کودک و همچنین اثبات نقش شیر مادر در سلامتی و رشد نوزاد، قوانینی وضع‌شده تا از مادران برای شیر دادن به فرزندشان حمایت کند. در این قانون مادران می‌توانند از روزانه ۱ ساعت مرخصی برای شیر دادن به فرزندشان استفاده کنند. از این مرخصی سه بار در روز می‌توان استفاده کرد  البته جمع این مقدار در روز بیشتر از ۱ ساعت نشود. اگر از این مرخصی استفاده نشود امکان جمع‌آوری یا دریافت هزینه وجود ندارد.

?‍⚖️ چطور می‌شود از بیمه‌بیکاری بعد از مرخصی زایمان استفاده کرد؟

ایام مرخصی بارداری جزو تعلیق از کار حساب می‌شود و بعد از پایان این دوره شخص می‌تواند به شغلش بازگردد. اما اگر کارفرما او را پذیرش نکند، کارگر زن می‌تواند از کارفرمای خود به هیئت حل اختلاف وزارت کار شکایت کند، کارفرما موظف است فرد را بپذیرد اما اگر از پذیرش امتناع کند، فرد برای دریافت بیمه‌بیکاری به سازمان تأمیناجتماعی معرفی می‌شود. پس از بررسی پرونده و البته سابقه پرداخت حق بیمه، مقرری بیمه تعیین و پرداخت می‌شود.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

131 نظر
 1. Su

  سلام خسته نباشید. در جواب دوستان گفته بودین کمک هزینه زایمان برای سزارین و طبیعی جدای از مرخصی زایمان میباشد که از یک ونیم تا دو تومن فرموده بودین الان سوالی که من ازتون دارم این هستش که نحوه اقدام و دریافتش به چه صورت میباشد و تا کی فرصت اقدام داره .با تشکر ممنون از لطفتون

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله، مبلغی تحت عنوان کمک هزینه زایمان علاوه بر غرامت دوره بارداری به خانم ها تعلق گرفته است که با ارائه مدارک بیمارستانی و نامه پزشک معالج و دفترچه بیمه به سازمان تامین اجتماعی و پس از تائید شورای پزشکی به حساب افراد واجد شرایط واریز میشود.

 2. shagha

  با سلام بنده برای شخصی بیمه ارسال کردم تا از مرخصی زایمانش بتواند استفاده کند اما متاسفانه در لیست حقوق اسم ایشان ارسال نشده ایا به ایشان مبلغ بیمه مرخصی زایمان تعلق نمیگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   ملاک بیمه برای استفاده از مزایایی مانند بیمه بیکاری، مرخصی زایمان و … لیست ارسالی حق بیمه از طرف شما است.
   اما توجه داشته باشید بازرسان میتوانند برای اطمینان و راستی آزمایی لیست حقوق پرداختی شرکت شما را نیز بررسی کنند.
   اما در صورتی که نام شخص مورد نظر در لیست حق بیمه باشد برای اقدام جهت مرخصی زایمان کفایت میکند.

 3. رعنایی

  سلام وقت بخیر، من در حین استفاده از مرخصی زایمان قراردادم به پایان رسیده و کارفرما قصد دارد برایم ترک کار بزند، آیا با گرفتن نامه ی عدم نیاز از طرف ایشان می توانم برای بیمه بیکاری اقدام کنم؟ لطفا راهنمایی فرمایید، با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که زمان اتمام قرارداد در حین استفاده از مرخصی زایمان باشد، این زمان به پایان مرخصی زایمان انتقال پیدا میکند.
   در پایان مرخصی زایمان در صورتی که کارفرما اقدام به تمدید قرارداد نکند با داشتن نامه عدم نیاز میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید که این موضوع با سخت گیری کارشناسان بیمه روبه رو میشود.
   اما با مراجعه به اداره کار میتوانید پرونده خود را پیگیری کنید.

  2. ال . د

   با سلام و خسته نباشید
   جهت محاسبه میزان دستمزد ایام بیکاری( پس از مرخصی زایمان ) ، همان حقوق سه ماه آخر یعنی دو ماه حقوق ایام زایمان بعلاوه یک ماه حقوقی که کارفرما بیمه رد کرده است، ملاک محاسبه است؟
   یا سه ماه قبل از مرخصی زایمان؟ چون حقوق مرخصی زایمان کمتر از دستمزد شخص است
   ممنون از اینکه پاسخ می دهید

   1. بیمه بازار

    سلام
    این مبلغ غرامت دستمزد در ایام بارداری میباشد و شخث در این مدت به دلیل بیماری نمیتوانسته مشغول به کار شود .
    مبلغ محاسبه شده برای این دوران بر اساس آخرین حقوق دریافتی در زمان فعالیت خواهد بود و ارتباطی با مرخصی زایمان نخواهد داشت چرا که خود مبلغ مرخصی زایمان بر اساس حقوق پرداختی به شما محاسبه میشود.

    1. ال. د

     ممنون از پاسخ شما
     پس احتمالا یک ماه که بین مرخصی زایمان و بیمه بیکاری، لازم است کارفرما بیمه پرداخت کند
     حقوق پرداخت شده در این یک ماه هم مبنای محاسبه حقوق بیکاری خواهد بود

 4. پیمان

  سلام،
  همسر بنده پس از مرخصی زایمان به مدت ۵۰ روز بیمه از طرف محل کارشون پرداخت شده و قراردادشون به اتمام رسیده و بلافاصله تقاضای بیمه بیکاری کردن که تامین اجتماعی با درخواستشون مخالفت میکنن که شما فقط حق دارید یا از مرخصی زایمان استفاده کنید یا از بیمه بیکاری، مجموع سابقه حدودا ۳سال می باشد، آیا نظر تامین اجتماعی براساس قانون یا از خودشون قانون درمیارن؟ برای اعتراض به رای تامین اجتماعی باید به کجا مراجعه کنیم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد بیمه بیکاری و مرخصی زایمان مانعی برای یکدیگر نیستند، اما به طور همزمان نمی‌توان از آن استفاده کرد.
   کارشناسان بیمه نیز برای بیمه بیکاری پس از مرخصی زایمان سخت گیری بیش از پیش دارند اما در صورتی که از نظر قانونی مشکلی وجود نداشته باشد میتوانید از بازرسی سازمان تامین اجتماعی و اداره کار مورد را پیگیری کنید.

