بیمه بیکاری و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت آن در سال ۱۴۰۱

بیمه بیکاری برای حمایت از اقشاری که به‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند، به‌وجود آمده‌است.  با توجه به نوسانات بالای اقتصادی، امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر  شده‌است. در چنین شرایطی، تامین نیازهای زندگی دشوار می‌شود. پاندمی کرونا کسب‌وکارهای زیادی را به تعطیلی کشاند و به همین خاطر نرخ بیکاری بالا رفت.برای گذر از بحران‌های مالی حاصل از آن می‌توان به بیمه بیکاری اتکا کرد. برای آشنایی با شرایط بیمه بیکاری تامین اجتماعی در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه بیکاری چیست؟

طبق قانون کار و تامین اجتماعی، به افرادی که بدون میل و اراده شخصی، شغل خود را از دست داده‌اند، مبلغی تحت عنوان بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد. افراد برای استفاده از این بیمه باید تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشته باشند.

بیکار به چه کسی گفته می‌شود؟

پیش از توضیح این‌ که بیمه بیکاری چیست و شرایط و مدارک لازم جهت دریافت این بیمه چیست؛نیاز داریم که بدانیم از نظر قانونی بیکار به چه کسی گفته می‌شود؟

بیمه‌شده‌ای که بدون میل و اراده خود بیکار شده، اما آماده به کار باشد را بیکار می‌نامند. بنابراین بیکاری از طریق ترک کار یا استعفا مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود. اما سوال اصلی این است که چطور بیمه بیکاری بگیریم؟ اگر بیمه‌شده، «بیکار موقت» شناخته شود یا به دلایلی مانند سیل، زلزله و آتش‌سوزی بیکار شود، می‌تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند. کارگران فصلی که در پایان فصل کار اخراج شده‌اند نیز مشمول  این بیمه می‌شوند.

برای اعلام بیکاری تا چه مدت فرصت داریم؟

بیمه‌شده باید حداکثر پس از گذشت ۳۰ روز از بیکاری خود، به واحد کار و امور اجتماعی اطلاع بدهد و آمادگی‌اش را برای اشتغال به کار مشابه اعلام کند. تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تامین‌ اجتماعی است. شعب تامین‌ اجتماعی پس از تایید ادار‌ه‌هایی که نام آنها گفته شد، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند. نکته مهم در این است که مبلغ  این بیمه از روز اول شروع بیکاری محاسبه و پرداخت می‌شود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای کارگران روز مزد

کارگران روزمزد در صورتی که از بیمه برخوردار نباشند، مشمول دریافت بیمه بیکاری نخواهند بود. این بیمه تنها به شاغلینی تعلق خواهد گرفت که کارفرما حق بیمه آنها را پرداخت کرده باشد.

کدام بیمه شدگان بیکار شرایط بیمه بیکاری را دارا هستند؟

آن دسته از بیمه‌شدگان می‌توانند روی مستمری ماهانه بیمه بیکاری حساب باز کنند که شرایط زیر را دارا باشند:

 • حتما به‌صورت غیرارادی بیکار شده باشند.
 • بازنشسته، مستمری بگیر یا از کار افتاده نباشند.
 • پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
 • تبعه کشورهای دیگر نباشند.
 • یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند، مشمول این بیمه خواهند شد.
 • افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول این بیمه نیستند.
 • کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در میانه فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری این بیمه خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
 • چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه افراد بیکار استفاده کند.
مقالات دیگر  چگونه هزینه بیمه تکمیلی را دریافت کنیم؟

شرایط دریافت بیمه بیکاری

مراحل تشکیل پرونده 

برای تشکیل پرونده این نوع بیمه، درصورتی‌که متقاضی بیمه با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.

اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

مدارک لازم برای بیمه بیکاری

برای دریافت این بیمه در شرایط کرونا و غیر از آن متقاضی بیمه باید مدارک زیر را به‌صورت حضوری به اداره کار و تعاون ارائه دهد:

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه
 • معرفی‌نامه کارفرما

درخصوص گزینه آخر توضیح ضروری این‌که برای دریافت این بیمه، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته فرد را با درج زمان، به‌صورت مکتوب اعلام کند. تاریخ درج شده در این نامه باید یک روز پس از پایان قرارداد و آخرین روز ذکرشده در لیست بیمه باشد.

به‌عنوان مثال چنان‌چه شخص تا ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ با کارفرما قرارداد دارد، باید در نامه قید شود از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ آن مجموعه دیگر نیازی به حضور فرد مذکور ندارد.

ثبت‌نام غیرحضوری بیمه بیکاری چگونه انجام می‌شود؟

مراجعه حضوری برای درخواست بیمه، اجباری نیست و تمامی افراد می‌توانند با ورود به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. البته مراحل نهایی پیگیری بیمه بیکاری نیازمند مراجعه حضوری است.

برای این کار پس از ورود کد ملی، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه دکمه ادامه را بزنید تا درخواست شما ثبت شود. منظور از شماره بیمه مربوط که منحصربه‌فرد و متعلق به شماست و شماره کارگاه، محلی‌ است که تا ۳۰ روز گذشته در آن مشغول به کار بوده‌اید.

در صورت اطلاع نداشتن از این شماره‌ها به پورتال تامین اجتماعی مراجعه کرده و آنها را دریافت کنید. درصورتی‌که ۳ درصد حق بیمه بیکاری شما پرداخت نشده باشد، واجد دریافت حقوق بیمه بیکاری نیستید و با پیام زیر مواجه خواهید شد:

بیمه بیکاری

توجه داشته باشید که در صورت وارد نکردن درست اطلاعات هم این پیام را مشاهده خواهید کرد، بنابراین از درست بودن محتوا اطمینان حاصل کنید.

در غیر این‌صورت به مرحله بعدی هدایت خواهید شد تا فرم مربوطه را پر کنید. تصویر فرم را در زیر مشاهده می‌کنید:

ثبت نام غیر حضوری بیمه بیکاری

پس از تکمیل این فرم و ثبت درخواست کد رهگیری به شما نمایش داده شده و برای شماره‌ای که وارد کرده‌اید پیامک می‌شود. این شماره را نیز نزد خود نگاه دارید و منتظر اطلاع‌رسانی‌های بعدی از طریق پیامک باشید.

ارسال از طریق پیامک:

توجه داشته باشید که درخواست بیمه بیکاری تنها شامل این مراحل نیست و برای تکمیل پروسه باید با در درست داشتن مدارک خود به اداره کار محل کارتان مراجعه کنید.

مدت زمان پرداخت 

مدت پرداخت این بیمه بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه دارد. اما درنهایت مدت آن برای مجردین از ۳۶ ماه و متاهلین از ۵۰ ماه بیشتر نخواهد شد. البته محدودیتی در تعداد دفعات استفاده از این نوع بیمه وجود ندارد.

مقالات دیگر  همه چیز درباره روش محاسبه سنوات سال 1401!
سابقه پرداخت حق بیمه مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری
متاهلین و یا متکلفین افراد مجرد
از 6 تا ۲۴ ماه کامل ۱۲ ماه ۶ ماه
از ۲۵ تا ۱۲۰ ماه ۱۸ ماه ۱۲ ماه
از ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه ۲۶ ماه ۱۸ ماه
از ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه ۳۶ ماه ۲۶ ماه
از ۲۴۱ ماه به بالا ۵۰ ماه ۳۶ ماه

 

استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکار شدن ۵۵ سال یا بالاتر سن و سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه دارند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از  این بیمه استفاده کنند.

مبلغ پرداختی بیمه بیکاری چگونه محاسبه می‌شود؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری این بیمه نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه روزی از هر ماه واریز می‌شود؟

واریز حقوق این نوع بیمه معمولا بین دهم الی پانزدهم هر ماه انجام می‌شود. اگر پس از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

 این بیمه یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی محسوب می‌شود و صندوق تامين اجتماعی مکلف است با دريافت حق بيمه مقرر، به بيمه‌شدگانی که طبق مقررات اين قانون به‌طور موقت بيکار می‌شوند، مقرری بيمه بيکاری پرداخت كند.

درصورتی‌که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین طی دوران دریافت بیمه، به شخص واجد شرایط عیدی تعلق نمی‌گیرد.

بیمه بیکاری در چه صورتی قطع خواهد شد؟

 • بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
 • بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهادشده خودداری کند.
 • بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند یا دچار ازکارافتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی که بیمه به شخص تعلق می‌گیرد پایان یابد.
 • بیمه‌شده فوت کند.
 • بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی خودداری کند.

بیمه بیکاری مشمول چه کسانی نمی‌شود؟

 • اتباع خارجی
 • بازنشستگان
 • بیمه شده‌گان اختیاری
 • از کار افتادگان کلی
 • کارگران شاغل در کارگاه‌های خانوادگی

افراد تحت تکفل بیمه بیکاری چه کسانی هستند؟

 • همسر
 • فرزندان دختر مجرد که فاقد شغل و حرفه هستند.
 • فرزندان پسر که کمتر از 18 سال داشته باشند و فاقد شغل باشند.
 • پدر و مادری که حداقل 60 سال سن داشته باشند و پزشک تامین اجتماعی از کارافتادگی آنها تعیین کرده باشد و تحت تکفل فرد مشمول بیمه بیماری باشند.

حقوق بیمه بیکاری در سال 1401

حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال 1401 برابر با 4 میلیون و دویست هزار تومان است. حداکثر مبلغ بیمه بیکاری در سال 1401 معادل با 55 درصد حقوق پایه در نظر گرفته می‌شود. برای اشخاصی که افراد تحت تکفل دارند تا 4 نفر به ازای 10% درصد اضافه می‌شود.

قوانین بیمه بیکاری

 ماده 1

تمام افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، مشمول بیمه بیکاری خواهند شد.

ماده 2

افرادی که به دلیل مانند سیل، زلزله یا جنگ شغل خود را از دست می‌دهند، مشمول بیمه بیکاری خواهند شد.

ماده 3

افرادی که تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند، موظف به پرداخت مقرری خود هستند.

ماده 4

اشخاص برای استفاده از این بیمه موظف به داشتن معرفی‌نامه از وزارت کار و امور اجتماعی محل خود هستند.

