همه‌چیز در مورد بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرمای تامین اجتماعی!

چند رو پیش با آقایی برخورد کردم که ۵۰ سال سن داشت، بعد از اخراج از شغل دولتی خود با ده سال سابقه، شرایط احراز بازنشستگی را از نظر سنی و سابقه پرداخت حق بیمه، نداشت. نگرانی بابت دوران بازنشستگی و ازکارافتادگی و امرار معاش خانواده، وی را مجاب کرده بود که با توجه به شغل جدیدش به عنوان یک مغازه دار به فکر بیمه کردن خود به صورت خویش فرما بی‌افتد، تا علاوه بر این‌که سابقه ۱۰ سال بیمه اجباریش سوخت نشود؛ بتواند بعد از ۶۰ سالگی از مستمری بازنشستگی استفاده کند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های بیمه اجباری و بیمه خویش فرما بپردازیم تا همه کسانی که به واسطه خوداشتغالی  و یا عدم ادامه شغل دولتی و یا خصوصیشان (بیمه اجباری‌شان) امکان ادامه سابقه بیمه‌شان را ندارند، از طرح‌های گوناگون تامین اجتماعی که برای کمک به اقشار مختلف جامعه است؛ استفاده کنند و در دوران بازنشستگی از از مزایای آن بهره بگیرند.

یکی از مزایای تأمین اجتماعی این است کسانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند را بیمه می‌کند که به ۲ گروه تقسیم می‌شوند:

✔️ بیمه تامین اجتماعی ۲نوع است

 1. بیمه اجباری: تمام کسانی که در قبال دریافت حقوق و دستمزد در شرکت‌ها، کارگاه‌ها و… کار می‌کنند و مشمول قانون کار می‌شوند.
 2. بیمه خویش‌فرما که خود ۲ نوع است: ۱- بیمه اختیاری  ۲- بیمه حرف و مشاغل آزاد.

 

✔️ حال به تعریف مختصر هریک می‌پردازیم:

بیمه اختیاری: حق بیمه ۲۶ درصد هست و خدماتی چون ازکارافتادگی، فوت، تعهداتی مانند درمان، هزینه‌های پروتز و اروتز، هزینه‌های کفن‌ودفن و از همه مهم‌تر مستمری بازنشستگی را دربرمی‌گیرد.

✔️ بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خود به چند دسته تقسیم می‌شود:

👈🏻 بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی ۱۲%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۱۸۲ هزارتومان پرداخت می‌کنید.

👈🏻 بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی ۱۴%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۱۲ هزارتومان پرداخت می‌کنید.

👈🏻 بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی ۱۸%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۷۳ هزارتومان پرداخت می‌کنید.

👈🏻 بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی ۱۸% و سرانه درمان برای خدمات درمانی (حق بیمه به‌اصطلاح کامل): با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۷۳ هزارتومان به‌اضافه سرانه درمان مصوب سال ۹۶ را پرداخت می‌کنید.

در پستی جداگانه به تفضیل تفاوت بیمه اختیاری و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد را بیان کردیم:

حتما بخوانید: بیمه تأمین اجتماعی خویش فرما را بهتر بشناسید.

بیمه اجباری

  شرایط لازم برای بیمه اختیاری:

👈🏻 حتماً باید شرایط زیر را داشته باشید:

👈🏻 حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه

👈🏻 حداکثر سن مجاز ۵۰ سال برای خانم‌ها و آقایان

👈🏻 اگر سنتان بالای ۵۵ بود؛ برای مثال شما ۵۷ سال سن دارید و می‌خواهید بیمه اختیاری شوید،  باید ۲ سال سابقه حق بیمه را پرداخت کنید یا اگر ۶۰ سال دارید ۵ سال را باید پرداخت کنید.

👈🏻 اگر سابقه پرداخت حق بیمه بالای ۱۰ سال را دارید، شرط سنی برای شما لحاظ نمی‌شود و با هر سنی می‌توانید بیمه شوید.

👈🏻 اگر با ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه شرایط لازم برای بازنشستگی را داشته باشید، ۱۰ روز از سی روز میانگین حقوق ۲ سال آخر که پرداخت کردید را دریافت می‌کنید.

یک مثال ساده:  فرض کنید میانگین حقوق شما در ۲ سال پایانی ۱ میلیون تومان است، شما ۳۳۳ هزارتومان حقوق دریافت خواهید کرد.