 5. بهاره

  با سلام و وقت بخیر
  بنده دو ماه هست که باردار هستم و تو این ۲ ماه و یک سال قبلش شاغل نبودم ولی الان موقعیت کاری برام پیش اومده که بیمه هم داره و فروردین ۱۴۰۱ زایمان میکنم آیا من میتوانم از مرخصی زایمان استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   یکی از شروط مرخصی زایمان و دریافت کمک هزینه بارداری این است که طی یک سال پیش از بارداری حداقل 60 روز سابقه پرداخت بیمه داشته باشید و در زمان درخواست مرخصی زایمان مشغول به کار بوده باشید.

 6. مهرانا

  سلام.من هفت آبان 99 زایمان کردم.از مرخصی زایمان استفاده کردم.هفت مرداد تمام شد.مجدد باردار هستم. میتونم باز از مرخصی زایمان استفاده کنم؟باید چکار کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   اگر منظور شما این است در طول یک سال 2 بار از مرخصی زایمان استفاده کنید باید گفت:
   در صورتی که دوره بارداری دوم در زمان مرخصی زایمان بارداری اول بوده باشد این امکان را دارید که مجددا از مرخصی زایمان استفاده کنید.
   شرایط و نحوه اقدام و استفاده از مرخصی زایمان دوم مانند مرخصی زایمان اول است و تفاوتی ندارد.

 7. رعنایی

  سلام وقت بخیر من در مرخصی زایمان هستم و 18 مهر مرخصی به پایان می رسد اما کارفرما می گوید که پایان شهریور برایم ترک کار می زند، طبق فرمایشات شما باید حداقل یک ماه پس از مرخصی زایمان پرداخت بیمه داشته باشم، سوال اینجاست که این پرداخت می تواند از طریق خودم باشد یا حتما کارفرما باید پرداخت کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   کارفرما نمیتواند زمانی که شما در حال سپری کردن مرخصی زایمان هستید اقدام به فسخ قرارداد و یا صدور نامه ترک کار برای شما کند چرا که این کار برای کارفرما مشمول جریمه خواهد بود.
   کارفرما موظف است پس از پایان مرخصی زایمان شما را به محل کار بازگرداند و اگر این کار را نکند شما میتوانید از طریق اداره کار اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید.

 8. ثمین

  سلام. وقت بخیر
  ۳۰ شهریور مرخصی زایمان من تموم میشه. میخوام برا بیمه بیکاری اقدام کنم. تاریخ قرارداد من باید تا کی باشه؟ نامه عدم نیاز باید به تاریخ شروع مرخصی زایمانم باشه یا اتمامش؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه تامین اجتماعی تقاضای بیمه بیکاری بلافاصله پس از پایان مرخصی زایمان را موافقت نمیکند.
   بر اساس قانون، نامه عدم نیاز برای اقدام جهت دریافت بیمه بیکاری باید حداقل یک ماه پس از تاریخ پایان مرخصی زایمان باشد، به عبارتی لازم است که حداقل یک ماه بیمه برای شما رد شود.

 9. سارا

  سلام
  شرکت ما بعد از اتمام مرخصی زایمان قرار دادم رو تمدید نکرد و من در شرکت دیگه ای مشغول به کار شدم الان سه ماه گذشته میتونم با گرفتن نامه عدم نیاز برای بیمه بیکاری اقدام کنم۰؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به اینکه شما مجددا پس از زایمان در کارگاه دیگری مشغول به کار شده اید و در قانون تامین اجتماعی برای دریافت بیمه بیکاری باید حداقل 6 ماه در یک کارگاه مشغول به کار بوده باشید و همچنبن سخت گیری کارشناسان و در نظر گرفتن یک سال کار در آخرین کارگاه متاسفانه شما مشمول دریافت بیمه بیکاری نمیباشید.

 10. زهرا بخشی

  آیا مرخصی زایمان جز سابقه برای دریافت بیمه بیکاری محاسبه میشود

  1. بیمه بازار

   سلام
   مدت زمان مرخصی زایمان جزو سابقه بیمه شما محاسبه می‌شود.
   در صورتی که قصد دریافت بیمه بیکاری را داشته باشید، این زمان جزو سابقه محاسبه شده جهت دریافت بیمه بیکاری خواهد بود.

 11. سحر

  سلام وقت بخیر برای کسانی که اواخر بارداری هستن و استخدام میشن از چه زمانی و با چه شرایطی میتوانن مرخصی زایمان دریافت کنن؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان به افرادی تعلق میگیرد که طی یک سال گذشته پیش از زایمان حداقل دارای ۶۰ روز سابقه بیمه باشند و در زمان زایمان رابطه فعال با بیمه داشته باشند، به عبارتی در کارگاهی مشغول به کار باشند.

 12. مرجان

  و اینکه اگه برگردم سرکارم 3 ماه برم حقوقم بر اساس همین 3 ماه ک حقوق جدید میگیرم تعیین میشه یا 1 ماه برم کافیه واسه آخرین حقوق

  1. بیمه بازار

   سلام
   حقوق بیمه بیکاری بر اساس 55% میانگین حقوق 3 ماه پایانی محاسبه میشود و ملاک فقط حقوق یک ماه پس از پایان مرخصی نیست.

  2. مونا هشیاری

   سلام آیا به مرخصی زایمان عیدی و پاداش هم تعلق میگیره یا خیر ؟ و اگه تعلق میگیره پرداخت آن به عهده کارفرماست یا تامین اجتماعی ؟

   1. بیمه بازار

    سلام
    همانطور که میدانید مرخصی زایمان هم جزو سنوات خدمت محاسبه میشود و این مدت مورد تائید بیمه تامین اجتماعی است.
    با توجه به تائید این دوره توسط کمیسیون پزشکی بیمه تامین اجتماعی، فرد مشمول پاداش و عیدی میباشد اما پرداخت این موارد بر عهده کارفرما خواهد بود.

 13. مرجان

  سلام،من 8 سال سابقه بیمه دارم وازتاریخ 6/6/1400 مرخصی زایمانم 9 ماهش تموم میشه حالا بخاطر اینکه خونم داره می ره شهرستان دیگه نمیتونم برگردم سر کارم حالا رفتم شرکت بهم برگه عدم نیاز نمیدن،میگن ماخودمون آگهی استخدامی داریم و میخوایم از تخفیف بیمه استفاده کنیم اصلا راضی ب دادن برگه نمیشن،وزارت کارم رفتم اونام میگن باید برگه عدم نیاز بیارین من واقعا دستم ی جایی بند نیس چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنین،چون شکایتم کنم باز دستم بجایی بند نیس صابکارم میگه برگرد سرکارت،طبق پرسشو پاسخهای شما من اگه یک ماه بربرگردم سرکارم بازم نیاز ب برگه عدم نیاز شرکت دارم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   یکی از مدارک اصلی جهت دریافت بیمه بیکاری نامه عدم نیاز است.
   چرا که این نامه مشخص میکند شما از کار بیکار شده اید و در غیر اینصورت بیکاری شما معنی اخراج دارد.
   برای دریافت بیمه بیکاری پس از زایمان لازم است تا حداقل یک ماه بیمه برای شما پرداخت شود و باز هم نامه عدم نیاز لازم و ضروری است.

