همه‌چیز در مورد بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرمای تامین اجتماعی!

فرض کنید مردی ۵۰ ساله، با ۱۰ سال سابقه، از شغل دولتی‌اش اخراج شود. او در این وضعیت، شرایط احراز بازنشستگی از نظر سنی و سابقه پرداخت حق بیمه را ندارد. نگرانی بابت دوران بازنشستگی و ازکارافتادگی و امرار معاش خانواده، ممکن است او را مجاب کند تا در شغل جدیدش به عنوان یک مغازه‌دار به فکر تهیه بیمه خویش‌فرما باشد. او از این طریق می‌تواند علاوه بر استفاده از سابقه ۱۰ سال بیمه اجباری‌، بتواند با رسیدن به ۶۰ سالگی از مستمری بازنشستگی استفاده کند.

در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های بیمه اجباری و بیمه خویش فرما بپردازیم تا همه کسانی که به واسطه خوداشتغالی یا عدم ادامه شغل دولتی و یا خصوصی‌شان (بیمه اجباری‌شان) امکان ادامه سابقه بیمه‌ را ندارند، از طرح‌های گوناگون تامین اجتماعی که برای کمک به اقشار مختلف جامعه است؛ استفاده کنند و در دوران بازنشستگی از مزایای آن بهره ببرند.

خرید بیمه عمر

 انواع بیمه‌های تامین اجتماعی 

به طور کلی بیمه‌های تامین اجتماعی به دوسته تقسیم می‌شوند:

بیمه اجباری

تمام کسانی که در قبال دریافت حقوق و دستمزد در شرکت‌ها، کارگاه‌ها و… کار می‌کنند و مشمول قانون کار می‌شوند.

مقالات دیگر  طرح کنترل آلودگی هوای تهران ۱۴۰۱؛ جزئیات و نحوه خرید طرح ترافیک

بیمه خویش‌فرما

که خود ۲ نوع است: ۱- بیمه اختیاری  ۲- بیمه حرف و مشاغل آزاد.

بیمه اختیاری

حق بیمه ۲۶ درصد هست و خدماتی چون ازکارافتادگی، فوت، تعهداتی مانند درمان، هزینه‌های پروتز و اروتز، هزینه‌های کفن‌ودفن و از همه مهم‌تر مستمری بازنشستگی را دربرمی‌گیرد.

بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خود 

 •  بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی ۱۲%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۱۸۲ هزارتومان پرداخت می‌کنید.
 • بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی ۱۴%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۱۲ هزارتومان پرداخت می‌کنید.
 •  بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی ۱۸%: با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۷۳ هزارتومان پرداخت می‌کنید.
 •  بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی ۱۸% و سرانه درمان برای خدمات درمانی (حق بیمه به‌اصطلاح کامل): با انتخاب حقوق حداقلی، ۲۷۳ هزارتومان به‌اضافه سرانه درمان مصوب سال ۹۶ را پرداخت می‌کنید.

حتما بخوانید: بیمه تأمین اجتماعی خویش فرما را بهتر بشناسید.

بیمه اجباری

️شرایط لازم برای بیمه اختیاری 

 •  حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه
 •  حداکثر سن مجاز ۵۰ سال برای خانم‌ها و آقایان
 •  اگر سنتان بالای ۵۵ بود؛ برای مثال شما ۵۷ سال سن دارید و می‌خواهید بیمه اختیاری شوید، باید ۲ سال سابقه حق بیمه را پرداخت کنید یا اگر ۶۰ سال دارید ۵ سال را باید پرداخت کنید.
 •  اگر سابقه پرداخت حق بیمه بالای ۱۰ سال را دارید، شرط سنی برای شما لحاظ نمی‌شود و با هر سنی می‌توانید بیمه شوید.
 •  اگر با ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه شرایط لازم برای بازنشستگی را داشته باشید؛ ۱۰ روز از سی روز میانگین حقوق ۲ سال آخر که پرداخت کردید را دریافت می‌کنید.

یک مثال ساده: فرض کنید میانگین حقوق شما در ۲ سال پایانی ۱ میلیون تومان است، شما ۳۳۳ هزارتومان حقوق دریافت خواهید کرد.

چه مواردی که شامل بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد نمی‌شود؟ 

مواردی چون غرامت دستمزد در ایام بیماری و البته مرخصی زایمان، ازکارافتادگی جزئی و حوادثی که ناشی از کار است.

مقالات دیگر  شرایط دریافت کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی- ثبت نام اینترنتی

برای مثال در بیمه اجباری اگر در محل کار حادثه‌ای اتفاق بیفتد شامل دریافت غرامت ازکارافتادگی و یا مستمری بازماندن می‌شود. ولی مشاغل آزاد به دلیل نداشتن کارگاه (یعنی در کارگاهی کار نمی‌کنند) و البته نداشتن کارفرما این موارد را شامل نمی‌شود. اما در پرداخت مستمری بازنشستگی تفاوتی با بیمه‌های اجباری ندارد.

حق بیمه در بیمه اجباری و مشاغل آزاد چقدر است؟

در بیمه مشاغل آزاد شما حق ‌دارید نوع بیمه و خدمات موردنظر خود را انتخاب کنید! درصورتی‌که در بیمه اجباری همه خدمات و تعهدات که در چارچوب قانون به بیمه‌شده، ارائه می‌شود مانند انواع مستمری و درمان و… حق بیمه در حرف و مشاغل آزاد شامل ۱۸% و سرانه درمان است. ولی در بیمه اجباری همه خدمات با پرداخت ۳۰% از حقوق ارائه می‌شود.

تفاوت در استفاده از دفترچه بیمه و خدمات درمانی 

در بیمه اجباری استفاده از خدمات درمان رایگان است، در بیمه مشاغل آزاد مبلغی به‌عنوان فرانشیز را خود بیمه‌شده پرداخت می‌کند.

هزینه کفن دفن در بیمه اجباری و مشاغل آزاد 

در بیمه اجباری، شرط اصلی پرداخت کمک ‌هزینه کفن‌ودفن برقرار بودن ارتباط بین بیمه‌شده با کارفرماست (در کارگاهی که مشمول قانون تأمین اجتماعی است). در بیمه مشاغل آزاد این کمک‌هزینه به دلیل نبود رابطه کارگر و کارفرما پرداخت نمی‌شود.

 

هزینه کفن دفن در بیمه اجباری

️ انواع مختلف حق بیمه در بیمه تأمین اجتماعی

 •  حق‌بیمه ای که براساس دستمزد و حقوق پرداختی توسط کارفرما محاسبه و تعیین می‌شود.
 •  حق‌بیمه‌ای که براساس ماده ۳۵ قانون تامین اجتماعی توسط سازمان تامین اجتماعی برای برخی از مشاغل تعیین می‌شود.
 • حق‌بیمه‌ای که برای بیمه مشاغل آزاد و بیمه اختیاری (بیمه خویش‌فرما) تعیین می‌شود که بر اساس دستمزد و حقوق اعلامی متقاضی و قرارداد بین بیمه‌شده و تأمین اجتماعی تعیین می‌شود. در این حالت میزان دستمزد اعلامی می‌بایست بین حداقل و حداکثر دستمزد سال مورد‌‌نظر باشد.

مرجع شکایت از بیمه تامین اجتماعی در بیمه خویش‌فرما و اجباری کدام است؟

مرجع شکایت در بیمه‌های اجباری هیئت حل اختلاف وزارت کار هست و برای مشاغل آزاد دیوان عدالت اداری و محاکم قضایی هست.

مقالات دیگر  بازنشستگی ؛ شرایط و ضوابط لازم برای بازنشسته شدن

بیمه بیکاری مشمول چه کسانی می‌شود؟ 

در بیمه اجباری که مشمول قانون کار هست، بیمه بیکاری وجود دارد. ولی در بیمه اختیاری و مشاغل آزاد که رابطه کارگری و کارفرمایی وجود ندارد (کارفرما وجود ندارد)، یعنی به دلیل خوداشتغالی، اصلاً امکان اخراج از کار وجود ندارد بیمه بیکاری نیز منتفی است. پس ۳% حق بیمه بیکاری در مشاغل آزاد پرداخت نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن در سال ۱۴۰۱

️ هزینه عائله‌مندی به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ 

بله به دلیل اینکه رابطه کارگری و کارفرمایی در این نوع بیمه وجود ندارد؛ پس کارفرمایی هم نیست که این هزینه توسطش پرداخت شود، بنابراین این مبلغ فقط به بیمه‌شدگان اجباری تعلق می‌گیرد.

در جدول زیر به طور کامل و خلاصه شرایط و میزان حق بیمه‌های بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرما را آوردیم تا با استفاده از اطلاعات انتخاب بهتری داشته باشید!

بیمه اجباری

جمع‌بندی  

بیمه‌های تامین اجتماعی به دو گروه اجباری و خویش فرما دسته‌بندی می‌شوند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها شرایط دریافت هریک پرداختیم. فراموش نکنید  جهت خرید و استعلام تمام بیمه‌ها، سامانه بیمه بازار در دسترس شما قرار دارد. شما می‌توانید از طریق سایت بیمه بازار بیمه‌نامه خود را به صورت آنلاین خریداری کرده و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل مورد نظر خود دریافت نمایید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

317 نظر
 1. فرید

  با سلام و احترام. بنده 16 سال کارمند رسمی آموزش و پرورش و صندوق خدمات کشوری بودم که سال 93 بازخرید کردم.ولی دو سال از این 16 سال همزمان در شرکتی کار میکردم و بیمه تامین اجتماعی هم برام رد شده است (همپوشانی ایجاد شده). اخیرا 16 سال مربوط به صندوق کشوری را به صندوق تامین اجتماعی منتقل کرده ام و مابه التفاوت دو صندوق را در 30 قسط کرده اند که دو قسط آن را پرداخت کرده ام. به تازگی متوجه شدم در محاسبات مابه التفاوت، دو سال همپوشانی هم لحاظ شده و از مبلغ پرداختی کم نشده است. از شعبه بیمه هم پیگیری کرده ام اعلام میکنند که شما کارمند دولت بودید و نباید دو صندوقه میشدید از طرفی در دستورالعمل انتقال سوابق بیمه قید شده است که “درصوت همپوشانی، ملاک درخواست متقاضی میباشد.” لطفا در اینخصوص اظهارنظر بفرمائید. باتشکر.

 2. علی

  سلام من 16سال بیمه اجباریدر یک مغازه دارم.که سه ماهه از کار اخراج شده ام .حالا می خواهم خودم بیمه بریزم ایا می توانم بیمه اختیاری بریزم هر ماه مبلغش چقدره

  1. bimebazar

   وقت شما بخیر
   شرایط بیمه اختیاری
   ارا بودن حداقل سن ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال هنگام تقاضای بیمه، سن متقاضی بیش از ۵۵ سال باشد باید معادل مدت مازاد سنی، سابقه حق بیمه را بپردازد.
   دارا بودن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه
   متقاضی بیمه نباید در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی، مشغول به کار باشد.

 3. مهرداد

  من ۵سال در یک تولیدی پوشاک کار کردم با صاحب کارم توافق شفاهی کردم وپذیرفتم که بیمه ندارم ایا اکنون برای بیمه شکایت کنم

 4. محمد علی

  سلام و عرض ادب
  من هیچ سابقه بیمه ای ندارم …میخواهم خود را بیمه اختیاری کنم راه حلی دارد ؟

 5. امین

  سلام من ۳ سال سابقه بیمه اختیاری خویش فرما دارم
  الان آموزش و پرورش استخدام شدم.آیا این ۳ سال رو میتونم به سنواتم اضافه کنم؟ اخه بعضیا میگن بیمه اختیاری اضافه نمیشه؟ پس اونوقت این ۳ سال حق بیمه ای که پرداخت کردم به چه دردی میخوره؟

 6. عرفان

  سلام من ۳ سال سابقه بیمه اختیاری خویش فرما دارم
  الان آموزش و پرورش استخدام شدم.آیا این ۳ سال رو میتونم به سنواتم اضافه کنم؟ اخه بعضیا میگن بیمه اختیاری اضافه نمیشه؟ پس اونوقت این ۳ سال حق بیمه ای که پرداخت کردم به چه دردی میخوره؟

 7. عالیه

  سلام من دختر مجرد هستم و ۲۷سال دارم میخوام خودم رو بیمه کنم و دفترچه تامین اجتماعی پدرم رو دارم و میخوام که برای بازنشستگی خودم با پرداخت حق بیمه برای خودم حقوق ماهانه داشته باشم.به نظر شما چه بیمه ای برای من مناسبتر هست؟
  با در نظر گرفتن اینکه اگر ازدواج نکنم و پرداخت بیمه به تامین اجتماعی داشته باشم بعد از من حقوقی به اعضای خانواده ام میرسد؟

  1. مهسا محمد شفیعی

   وقت بخیر
   بله امکانش هست
   معرفی بهترین شرکت بیمه ارائه دهنده بهترین بیمه بازنشستگی
   شرکت بیمه پارسیان
   شرکت بیمه پاسارگاد
   شرکت بیمه سامان
   بیمه بازنشستگی خاورمیانه
   بیمه عمر تعاون
   بیمه بازنشستگی ایران
   بیمه عمر دانا
   بیمه عمر سرمد
   بیمه عمر سینا
   بیمه عمر آسیا

 8. مهدی قلی پور

  سلام من به مدت ۴ سال بیمه تامین اجتماعی خویش فرما واریز کردم حالا توان پرداخت ندارم و شغلم را از دست داده ام.آیا میتوانم مبلغی که تا به امروز واریز کردم را پس بگیرم برای مخارج زندگی؟اگر دیگر واریز نکنم و این پول را ک تا بحال واریز کردم ب من پس ندهند سرنوشت این ۴سال چه میشود؟؟؟

  1. مهسا محمد شفیعی

   وقت بخیر بستگی به شرایط دارد
   لطفا از طریق سایت سازمان تامین اجتماعی اقدام نمایید

 9. حق پرست

  سلام من ۶ سال سابقه بیمه ۱۵روزه دارم با ۳۳سال سن، حداقل سوابق پرداختی باید چقدر باشه برای بازنشستگی؟ و سن باید چقدر باشه؟

 10. ناصر سلجوقی

  سلام من ۲۴ ماه خدمت در مناطق عملیاتی دارم وجز سابقه بیمه هم محسبه گردیده سختی کار دوسال خدمت در منطقه چگونه وچه مبلغی باید پرداخت کنم و۱۷سالو ۳ماه پرداخت بیمه اجباری وبختیاری دارم تا به بیست سال پرداخت برسم

 11. زیبا

  سلام وقت بخیر
  من تحت پوشش بیمه درمان نیروهای مسلح پدرم هستم که خیلی راضی هستم
  قبلا چهارسال برای من بیمه تامین اجتماعی رد شد که باعث شد از بیمه پدرم خارج بشم بعدش چون سرکار نرفتم پدرم دوباره بیمه خودش رو فعال کرد برای من
  الان میخوام سرکار برم و اونجا میخوان که بیمه تامین اجتماعی کنند و من میخوام انجام بدم که فقط برای من بازنشستگی‌ اش فعال بشه و درمانش فعال نشه که همون درمانی نیروهای مسلح بمونم
  میتونید راهنمایی کنید
  اگر میشه خویش فرمایی انجام بدم هم که همچین شرایطی داشته باشه راهنمایی بفرمایید

 12. مجید

  سلام بنده 10 سال که بیمه اختیاری پرداخت میکنم .الان مبلغش زیاد شده .میخواستم بدونم برم قراردادمو عوض کنم مشاغل ازاد کنم با نرخ 14 درصد که کمتر پرداخت کنم و 5 سالاخرم بکنمش 18 درصد یا کار اشتباهی است

 13. A

  خیلی مهم و فوری. لطفا این مطلب را به صاحبان محترم مسوولیت برسانید. مجلس واقعا در مورد مشاغل سختی که سختی انها زیر ۵۰ درصد است اشتباه کرده که به انها ۱/۳ میخواهد بدهد و با حداکثر ۷ سال سابقه ارفاقی. باید پیشنهاد دولت که ۱/۲ بود با حداکثر ۵ سال سابقه ارفاقی را قبول میکرد چون اولا پیشنهاد دولت که ۱/۲ است باعث میشود میانگین سن بازنشستگی بالاتر برود و همچنین در اینده دست تامین اجتماعی و مجلس و دولت برای بالا بردن سن بازنشستگی مشاغل سختی که سختی کار انها بالای ۵۰ درصد است بازتر میشد و میتوانستند مثلا سن بازنشستگی این گروه را که الان بیست سال است در اینده دو سال بالاتر ببرند. و تمام این تغییرات در صورتی میتواند مثمر ثمر باشد که حداکثر سقف سابقه برای مشاغل سخت که پیش از موعد میباشند حتی تا رسیدن به سابقه ۳۰ سال همان ۳۰ روز حقوق در ماه باشد و نه ۳۵ روز حقوق در ماه. چون شخصی که تا ۳۰ سال کار نکرده نباید امتیاز حداکثر سابقه تامین اجتماعی که ۳۵ روز حقوق در ماه است نصیبش شود و این از عدالت به دور است .

