کدام شرکت های بیمه بهتر و سریعتر خسارت پرداخت می‌کنند؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب شرکت بیمه مناسب، نحوه پرداخت خسارت، زمان رسیدگی به شکایت و رعایت انصاف در ارزیابی خسارت است. در بیمه ثالث، ما عملا با بیمه مقصر سروکار داریم، ولی در بیمه بدنه ماشین، بیمه عمر و حوادث و بیمه مسافرتی  و… با بیمه‌نامه‌های خودمان سروکار داریم، این‌جاست که پرداخت به‌موقع و عادلانه اهمیت پیدا می‌کند؛ در اکثر موارد، ما اقدام به خرید بیمه می‌کنیم، تا در مواردی که به آن احتیاج داریم از ما به خوبی حمایت کند. حال اگر شرکتِ بیمه، در موقع پرداخت خسارت، آن‌طور که انتظار داریم پرداخت نکند یا آن‌قدر روند پرداختش طولانی باشد که از گرفتن خسارت صرف‌نظر کنیم، عملاً خرید بیمه چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد؟ در این مقاله قصد داریم نحوه پرداخت خسارت و رسیدگی به شکایت شرکتهای بیمه را بررسی کنیم تا بتوانید با چشم‌باز خرید کنید.

بیمه بهتر و پرداخت خسارت

جدول عوامل رضایت‌مندی به ترتیب رتبه در تأمین رضایت

رتبه عوامل رضایت‌مندی به ترتیب رتبه در تأمین رضایت سطح رضایت
۱ سادگی و سرعت صدور ۴٫۳۶۸
۲ پاسخگویی ۴٫۱۸۲
۳ دانش کارکنان ۴٫۱۷۹
۴ محیط فیزیکی ۴٫۱۳۶
۵ کیفیت ارتباط با مشتری ۴٫۰۰۰
۶ سادگی و سرعت (خسارت) ۳٫۸۷۵
۷ تناسب شرایط بیمه‌نامه با نیاز مشتری ۳٫۸۷۰
۸ ارائه اطلاعات مناسب به مشتری (صدور) ۳٫۸۰۹
۹ رضایت مالی (حق‌بیمه پرداختی) ۳٫۷۴۵
۱۰ تبلیغات صحیح ۳٫۶۷۱
۱۱ ارائه اطلاعات مناسب به مشتری (خسارت) ۳٫۵۴۷
۱۲ رسیدگی به شکایات ۳٫۵۱۱
۱۳ رضایت مالی (مبلغ خسارت دریافتی) ۳٫۳۸۸

در جدولِ بالا همان‌طور که می‌بینید، پایین‌ترین رتبه مختص به مبلغ خسارتِ دریافتی است. یعنی مردم کمترین رضایت را از نحوه پرداخت خسارتِ شرکت‌های بیمه داشته‌اند. طی تحقیقاتی که انجام‌شده، مردم همیشه کمتر از مبلغی که انتظار داشتند، خسارت دریافت کردند که همین مهم‌ترین عامل نارضایتی‌شان است.

جدول رتبه شرکت‌ها در شاخص‌های مربوط به پرداخت خسارت

شرکت بیمه رسیدگی به شکایات رضایت از مبلغ خسارت دریافتی سادگی و سهولت پرداخت خسارت
ایران ۱ ۲ ۲
آسیا ۳ ۳ ۱
البرز ۱۵ ۱۹ ۱۵
دانا ۲ ۴ ۳
معلم ۴ ۶ ۴
پارسیان ۱۰ ۸ ۵
رازی ۱۳ ۵ ۶
کارآفرین ۱۴ ۱۵ ۱۳
سینا ۱۱ ۹ ۸
ملت ۷ ۱۳ ۹
دی ۶ ۱۱ ۱۰
سامان ۱۲ ۱۸ ۱۴
نوین ۸ ۱۲ ۱۱
پاسارگاد ۵ ۱۴ ۷
میهن ۹ ۱۰ ۱۲
ما ۱۸ ۷ ۱۶
آرمان ۱۷ ۱۶ ۱۹
تعاون ۱۶ ۱ ۱۸
سرمد ۱۹ ۱۷ ۱۷

.

سادگی و سهولت پرداخت خسارت

شاخص بعدی که تأثیر زیادی بر انتخاب ما دارد، سادگی و سهولت پرداخت خسارت است، سادگی و سهولت یعنی تعداد مراکز پرداخت خسارت زیاد و در دسترس باشد، یعنی روند اداری خسارت گرفتن سخت و وقت‌گیر نباشد. همه ما که خریدار بیمه هستیم؛ توقع داریم موقعی که به آن احتیاج داریم، بدون بروکراسی‌های اضافی اداری، بتوانیم به‌راحتی از بیمه‌مان استفاده کنیم. در این شاخص بهترین رتبه را شرکت آسیا و بعد ایران و دانا دارند. پس اگر کم‌حوصله‌اید و از روندهای طولانی اداری خسته‌اید این ۳ شرکت را در بین انتخاب‌هایتان قرار دهید.

