خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

بررسی مراکز پرداخت خسارت بیمه: این قسمت بیمه البرز

0 1,660

یکی از اهداف بیمه‌بازار شفاف‌سازی فضای بازار بیمه در ایران است. در این  گزارش به سراغ مرکز پرداخت خسارت بیمه البرز رفتیم تا با نحوه و روند پرداخت خسارت شرکت بیمه البرز آشنا شویم، با ما همراه باشید:

در خیابان خرمشهر، نرسیده به خیابان عشقیار، مرکز پرداخت خسارت بیمه البرز قرار دارد. در آنجا علاوه بر پرداخت خسارت­‌های مالی شخص ثالث و بدنه، کارشناسی و پرداخت خسارت­‌های جانی و دیه نیز انجام می‌­شود. به همین دلیل، بر اساس گفته نگهبان مجموعه، شلوغ‌ترین مرکز پرداخت خسارت بیمه البرز در تهران همین مرکز است؛ که با توجه به همین موضوع، این مرکز در روزهای جمعه نیز فعالیت دارد.

در روز پنجشنبه، ۱۳ دی ماه، برای تهیه گزارش از این مرکز به آنجا مراجعه کردیم. حیاط به نسبت کوچکی در جلوی ساختمان آن بود که ماشین‌ها برای کارشناسی و ارزیابی خسارت در آنجا پارک می­‌کردند. ظرفیت این محوطه در حدود ۱۰ خودرو بود، به همین دلیل اگر تعداد مراجعین بیشتر می­‌شد، به ناچار باید در خودروهای خود بیرون از مجموعه صبر می­‌کردند تا بتوانند به داخل حیاط بروند.

❇️ دریافت خسارت بدون مراجعه و معطلی

در همین ابتدا مصاحبه با یک آقا و خانم را شروع کردیم. آن­ها برای دریافت خسارت بیمه‌بدنه خودرو به آنجا مراجعه کرده بودند و می­‌گفتند ما همه مدارک لازم را از طریق تلگرام برای کارشناسان ارسال کردیم؛ و برای دریافت خسارت و چند امضا به اینجا آمدیم. ” تنها یک مشکل وجود داشت که چون منزل ما در غرب تهران بود، ترجیح می­‌دادیم که به یک مرکز خسارت در غرب تهران برویم، اما به ما گفته شد که فقط باید به همین مرکز مراجعه کنیم.”

وقتی وارد ساختمان بشوید، در سمت راست، اطلاعات مجموعه وجود دارد که افراد را در مورد مراحل دریافت خسارت راهنمایی می­‌کند. کمی جلوتر، سمت چپ، اتاقی است که مراحل دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث در آنجا انجام می‌­شود و کارشناسان در آنجا حضور دارند. میزها دور اتاق به نحوی چیده شده‌اند که برای اتمام فرآیند تعیین خسارت و دریافت چک باید به ترتیب از میز اول شروع کرد و به همین ترتیب اتاق را دور بزنید تا کارتان به اتمام برسد. افراد پس از تحویل فرم­های مربوطه، می‌­توانند به بیرون از سالن بیایند و در محلی که برای نشستن و پرکردن فرم­ها درنظر گرفته شده، آن­ها را تکمیل کنند. در طبقه دوم ساختمان هم، فضایی کاملا آرام و مرتب بود که واحدهای مدیریت و کارشناسی دیه آنجا قرار داشت.

 

❇️ انتخاب تعمیرگاه براساس نظر زیان­‌دیده

در همان محلی که برای نسشستن مراجعین و پرکردن فرم­ها در نظر گرفته‌­اند، بر روی یک بنر، تعمیرگاه­‌های طرف قرارداد بیمه البرز معرفی شده­‌اند. البته، هیچ الزامی برای مراجعه به این تعمیرگاه‌­ها نیست و زیان­‌دیدگان در انتخاب تعمیرگاه­‌های خود، صاحب اختیار هستند. اما اگر صاحب خودرو زیان‌دیده به این تعمیرگاه­‌ها مراجعه کند قطعا با مبلغ پرداختی بیمه به او، تعمیرگاه آسیب‌دیدگی خودرو را برطرف خواهد کرد.

گزارش نحوه پرداخت خسارت شرکت بیمه آسیا را  حتما بخوانید.

❇️ مدت زمان انتظار

این مرکز دو کارشناس تعیین خسارت مالی ثالث دارد و روند اداری با توجه به ساختاری که برای طی همه مراحل در یک اتاق درنظر گرفته­‌اند سریع پیش می‌رود. از آنجا که برای مردم تخمین اینکه مراجعه به بیمه برای تعیین و دریافت خسارت چقدر طول می­‌کشد، تصمیم گرفتیم تا زمان حضور مراجعین را نیز بررسی کنیم. درست همزمان با ورود به مرکز دریافت خسارت، دو گروه برای دریافت خسارت مالی شخص ثالث به آنجا مراجعه کردند. در تمامی مراحل دریافت خسارت، آن­ها را همراهی می­‌کردیم تا علاوه بر زمان حضور آنها، به طور کامل از وضعیت مراحل تشکیل پرونده و دریافت خسارت مالی شخص ثالث اطلاع پیدا کنیم. روند کار خیلی روان و منطقی طی می­‌شد و کلیه مراحل از ابتدا تا زمان دریافت خسارت، در حدود چهل دقیقه تا یک ساعت زمان ­برد.

❇️ رضایت از مبالغ پرداختی

در مورد مبلغ پرداخت خسارت نیز باید گفت که مراجعه‌کنندگان، از این وضعیت رضایت کامل داشتند. خانومی که صاحب خودروی جک j5 آسیب دیده بود می‌گفت، ” من برای صافکاری خودرو، به سراغ یک صافکار درجه یک رفتم که بخاطر مهارتی که دارد، دستمزد او نسبت به بقیه بالاتر است. هزینه صافکاری ماشین ۴۵۰ هزار تومان بود که ما درنهایت توانستیم صافکار را با ۳۵۰ هزار تومان راضی کنیم. من هم از شرکت بیمه دقیقا همین ۳۵۰ هزار تومان را به طور کامل دریافت کردم.”

آقای دیگری در آنجا حضور داشت که می‌گفت من می­‌خواهم ماشینم را برای تعمیر به نمایندگی ببرم. مبلغ خسارت توسط کارشناس خودرو ارزیابی شد و خسارت را به من پرداخت کردند. فکر می­‌کنم خسارت تعیین شده منطقی باشد؛ اما کارشناس تعیین خسارت گفت که اگر مبلغ خسارت بیشتر از چک پرداختی باشد، این مساله را خود او با تعمیرگاه خودرو برطرف خواهد کرد.

گزارش‌های دیگر بیمه‌بازار را دنبال کنید!

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۲ از ۵ / تعداد نظرات: ۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.