✔️ مواردی که شامل بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد نمی‌شود:

مواردی چون غرامت دستمزد در ایام بیماری و البته مرخصی زایمان، ازکارافتادگی جزئی و حوادثی که ناشی از کار است.

برای مثال در بیمه اجباری اگر در محل کار حادثه‌ای اتفاق بیفتد شامل دریافت غرامت ازکارافتادگی و یا مستمری بازماندن می‌شود ولی مشاغل آزاد به دلیل نداشتن کارگاه (یعنی در کارگاهی کار نمی‌کنند) و البته نداشتن کارفرما این موارد را شامل نمی‌شود. اما در پرداخت مستمری بازنشستگی تفاوتی با بیمه‌های اجباری ندارد.

✔️ حق بیمه در بیمه اجباری و مشاغل آزاد چقدر است؟

در بیمه مشاغل آزاد شما حق ‌دارید نوع بیمه و خدمات موردنظر خود را انتخاب کنید! درصورتی‌که در بیمه اجباری همه خدمات و تعهدات که در چارچوب قانون به بیمه‌شده، ارائه می‌شود مانند انواع مستمری و درمان و… حق بیمه در حرف و مشاغل آزاد شامل ۱۸% و سرانه درمان هست. ولی در بیمه اجباری همه خدمات با پرداخت ۳۰% از حقوق ارائه می‌شود.

تفاوت در استفاده از دفترچه بیمه و خدمات درمانی:

در بیمه اجباری استفاده از خدمات درمان رایگان است، در بیمه مشاغل آزاد مبلغی به‌عنوان فرانشیز را خود بیمه‌شده پرداخت می‌کند.

️ هزینه کفن دفن در بیمه اجباری و مشاغل آزاد:

در بیمه اجباری، شرط اصلی پرداخت کمک ‌هزینه کفن‌ودفن برقرار بودن ارتباط بین بیمه‌شده با کارفرماست (در کارگاهی که مشمول قانون تأمین اجتماعی است). در بیمه مشاغل آزاد این کمک‌هزینه به دلیل نبود رابطه کارگر و کارفرما پرداخت نمی‌شود.

 

بیمه اجباری

انواع مختلف حق بیمه در بیمه تأمین اجتماعی:

👈🏻 حق‌بیمه ای که براساس دستمزد و حقوق پرداختی توسط کارفرما محاسبه و تعیین می‌شود.
👈🏻 حق‌بیمه‌ای که براساس ماده ۳۵ قانون تامین اجتماعی توسط سازمان تامین اجتماعی برای برخی از مشاغل تعیین می‌شود.
👈🏻 حق‌بیمه‌ای که برای بیمه مشاغل آزاد و بیمه اختیاری ( بیمه خویش‌فرما ) تعیین می‌شود که بر اساس دستمزد و حقوق اعلامی متقاضی و قرارداد بین بیمه‌شده و تأمین اجتماعی تعیین می‌شود. در این حالت میزان دستمزد اعلامی می‌بایست بین حداقل و حداکثر دستمزد سال مورد‌‌نظر باشد.

✔️مرجع شکایت از بیمه تامین اجتماعی در بیمه خویش‌فرما و اجباری کدام است؟

مرجع شکایت در بیمه‌های اجباری هیئت حل اختلاف وزارت کار هست و برای مشاغل آزاد دیوان عدالت اداری و محاکم قضایی هست.

✔️ بیمه بیکاری فقط برای مشمولین بیمه اجباری!!

در بیمه اجباری که مشمول قانون کار هست، بیمه بیکاری وجود دارد. ولی در بیمه اختیاری و مشاغل آزاد که رابطه کارگری و کارفرمایی وجود ندارد (کارفرما وجود ندارد)، یعنی به دلیل خوداشتغالی، اصلاً امکان اخراج از کار وجود ندارد بیمه بیکاری نیز منتفی است. پس ۳% حق بیمه بیکاری در مشاغل آزاد پرداخت نمی‌شود.

️ هزینه عائله‌مندی به بیمه‌شدگان مشاغل آزاد و اختیاری پرداخت نمی‌شود!!

بله به دلیل اینکه رابطه کارگری و کارفرمایی در این نوع بیمه وجود ندارد؛ پس کارفرمایی هم نیست که این هزینه توسطش پرداخت شود، بنابراین این مبلغ فقط به بیمه‌شدگان اجباری تعلق می‌گیرد.