شاخص رسیدگی به شکایات مشتری

گزارش شکایات شرکت‌های بیمه به تفکیک شرکت بیمه و رشته بیمه‌ای، هرماه بر روی وب‌سایت بیمه مرکزی قرارگرفته و شما می‌توانید از نحوه عملکرد شرکت‌های بیمه باخبر شوید و سپس انتخاب کنید. در جدول بالا بهترین رتبه در این شاخص، به شرکت بیمه ایران و بعد شرکت بیمه دانا و بیمه آسیا تعلق دارد. یعنی اگر از این شرکت‌ها شکایتی داشته باشید، کمتر از ۶ روز به آن پاسخ داده می‌شود.

تمامی این شاخص‌ها در سایت بیمه بازار اعمال‌شده و قابل‌رؤیت است. با مراجعه با سایت بیمه‌بازار امکان مقایسه همه‌ی بیمه‌ها از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه زلزله، آتش سوزی و بیمه عمر را در یک قاب خواهید داشت. بعد از مقایسه، می‌توانید بیمه مورد نظر خود را انتخاب، خریداری و سپس با ارسال رایگان تحویل بگیرید.


حتما بخوانید:

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی

نظر یا پرسش خود را بنویسید

16 نظر
 1. حمیده

  سلام بیمه رازی چند درصد از هزینه دارویی بیماران سرطانی را پرداخت میکند؟؟ممنون میشم پاسخ دهید.

  1. بیمه بازار

   سلام
   قرارداد بیمه تکمیلی رازی به صورت گروهی و برای ارگان ها است و به صورت انفرادی ارائه نمیشود.
   میزان پرداختی بیمه در قرارداد های گروهی بر اساس توافق سازمان شما با شرکت بیمه است و میزان آن در قرارداد بیمه تکمیلی ذکر شده است و مبلغ ثابتی نیست.

 2. امین

  سلام
  لطفا میشه مزایای بیمه بدنه رو کامل بگید.مثلا اگه ماشین دزدیده شه بیمه بدنه پرداخت میکنه؟منظورم اینه چه مزایایی اعم از تصادف و غیر تصادف داره؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بدنه با توجه به نوسانات قیمت خودرو یکی از بیمه های لازم برای هر خودرویی است.
   این بیمه علاوه بر اینکه خسارت های بدنه خودرو را جبران میکند، در صورت سرقت لوازم و سرقت درجای خودرو نیز با کسر فرانشیز خسارت پرداخت میکند.
   برای آشنایی بیشتر میتوانید “آشنایی با بیمه بدنه خودرو؛ معرفی و شرایط اولیه (قسمت اول)” را نیز مطالعه کنید.

 3. حسین

  با سلام . بنده بیمه بدنه فول دانا را دارم بر اثر سقوط درخت روی ماشین دچار خسارت شده‌ام اما بیمه خسارت وارده را پرداخت نمیکند و می‌گوید باید از شهرداری بگیری . پس بیمه بدنه برای چیست.بیمه دانا سر بنده کلاه گذاشت دوستان مواظب باشید از بیمه دانا استفاده نکنید.

  1. بیمه بازار

   بیمه بدنه تنها در زمان تصادف محاسبه می گردد. خسارت وارده را از شهرداری منطقه پیگیری نمایید.

 4. بیگی

  اصلا شرکتهای بیمه در ایران فلسفه اصلی تاسیس خودشون رو فراموش کردن خیال میکنن باید هلپ پول بگیرن و موقع خسارت ای دلشون به رحم اومد بعد 100 بار رفت و آمد یکچیزی بزارن کف دستت انگار مردم گدا هستند در صورتی که همه جای دنیا با یک تلفن خسارت پرداخت میشه اینجا باید بجنگی و شکایت به بیمه مرکزی و دادگاه ببری و کلی وقت بزاری که خسارتت رو بگیری همشون هم یکی از یکی بدترن من شخصا برای خسارت در موارد مختلف به بیمه ایران.تعاون.دانا. ارمان و سامان تا حالا کارم افتاده و یکبار نشده که راحت و بی دردسر پرداخت کنند الان هم حدود 6 ماهه که یک خسارت درمان رو که زیر 1 میلیون هم هست بیمه سامان پرداخت نمیکنه به بهانه های مختلف…بیمه مرکزی هم دایم میگه رسیدگی میشه(بخوانید موشک فضا میشه !!)خلاصه من یکی که دیگه بجز موارد مجبوری دیگه بیمه رو گذاشتم کنار مواردی که احتیاطه احتیاط میکنم غیر اون هم پولی رو که میخام بدم بیمه مزارم خودم کنار اگر خسارتی خوردم که میدم نشد هم پولم سرجاشه بهتر از منت کشیدن و التماس هست برای چیزی که حقته