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   ممنون از همراهی شما

 14. مریم

  سلام .من شرط سنی ام برای استخدام رو از دست دادم …ولی بیمه خویش فرما هستم آیا داشتن بیمه تو شرط سنی تاثیری خواهد. داشت؟

  1. bimebazar

   وقت بخیر همراه عزیز
   حداکثر سن مجاز برای ثبت‌نام در این بیمه ۵۰ سال است. افرادی که دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند، از این محدودیت سنی تا حدی معاف می‌شوند و می‌توانند در سنین بیشتر هم ثبت‌نام کنند. به عنوان مثال، اگر فردی ۱ سال سابقه بیمه داشته باشد، با وجود سن ۵۱ سال می‌تواند برای ثبت‌نام در بیمه خویش فرما اقدام کند. همچنین، افرادی که ۱۰ سال سابقه بیمه دارند، از این محدودیت سنی معاف می‌شوند و می‌توانند در هر سنی ثبت نام کنند. در صورتی که فردی سن بیشتر از ۵۵ سال داشته باشد، موظف است مبلغ مازاد سنی تعیین‌شده را به عنوان هزینه بیمه پرداخت کند

  2. نادر

   برادر بزرگ بنده که ۷۵ سال دارد و فردی ساده و بی سواد بنده که از ۱۴ سالگی در جاهای مختلف کارکرده است که از سال ۱۳۴۸ لغایت ۱۳۵۶ دریک کارگاهی برایش حق بیمه واریز شده ولی کارفرما از سادگی و بی سوادی وی استفاده کرده وبه بهانه واهی اخراج و با نفوذی که در بیمه داشته واریزی های او را به یکی دیگر از کارکنان غیر بیمه اش منتقل کرده است و علیرغم داشتن دفترچه سفید بیمه تامین اجتماعی هیچ سابقه ای از آن کارگاه بدست نمیاد
   از سال ۱۳۸۴ لغایت ۱۳۹۹ نیز بمدت ۱۶ سال بعنوان نگهبان در یک مجتمع پزشکی حتی بصورت شبانه روزی با حقوق بسیار ناچیز و بدون بیمه کار کرده که سو تغذیه ناشی از کار مفرط باعث شده دچار بیماری سرطان مری شود که بدلیل نداشتن دفترچه تامین درمانی نتوانسته بموقع درمان شود و درخرداد ۱۳۹۹ دچار پارگی مری شده که کارفرمایان بجای کمک به وی باسو استفاده از وضعیت بوجود امده به بهانه واهی کرونا او را اخراج ولی بنده همانروز در بیمارستان بستری کرده و متاسفانه قسمتی از مری تومورال وی برداشته شده و بصورت بدخیم رشد میکند بطوریکه کاهش شدید وزن پیدا کرده و از ۱۰۵ کیلو به ۴۰ کیلو بدل شده و قادر نیست حتی یک غذای ساده را هم میل نماید هیچ درامدی هم ندارد وبناچار بنده که در مشکلات خود غرق هستم ازش نگهداری میکنم کارفرمایان یکسال قبل از اخراج با دادن ۵۰ میلیون تومان ازش اقرارنامه محضری گرفته اند که در همان موقع خرج بیمارستان شد و در این مدت تشدید بیماری حتی با یک تلفن ساده هم حالش را نپرسیده اند و در وضعیت بسیار خطرناکی بدون بیمه بسر میبرد، که بناچار به اداره کار شکایت کرده ایم ولی با نفوذی که کارفرمایان در آنجا دارند امید چندانی نمیشه داشت.
   آیا اداره کار و بیمه تامین اجتماعی نباید کمکی به ایشان بکند؟
   ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

 15. مسعود

  سلام: من ۱۷سال و شش‌ماه حق بیمه پرداخت کردم .که ۱۵ ماه آن بیمه اجباری بوده ومابقی بیمه اختیاری بوده در زمان باز نشستگی چگونه محاسبه می‌شود.

  1. bimebazar

   وقت شما بخیر
   باید توجه داشت که برای حقوق بازنشستگی میانگین دو سال آخر پرداختی حق بیمه در نظر گرفته می شود.

 16. راننده

  سلام بنده ۱۳سالوهفت ماه سابقه بیمه دارم وتا الان هم ادامه دارد.سوالم این هست که ۲الی ۳ سال این سابقه از دوجا برایم بیمه رد میشد.که حدود ۷سال هست بیمه دومی که آن هم تامین اجتماعی بود قطع شد ،میخواستم ببینم این ۲الی ۳سالی که ازدومجموعه بیمه بودم چه تاثیری دارد آیا درزمان بازنشتگی اثری دارد وکلا چطور محاسبه میشوند

  1. bimebazar

   وقت شما بخیر
   بله تاثیر خواهد داشت
   طبق ماده 34 قانون تامین اجتماعی، امکان رد شدن بیمه به طور همزمان از دو یا چند کارگاه وجود دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. همچنین رد شدن بیمه از دو کارگاه مزایایی دارد و می‌تواند برای زمان بازنشستگی یا از کار افتادگی و بیکاری افراد مفید واقع شود.

  2. bimebazar

   وقت بخیر همراه عزیز
   خیر تنها تخفیفات یک پلاک قابل انتقال است و در صورت انتقال تخفیفات پلاک خودرو شما 45 درصد تخفیف را خواهد داشت

 17. قدرت

  کسی که کارت پایان خدمت ندارد از کارفرما بابت بیمه کجا شکایت کند

  1. bimebazar

   وقت شما بخیر
   می‌توانند از کارفرما برای عدم پرداخت بیمه شکایت کنند. شما می‌توانید به عنوان کارگر از طریق سامانه اینترنتی به آدرس http://www.prkar.mcls.gov.ir، از کارفرما بابت عدم پرداخت بیمه شکایت کنید. کارگران باید احراز هویت را قبل از شکایت در سایت انجام دهند. کارگران با مراجعه به دفاتر پیشخوان می‌توانند احراز هویت انجام دهند.

 18. محمد 90

  سلام خواهشا خیلی دقیق جوابمو بدین
  من دانشجو هستم میخام بیمه ای شوم که سابقه 30 سال برام رد بشه
  پرسیدم میگن بیمه دانشجویی جزو ستبقه کار نیست
  چه بیمه ای پیشنهاد میدین

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   بیمه خویش فرما
   بیمه خویش فرما، یک نوع بیمه است که در آن فرد بیمه‌گزار (متقاضی) بدون نیاز به وجود کارفرما می‌تواند خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد. در این نوع بیمه، شخص متقاضی می‌تواند بدون واسطه جهت ثبت ‌نام و پرداخت حق بیمه خود اقدام نماید.

 19. محمد.

  سلام خواهشا خیلی دقیق جوابمو بدین
  من دانشجو هستم میخام بیمه ای شوم که سابقه 30 سال برام رد بشه
  پرسیدم میگن بیمه دانشجویی جزو ستبقه کار نیست
  چه بیمه ای پیشنهاد میدین

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   بیمه خویش فرما
   بیمه خویش فرما، یک نوع بیمه است که در آن فرد بیمه‌گزار (متقاضی) بدون نیاز به وجود کارفرما می‌تواند خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد. در این نوع بیمه، شخص متقاضی می‌تواند بدون واسطه جهت ثبت ‌نام و پرداخت حق بیمه خود اقدام نماید.

 20. سونیا

  وقتی کارفرما فقط ۲۲ روز بیمه رو میریزه باقی روزها جریانش چی میشه؟ شامل دریافت بیمه بیکاری میشیم؟

 21. توحید

  سلام. اگه بخوایم بیمه ۱۲% پرداخت کنیم حداقل مستمری آن چثدر است؟
  آیا میشود مستمری آن را بالا برد ؟و چگونه؟

 22. ک

  با سلام
  دو سوال دارم.
  اول. برای منقطع نشدن بیمه خوش فرما تا چه زمان بعد از اتمام پرداخت آخرین حق بیمه می‌توان برای پرداخت ادامه آن اقدام کرد؟
  دوم. اگر مثلا ۱۲ درصد پرداخت کرده باشیم و چند سال دیگه پشیمون بشیم آیا میشه مابقی را به نرخ روز پرداخت و مثلا ۱۸ درصد کرد؟

 23. لیلا محمدی

  سلام
  من 38 سالمه و کارمند استخدامی بیمارستان هستم . 16 سال سابقه خدمت و بیمه تامین اجتماعی دارم. دیگه نمیخوام بیام سرکار . میتونم خودم از این به بعد حق بیمه ام رو واریز کنم ؟ چطور ؟ چند سال باید حق بیمه واریز کنم تا بازنشسته بشم ؟
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

 24. سید ابوالفضل خوش قلب

  سلام. من ۲۰ سال و ۱۰ ماه سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی دارم که ۱۳ سال از آن اجباری بوده و بقیه اختیاری. سوالم اینه که اگه بخوام با حقوق بازنشستگی بالا بازنشسته بشم، چه اقدامی باید انجام بدم؟ سپاس

 25. تاروردی

  با سلام بنده بیمه مشاغل آزاد پرداخت میکنم (تا اخر اردیبهشت 1402 پرداخت شده) به تازگی در یک شرکت مشغول به کار شدم و قرار شد از ماه خرداد بنده را بیمه اجباری کنند سوالم این است که باید قرارداد مشاغل آزاد را فسخ کنم و به نمایندگی برم یا با اضافه کردن نام من در لیست شرکت بطور خودکار قراداد مشاغل آزاد بنده فسخ میشود؟

 26. فرهاد

  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب جهت بازنشستگی در اسفند 1401 سابقه بیمه خود را که 9 سال و نیم بوده است از بیمه روستاییان و عشایر به تامین اجتماعی انتقال داده و کارهای بازنشستگی را انجام داده ام و در اردیبهشت حکم بازنشستگی صادر شده است. لذا اکنون 20 ماه از سابقه روستایی اینجانب جا مانده و انتقال نیافته است که قصور از سوی بیمه روستاییان بوده است.( در واقع اینجانب 11 سال و 2 ماه در روستاییان و عشایر سابقه بیمه داشته ام). در همان اردیبهشت ماه مجددا تامین اجتماعی درخواست انتقال اون 20 ماه رو به صندوق بیمه روستاییان و عشایر ارسال کرده است. حالا چگونه باید اون 20 ماه رو انتقال بدم ؟ راه حل قانونی چیست ؟ و این مدت نیز تاثیر خیلی زیادی در حقوق اینجانب دارد و تقریبا باعث میشه 3 میلیون اضافه بشه به حقوقم.
  اگر دوستان عزیز نیز تجربه ای در این زمینه دارند کمک بفرمایند
  با کمال تشکر

 27. مرجان

  سلام وقتتون بخیر، همسر بنده 23 خرداد جراحی داره، و الان چندین ماهه بیکاره و بیمه نداره،، امروز که 18 خرداد هست میخواد بیمه اختیاری کنه، آیا شامل هزینه جراحی میشه باتوجه به اینکه 6 روز به جراحی وقت هست و مدتهاست بیمه اش رد نشده؟

 28. مهدی

  سلام من قبلاً با چندتا از شرکتهای ساختمانی که هر کدومشون تو یه شهر و تو یه استان دیگه بوده با هر کدومشون چند ماه کار کردم که هر کدومشون یکی دو ماه بیشتر برام بیمه پرداخت نکردن که اونم بخاطر این بود که دفترچه ام رو بتونم مهر کنم،یادمه یکی از شرکتها یک ماه برام بیمه پرداخت کرد ولی دفترچه ام رو 12ماه اعتبار زدن ،جمعا همه شرکت‌هایی که باهاشون کار کردم 4سال بیمه برام پرداخت کردن و 5سال هست که خودم ثبت‌نام کردم بیمه ساختمانی پرداخت می کنم،میخاستم ببینم بجز شکایت کردن از شرکتها، راهی وجود داره که بتونم اون 5،6 سال شایدم بیشتر که کار کردم ولی بیمه مو پرداخت نکردن رو پرداخت کنم؟ چون دربیشتر از 10شرکت کار کردم نمی صرفه که یکی ،یکی به همشون شکایت کنم ،لطفا راهنماییم کنید ممنون

 29. پژمان

  سلام من دو سال سابقه بیمه پیش کارفرما دارم الان از کارم زدم بیرون و ترک کار خورد واسم ولی دلیلش حقوق پایین بود تو این مورد نمیتونم بیمه بیکاری دریافت کنم ؟!