ماده 5

پرداخت حق بیمه بیکاری از وظایف کارفرما است.  در واقع 23 درصد از حق این بیمه توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

تبصره: مواردی همچون حق بیمه بیکاری، نحوه دریافت آن، تخلف در بیمه بیکاری و پرداخت آن توسط کارفرما توسط سازمان تامین اجتماعی مشخص شده است.

ماده 6

برای دریافت بیمه بیکاری افراد باید دارای شرایط زیر باشند:

 •     شخص باید حداقل دارای یکسال سابقه بیمه باشد.
 •     فراد باید تا 30 روز بیکاری آمادگی خود را برای پیدا کردن شغل جدید اعلام کند. در صورت عدم پیدا کردن شغل مناسب و داشتن عذر موجه امکان تمدید بیمه بیکاری شخص تا 30 روز امکان پذیر است.
مقالات دیگر  شکایت از کارفرما بابت بیمه

تبصره  مدت زمانی که فرد از بیمه بیکاری استفاده می‌کند جزو سابقه بیمه او به حساب خواهد آمد.

ماده 7

جمع مدت پرداخت مقرری جهت برخورداری از مزایای بیمه بیکاری، برای افراد مجرد 36 ماه و برای متاهلین حداکثر 50 ماه است.

تبصره: افراد 55 سال یا بیشتر، تا زمان بازنشستگی از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند شد.

ماده 8 

در شرایط زیر بیمه بیکاری قطع خواهد شد:

 •     فرد بیمه شده مجدد مشغول به کار شود.
 •     فرد بیمه شده شغل پیشنهادی مرتبط با تخصص خود را رد کند.
 •     شخص از مستمری یا بازنشستگی استفاده کند.

تبصره:  در صورتی که مشخص شود شخص بیمه شده به میل خود بیکار است، موظف به برگرداندن مبلغی است که از بیمه بیکاری دریافت کرده است.

ماده 9

کارفرمایان موظف هستند محل‌های کار خالی از شغل را به مراکز خدمات اشتغال معرفی کنند.

ماده 10

حساب‌های درآمد بیمه بیکاری هر سال باید به وزیر بهداشت و وزیر کار اعلام شود.

ماده 11

مجری قوانین بیمه بیکاری وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است.

ماده 12

هزینه‌های مرتبط با بیمه بیکاری توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

چند نکته مهم درباره شرایط دریافت بیمه بیکاری

 • چنان‌چه بیمه‌شده‌ای بر اساس مقررات قانون کار و رای صادره از مراجع حل اختلاف به‌دلیل کوتاهی در انجام وظایف محوله‌ یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما اخراج شده‌ باشد،  این بیمه به او تعلق نخواهد گرفت.
 • وقتی یک فرد بیمه‌شده با دریافت حقوق روزهای بلاتکلیفی خود به کار قبلی بازگردد، باید تمامی مبالغ دریافت‌شده تحت ‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی برگرداند.
 • اگر پس از پرداخت بیمه به بیمه‌شده‌، مشخص شود آن شخص به‌صورت ارادی از کار ترخیص شده، فرد مذکور موظف است کلیه حقوق دریافت‌شده تحت عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.
 • چنان‌چه بیمه‌شده بیکار، باردیگر مشغول به کار شود و به هر علتی اشتغال مجددش را به سازمان تامین اجتماعی اطلاع ندهد و مبلغ ماهیانه بیمه را دریافت کند، باید دستمزدی که بابت بیمه از زمان بازگشت به کار دریافت کرده را به این سازمان بپردازد.
 • مقرری دریافت‌شده تحت عنوان بیمه بیکاری مانند سایر مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی از مالیات معاف است.
 • وابستگان تحت پوشش بیمه بیکاری درمانی عبارتند از: همسر، فرزندان اوناث به شرط عدم ازدواج و نداشتن شغل، فرزندان ذکور زیر ۱۸ سال، پسران بالای ۱۸ سالی که مشغول تحصیل هستند یا بنا بر تشخیص پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی از کارافتاده کلی محسوب می‌شود.
 • پدر و مادر در شرایطی که سن پدر بالای ۶۰ سال بوده، از کار افتاده کلی باشد و خرج زندگی او از طریق بیمه‌شده تامین شود به‌علاوه خواهر و برادر تحت تکفل با شرایط فرزندان مونث و مذکر.
 • کارگران فعال در پروژه‌هایی مانند فعالیت‌های عمرانی که ماهیت غیردائمی دارند و پس از پایان موضوع قرارداد یا اتمام قسمتی از کار بخشی از کارگران در آنها مازاد اعلام می‌شوند، مشمول این بیمه خواهند بود.
 • همسر شخصی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کند، می‌تواند مهریه خود را از محل این مستمری طلب کند.

 جمع‌بندی

قانون این بیمه امکان مناسبی است که طی دوران بیکاری هر فرد می‌تواند دست‌کم گوشه‌ای از هزینه‌های زندگی او و خانواده‌اش را تامین کند. از جمله مزایای بیمه بیکاری باید به این نکته اشاره کرد که تمام مدتی که مستمری مذکور به حساب یک فرد واریز می‌شود، برای او به‌‌عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ به این معنا که ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت به حساب می‌آید. همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، آن فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

1,962 نظر
 1. غلام حسن نوایی نسب

  سلام به علت سنگین بودن کارم در شرکت،دچار کمر درد شدم ،کارفرما گفته کار شرکت سنگین است وجای سبک تر ندارم که شما رو آنجا قرار دهم،واعلام عدم نیاز کردن و باید تسویه حساب کنم ایا بیکاری به من تعلق می‌گیرد‌ راهنمایی کنید،ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 2. سهراب

  سلام و من26سال سابقه بیمه دارم و الان کارفرما من رو اخراج کنه آیا 50ماه بیمه بیکاری رو به من تعلق می‌گیرد.پنج سال اخر هم توی یک کارگاه بودم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 3. سارا

  سلام . من یک سال سابقه بیمه دارم اما چون شرکتمون با پروژه های مختلف کار میکنه بیمه ماهم از کارگاه های مختلف رد شده . ایا بیمه بیکاری به من تعلق نمیگیره؟ 

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه خیر
   باید تمامی بیمه های اخیر از یک کارگاه رد شده باشد تا امکان دریافت بیمه بیکاری وجود داشته باشد

 4. حسین

  سلام
  من ۱۸ سال سابقه بیمه دارم
  و الان بصورت شرکتی توی یک اداره کار میکنم
  و هر سال اداره ما با یه شرکت جدید قرارداد میبنده
  اگر وسط قرارداد اخراج بشم آیا بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره یا نه؟
  و اینکه اگر ۲ سال بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره
  مبلغ بیمه بیکاری طبق تعرفه سال افزایش پیدا میکنه یا همون مبلغی که روز اول پرداخت میکردن پرداخت میشه؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 5. محمود

  سلام و عرض ادب، درصورتیکه تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنم نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی به چه صورت است؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 6. مهسا

  سلام خسته نباشید،من کلا ۱۶ ماه سابقه کار دارم میخواستم بدونم چه مدت بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره ؟(۶ماه یا ۱ سال)ضمن اینکه من ۱سال از ۱۶ماه بیمه رو یکجا دیگه مشغول کار بودم ومتاهل هستم؟ممنونم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 7. معین

  با سلام
  بنده از سال 94 تا کنون سابقه بیمه دارم ولی کارفرمای قبلی 2 ماه آخر کارم را بیمه رد نکرده است میخواستم ببینم الان اگر در کارگاه جدید یکسال برایم بیمه رد شود آنگاه میتوانم از 18 ماه بیمه بیکاری استفاده نمایم یا اینکه این 2 ماه وقفه که از سمت کارفرما در بیمه ام ایجاد شده است برایم مشکلی بوجود می آورد؟
  با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 8. مریم

  سلام وقتتون بخیر ،من حدود ۸سال پیش ۴ ماه سابقه بیمه داشتم‌ و الان یکسال هست که مشغول به کار شدم ولی دقیقا بعد ۳۶۵ روز کاری عدم نیازمو اعلام کردن ،میخواستم بدونم مشمول استفاده از بیمه بیکاری هستم یا خیر ؟ممنونم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 9. مهدی

  با سلام
  بنده قبلا 8 ماه از بیمه بیکاری با توجه به دوسال کار در شرکتی استفاده نموده ام و الان 13 سال در شرکت دیگر سابقه دارم آیا جمع سوابق بیمه با 8 ماه بیمه بیکاری حساب میگردد یا بدون آن و اینکه اگر هرچند ماه برای 13 سال تعلق بگیرد ماههای استفاده شده از بیمه بیکاری قبلی کسر میگردد و مابقی تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 10. محمد

  سلام در شرکت اکتشافات لرزه نگاری مشغول بودم الان میگن نیاز به شما نداریم چه طور از بیمه بیکاری استفاده بکنم لطفأ راهنمایی بکنید ممنون میشم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 11. مهدی

  باسلام
  بنده با توجه به دوسال سابقه بیمه در شرکتی ، 8 ماه از بیمه بیکاری استفاده نموده ام و الان 13 سال هم در یک شرکت دیگر سابقه دارم.در نحوه محاسبات بیمه بیکاری آیا جمع کل سابق بیمه به همراه بیمه بیکاری دریافتی مشمول می شود یا سابقه بعد از دریافت بیمه بیکاری حساب میگردد؟بنده با احتساب بیمه بیکاری دریافتی وسابقه بیمه قبلی در کل 183 ماه بیمه دارم. ممنون از راهنماییتون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 12. علیرضا

  سلام اگه بیمه بیکاری بگیرم ودر کلاس های فنی حرفه ای ثبت نام کنم بیمه بیکاری من قطع میشه

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر این دو به صورت مجزا از هم می باشند و ارتباطی با یکدیگر ندارند

 13. ماهور

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگر کارفرمای من بعد از متوجه شدن بارداری من با تموم شدن قرار دادم حکم عدم نیاز بزنه برام من مشمول گرفتن بیمه بیکاری میشم؟۱۳ ماه سابقه کار تو همین شرکت دارم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 14. سهی

  سلام خسته نباشید.
  مرحله درخواست بیمه بیکاری من سایت بیمه تامین اجتماعی در شرایط محاسبه و صدور حکم هست.ولی وضعیت پرداخت تایید نشده است.در آخرین مرحله حضوری که صدور حکم بود،کارشناس تامین اجتماعی گفت که نهایتا تا 20 پرداخت شروع میشه.می دونید وقتی وضعیت پرداخت تایید نشده است دلیلش چی می تونه باشه و چه کار میشه کرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بهتر است با توجه به متوقف شدن شرایط ثبت نام شما با مراجعه به اداره کار این مورد را پیگیری نمایید

