نحوه شکایت از شرکت بیمه

می‌توانید شکایت‌تان از شرکت بیمه را در سامانه رسیدگی به شکایات بیمه‌مرکزی ثبت کنید!

از شرکت بیمه‌تان شکایت دارید؟ دیرتر از حد معمول خسارت پرداخت می‌کند؟ از میزان پاسخگویی و عملکرد شرکت بیمه‌تان راضی نیستید؟ بیمه‌مرکزی اقدام به راه‌اندازی سامانه رسیدگی به شکایات بیمه‌گذاران کرده تا بیمه‌شدگان، همچنین زیان‌دیدگان با مراجعه به وب‌سایت بیمه‌مرکزی، شکایت خود را به راحتی پیگیری کنند.

✴️ اگر راضی نیستید شکایت کنید!

حتماً شنیده‌اید که گرفتن خسارت از شرکت‌های بیمه، شبیه عبور از هفت‌خان رستم با کفش آهنی است. صف‌های طولانی، رفت‌وآمدهای بی‌مورد، برای گرفتن خسارت و دیه این روزها آن‌قدر شاکی دارد، که بیمه‌مرکزی اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای برای رسیدگی این موضوع کرده است! البته این خدمت جدید نیست و از سال ۹۳ اجرا شده و کمک زیادی برای انتخاب شرکت بیمه مناسب به همه ما کرده است. متوسط زمان پاسخگویی به این شکایت‌ها از ۷۳ روز به کمتر از ۶ روز کاهش پیدا کرده، یعنی اگر شما در این سامانه از شرکت بیمه‌تان شکایت کنید، کمتر از ۶ روز به آن رسیدگی می‌شود که این بسیار خوب است!

✴️ برای شکایت از شرکت بیمه باید چکار کنیم؟

به سایت بیمه‌مرکزی مراجعه کنید. داشتن اطلاعاتی از قبیل کد‌ملی، تاریخ تولد، شماره پرونده خسارت، شماره بیمه‌نامه، آدرس و شماره تلفن همراه الزامی است. تمامی مراحل شکایت کردن را با عکس برای‌تان توضیح می‌دهیم.

 

بعد از خواندن قوانین مربوط به شکایات بیمه‌مرکزی، قسمت ثبت شکایت را انتخاب کنید👇🏻

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 حالا نوبت انتخاب نوع شکایت است. در این قسمت شما می‌توانید شکایت خود را از شرکت‌های بیمه، نمایندگان بیمه، کارگزاران و حتی صندوق تامین خسارت‌های بدنی ثبت کنید.

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 در قسمت بعد مشخصات بیمه‌نامه‌تان را وارد کنید! اطلاعاتی مانند شرکت بیمه، شماره بیمه‌نامه، عنوان بیمه‌نامه ( برای مثال بیمه ثالث، بدنه، عمر…).

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 کد ملی، تلفن، موبایل، استان و شهر، تاریخ تولد و آدرس خود را در این قسمت وارد کنید.

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 اینجا نوبت طرح شکایت است! کافیست موضوع شکایت خود را اعم از خسارت جانی، خسارت مالی، خسارت، صدور وارد کنید! در قسمت طرح شکایت هرچه دل‌تان می‌خواهد بنویسید!

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 در قسمت مستندات، فایل‌های لازم را بارگذاری کنید و به مرحله تایید نهایی بروید!

شکایت از شرکت بیمه

👈🏻 در این قسمت با پیام شکایت شما با موفقیت ثبت شد، مواجه می‌شوید! کد رهگیری‌تان را یادداشت کنید. بعد از آن می‌توانید به قسمت پیگیری شکایت بروید تا از نتیجه شکایت‌تان مطلع شوید! البته کد پیگیری به شماره همراه‌تان فرستاده می‌شود!