 30. Fardin

  سلام خسته نباشین من الان چند سالی هست با نرخ ۲۷درصد خویش فرما پرداخت میکنم ولی الان در توانم نیست که ۲۷درصد پرداخت کنم آیا الان می‌توانم درصد ۱۲یا ۱۷درصد بریزم ممنون میشم راهنمایی کنین

 31. چیت ساز

  با سلام من ۵۷سال سن دارم و بمدت ۲۶سال سابقه بیمه اجباری دارم سوالم اینه که چون من با حد اقل حقوق ماهانه نزدیک به ۱/۵۰۰میریزم میتونم چهار سال پایانی رو بیمه مشاغل ۲۰درصد بریزم که با حقوق بالا باز نشست بشم چون فکر کنم مبلغ بیمه مشاغل ۲۰درصدش ماهانه حدود یک میلیون میشه ،من میتونم قراردادن رو تغییر بدم ؟ایا به نفهم هست لطفاً پاسخ بدید؟

 32. علیرضا

  با سلام بنده بیمه سلامت دارم میتونم بیمه تامین اجتماعی بشوم ولی از درمانش استفاده نکنم وهمان بیمه سلامت باشم البته سابقه بیمه ندارم سنم هم ۴۰ سال است

 33. پریسا

  باسلام.من خانم کارمند با سن ۴۶در اداره دولتی با آیین نامه خاص خود (خدمات کشوری نیستم)بیمه تامین اجتماعی هستم که دارای سابقه کار ۱۶سال هستم ولی پرداخت بیمه بیست سال دارم .آیا با بیست روز حقوق با توجه به سنم میتوانم بازنشسته بشوم

  1. مهسا محمد شفیعی

   وقت بخیر امکان دارد لطفاً از طریق سایت تامین اجتماعی پیگیر موضوع باشید

 34. آرسین

  سلام ببخشید من 54 سال سن و27 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی اختیاری وکارت ایثار وظیفه با 5ماه 25 روز جبهه بخاطر عدم قدرت جسمانی و روحی روانی میتوانم بازنشسته شوم لطفت راهنمایی کنید . متشکرم

 35. faraji

  سلام ببخشید من 54 سال سن و27 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی اختیاری وکارت ایثار وظیفه با 5ماه 25 روز جبهه بخاطر عدم قدرت جسمانی و روحی روانی میتوانم بازنشسته شوم لطفت راهنمایی کنید . متشکرم

 36. علی

  منظور همه سوال کنندگان ازتفاوت بیمه اختیاری ومشاغل آزاد حقوق باز نشستگی است که در کدام مورد می توانند حقوق بیشتری دریافت کنند لطفا به این مورد جواب شفاف ودرستی ارائه‌ دهید با تشکر

 37. لطفعلی

  سلام من ۱۸ سالمه و نگهبان شیفت شبم شرکت به من گفته مشمول بیمه نمیشم آیا درسته ؟

 38. زهرا

  سلام وقت بخیر یک سوال داشتم من پدرم بیمه تامین اجتمای اجباری بود وخب منم همین بیمه ام هست ولی خب چون دانشگاه قبول شدم بیمه قبلیم باید حذف شه تابیمه سلامت درمانم فعال شه حال خودم میتونم بیمه اجباریمو لغوکنم و چطوری اینکارو انجام بدم؟

 39. majid

  سلام
  من تازه یه ماه خودم را بیمه مشاغل ازاد 14 درصد کردم
  الان در رستوران شاغل شدم کارفر بهم گفته در صورتی میتونه منا بیمه کنه که این بیمه را قطع کنم
  میخواستم ببینم حتما باید بیمه خودم را قطع کنم
  یا نه میشه با همین بیمه کار فرما بیمه منا رد کنه
  و این که بیمه مشاغل ازاد و کارفرما چه فرقی باهم دارن
  واینکه کار در رستوران سختی کار هم داره یا نه
  ممنون

 40. امیرحسین

  آقایی که۴سال بیمه داشته وقطع شده بعد از۲۰سال مجددآبیمه تآمین اجتماعی خویش را وصل میکند،آیامدت انتظاربرای ایشان هم اجباریست؟

 41. اکبر

  سلام. من هیچ بیمه ای ندارم. اگر بخوام بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی بشم، با توجه به اینکه بیکارم، امکان پذیره؟ (مشکلی بابت پرداخت حق بیمه توسط خودم ندارم) و اگر اره، کدام نوع را باید انتخاب کنم؟ تشکر

 42. فرشید

  سلام من ۱۲ سال بیمه اجباری شرکت بودم بعد از ورشکستگی شرکت به مدت 10سال تاکنون خودم بیمه اختیاری هستم.سوالم اینه که بعد از سی سال چطور بازنشسته میشم ؟ایا سنوات بیمه اجباری رو را دریافت میکنم؟

 43. غفاری

  همسرم فقط پول بیمه پرداخت کرده است ونه بازنشست شد ونه حقوق گرفت الان یک سال هست فوت کرده آیامی توان براساس سوابق پرداختی مستمری گرفت؟

 44. میلاد

  سلام بنده 4 ساله بیمه مشاغل ازاد 18 درصد واریز میکنم ولی تا الان بهم نگفتن معاینه برم امروز خوندم باید معاینه هم میرفتم ایا الان مشکلی از این نظر برای بنده پیش می اید

 45. fate12345678.m@gmail.com

  سلام خسته نباشید من مستمری شوهرمو میگیرم الان می‌خوام برم تو شرکت کار کنم میگن اینجا باید بیمه ات کنیم آیا اگر بیمه بشم مستمری من قطع میشود

 46. حسین

  با سلام
  در بیمه اختیاری پس از فوت فرد بازنشسته حقوق او مانند بیمه اجباری به همسر و فرزندان منتقل می شود؟

 47. خانم ابراهیمی

  سلااام وقتتون بخیر من ۴۰ سال سن دارم فقط ۶ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی رو دارم قبلا مغازه خیاطی کار مبکردم
  میتونم ۳۰ سال و خودم بپردازم یه جا یعنی سابقه بیمه رو بخرم تا بتونم در آینده مستمری بگیرم البته ۳۰ سال بعد از ۴۰ سالگی .

 48. حسین جعفری

  سلام ۲۶سال سابقه بیمه دارم میخواستم راهنمایی کنید که چکار کنم که با حداقل حقوق بازنشسته شوم در ضمن درحال حاضر بیکار هستم و با حدود۵۰ماه بیمه بیکاری الان ۲۶ سال سابقه دارم در ضمن ۵۰سال سن دارم ودو سال سربازی را هنوز پرداخت نکردهام

 49. رویا

  سلام
  من دو سال سابقه بیمه داشتم و با فاصله هفت ماه 14 سال دیگه سابقه کار دارم یعنی بین اون دو سال و 14 سال هفت ماه فاصله افتاد. الان که 41 سالم هست. دارم بیمه بیکاری میگیرم چون سابقه بیمه ام منقطع هست دو سال و دو ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره؟ میتونم بعد اتمام بیمه بیکاری ، به مدت دو سال بیمه خویش فرما پرداخت کنم و با بیست سال سابقه بازنشسته بشم؟

 50. مجتبی

  سلام ؟ می‌خوام خودم رو بیمه تامین اجتماعی اختیاری کنم با اجباری چه تفاوتی دارد . آیا از سن ۲۵سالگی بیمه کنم چند سال این بیمه را باید بریزم تا بازنشست بشم

 51. mojtabaaa900@gmail.com

  سلام بنده اگه خودم رو بیمه تامین اجتماعی اختیاری کنم
  در سن ۲۵ سالگی چند سال باید بیمه بریزم تا بازنشت بشم
  ماهی تقریبا چقدر هست آیا همه موارد مانند بیمه تامین اجتماعی اجباری خیش فرما شامل میشوم
  سوال دوم؟ این که حقوق دریافتی من بعد از بازنشستگی با اجباری فرق می‌کنه اگه اجباری بعد از پایان بازنشستگی روند افزایش داره آیا مال اختیاری هم افزایش پیدا می‌کنه یا ثابت هست ممنون میشم سریع جواب بدین

 52. آقاجانی

  سلام خسته نباشید من ۱۳ سال بیمه اجباری داشتم بعد خودم چند سال بیمه اختیاری دادم الان جای نزدیک یک سال و چند ماه کار میکنم نزدیک ۲۱ سال و ۳ ماه پرداخت بیمه دارم الان می تونم تثاصای بازشستگی کنم

 53. مرتضی

  سلام حقوق بازنشستگی ( مستمری) در بیمه اختیاری بیشتر است یا اجباری ؟

 54. مرتضی

  سلام حقوق بازنشستگی ( مستمری ) در بیمه اختیاری بیشتر است یا در بیمه اجباری ؟

 55. علیرضا دادبه

  درود. بنده سابقه ۵ سال و 9 ماه بیمه تامین اجتماعی را دارم (کارگر چاپخانه) و الان میخواهم خویش فرما ادامه بدهم . آیا این سوابق فوق الذکر با این اختیاری ای که میخواهم زین پس قرارداد ببندم جمع خواهد شد و میتوانم جمع ببندم که در آینده بهره مند شوم؟

 56. علیرضا دادبه

  درود. بنده سابقه ۵ سال و تقریبا 9 یا 10 ماه بیمه تامین اجتماعی را دارم و الان میخواهم خویش فرما ادامه بدهم . آیا این سوابق فوق الذکر با این اختیاری ای که میخواهم زین پس قرارداد ببندم جمع خواهد شد و میتوانم جمع ببندم که در آینده بهره مند شوم؟

 57. محمد

  سلام من ۶ سال بیمه کارگران ساختمانی و در مجموع ۱۱ سال بیمه تامین اجتماعی دارم و الان هم بیمه کارگران ساختمانی را ادامه میدم فقط میخواستم بیمه ام رو به بیمه نویسندگان تغییر بدم که شامل حمایت دولت میشه و پرداختی هر دو باهم برابر هست
  سوالم اینه که کدوم بیمه بهتره ؟ و مریت کدوم بیشتر برام؟
  ممنون از راهنماییتون🙏

 58. هادی

  سلام
  آیا کسی سابقه بیمه 7 سال داشته باشد و فوت شود
  مستمری به همسرش می‌رسد و اینکه چگونه محاسبه می‌شود؟
  یعنی 7 روز در ماه یا کامل؟

 59. فرهاد

  سلام من در یک شرکت خصوصی کار میکنم که بیمه من را در یکی از ماه ها یک روز کمتر پرداخت کرده مثلاً باید 30 روز پرداخت می‌کرد که 29 روز پرداخت کرده. چه تاثیری خواهد داشت .

 60. میترا

  سلام من پدرم دوسال پیش بیمه اجباری شده بود وهمین چندوقت پیش فوت کرده آیا به من مستمری تعلق میگیرد یانه؟؟

 61. گودرز

  سلام
  جناب من یازده سال بیمه دارم الان در شرکت واحد تهران کار میکنم. سوالی که ذهنم رو درگیر کرده اینه بیمه من نصف میشه چون در حال حاضر بیمه این شرکت سخت و زیان آور میشه، بعد الباقی بیمه من چی میشه اگه نصف شه

 62. پریان

  سلام،من بیمه زنان خاندار هستم الان سه ماهه نتونستم حق بیمه رو واریز کنم و تا اخر برج برام وقت گذاشتن اگه یک مقدارشو بزنم بیمم باز قطع میشه یا نه؟حتما باید یکجا بریزم تا قطع نشه؟

 63. مجتبی

  باعرض سلام ووقت بخیر.ببخشید میخواستم بدونم این بد یعنی چه؟

  متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
  کسی که تاحالا بیمه نداده چه جوری باید 30روز سابقه داشته باشه؟

 64. عاطفه

  سلام وقتتون بخیر اگر فردی ۶ سال سابقه بیمه داشته باشه و یک هفته باشه که بیمه اختیاری برای خود فعال کرده باشه و فوت کنه آیا به بازمانده حقوق تعلق میگیرد

 65. مقداد

  اگر فردی در شرکتی بصورت 9 روز در ماه کار کند و شرکت بیمه ی 9 روز رو به تامین اجتماعی بفرسته برای 21 روز بعدی چکار باید بکنه آیا میتونه بیمه اختیاری یا مشاغل آزاد رد کنه؟

 66. راضیه محسنی

  سلام ببخشید ما تازه بیمه اختیاری شدیم بعد در سایت که میرم شوهرم شامل خدمات درمانی هست ولی من و فرزندم شامل درمان نشدیم میخواستم بپرسم باید چیکار کنم

 67. محمد

  سلام .وقت به خیر.مبلغ بازنشستگی پایه در بیمه اجباری و مشاغل ازاد دقیقا چقدره؟
  الان میانگین حقوق۲ سال اخر در سیستم تامین اجتماعی برای من خورده ۴۵۰۰۰۰۰ تومان در صورتی که مبلغ بازنشستگی بیمه اجباری الان ۵۸۰۰۰۰۰ تومان است.این در حالیه که پدرم که بیمه مشاغل ازاده در سیستم تامین اجتماعی میانگین ۲ سال اخرش و زده ۲۶۰۰۰۰۰ تومان.

 68. وحید

  سلام من ده سال بیمه مشاغل سخت بتون ریزی از طرف تامین اجتماعی هستم الان میخام برای شرکت کار کنم اونجا دوباره بیمه داره اگه بیمه مجدد بشم اون بیمه از دست میره

 69. فرشته کرمی

  سلام . من و همسرم بیمه مشاغل آزاد ۲۰درصد رد می کنیم ولی هزینه دفترچه درمانی رو روی بیمه همسرم میدیم ، بچه ها شامل خدمات درمانی شدند ولی برای من حساب نمیشه . چه راه کاری دارید که از خدمات درمانی شوهرم استفاده کنم و خودم هزینه دفترچه جدا ندهم

 70. نادان

  اینها که بیمه شده مشاغل آزاد هستند فرزند این آب خاک نیستند
  تازه اینها که داخل شرکتها کار میکنند حقوق ثابت و خوبی دارند
  اما مشاغل آزاد مزد دست خیلی کمه
  با این تفاسیر میفهمیم مشاغل آزاد فرزند این آب و خاک نیستند و دولت حق بیمه ای برای اینها کمکی پر اخت نمی کنند
  جالب که مشاغل آزاد هیچ چیزی از دولت به آنها نمی رسد و مردم فقط باید رای بدند که نماینده تو مجلس کاری برای رفا مردم بکنه دست کم هر بار در حد یک حل که اونم کس کاری نمی کند مردم بیکار بدبخت دست کم حقوق همه قرار بود یک نواخت بشه که نکردید این کار را این پول و منابع ملت را همه باید استفاده کنند چون ما مسلمانیم یعنی

 71. اهورا

  سلام؛شوهر من در کارخانه سنگبری کار میکند و حقوق اداره کار حدود۸ و خورده دستمزدش میشه اما کارفرما ۲ تومن بیمه ازش کم میکنه وفقط۶ تومن حقوق بهش میده میخواستم بدونم این چه نوع بیمه ای هست که خود کارفرما حق بیمه نمیریزه و آیا درسته که پول بیمه رو از حقوق شوهرم کم کنه یا بایدحقوقش ۸تومن+۲ حق بیمه باشه؟

 72. خدادادی

  سلام؛شوهر من در کارخانه سنگبری کار میکند و حقوق اداره کار حدود۸ و خورده دستمزدش میشه اما کارفرما ۲ تومن بیمه ازش کم میکنه وفقط۶ تومن حقوق بهش میده میخواستم بدونم این چه نوع بیمه ای هست که خود کارفرما حق بیمه نمیریزه و آیا درسته که پول بیمه رو از حقوق شوهرم کم کنه یا بایدحقوقش ۸تومن+۲ حق بیمه باشه؟

