بیمه عمر پس از فوت به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

بیمه عمر پس از فوت بر اساس میزان حقِ بیمه و سال‌هایی که حق بیمه پرداخت شده به ذینفعی که بیمه‌شده مشخص کرده است پرداخت می‌شود. اما بیمه عمر پس از فوت به چه کسی تعلق می‌گیرد؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه این پست از مجله بیمه بازار با ما همراه باشید.

بیمه عمر پس از فوت به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

در اکثر بیمه‌ها فرد نمی‌تواند اقوام درجه دو خود را برای دریافت بیمه عمر تعیین کند ولی در برخی بیمه‌ها معرفی دوستان یا خیریه‌ها مجاز است. در صورتی که فردی برای دریافت غرامت فوت معرفی شده باشد، او از نظر شرکت بیمه فردی است که غرامت را دریافت خواهد کرد و در صورتی که فرد بیمه‌شده کسی را برای دریافت این غرامت مشخص نکرده باشد، وراثان فرد فوت شده می‌توانند این غرامت بیمه عمر را دریافت کنند.

آیا چند نفر می‌توانند بیمه عمر دریافت کنند؟

شرکت‌های بیمه از بیمه‌شده‌ای که در بیمه عمر سرمایه‌گذاری می‌کند درخواست می‌کنند تا برای دریافت اندوخته بیمه‌نامه، فردی از اقوام درجه یک به شرکت بیمه معرفی شود کند. بیمه‌شده می‌تواند افراد مختلف یا بیش از یک فرد را معرفی کند و همچنین اولویت دریافت و سهم هر فرد را نیز تعیین کند. بیمه‌شده با اعلام اسامی،‌ اولویت‌بندی و همچنین تعیین سهم هر فرد میزان دریافت غرامت هر فرد را مشخص می‌کند.

در صورتی که بیمه‌شده در بیمه‌نامه عمر خود نام کسی را اعلام نکرده باشد، اندوخته بیمه عمر او بر اساس قانون ارث و میزان مشخص شده در قانون به ورثه قانونی تعلق خواهد گرفت. بنابراین بیمه عمر پس از فوت به کسی که خود فرد فوت شده معرفی کرده پرداخت می‌شود و اگر فردی از سوی او مشخص نشده باشد این مبلغ به ورثه تعلق می‌گیرد.

مقالات دیگر  اپلیکیشن تامین اجتماعی خدمتی نو از تامین اجتماعی

بیمه عمر به چه اشخاصی تعلق می‌گیرد؟

بیمه عمر در درجه اول به ذی‌نفعان تعلق می‌گیرد. بیمه عمر پس از فوت فرد به فرد یا افرادی که نام آن‌ها در بیمه‌نامه ذکر شده است پرداخت می‌گردد.

ذی‌نفع بیمه عمر کیست؟

به‌طور کلی بیمه عمر به ذی‌نفع پرداخت می‌شود؛ ولی ذینفع کیست؟ به فردی که بیمه‌گذار به عنوان دریافت‌کننده اندوخته بیمه عمر خود معرفی کرده است ذی‌نفع می‌گویند. ذی‌نفع فردی است که در فرم درخواست شرکت بیمه از سوی بیمه‌شونده به عنوان ذی‌نفع معرفی شده تا پس از پایان مدت بیمه یا فوت او اندوخته بیمه عمر به او تعلق گیرد.

منع قانونی برای معرفی فردی غیر از وراث وجود ندارد ولی قوانین شرکت‌های بیمه در این مورد با یکدیگر متفاوت است و برخی اجازه مشخص کردن فردی غیر از اقوام درجه یک یا ورثه را نمی‌دهند. برخی از انواع بیمه عمر اجازه معرفی فردی غیر از اقوام درجه یک را به عنوان ذی‌نفع می‌دهند و می‌توان حتی دوستان را در بیمه‌نامه ذی‌نفع تعیین کرد.