شکایت از شرکت بیمه

بیمه‌بازار اولین سامانه مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه‌ شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه زلزله و بیمه عمر است که به شما مشتریان عزیز، این فرصت را می‌دهد تا تمامی شرکت‌های بیمه را تنها با چند کلیک از هر لحاظ مقایسه کنید در صورت تمایل بخرید و با ارسال رایگان درب منزل‌تان تحویل بگیرید!

 

نظر یا پرسش خود را بنویسید

45 نظر
 1. حبیب

  با سلام من سال ۹۸ ماشین فروختم سال ۹۹ باز خریدم از اون یکی ماشین ۱۰ سال تخفیف دارم رفتم امسال بیمه کنم از صفر شروع کردم بیمه ماشین من رفته بیمه چابهار الان واسه من الحاقیه نمیزنه چه باید بکنم ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که قبل از دی ماه سال 99 زمان تمدید بیمه نامه بوده باشد، بیمه احتمالا با تخفیف ها برای خریدار خودرو تمدید شده و شما تخفیف نخواهید داشت.
   در اینصورت شما برای خودرو جدید از تخفیف 0 شروع به بیمه پردازی خواهید کرد.
   اما نگران نباشید با خرید و تمدید بیمه نامه خود از طریق “صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه بازار” علاوه بر استفاده از تخفیف بیمه نامه، مبلغی کمتر از نرخ محاسبه شده پرداخت کنید.

 2. حبیب

  سلام من پارسال ماشینمو بیمه کردم برگه بیمه صادر کرده از من پول گرفته امسال ک بیمش تموم شده استعلام گرفتم بیمه پارسالم اصلن نیست ثبت نشده این اتفاق عادیه؟؟ الانم میخام بیمه کنم نمیتونم میگن اطلاعاتت تو بیمه مرکزی ثبت نشده نامه زدیم باید کد یکتا بیاد و این داستانا لطفا اگه میتونین کمک کنین

  1. بیمه بازار

   سلام
   شما میتوانید با مراجعه به بیمه مرکزی از نماینده بیمه ای که اقدام به صدور بیمه نامه سال قبل شما نموده شکایت کنید.
   اما توجه داشته باشید که در هنگام خرید و تمدید بیمه نامه از نمایندگی های معتبر اقدام نمایید.
   با تمدید بیمه نامه خود از طریق “صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه بازار” علاوه بر پرداخت مبلغی کمتر از نرخ محاسبه شده از اعتبار بیمه نامه خود نیز اطمینان داشته باشید.

 3. علی داد

  سلام خسته نباشید پدر من بازنشسته تامین اجتماعی و بیمه آزاد پرداخت کرده الان چندسال هست که بیمه تکمیلی آتیه سازان میباشدیعنی ازحقوق ایشان که ۲نفرمیباشندپدرومادرم ماهیانه حق بیمه کسرمیشودولی هیچگونه هزینه عمل جراحی ویزیت وحتی دارو راتقبل نمیکندپس برای چی ازحقوق حق بیمه دریافت میکنندمن بایدخسارت این چندسال ازکجاوبه کجاشکایت کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه تکمیلی به تمام بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق میگیرد و با اطلاع از بیمه طرف قرارداد هرسال میتوانید به مراکز طرف قرارداد آن شرکت بیمه مراجعه کنید و یا هزینه های درمانی را به شرکت بیمه ارائه کرده و هزینه ها را دریافت کنید.
   در صورتی که شرکت بیمه از پرداخت خسارت سرباز زد میتوانید به سازمان تامین اجتماعی و یا شعبه بیمه خود مراجعه کنید‌.