 73. امین

  سلام
  اگ کارگری ب هردلیلی عمدا یا غیر عمدی نیاد سر کار میتونه از کارفرما درخواست غرامت کنه و شکایت کنه از کارفرما
  منظور در بیمه اجباری کارگر و کارفرمایی
  خسارت کارگر ینی بیمه بیکاریشو کارفرما باید بده یا تامین اجتماعی میده

 74. شیلا

  سلام وقت شمابخیر پدرمن حدودا 11سال هستش که بیمه اختیاری دارن وکارگرهستن الان هزینه بیمه اختیاری براشون خیلی زیاده امکانش هست به بیمه کارگری انتقالش بدیم؟

 75. ایمان

  با سلام و عرض ادب
  سوال: ایا امکان دارد در دو سال آخر بیمه اختیاری منظور سال ۲۹ و ۳۰ مبلغ بیمه را افزایش داد سنوات گذشته با حداقل حقوق پرداخت شده درصورت امکان راهنمایی بفرمایید با تشکر

 76. sh

  کارفرمایی در یک بازه زمانی حق بیمه پرداخت نکرده چکار بایدبکنم

 77. سارا

  سلام شغل من ازاد خودم بیمه برادرم هستم الان ۱۶ ساله ولی سه تا کارگر دارم می خوام اون ها رو بیمه کنم به صورتی که دچار مشکل نشم لطفا راهنمایی کنید

 78. مینا

  سلام، از طرف محل کارم تا تیر ماه امسال برای من بیمه رد شده است. اما بعد از آن تاریخ بیمه مستمری مادرم هستم، الان قصد گرفتن ویزا رو دارم که یکی از مدارک داشتن سابقه بیمه شش ماهه تامین اجتماعی است، میخوام بدونم که اگر من خودم رو بیمه خویش فرما کنم با بیمه مستمری مادرم تداخل ایجاد نمیکند؟ چون میخوام که بیمه مادرم رو نگه دارم حتما
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 79. مهشید

  سلام وقتتون بخیربیمه ما تامین اجتمائیه واختیاری هم هست بعدشوهرم ماردشو هم بابیمه ی خودمون بیمه کرده میخواستم بدونم اینکه یکی دیگرو که فامیلش با مافرق میکنه رو اگه بیمه کنیم تاثیر درمبلغ بیمه داردیاخیر

 80. فرشید

  با سلام. میخواستم بدونم اگه حق بیمه اختیاری رو بالا پرداخت کنم در حقوق بازنشستگی تاثیر داره؟ چون مثلا اگه بقیه 1400 در ماه میدن من الان ماهی2000تومن دارم میدم. ممنون

 81. حسن ظهیری

  من در سال ۹۵ ، ۴ماه بیکار بودم ودر سال ۹۶ ۵ماه بیکار بودم ودر سال ۹۷ ۳ ماه بیکار بودم ودر سال ۹۸ ۶ ماه بیکار بودم ، یعنی در هر سال چند ماه اون رو یه شرکت کار کردم و بعد چند ماه بیرون اومدم مدت کار کرد من رو شرکت حق بیمه وسابقه من رو رد کرده ولی ایام بیکاریم چون مشغول نبودم جایی پرداخت نشده ، آیا الان میتونم شخصی پرداختش کنم یا نه ، شرمنده این شماره منه لطفا راهنماییم کنید خودم بهتون زنگ میزنم۰۹۳۸۳۵۵۸۱۱۸ حسن ظهیری هستم جناب ممنون میشم کمکم کنید

 82. حسن ظهیری

  سلام من ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه دارم والان هم مشغول به کار هستم از سال ۸۶ تا الان ولی از سال ۹۵ به بعد از چند شرکت بیرون اومدم در این بین چند ماهی از بیمه خودم ۰ شد مثلا ۶ ماه اول سال ۹۷ رو بیمه من از طرف شرکت x پرداخت شده بعد من از اون شرکت بیرون اومدم وبعد از چند ماه به شرکتy رفتم واز برج ۹ بیمه من از طرف شرکت y پرداخت شده حالا او کسر بیمه‌ای که در ماه های ۷و ۸ و۹ پرداخت نشده و من بیکار بودم رو خودم الان میتونم پرداخت کنم یا نه

 83. فاطمه

  کسی که میخواد بیمه خویشفرما بکنه، باید چند ماه از سمت یه شرکت بیمه شده باشه یا این که بدون این که از سمت یه شرکت بیمه شده باشه، میتونه بیمه خوایش فرما بکنه؟

 84. سیروس شیروانی

  سلام خسته نباشید من 20سال پرداخت بیمه در تامین اجتماعی نیروهای مسلح دارم چون به خاطر مشکل بیرون از سازمان اخراج شدم سه پنجم حقوق بازنشستگی مو میدم به خانواده ام خودم هیچ گونه بیمه و مزایایی وحقوقی ندارم میخواستم راهنماییم کنید برای خودم چه کاری میتونم کنم ممنونم

 85. سیروس شیروانی

  سلام خسته نباشید من 20سال بیمه تامین اجتماعی نیروهای مسلح دارم به خاطر مشکل بیرون از سازمان اخراج شدم و سه پنجم حقوق مزایای بازنشستگی من را به خانواده ام میدن
  خودم هیچ گونه بیمه وحقوقی ندارم میخواستم ببینم چه کاری برای خودم میتونم انجام بدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 86. علی صفری

  من ۴۸ سال سن با 26 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی که پنج سال آخر را اختیاری پرداخت کرده ام آیا می‌توانم ۲ سال آخر را یکجا پرداخت کنم زودتر بازنشسته شوم با سپاس

 87. پوریا

  با سلام بند 12 سال سابقه پرذاخت حق بیمه دارم که 7 سال ان مشاغل ازاد و 5 سال ان اجباری می باشد و یکسال اخر در یک کارگاه بودم و بیمه اجباری رد شده سوال اینست بیمه بیکاری بر مبنای 12 سال به من پرداخت میگردد یا فقط اون 5 سال که اجباری رد شده است

 88. ماهور

  سلام.‌من خودم ۱۰ ساله بیمه هنرمندان هستم و حق بیمه مو به تامبن اجتماعی میدم .ولی الان میخوام برم سرکار .و اونجا هم گفتم ما بیمه میکنیم . سوالم اینه که ۱_ آیا باید بیمه اون شرکتو رد کنم و بیمه خودمو داشته باشم و اگر نه ، آیا سوابق ۱۰ سالم ازبین میره ؟
  ۲_و یا بیمه شرکتو در کنار بیمه خودم میتونم داشته باشم و مشکلی پیش نمیاد ؟
  ۳_ بیمه خودم بازنشستگی داره ولی سرانه درمان نمیدم .و اینو میخوام داشته باشم ، با قبول بیمه این شرکت ، میتونم فقط بیمه سرانه درمانی ازشون بگیرم ؟
  ۴_ آیا اگه کلاا بیمه این شرکتو نخوام ، میتونم بگم بجای حق بیمه به حقوقم اضافه کنه یا خیر ؟
  ممنون

 89. علی

  من تا آخر آذر ماه بیمه قالیبافان بودم و حق بیمه را پرداخت کردم در بازرسی بینه من قطع شد حالا مخ ام بیمه اختیار ی آیا سابقه باطل‌ می‌شود

 90. محسن

  سلام بیمه خویش فرما بهتر یا کشاورزی

 91. وحیده یوسفی

  سلام وقت بخیر من در یه شرکت خصوصی کار میکردم الان خانه دارم اگه بخوام خودم برای ادامه بیمه اقدام کنم چکار باید کنم قسط ماهانه چقدر می باشد
  باتشکر فراوان

 92. حیدری

  پدر من در پنجاه سالگی با داشتن دوسال پیوسته قبل از سال ۹۰ بیمه داشته و در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ نیز یازده ماه و ده روز بیمه پشت هم واریز کرده چطور برای بیمه مستمری آن اقدام کنیم

 93. شیرازی

  عددا به نظر صحیح نیست . چون الان پسرم بیمه مشاغل ازاد میشه باید حدود ۷۵۰ تومن بپردازه

 94. بیتا

  ببخشید من میخوام خودمو بیمه خویش فرما بکنم ۳۳ سالمه اما الان که پدرم فوت کرده حقوق اونو میگیرم و بیمه تکمیلی هستم آیا من خودمو بیمه خویش فرما آزاد بکنم نه اجباریها خویش فرما ممکنه حقوق پدرم قطع بشه

 95. بهرام نصیری

  با درود
  م HPن مدت ۶سال بیمه شرکت دارم ولی متاسفانه سال ۷۶ترگ خدمت کردم الان ۵۳ دارم .میتونم در یه شرکت مشغول بشم و بیمه ادامه بدم

 96. بهرام نصیری

  با درود
  من مدت ۶سال بیمه شرکت دارم ولی متاسفانه سال ۷۶ترگ خدمت کردم الان ۵۳ دارم .میتونم در یه شرکت مشغول بشم و بیمه ادامه بدم

 97. حسين

  سلام وقت بخير كسي كه برايش يه رو يا دوروز بيمه رد ميشود دفترچه بهش تعلق ميگيرد اصلا مزاياش چيه من معلم حق التدريس هستم؟

 98. قاسمی

  سلام ۱۵سال بیمه پرداخت کردم خویش فرما با یکسال سابقه کار که داشتم ۶۰سال دارم الان ۳ماهه که فراموش کردم ماهانه پرداخت کنم حالا چه میشود تشکر

 99. ندارضازاده

  با سلام و عرض ادب
  می خواستم بپرسم کسی که بیمه حرف و مشاغل ازاد است اگر به صورت ساعتی در جایی مشغول باشد می شود از بیمه اجباری استفاده کند
  ممنون

 100. المبرا

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم من الان ۹ ماه بیمه مشاغل ازاد خودمو بیمه کردم بخاطر یسرس شرایط نمیتونم پرداخت کنم میخوام ببندم میتونم مبلغ این ۹ ماه رو دریافت کنم یا نه؟

 101. سهراب

  من دوسال کارمند خرید خدمت اتکا بودم و ابن کدت بیمه کامل پرداخت کردم .ستل ۸۰ تا ۸۲ الان این دوسال رو چه کاری میشه کرد؟ بیمه نیستم که بخوام الحاق کنم؟

 102. مهران

  خیلی خیلی مهم
  باعرض سلام بنده نباز به راهنمایی تون دارم….من ۱۴ سال کارمند بنگاه خصوصی بودم و سال قبل اخراج شدم .سوال آیا اوم سازمان یا بنگاه میتونه حق ببمه م رو بابت بدهی یا اقساط وام بارخرید کرده باسه؟

 103. محمد حسن آزمون

  سلام و عرض ادب.بنده ۵۲ سال سن دارم.و در کل ۲۶ روز سابقه بیمه دارم.ایا میتوانم در جایی مشغول بکار شوم که بیمه تامین اجتماعی برایم رد شود.ممنون میشوم سوال بنده را پاسخ دهید.

 104. رضا

  سلام و عرض ادب
  بنده حدود ۹ سال سابقه پرداخت بیمه دارم.
  اگر قصد خروج از کشور و کار در یک کشو اروپایی رو داشته باشم،آیا سابقه بیمه ای بنده،اونجا حساب میشه؟
  یا از صفر شروع میشه

 105. حسینی

  سلام خوبی من 44سالمه هیج بیمه ای ندارم مستاجرم دوتابچه دارم بیکارم.ایابیمه ت اجتمایی خویش فرمامیشه بیمه شوم

 106. علی

  باسلام
  آیا این درسته که کارفرما حتما باید کارگر را بیمه کند و اگر کارگر بخواهد بیمه نشود و پول حق بیمه را جزو حقوق دریافت کند، از لحاظ قانونی شدنی نیست؟
  میتوان حداقل به جای بیمه اجباری از بیمه خویش فرما استفاده کنیم که حداقل پول کمتری بدهیم؟
  در کل راهی است که از دست بیمه ( ۳۰ درصد حقوق) راحت شویم و کارفرما نیز بپذیرد؟

 107. محمودی

  باسلام
  ماقرهردادکارفرمایی باتامین اجتماعی بسته ایم ودرقرارچیزی مبنی براینکه کارفرما مشمول مزایانمیگردداعلام نشده ومدت سه سال است که ماحق ببمه ومالیات مزایاراپرداخت کرده ایم حتی باکارشناس بیمه هم صحبت کردیم گفتن حقوق پایه رانمی شوداضافه کردولی بااضافه کارکسری راجبران کنید حال با۳۳سال سابقه پرداخت حق بیمه اعلام کردن مزایابه کارفرماتعلق نمی گیرد آیاراهی وجودداره برای مطالبه ی این حق ؟

 108. ماندانا

  سلام
  ببخشید من ۳۵ سال سن دارم
  ده سال سابقه ی بیمه اجباری دارم
  الان تعدیل نیرو کردن آیا من بعد از دریافت ۲سال بیمه کاری
  با پرداخت بیمه آزاد تا ۸سال با سابقه ی ۲۰ سال متوانم از بازنشستگی استفاده کنم؟

 109. علی

  سلام و خسته نباشید
  دو تا سوال دارم از خدمتتون
  1)توی بیمه اختیاری میشه حق بیمه رو بیشتر از اون چیزی که اعلام شده پرداخت کرد؟
  2)میشه پرداخت ها رو به صورت 6ماهه و یا سالانه انجام داد؟ یا حتما باید ماهانه باشه؟
  ممنونم از پاسخگویی شما

 110. ن م

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من به بیماری مبتلا شدم ومدتی در شرکت نبودم که کارفرمام طبق روزهای کارکردم بیمه ام را رد کرده یعنی 21روز از 31روز ماه رو برایم رد کرده و 19روز مابقی رو رد نکرده میخواستم ببینم برای سابقه بیمه ام به مشکل میخورد؟

 111. شادی

  سلام ، زنان خانه دار میتونن بیمه ی خویش فرما ( بیمه ی اختیاری) انجام بدن یا حتما باید شغل و حرفه ای داشته باشند ؟؟؟

  1. شادی

   سلام بیمه خانه داری شامل چه تعهدات درمانی هست ؟؟؟
   آیا دوره بارداری و زایمان رو شامل میشه؟؟

 112. شادی

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که زن های خانه دار میتونن بیمه ی اختیاری انجام بدن یا حتما باید دارای شغل و حرف باشند ؟؟؟

 113. Mohammad

  سلام وقت بخیر ایا به بیمه شدگان حرف و مشاغل ازاد از کار افتادگی ناشی از بیماریهای ثعب العلاج تعلق میگیرد؟؟؟

 114. الناز فرشید

  سلام وقت بخیر من بیش از ۵ سال سابقه بیمه دارم و در شرکتی که کار میکردم قطع همکاری کردم الان میخوام بیمه م رو اختیاری بریزم بنظرتون با حداقل مبلغ بریزم؟ با توجه به اینکه تا موقعی که میخوام کار پیدا کنم بیمه م فاصله نیفته