تقسیم اندوخته بیمه عمر بین ذینفعان چگونه صورت می گیرد؟

بیمه‌شده می‌تواند در زمان قرارداد بیمه عمر خود نام افراد (ذی‌نفعان) و سهم هر یک را مشخص کند. در صورتی که ذی‌نفعان اعلام شده باشند و سهم هر کس مشخص باشد، شرکت بیمه موظف است مطابق با قرارداد، سهم هر کس را پرداخت کند ولی در صورتی که ذی‌نفعان اعلام شده باشند ولی سهم هر کس مشخص نباشد، شرکت بیمه مبلغ غرامت با اندوخته بیمه عمر را بین ذینفعان به شکل مساوی تقسیم می‌کند.

بیشتر بخوانید: بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی؟

پیگیری بیمه عمر متوفی 

اگر بیمه‌شده فردی را برای دریافت اندوخته بیمه عمر خود پس از فوت معرفی نکرده باشد، این اندوخته مطابق قانون ارث میان وراث قانونی فرد تقسیم می‌شود.

اگر فردی به عنوان ذی‌نفع معرفی شده باشد وراث قانونی نمی‌توانند از اندوخته بیمه‌شده پس از فوت استفاده کنند، ولی در صورتی که ذی‌نفع مشخص نشده باشد تقسیم بیمه عمر بر اساس قانون ارث است و لزوما سهم ورثه با دیگری برابر نیست.

مقالات دیگر  ۲۰ نکته مهم برای یک فروشنده‌ی جوان بیمه

مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است؟ 

میزان اندوخته بیمه عمر یا غرامت بیمه عمر یا مبلغی که پس از فوت به بازماندگان یا ذی‌نفعان پرداخت می‌شود به نوع بیمه عمر، مدت بیمه شدن بیمه‌شده و همچنین مبلغ حق بیمه بستگی دارد و در بیمه‌های عمر مختلف این رقم متفاوت است. بیمه عمر فوت بر اثر حادثه ۱ تا ۳ برابر مبلغ بیمه عمر پس از فوت به صورت عادی است و این رقم نیز با توجه به نوع بیمه عمر مشخص می‌شود.

مراحل دریافت بیمه عمر متوفی

مراحل دریافت بیمه عمر متوفی به شرح زیر است:

 • پر کردن فرم در خواست خسارت فوت
 • ارائه اصل بیمه‌نامه و الحاقیه‌های آن
 • ارائه گواهی سازمان ثبت احوال
 • ارئه نظریه پزشک مهالج و پزشک قانونی
 • ارائه شناسنامه و کپی برابر اصل وارث
 • ارائه گزارش حادثه

شرایط پرداخت بیمه عمر به بازماندگان چیست؟

ذکر اسم فرد به عنوان ذی‌نفع در شرایطی که بیمه‌گذار نام کسی را برای دریافت غرامت فوت اعلام کرده باشد برای دریافت بیمه عمر پس از فوت کافی است. درصورتی که فرد، یکی از وراث قانونی فرد فوت شده باشد در مواردی که ذی‌نفع اعلام نشده است به صورت قانونی (مطابق تقسیم اموال و دارایی در قانون ارث) از غرامت بیمه عمر سهم می‌برد.

بهتر است نوع بیمه عمری که حق‌بیمه‌ای مناسب درآمد شما دارد و خدماتی متناسب با نیازهای شما ارائه می‌دهد را برای خرید انتخاب کنید. با خرید آنلاین بیمه عمر از بیمه‌بازار علاوه بر امکان مقایه انواع بیمه و استعلام قیمت آن‌ها، می‌توانید مراحل مختلف خرید بیمه عمر از جمله پر کردن فرم ذینفع را نیز به صورت آنلاین انجام دهید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

37 نظر
 1. مهدی شفیعی

  سلام پدرم بیمه عمر بودن
  الان دوساله ک میریم برای دریافت پول
  میگن ک قراردادمون با بیمه تموم شده و قبول نمیکنه پول شمارو بده
  من باید ب چ ارگانی و ازکجا پیگیری کنم
  کسی گردن نمیگیره این مسئله رو