در جدول زیر به طور کامل و خلاصه شرایط و میزان حق بیمه‌های بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرما را آوردیم تا با استفاده از اطلاعات انتخاب بهتری داشته باشید!

بیمه اجباری

نظر یا پرسش خود را بنویسید

18 نظر
 1. زهرا . ع

  با سلام
  من از سال ۹۳ در قنادی کار میکنم. کارفرما ماهانه ۱۵ روز برام بیمه اجباری رد میکنه. به تازگی به ایشون گفتم لطفاً بیمه بنده رو بطور کامل پرداخت کنید. کارفرما در جواب گفت بیمه خود اشتغالیت میکنم ولی به شرطی که تامین اجتماعی بویی نبره …
  حالا خواهشا بفرمائید تکلیف من چیه؟؟ با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه خویش فرما بیمه ای است که توسط خود شما میتواند انجام شود و نیازی به کارفرما ندارد.
   این بیمه مزایای بیمه اجباری از جمله بیمه بیکاری را نخواهد داشت.
   کارفرما در صورتی که شما را بیمه اجباری نکند، در زمان حضور بازرس موضوع مشخص خواهد شد و اگر شما در کارگاه حضور داشته باشید، کارفرما جریمه خواهد شد.

 2. میثم

  سلام من بیمه اختیاری 6 سال دارم….
  امسال از فروردین تا شهریور نتونستم بیمه رو پرداخت کنم ….
  بعد شیش ماه فاصله از واریزیم رفتم تامین اجتماعی گفتن باطل شده قراردادت……
  باید دوباره قرارداد جدید ببندی… همپوشانی کنی….

  من از اول شهریور شروع کار کردم قراردادی سپاه
  گفتن بیمه تامین اجتماعی میکنن خودشون
  ….
  میخواستم بدونم من الان چیکار کنم
  برم تامین اجتماعی قرارداد بیمه اختیاریمو جدید کنم
  ….
  و اون شیش ماه بیمه اختیاریمو نریختم خواستم بریزم یا نریزم

  1. بیمه بازار

   سلام
   سابقه قبلی که به خودی خود پاربرجاست اما برای 5 ماهی که بدون سابقه بیمه بوده اید نمیتوانید حق بیمه پرداخت کنید و این 5 ماه خلا در سابقه شما است.
   در ادامه نیز در صورتی که محل کار اقدام به پرداخت بیمه برای شما کند، سابقه بیمه جدید در ادامه سابقه قبلی خواهد بود و نیازی به اقدام از طرف شما نیست.

 3. نوید

  سپاس فراوان. توضیحات عالی، بخصوص جدول آخر

 4. علی

  سلام آیا پس از ۲۱ سال بیمه اجباری می توان مابقی سال ها تا بازنشستگی را بیمه اختیاری کرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله هیچ محدودیتی در نوع بیمه وجود ندارد.
   در صورتی که سابقه شما تا بازنشستگی دارای کسری باشد، میتوانید این کسر سابقه را با پرداخت بیمه خویش فرما و اختیاری پر کنید تا به بازنشستگی کامل با 30 سال سابقه برسید.

 5. ابوالفضل

  باسلام و عرض خسته نباشید
  خیلی مچکر از توضیحات کاملتون

 6. Haniye

  سلام.من در یک شرکت کار میکنم که ۳ ماه اول من رو بیمه نکردن.آیا میتونم سه ماه گذشته رو خودم بیمه خویش فرما کنم که سابقه بیمم خراب نشه؟؟۱۰ سال سابقه کاری هم ندارم.

  1. بیمه بازار

   برای بیمه خویش فرما باید حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید

 7. مسعود

  سلام

  من 42 سال سن دارم و هیچ سابقه بیمه ای ندارم (ولی کارت پایان خدمت دارم و خدمت را کامل 21 ماه انجام دادم). کارم در منزل و آزاد هست و بصورت پروژه ای کار می گیرم و همیشه کار بصورت مداوم ندارم (بعضاً‌ دو هفته کار و پروژه ای ندارم). در آمدم در ماه 1 تا بهترین حالت تا 2 میلیون هست و بیشتر نیست. مجرد هستم و بخاطر مشکلات شخصی و با توجه به درآمد اندک توان ازدواج و تشکیل زندگی را ندارم و فکر می کنم باید تا به انتهای زندگیم را تنها بگذرانم!
  قصد دارم بیمه حرف و مشاغل باز کنم ولی چند ابهام برایم وجود دارد که در سایتهای بیمه نتوانستم جوابی برایش پیدا کنم و نمی خواهم بعد از چند سال از پرداخت بیمه متوجه اشتباهم بشوم و دردسر و ضرر برایم داشته باشد که امیدوارم کارشناسان گرامی سایت یاری و کمکم کنند.