 4. مهرداد خزائلی

  سلام، اینجانب ماشینی که خریداری کردم لیزینگی بوده وحدود 9سال خودم ماشین را بیمه کردم بدون اینکه خسارتی به بیمه وارد کنم وقبل از دی ماه سال 99 سند وتعویض پلاک انجام داده ام ولی متاسفانه کل تخفیفات من را برداشته شده چطور از حق و حقوقات قانونی بیمه خود دفاع کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که خودرو را به صورت اقساطی خریده اید و پلاک به نام شما اما در رهن شرکت بوده، در این صورت تخفیف ها به شما تعلق دارد و میتوانید به بیمه مرکزی مراجعه کنید.
   اما در صورتی که پلاک به نام شما نبوده و بعدا به نام شما شده، در این صورت بنا بر این گذاشته شده که شما مالک خودرو نبوده اید و نمیتوانید تخفیف ها را منتقل کنید.
   توجه داشته باشید در هر زمان میتوانید بیمه خود را با مبلغی کمتر از حق بیمه محاسبه شده از “صفحه خرید بیمه شخص ثالث” بیمه بازار خریداری کنید.

   1. مهدی

    سلام من ماشینم رو برج دو سال نود ونه خریدم همون موقع هم تعویض پلاک کردم ماشین هم‌تا برج نه همون سال بیمه با شصت درصد تخفیف داشت منم رو حساب همین تخفیف ماشین رو خریدم امروز از بیمه حکمت با من تماس گرفتن که صاحب قبلی ماشین الحاقیه گرفته و شصت درصد تخفیف رو به خودش انتقال داده و شما باید مبلغ یک میلیون دویست و هفتاد تومن بدید.پرس جو کردم گفتن از اسفند نود و نه این قانون رو گذاشتن در حالی که من نه ماه قبل ماشین رو خریدم این کجای عدالته به نظرتون؟؟؟

    1. بیمه بازار

     سلام
     قانون جدید هرچند از دی ماه 1399 اطلاع رسانی شده اما از سال 1397 اجرایی شده است و مالکین میتوانستند تخفیف ها را با الحاقیه برای خود نگه دارند.
     متاسفانه به دلیل اطلاع رسانی ضعیف بسیاری از خریداران خودرو در این موضوع متضرر شده اند.
     اما شما میتوانید با تمدید بیمه نامه خود از طریق “صفحه خرید بیمه نامه شخص ثالث بیمه بازار” مبلغ کمتر از نرخ محاسبه شده بیمه را پرداخت کنید.

 5. علی پناهی

  باسلام بنده یه ماشین مدل ۹۰ تمام تخفیف بای خانمم درماه ۸سال۹۹خریدم سندبنام شدولی بیمه تا ماه۴سال۱۴۰۰ مانده حالاقانون جدیدکه بعدمعامله یعنی اسفند۹۹ ابلاغشده لطفاراهنماییم کنید این یک ظلم است

  1. بیمه بازار

   سلام
   این قانون باید هر ساله اجرا میشده و اما تخفیف‌ها با رضایت فروشنده و خریدار منتقل میشد.
   اما در دی ماه سال ۹۹ و با اطلاع‌رسانی محدود توسط بیمه مرکزی با جدیت اجرا شده است.
   برای راهنمایی بیشتر می‌توانید با پشتیبانی بیمه‌بازار با تلفن 91311100-021 تماس حاصل نمایید.

 6. محمود

  سلام بنده ماشین داشتم تابستان فروختم بعد ماشین خریدم.به علت کرونا نتوانستم تعویض پلاک کنم و واسه تعویض پلاک ده روز وقت گذاشته بود بعد رفتم تعویض پلاک قبول نکردن گفتن وقت تعویض پلاک گذشته الان هم صاحب قبلی ماشین نمیاد وکالت تعویض پلاک بده تا الان موندم ..بعدش بیمه اش داره تموم میشه رفتم بیمه میگن تخفبف نداری موقع خریدن بخاطر تخفیف بیمه کلی قیمت بالا خریدم راهنمای کنیید کجا مراجعه کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بنابر قوانین جدید بیمه شخص ثالث که از دی ماه سال 99 اجرایی شده است، تخفیف های بیمه نامه برای مالک خودرو محفوظ است و با انتقال مالکیت تخفیف ها منتقل نمی شود.
   با توجه به اینکه تمدید بیمه نامه شما بعد از اجرایی شدن این قانون است تخفیف ها به شما منتقل نخواهد شد.