 115. احمد

  سلام من 5 سال بیمه دارم
  و الان 57 سالمه کارفرما میتونه برام بیمه واریز کنه

 116. رامین معینی

  آیا در بیمه خویش فرما امکان پرداخت حق بیمه بیشتر از ۳۰ سال وجود دارد؟ ( ۲۸ سال سابقه کار بیمه اجباری دادم و حدود ۲ سالی است که بیمه اختیاری پرداخت مینمایم)
  با سپاس لطفا پاسخ را به شماره ۰۹۱۲۱۱۵۷۶۵۰ اعلام فرمایید با سپاس

 117. Na

  سلام من جایی پارت تایم کار میکنم و برام بیمه رد میشه .
  ایا ممکنه بیمه مشاغل آزادی که خودم پرداخت میکردم رو ادامه بدم و بشه یه بیمه ی کامل
  بیمه خودم +بیمه نیمه وقت شرکت =بیمه کامل
  امکان این معادله هست ایایا خیر فقط یکیش میتونه رد شه ؟؟؟

 118. نادر وحید تقی نیا

  سلام، کارمند رسمی دولت با بیمه تامین اجتماعی ۲۷ درصد هستم،خواستم بدونم چه راهکارهایی هست برای پرداخت حق بیمه بیشتر تا در بازنشستگی مستمری بیشتری دریافت کنم،آیا در سیستم و قوانین دولتی میشه کاری کرد؟یا باید از یک کارگاه دیگر پرداخت کرد؟

 119. حسین

  سلام وقت بخیر من ۷ سال سابقه بیمه دارم ۳۱سالمه اجباری. الان میخوام اختیاری بیمه شم منتهی فقط بازنشستگی و فوت بدون خدمات درمانی امکانش هست؟

 120. آرش اسلامدوست

  سلام من دارم بیمه اختیاری پرداخت میکنم وچون در بیمه اختیاری باید برای استفاده از درمان حقی بیمه ماهای آینده را پرداخت کنیم من توان پرداخت ماه های جلوتر را ندارم آیا میشه این هزینیه درمان را پرداخت نکنم چون من این هزینه زیاد را دارم پرداخت می کنم ولی هیچگونه استفاده ای از آن ندارم با این خرج گران باید چه کار کنم

 121. اکبر

  با سلام
  آیا بیمه شدگان اختیاری موقع بازنشستگی حداقل حقوق را دریافت خواهند نمود و یا نه ؟؟؟ ممنون میشوم راهنمایی کنید .

 122. امیر

  سلام ما کارگری در گاو داری داریم اما بیمه نیست چون او خودش بیمه بازنشتگی دارد و اگر اورا بیمه کنیم بیمه خودش از بین می رود ؟

 123. امین

  از کجا یا کدوم سایت میشه فهمید کارفرما داره 30 روز رو برای ما واریز میکنه خیلی ها به این چالش خورده بودن

 124. elham

  سلام وقت بخیر من سه ساله ازدواج کردم ولی بیمه پدرم قطع نشده الان که باردارم میخوام اقدام کنم به بیمه ریختن ایا جریمه میشن یا ن چون تعهد هم دادن در صورت ازدواج من قطع بشه اگه توضیحی بدید ممنون میشم

 125. عنایت

  با سلام ،بنده بیمه اختیاری پرداخت میکنم ،مدتی است در یک تولیدی کار میکنم و دوست دارم بیمه اختیاری خودم را ادامه دهم و بیمه از طرف تولیدی نباشم ،ایا بازرس بیمه بیاد و بفهمه برام درد سر میشه یا مشکل نداره ،لطفا راهنمایی بفرمایید ،تشکر

 126. شهرام

  با سلام ،بنده بیمه اختیاری پرداخت میکنم ،مدتی است در یک تولیدی کار میکنم و دوست دارم بیمه اختیاری خودم را ادامه دهم و بیمه از طرف تولیدی نباشم ،ایا بازرس بیمه بیاد و بفهمه برام درد سر میشه یا مشکل نداره ،لطفا راهنمایی بفرمایید ،تشکر

 127. امیر صادقی

  سلام خسته نباشین من ۳۰ سالمه متاهل هستم ، قبلا مجرد بودم پدرم ۱۳ سال بیمه رد کرده بود برامون پایان خدمت هم ندارم ، میتونم بیمه خویش فرما رد کنم ؟

 128. مهدی

  سلام ممنون از وقتی که میگذارید، آیا میشه بیمه خویش فرما بدون دفترچه درمانی انجام داد،یعنی فقط بازنشستگی بگیری؟

 129. محمد جواد

  سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم کسی که بیمه مشاغل ازاد داره نمی تونه کار دولتی بگیره ؟

 130. یحیی صانعی

  سلام خدا قوت
  من یک مغازه دار در حال بازنشستگی هستم آیا میتوانم فرزندم رو بیمه کارگری یا بقولی اجباری کنم

 131. یحیی صانعی

  سلام وخدا قوت به اطلاع رسانی خوبتون
  سوال . من که ۲۷سال سابقه بیمه اختیاری با ۵۹سال و۴ماه دارم با کسیکه ۲۰ سال سابقه و۶۰ سال سن باز نشسته میشه چه تفاوتی برای من داره که ۷سال بیشتر واریزی دارم.
  بنظر شما این چند ماه آخر هم پرداخت کنم متضرر نمیشم.

 132. ز.بهروزی

  با سلام .ببخشید من ۲۳ سال سابقه کاردولتی دلرم و رسمی هستم.چون قصد مهلجرت دارم دیگه نمیتونم به کارم ادامه بدم میخوام مرخصی بدون حقوق بگیرم و حق بیمه رو خودم به صورت اختیاری پرداخت کنم
  سوال من اینه .ایا با دوسالبیمه اختیاری میتونم تقاضای بازنشسگی با ۲۵ سال را بدم؟

 133. سحر رنجبر

  سلام من بیمه تامین اجتماعی هستم‌و به دلیل فوت پدرم هر ماه مبلغی بع عنوان ماهیانه دریافت میکنم
  الان میخاهم در یک مجموعت مشغول بشم ک بیمه تامین احتماعی از روز اول اجباری هست
  سوال اینکه اگر‌من رو سر کار بیمه تامین اجتماعی کنن حقوق و بیمه ک از پدرم‌به من میرسد قطع میشود؟؟

 134. عاصمی

  سلام من تحت تکفل پدرم بیمه هستم..برای یه آزمون نیاز به سابقه کاری دارم..آیا بیمه ای که پدرم برام رد می‌کنه می‌تونه جزو بیمه کار حساب بشه؟ یا بیمه کار جداست؟

 135. میترا مهردادفر

  سلام همسرمن دوسال ونیم پرداخت بیمه اختیاری دارد وازده پیش بخاطر مشکلات نتوانست بیمه رد کند الان میخواهیم بیمه خود راواریز کنیم ولی سن همسرم ۵۴ سال و۴ ماه است مراجعه کردیم گفتند نمیشود در حالی که طبق قانون ۵۵ سال سن با داشتن دو سالونیم پرداخت بیمه میشود باپرداخت مبلغ کسورات بیمه را به جریان انداخت محبت کنید راهنمایی بفرمایید

 136. آرین

  سلام بنده دانشجو هستم و ۱۸ سال سن دارم
  و مشغول کار هستم
  آیا اگر بیمه اجباری شوم توسط صاحب کارم
  بیمه بیکاری شامل حال بنده می شود ؟

 137. Mohammadi

  سلام وقت بخیر
  من پدرم قبل از بازنشستگی با 18 سال سابقه فوت شدند و نوع بیمشون اجباری بود.میگند که چون 20 سال پر نشده به ما کف حقوق رو میدند که یه مبلغ ناچیز هست.می خواستم ببینم میشه 2 سال باقی مانده رو بخریم تا حقوقمون افزایش پیدا کنه؟

 138. Samaneh

  سلام بیمه ماالان بعد از وقفه ی ماه ریختن آلان همسرم بیمه داره.. برا منم خودکار اعتبار داره ی نیاز هست دوباره ب ادره تامین اجتماعی بریم چون من منتظرم داروهامو بگیرم

 139. مرتضی

  سلام وقتتون بخیر
  من جایی پارسال استخدام شدم اونموقع خانممو بیمه نکردم حالا می‌خوام بیارم زیر پوشش بیمه خودم شرکت میگه نمیشه

 140. مرتضی

  سلام
  من در شرکتی کار میکنم در ابتدا خانممو زیر نظر خودم بیمه نکردم حالا می‌خوام تحت پوشش قرار بدمشون میگن نمیشه

 141. Maede

  سلام ما ۱۹ سال بیمه داریم ولی الان که برگه ی سوابقو گرفتیم دیدیم که هر چند ماه یا چند روز بیمه رد نشده مثلا مهر رد شد ابان رد نشده و اذر رد شده
  الان من میخوام بدونم این ماه هایی که رد نشده رو میشه کاری کرد؟؟؟
  یعنی میتونی بریم بیمه و این مبلغ و پرداخت کنیم
  و اینکه اگه میشه اینکارو کرد مبلغ به روز حساب میشه یا طبق همون سال

 142. محمد

  سلام من چند سال بیمه تامین اجتماعی جوشکاری بودم الان وضع مالیم خوب نیست میخام بیمه سلامت بگیرم ..اگه بعد دوباره بخوام برگردم بیمه تامین اجتماعی امکانش هست

 143. میلاد

  عرض سلام و خسته نباشید
  مدت یکسال و نیم هست که در کارگاه تزریق پلاستیک مشغولم با شرط اینکه دوماه بعد از ورود بیمه میشویم الان مدعی هستند که این شغل تحت حمایت دولت نمیباشد و باید آزاد بیمه شویم
  آیا این ادعا صحت دارد

 144. وحيد

  سلام روز بخير، من مهرماه سال قبل چونكه تو شركت عضو هيئت مديره بودم قرارداد كارفرمايي بستم با تامين اجتماعي. خواستم ببينم درصد افزايش بيمه بايد همون مبلغ مصوب باشه يا ميشه بيشتر از آن مبلغ رد كنl?

 145. رضا

  سلام و ارادت،
  امکان اینکه هم بازنشته تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه اختیاری شد و هم بازنشسته کانون وکلا که صندوق بازنشستگی مختص خود را دارد شد؟؟

 146. رضا

  باسلام من ۲۰سال سابقه کاردارم ویکباروقتی ۷سال سابقه کارداشتم ۱۸ماه از بیمه بیکاری استفاده کردم الان که ۲۰سال سابقه دارم دوماه جای بیمه شدم مهرکمرم ایراد پیدا کرده میتوانم بعدازدوماه کارکردن از بقیه بیمه بیکاری که ۵۰ماه هست استفاده کنم ممنون

 147. مینا گنجی

  سلام خسته نباشید من میخوام بدونم در بیمه اختیاری در زمان بازنشستگی حقوق کسی که چهارده درصد داداه با کسی که هجده درصد داده فرقی داره یا حقوقشون موقع بازنشستگی یکسان است آلان پسر من چهارده در صدو میده اگر هجده درصد حقوقش بیشتر میشه پسر منم بره هجده درصدش کنه.

 148. شهاب

  سلام و خسته نباشید، من سال 98بایک شرکتی کار می کردم و 15مرداد قطع همکاری کردم و با انصراف از آنجا بعد از 45روز دوباره با یک شرکت دیگر کار می کنم و در این مابین 45روز بیمه ندارم ، آیا امکانش هست با خرید این 45روز به سابقه بیمه ام اضافه شود؟ اگر راهکار دیگه ای هم هستش بفرمائید؟

 149. علی

  کارگری دارم که ۲ کاره هست در کار دومش بیمه رد می شود به همین خاطر ازم می خواد پول بیمه را به خودش پرداخت کنم ایا این امر مشکل دارد یا خیر؟
  احیانا برای بعدا مشکلی برایم ایجاد می کند؟

 150. شادمان

  سلام
  من 23 سال سابقه پرداخت بیمه خدمات درمانی دارم و قصد استعفا از کار دارم، چه جوری میتوانم سابقه بیمه خدمات درمانی را به تامین اجتماعی انتقال دهم و آیا میتوانم 7 سال مابقی تا 30 سال خدمت را بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنم تا بازنشسته شوم .

 151. هادي فخارنيا

  با سلام بنده عضو مالكين و هيئت مديره كارخانه مي باشم چطور مي توانم بيمه اجباري از كارخانه خود شوم

 152. اصغر

  سلام. من ازسال 81 تا 1401 در شرکت‌ها بیمه شده ام وبیمه مرا ریخته اند. سوال من این است سال 85 و86 نتوانستم بیمه بریزم آیا الان میتوانم به مبلغ روز بیمه آن دو سال را به سازمان بیمه واریز کنم آن دوسال هم پرشود.

 153. ناشناس

  سلام. من ازسال 81 تا 1401 در شرکت‌ها بیمه شده ام وبیمه مرا ریخته اند. سوال من این است سال 85 و86 نتوانستم بیمه بریزم آیا الان میتوانم به مبلغ روز بیمه آن دو سال را به سازمان بیمه واریز کنم آن دوسال هم پرشود.

 154. حسن

  باسلام
  من7 سال دریک کارگاه مشغول کار بودم سال99 یک ماه از حق بیمه من پرداخت نشده این موضوع رابه کار فرما گفتم وایشون میگن به صورت نقدی پرداخت می‌کنند سوالم اینه که مبلغ بیمه به سال99 حساب می‌شود یا به سال1401

 155. فرزان

  سلام وقت بخیر
  من به مدت ۶۴روز بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما داشتم و از آنجا استعفا دادم
  الان بعد از یکسال دوباره مشغول به کار شدم آیا کارفرما جدید میتواند بیمه قبل را ادامه دهد؟

 156. روح الله پورمحمدی

  سلام من کارگر نانوایی هستم پس از چند سال کار کردن ده ماه سر کار نرفتم وبعد از اینکه به نانوایی دیگری رفتم به مدت ۱۲ ماه کار کردم و فهمیدم که کارفرما مرا بیمه نکرده و بهش گفتم وکه شکایت میکنم کارفرما قول داد که بيمه انجام می‌دهد دوباره برگشتم نانوایی قبلی ومشغول به کار شدم وبعدا متوجه شدم که بيمه مرا سال بعد واریز کرده است یعنی بجای سال۹۳ ۹۴ دوازده ماه بيمه رد کرده که سال ۹۳ فاقد بيمه می‌باشم درصورتی که من ۹۳ انجا مشغول به کار بودم وسال ۹۴ دوجا بيمه رد شدومدارک هم موجود میباشد الان ۲۲ ماه فاصله خوردم وازمتوالی به متناوب شدم از جنابعالی خواهشمندم راهنمایی کنید درضمن کارفرما دومی فوت کرده

 157. احمدربانی

  سلام میزان حقوق بازنشسته با مدرک لیسانس .میانگین دوسال حقوق 7میلیون تومان با 30سال 7ماه خدمت که در تاریخ 1400/12/25 بازنشسته شده با احتساب حقوق مبنا ، عائله مندی و….. چقدر می شود ؟

 158. احمدربانی

  سلام من در تاریخ 25اسفند 1400بازنشسته شده ام با 30سال و7ماه سابقه ومیانگین دوسال حقوق 7میلیون تومان بفرمایید حقوق بازنشستگی من شامل حقوق مبنا ، حق اولاد و…. چقدر می شود

 159. الهام **

  با عرض سلام
  بنده ٤٤ سال سن و ١٣ سال سابقه بيمه اجباري(شاغل) و يكسال بيمه حرف و مشاغل آزاد دارم، آيا مي توانم با پرداخت بيمه اختياري ٢٧٪؜ ( از اين پس) براي مابقي سوابق تا ٢٠ سال سابقه با ٢٠ روز حقوق بازنشست شوم؟؟؟
  ميزان دريافتي بازنشستگي چه ميزان خواهد بود؟؟
  لطفا راهنمايي بفرماييد.