 2. مینا

  سلام، وقت بخیر. مادر من سال 86 فوت کردن.مادرم تحت پوشش بیمه ی پدرم بودن اما پدرم هر ماه یه مبلغی برای خودش و مادرم بیمه عمر واریز میکرد به همون بیمه ی شرکت (تامین اجتماعی). الان حدود 17 سال هست که مادرم از دنیا رفته. آیا بیمه ی عمر مادرم به وارثینش تعلق میگیره؟ از کجا باید پیگیری کنیم؟

 3. محمدرضا

  با عرض سلام و خسته نباشید.پدر من سال 92 فوت کرده و بازنشسته بود.الان ما نمی‌دونیم بیمه عمر ایشان در کدام شرکت بیمه بوده .برای دریافت بیمه عمر ایشان باید چکار کنیم؟ممنون از راهنماییتون

 4. محمد سلمانی

  سلام من عمه‌ام نظامی بودند و میدونم بیمه عمرشون به نام منه اما لزلنجا که پدر من زودتر فوت کرده‌اند ارثی از ایشان تمیبرم وچون رابطه خوبی بایقیه فامیل ندارم ایشان هیچگونه کمکی جهت دریافت بیمه عنر عمه ام نمیکننذ چه کارمیتونم بکتم

 5. فرشته

  سلام خسته نباشبن
  ایا همسر دوم شخص که فرم بیمه عمر را پرمیکند جزء بست.ان درجه 1 حساب میشه یعنی زن بابا میتونه دی نفع 100 در 100 باشد بچه های واقعی مرد پس چی؟

 6. آریا

  سلام، بنده همسرم رو بیمه عمر و حوادث کرده بودم به مدت یکسال، در اواسط سال طلاق حادث شد، و حدود دوماه بعد ایشون فوت شدن، آیا غرامتی که توی بیمه نامه ذکر شده بود، به ورثه ای که توی برگه ی انحصار ورثه قید شده تعلق میگیره؟ هیچ جا ندیدم حرفی در مورد اینکه طلاق حادث بشه غرامت پرداخت نمیشه و اینا و طبق توافق نامه هزینه ی یکسال بیمه حوادث و عمر نقداً پرداخت شده و برگه ی انحصار ورثه که پدر ایشون 1/6 و الباقی فرزندم هست، ارائه شده.

 7. رضا

  سلام اگر در زمان عقد قرارداد بیمه عمر ذینفع مشخص نباشد آیا این امکان وجود دارد بعدا مشخص کنیم؟

  مثال کسی خود را بیمه کرده ولی ازدواج نکرده و ذینفع مشخص نمیکند ایا امکانش هست بعد ازدواج همسر خود را بعدا به عنوان ذینفع مشخص کند؟

 8. فضیله

  پدر من بازنشسته فولاد بوده وبیمه عمر ملت با اینکه کسی رو برای دریافت معرفی نکرده امور بازنشستگان ریخته به حساب مادرم وگفته به کسی که تحت تکفل اوست میرسه وبه ورثه نمی‌رسه لطفاً راهنمایی کنید و همچنین محل خرج کرد بیمه عمر کجاست

 9. سلیم

  سلام پدرم دوماه پیش فوت کرد و فردی برای دریافت بیمه معرفی نکرده بیمش تقریبا ۲۰ سال میشه من یه برادر کوچیکتر هم دارم حالا مراحل و شرایط ب چ شکله

 10. محمودرضا

  سلام خسته نباشین شوهر خاله من بیمه عمر پرداخت میکرده چند سال پرداخت کرده ولی الان به دلیل خودکشی از دنیا رفت ایا به وارث چیزی تعلق میگیرد