 14. دهنوی

  سلام وقت بخیر من هفته هفتم بارداری هستم
  کارفرمای من به محض اطلاع از بارداری قراردادم را تمدید نکرد
  ایا کارفرما میتواند مادر باردار را اخراج کند در حالیکه بیمه بیکاری به زن باردار تعلق نمیگیرد

  1. بیمه بازار

   سلام
   کارفرما حق اخراج زن باردار را ندارد، در صورتی که زمان تمدید قرارداد در حین دوران شیردهی و یا مرخصی زایمان قرار بگیرد، این زمان به پایان این دوره منتقل خواهد شد.
   اما در صورتی که قرارداد در دوران بارداری تمام شود امکان عدم تمدید قرارداد وجود دارد.
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

 15. دیانا

  سلام من در تاریخ ۳ آبان ۹۹ زایمان داشتم و در تاریخ ۴ مرداد ۱۴۰۰ نه ماه مرخصی زایمان تمام شده کارفرما برای ۴ مرداد نامه عدم نیاز رو تحویل داده و در سایت با قرارداد و مدارک ارسال کردم و الان چون تاریخ قرارداد از اول سال ۹۹ تا پایان سال بود ایراد گرفتن حالا با توجه به تعطیلی تا روز شنبه و نداشتن زمان کافی باید چه کار کنم آیا می تونم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   زمانی که اتمام قرارداد با مرخصی زایمان تداخل داشته باشد، این زمان به بعد از مرخصی زایمان منتقل میشود و از این بابت نباید ایرادی بگیرند.
   مورد اصلی این است که کارفرما موظف است بعد از اتمام مرخصی شما را مجددا به کار گیرند و در غیر اینصورت باید از طریق اداره کار موضوع را پیگیری کنید.

 16. صادق

  سلام خسته نباشید، همسرم فروردین بیمه مرخصی زایمان تموم شد و سه ماه بعدش از طریق کارفرما بیمه ش پرداخت شد الان بخواد بیمه بیکاری باید چیکار کنه؟ نامه عدم نیاز کافیه؟ برای چه تاریخی باید زده بشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری داشتن نامه عدم نیاز و کپی مدارک شناسایی و قرارداد کار لازم است.
   در صورتی که نامه عدم نیاز از طرف کارفرما دارید میتوانید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.
   با توجه به اینکه مهلت مراجعه جهت بیمه بیکاری تا 30 روز پس از تزک کار است، بهتر است تاریخ به روز باشد تا مهلت کافی برای انجام امور مربوط به بیمه را داشته باشید.

 17. ابهریان

  سلام من از سال دی 91 در یه مرکز سابقه دارم، الانم 9 ماه مرخصی زایمانم تموم شده، آیا الان بخوام بیمه بیکاری اقدام کنم میتونم یا حتما باید برگشت به کار بخورم یکی دوماه بیمه رد بشه؟؟ و اگه نیاز به رد شدن بیمه نباشه تو حقوق بیمه بیکاری تاثیری نداره که کمو زیاد نمیشه؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بر اساس قانون نمیتوان بلافاصله پس از پایان مرخصی زایمان از بیمه بیکاری استفاده کرد و حداقل یک ماه پس از مرخصی زایمان برای شما حق بیمه پرداخت شود.
   توجه داشته باشید مبلغ بیمه بیکاری بر اساس میانگین حقوق 3 ماه پایانی محاسبه میشود و اگر پس از پایان مرخصی زایمان اقدام کنید، با توجه به پایین بودن مبلغ حقوق مرخصی زایمان، حقوق بیمه بیکاری نیز پایین خواهد بود.

 18. مهلا سادات

  سلام وقت شما بخیر
  من دو سال بیمه تامین اجتماعی واریز کردم (در این دو سال هر ماه نصف بیمه واریز میکردم) الان قردادی مشغول به کار هستم ولی بیمه ندارم و بیمم فقط برای زمانی حساب میشه که سر کار حضور دارم و الان باردارم هستم مرخصی گرفتم استعلاجی امکانش هست بیمه بیکاری بشم تا بعد زایمانم و با این شرایطم به چه صورت میتوانم خودم را بیمه بیکاری کنم.

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بیکاری با توجه به سابقه شما به شما پرداخت میشود، اما برای دریافت بیمه بیکاری نیاز به داشتن نامه عدم نیاز از محل کار خود دارید.
   در غیر اینصورت نمیتوانید به صورت اختیاری درخواست بیمه بیکاری دهید.
   در صورتی که مشمول دریافت بیمه بیکاری باشید، در حین این مدت میتوانید از مرخصی زایمان استفاده کنید اما پرداخت بیمه بیکاری شما متوقف خواهد شد.

 19. رسول

  خانوم بنده پرسنل ازمایشگاه بوده. بدلیل شرایط کرونای و بیماری زمینه ای ریوی دکترش از تاریخ یک خرداد براش استراحت نوشته. کارفرماشون متاسفانه تاریخ ۳۰ اردیبهشت براش ترک کار زده ایا میشه کاری کرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   یکی از ملزومات استفاده از مرخصی کرونا داشتن رابطه فعال بیمه ای است.
   با توجه به توضیحات شما، یک روز خلا وجود دارد که یا از طرف پزشک باید اصلاح شود یا از سمت کارفرما.
   کارفرما میتواند با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی موضوع را اطلاع داده و کارشناس سازمان در پرونده اصلاح کند.

 20. امین

  سلام وقت بخیر من بعد از ۱۰۹ روز از بیکاریم درخواست بیمه بیکاری دادم آیا ممکن است بیمه بیکاری بگیرم یا خیر؟۵ سال سابقه کار دارم

  1. بیمه بازار

   سلام
   مدت زمان معین شده برای اقدام جهت بیمه بیکاری حداکثر 30 روز پس از بیکاری است و اگر زمانی پس از این تاریخ اقدام کنید باید مدرکی ارائه دهید که این دیرکرد را موجه کند.
   معمولا این مدرک میتواند برگه بستری بیمارستان باشد.
   در غیر اینصورت به پرونده شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 21. آقاجانی

  سلام مجدد، مرخصی زایمان 9 ماهه جز سنوات حساب میشود یا خیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مدت زمان مرخصی زایمان در زمان بازنشستگی جزو سابقه شما محاسبه میشود و حقوق آن در بازنشستگی شما محاسبه میشود.
   اما در زمان اقدام جهت بیمه بیکاری جزو سنوات محسوب نمیشود.