 160. بهزیستی

  با سلام بنده یک برادر دارم که دوازده سال سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی دارد و الآن در حال حاضر تحت پوشش بهزیستی هست آیا می‌تواند الان بازنشسته شود با شرایط که دارن تحت پوشش بهزیستی هست.باتشکر وسپاس فراوان

 161. آیسل

  سلام، من خانم هستم و 53 سال سن دارم و27 سال سابقه کار که حدودا 17 سال بیمه اجباری و 10سال خویش فرما هستم، آیا الان میتونم برای بازنشستگی اقدام کنم ،و آیا با 30 روز حقوق بازنشسته میشوم یا کمتر

 162. محمود

  من کارگر قالیباف خویش فرما هستم با 12 سال سابقه بازنشسته شده ام در سال 1401 حقوق بنده چقدر افزایش پیدا می‌کند

 163. علی اصغر

  سلام من در یک شرکت کار میکردم و بیمه تامین اجتماعی اجباری بودم.به دلیلی شکرت رو ترک کردم و بیرون از شکرت حادثه ای برام رخ داد و عمل جراحی شدم ۱۰ روز بعد از عمل اعتبار بیمم تموم شد میخواستم بدونم میشه از بیمه خسارت گرفت؟؟

 164. عادله

  سلام محل کار من همه بیمه هستند جز من باید چیکار کنم؟من صندوقدارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 165. محمد

  بنده ۱۸ سال دارم شغلم آزاد هستش ، میتونم/میشه بصورت اختیاری ثبت نام کنم و ۱۰ سال بعد حقوق بازنشستگی دریافت کنم؟

 166. محسن

  سلام
  سوالم اینه تو بیمه اختیاری میشه تو قرارداد میزان حقوق رو دلخواه اعلام کرد
  مثلا ۲ سال اخر رو حقوق ۱۰ تومن رد کنم و ماهی ۲۶ درصدش رو تو این ۲ سال به بیمه بدم
  بعد واسه بازنشستگی بعد از ۲ سال حدود ۱۰ تومن از بیمه دریافت کنم؟

 167. رضایی

  باسلام من 25 سال سابقه کار در شهرداری رو دارم بیمه تامین اجتماعی و خانم هستم می خوام درخواست بازنشستگی بدم میگن سن باید 55 سال باشه و الان 49 سالمه راهکاری هست بتونم بازنشسته بشم یا اینکه میشه باقی 5 سال رو یکجا پرداخت کرد و چه مبلغی میشه

 168. اسماعیل

  با سلام خدمت شما من الان یکسال هست که در فروشگاهی مشغول کار شدم و یکسال هستش که بیمه هستم الان متوجه شدم که موقع ارائه مدارک به کارگزاری صفحه دوم شناسنامه خودم رو که همسر و دوتا بچه هام هست رو ندادم و زیر مجموعه من نیستن میخواستم ببینم چکار باید بکنم که خانواده ام را زیر مجوعه خودم کنم و اینکه هزینه اضافه میشه برای خودم یا کار فرما ممنون میشم سوالم رو جواب بدین باتشکر.

 169. رضا

  سلام خسته نباشید خواستم بدونم یه مدت کمی شرکتی کار میکردم برام بیمه رد شده اومدم بیرون از شرکت و خودم شروع به پرداخت کردم حالا اگه جایی استخدام بشم که برام بیمه رد بشه مشکلی پیش نمیاد یعنی کار خاصی نباید انجام بدم چون بیمه ام اختیاری بوده و حالا از طریق شرکت تبدیل به اجباری میشه؟یا خود شرکت کارارو انجام میده؟؟؟

 170. رضا

  سلام خسته نباشید ببخشید من محل قبلی کارم نزدیک یک ماه ونیم برام بیمه رد شدش.و الان حدود ۳ ۴ ماه هست که بیکارم خواستم بدونم میتونم حالت اختیاری خودم منبعد پرداخت کنم؟

 171. محدثه

  سلام
  من در یک شرکت کار میکردم به مدت 5 سال و بیمه برام رد نمیشد.خودمو شخصا بیمه خویش فرما کرده بودم. و شرکت فقط حقوق رو ماه تا ماه به حسابم واریز می کرد .میخواستم بدونم اگه ازشون شکایت کنم با وجود اینکه خودم بیمه خویش فرما بودم ایا به من هم خسارتی میدن یا فقط شرکت رو جریمه می کنند؟

 172. رضا

  سلام خسته نباشید ببخشید من محل قبلی کارم نزدیک یک ماه ونیم برام بیمه رد شدش.و الان حدود ۳ ۴ ماه هست که بیکارم بیمه ای واریز نشده برام.خواستم بدونم اگه جای دیگه ای مشغول بکار بشم که برام بیمه رد کنند اون ۳ ۴ ماه عقب افتاده رو میشه پرداخت کرد یا که نه ادامه رو فقط میشه پرداخت کرد؟؟؟؟

 173. افشین

  سلام خسته نباشید بنده میخوام خودمو بیمه تامین اجتماعی بکنم و سنم ۲۵ ساله است وهنوز کاری گیرم نیومده تازمانی که کار گیرم بیاد بیمه بپردازم مشکلی پیش نمیاد در آینده یعنی بیمه ای که پرداخت کردم

 174. مجتبی بیا

  سلام خسته نباشیداگرکسی هم بیمه آزادپرداخت کندوهم شرکت لیست بیمه ردکندآیادرقیمت دستمزدتاسیری داردچه منافعی داردممنون میشم راهنمایی کنیدباتشکر

 175. محمد رضا

  سلام من حدود 25 سال سابقه بیمه اختیاری را دارم و سنم الان 55سال هست حدود 2سال هست که بیمه خودم رو قطع کردم در حال حاضر میتوانم بیمه اجباری یا اختیاری بشوم؟

 176. روناک احمدی

  سلام .بنده بیمه خویش فرما اختیاری هستم و‌حق بیمه را به صورت ۳ ماه پرداخت میکنم و تا آخر اسفند ۱۴۰۰ پرداخت کرده ام و از اول اسفند سر کار میروم اگر بیمه اجباری بشوم و کارفرما از اول اسفند بیمه من را رد کند پول آن یه ماه پرداختی من چه میشود

 177. امید

  سلام و درود
  ببخشید من نزدیک ۵ سال بیمه هستم و کارفرما داره برام بیمه واریز میکنه …دفترچه خدمات درمانی تامین اجتماعی هم دارم ..میخاستم ببینم هزینه های درمانی و تامین اجتماعی میده یا خیر ؟؟؟ اگه میده چند درصد میده ؟؟؟؟

  چون من تا حالا اقدامی نکردم .

 178. 09365527194

  سلام ودرودچنانچه شخصی بیمه اجباری باشدوازآن استفاده نکرده باشدموقع بازنشستگی حق بیمه پرداختی بهش تعلق میگیرددوباردفترچه گرفته ولی استفاده نکرده ازبیمه شوهراستفاده کرده

 179. حسین

  سلام و خسته نباشید .
  من تقریبا ۷سال بیمه تامین اجتماعی بودم اجباری در شغل مهمان داری قطار
  الان بعد ۷سال شرایط شغل ازاد خوب شده و میخواهم این ۷سال دوم تا الان را بیمه مشاغل ازاد بریزم
  میشه توضیح بدید روش محاسبه و پرداخت چطوری و ایا میشه مثلابه صورت یک جا یا قصدی حق بیمه رو پرداخت کرد و باید چیکار کنیم

 180. محسن گودرزی

  سلام. بنده کارگرساختمانی هستم و19سال سابقه اجباری دارم. الان شرکتی که دران کارمیکردم میگه کارنداردو منو اخراج کرده. این مدت سابقه پرداخت بیمه مربوط به چندکارگاه میباشدایا بیمه بیکاری بهم تعلق میکیرد

 181. لیلا

  با سلام و خسته نباشید.
  سوالی داشتم از حضورتون . من تقریبا تمام سوال و جوابهای پایین صفحه رو مطالعه کردم اما مطلبی برام روشن نیست. من 42 سال سن دارم . هیچ وقت شاغل نبودم و هیچ وقت بیمه نداشتم. تنها بیمه ای که در این مدت بوده بیمه سلامت بوده اما میخوام تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشم و بتونم هم حقوق و مستمری داشته باشم و هم از بیمه خدمات درمانی استفاده کنم. همه جا ذکر کردید( متقاضیان باید دارای حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.) و من متوجه این مطلب نمیشم یعنی فردی مثل من نمیتونه از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنه ؟ ممنون میشم اگر راهنماییم کنید. شدیدا پیگیر این بیمه هستم. بازهم ممنون از پاسخگویی شما .

 182. Sadegh#

  سلام من از سال ۹۱تا۹۸تو یه هایپر مارکت مشغول کار شدم موقع استخدام صاحب مغازه گفت بیمه نداریم و منم قبول کردم از ۹۸تا۱۴۰۰ی اداره دولتی مشغول کار شدم بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی رد شده برام
  میخواستم بدونم خودم میتونم از سال ۹۱تا۹۸رو بیمه خویش فرما رد کنم ؟؟؟
  از سال ۹۸به قبل هم حتی ی روز بیمه ندارم
  چ کار کنم که اون چند سال جزئ از سوابقم بشه ؟؟؟

 183. Sadegh#

  سلام من از ساک ۹۱تا۹۸تو یه هایپر مارکت مشغول کار شدم موقع استخدام صاحب مغازه گفت بیمه نداریم و منم قبول کردم از ۹۸تا۱۴۰۰ی اداره دولتی مشغول کار شدم بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی رد شده برام
  میخواستم بدونم خودم میتونم از سال ۹۱تا۹۸رو بیمه خویش فرما رد کنم ؟؟؟
  از سال ۹۸به قبل هم حتی ی روز بیمه ندارم
  چ کار کنم که اون چند سال جزئ از سوابقم بشه ؟؟؟

 184. مریم

  با سلام بیست سال سابقه جهت بازنشستگی ، آغاز بیست سال ملاک هست یا پایان بیست سال ؟

 185. مهدی

  سلام
  من بیمه اختیاری تا سه ما برای خودم رد کردم و بین این سه ماه جایی مشغول بکار شدم و نمیتونم بیمه اختیاری رو قطع کنم آیا شرکت منو بیمه بکنه مشکلی پیش نمیاد؟

 186. صمدی

  سلام
  من یه دفتری رو راه اندازی کردم و چندماهی هست ک خودم فقط داخلش کار میکنم و بیمه مالیات پرداخت نکردم
  میخام بیمه چندماه قبلمو پرداخت کنم چجوری باید اینکارو بکنم؟

 187. sa

  سلام بنده به عنوان نیروی قرار دادی در یک شرکت مشغول به کار هستم برادر در مغازه ه ای که جواز ان بنام من است مشغول به کار است ایا در صور بیمه شدن برادرم به عنوان کارگر بنده بیمه من مشکلی پیدا میکند که از طرف شرکت ئاریز می شود

 188. sabrpeary@gmail.com

  اگر به خدا ایمان دارید این قدر گرون نکنید آخه مگه ما مردم ایران چه گناهی کردیم که دولت فشار اقتصادی را گذاشته رو مردم ایران چرا دارید گرون می کنید با این کارتون فشار را بر مردم ایران بیشتر می کنید اشهدان لا الله اله الاالله از دست این همه گرونی ها دولت مردان ایران باید در پیش گاه خداوند عالم وملت ایران خجالت بکشند

 189. sabrpeary@gmail.com

  سلام خسته نباشید خواهش می کنم این قدر سال به سال بیمه را گرون تر نکنید مردم واقعاً توان این کار را ندارند رحم کنید به مردم ایران خدا را خوش نمی آید اگر به خدا ایمان دارید به بندگان ش رحم کنید بی وجدانان

 190. محمد

  سلام برادرم ۱۸ سالشه و هیچ بیمه ای نداره مینونه خودشو بیمه تامین اجتماعی کنه ایا

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

  2. دانا

   بله میتونی عزیزم جانم

  3. نادر قمرنیا

   با سلام ودرود من بیمه مشاغل آزاد واریز می کردم سه سال آخر بعنوان کارفرما بیمه کارفرمایی بیست وهفت در صد واریز کردم بعداز اینکه بازنشست شدم حداقل حقوق برای من واریز میشه تئاتر می‌توانم از بیمه شکایت کنم مگر دوسال آخر محاسبه نمیشه

 191. فردیس

  سلام من کارمند اداره دولتی هستم (بیمه تامین اجتماعی) در حال حاضر 47 سال سن و تقریبا 29 سال سابقه کار دارم،
  سوالم این هست که تا سن 54 سالگی با 35 سابقه میتونم سر کار بمونم یا اینکه باید با سابقه 30 سال بازنشسته بشم؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در شرایط مربوط به بازنشستگی حدود سابقه 30 سال شرط بازنشستگی قرار گرفته است

  2. pyarhsabr@gmail.com

   سلام من به مدت چهار سال کارگر فصلی بودم تو این سال ها بیمه ی من فقط 11ماه کلا کار فرما ها واریز کردند مثلا سه ماه تابستان ماهی ده روز برام واریز شد باقی برام واریز نشد آیا امکانش هست بیمه ی این سال ها ی عقب مانده را واریز کنم

  3. N f

   سلام. همسر من کارفرمای و تا پایان این ماه ۲۰ سال تمام سابقه پرداخت بیمه داره .
   میخواستم بدونم آیا از ماه بعدی حقوق دریافت می‌کنه ؟
   چون من شنیدم که ممکنه بعد از چند ماه اولین حقوق بازنشستگی رو بریزن

  4. N f

   سلام. همسر من کارفرمای و تا پایان این ماه ۲۰ سال تمام سابقه پرداخت بیمه داره .
   میخواستم بدونم آیا از ماه بعدی حقوق دریافت می‌کنه ؟

 192. حسين موسوي

  سلام
  من ٣٣ سال سن دارم, وهيچ بيمه اي نداشتم وندارم, وجايي مشغول كار نيستم
  الان ميخوام براي خودم وخانواده بيمه درماني تكميلي بگيرم
  به نظر شما بيمه تامين اجتماعي خویش فرما بهتر است يا بيمه هاي ديگه مثل سامان
  كدام بيشترين وبدون دردسرترين, هزينه ها رو پرداخت ميكنن؟؟؟
  ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیمه تامین اجتماعی بیمه پایه می باشد و داشتن بیمه های تکمیلی مانند بیمه سامان مغایرتی با بیمه تامین اجتماعی ندارد

  2. امیر دریا

   سلام . تفاوت مستمری بیمه آزاد و اختیاری چقدر هست؟ آیا بیمه اختیاری بهتر از بیمه مشاغل آزاد هست؟ چون یکی ۱۸ درصد هست و دیگری ۲۷ درصد و اختلاف قیمت زیادی با هم دارن . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  3. علی آقاحسینی

   سلام من ۶سال بیمه ی یک شرکت بودم بعد اخراجم کردن از بیمه بیکاری استفاده کردم الان یه رستوران زدم و میخام جز کارفرمایان بشم.میتونم بیمه ی خودمم مثل کارگرام رد کنم یا باید از خودما بیمه اختیاری رد کنم

 193. sima

  با سلام من سابقه پرداخت 2 سال بیمه دارم الان میخوام از کارم استعفا بدم آیا امکان این هست که خودم پرداخت کنم بعد از این که استعفا دادم ؟؟؟؟؟؟ و چقدر ماهانه باید واریز کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

 194. غلام عباسی

  باسلام و خداقوت من درکارگاهی مدت ۲۳ سال کار کردم که ورشکسته شد ۲۰ سال حق بیمه مشاغل سخت ۴ درصد را پرداخت کردم و مدت ۴ سال بیمه بیکاری دریافت کردم اکنون در کار دیگری مشغول کار هستم ایا هنگام بازنشستگی اون ۴ درصد مشاغل سخت برای حقوق بازنشستگی حساب میشه یا نه

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله
   4 سال مذکور جز سوابق بیمه ای شما محسوب میشود

   1. امیررضا کاظمی

    جواب بنده خدارو اشتباه دادید چون سوالش چیز دیگه ای بود.