 11. محمدحسن حیدریان

  سلام پدرمن دوماه پیش فوت کرده ومادرمن هم پارسال فوت کرده پدرم بازنشسته کشوری هستش توفرم تعیین استفاده کنندگان بیمه ۵درصد اسم مادرم نوشت و۹۵درصداسم بنده چندروزپیش رفتم واسه درخواست بیمه عمر به من گفتن اموراداری چون مادرشما فوت کرده است وپدرتون درقیدحیاط بودبتیدمی اومد این فرم رواصلاح میکرد بنابراین اصلاح نکرد بین ۴فرزند به طورمساوی تقسیم میشه گواهی حصرووراثت رواوردم پیوست کردم من گفتم شماسهم من ۹۵درصدروبه من بدین اون ۵درصدسهم مادرم چتوبرگه نوشته بین ۴تا فرزندتقسیم بشه شماراهنمایی بفرما که چکارکنم

 12. شهناز مرادي

  ایا دریافت بیمه عمر بستگی داره به بیمه تکمیلی شخص فوت شده
  شخص فوت شده بیمه تامین اجتماعی بوده

 13. حسینی

  بیمه عمر و فوت متوفی بر اثر بیماری و تحریم های خارجی مطابق نرخ دیه سال و بیمه مرکزی و تراز با بیمه عمر دفاتر بیمه شهری میباشد؟
  بیمه تا چه مبلغی پشتیبانی دارد؟

 14. حسینی

  بستگان درجه 1ما فوت شدن
  بر اثر نبود دارو
  و تحریم دارو سال 81
  بیماری های خاص

  تأمین اجتماعی تعیین غرامت به خانواده و ورثه انجام نشده،
  الأن
  چه کاری میشه انجام داد؟

 15. عباس

  سلام پدر من دوسال فوت کرده ودر این مدت وقت نشده بود انحصار وراثت کنیم وبعد دوسال حالا داریم کارهای انحصار وراثت میکنیم که که بیمه عمرش بگیریم آیا تاریخ مصرف داره بیمه عمر یا هر موقع اقدام کنیم مشکلی نداره؟؟؟

 16. حسرو

  دورود برشما ایا خود بازنشسته میتواند بیمه عمر خود تا زنده هست بگیرد

 17. محمد

  سلام خسته نباشید ما یک ماهه پدر بزرگم فوت کرده بعد مدارکش تکمیل حتی شماره شبا و شماره کارت مادر بزرگم داده بودیم بنظرتون چند وقت دیگه واریز میشه

 18. نادری

  برای دریافت بیمه عمر پدرم کجت باید برم

 19. حسن باقرزاده

  من پسرمون سال ۹۱ بیمه عمر کردم فقط یکسال قسط دادم سال ۹۸فوت کرده ایا به ما چیزی تعلق میگیرد

 20. بهار

  سلام
  پسر من مردادماه ۱۴۰۰ به مبلغ ۵۰۰ هزار بیمه پرداخت کرده و دیگه ادامه نداده
  و اسفند ماه ۱۴۰۰ فوت کردن
  آیا بیمه تعلق میگیره؟

 21. زهرا

  سلام من بعد از پنج سال واریز بیمه عمر متوجه شدم به تازگی سرطان دارم آیا بعد از فوتم پولی به همسرم پرداخت میشه؟

 22. بهزاد رستمی

  سلام پدر من یک ماه فوت شده و کسی رو که اسم برده تو بیمه عمرش هم فوت شده ما باید چیکار کنیم

 23. هادی.موحدی

  باسلام.چندروزطول.میکشدتامبلغ.بیمه.عمر.به.حساب.زینفعان.واریزشود.باتشکر.تمامی.مراحل.طی.شده.منتظریم.تا.کی.واریزشود

 24. علیرضا

  سلام پدر بنده ۱۹ سال پیش فوت کردن و خودشون رو بیمه عمر ایران کردن ولی متاسفانه به دلایلی ما اطلاعی از این موصوع نداشتیم تا به تازگی متوجه شدیم آیا میشه از بیمه عمرش استفاده کرد یا خیر و اگر میشه باید کجا بریم برای پیگیری ممنون میشم راهنمایی کنین