 15. رحمانی

  سلام وقت شما بخیر
  من مشمول بیمه بیکاری می باشم. اگر همسر من که تحت تکفل من هست مشغول به کار شود تداخلی با بیمه بیکاری من خواهد داشت یا خیر
  و در صورت بیمه شدن همسرم، اگر من تحت تکفل همسرم قرار بگیرم بیمه بیکاری من قطع خواهد شد یا خیر؟
  متشکرم راهنمایی بفرمائید.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   بیمه بیکاری شما قطع نخواهد شد و ارتباطی به بیمه بیکاری شما ندارد

 16. سروش

  سلام من ۶ ماه هست بیمه بیکاری دریافت میکنم این ماه نصف واریز کردن برام ایا دلیل خاصی داره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   محاسبات مقرری بیمه بیکاری،تنها از طریق اداره کار صورت می پذیرد و تنها این مرجع میتواند نسبت به این موضوع توضیحات لازم را ارائه دهد

 17. محمد

  سلام من ۱۸ ماه بیمه بیکاری گرفتم الان از کار اخراج شدم و با همون ۱۸ ماه ۱۲۲ ماه سابقه دارم ایا من میتونم ۸ماه بیمه بیکاری بگیرم یا اون۱۸ ماه جزو ۱۰ سال سابقه برای دریافت بیمه بیکاری محسوب نمیشه
  از اخرین کارگاهم هم ۲سال قرار داد دارم هم نامه اخراج از کار

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای محاسبات بیمه بیکاری،مدت زمان خود بیمه بیکاری مذکور جز محاسبات مقرری نمی باشد

 18. داراب

  سلام ، من در کل حدود 12 سال سابقه بیمه دارم، در آخرین جایی که مشغول بکار بودم با وجود قرارداد یکساله ای که با من داشتند ، بعد از حدود 7 ماه گفتن که نیازی به کار من ندارند .
  آیا بیمه بیکاری شامل من میشود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه خیر
   باید در آخرین کارگاه سابقه 1 سال فعالیت باشد تا شامل دریافت بیمه بیکاری شوید

 19. اسماعیل محمدزاده

  سلام،وقتتون بخیر،
  بنده ۵سال از یه کارگاه سابقه بیمه داشتم بعدش بعلت نبود بازار ۸ماه نرفتیم کارگاه،بعد۸ماه دوباره برگشتم همون کارگاه وتو کارگاه الان چهار ماه هست دوباره بیمه هستم آیا بعداز گذشت ۶ماه با اخراج کارفرما میتونم اقدام به بیمه بیکاری کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 20. الهام

  سلام
  من الان ۳ ماه هستش که بعد از مرخصی زایمان به محل کارم برگشتم
  ولی به دلایلی مجبورم قطع همکاری کنم امکان استفاده از بیمه بیکاری برای من وجود داره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان برای شما میسر است که نسبت به دریافت مقرری بیمه بیکاری در صورت داشتن شرایط ثبت نام اقدام نمایید

 21. داراب

  سلام ، من در کل ۱۲ سال سابقه بیمه دارم ، در آخرین جایی که مشغول بکار بودم علارغم اینکه قرارداد موقت یکساله داشتم بعد از ۶ ماه اعلام کردند که نیازی به من ندارند.
  آیا بیمه بیکاری شامل من میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 22. داراب

  سلام، من در کل حدود ۱۲ سال سابقه بیمه دارم ، در اخرین جایی که شاغل بودم با وجود قرارداد یکساله ای که باهاشون داشتم بعد از حدود ۷ ماه گفتن نیازبه همکاری با من ندارند،
  آیا بیمه بیکاری شامل من میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 23. محمدرضا

  من خدمت نرفتم ۲۰ سالمه و از کار اخراجم کردن ۲ سال تقریبا بیمه دارم ایا میتونم بیمه بیکاری دریافت کنم بدون پایان خدمت

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   داشتن کارت پایان خدمت جز مدارک اجباری برای استفاده از مقرری بیمه بیکاری می باشد

  2. محمد

   سلام ، من حدود یک سال پیش از محل کارم استعفا دادم ، آیا من الان میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟

   1. بیمه بازار

    سلام وقت بخیر
    به طور قانونی ظرف یک ماه الی دو ماه از تاریخ اتمام قرارداد باید برای ثبت نام بیمه بیکاری اقدام نمایید
    اما بهتر است با مراجعه به اداره کار امکان ثبت نام با این تاخیر را ارزیابی نمایید

   2. کریمی

    در صورتی که تا سه ماه مدارک موجه بودن تاخیر را ارائه دهید امکانش هست

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     بله به همین صورت است

 24. تارا

  سلام وقتبخیر.من سابقه حدود۴ سال توی کارگاه دارمولی قرارداد یکسال اخر رو ندارم.عدم نیاز هم دارم.با شکایت بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 25. فاطمه

  سلام وقت بخیر
  جسارتا تکلیف اونایی که براشون بیمه ۱۵ روزه پرداخت میشه چیه و اگر قرار داد نداشته باشیم و کارفرماهم گواهی عدم نیاز ندن چی؟!

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که نامه عدم نیاز و قرارداد رسمی دال بر همکاری بین طرفین موجود نیاشد امکان ثبت نام درخواست بیمه بیکاری موجود نمی باشد

 26. Yalda

  با سلام.آیا اداره کار به شخصی که بیمه بیکاری دریافت میکنه پیشنهاد کار میدهد؟ این پیشنهاد چندبار است و تا چند مرتبه شخص بیمه شده مجاز است شغل پیشنهادی را قبول نکند؟
  و شغلهای پیشنهادی بر اساس مدرک تحصیلی فرد است یا سمت فرد در سابقه بیمه ای؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   محدودیت رد یا پذیرش پیشنهاد بسته به شرایط شغلی و سطح درآمدی هر شخص متفاوت است و اطلاعات آن در اختیار سازمان بیمه تامین اجتماعی است
   پیشنهادات براساس سوابق کاری مربوطه معین میگردد

 27. مهدی کاری

  سلام خسته نباشید برای دریافت بیمه بیکاری آیا داشتن کارت پایان خدمت ضروری هست یا خیر؟
  هرجایی رو مطالعه کردم نوشته بودن که دیوان عدالت داشتن پایان خدمت رو ضروری نمیداند ولی اداره ی کار از من پایان خدمت میخواهد الان من چه کنم ممنون میشم راهنمایی بکنید
  خودمم دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله جز مدارک اجباری می باشد و باید هنگام ثبت درخواست بیمه بیکاری این مدرک ارائه شود

 28. راحله عظیمی

  سلام وقت بخیر
  به دکتر مراجعه کردم و گفتن بیمه نیستی
  درصورتیکه بیمه بیکاری دریافت میکردم
  چرا بیمه ام قطع شده ؟
  چطور باید پیگیری کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع شما در ارتباط با قطع شدن بیمه درمانی شما،امکان این موضوع بررسی و در صورت رفع مشکل برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 29. علی

  سلام وقت بخیر تا تاریخ قرارداد تموم نشده میتونم از کارخونه بیام بیرون؟ و بیمه بیکاری بگیرم؟ دقیقا 13 ماهه که بیمه هستم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که نامه عدم نیاز از طرف مجموعه را داشته باشید امکان ثبت درخواست برای بیمه بیکاری را خواهید داشت

 30. سیما

  پس این مطلب در صفحه تون توضیح دادید به چه معناست؟
  پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
  حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   به این معنی است که در یکسال اخیر در آخرین کارگاه که در آن مشغول به کار هستید سابقه پرداخت شش ماه بیمه داشته باشید

 31. امین زاده

  سلام وقت به خیر من حدود 14 سال سابقه دارم و قراره برای کار همسرم خارج از کشور برم آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟در صورتیکه شرکت موافقت کنه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 32. سیما

  اگر فرارداد یکساله باشه اما ۶ ماهش بیمه شده باشیم ، میشه؟ یا باید یکسال بیمه رد شده باشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   حتما باید سابقه یکساله در آخرین کارگاه موجود باشد

 33. سیما

  سلام. تگر ۱۷ سال سالقه کار داشته باشیم. ۲ سال بیکار باشیم و بعد دوباره مشغول به کار شویم، آیا می تونیم بعد از ۶ ماه از کار جدید ، درخواست بیمه بیکاری بدیم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای اقدام به دریافت بیمه بیکاری بید حداقل سابقه یکسال فعالیت در آحرین کارگاه داشته باشید

 34. حسین

  سلام من یک سالیه تو یه کارخونه کار میکنم ولی بخاطر سخت بودن کارش و یسری مسائل این ماه که قراردادم داره تموم میشه دیگه میخوام نرم کارخونه آیا بمن بیمه بیکاری تعلق میگیره یا خیر?

