بیمه اجباری منازل مسکونی و روش خرید آن برای انواع املاک

بیمه اجباری منازل مسکونی قانون جدیدی محسوب می‌شود که از ابتدای سال ۱۴۰۰ برای کلیه واحدهای مسکونی الزامی شده است.
براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی زین‌پس تمامی مالکان واحدهای ساختمانی موظف به بیمه ملک خود هستند. درمجموع هدف قانون‌گذار از تصویب چنین قانونی صیانت بیشتر از حق و حقوق صاحبان ساختمان‌هاست.
زیرا در کشور انواع حوادث طبیعی و غیرطبیعی سالانه ضررهای هنگفتی به منازل مسکونی وارد می‌آورد و به همین دلیل جبران خسارت در این شرایطی به مشکلی بغرنج برای مردم و دولت بدل می‌شود.

اما درصورتی‌که همه واحدهای مسکونی آپارتمانی یا ویلایی و انواع ساختمان‌ها، پیش‌تر در راستای بیمه ملک خود اقدامات لازم را صورت داده باشند، پس از بروز حادثه باری از روی دوش مردم و نهادهای مسئول برداشته و روند بازسازی منازل آسیب‌دیده تسریع می‌شود.

درباره بیمه اجباری منازل مسکونی

بیمه اجباری منازل مسکونی که اجرای آن از فروردین ۱۴۰۰ کلید خورده در حقیقت همان بیمه آتش‌سوزی است. این نوع بیمه ۲ پوشش اصلی و فرعی دارد. پوشش اصلی بر آتش‌سوزی و عوامل پدیدآورنده آن متمرکز است.

اما با پرداخت حق بیمه اضافه می‌توانید از شاخه‌های دیگر پرداخت خسارت به منزل مسکونی اعم از طبیعی و غیرطبیعی نیز بهره‌مند شوید. این نوع بیمه برای ۳۰ میلیون منزل مسکونی ارائه خواهد شد و حق بیمه آن روی قبض برق مصرفی اخذ می‌شود.

در ابتدای راه تصویب این قانون قرار بود پوشش بیمه‌ای جبران خسارت ۳۰ میلیون و حق بیمه نیز برابر با ۱۲۰ هزار تومان باشد. همچنین دولت مکلف می‌شد نیمی از حق بیمه افراد را بپردازد و نیم دیگر آن ماهانه از مالکان اخذ می‌شد. اما اکنون با رشد تصادعدی قیمت‌ها و میزان پوشش خسارت، حق بیمه نیز طبعا افزایش خواهد یافت.

قانون بیمه اجباری منازل مسکونی چه می‌گوید؟

اجباری شدن بیمه منازل مسکونی روی کاغذ حرکتی مثبت و روبه‌جلو به حساب می‌آید، اما آیا در فرآیند اجرا نیز به همین اندازه گره‌گشاست؟ در پاسخ باید گفت بله. اگر بیمه اجباری منازل مسکونی از کانال درست و با حمایت مناسب صورت بپذیرد، می‌تواند حین اجرا نیز یک یار کمکی برای همه مردم محسوب شود.

حتما به خاطر دارید که در کشور ما طی سالیان اخیر انواع زلزله‌ها، سیل‌ها و حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی طبیعی رخ داده، از سوی دیگر با رشد استفاده از انواع لوازم گازی و برقی احتمال آتش‌سوزی در منازل مسکونی بسیار بالاست.

اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران در اسفندماه سال ۱۳۹۹ با اعلام اجباری شدن بیمه منازل مسکونی طی یک کنفرانس خبری در استان ایلام، به نکات جالب‌توجهی اشاره کرد. مواردی که موجب می‌شود قانون بیمه اجباری منازل مسکونی نسبتا کارشناسی‌شده و برخوردار از آینده‌ای روشن به‌نظر برسد.

نجار در این نشست اعلام کرد مالکان منازل مسکونی باید با همراه داشتن قبض برقی که به نام آنهاست، به شرکت‌ها و موسسات بیمه‌گر مراجعه و ملک‌شان را براساس ارزش واقعی ساختمان همراه با اثاثیه و تاسیسات منزل بیمه کنند. در حقیقت هر ملکی که برای آن قبض برق صادر می‌شود، در شمول قانون بیمه اجباری منازل مسکونی قرار می‌گیرد.

اما این‌جا پرسشی که ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند این است که: «باتوجه به رشد یک‌باره و تصاعدی بهای مسکن طی ۲، ۳ سال اخیر، چنان‌چه کسی توانایی مالی کافی برای پرداخت حق بیمه را نداشته باشد، تکلیف چیست؟»

براساس آن‌چه آقای نجار در نشست ۱۹ اسفند ۹۹ به آن اشاره داشته، قانون بیمه اجباری منازل مسکونی پیش‌بینی کرده ۳ گروه از پرداخت حق بیمه اجباری منازل مسکونی معاف شوند و دولت هزینه‌های مربوط به بیمه ملک آنها را بر عهده بگیرد.

این ۳ گروه عبارتند از: مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و نیازمندانی که به هر علتی تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما تنگدستی آنها اثبات شده است.
البته در صحبت‌های رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اشاره به این نکته نیز به چشم می‌خورد که به‌صورت موازی با اجباری شدن بیمه منازل مسکونی، مقاوم‌ و استانداردسازی هر چه بیشتر همه ساختمان‌های کشور نیز در دستور کار دولت و نهادهای اجرایی کشور قرار دارد.

نتیجه گیری:

بیمه اجباری منازل مسکونی، مبحث جدیدی نیست و حتی در ماه‌های پایانی سال ۹۱ تا چند قدمی تصویب و الزام نیز رسید و متاسفانه رها شد. اما اکنون اجرایی شدن جدی این نوع بیمه اتفاق جدید و مثبتی است که می‌تواند پس از بروز حادثه تا حد زیادی موجب تسلای خاطر آسیب‌دیدگان باشد.

در خاتمه باید بگوییم که امیدواریم هرگز نیاز به استفاده از بیمه اجباری منازل مسکونی چه در قالب پوشش‌های فرعی و چه پوشش‌های اصلی پیدا نکنید، اما باید توجه داشته باشید که ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه‌خیز دنیا از نظر نرخ بلایای طبیعی است؛ پس منطقی به نظر می‌رسد که سرمایه بزرگ و مهمی مانند منزل مسکونی خود را در برابر انواع حوادث غیرمترقبه بیمه کنیم.

در حقیقت اجبار به خرید بیمه آتش‌سوزی، یک حمایت مهم از سرمایه و زندگی شما به‌شمار می‌رود، نه تحمیل یک هزینه اضافه.

شما می‌توانید بیمه آتش سوزی خود را از وبسایت بیمه بازار بصورت آنلاین خریداری کنید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. معین

  آیا سقوط سنگ نما یا هر چیز دیگری از ساختمان و صدمه به عابر پیاده و شخص ثالث دیگر را شامل میشود

  1. بیمه بازار

   سلام
   در مورد نمای ساختمان و هر قطعه دیگری که متعلق به ساختمان باشد، در صورت سقوط بیمه مسئولیت مدنی ساختمان خسارت حادثه دیده را پرداخت میکند.
   اما اگر سقوط شیء عیر متعلق به ساختمان باشد، شامل بیمه نمیباشد.