نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

اگرچه کارشناسان بیمه، همیشه سعی داشتند که حق بیمه ثالث را وابسته به راننده نمایند و در هنگام ریسک سنجی آن در واقع نحوه رانندگی راننده را عامل اصلی قرار دهند؛ در مقالات گذشته نیز به تفصیل در مورد این مساله توضیح داده‌ایم که بیمه شخص ثالث، راننده محور است، نه خودرو محور. اگرچه، مدت‌های طولانی است که سیستم تعیین حق بیمه خودرو در دنیا بر اساس ویژگی‌های رفتاری راننده است، اما ساز و کارهای تعیین حق بیمه در ایران، به خوبی اجرا نشده است. در گذشته و حتی حال حاضر هم، هر فرد در هنگام فروش خودرو، بیمه ثالث را به همراه آن به خریدار واگذار می‌کرد. در این حالت راننده پرخطر و کم خطر با هم تفاوت نخواهند داشت و اگر چند سال تخفیف برای رانندگی صحیح به راننده تعلق گرفته باشد، به سادگی به مالک جدیدی واگذار می‌شود که میزان ریسک پوشش او مشخص نیست.


حتما بخوانید:

در چه شرایطی استفاده از کوپن بیمه شخص ثالث به صرفه است؟


موضوع ماده ۶ بیمه شخص ثالث مصوبه شورای نگهبان

بنا به موضوع ماده ۶ قانون اصلاح قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی، انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه، انتقال‌دهنده تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه می‌تواند تخفیف وسیله نقلیه منتقل شده رابه وسیله نقلیه از نوع مشابه متعلق به خود یا افراد درجه اول خود منتقل نماید. بیمه‌گر مکلف است سوابق تخفیف عدم خسارت وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه جایگزین انتقال دهد و تخفیف مربوط به آن را با کسر مدت باقی مانده وسیله نقلیه منتقل شده در بیمه نامه وسیله نقلیه جایگزین اعمال نماید. حق بیمه وسیله نقلیه منتقل شده در سررسید بیمه نامه آن خودرو بر اساس سوابق بیمه‌گذار جدید دریافت خواهد شد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در نقل و انتقال خودرو

  • هردو وسیله نقلیه باید بنام شخص واحد یا بستگان درجه ۱ بیمه گذار باشد.
  • انتقال بیمه نامه صرفا به خودروهای مشابه امکان‌پذیراست.
  • انتقال سند مالکیت باید بصورت قطعی باشد هرنوع وکالت(اعم از تعویض پلاک،کاری،بلاعزل) یا قولنامه قابل قبول نمی‌باشد.
بیشتر بخوانید  الحاقیه‌ بیمه و انواع آن؛ حذف الحاقیه اضافی بیمه شخص ثالث سال ۹۶

به طور مثال در صورتی که خودروی شما تندر ۹۰ باشد و بخواهید تخفیف بیمه شخص ثالث آن را انتقال دهید خودرو دیگر نیر می‌بایست در دسته خودرو قبلی باشد. بدین ترتیب انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث ال نود به خودرویی مانند کامیون  یا موتور سیکلت امکان پذیر نیست.


حتما بخوانید:

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث که جریمه نشویم


مدارک لازم جهت بررسی احراز شرایط انتقال تخفیف

۱- اصل و کپی سند خودروی جدید
۲- بیمه نامه خودرو جدید
۳- کپی سند خودروی قدیم
۴- کپی بیمه ثالث خودروی قدیم
۵- اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم


بیمه بازار: مقایسه و خرید بیمه با تضمین بهترین قیمت

بیمه بازار اولین و بزرگترین سامانه مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و… می‌باشد که با فراهم ساختن امکان مقایسه قیمت بیمه ها در فضای آنلاین، خرید اینترنتی بیمه را آسان‌تر ساخته است. با انتخاب بهترین بیمه بدنه خودرو، ثالث و یا سایر بیمه‌ها، به راحتی و آنلاین خریداری کنید و بصورت رایگان درب منزل تحویل بگیرید.


از دست ندهید:

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

نحوه خرید طرح ترافیک ۹۹

خرید ارزان ترین بیمه بدنه

استعلام حق بیمه ثالث ملت

[تعداد: ۴۰   میانگین: ۲.۷/۵]