 5. علی اصغر خوشبختی

  سلام.من‌۳‌تا ماشینم رو بیمه بدنه پارسیان کردم.و الان رفتم‌ بیمه پارسیان تا خسارتی که ماشینم وارد شده بگیرم ولی فقط الافم میکنن.ترو خدا از بیمه پارسیان استفاده نکنید.بیمه پارسیان یعنی ضایع کردن حق شما.یا بهتون خسارت نمیدن یا یک دهم خسارت وارده رو میدن یا انقدر میبرن میارن که خودتون پشیمون باشید .شعبه بیهقی بیمه پارسیان بدترین هست که اقای خالصی یا اخلاصی سرپرستشه که متاسفانه همه ازشون شاکی‌هستن و مردم رو اذیت میکنه

 6. farhad

  بیمه اسیا بدترین بیمه
  الان سه ماهه دنبال گرفتن دیه هستم با بهانه های واهی از تشکیل پرونده خودداری می کنن با اینکه دادگاه حکم نهائی داده
  بهترین روش دریافت خسارت از بیمه شکایت از بیمه تو دادگاه است تا همه بیمه تو را بدن هم جریمه دیرکرد و هزینه های دادگاه

 7. فرشید عباسی

  فقط از بیمه البرز خدمات نگیرید .مخصوصا در خسارات بالا دنبال کوچکترین مدرک ناقصی هست که پرداخت نکند. خدا شاهده بدون غرض میگویم. هر بیمه انتخاب کنید به جز البرز

 8. فرشید عباسی

  حدود سیزده سال با بیمه البرز کار کردم البته هیچ خسارتی نداشتم .باد از سیزده سال تصادف شدید کردم حدود دوبست میلیون تومان خسارت داشتم که مرا تهدید کردند صحنه سازی کردی و ما پرداخت نمی کنیم. خدا شاهده اصلا چنین نیست .البته از طریق دادگاه دارم شکایت میکنم .رتبه شرکت البرز در پرداخت خسارت عدد پانزده هست .در صورتی که آسیا یک و ایران دو هست و بقیه مثلا چهار و پنج و … و البرز بدترین حالت ممکن ذاره .
  مردم ایران حواستون به بیمه باشه .مخصوصا البرز
  خدا پشت و پناهتون باشه

  1. Seyedali

   من هميشه بيمه بدنه ماشينموبيمه ايران ميزدم ولي متاسفانه يه تصادف باسگ داشتم كه حدود٦٠ميليون به ماشينم خسارت واردشد كه خودبيمه ايران كارشناسي كرد٦٠ميليون تعين خسارت كرد ولي گفتندكه چون مدل ماشينم پايين هست ماشينم بنزمدل٢٠٠٨بود فقط هزينه تعميرپرداخت ميكنند اونم ٩ميليون بيشترنميدن خلاصه بيشترهم ندادند وماشين من حدود٥٠ميليون هزينش شد درستش كردم ولي بيمه ايران باكثركرانچي واين چيزاكلاهفت ميليون وخورده اي بيشترپرداخت نكرد تازه اولش كه متهمم كردندبه صحنه سازي يك ماهي دوومدنم يكي نيست بگه چطور وقتي ميخاين بيمه بدنه صادركنيدپول كامل روميگيريد چرا همونجانميگيدماشين شمامدل پايين هست كمترپرداخت كنيد…اين يه شيوه كلاهبرداري متاسفانه ولي كيه كه رسيدگي كنه حرج ومرجه

 9. Ali

  برای اخذ نمایندگی جنرال، بعداز بیمه ایران،کدام بیمه بهتر است؟

  1. پیمان

   سلام نوین

 10. فرامرز

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون یک سوال داشتم تو این جدول مقایسه انواع شرکت بیمه هرچی اون عدد امارشون بالا میره یعنی بهترن یا بدتر؟

  1. بیمه بازار

   سلام مثلا در شاخص رضایت از پرداخت خسارت کسی که رتبه یک رو داشته بهترین عملکرد رو داشته و کسی که رتبه ۱۹ رو داره بدترین عملکرد رو داشته