  سوال 1: از بین سه نرخ 14، 16 و 20 درصد کدام به درد من می خورد؟ اگر شرایط ازدواج و تشکیل خانواده برایم نباشد فکر می کنم گزینه 20 و 16 درصد (پرداخت بازنشستگی به بازماندگان) بی معنی باشد و آیا همان 12 درصد برای یک فرد مجرد و تنها بهتر نیست تا حق بیمه کمتری در ماه پرداخت کنم؟

  سوال 2: آیا مبلغ حق بیمه ماهیانه تاثیری در حقوق مستمری و بازنشستگی در آینده دارد؟ مثلاً حق بیمه برای نرخ 14 درصد در سال 1398 حدود 188 و 182 (برای روزهای 31 و 30 روزه سال) می باشد. اگر من بخواهم مبلغ بیشتری از این حداقل در ماه به عنوان حق بیمه پرداخت کنم؛ آیا در حقوق مستمری تاثیر بیشتری دارد یا خیر؟ آیا برای افزایش حقوق مستمری بیشتر باید در سالهای آخر این حق بیمه ماهیانه را افزایش داد؟ این موضوع برام مبهم و مهم است.

  سوال 3: با توجه به اینکه الان 42 سال سن دارم قصد دارم برای 20 سال حق بیمه پرداخت کنم و سپس بازنشسته شوم (چون پرداخت 30 سال زمان بسیار دور تری هست و تقریبا به درد من نمی خورد؛ حتی اگر زنده باشم چندان جالب نیست). آیا به نظرتان باز کردن بیمه 14 درصد با 20 سال سابقه پرداخت حقوق مستمری ارزشمندی دارد یا به فکر بیمه دیگری باشم؟ البته 2 سال هم خدمت سربازی را می توانم با خرید اضافه کنم که بشود 22 سال سابقه.

  یک حقوق مکفی معمولی با یک دفترچه درمان بیشتر نمی خواهم. هر چند هر دو اینها با شرایط سخت و ناگوار زندگی به داد و درد هیچ انسانی نمی رسد.

  با سپاس از شما که برای سوالاتم وقت می گذارید و پاسخ می دهید.

  1. بیمه بازار

   با سلام
   سوال 1: شما هرچقد حق بیمه کمتری پرداخت کنید بعد بازنشستگی مستمری کمتری هم دردیافت خواهید کرد /سوال 2:بله تاثیر خیلی زیادی دارد/

 8. سیاوش

  سلام
  من در یک فروشگاه پوشاک کار میکنم و بیممه تامین اجنماعی به انجا سر زد و اسم من را به عنوان بیمه شده رد کرد
  اما مشکل اینجاست که من سربازی نرفته ام شرایط من چگونه میشود

  1. بیمه بازار

   سلام 🙂
   نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد. نداشتن پایان خدمت منافاتی با بیمه شدن نداره.

  2. عليرضا

   سلام مشکل نداره برو اقدام کن موفق باشید

 9. حسن

  سلام ببخشید بنده در یک شرکت مشغول به کار بودم و سختی زیان آور حساب میشد با بازنشستگی 20ساله محاسبه میشد الان قرار داد پیمانکار تمام شده و بنده بیش از 8 سال سابقه دارم آیا اگر بیمه اختیاری پرداخت کنم باعث مشکل نمیشود و مدت زمانش چقدراست تا بازنشستگی با تشکر

 10. hamid

  سلام. در صورتی که فردی به کارفرما بگوید نمیخواهم بیمه اجباری یا حتی اختیاری شوم. آیا این کار امکان دارد. تا به جای حق بیمه پرداختی خود و کارفرما معادل آن را دریافت کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام بیمه شدن اجباریست و شما نمیتونین این حق رو از خودتون بگیرین