 22. آقاجانی

  سلام، من در شرکت خصوصی حدود 10 سال و 4 ماه سابقه کار دارم. شهریور امسال (1400) زایمان میکنم و میخوام از دکترم نامه بگیرم که مرخصی زایمانم را شرکت از مرداد رد کند ، مشکلی که بعدا با تامین اجتماعی پیدا نمیکنم که یکماه قبل زایمانم مرخصی برام رد شده؟ و ضمنا تاریخ برگشت به کارم اول اردیبهشت 1401 خواهد بود که میخواهم با توافق شرکت برایم یکی دو ماه بیمه رد کند سپس اقدام کنم برای بیمه بیکاری ولی از یکی دو نفر شنیدم که بیمه اذیت میکند و میگوید حداقل یکسال باید از تاریخ برگشت به کار گذشته باشد بعد اقدام کنید برای بیمه بیکاری، واقعا همچین چیزی هست؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی پیش از زایمان میتواند حداکثر یک ماه پیش از زایمان باشد و با نظر دکتر ایرادی ندارد.
   آن طور که در قانون مشخص است پس از پایان مرخصی زایمان کارفرما باید شما را به کار بازگرداند و برای استفاده از بیمه بیکاری حق بیمه شما حداقل یک ماه پرداخت شود.
   اما نظر کارشناسان بیمه تامین اجتماعی متفاوت است و گاها در این مورد سخت گیری میکنند.

 23. تارا

  سلام من ۲۰ /۳ زایمان کردم کی باید برای تحویل و ارائه درخواست مرخصی زایمان مراجعه کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   هر زمان مدارک اعلام شده جهت دریافت مرخصی شما (شامل خلاصه پرونده بیمارستانی و مدارک زایمان و گزارش پزشک) کامل بود میتوانید حضورا به کارگزاری تامین اجتماعی و یا به صورت اینترنتی به میز خدمات غیر حضوری سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت نمایید.

 24. نرجس

  سلام.
  من یه ماه دیگه مرخصی زایمانم تموم میشه. ۸ سال سابقه بیمه دارم و در اخرین جایی که بیمه برام رد شده تا زمان زایمانم یه سال نشده چه جوری میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
  ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   بلافاصله پس از پایان مرخصی زایمان نمی‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.
   کارفرما باید پس از پایان مرخصی زایمان شما را به محل کار بازگرداند در غیر اینصورت باید به اداره کار مراجعه کنید.
   اما در صورتی که بخواهید از بیمه بیکاری استفاده کنید می‌توانید لازم است پس از پایان مرخصی حداقل یک ماه بیمه برای شما پرداخت شود.

 25. پ س

  سلام خسته نباشید
  1-آیا قانونی هست که مرخصی زایمان چه مقدار قبل از زایمان و چه مقدار بعد از زایمان باید استفاده شود ؟ مثلا نصف قبل از زایمان نصف بعد از زایمان ؟
  2- سئوال دیگه اینکه آیا بالافاصله بعد از مرخصی زایمان میشه از بیمه بیکاری استفاده کرد؟
  3- برای فرزند دوم هم 1 ماه (30روز ) پرداخت بیمه قبل از مرخصی زایمان کافیه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به قانون از ۶ ماه مرخصی حتما باید ۳ ماه آن پس از زایمان باشد اما می‌توانید تمام آن را پس از زایمان استفاده کنید.
   اما بلافاصله پس از پایان مرخصی نمی‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید چرا که کارفرما موظف است پس از پایان مرخصی شما را به محل کار بازگرداند.
   اما در صورتی که می‌خواهید از بیمه بیکاری استفاده کنید لازم است تا حداقل یک ماه حق بیمه پس از مرخصی برای شما واریز شود.
   طی یک سال قبل از مرخصی زایمان لازم است حداقل ۶۰ روز بیمه واریز کنید.

   1. علیزاده

    خوب اگر کارفرما حاضر نبود بعد از مرخصی زایمان نیرو رو برگردونه سرکار چی؟
    اگه نامه عدم نیاز بده حل میشه؟
    چون بهرحال اون هم برای این 9 ماه کسی رو جایگزین نیروش کرده دیگه

    1. بیمه بازار

     سلام
     بر اساس قانون وظیفه کارفرما این است که پس از مرخصی زایمان نیرو را به کار بازگرداند.
     اما اگر کارفرما اقدام به صدور نامه عدم نیاز نماید با مراجعه به اداره کار و پیگیری از مراجع قانونی میتوانید اقدام به دریافت بیمه بیکاری نمایید.

 26. پریناز

  سلام خسته نباشید. من دستیار دندانپزشکی هستم و ۳ سال سابقه کار و بیمه ۳۰ روزه تو همین مرکز رو دارم. میخوام بدونم آیا مرخصی زایمان همراه با حقوق شامل حال ماها که انقدر بیمه در ماه میریزیم میشه؟ممنون میشم توصیحات کامل رو بگین در این خصوص… ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   اصلی‌ترین شرط استفاده از مرخصی زایمان این است که در یکسال گذشته پیش از زایمان حداقل ۶۰ روز سابقه بیمه داشته باشید و در حین درخواست برای مرخصی زایمان مشغول به کار باشید.
   نیازی نیست این ۶۰ روز از یک طرف یک کارفرما بوده باشد.

 27. فهیمه

  باتشکر از شما، لطفا رااهنمایی فرمایید به کدام ماده یا تبصره قانون استناد کنیم تا برای دریافتش اقدام کنیم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بر اساس ماده ۵۹ قانون تامین اجتماعی غرامت ایام بارداری به شما پرداخت خواهد شد.
   پرداخت کمک هزینه زایمان نیز یکی از تعهدات بیمه تامین اجتماعی است که بسیاری از وجود آن آگاهی ندارند و آن را پیگیری نمی‌کنند.

 28. فهیمه

  باسلام آیا کمک هزینه زایمان مبلغی جدا از حقوق مرخصی زایمان می باشد.