 25. علیرضا

  سلام پدر بنده ۱۹ سال پیش فوت کردن و خودشون رو بیمه عمر ایران کردن ولی متاسفانه به دلایلی ما اطلاعی از این موصوع نداشتیم تا به تازگی متوجه شدیم آیا میشه از بیمه عمرش استفاده کرد یا خیر

 26. فرشاد بهرامی

  با سلام ذینفع بعد از بیمه گذار فوت کرده ایا بیمه عمر به فرزندان ذینفع که تک فرزند بوده میرسد ممنون

 27. عابد بهرام زهی

  سلام من پدرم سال 1399فوت کرده ولی هنوز غرامت بیمه عمر پرم رو پرداخت نکردند میخواستم بدونم علت پرداخت نکردند بیمه عمر پدرم چی هست

 28. حمید رضا کاوه

  با سلام و خسته نباشید ببخشید اگر کسی جوان باشد و بیمه عمر پرداخت کند ولی بر فرض مثال پنج ماه بعد از بیمه شدنش بر اثر حادثه فوت کند آیا بیمه عمر به وارث او تعلق میگیرد و چه مقدار با تشکر

 29. محمدرضا

  سلام
  بنده مادرم را تحت تکفل خودداشتم و او را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و نیز بیمه تکمیلی آتیه سازان قرار دادم. الان که مادرم فوت کرده، آیا این بیمه ها هزینه کفن و دفن و نیز بیمه عمر به من می دهند؟ چگونه می توانم آنها را بگیرم؟

 30. محبوبه اکبری

  از کجا بفهمیم کسی که فوت شده بیمه نامه رو بنام جه کسی زده ؟

 31. اعظم

  با سلام. همسر من نظامی هستن و بیمه عمر خودشونو بنام برادرشون زدن. من برای مهریه اقدام کنم میتونم بیمه عمر و بگیرم بجای برادرشون.؟مهریه اینجانب بیش از صد سکه هستش.

 32. افسانه

  باسلام پدرم بازنشسته نیروهای مسلح بوده و هفته گذشته در سن۹۰سالگی بعلت کهولت سن فوت شدباتوجه به اینکه مادرم قبل از ایشان فوت شده چگونه می‌توانیم در مورداخذبیمه عمروهزینه کفن و دفن اقدام نماییم؟ناگفته نماند که بنده ازایشان وکالت قانونی جهت انجام امور داشته ام.باتشکر

 33. احمد

  سلام پدر من ۷ ماه قبل فوت کرده و باز نشسته بوده و دارای بیمه تکمیلی آتیه سازان برای دریافت بیمه عمر و هزینه دفن کجا باید بریم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید به یکی از شعب شرکت مذکور مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده نمایید

 34. زهرا نجفی

  سلام مدربنده درسال۷۸ به رحمت خدا رفت وقتی مراجعه کردیم برای دریافت بیمه گفتند چون زیا ی عمر کردا بهشون تعلق نمگیرد چون پدر متولد ۱۳۰۶درسال۷۸ فوت شدن که ۷۲ سالسالشون بود ایشان ۳۶ سال وهفت سابقه خدمت داشتن ایا ما ایا امکان پیگیری دار حال حاضر داریم یا حداقل همان مبالغی که ایشان خود برای بیمه عمر پرداخت میکرده را پس بگیریم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   از بابت اتفاقی که برای شما افتاده است متاسفیم
   تنها راه برای شما مراجعه به شعب پرداخت خسارت شرکت و درخواست ارزیابی شرایط شما می باشد تا در صورت تایید شکایت شما محاسبات برمبنای موارد جدید محاسبه گردد

  2. سمیرا

   سلام وقت بخیر ببخشید سوال داشتم در مورد نرسیدن حق بیمه به خواهرم پدرم میتونه قانونی کاری بکنه چیزی ب خواهرم نرسه از بیمه ش