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 35. نعیمه

  سلام، وقت بخیر
  من درخواست اینترنتی دریافت بیمه بیکاری را از اول تیر 1400 ثبت کردم. مرحله بعدی که بارگذاری سابقه بیمه بود انجام دادم ولی مورد قبول کارشناس اداره کار نبود چون شرکت به دلیل دیر پرداخت کردن بیمه ماههای اردیبهشت و خرداد، با بیمه به مشکل خوردند و هنوز در سایت بیمه ثبت نشده، الان بعد از گذشت 6 ماه پرونده من در همان مرحله مانده، این گذشت زمان اشکالی در پرونده ایجاد نمی کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بهتر است برای جلوگیری از اختلال در پرداخت مقرری بیمه بیکاری در ماه های اخیر با مراجعه به اداره کار وضعیت پرداختی کارفرما سابق خود را پیگیری نمایید تا روند پرداخت تسریع شود

 36. حسین

  سلام من یک سالیه تو یه کارخونه کار میکنم ولی بخاطر سخت بودن کارش و یسری مسائل این ماه که قراردادم داره تموم میشه دیگه میخوام نرم کارخونه آیا بمن بیمه بیکاری تعلق میگیره یا خیر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 37. حمید

  باسلام بنده حدود هفت سال در یک شرکت کارمیکردم و در سال 1393منو اخراج کردن اون موقع برای دریافت بیمه بیکاری اقدام نکردم.ایا الان میتونم درخواست بیمه بیکاری بکنم.لطفا راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   متاسفانه امکان این مورد درحال حاضر برای شما به دلیل گذشت مدت زمان امکان پذیر نمی باشد

 38. سما

  سلام وقت شما بخیر
  من ۱۲۲ ماه سابقه بیمه دارم که ۱۲ ماه اون مربوط به بیمه بیکاری است که قبلا گرفته ام. آیا الان دوباره برای ۶ ماه بیمه بیکاری میتونم اقدام کنم؟ یا اون ۱۲ ماه جزو سابقه محسوب نمیشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که دارای شرایط برای دریافت بیمه بیکاری باشید محدودیتی برای دریافت بیمه بیکاری از نظر تعداد وجود ندارد

 39. نازنین

  سلام. وقت بخیر

  من 16 ماه از طرف یک شرکت بیمه شدم. چند روز پیش لیست بیمه رو رد کردن و بیمه ی من رو تا آخر آبان زدن. با توجه به اینکه بیشتر از 30 روز از بیکاریم میگذره، باید چیکار کنم تا بتونم بیمه ی بیکاریم بگیرم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در بسیاری از مواقع با توجه به شرایط و براساس نامه عدم نیاز و تاریح آن امکان این موضوع وجود خواهد داشت
   در صورت مراجعه به کارگزاری های مجاز میتوانید اطلاعات بیشتری ازین بابت به دست بیاورید

 40. مصطفی

  سوالم اینه که من دو سال بیمه شدم از طرف یه شرکت و ۱ روز غیبت داشتم بازم ۲۴ ماه تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مجموع سوابق شما در نظر گرفته خواهد داشت و به شرایط غیبت و حضور شما در مجموع سوابق شما لحاظ خواهد شد

 41. پرواز

  سلام متاسفانه کارفرما معرفی نامه رو انجام نمیدن آیا بیمه بیکاری تعلق میگیرد یا خیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   داشتن نامه عدم نیاز از طرف کارفرما جز مدارک اجباری برای ثبت نام بیمه بیکاری می باشد

 42. هومن مرادیان

  سلام، خدا قوت
  احتراما بنده حدود دوازده سال سابقه بیمه در شرکتهای عمرانی خصوصی دارم، آخرین قرارداد بنده اول اسفند 139‪9 شروع شده و آخر شهریور 140‪0 پروژه تمام شد. پس از آن هم به دلیل بی اطلاعی و مشکلات خانوادگی اقدامی جهت بیمه بیکاری انجام ندادم و به مشکلات شدید مالی برخورد کرده ام. آیا الان میتوانم اقدام نمایم. تشکر از دقت نظر و حوصله خوبتون در ارایه پاسخها. در پناه حق باشید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 43. مهدی

  سلام، پرونده بیمه بیکاری من در سامانه زده موافقت با پرداخت مقرری، خواستم بدونم مرحله بعدی چیه و چطور باید پیگیری کنم واینکه دیگه بیمه بیکاریم اوکی شده است؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تمامی مراحل از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد و بعد از اتمام فرایند چگونگی پرداخت را به شما اعلام خواهد شد

 44. ساسان

  سلام من برای ثبت نام بیمه بیکاری دیرکرد داشتم که بعد از آن با بردن استعلاجی تایید شد که موجه بوده و برای من پیامی اومد که دیر کرد شما موجه است
  لطفا راهنمایی بفرمایید حالا باید چه کار کنم
  باید منتظر بمونم پیام دیگری بیاد یا برم اداره کار خودم؟؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله در صورت امکان با مراجعه به اداره کار وضعیت ثبت نام خود را استعلام و پیگیری نمایید

 45. رحیم

  سلام وقت بخیر شرکت همان شرکته گارکاهش عوض شده ششی ماه درکارکا آخری این شرکت بعلت عدم نیاز اخراجم کردند میتونم برا بیمه بیکاری اقدام کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما در ارتباط با تغییر کد کارگاهی،امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 46. رحیم

  سلام بنده چندین ساله درشرکت خصوصی کار کردم بیمه برام ریخته قطع نه شده ولی هرکارگاه جداگانه تاریخ استخدام نوشته گارکاه آخر شش ماه شده ولی بیمه ای که ریخته ادامه میباشد آیا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 47. محمد

  سلام و عرض ادب بنده ۱۰ماه بیمه در شرکت دارم و قبلادهم‌سابقه پرداخت بیمه دارم قرارداد کاری بنده یک ماه یک ماه بوده و بخاطر پایان قرارداد تمدید نکردن و متاهل هم هستم الان بیمه بیکاری میتونم بگیرم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 48. اسدی

  سلام واسه من ارسال به مالی ۲۹ اذر زده بنظرتون الان چجوریه روال

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   درخواست شما در حال انجام است و به احتمال فراوان طی یک ماه آینده فرایند پرداخت شما انجام خواهد شد

 49. فرامرز

  سلام.من حدود ۹سال سابقه بیمه دارم.یکبار به مدت ۲سال بیمه بیکاری گرفتم.دوباره با این سابقه بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که شرایط دریافت بیمه بیکاری وجود داشته باشد از نظر تعداد دریافت بیمه بیکاری محدودیتی وجود نخواهد داشت

 50. ابراهیم

  سلام.اگر کارگری که ۲۵سال سابقه بیمه داشته باشد ودرسن ۵۴سالگی بیکارشود و ۲۴ماه بیمه بیکاری به وی تعلق گیرد(۲۶ماه را قبلا استفاده کرده) آیا میتواند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری قرارگیرد.
  ممنون و سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان در دوران بیمه بیکاری بازنشسته شد وجود دارد و سوابق بیمه قرار خواهید گرفت

 51. حسین

  سلام بنده در محل کارم با یکی از مشتریان درگیر شدم و دیگر نمیتوانم به سر کارم برگردم و بیکارم آیا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 52. محمدبختيارصالحي

  من ٧سال تو يه شركت دارويي خصوصي بودم ك اواخر بخاطر كاهش خيلي زياد حقوق؛خودم استعفاء دادم
  و بعد از ٤ماه استخدام يه شركت دارويي دولتي شدم ك پس از ٣ماه قرارداد اوليه، در پايان قرارداد؛شركت نامه قطع همكاري و عدم نياز رو زدن و ديگر قرار داد نبستن
  يعني قطع همكاري از جانب شركت بود نه بنده
  حالا ايا بيمه ي بيكاري به بنده تعلق ميگيرد.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 53. مژگان

  سلام. من از اول مهرماه ۱۴۰۰ بخاطر تعدیل نیرو ترک کار خوردم. و تا به امروز نمیدونستم که میشه از بیمه بیکاری استفاده کرد. و امروز دقیقا ۳ ماه فرصت من برای بیمه بیکاری تموم شده آیا راهی وجود داره که بتونم اقدام کنم ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 54. Sepehr

  سلام خسته نباشید
  فردی در صورتی که تمامی مدارک رو داشته باشه به جز کارت پایان خدمت ‌. شامل استفاده لز بیمه بیکاری میشود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   داشتن مدارک مربوط به پایان خدمت جز مدارک اجباری برای این مورد می باشد

 55. زهرا

  سلام
  من ۵ سال و ۶ماه سابقه بیمه دارم و از کارگاه اخر ۳ سال بیمه دارم الان مرخصی زایمانم ولی بهم گفتن بعدش نیاز به من ندارن ، چه مدت بیمه بیکاری به من تعلق میگیره ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

   1. محمدبختيارصالحي

    من ٧سال تو يه شركت دارويي خصوصي بودم ك اواخر بخاطر كاهش خيلي زياد حقوق؛خودم استعفاء دادم
    و بعد از ٤ماه استخدام يه شركت دارويي دولتي شدم ك پس از ٣ماه قرارداد اوليه، در پايان قرارداد؛شركت نامه قطع همكاري و عدم نياز رو زدن و ديگر قرار داد نبستن
    يعني قطع همكاري از جانب شركت بود نه بنده
    حالا ايا بيمه ي بيكاري به بنده تعلق ميگيرد.

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
     حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
     بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
     پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
     تبعه کشورهای دیگر نباشند.
     مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
     یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
     افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
     کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
     افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
     چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 56. نابرده رنج گنج میسر نمیشود.

  با سلام و خسته نباشید
  بنده الان نزدیک به 14 سال هستش که بیمه دارم و از کارگاه آخرم هم نزدیک به 12 سال هستش که سابقه دارم .کارگاه ما هر 6ماه یکبار قرارداد میبنده .
  حالا اگر بخواهم من قبل از اتمام قرارداد که اخر شهریور 1401 هستش استعفا بدم بعد از عید آیا بیمه بکاری برای بنده شامل میشه یا خیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 57. نازنین

  سلام
  من در شرکتی کار میکنم که پرسنل در دو شعبه بیمه هستند و من مدتی در شعبه اول بودم و بنا بدلایلی 6 ماه است که به شعبه دوم منتقل شدم الان هم ممکن استقراردادم تمدید نشود و نامه عدم نیاز بگیرم با توجه به اینکه کارفرما یک شرکت است وفقط شعبه برایم عوض شده آیا مشمول دریافت بیمه بیکاری هستم ؟ اپر نه چه کاری میتوانم بکنم اگر مجدد برگردم به شعبه قبل مشکلم حل میشود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 58. طاهره

  سلام مبلغ دريافتي بيمه بيكاري براساس دستمزد اخرين حقوق هست يا ٢سال آخر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   براساس میانگین شش ماه الی یکسال آخر محاسه می شود

 59. محمد

  با سلام من ۱۵ سال سابقه کار مداوم دارم ولی در کارگاه آخرم ۱۰ ماه هستم الان پروژه خاتمه یافته پروژه عمرانیه من میتونم بیمه بیکاری اقدام کنم؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 60. سها

  سلام خسته نباشید.

  وضعیت بیمه بیکاری من در حالت موافقت با دریافت مقرری است.آیا این مرحله نشان از تایید نهایی است؟
  من هیچ پیامکی دریافت نکرده ام.آیا نیازی به مراجعه حضوری می باشد؟من از اول مهر بیکار می باشم ولی هنور به مرحله دریافت حقوق بیکاری نرسیده ام.