 7. reza 8592

  باسلام ماشین کشنده را بیمه البرز بدنه کردم در برگه تحویلی من عدم اعمال قاعده نسبی درج شده ولی بعد از اینکه تصادف کردم و مقصر هم بودم از پشت به یه کامیون دیگه زده بدوم حالا شرکت بعد یک سال میگه نه عدم اعمال قاعده نسبی ۲۰درصد می باشد به شرکت مراجعه کردم اشتباه سیستمی هستش اعمال ما ده می کنند با توجه به اینکه مبلغ خسارت که توسط خود شرکت برآورد شده خیلی مبلغ ناچیزی پرداخت می کنن کارشناسان محترم راهنمایی بفرمائید

  1. بیمه بازار

   سلام
   باید دقت داشته باشید در صورتی که قیمت خودرو در طی دوره بیمه افزایش پیدا کند، شما باید بیمه را مطلع کرده و برای بیمه نامه الحاقیه با قیمت جدید خودرو دریافت کنید.
   در غیر اینصورت حتی اگر در بیمه‌نامه عدم اعمال قاعده نسبی درج شده باشد، باز هم خسارت بر اساس قیمت قبلی پرداخت می‌شود.

 8. غلامرضا شعبانی مهر

  سلام.بنده حدود ۱۹ سال است که بابت بیمه خودرو سالانه هزینه بیمه خودرو پرداخت نموده ام.
  طی این نوزده سال حتی یک بار هم از بیمه خسارتی دریافت نکرده ام.
  اخیراً جهت بیمه خودرو به نمایندگی مراجعه و درخواست بیمه خودرو را داشتم.
  در کمال نا باوری اظهار نمودند طبق قانون جدید شما هیچ تخفیفی ندارید و باید از صفر شروع کنی.
  این چه قانونی است که امثال بنده را ندیده است.

  1. بیمه بازار

   سلام
   در قانون جدید تخفیف عدم خسارت بیمه نامه ها با پلاک منتقل می شود.
   یکی از دلایلی که امکان دارد این قانون شامل شما نشود، این است که بیمه خودرو قبلی شما قبل از تاریخ اجرایی شدن این قانون به اتمام رسیده باشد و شما اقدامی برای انتقال آن نکرده باشید.
   و یا پلاکی که بر روی این خودرو است با پلاک خودروی قبلی متفاوت باشد.
   پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با شرایط انتقال تخفیف ها مقاله “نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث” را مطالعه کنید.

 9. navid

  سلام.من سرباز بودم طی حادثه ای گونه و بینی و استخوان چشمم شکست. الان 5 ماه خدمتم تموم شده و بیمه مربوطه همش این ماه و ماه بعد میکند.دفترچه بیمه سربازی من هم ابطال شده پس من چگونه شماره بیمه ام را وارد کنم؟!
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  1. بیمه بازار

   از طریق شرکت بیمه باید پیگیری کنید.

 10. داود اسلامی

  سلام وخسته نباشید
  من در خرداد ۹۸ واژگونی موتور سیکلت داشتم که دونفر بودیم و هر دو مصدوم شدیم نفر دوم از من شکایت واز بیمه دهی دریافت کرد من به علت طول درمان زیاد در۲۳فروردین پزشک قانونی نظریه نهایی را صادر کرد، من هم به علت شکایت نداشتن از بیمه نامه پزشک قانونی را به بیمه تحویل دادم بدون تکمیل پرونده گفتن که به سلامت خودمون باهات تماس میگیریم و حداقل هم یک ماه طول می کشه.
  سوالی این بود که آیا این رفتار بیمه قانونی هست ؟وباید منتظر بمونم؟ یا این که باید پیگیر باشم وبه چه نحوی برای پیگیری کنم.
  ممنون میشوم اگه راهنمایی فرمایید🙏

  1. بیمه بازار

   بله بیمه نامه باید تحویل په پزشک قانونی داده شود.