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله، بیمه تامین اجتماعی مبلغی را تحت عنوان کمک هزینه زایمان پرداخت می‌کند که برای زایمان طبیعی و سزارین متفاوت است.
   در کنار این مبلغ، مبلغ دیگری تحت عنوان غرامت ایام بارداری بر اساس حقوق ۹۰ روز قبل از زایمان محاسبه می‌شود و در دوره مرخصی زایمان پرداخت می‌شود‌.

   1. سمیه

    سلام ببخشید چه مدت بعد باید اقدام کنیم برای گرفتن کمک هزینه؟ اخه من نمیدونستم کمک هزینه جدا از هزینه مرخصی زایمان هست و الان 3 ماهه از زایمانم گذشته.

    1. بیمه بازار

     سلام
     برای دریافت این مبلغ به دوره و مدت خاصی اشاره نشده است.
     پس از زایمان و یا در دوره مرخصی زایمان میتوانید برای دریافت کمک هزینه زایمان اقدام کنید.
     مبلغ کمک هزینه زایمان به حساب اعلام شده از طرف شما واریز خواهد شد.

 29. بیتا

  سلام
  من چند سالی تو یه شرکت کار کردم ولی قرارداد نداشتم و بیمه برام رد شده شهریور 99 زایمان کردم و از مرخصی زایمان استفاده کردم.اردیبهشت 9 ماهم تموم میشه و شرکت بجای من نیرو گرفته حالا میخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم و رییس شرکت میخواد برام قرارداد بنویسه ک بتونم بیمه بیکاری بگیرم اما نمیدونیم قراردادم باید تا چه زمان باشه.تا اخر مرخصی زایمان یا بیشتر؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید چون تا اخر خرداد بیشتر فرصت ندارم

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورت پایان قرارداد می‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.
   اما نکته اصلی را فراموش نکنید پس از پایان مرخصی زایمان نمی‌توان مستقیما تقاضای بیمه بیکاری کرد چرا که حداقل یک ماه حق بیمه از طرف محل کار شما باید پرداخت شود.

 30. مهدیه

  با سلام من کارمند رسمی یه اداره‌ی دولتی هستم و بیمه تامین اجتماعی دارم و اکنون در ماه هفتم مرخصی زایمان به سر می‌برم. رئیسم عوض شده و رئیس جدید به من گفتن برم اداره ولی هنوز دو ماه از مرخصی زایمانم باقی مونده. سوال من اینه آیا از لحاظ قانونی ایشون می‌تونند به من بگن که من برگردم اداره؟ فقط می‌خوام بدونم از لحاظ قانونی می‌تونه بگه برگرد؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   براساس قانون تا همین چند ماه گذشته مرخصی زایمان 6 ماه بوده و بنابر این قانون در صورتی که در زمان اقدام برای مرخصی زایمان برای 6 ماه اقدام کرده اید برای اجرا شدن قانون جدید 9 ماه باید حضورا به شعبه بیمه تامیت اجتماعی مراجعه کنید در غیر اینصورت مشمول جریمه عدم حضور از سمت کارفرما خواهید بود.

 31. زینب

  باسلام کارفرما من اسفندماه اخرین سابقه بیمه رد کرده باتوجه به اشعه ای که در محل کارم بود و من باردار بودم دیگه سرکار نرفتم و الان ۷خرداد هم میتونم درخواست بیمه بیکاری کنم وبعدش درخواست مرخصی زایمان؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری باید حداکثر تا 1 ماه (30 روز) پس از تعلیق از کار اقدام کنید و اگر این زمان بگذرد، به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.
   اما در مورد مرخصی زایمان شما حتما باید پیش از زایمان رابطه فعال بیمه ای داشته باشید (یعنی برای شما حق بیمه پرداخت شود).
   در صورتی که انجام کار برای شما آسیبی به همراه داشته باشد میبایست به پزشک معتمد مراجعه کنید و با دستور پزشک به شما مرخصی استعلاجی داده شود، در غیر اینصورت مشمول مرخصی زایمان نیز نخواهید بود.

 32. پ س

  سلام روزتون بخیر
  آیا مرخصی زایمان 9 ماهه برای کارکنان تامین اجتماعی تصویب شده ؟
  در صورتی که ازاتمام اولین مرخصی زایمان 6 گذشته باشد و دوباره باردار شده باشم یعنی فاصله دو فرزندم 11 ماه هست ، چطوری میتونم دوباره استفاده از مرخصی زایمان کنم ؟
  از همون محل کار قبلی که اولین مرخصی زایمانم از اونجا بوده باید بیمه برام پرداخت میشد؟یعنی فاصله دو مرخصی زایمانم همون محل کار قبلی باید بیمه برام میریختن؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   این قانون بعد از ۸ سال بالاخره به تصویب رسید و باید اجرایی شود که البته این موضوع به شرطی است که منابع مالی آن تامین شود.
   حتما لازم نیست فاصله بین دو زایمان در یک محل مشغول به کار باشید اما باید حتما رابطه فعال بیمه‌ای داشته باشید یعنی مشغول به کار بوده باشید و برای شما حق بیمه پرداخت شده باشد.

 33. نصیری

  سلام من آموزگار ابتدایی هستم ماهی ده روز برای من بمدت یکسال کارفرما بیمه رد کرده است الان باردارم وشهریور زایمان میکنم میخاستم تا شهریور بیمم رو ادامه بدم آیا چیزی برای من بعد از زایمان مثل بیمه بیکاری یا شیردهی تعلق میگیره؟!

  1. بیمه بازار

   سلام
   کمک‌هزینه زایمان یا مرخصی زایمان به افرادی تعلق می‌گیرد که در یک سال گذشته پیش از زایمان حداقل ۶۰ روز سابقه بیمه داشته باشند و تا پیش از زایمان مشغول به کار باشند و ارتباط آن‌ها با بیمه قطع نشده باشد.
   در صورتی که شرایط بیمه بیکاری داشته باشید، می‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید اما به صورت همزمان نمی‌توانید از بیمه بیکاری و مرخصی زایمان استفاده کنید.

 34. فرناز

  سلام من 12 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی از شرکت خصوصی دارم الان باردار هستم میخوام مرخصی زایمان بگیرم و بعد برگردم سرکار ولی اعتمادی به رئیس شرکت با شناختی که دارم نیست اگه بعد 6 ماه مرخصی زایمان منو قبول نکرد میتونم بیمه بیکاری بگیرم؟ یعنی از هردو میشه استفاده کرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   براساس قانون، کارفرما موظف است پس از پایان مرخصی زایمان کارمند را به کار گیرد.
   اگر از این موضوع سرپیچی کند با مراجعه به مراجع قانونی میتوان درخواست بیمه بیکاری کرد.
   برای استفاده از بیمه بیکاری پس از مرخصی لازم است تا حداقل یک ماه حق بیمه پس از پایان مرخصی زایمان برای شما پرداخت شود اما دقت داشته باشید که به صورت همزمان نمی توان از مرخصی زایمان و بیمه بیکاری استفاده کرد.