  با تشکر از راهنمایی های خوب تون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   ممکن است سامانه پیامک با اختلال مواجه شده باشد
   بهتر است با تماس ابتدا وضعیت را استعلام نمایید تا در صورت نیاز به مراجعه حضوری این اقدام را انجام دهید

 61. محمد رضا مرادی

  سلام وقت بخیر جناب جسارتا یه سوال داشتم میخواستم بدونم که ما بیمه بیکاریو ثبت کردیم برای بانک صادراته مشکلی داره یا نه چون تو سامانه نگاه میکنیم زده مشگل داره اما اس ام اس نقص برامون نیومده

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تمامی نواقص از طریق پیامک به درخواست دهنده اطلاع داده خواهد شد

 62. صالحی

  سلام
  من بمدت 14ماه توی یه شرکت مهندسی مشاور ناظر پروژه بودم الان تعدیل نیرو کردن
  بیمه من از طرف شرکت مشاور (شماره قرارداد پروژه نبوده) و قراردادتمام وقت بوده
  بیمه بیکاری به من تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 63. مدرس

  سلام و عرض ادب
  ملاک پرداخت مبلغ ماهیانه حق بیمه بیکاری بر اساس متوسطچند ماه حقوق ماهیانه آخر است .مثلا میانگین دریافتی 6 ماه آ[ر ملاک است یا تعداد ماههای کمتر یا بیشتری ملاک است؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   محاسبات مقرری بیمه بیکاری تنها براساس 55 درصد حقوق و دستمزد بیمه شده محاسبه میشود در مدت اشتغال در کارگاه آخر محاسبه میگردد

 64. ساناز

  سلام وقت بخیر
  من 2تا سوال داشتم
  سوال اول مبنا دریافت میزان حقوق بیکاری مقدار بیمه ای هستش که هرماه رد میشده یا میزان مبلغی هستش که شرکت پرداخت میکرده؟
  سوال دوم:
  برفرض یک نفر به مدت 1 سال ماهی 10 میلیون حقوق دریافت میکرده چقدر بهش حقوق بیکاری تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مقرری براساس 55 درصد حقوق و دستمزد بیمه شده محاسبه میشود
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 65. عاطفه

  سلام وقت بخیر
  من الان نزدیک به چهار ماهه باردارم و کم کم می خوام از کار بیام بیرون و بیمه بیکاری بگیرم حدود دو سالی در این مجموعه بیمه برام رد شده و قبلا هم بیمه داشتم یکی از مدارکی که خواسته بود مدرک تحصیلی بود اما من با دانشگاهم تسویه نکردم برا مدرک حتما لازمه؟ و اگر کاری پیشنهاد بدن باید برم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای دریافت بیمه بیکاری داشتن همه مدارک الزامی است و باید تمامی موارد وشرایط رعایت شده باشد

 66. محمدتقی براتی

  سلام وعرض ادب
  من درکارخانه ی ذوب مشغول بکارم تعدیل نیرو دارن یکسال وچند ماه تواین شرکت کارکردم اما برج ۵ تعطیل کردن وبیمه ی من رد نشد ازبرگزاری برقرار شد آیامیتونم بیمه بیکاری استفاده کنم باتشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 67. نازنین

  سلام خداقوت

  من 7ماه در شرکت کار میکنم و به مدت 6 ماهو 17 روز بیمهواریز کردن الان رفتم به 7 ماه میگن نیا آیا بهمن بیمه بیکاری تعلق میگیری؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تنها در صورتی که دارای یکسال سابقه بیمه ای در آخرین کارگاه باشید بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد

 68. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، در صورتی که به علت تاخیر دانشگاه در صدور نامه ی معافیت تحصیلی زمان یک ماهه ی ثبت نام بیمه ی بیکاری بگذرد با توجه به این که احراز هویت قبل از زمان یک ماهه انجام شده چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 69. سپهر

  سلام خسته نباشید . اگر به علت بیماری تا ۳۰ روز بعد نتوانیم برای بیمه بیکاری اقدام کنیم .
  دیگه راه دیگه ای نداره ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت مراجعه به کارگزاری های منتخب بیمه تامین اجتماعی و با توجه به موضوع درخواست شما امکان این موضوع بررسی و در صورت تایید برای شما امکان انجام این امر فراهم میگردد

 70. رضا

  سلام.اگر دوران بیمه بیکاری به بازنشستگی ختم شود آیا مستمری بازنشستگی بر اساس حقوق بیمه بیکاری خواهد بود؟ متشکرم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مبنای محاسبه مقرری بازنشستگی شش ماه آخر قبل از بازنشستگی می باشد و براساس شرایط شش ماه آخر محاسبات صورت میگیرد

   1. رضا

    با تشکر، یعنی همون شش ماه آخر بیکاری و بر اساس حقوق بیکاری دریافتی از بیمه؟

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     بله به همین صورت است
     مبنای محاسبه پرداختی شش ماه پایانی است

 71. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، معذرت از مزاحمت دوباره. در صورت دانشجو بودن در قسمت مستندات نظام وظیفه چه چیزی رو باید بارگذاری کنیم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید برگه معافیت تحصیلی خود را در قسمت مربوط به مستندات نظام وظیفه بارگذاری نمایید

 72. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، معذرت از مزاحمت دوباره. در فرایند ثبت نام بیمه ی بیکاری در قسمت بارگذاری مستندات نظام وظیفه در صورت دانشجو بودن چه چیزی رو باید بارگذاری کنیم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید برگه معافیت تحصیلی خود را در قسمت مربوط به مستندات نظام وظیفه بارگذاری نمایید

 73. علی

  سلام، در صورت داشتن معافیت تحصیلی برای ثبت نام بیمه ی بیکاری وضعیت نظام وظیفه رو باید مشمول وارد کرد یا معاف؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تنها معافیت کامل شامل گزینه معافیت میشود و شما باید گزینه مشمول را انتخاب نمایید

 74. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، بنده معافیت تحصیلی دارم. برای فرم ثبت نام بیمه ی بیکاری وضعیت نظام وظیفه رو باید مشمول وارد کنم یا معاف؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تنها معافیت کامل شامل گزینه معافیت میشود و شما باید گزینه مشمول را انتخاب نمایید

 75. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، می خواستم ازتون بپرسم بنده که معافیت تحصیلی دارم در فرم ثبت نام بیمه ی بیکاری وضعیت نظام وظیفه رو باید مشمول وارد کنم یا معاف؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تنها معافیت کامل شامل گزینه معافیت میشود و شما باید گزینه مشمول را انتخاب نمایید

 76. مولودی

  با عرض سلام و خسته نباشید .من الان 18 سال سابقه بیمه دارم که با احتساب دو سال سابقه سربازی هستش. الان یک سال و دو ماه است که در آخرین کارگاه (کارخانه با 30% بیمه)مشغول به کارم ولی مشکلی که دارم اینه که از سوابق بیمه ای من 4 سال اول نیروی شرکتی اداره دولتی بودم بعد به مدت 8 سال استخدام پیمانی شدم و بیمه 27 درصد برای من رد شده بعد حدود دو سال از چند شرکت برام بیمه رد شد البته بصورت گسسته یعنی حدود شش ماهش رو پرداخت نکردن و بعدش بیمه اختیاری کردم حدود 2 سال خودم پرداخت کردم . والان یک سال و دو ماه است که کارخانه بیمه من رو پرداخت میکنه و مشغول بکارم و الان کارخونه می خواد تعدیل نیرو کنه در این صورت چقدر از بیمه بیکاری میتونم استفاده کنم؟ با احتساب دو تا بچه و همسر تقریبا دریافتی من چقدر میشه ؟اگر راهنمایی کنید ممنون میشم. با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه دریافتی خود را محاسبه نمایید

 77. اصغریوسف زاده

  سلام ایا میتوان موقع گرفتن بیمه بیکاری به عمل جراحی رفت یا باید از بیمه اجازه بگیریم؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   از نظر قانونی این مورد امکان پذیر است ولی باید حتما با سازمان بیمه هماهنگ باشید

 78. ستاره

  سلام
  من تا تاریخ 2 ابان مرخصی زایمان بودو قراردادم تا تاریخ 3ابان بود درخواست بیمه بیکاری دادم چون از همان اول ابان شرکت عدم نیازم را اعلام کرد و تا دو ابان بیمه رد کرده . یک روز اینجا هست ک‌من قرار داد دارم اما بیمه رد نشده یعنی خود روز سوم ابان .این مشکل ایجاد میکنه برای بیمه بیکاری؟چون هنوز نتیجه بهم اعلام نشده و راه حل چیه

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر ازین بابت مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و در صورتی که شما دارای فاقد شرایط بیمه بیکاری باشید مشکلی ازین بابت برای شما پیش نخواهد آمد

  2. اصغریوسف زاده

   سلام ایا میتوان موقع گرفتن بیمه بیکاری به عمل جراحی رفت یا باید از بیمه اجازه بگیریم؟؟؟

   1. بیمه بازار

    سلام وقت بخیر
    از نظر قانونی این مورد امکان پذیر است ولی باید حتما با سازمان بیمه هماهنگ باشید

 79. علیرضا رحیمی دانش

  سلام، بنده ۳ سال در سازمانی کار می کردم که ۱۱ ماه و ۲۰ روز است که شرکتی شده است و کد کارگاه تغییر کرده است. می خواستم بدونم مشکلی برای گرفتن بیمه ی بیکاری پیش نمیاد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وفت بخیر
   مبنای محاسبات کد کارگاهی می باشد ولی به دلیل اینکه شرکت شما تغییر نکرده است میتوانید نسبت به درخواست برای بررسی سوابق خود اقدام نمایید

 80. مهرداد

  با سلام.بنده ۶سال سابقه بیمه دارم،یکسال اخر،فعالیت عمرانی بوده،به عنوان کارشناس ایمنی،که تموم شد.مابقی رو به صورت ازاد،خودم رد کردم.و باز ی مدتی هم به عنوان فعالیت عمرانی رد کردم.من میتونم درخواست بیمه بیکاری داشته باشم و در همون حین درس بخونم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 81. F

  سلام در صورتی که صاحب کار فرد بیمه شده پدر او باشد بیمه بی کاری شامل او می شود ؟
  پ.ن :صاحب کار پدر و دو فرزند اون بیمه شده این کارگاه هستند

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   نسبت بین کارفرما و بیمه شده تاثیری در بیمه بیکاری و شرایط آن ندارد و محدودیتی در دریافت بیمه بیکاری ایجاد نمیکند