 11. مرتضی فریدونی

  سلام من یک سمند دوگانه سوز کارخانه ۹۶ داشتم که آتش میگیره در تاریخ ۹۸/۰۸/۱۱ همه مدارک رو میبرم بعد در تاریخ ۹۸/۱۰/۰۲ به من خسارت رو میدم بعد که من امضاء کردم پرونده از جایی به دستم میرسه که داخل آن نوع ماشین رو زدن سمند ال ایکس ننوشتن سمند ای آف سون دوگانه سوز در حالی که در بازار فرق این دو ۳۰ میلیون تومان است حال با این مدرکی که دارم میتوانم کاری کنم با تشکر ۰۹۱۲۹۵۴۳۳۰۴ تورو خدا کسی منو راهنمایی کنه من با این ماشین در اسنپ و تبسی کار میکردم حالا بیکار شدم نمی تونن با این پولی که بیمه داده یه پراید بخرم

 12. علی

  چرا بیمه ازپرداخت خسارت ها تفره میره؟؟من درسال۹۷ تصادف کردم درسال۹۸قانون عوض شده الان بیمه نه طبق قانون قدیم میده نه جدید.من توان پرداخت ۱۰۰میلیون راندارم.چرا هروقت بیمه گرون میشه درجا میگیرن ولی به ضررش باشه کلا بیخیال میشه؟

 13. حمید

  سلام چندوقت پیش تصادف کردم و بینی من شکست و پزشکی قانونی هم تایید کرده اما اداره بیمه قبول نکرده میخواستم بدونم همچین حقی دارن ؟

  1. بیمه بازار

   برای این مورد باید شرایط به صورت دقیق بررسی گردد. با این اطلاعات نمی شود نظری داد.

 14. رامین

  سلام.من درسال ۹۷تصادف کردم باتوجه به روند دادگاهی حکم تازه صادر شده ایا میتوانم ازقانون جدیدکه افزایش مالی بیمه خودرو هست استفاده کنم؟لطفا راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   اگر حکم دادگاه طبق قانون 97 باشد، امکان پذیر نیست

 15. دریا۶۸

  سلام من ماشیمو بیمه کردم و۳۰۰تومن نقد دادم و۲۰۰تومن هم قسط دوماهه ۱۰۰؛اولین قسط ۱برج ۱۰ بود اما امروز با زور وتهدید۲۰۰تومن رو یکجا ازم گرفت؛باید به کجا شکایت کنم؟

 16. مسعود لطیفی

  با سلام
  من بیمه تکمیلی سامان دارم
  همسرم باید لوزه عمل کنه ولی معرفی نامه به بیمارستان نمیدن و میگن دزشک معتمد تشخیص داده که مشکل از قبل بوده و شامل بیمه نمیشه . ۷ ماه از تاریخ شروع بیمه میگذره . پزشک معالج میگه خودشون ویزیت کنن کاملا مشخصه مشکل تازه پیش اونده ولی متاسفانه زیر بار نمیرن و جواب هم نمیدن . در واقع نمیخوان زیر بار هزینه برن .

  1. بیمه بازار

   باید این مورد را با خود بیمه سامان درمیان بذارید تا دقیق تر پیگیری شود.

