چه زمانی کروکی کشیدن در تصادف لازم است

کروکی کشیدن یکی از مهم‌ترین مسائل در هنگام بروز تصادف است. شاید راننده‌ای وجود نداشته باشد که در طول رانندگی خود تصادف را تجربه نکرده باشد. فرقی نمی‌کند تصادف سنگین باشد و یا سبک، شما مقصر باشید و یا طرف مقابل، قطعاً اطلاع از قوانین به شما کمک می‌کند در زمان بروز حادثه بهترین واکنش را داشته باشید.

در این مقاله ضمن پاسخ به این سوال که کروکی تصادف چیست قوانین مربوط به تصادفات رانندگی و شرایط کروکی کشیدن را بررسی خواهیم کرد.

کروکی تصادف چیست؟

گزارشی که مأمور راهنمایی و رانندگی از صحنه تصادف تهیه می‌کند، کروکی نام دارد. کروکی مهم‌ترین مدرک برای نشان دادن مقصر و تعیین خسارت طرفین در تصادف است. نکته‌ی مهمی که در مورد کروکی کشیدن ماشین وجود دارد این است که برای تهیه‌ی آن خودروهای حادثه دیده نباید از محل خود حرکت کنند.

اگر خودتان و یا اطرافیانتان دچار سانحه اتومبیل شدید، بهتراست بدانید اگر خسارت مالی زیر 16 میلیون تومان است و  تصادف منجر به جرح نشده است، نیازی به کروکی کشیدن ماشین نیست، (البته با رضایت طرفین) شما می‌توانید از بیمه شخص ثالث خسارت خود را دریافت کنید.

در ادامه توضیح خواهیم داد، چه زمانی نیاز به کروکی کشیدن در تصادف داریم  و شرایط پرداخت خسارت با کروکی در بیمه‌نامه شخص ثالث چیست.

از ابتدای فروردین ۹۶ بنا به دستور بیمه مرکزی ایران همه‌ی شرکت‌های بیمه موظف‌اند، بیمه شخص ثالث را با تعهدات مالی حداقل ۷ میلیون و تعهدات بدنی ۲۸۰ میلیون بدون ارائه‌ی کروکی صادر کنند. البته این مبلغ هر ساله تغییر می‌کند. برای مثال مبلغ تعهدات مالی بدون کروکی در سال 1400، 16 میلیون تومان است.

حداکثر استفاده از کروکی تصادف

قبل از رسیدن مأمور نیروی راهنمایی و رانندگی به هیچ وجه اجازه‌ی تغییر در صحنه‌ی تصادف را ندهید زیرا حتی یک تغییر کوچک ممکن است مأمور را برای کروکی کشیدن ماشین به اشتباه بیندازد و طرف مقصر به درستی تشخیص داده نشود.

در صورتی که اتومبیل شما با اشیاء، انسان و یا حیوانات برخورد کرده است، در صورتی که ممکن است منتظر رسیدن افسر راهنمایی و رانندگی بمانید تا کروکی دقیق و کامل از صحنه تصادف ترسیم شود. این کروکی برای دریافت خسارت از بیمه‌ی بدنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کروکی تصادف

دو نوع کروکی وجود دارد که قوانین مربوط هر کدام متفاوت است:

1- کروکی سازشی

زمانی که خسارات تصادف در سقف تعهدات بیمه باشد، افسر راهنمایی و رانندگی کروکی سازشی ترسیم کرده و اطلاعات مربوط به تصادف در آن درج می‌شود. در هنگام مراجعه به بیمه برای دریافت خسارت حتماً باید کروکی سازشی را به همراه داشته باشید. کروکی سازشی در مواقعی که به هیچ کدام از طرفین خسارات جانی وارد نشده باشد رسم می‌شود.

2- کروکی غیر سازشی تصادفات

کروکی غیر سازشی در دو صفحه تنظیم می‌شود و اطلاعاتی که در آن درج می‌شود مفصل‌تر شامل اطلاعات مربوط به سایر خودروها، عابران و همچنین مشخصات رانندگان است. در صفحه‌ی دوم این گزارش مشخصات کامل افسر راهنمایی و رانندگی و شرح وقوع حادثه ذکر می‌شود.

کروکی غیر سازشی برای مواردی است که خسارات برآورد شده بیشتر از سقف تعهدات بیمه بوده و یا لازم باشد اختلاف بین رانندگان و میزان خسارات در دادگاه حل و فصل شود. در صورت وقوع خسارت جانی حتی اگر خسارت مالی در حد سقف تعهدات بیمه باشد، حتماً باید کروکی غیر سازشی رسم شود.

چه زمانی کروکی کشیدن در تصادف لازم است؟

 • یکی از طرفین مدارک لازم رانندگی مانند بیمه‌نامه، گواهینامه را نداشته باشد.
 • زمانی که یکی از طرفین در حرکت دنده عقب باشد.
 • زمانی که حادثه منجر به جراحت، صدمه بدنی و یا فوت باشد.
 • زمانی که یکی از طرفین یا هردو موتور سیکلت باشد.
 • زمانی که یکی از طرفین وسیله نقلیه سنگین باشد.
 • زمانی که یکی از طرفین تصادف وسیله نقلیه نظامی باشد.
 • زمانی که تصادف چند مرحله‌ای باشد، یعنی وسیله نقلیه بعد از برخورد با وسیله دیگر به جدول، درخت، … برخورد کند.
 • زمانی که تصادف با شی‌ء ثابت مانند درخت، تیر چراغ برق، وسیله نقلیه خاموش و … باشد.​
 • در صورت پیوسته بودن بیمه نامه یکی از طرفین با سال قبل.
 • مبلغ خسارت وارد شده به خودروی از مقدار مشخصی که توسط بیمه تعیین شده است بیشتر باشد (این مبلغ برای سال 1400، 16 میلیون تومان است).
 • حداقل ۲۰ روز از زمان صدور بیمه‌نامه طرفین تصادف گذشته باشد.

آیا بیمه بدون برگه کروکی، خسارت را پرداخت می‌کند؟

در برخی شرایط بیمه بدون برگه‌ی کروکی خسارت را پرداخت می‌کند. یکی از این شرایط کمتر بودن خسارت از سقفی است که بیمه به عنوان خسارت بدون کروکی کشیدن مشخص کرده است. سقف خسارت بدون کروکی کشیدن در سال 1400، 16 میلیون تومان مشخص شده است. البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این مبلغ ممکن است در بیمه‌های مختلف متفاوت باشد.

شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه

 • فرد خسارت دیده باید ظرف مدت ۵ روز به مرکز پرداخت خسارت مراجعه کند.
 • همراه داشتن اصل کروکی
 • اصل و کپی کارت خودرو، بیمه‌نامه، گواهینامه مربوط به زیان‌دیده
 • اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر برای خودروی زیان دیده همراه بیمه‌گذار باشد.
 • تکمیل فرم درخواست رسیدگی به خسارت.
 • اصل کوپن بیمه شخص ثالث راننده مقصر.
 • اصل یا تصویر گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس یا گزارش کارشناس هیات منتخب قضایی.

نکته‌ی مهم: در صورتی که تصادف منجر به جرح و خسارت جانی شده باشد، و یا خسارت به اموال دولتی وارد شده باشد، (گارد ریل، درخت، تیر چراغ برق و…)، برای دریافت خسارت از بیمه، حضور مقصر حادثه در اداره بیمه الزامی است.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. محمود

  بسیار مفید و خوب بود. سپاسگزارم

 2. محسن

  چقدر عالی و خلاصه،ممنون