 82. مهدی

  با سلام، بنده 12 سال در شرکتی مشغول کار بودم، ولی سوابق بیمه از کارگاه‌های مختلف رد شده، و در آخرین کد کارگاه 6 ماه سابقه دارم، با توجه به اینکه برای یکسال اخر قرارداد هم دارم، آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره یا نه؟؟ البته اقدام کردم و اداره کار تایید کرده و وضعیت پرونده در سامانه زده که توسط شعبه تامین اجتماعی در حال بررسی

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در بسیاری از مواقع با شش ماه سابقه در آخرین کارگاه بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد اما در برخی از اوقات ممکن است بسته به سوابق بیمه شما مجوز هایی اعطا شود

   1. فریدون

    سلام وقت بخیر
    من به مدت 26 ماه زمان زلزله سرپل ذهاب از بیمه بیکاری استفاده کردم دوباره شروع به کار کردم و به مدت 20 ماه حق بیمه دوباره پرداخت کردم و اکنون بیکار شده ام لطفاً راهنمایی کنید که بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد یا نه؟
    اگر تعلق بگیرد تا چند وقت است؟

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
     حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
     بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
     پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
     تبعه کشورهای دیگر نباشند.
     مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
     یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
     افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
     کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
     افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
     چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
     میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
     فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 83. مهدیه

  سلام وقت بخیر
  97/11 مشغول به کار شدم و 99/01 از کار استعفا دادم دوباره 99/05 در همان شرکت مشغول به کار شدم و بدلیل تمام شدن قرارداد و عدم نیاز 1400/08/30 از کار درومدم میخواستم بپرسم بین این دوبار ورودم به شرکت 4ماه فاصله افتاده آیا کل سابقه 29 ماه برای بیمه بیکاری استفاده میشه یا از اخرین ورودم که 99/05 تا به امروز بوده یعنی 15ماه؟ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مبنای محاسبات براساس کل سوابق بیمه ای شما محاسبه میشود

 84. مرتضی

  سلام. به بنده گفتن شرکت نیاین ومنم آزادراه کاربازگشت به کار گفتم بزنن پرونده تامن برگردم سرکاراگه قبول نکردن شرکت باید به من عدم نیازبدن یامن خودم باید ثبت نام کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که قصد اقدام درخواست برای بیمه بیکاری داشته باشید داشتن نامه عدم نیاز جز مدارک ضروری می باشد

 85. محمد

  سلام هشت ماه سابقه آخرین کارگاه دارم شما میگین یک سال ولی بالا تو جدول زده شش تا بیست‌و چهار ماه یکسال متاهل میتونه بیمه بیکاری بگیره اون جدول غلطه یعنی ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   داشتن شرط یکسال سابقه بیمه در یکسال گذشته از شروط اصلی دریافت بیمه بیکاری است و جدول مذکور مبنای محاسبه حقوق بیمه بیکاری است

 86. اخوان

  سلام وقت بخیر
  سال 94 شرکت تعدیل نیرو داشت و از بیمه بیکاری استفاده کردم و 6 ماه تعلق گرفت
  و سال 96 دوباره در همون شرکت مشغول به کار شدم
  و امسال قرارداد شرکت تموم می شود و شرکت تعطیل می شود از سال 97 بیمه شدم دوباره
  می خواستم بدونم می تونم دوباره ار بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که دارای شرایط استفاده از بیمه بیکاری باشید محدودیتی از بابت استفاده مجدد از آن وجود نخواهد داشت

 87. اخوان

  سلام وقت بخیر
  سال 94 شرکت ما به خاطر مشکلات مالی تعدیل نیرو داشت از بیمه بیکاری استفاده کردم و 6 تعلق گرفت
  بعد از یکسال دوباره شرکت نیرو می خواست برگشتم شرکت
  امسال قراداد داره تموم میشه و شرکت تعطیل می شود و سه سال بیمه بودم می تونم دوباره از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که دارای شرایط استفاده از بیمه بیکاری باشید محدودیتی از بابت استفاده مجدد از آن وجود نخواهد داشت

 88. زمانی

  سلام منتو سایت برای بیمه بیکاری اقدام کردم در قسمت گزارشهای کارگری بیمه بیکارینوشته شده بررسی کارشناس اداره کار موافق اعلام کرده در تاریخ 1400/8/18ولی از اون موقع تا الان حدود 20 روز گذشته ولی پیامکی نیومده لازم هست به شعبه 25 تامین مراجه کنم حضوری یا خیر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیشتر فرایند به صورت غیرحضوری انجام می پذیرد
   در صورت نیاز به مراجعه حضوری شما مراتب اطلاع رسانی به شما اعلام خواهد شد

 89. نرگس

  سلام ، بیمه بیکاریمو ثبت کردم ، مربوط به شهریور هستش ، موافقت شده ، اما هنوز چیزی پرداخت نشده

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   به طور کلی فرایند پرداخت بعد از تایید ثبت نام و بررسی مدارک زمان بر است و ممکن است با کمی تاخیر صورت پذیرد

 90. علی .علی

  سلام
  من ۲۲ سال سابقه بیمه دارم
  ولی در آخرین کارگاه فقط ۴ ماه سابقه دارم
  الان بیمه بیکاری به بنده تعلق میگیره؟
  متشکرم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه خیر
   تنها در صورتی که در کارگاه آخر سابقه یکسال بیمه داشته باشید این مورد به شما تعلق میگیرد

 91. علی

  سلام
  من ۲۲ سال سابقه بیمه دارم
  ولی در آخرین کارگاه فقط ۴ ماه سابقه دارم
  الان بیمه بیکاری به بنده تعلق میگیره؟
  متشکرم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه خیر
   تنها در صورتی که در کارگاه آخر سابقه یکسال بیمه داشته باشید این مورد به شما تعلق میگیرد

 92. کیان

  سلام من در یک شرکت پیمانکاری راه کار میکنم ولی کلا این شرکت به دست کارکنان هیچ برگه ی قراردادی نمیدهند فقط سابقه بیمم رو به عنوان مدرک دارم و حسابم که حقوق برام ریختن،میتونم واسه بیمه بیکاری اقدام کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   یکی از مدارک مورد احتیاج برای بیمه بیکاری داشتن مدرک معتبر به عنوان قرارداد و نامه عدم نیاز از سمت مجموعه می باشد

 93. پارسا

  سلام. من تلفنی با اداره کار که صحبت کردم گفتن مراجعه حضوری نباید انجام بدید برای بیمه بیکاری و اول باید یه کد احراز هویت از دفتر پیشخوان بگیرید و بقیه مراحل رو توی سایت انجام بدیم‌ پ. میخواستم ازتون بپرسم که خودم بصورت غیر حضوری میتونم انجام بدم؟ و ایا لازمه حضوری برم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیشتر فرایند به صورت غیرحضوری انجام می پذیرد
   در صورت نیاز به مراجعه حضوری شما مراتب اطلاع رسانی به شما اعلام خواهد شد

 94. مهدی پور

  با سلام و احترام بنده با رای دادگاه برای دریافت ماه هایی که بیمه رد نشده بود اقدام کردم و بعد از طی مراحل زیاد و وصول آن برای بیمه بیکاری اقدام کردم با دریافت سابقه از سیستم ماه های فروردین و اردیبهشت را که کارفرما 30روزه بیمه رد کرده بود مانع از برقراری بیمه بیکاری من شد بعد از پیگیریهای بسیار اداره کار رای صادره را حکم لازم الاجرا دانسته و تامین اجتماعی را جهت وصول 2 روز مسول می داند و اداره تامین اجتماعی هم به بنده گفتند برای ثابت کردن اینکه 31 در آن مدرسه کار کرده ای باید فیش حقوقی از بانک بیاوری در صورتی که بنده به طور نقدی حقوق دریافت کردم چطور میتونم از حقم دفاع کنم ؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید .

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   به طور حتمی نیاز به مدرکی دال بر دریافت حقوق به صورت قیش پرداختی احتیاج است
   در صورت امکان
   گواهی پرداختی از مجموعه مذکور دریافت نمایید

 95. محفوظ

  سلام. من 18 سال سابقه دارم و مهر آینده هم یکسال شرط رد شدن بیمه از یک کد کارگاهی سر میرسه. خانم هستم. به نظر شما، اگریکسال از بیمه بیکاری استفاده کنم(چون کارگاه احتمالا تعطیل بشه) و تقاضای بازنشستگی بدم،حقوق بر اساس قبل از بیمه بیکاری محاسبه خواهد شد، چه راهکاری میفرمایید که دریافتی ام بیشتر بشه و متضرر نشوم. بسیار ممنونم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مبنای محاسبه حقوق براساس شش ماه آخر پرداختی شما صورت خواهد گرفت

 96. ارش معصومی

  من از تاریخ 1400/05/01 بیکار شدم و درخواست بیمه بیکاری کردم الکی 2 ماه منتظر کمیسیون بودم ودقیقا 30 روزه که پرونده من از اداره کار به تامین اجتماعی ارسال شده برای دریافت بیمه بیکاری پیامکش هم اومد ولی جوابی ندادند خوششون میاد خودشون هم حقوقشونو 4 ماه دیر بریزن کسی که بیمه بیکاری درخواست میده

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   به طور کلی فرایند پرداخت مقرری بیمه بیکاری زمانبر می باشد ولی بهتر است برای پیگیری این موضوع با مراجعه به اداره کار مراتب پیگیری را انجام دهید

  2. مژگان

   جای نگرانی نیست یک جا پرداختش میکنن تو اولین پرداخت من بهمن ترک کار داشتم تیرماه یک جا واریز کردن

   1. بیمه بازار

    سلام وفت بخیر
    ممنون از نظر شما

 97. علیرضا

  سلام وعرض ادب
  پس ازموافقت اداره کار،اداره بیمه موافقت مشروط به احراز سابقه درنظرات پرونده درج کرده.الان بایدچه اقدامی انجام بدهم
  باتشکرفراوان

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   طبق سوابق این دسته بندی پیامک ها نیاز به اقدامی از سمت شما نمی باشد و تنها منتظر اطلاع رسانی های بعدی باشید