 35. زهره

  سلام وقت بخیر.من ۱۰اسفند ۹۹مرخصی زایمان ۹ماهم تموم شد.بلافاصله تقاضای بیمه بیکاری دادم ونامه عدم نیازم واز مدرسه غیرانتفاعی گرفتم(قراردادم بامدرسه تامهرماه ۹۹ بوده) .آیا بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. بیمه بازار

   سلام
   یکی از شرایط برقراری بیمه بیکاری پس از مرخصی زایمان این است که حداقل یک ماه پس از مرخصی برای شما حق بیمه پرداخت شود.
   اما در موارد خاص موضوع در کمیسیون مطرح می‌شود و با توجه به ماهیت شغل امکان موافقت وجود دارد.

 36. بهار

  سلام. من از دی ماه۱۳۹۹بمدت۱۸ماه در حال دریافت بیمه بیکاری هستم و الان باردار هستم سوالی که دارم آیا امکان اضافه شدن ۶ماه مرخصی زایمان برای من هست یاخیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که در زمان زایمان همچنان از بیمه بیکاری استفاده کنید می‌توانید درخواست استفاده از مرخصی زایمان را داشته باشید.
   توجه داشته باشید امکان استفاده همزمان از بیمه بیکاری و مرخصی زایمان وجود ندارد و در صورتی که مرخصی زایمان به شما تعلق گیرد، بیمه بیکاری شما قطع می‌شود.

 37. مهدی

  سلام خانم من بیمه بیکاری میگیره تاخردادماه اما زایمانش تو آخر تیر هست آیا مرخصی زایمان شاملش میشه

  1. بیمه بازار

   سلام
   کمک‌هزینه زایمان به افرادی تعلق می‌گیرد که در طول یک سال قبل از زایمان حداقل ۶۰ روز سابقه بیمه داشته باشند.
   اما استفاده از مرخصی زایمان در صورتی است که فرد ارتباط فعال بیمه‌ای داشته باشد یعنی یا شاغل به کار بوده و یا در حین استفاده از بیمه بیکاری باشد.
   با توجه به شرایطی که بیان کردید ارتباط فعال بیمه‌ای برای شما وجود ندارد.

 38. ثمين

  سلام من ٤ ماه سال ٩٩ بيمه رد كردن برام از محل كار والان دوباره به كار برگشتم و كارفرما برايم از فروردين بيمه رد كرده و باردار هستم و شهريور زايمان ميكنم، ايا مرخصي زايمان با حقوق شاملم ميشود؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله شرط اول استفاده از مرخصی زایمان، داشتن حداقل ۶۰ روز سابقه بیمه در طول یک سال پیش از زایمان داشته باشید.
   حقوق مربوط به این دوره نیز بر اساس حقوق ۳ ماه پایانی قبل از زایمان محاسبه می‌شود.

 39. مهسا

  سلام من ۹ ماه مرخصی زایمان داشتم و الان میخوام برای بیمه بیکاری اقدام کنم میخواستم ببینم حقوقی که برای بیمه بیکاری پرداخت میشه بر چه اساسی هست مصوب امسال یعنی ۱۴۰۰ یا بر اساس پولی که بیمه برای مرخصی زایمان پرداخت کرده محاسبه میشه ممنون میشم جواب بدین

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری پس از مرخصی زایمان لازم است حداقل یک ماه حق بیمه برای شما پرداخت شود و بعد اقدام کنید.
   حقوق بیمه بیکاری براساس میانگین حقوق ۳ ماه قبل از بیکاری محاسبه می‌شود و در صورتی که این مبلغ از پایه حقوق سال کمتر باشد، پایه حقوق پرداخت خواهد شد.

 40. فائزه

  سلام، من ده سال بیمه دارم، از فروردین امسال قراردادم تمدید‌نشد و من برای بیمه بیکاری ثبت‌نام‌کردم، سال ۹۴ شش ماه مرخصی زایمان داشتم، الان به من ۱۸ ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره یا اون ۶ ماه مرخصی زایمان ازش کم میشه و ۱۲ ماه بهم بیمه بیکاری پرداخت‌میشه؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان جزو مقاطع بیمه بیکاری محاسبه نمی شود و در صورتی که قبلا از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشید، تمام 18 ماه را دریافت خواهید کرد.
   برای مطالعه بیشتر درباره بیمه بیکاری پیشنهاد می کنیم مقاله “بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن” را هم مطالعه کنید.

 41. زینب

  سلام، تاریخ زایمان من اول بهمن بوده و محل کارم برای من اشتباها بهمن ماه رو بیمه رد کرده و اون ماه رو مرخصی استحقاقی رد میکنه،میخوام برای حقوق این ایام اقدام کنم میخواستم بدونم بیمه تامین اجتماعی بابت ۵ ماه حقوق میده یا اینکه امکان داره مرخصی من از اول اسفند لحاظ بشه و همون شش ماه رو حساب کنن با توجه به اینکه اون ماه استحقاقی برام رد شده نه استعلاجی

  1. بیمه بازار

   سلام
   این اشتباه از جانب کارفرما بوده و باید برای تصحیح آن اقدام نمیاد.
   کارفرما می‌تواند با ارائه مدارک، اشتباه خود را به بیمه اعلام کند تا سابقه شما اصلاح شود و حقوق مرخصی زایمان را دریافت کنید.

 42. مریم

  سلام، وقت بخیر، من دبیر دبستان غیرانتفاعی هستم، که زایمانم در ماه مهر هست، چون دبیر غیرانتفاعی هستم، سه ماه تابستون رو کار نمیکنم و بیمه رو خودم پرداخت میکنم، و دوباره از مهر بیمه با مدرسه هست، با این حساب من قبل از زایمان سه ماه بیمه رو خودم پرداخت میکنم، میخواستم بدونم میتونم از مرخصی زایمان استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان برای افراد شاغل به کار تعلق می گیرد و اگر شما قبل از زایمان حق بیمه خویش فرما پرداخت کنید امکان استفاده از مرخصی زایمان را نخواهید داشت.
   در صورتی که میخواهید از مرخصی زایمان استفاده کنید می توانید ابتدا پس از اتمام کار درخواست بیمه بیکاری ثبت کنید و در زمان زایمان تقاضای مرخصی زایمان دهید.