 195. علی رضایی

  سلام به نظر شما دفترچه درمان ایرانیان بهتره یا دفترچه درمان تامین اجتماعی مشاغل آزاد؟ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   هرکدام از این دو مزایای خاص خودشان را دارند و بسته به مواردی که شما مدنظرتان می باشد دارد ولی در حالت کلی به خاطر دارا بودن شرایط بازنشستگی و مزایای مربوط به آن دفترچه سازمان بیمه تامین اجتماعی مناسب تر است

 196. علیرضامقدسی غلامی

  من بازنشسته لشکری وجانباز هستم وحقوق ازتامین اجتماعی نیروهای مسلح دریافت میکنم ، درسازمان تامین اجتماعی سابقه 15 سال پرداخت حق بیمه دارم میخواهم از مزایای این سابقه درسازمان تامین اجتماعی استفاده کنم ، ضمنا 60 سال سن دارم ، چه کنم ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 197. Nazanin

  سلام وقت بخیر
  من قصد ادامه کار در خارج از کشور رو دارم ، یک ستل بیمه اجباری برام رد شد و الان میخوام بیمه مشاغل ازاد رو خودم پرداخت کنم. میخواستم بدونم ایا بیما مشاغل ازاد در سابقه بیمه حساب میشه درسته؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تمامی انواع بیمه تامین اجتماعی جز سوابق بیمه ای شما محسوب میگردد

 198. محمدي

  با سلام
  ايا فردي كه بيمه خويش فرما ميپردازد، ميتواند مدعي حق و حقوق و پرداخت بيمه از كارفرما هم شود؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در این بیمه دیگر کارفرمایی وجود ندارد و طبیعتا مدعی برای این مورد وجود نخواهد داشت

 199. فرج اله احمدی

  با سلام من بیمه خویش فرما پرداخت کرده ام و دارای 14 ماه رزمندگی هستم آیا رزمندگان بالای یکسال از پردخت حق بیمه معاف هستند؟
  چگونه می توانم حق بیمه پرداخت شده را مطالبه نمایم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

  2. محبوبه

   سلام من سالن زیبایی کار میکنم ..تازه تاسیس هست ، با آبجیم شریک هستیم ..الان بازرس بیمه اومده میگه باید بیمه بشی ..تازه اینکارو افتتاح کردیم ..هزینه پرداخت بیمه رو ندارم خرج مان به دخلمان نمیخوره باید چکار کنم گفت جریمه میشین ..توروخدا راهنمایی کنید سپاسگزارم

   1. مهسا محمد شفیعی

    وقت بخیر بیمه حوادث برای کارکنان سالن اجباری هست

 200. ابوالفضل

  سلام ببخشید من دانشجو هستم ترم های اخر کارشناسی چند ماهی هست که در یه فست فود به طور پاره وقت کار میکنم و به جای حقوق از مدیر فست فود می خوام درخواست کنم برام بیمه رد کنه که سابقه کار بشه.
  می خواستم بدونم این بیمه ای که برام رد کنه سابقه کار حساب میشه یا خیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله
   در صورتی که سابقه بیمه تامین اجتماعی داشته باشید سابقه کار برای شما محاسبه میگردد

 201. عالیه

  سلام وقت بخیرمیخواستم بدونم بیمه کارفرمابابیمه مشاغل ازاددرحقوق بازنشستگی تاثیرداره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مبنای محاسبه مقرری بازنشستگی شش ماه آخر قبل از بازنشستگی می باشد و براساس شرایط شش ماه آخر محاسبات صورت میگیرد

 202. صادق زاده

  سلام همسر من 13 سال بیمه مشمولان پرداخت کرده الان 45 روز به خاطر مشغله ی زیاد فراموش کردیم بیمه قطع شده چیکار کنیم ممنونم اگر پاخ بدین

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 203. علیرضا

  باسلام..بنده ۱۰ سال سابقه دارم .۵۷ سال سن.. جانباز ۲۵ درصد هستم.ایا با این سابقه و سن میتوانم بازنشسته بشم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 204. رضا

  سلام بنده53سال سن دارم و27سال سابقه بیمه والان حدود5سالی هست که بیمه اختیاری27درصد پرداخت میکنم
  خواستم ببینم امکانش هست این3سال باقیمانده رو یکجا پرداخت کنم و بازنشست بشم؟
  یا با همین سابقه27سال بازنشست بشم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

   1. صابر

    با عرض سلام و خسته نباشيد:
    من 36 سال سن دارم و 2 سال سابقه بيمه دارم ميخواهم بيمه را به صورت اختيارى ادامه بدهم، تفاوت پرداخت مبلغ زياد با مبلغ كم براى بيمه چيست؟ مثلا آيا من الان حداكثر مبلغ را پرداخت كنم با حداقل مبلغ در موقع بازنشستگى فرق مي كند؟ با اينكه پرداختى 2 سال آخر بيمه ملاك مسمرى مي باشد.

  2. سامان

   واقعا؟ شماهمین الان هم با مراجعه به بیمهشهید و در خواست حقوق از کار افتادگی میتوانید درخواست حقوق نمایید.. درضمن شما لازم نیست حق بیمه پرداخت کنید چون بنیاد شهید برای شما حق بیمه پرداخت خواهد کرد.

  3. شیدا

   سلام.همسر من بدلیل بیماری از کار دراومد سه سال آخر شغلش رانندگی با مینی بوس بود که جز مشاغل سخت محاسبه میشد الان می‌خوام بیمه اختیاری رد کنم آیا شرایط بیمه سخت را شامل میشود یا خییر؟

  4. صادقی

   سلام من 17 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی خویش فرما هستم. یکساله نتونستم حق بیمه روپرداخت کنم.تا چه زمانی میتونم باز مجدد قرارداد ببندم سابقه ام تا کی محفوظه؟ 46 ساله هستم

 205. رضا

  سلام بنده ۵۳سال سن دارم و۲۷سال سابقه بیمه والان حدود پنج سالی هست که بیمه اختیاری واریز میکنم 27درصد.
  میخواستم ببینم امکانش هست ۳سال باقیماده بیمه را یکجا پرداخت کنم و بازنشست بشم؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 206. زهراجهانبخشی

  سلام من حدود دوسال بیمه تامین اجتماعی بودم از طرف شرکت بعد سه سال بیکار بودم الان مشغول کارشدم و کارفرما میخواهد مرا بیمه کند چگونه باید ثبت نام مجدد کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   کافی است فرم مربوط به بیمه را از مجموعه خود دریافت نمایید و بعد از تکمیل اطلاعات با مراجعه به کارگزاری مربوط به آن مجموعه اقدامات لازم را انجام دهید

 207. نصر

  با سلام من بیست ساله مغازه دارم وبیست ساله جواز مسب هم دارن ولی حق بیمه پرداخت نکردم چون از طرف شوهرم بیمه تامین اجتماعی بودم سنم ۵۴سالمه میخاستم ببینم اگه تا شصت سالگی اقدام به ورداخت بیمه کنم بازنشستگی بهم تعلق میگیره یانه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   زنان خانه داری که کمتر از ۵۰ و بیشتر از ۱۸ سال سن دارند می‌توانند نسبت به انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه دار اقدام نمایند. در صورتی که سن متقاضی هنگام انعقاد قرارداد بیش از سن ٥٠ سال باشد، در صورتی درخواست وی پذیرفته می‌شود که به معادل هر سال سن مازاد بر ٥٠ سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

 208. سحر

  سلام میخواستم بپرسم من الان خودم دارم بیمه پرداخت میکنم اگه سرکار برم فرقی بین بیمه اجباری وبیمه مشاغل آ زاد هست از لحاظ حقوق بازنشستگی ویک سوال دیگه که امکانش هست کارفرما فقط بیمه بازنشستگی برام بریزه چون من از دفترچه درمانی پدرم استفاده میکنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   امکان پرداخت سوابق بیمه از سمت کارفرما و استفاده از دفترچه بیمه فعال وجود دارد
   در صورتی که سوابق شما تکمیل شود میانگین دریافتی شما به نحوه پرداخت حق بیمه در سال های پایانی ارتباط دارد

 209. شی...

  سلام من در جایی که کار میکنم بیمه نداره و چون خیلی تقاضای بیمه از کارفرمام داشتم ایشون به من گفتن: خودت،خودت رو بیمه خویش فرما بکن گفتم پول ندارم گفت من کمکت میکنم من ماهانه بیشتر پولشو میدم مثل بیمه اجباری تو درصد کمترشو بده مثلا یک میلیون و خرده ایشو کارفرمام بده دویست و خورده ایشو من بدم

  میخواستم ببینم مشکلی نیست اینطوری؟؟ جوری که من بیمه خویش فرما کنم خودم رو ولی بیشتر پولشو کارفرمام بده ماهیانه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در هر صورت باز هم قرارداد بیمه شما به صورت خویش فرما خواهد بود و پرداختی کارفرما تاثیری بر نوع بیمه شما نخواهد داشت.
   بیمه خویش فرما در سوابق شما محاسبه میشود، برای حقوق بازنشستگی موثر است اما شما از مزایایی مانند بیمه بیکاری و هزینه های درمانی کمتر محروم خواهید بود.

 210. سولماز

  سلام آیا میشود از راه دور شکایت کرد.. من نیروی شرکت خارج از استان هستم..شرکتمون حقوقم رو کم میده بیمه ام رو کامل واریز نکرده…
  شرکتمون یه استان دیگر است لطفا راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله در صورت داشتن مدارک مربوط به قرارداد منعقد شده فیمابین میتوانید نسبت به طرح شکایت برای پیگیری این موضوع اقدامات لازم را انجام نمایید

 211. پورمهدی

  سلام، من از قانون ۴۲ سال سن و بیست سال سابقه برای بازنشستگی خانمها میخواهم استفاده کنم، الان سابقه ام هفده سال تمام هست، قبلا بیمه اجباری داشتم ولی الان بیمه اختیاری دارم، شما اطلاع دارید چند سال آخر رو تبدیل به بیمه اجباری باید کنم که شامل این قانون شود؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   سابقه بیمه ی شما به طور کلی محاسبه میشود و تفاوتی در نوع بیمه شما(اختیاری یا اجباری) در شرایط مربوط به بازنشستگی ایجاد نمیشود و نکته مهم صرفا مجموعه سوابق شما می باشد

   1. صادقی

    من ۱۱سال سابقه اجباری و ۲سال بیمه بیکاری و یکسال مشاغل آزاد هستم آیا وقتی که ۴۲سال بشم ۲۰سال سابقه من کامل میشه شرایط بازنشستگی دارم؟

 212. زهرا . ع

  با سلام
  من از سال ۹۳ در قنادی کار میکنم. کارفرما ماهانه ۱۵ روز برام بیمه اجباری رد میکنه. به تازگی به ایشون گفتم لطفاً بیمه بنده رو بطور کامل پرداخت کنید. کارفرما در جواب گفت بیمه خود اشتغالیت میکنم ولی به شرطی که تامین اجتماعی بویی نبره …
  حالا خواهشا بفرمائید تکلیف من چیه؟؟ با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه خویش فرما بیمه ای است که توسط خود شما میتواند انجام شود و نیازی به کارفرما ندارد.
   این بیمه مزایای بیمه اجباری از جمله بیمه بیکاری را نخواهد داشت.
   کارفرما در صورتی که شما را بیمه اجباری نکند، در زمان حضور بازرس موضوع مشخص خواهد شد و اگر شما در کارگاه حضور داشته باشید، کارفرما جریمه خواهد شد.

   1. مهدیه

    سلام وقتتون بخیر.. یکی از همکارام قبلا بیمه خویش فرمایی پرداخت کرده وبعد پرداخت نکرده الان هم درشرکت ما کار میکنه بیمه کارفرمایی داره آیا اون تعداد روزهایی که پرداخت کرده جز سابقه بیمه محسوب میشه ومن به عنوان حسابدار شرکت میتونم حق اولاد براش ردکنم یا باید بذارم 720 روز ازسابقه بیمه اش بگذره

 213. فرزاد

  سلام.
  من قصد دارم بیمه خویش فرما پرداخت کنم و از طریق سیستم تامین اجتماعی قرارداد رو آماده کردم.اما هنگام چاپ قرارداد چنین پیغامی ظاهر میشه. شما میدونید چیه؟

  وضعيت شما بيمه شده اصلي ، بيمه پرداز نوع بيمه اختياري ، – اختياري بوده وبا ثبت بيمه اختياري همپوشاني غير مجاز ايجاد ميگردد ؛ در صورت نياز نسبت به رفع همپوشاني اقدام نموده و مجددا ثبت نماييد

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   این به این معنی است که از طریق کانال دیگری کدملی شما در لیست بیمه نامه آن مجموعه رد میشود و این موجب همپوشانی بیمه ای میگردد

 214. میثم

  سلام من بیمه اختیاری 6 سال دارم….
  امسال از فروردین تا شهریور نتونستم بیمه رو پرداخت کنم ….
  بعد شیش ماه فاصله از واریزیم رفتم تامین اجتماعی گفتن باطل شده قراردادت……
  باید دوباره قرارداد جدید ببندی… همپوشانی کنی….