 98. منیره

  سلام وقتتون بخیرمن تو یه شرکت خصوصی مشغول به کارم، قراردادم تا آخر امسال ینی بیست و نهم اسفند، شرکت تعدیل نیرو داره،اگه یکم دی برای من نامه عدم نیاز بزنه من میتونم برا بیمه بیکاری اقدام کنم؟ قراردادم تا آخر ساله، باید ویرایش بشه یا اینکه همین نامه کفایت میکنه؟ آخه برا بیمه بیکاری قرارداد آخر نیازه
  قبلا از راهنماییتون سپاسگزارم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بهتر است نامه عدم نیاز شما براساس تاریخی تنظیم شود که شما دارای یکسال سابقه فعالیت در مجموعه مذکور را داشته باشید

 99. آذرپرنذ

  سلام من در تاریخ ۱۹/۵ از طرف اداره کار با بیمه بیکاریم موافقت شد ولی هنوز با گذشت ۴ ماه در مرحله بررسی کارشناس بیمه مانده است یک‌بار هم به بیمه مراجعه کردم ولی گفتن باید صبر کنم به نظر شما لازم است باز به بیمه مراجعه کن یا این مدت زمان واقعا طول میکشد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در برخی از اوقات فرایند بررسی ممکن است با تاخیر زیادی مواجهه شود
   ولی بهتر است مجدد با مراجعه مجدد به اداره کار تسبت به پیگیری مورد خود با توجه به تاخیر پیش آمده اقدام نمایید

 100. محمدرضا نوریان

  با سلام من ۱۴سال در شرکت رجا مشغول بکار می‌باشم و احتمالا تعدیل نیرو داشته باشه و تو مدت ۱۴سال خدمت از بیمه بیکاری استفاده نکرده ام،ولی تو شرکت جدید ۸ماه مشغول میباشم،درصورتی که در توضیحات بالا ذکر شده بود ،در آخرین کارگاه باید ۱سال سابقه داشته باشید ،ممنون میشم که راهنمایی کنید .

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که متقاضی بیمه بیکاری باشید باید حتما در آخرین کارگاه سابقه یکسال عضویت داشته باشید و این جز شرایط الزامی در این باره می باشد

 101. هاتف

  سلام من کلا ۷۸ ماه سابقه بیمه دارم ولی در آخرین کارگاه فقط دو ماه بیمه دارم یعنی بعد دو ماه قراردادم تموم شد آیا بیمه بیکاری تعلق میگیره به من؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   برای دریافت بیمه بیکاری باید سابقه یکسال عضویت در آخرین کارگاه داشته باشید که متاسفانه شما دارای این شرط نمی باشید

 102. محمد

  سلام خسته نباشید
  اگه یه شرکتی بیاد اسمشو عوض کنه و به ما بعد دوماه بگن و در حین کار ما اخراج بشیم از بیمه بیکاری میتونیم استفاده کنیم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تغییر اسم شرکت در صورتی که با همان کد کارگاه اتفاق افتاده باشد و شما دارای باقی شرایط مربوطه باشید ممانعتی در دریافت بیمه بیکاری شما ایجاد نمیکند

 103. شقایق

  سلام وقتتون بخیر،ببخشید یه سوال داشتم من 15 روز از 25 ماه سابقه بیمه کم دارم خواستم ببینم به من 6 ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره یا اینکه راهی هست که بتونم یک سال بیمه بیکاری بگیرم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   براساس قانون داشتن شرط 6 ماه پرداختی در مدت یکسال آخر عضویت در کارگاهی که از آنجا تعدیل شده اید الزامی است و به مدت زمان سابقه بیمه شما ارتباطی ندارد

 104. فلاح

  سلام وقت به خیر. اگر فردی یکبار از بیمه بیکاری استفاده کند و مجدد وارد بازار کار شود و سابقه بیمه داشته باشد، اگر بعد از چند سال مجدد بیکار شود آیا امکان استفاده دوباره از بیمه بیکاری را دارد یا خیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که شرایط استفاده مجدد از بیمه بیکاری را داشته باشید محدودیتی از نظر دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد

 105. زهره

  سلام
  مبلغ قانون کار برای کارگر در سال 1400 حدود چهارمیلیون و دویست هزار تومان است
  حالااگر کسی بخواهد بیمه بیکاری بگیرد باچه مبلغی میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است.

 106. مهدی رحیمی

  سلام بنده. به دلیل عدم آشنایی با قانون بیمه بیکاری یک روز در درخواست بیمه بیکاری تاخیر داشته ام که با مطرح شدن در جلسه هیات حل اختلاف با عذر بنده موافقت گردید و موجه دانسته شد.ولی با این حال شعبه تامین اجتماعی مربوطه رای هیات را مبنی بر موجه بود عذر من قبول نمیکند من چیکار

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیمه‌شده باید حداکثر پس از گذشت ۳۰ روز از بیکاری خود، به واحد کار و امور اجتماعی اطلاع بدهد و آمادگی‌اش را برای اشتغال به کار مشابه اعلام کند. تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تامین‌ اجتماعی است.
   شعب تامین‌ اجتماعی پس از تایید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند. همچنین باید بدانید که مبلغ بیمه بیکاری از روز اول شروع بیکاری محاسبه و پرداخت می‌شود.

 107. مانی حق شناس

  من میخوام سابقه بیمه تامین اجتماعی خودم استعلام بگیرم ازهیچ روشی مقدورنیست بایدچکارکنم؟ آخه این چه سامانه ای هست..بگین چطوری انجام بدم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   دربرخی از مواقع سامانه با خطا مواجه میشود
   شما میتوانید با استفاده از وبسایت سازمان بیمه تامین اجتماعی نسبت به انجام این موضوع اقدام نمایید

 108. مهسا

  سلام روزتون بخیر.ببخشید یه سوال داشتم از حضورتون،من ۲۱ ماه در آخرین شرکتی ک کار کردم سابقه بیمه دارم.و در شرکت قبلی هم حدود یکسال سابقه بیمه دارم میخواستم بدونم پرداخت بیمه بیکاری بر اساس مدت زمانی ک در آخرین شرکت مشغول ب کار بودم هست یا کل شرکت ها حساب میشه؟ممنون میشم جواب

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   براساس کل سوابق شما،وضعیت تاهل و افراد تحت تکفل شما محاسبات بیمه بیکاری برای شما صورت می پذیر

 109. النا

  سلام اینو متوجه نمیشم پیش از بیکاری ۶ ماه بیمه داشته باشیم بند بعدش نوشته حداقل یکسال سابقه بیمه در آخرین کارگاه بالاخره ۶ ماه یا یکسال

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در خیلی از مواقع ممکن است یکسال در آخرین کارگاه که از طریق آن بیمه اش رد میشود مشغول به کار باشد ولی به صورت نامنظم و پراکنده پرداختی ها انجام شده باشد
   به همین دلیل این دو شرط با هم برای دریافت بیمه بیکاری اجباری است

 110. زهره

  سلام بنده بیمه بیکاری بگیرم و بعداز اتمام بیمه بیکاری دیگه مشغول بکار نشم میتونم بیمه خویش فرما ادامه بدم و بازنشستگی به چه صورت میشه ؟ آیا تعلق میگیردیاخیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله در اتمام مدت زمان بیمه بیکاری شما میتوانید از بیمه خویش فرما برای ادامه سوابق خود استفاده نمایید و مشکلی در فرایند بازنشستگی شما پیش نخواهد آمد

 111. سامان

  سلام.بنده کلا ۶ماه سابقه بیمه دارم ..همین ماه بخاطر تعدیل نیرو بیکارمیشم..ایا بیمه بیکاری بهمعلق میگیره؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   براساس شروط زیر بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیرد
   اشخاص پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.

 112. علی

  با سلام
  من از ابتدای برج۴ سال ۱۴۰۰ مشمول دریافت بیمه بیکاری شدم ولی پس از گذشت ۵ماه از زمان شروع بیکاری فقط حقوق ۳ماه معوقه واریز شده، تکلیف اون ۲ماه باقیمانده چی میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بررسی سابقه دریافت بیمه بیکاری و نحوه محاسبه آن براساس سوابق بیمه ای شما و با نظر سازمان تامین اجتماعی محاسبه میگردد
   بهتر است برای پیگیری این موضوع با کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی در تماس باشید

 113. سودا

  با سلام. من در ۳۱ مرداد از کار اخراج شدم برای بیمه بیکاری اقدام کردم و بعد از انجام همه کارای اداری ، در تامین اجتماعی به من گفتند که ۳ روز از ۳۶۵ روز کم است و در ماه‌های فروردین اردیبهشت خرداد به جای اینکه بیمه ۳۱ روز را رد کنند ۳۰ روز پرداخت شده با کارفرما این قضیه را درمیان گذاشتم و ایشون هم بی اطلاع بودند. متوجه شدم که این ۳ روز کسری بیمه اشتباه سازمان تامین اجتماعی است . و الان کسی منو راهنمایی نمیکنه.
  لطفا اگر کاری می‌شود انجام داد منو در این زمینه راهنمایی کنین ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بابت اتفاقی که برای شما افتاده به شدت متاسفیم
   در صورتی که شما مدارک دال بر پرداخت برای روزهای مذکور دارید میتوانید با مراجعه به شعب پرونده خود را در جریان بندازید تا روند استعلامات شما به روز شود

 114. علیرضا

  سلام
  برای من پیام اومده که:
  برقراری به شرط احراز اشتغال قبل از بیکاری از تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱بلامانع است
  الان باید چیکار کنم من این پیام چی رو نشون میده ؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   این پیام یکی از پیام های اطلاع رسانی برای استحضار متقاضیان از روند پیشبرد مراحل درخواست می باشد
   در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر برای در ارتباط با فرایند خود با کارگزاری مربوطه تماس حاصل نمایید

   1. علیرضا

    منظورم این بود شما ک تجربه داری بگی این پیام چی هست و نشون میده کار در چه مرحله ای قرار داره

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     متاسفانه بسیاری از پیام های ارسالی از سازمان مربوطه به همین میزان گنگ و گیج است
     ازین بابت ما نیز ابراز تاسف داریم

 115. علی اصغر عرب

  کسی که ۲۶ سال سابقه بیمه دارد وقبلا بیمه اختیاری پرداخت میکرده و الان مدت ۷ماه است که در شرکتی مشغول کار میباشد وبنا به دلایلی از کار بیکار می‌شود می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کند

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شخص تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.