 17. مجید

  من برای سرویس مدارس الحاقیه خواستم ازجای که بیمه کردم بیمه دانا در تبریز از من پول خواست در حالی که هیچ کس هزینه ای نداده من شکایت دارم لطفا رسیدگی کنین

 18. علی

  سلام
  میخواستم بپرسم اگه در بیمه سامان برای استخدام رفتم وبعد از استخدام برگه انصراف رو پر کردم و بیمه سامان 15 میلیون چک ضمانت رو بعد از 6 ماه پس نده آیا میتونیم از بیمه مرکزی بر علیه این بیمه شکایت کنیم من هر چقدر بهشون میگم چک من رو بدین هی امروز و فردا میکنن و میگن نگران نباشید بهتون پس میدیم،الان من باید چکار کنم؟

 19. یعقوب حسینی

  سلام من خانه ام را نزد بیمه کوثر بیمه کردم البته من کارمند بانک هستم‌ و بانک به صورت کلی از فیش حقوقی ما مبلغی کم می‌کند و به حساب بیمه می‌ریزد در حادثه سیل شهرستان پلدختر در لرستان خانه من تخریب شد و بیمه فقط 3850000تومان به من پرداخت کرد در حالی که خسارت وارده خیلی بیشتر از این مبلغ بود باید چه کار کنم

  1. بیمه بازار

   سلام. همون طوری که در مطلب توضیح داده شده، با مراجعه به سایت بیمه مرکزی شکایت خودتون رو از شرکت بیمه ثبت کنید و در قسمت شرح شکایت میزان خسارت رو عنوان کنید. شکایت شما وارد نوبت رسیدگی میشه.

 20. پوریا امیری

  سلام درباره بیمه توسعه تو رو خدا گزارشی شما تهیه کنید
  ما که دستمون به جایی نمی رسه همش امروز و فردا میکنن
  من خودم به شخصه شده 5 سال همش میگن برو خونه بهت میدیم
  دادگاه کللنتری دادسرا خود بیمه شهرستان خود بیمه توسعه تهران هیچکی جواب نمیده ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام بله متاسفانه بیمه توسعه به مشکلات شدید خورده. حتما در مورد بیمه توسعه و مشکلاتش مینویسیم. ممنون که نظرتون رو گفتین

   1. جواد

    سلام کارشناس رسمی دادگستری خسارت خودروی من رو ۱۰ میلیون تومان اعلام وشورای حل اختلاف به بیمه ملت جهت پرداخت با مدارک کامل ارسال کرده ولی بیمه میگه ۶ میلیون بیشتر پرداخت نمیکنه.آیا بیمه میتواند حکم قضایی رو اجرا نکنه؟

    1. بیمه بازار

     با سلام
     خیر

  2. بیمه بازار

   من جایی دیدم که گویا باید به سایت بیمه ایران برید برای مشکلات دریافت خسارت بیمه توسعه

   1. علی اصغر خوشبختی

    سلام .من بیمه بدنه پارسیان دارم.ترو خدا بیمه پارسیان رو انتخاب نکنید.به راحتی حقتون رو ضایع میکنن.من الان خسارت دیدم.ولی پولم رو بهم نمیدن و علکی میخان الافم کنن.بیمه پارسیان یعنی هیچی و ضایع کردن حق

 21. هادی

  من نقص عضو شدم ، یه سال میشه ولی بیمه پولمو نداده ،چیکار کنم

  1. بیمه بازار

   سلام حتما به بیمه مرکزی برید و شکایتتون رو مطرح کنید تا سریعا رسیدگی بشه

 22. ایرج نوروزپور

  ماشین من در شهرستان تصادف و زیان دیده کوپن بیمه با مدارک و مبلغ ۲۷۰۰۰۰۰تومان کارشناسی و از من امضا گرفته شد وبه استان ارسال شده ولی بعد از ۳۳روز مبلغ۲۲۰۰۰۰۰تومان واریز شدبعدش تماس گرفتم چرا اینقدر کم واریز شده پاسخ داد شهرستان مجدد کم کرده مگر میشه بعد از کارشناسی و امضا گرفته بعد از یکماه ۵۰۰۰۰۰تومان کم کند اداره بیمه جواب درستی نمیده خواهش میکنم بررسی نمایید

  1. بیمه بازار

   سلام چنین حقی رو ندارند شما باید از شرکت بیمتون شکایت کنید.