 43. جمالی

  سلام وقت بخیر، بنده ۱۰ سال و چند ماه سابقه بیمه دارم، تقریبا ۸سال پیش ۹ ماه از بیمه بیکاری استفاده کردم ، درحال حاضر بادرام و میخوام از مرخصی زایمان استفاده کنم، آیا بعد از مرخصی زایمان میتونم بیمه بیکاری بگیرم و اگر امکان پذیر است چه مدت به من تعلق میگیرد،
  سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   سلام
   مرخصی زایمان فقط به افرادی که در حال حاضر مشغول به کار هستند پرداخت می‌شود.
   در صورتی که شما از مرخصی زایمان استفاده کنید، پس از آن نمی‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید مگر آنکه برای شما بعد از مرخصی زایمان حداقل یک ماه حق بیمه پرداخت شود و پس از آن درخواست خود را برای بیمه بیکاری ثبت کنید.
   به شما بین ۱۸ تا ۲۶ ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد که ۹ ماه از آن کسر خواهد شد.

 44. روما

  سلام خسته نباشید من 3 تا سوال دارم.1-مرخصی زایمان از بعد از زایمان شروع می شود یا قبل از آن هم می شود مرخصی رفت؟2-می خواستم بدونم حقوق مرخصی زایمان چطوری حساب می شود براساس پایه حقوق است یا براساس حقوق دریافتی؟و اینکه اگر بعد اتمام مرخصی زایمان برای بیمه بیکاری اقدام کنم حقوق دوره بیمه بیکاری چگونه محاسبه می شود؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   زمان آغاز مرخصی زایمان همزمان با متولد شدن فرزند است، اما با تائید پزشک این زمان می تواند از یک ماه قبل از زایمان نیز آغاز گردد اما به عنوان مرخصی استعلاجی.
   حقوقی که در دوره مرخصی زایمان پرداخت می شود نیز بر اساس دو سوم آخرین حقوق شما پرداخت می شود.
   نکته مهم این است که پس از اتمام مرخصی زایمان نمی توان درخواست بیمه بیکاری داد و باید حداقل پس از اتمام مرخصی یک ماه سابقه کار و پرداخت حق بیمه داشته باشید و حقوق نیز بر اساس میانگین 3 ماه پایانی حقوق شما محاسبه خواهد شد.

 45. ابراهیمی

  سلام خسته نباشید آیا بعد از استفاده از مرخصی زایمان از محل کار استعفا بدهیم حقوق مرخصی زایمان توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت میشود یا باید حتما یک ماه بیمه رد شود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای استفاده از مرخصی زایمان نیازی به استعفا از محل کار نیست و در صورت ارائه مدارک پزشکی می توانید از مرخصی زایمان استفاده کنید و پس از اتمام دوباره به محل کار بازگردید.
   یک ماه سابقه بیمه پس از مرخصی زایمان در صورتی است که بخواهید بعد از اتمام مرخصی زایمان از بیمه بیکاری استفاده کنید.

 46. ابراهیم پور

  سلام خسته نباشید طاعاتتون قبول. بنده مرخصی زایمانم 28 فرودین 1400 تموم میشه میخواستم برای بیمه بیکاری بعد مرخصی زایمانم اقدام کنم چون نمیتونم بچه رو تنها بزارم. با این حال سوال بنده این است که باید من چندماه سرکار برم که بیمه رد بشه که برای بیمه بیکاری بگیرم یا بلافاصله بعد اتمام مرخصی زایمان میشه از کارفرما نامه ترک کار گرفت و بیمه بیکاری استفاده کرد؟ و اینکه من 7 سال سابقه چندماه بیمه بیکاری مشمولم میشه. ممنون از پاسختون

  1. بیمه بازار

   سلام
   بعد از اتمام مرخصی زایمان کارفرما باید شما را در محل کار بپذیرد و درغیر اینصورت باید جهت دریافت بیمه بیکاری به مراجع قانونی مراجعه کنید.
   اما اگر می‌خواهید بدون مشکل از بیمه بیکاری استفاده کنید، باید پس از مرخصی زایمان حداقل یک ماه حق بیمه شما پرداخت شود و قبل از اقدام برای بیمه بیکاری حداقل یکسال با احتساب مرخصی زایمان حق بیمه شما پرداخت شده باشد.
   در ضمن باتوجه به سابقه شما، در صورت تاهل تا ۱۸ ماه به شما بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

 47. محمدی نیا

  سلام،من الان از بیمه بیکاری استفاده می کنم و تا یک ساله دیگه هم بیمه بیکاری تعلق میگیره حالا باردار هستم و مرخصی زایمانم با بیمه بیکاری هم پوشانی داره. می خواستم بدونم مرخصی زایمان هم برا من حساب میشه و بیمه بیکاری 6 ماه هم اضافه میشه یا نه

  1. بیمه بازار

   سلام
   شما می توانید دزمانی که از بیمه بیکاری استفاده می کنید تقاضای استفاده از مرخصی زایمان را داشته باشید، اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیمه بیکاری شما در این صورت از زمان آغاز مرخصی زایمان قطع خواهد شد و پس از استفاده از مرخصی زایمان دیگر نمیتوانید دوباره تقاضای ادامه بیمه بیکاری را داشته باشید.
   پس می توانید براساس شرایط خودتان بین ادامه دادن بیمه بیکاری و یا درخواست مرخصی زایمان انتخاب کنید.

 48. حمیده

  سلام وقت به خیر . من 17 سال سابقه بیمه دارم . و قراردادم تا پایان خرداد ماه بیشتر نیست و از الان اعلام کردن که تعدیل نیرو دارن . می خوام بدونم پرداخت مقرری بیمه بیکاری تا سال گذشته 55% حقوق دریافتی و بیمه ای فرد بوده ولی امسال 80% اون 55% حداکثر پرداخت می شود . این موضوع صحت دارد.؟ و آیا منبعی هست که مراحل دقیق اداری تشکیل پرونده بیمه بیکاری اومده باشه .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. بیمه بازار

   سلام
   بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، با توجه به سابقه و نحوه پرداخت حق بیمه (به صورت مستمر بوده یا وقفه داشته است)، مبلغ بیمه بیکاری بین 55% تا 80% میانگین حقوق سه ماه آخر شما محاسبه خواهد شد.
   برای مطالعه بیشتر راجع به بیمه بیکاری میتوانید مقاله “بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن” را مطالعه فرمایید.