  من از اول شهریور شروع کار کردم قراردادی سپاه
  گفتن بیمه تامین اجتماعی میکنن خودشون
  ….
  میخواستم بدونم من الان چیکار کنم
  برم تامین اجتماعی قرارداد بیمه اختیاریمو جدید کنم
  ….
  و اون شیش ماه بیمه اختیاریمو نریختم خواستم بریزم یا نریزم

  1. بیمه بازار

   سلام
   سابقه قبلی که به خودی خود پاربرجاست اما برای 5 ماهی که بدون سابقه بیمه بوده اید نمیتوانید حق بیمه پرداخت کنید و این 5 ماه خلا در سابقه شما است.
   در ادامه نیز در صورتی که محل کار اقدام به پرداخت بیمه برای شما کند، سابقه بیمه جدید در ادامه سابقه قبلی خواهد بود و نیازی به اقدام از طرف شما نیست.

 215. نوید

  سپاس فراوان. توضیحات عالی، بخصوص جدول آخر

 216. علی

  سلام آیا پس از ۲۱ سال بیمه اجباری می توان مابقی سال ها تا بازنشستگی را بیمه اختیاری کرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله هیچ محدودیتی در نوع بیمه وجود ندارد.
   در صورتی که سابقه شما تا بازنشستگی دارای کسری باشد، میتوانید این کسر سابقه را با پرداخت بیمه خویش فرما و اختیاری پر کنید تا به بازنشستگی کامل با 30 سال سابقه برسید.

 217. براردو

  عرض ادب و احترام
  اگر کارگر از حق بیمه خود خبر نداشته باشد و کارفرما او را فریب داده باشد و به او گفته باشد که حق بیمه کمال و تمام از حقوق خودت کم میشه و به مدت سه سال او را ز حق بیمه سلب کرده باشد، آیا کارفرما پس از طرح دعوی کارگر در اداره کار مجرم شناخته می شود؟ حکم هیئت اختلاف چیست؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که مدارک کافی برای اثبات همکاری با کارفرما داشته باشید میتوانید نسبت به طرح شکایت این موضوع اقدام تمایید

 218. رقیه

  سلام وقتتون بخیر
  بنده در یک شرکت پخش مواد غذایی 4ماه هستش که دارم کار میکنم
  به من گفتن از ماه دوم به بعد شمارو بیمه میکنیم اما هنوز که هنوزه از بیمه خبری نیست . امکان شکایت وجود داره ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان وجود دارد که این طرح شکایت صورت پذیرد

 219. مریم

  سلام شوهرم ۱۶ سال بیمه اجباری بوده ولی الان ب بیمه اختیاری تغییرش داده. میخاستم بدونم کدوم بهتره؟برای بازنشستگی و … خیلی باهم فرق دارن؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   به طور کلی مجموعه سوابق بازنسشتگی ملاک قرار میگیرد و نوع آن تفاوت آنچنانی در میزان مستمری ایجاد نمیکند

 220. رضا

  باسلام
  من ۲ سال بیمه اجباری برایم رد می شد در شرکتی که کار میکردم.بعدش از اون شرکت خارج شدم و در ادامه اون شماره بیمه بیمه مشاغل آزاد با نرخ ۱۴ درصد خودم تا الان دارم رد میکنم. میخاسم بدونم اگه جایی استخدام شدم که دوباره برام بیمه اجباری رد شد سابقه این بیمه های قبلی وجود دارد برایم؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله همه سوابق شما در سیستم موجود خواهد بود و ازین بابت نگرانی نداشته باشید

 221. سید

  سلام واحترام من 14 سال است بیمه اجباری دارم مربوط به بیمه بسیجیان اما بیمه بیکاری ندارد علت چیست باتشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 222. پوریا

  بیمه های واجب در محیط کار ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیمه تامین اجتماعی یکی از مهمترین بیمه ها در محل کار است

 223. جواد فرامرزی

  سلام ایا مشاغل اینترنتی شامل بیمه اجباری میشود؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن مدرک حرفه ای میتوانید از بیمه مشاغل آزاد استفاده نمایید و در صورت داشتن کد کارگاهی میتوانید از بیمه اجباری استفاده نمایید

 224. حسن علیزاده

  سلام
  من پنجاه سالم تمام شده و هیچ پوشش بیمه ای تاکنون حتی به مدت یک روز نداشته ام ، اما آمادگی پرداخت حتی پنجسال حق بیمه رو به طور یکجا دارم ،
  بفرماین چگونه خودم رو بیمه کنم با سن بالای پنجاه سال؟
  ضمنا آیا چند ماه خدمت جبهه به طور بسیجی که دارم ، آیا کارگشاهست؟
  ساده ترین راه رو راهنمایی بفرماین لطفا:

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

 225. حسن علیزاده

  سلام
  من پنجاه سالم تمام شده و هیچ پوشش بیمه ای تاکنون حتی به مدت یک روز نداشته ام ، اما آمادگی پرداخت حتی پنجسال حق بیمه رو به طور یکجا دارم ،
  بفرماین چگونه خودم رو بیمه کنم با سن بالای پنجاه سال؟
  ساده ترین راه رو راهنمایی بفرماین لطفا:

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

 226. اکرم خوشنواز

  با سلام بنده خانم هستم ودر یک شرکت خصوصی کار میکنم و بیمه هستم آیا میتوانم همسرم که بالای ۶۰ سال میباشد را تحت تکفل بیمه خودم کنم ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه در حال حاضر امکان این مورد برای بانوان وجود ندارد

 227. زهرا

  سلام. برای بیمه شدن باید از بیمه ای که استفاده میکنیم خارج بشیم؟ من بیمه ام ماله بنیاد شهیده. الان رفتم سر کار و میخوان بیمه ام کنن. لازمه که از بیمه ای که هستم، خارج بشم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که شرکت که در آن مشغول به کار میشوید بیمه تکمیلی جدیدی برای شما تهیه کند شما باید از بیمه تکمیلی قبلی خود خارج شوید

 228. اشکوه

  سلام. من از برج هشت ۹۹ کارخونه در اومدم تا الان هم بیمه ام پرداخت نشده میتونم الان بیمه خویش فرما بشم یا نه ممنون میشم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

 229. s.a

  با سلام و احترام
  من 40سالمه.. 7سال بیمه تامین اجتماعی برای شغل آزاد دارم. کارم حسابداری ..بیمه اجباری از کارفرما دارم.
  سوالم اینه ک اگه الان استخدام شغل دولتی بشم.. تکلیف اون 7سال بیمه چی میشه..آیا جزو سابقه ی بیمه ای من محاسبه میشه یا خیر ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت اقدام قانونی شما میتوانید سوابق خود را یکپارجه نمایید

  2. مجتبی بیا

   سلام خسته نباشیدمن یک سال کامل بیمه تامین اجتماعی پرداخت کردم حالا به صورت کارگر فصلی برای شرکت کارمیکنم ولیت بیمه بنده راشرکت ردمیکند بیمه بنده چطورمحاصبه میشود

 230. گودرزی

  سلام ما۲۳ سال سابقه پرداخت بیمه رانندگی درون شهری داریم دو سال آخر دقیقا کجا باید بیمه پرداخت کنیم که حداقل بگیر نباشیم ومشکلی برای بازنشستگیمون پیش نیادممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل میتوانید بیمه خویش فرما تهیه نمایید
   متقضایان باید دارای حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
   سن متقاضیان بیمه خویش فرما باید بین 18 تا 50 سال (مرد و زن) باشد.
   متثقاضیانی که بالای 55 سال هستند باید در پرداخت حق بیمه، معادل مازاد سنی خود؛ سابقه حق بیمه را بپردازند. به عنوان مثال اگر فردی 60 سال هستید، برای خرید بیمه خویش فرما باید در ابتدا حق بیمه 5 سال را پرداخت کنید.
   فرد بیمه شده باید حتما از اتباع ایران باشد.
   بیمه شدگان باید کد 10 رقمی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند.
   اگر بیمه شدگان یک بار با سازمان تامین اجتماعی، قرار اختیاری منعقد کرده باشند؛ تا سه بار حق انعقاد بیمه اختیاری بدون شرط سنی را خواهند داشت.

 231. ابوالفضل

  باسلام و عرض خسته نباشید
  خیلی مچکر از توضیحات کاملتون

 232. Haniye

  سلام.من در یک شرکت کار میکنم که ۳ ماه اول من رو بیمه نکردن.آیا میتونم سه ماه گذشته رو خودم بیمه خویش فرما کنم که سابقه بیمم خراب نشه؟؟۱۰ سال سابقه کاری هم ندارم.

  1. بیمه بازار

   برای بیمه خویش فرما باید حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید

 233. مسعود

  سلام

  من 42 سال سن دارم و هیچ سابقه بیمه ای ندارم (ولی کارت پایان خدمت دارم و خدمت را کامل 21 ماه انجام دادم). کارم در منزل و آزاد هست و بصورت پروژه ای کار می گیرم و همیشه کار بصورت مداوم ندارم (بعضاً‌ دو هفته کار و پروژه ای ندارم). در آمدم در ماه 1 تا بهترین حالت تا 2 میلیون هست و بیشتر نیست. مجرد هستم و بخاطر مشکلات شخصی و با توجه به درآمد اندک توان ازدواج و تشکیل زندگی را ندارم و فکر می کنم باید تا به انتهای زندگیم را تنها بگذرانم!
  قصد دارم بیمه حرف و مشاغل باز کنم ولی چند ابهام برایم وجود دارد که در سایتهای بیمه نتوانستم جوابی برایش پیدا کنم و نمی خواهم بعد از چند سال از پرداخت بیمه متوجه اشتباهم بشوم و دردسر و ضرر برایم داشته باشد که امیدوارم کارشناسان گرامی سایت یاری و کمکم کنند.

  سوال 1: از بین سه نرخ 14، 16 و 20 درصد کدام به درد من می خورد؟ اگر شرایط ازدواج و تشکیل خانواده برایم نباشد فکر می کنم گزینه 20 و 16 درصد (پرداخت بازنشستگی به بازماندگان) بی معنی باشد و آیا همان 12 درصد برای یک فرد مجرد و تنها بهتر نیست تا حق بیمه کمتری در ماه پرداخت کنم؟

  سوال 2: آیا مبلغ حق بیمه ماهیانه تاثیری در حقوق مستمری و بازنشستگی در آینده دارد؟ مثلاً حق بیمه برای نرخ 14 درصد در سال 1398 حدود 188 و 182 (برای روزهای 31 و 30 روزه سال) می باشد. اگر من بخواهم مبلغ بیشتری از این حداقل در ماه به عنوان حق بیمه پرداخت کنم؛ آیا در حقوق مستمری تاثیر بیشتری دارد یا خیر؟ آیا برای افزایش حقوق مستمری بیشتر باید در سالهای آخر این حق بیمه ماهیانه را افزایش داد؟ این موضوع برام مبهم و مهم است.

  سوال 3: با توجه به اینکه الان 42 سال سن دارم قصد دارم برای 20 سال حق بیمه پرداخت کنم و سپس بازنشسته شوم (چون پرداخت 30 سال زمان بسیار دور تری هست و تقریبا به درد من نمی خورد؛ حتی اگر زنده باشم چندان جالب نیست). آیا به نظرتان باز کردن بیمه 14 درصد با 20 سال سابقه پرداخت حقوق مستمری ارزشمندی دارد یا به فکر بیمه دیگری باشم؟ البته 2 سال هم خدمت سربازی را می توانم با خرید اضافه کنم که بشود 22 سال سابقه.

  یک حقوق مکفی معمولی با یک دفترچه درمان بیشتر نمی خواهم. هر چند هر دو اینها با شرایط سخت و ناگوار زندگی به داد و درد هیچ انسانی نمی رسد.

  با سپاس از شما که برای سوالاتم وقت می گذارید و پاسخ می دهید.

  1. بیمه بازار

   با سلام
   سوال 1: شما هرچقد حق بیمه کمتری پرداخت کنید بعد بازنشستگی مستمری کمتری هم دردیافت خواهید کرد /سوال 2:بله تاثیر خیلی زیادی دارد/

  2. عليرضا

   سلام به نظرم شما در مورد بیمه عمرم تحقیق کنی
   الان اکثرا خویش فرما ویا بیمه های اختیاری دارن خودشون را بیمه عمر میکنن …به نظرم با متریال که بیمه عمر داره برای ۲۰ سال پرداخت حق بیمه نتیجه بهتری خواهید داشت … البته این نظر بنده است در راس نظر شما شما محترم و قابل اجراست موفق باشید

 234. سیاوش

  سلام
  من در یک فروشگاه پوشاک کار میکنم و بیممه تامین اجنماعی به انجا سر زد و اسم من را به عنوان بیمه شده رد کرد
  اما مشکل اینجاست که من سربازی نرفته ام شرایط من چگونه میشود

  1. بیمه بازار

   سلام 🙂
   نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد. نداشتن پایان خدمت منافاتی با بیمه شدن نداره.

  2. عليرضا

   سلام مشکل نداره برو اقدام کن موفق باشید

   1. عباسعلی باجلان

    سلام من در مجموع هفت سال بیمه کارگری برام ریختن، الآن پنجاه سالمه، اگر تا شصت سالگی دیگه جایی کار نکنم، ماهیانه چقدر از بیمه حقوق خواهم گرفت؟

 235. حسن

  سلام ببخشید بنده در یک شرکت مشغول به کار بودم و سختی زیان آور حساب میشد با بازنشستگی 20ساله محاسبه میشد الان قرار داد پیمانکار تمام شده و بنده بیش از 8 سال سابقه دارم آیا اگر بیمه اختیاری پرداخت کنم باعث مشکل نمیشود و مدت زمانش چقدراست تا بازنشستگی با تشکر

 236. hamid

  سلام. در صورتی که فردی به کارفرما بگوید نمیخواهم بیمه اجباری یا حتی اختیاری شوم. آیا این کار امکان دارد. تا به جای حق بیمه پرداختی خود و کارفرما معادل آن را دریافت کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام بیمه شدن اجباریست و شما نمیتونین این حق رو از خودتون بگیرین

   1. مریم

    سلام من الان دو روز همسرم بیمه تامین اجتماعی شده ایا میشه ازش برای عمل استفاده کرد؟

   2. حسن

    باسلام من یک معازه داشتم که جواز به نام پدرخانمم بود ومن به شعل شاطری مشعول بودم العان میخاگ با شرایط سختی کاربازنشسته شوم اگه بیمه بفهمه من معازه مال خودم بوده وجوازش به نام پدرخانمم آیا بیمه من به مشکل میخوره البته دوسال هست که فروخته شده ولی من همچنان دارم کارمیکنم وشاطر هستم

   3. نصر

    سلام اگر همسر سی سال بیمه خدمات درمانی پرداخت کرده باشه برای بیمه شدن خودم اجباری یا اختیاری تاثیری داره؟