 49. خانم شجاع

  سلام من تیر ماه زایمان کردم و تا دی ماه مرخصی زایمان گرفتم ایا با این وقفه ای که افتاده الان میتونم واسه بیمه بیکاری اقدام کنم با پنج سال سابقه بیمه

  1. بیمه بازار

   سلام
   دوره مرخصی زایمان به نوعی دوره تعلیق از کار محسوب می‌شود.
   بعد از اتمام این دوره کارفرما باید شما را به کار بازگرداند و اگر این کار انجام نشود شما باید به هیئت حل اختلاف وزارت کار مراجعه کنید و در صورت تایید شورا شما مشمول بیمه بیکاری خواهید بود.
   اما توجه کنید تا یک ماه پس از اتمام مرخصی باید برای بیمه بیکاری اقدام کرد.

 50. Mahya

  آیا سابقه ده ماه قبل از مرخصی زایمان میشه ک بیمه بیکاری گرفت؟

  1. بیمه بازار

   اگر بعد از مرخصی زایمان برگشت به کار بخورید و همان زمان کارفرما نامه عدم نیاز برای شما بزند ، بله می توانید بیمه بیکاری دریافت کنید.

 51. شیرین

  سلام خسته نباشید، من زایمانم اردیبهشت ماه هست اما با وجود ویروس کرونا میخوام از استعلاجیم از اول فروردین استفاده کنم میخواستم ببینم میشه بعدش هم از ۶ ماهم استفاده کنم هم کمک هزینه رو دریافت کنم یا باید از فروردین برم سر کار؟؟؟
  بعد از ۶ ماه یا ۹ ماه استعلاجی تموم بشه و شرکت نامه عدم نیاز بده میشه بلافاصله از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

  1. بیمه بازار

   مرخصی زایمان از زمان زایمان محسوب می شود. بله بعد از اتمام مرخصی و برگشت شما به کار می توانید از بیمه بیکاری استفاده نمایید. (در صورتی که کارفرما اعلام کنند دیگر به شما در محل کار نیاز ندارند)

 52. گندم

  سلام
  من 18 ماه بیمه بیکاری دریافت کردم بعدش مشغول به کار شدم و بیمه شدم و الان باردارم می خواستم بدونم من میتونم بعد از هشت ماه که زایمان کردم بیمه مرخصی زایمان دریافت کنم ؟
  خیلی برام لطفا جواب بدین با تشکر
  این بار دوم جواب شو نگرفتم🙏🙏🙏

  1. بیمه بازار

   بله می توانید.

 53. گندم

  سلام
  من 18 ماه بیمه بیکاری دریافت کردم بعدش مشغول به کار شدم و بیمه شدم و الان باردارم می خواستم بدونم من میتونم بعد از هشت ماه که زایمان کنم بیمه مرخصی زایمان دریافت کنم ؟
  خیلی برام لطفا جواب بدین با تشکر

  1. بیمه بازار

   بله می توانید.

 54. ارزو

  سلام سابقه بیمه من ۱۹ ماهه ولی بینش یه وقفه سه ماهه افتاده آیا مشکلی تو سابقه بیمه ام پیش میاد یا خیر

  1. بیمه بازار

   سابقه شما برای بیمه بیکاری یا بازنشستگی بر اساس تعداد روزهای پرداخت حق بیمه محسوب می شود .

 55. Rog

  سلام بعد از مرخصی زایمان اگه کارفرما پذیرش نکنه مشکلی برای کارفرما به وجود میاد؟ جریمه اینا میشه یا نه؟ چون کارفرما امکانش رو نداره که برگردونه منو

  1. بیمه بازار

   می تونن برگشت کار بزنن اما شما سریع نامه عدم نیاز بگیرید و درخواست بیمه بیکاری کنید. یا سریع استعفای خود را اعلام فرمایید.

 56. صالحي زاده

  سلام من الان در دوراني هستم كه بيمه بيكاري مي گيرم چون محل كار قبليم منحل شده. از فروردين كه زمان پرداخت بيمه بيكاريم تموم ميشه دوباره سر كار مي رم. اما ارديبهشت زمان زايمانم هست. من در اين مدت مي تونم از حقوق مرخصي زايمان استفاده كنم؟

  1. بیمه بازار

   برای دریافت مرخصی زایمان ، باید حداقل 60 روز بیمه در یکسال گذشته از سمت شرکتی برای شما واریز شده باشد .

 57. سمانه

  سلام دقیقا چندماه باید بیمه باشید تازایمان که تعلق بگیره دوماه یا6ماه

  1. بیمه بازار

   ظرف یک سال پیش از زایمان، حق بیمه ۶۰ روز کار را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشید.

 58. نگار

  آیا در صورت گرفتن بیمه بیکاری در صورت شاغل بودن می توان از مرخصی زایمان گرفت

 59. مهری نوربخش

  میخاستم بدونم پرداخت کمک هزینه بارداری به چه صورت هست چون اصلا من نمیدونستم؟! و اینکه من تیر ماه زایمان کردم الان ۶ماه هم از مرخصی زایمان من گذشته

  1. بیمه بازار

   سلام
   این کمک هزینه برای زایمان طبیعی ۱۵۰ هزار تومان و برای زایمان سزارین ۲ میلیون تومان هست و شرایط پرداخت کمک هزینه بارداری به این صورت هست که:
   در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشید.
   در مدت مرخصی، مشغول به کار نباشید و دستمزدی دریافت نکنید.
   در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشید.
   زایمان شما مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

 60. مینا

  با سلام،من قبل از مرخصی زایمانم سیزده ماه سابقه بیمه دارم ولی هشت ماه اول کارکرد 20 روز برام رد شده و پنج ماه آخر 30 روز،بعدش شش ماه رفتم مرخصی زایمان،یعنی در کل 19 ماه بیمه دارم،بیمه بیکاری شامل من ميشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام اگر با این حسابی که گفتین در اخرین کارگاهی که مشغول بودین 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارین میتونین از بیمه بیکاری استفاده کنین

 61. فهیمه

  سلام وقت بخیر
  ۱سال قبل از بارداری، حداقل ۶۰ روز حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

  من از اول ابان ماه 96 بیمه دارم و اول مرداد امسال دوران بارداری من هست یعنی به من تعلق نمیگیره؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام با توجه به شرایط خیر

  2. لیلا

   حتی اگه شما مرداد زایمان کرده باشین با این حساب حداقل 10ماه سابقه بیمه دارین و بیمه بارداری بهتون تعلق میگیره