 116. الهه

  با سلام. بنده از شهریور ماه بیکار شده ومشمول بیمه بیکاری بوده ام.اما تاکنون مبلغی واریز نشده .اگر چه پیامک آمده که 15 آبان واریز می شود. همچنین در سابقه بیمه تامین اجتماعی که بررسی کردم بیمه واریز نشده است. کی در سوابق بیمه ای درج می شود ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   سوابق بیمه ای تا روز 20 ام ماه بعد قابل مشاهده است
   به طور مثال سوابق مهر ماه تا روز 20 آبان در سیستم استعلام سوابق درج میگردد

 117. حمیده

  سلام خسته نباشید
  در رابطه با نظرات بررسی بیمه بیکاری نماینده تامین اجتماعی با نظر موافق در توضیحات قید کرده اند مشروط به احراز سابقه.آیا در این مرحله نیاز به مراجعه حضوری است؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در بسیاری از موارد نیاز به مراجعه به حضوری نمی باشد
   اما در صورت نیاز به مراجعه شما به شعب
   از طریق پیامک مراتب اطلاع رسانی به شما اعلام خواهد شد

 118. نونا

  سلام روز خوش
  آیا بعداز دریافت بیمه بیکاری سابقه ی قبلی ما صفر می‌شود یعنی من ۸ سال سابقه بیمه دارم الان اگه بیمه بیکاری بگیرم سابقه ام از بین میره؟
  و اینکه آیا گرفتن بیمه بیکاری مضراتی هم برای فردی که بیمه بیکاری می‌خواد بگیره داره ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر
   بیمه بیکاری نیز جز سوابق بیمه ای شما محسوب میشود
   و برای محاسبات مربوط به بازنشستگی شما نیز تنها شش ماه پایانی شما قبل از بازنشستگی ملاک قرار میگیرد

 119. فرهاد

  من بیکار شده‌م و باید برم شهرستان.
  شاید تا ۳-۴ ماه برنگردم تهران. در طول این مدت هم بیکار خواهم بود.
  آیا می‌تونم به کسی وکالت بدم که کارهای مربوط به درخواست بیمه بیکاری رو برام پیگیری کنه؟
  بازرسی از محل زندگی خودم هم مدتی شهرستان خواهد بود، اگر آدرس منزل تهران رو بدم و نباشم مشکلی پیش میاد؟
  لازمه که به صورت دوره‌ای حضوری به اداره‌ی کار مراجعه کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیشتر فرایند بیمه بیکاری را به صورت غیرحضوری می باشد و فقط در بعضی از موارد نیاز به مراجعه حضوری می باشد که به صورت بازه زمانی اعلام میشود.
   بهتر است فرایند از طریق وکالت انجام نشود و در صورت نیاز به مراجعه خود متقاضی اقدام به مراجعه نماید

 120. فریال مقیسی

  من بیکار شده‌م و باید برم شهرستان.
  شاید تا ۳-۴ ماه برنگردم تهران. در طول این مدت هم بیکار خواهم بود.
  آیا می‌تونم به کسی وکالت بدم که کارهای مربوط به درخواست بیمه بیکاری رو برام پیگیری کنه؟
  بازرسی از محل زندگی خودم هم مدتی شهرستان خواهد بود، اگر آدرس منزل تهران رو بدم و نباشم مشکلی پیش میاد؟
  لازمه که به صورت دوره‌ای حضوری به اداره‌ی کار مراجعه کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیشتر فرایند بیمه بیکاری را به صورت غیرحضوری می باشد و فقط در بعضی از موارد نیاز به مراجعه حضوری می باشد که به صورت بازه زمانی اعلام میشود.
   بهتر است فرایند از طریق وکالت انجام نشود و در صورت نیاز به مراجعه خود متقاضی اقدام به مراجعه نماید

 121. Taha

  سلام آیا به کارگری که تحت پوشش ومستمری بگیر بهزیستی هست.بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 122. مریم

  سلام برای متاهلین که بخواهند برای بیمه بیکاری اقدام کنند ایا شرایط خاصی وجود دارد؟به طور مثال از تاریخ عقد باید زمان خاصی گذشته باشد که بیمه بیکاری متاهلی تعلق بگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 123. ملیکا

  لام وقتتون بخیر.ببخشید یک سوال داشتم.من در شرکت پدرم کار میکردم و به تازگی تعدیل نیرو شدم و کارمند دیگر هم شرکت پدرم داره و سابقه بیمم هم بیش از یک سال هست .میخواستم بپرسم امکان داره چون شرکت پدرم هست با بیمه بیکاری من موافقت نشه؟با سپاس از شما

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 124. نریمان

  سلام من این ماه اخرین حقوق بیمه بیکاری دریافت میکنم ایا لازم هست به اداره تامین اجتماعی مربوطه مراجعه کنم یا نه؟؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله بهتر است با مراجعه به اداره کار وضعیت کاریابی خود را بررسی نمایید

 125. صلاح

  سلام من این ماه اخرین حقوق بیمه بیکاری دریافت میکنم ایا لازم هست به اداره تامین اجتماعی مربوطه مراجعه کنم یا نه؟؟؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله بهتر است با مراجعه به اداره کار وضعیت کاریابی خود را بررسی نمایید

 126. مهدی

  سلام
  ۵ روز پیش اداره کار موافقت اعلام و پرونده را به تامین اجتماعی ارجاع داده و منتظر بررسی کارشناس تامین اجتماعی هست آیا من باید به اداره بیمه مراجعه کنم و مدارک ارائه بدهم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت نیاز به مراجعه حضوری شما مراتب اطلاع رسانی به شما اعلام خواهد شد

 127. علی

  سلام ،باتوجه به اینکه بنده۶/۱۹امسال از کار بیکار شدم،وطبق قانون کار۷/۰۹برا گرفتن بیمه بیکاری ثبت نام کردم،وچند روز بعد پیام اومد که مدارک شما تکمیل شده وبهشعبه تامین اجتماعی فرستاده شدونظرنهایی متعاقبا پیامک خواهد شد،سوال اینه پروسه دریافت مقرری بیکاری چقدر طول میکشه وایا من خودم بامدارک به شعبه تامین اجتماعی رجوع کنم یا منتظر دریافت پیامک از طرف شعبه تامین اجتماعی باشم؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر تا زمان اعلام برای مراجعه شما به شعب منتخب نیاز به مراجعه شما نمی باشد
   فرایند پرداخت بعد از تایید مدارک بین 3 الی 4 هفته زمان می برد

 128. حامد

  سلام به کسی که خدمت نرفته باشه تعلق نمیگیره بیمه بیکاری؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   خیر بدون داشتن کارت پایان خدمت فرایند ثبت نام بیمه بیکاری برای آقایان تکمیل نخواهد شد

 129. نظری

  با سلام ، برای بیمه بیکاری اقدام کردم و اداره کار موافقت زده ، در تاریخ سوم آبان نماینده تامین اجتماعی نوشته موافق منوط به شرایط احراز بیمه بیکاری و بازرسی عدم اشتغال ، لطفا بفرمایید منظور این است که باید صبر کنم بازرسی از منزل انجام شود ؟ و معمولا چقدر زمان میبرد ؟ با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   منظور بازرسی از منزل نیست منظور استعلام شرایط اشتعال شماست که از سازمان های مربوطه صورت می پذیرد

 130. حامد

  سلام.من در یک شرکت عمرانی به عنوان مسئول فنی مشغول به کار بوده ام.محل سکونتم اراک و محل کارم در شمال بود.الان‌بیکار شده ام و بر اساس مطالبی که شما نوشته اید مشمول استفاده از بیمه بیکاری هستم.بیمه من و محل کارم شمال بوده و الان من به شهر خودم برگشته ام.امکان پیگیری روند کارهای اداری بیمه بیکاری را در شهر خودم دارم؟این روند چطور پیش برده میشود؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با مراجعه به لینک ثبت نام خود را انجام دهید

 131. ایمانی

  سلام
  بنده ۸ماه از اتمام قراردادم میگذره و دنبال کار بودم ولی کار پیدا کردم … آیا الان میتونم درخواست بیمه بیکاری بدم ؟

  ۵ سال سابقه بیمه دارم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
   اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.
   متاسفانه برای شما امکان این مورد براساس موارد ذکر شده وجود ندارد

 132. مقدم

  سلام وقت بخیر من بیمه دارم ولی پایان خدمت ندارم معافیت هم ندارم
  آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم ۷سال هم سابقه بیمه دارم جایی که دارم کار میکنم دیگه منو نمیخاد
  آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دریافت مقرری بیمه بیکاری برای آقایان کارت پایان خدمت می باشد و در صورت عدم داشتن این مدرک متاسفانه امکان دریافت بیمه بیکاری نیست

 133. محمد جواد

  سلام من حدودا ۱۲ سال و ۳ ماه سابقه کار به صورت مداوم داشتم و بعد از این مدت بعلت عدم ادامه شرایط کار برای کار فرما ی بنده کلا هم کارفرما و هم کارگران بی کار شدن و من به مدت ۵ماه بی کار بودم و دوباره کار مرتبط با کار قبلی رو پیدا کردم و به مدت سه ماه مشعول بودم و باز هم به علت نچرخیدن کار دوباره کارفرما مجبور به تعدیل نیرو و عدم نیاز کسانی که تازه وارد شده بودند رو اعلام کرد خواستم بدونم بیمه بیکاری با این شرایط تعلق میگیره .

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
   اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.
   در صورتی که بیشتر ازین تاریخ گذشته باشد متاسفانه امکان انجام این مورد برای شما وجود ندارد

 134. علی اکبر

  سلام
  خسته نباشید
  حقوق من 4,900,000 هست ، میخواستم بدونم حقوق بیمه بیکاری چقدر میشه برام ؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه بیمه و بدون در نظر گرفتن وضعیت تاهل و افراد تحت تکفل حداقل بیمه بیکاری شما عددی حدود 2.695.000 میشود

 135. عبدالهی

  سلام
  من۴۰ ماه سابقه بیمه رد شده دارم. اکنون به دلیل زایمان و داشتن فرزند خردسال قادر به بازگشت به محل کارم نمیباشم. ایا مشمول بیمه بیکاری میباشم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   براساس قوانین سازمان تامین اجتماعی بلافاصله پس از پایان مرخصی زایمان نمیتوان درخواست بیمه بیکاری داد و علاوه بر این بیمه بیکاری به افرادی تعلق میگیرد که به صورت غیرارادی بیکار شده باشند نه به خواست خود.
   برای آشنایی بیشتر با قوانین بیکاری و مرخصی زایمان میتوانید “مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان” را مطالعه کنید.

  2. محمد جواد

   سلام من حدودا ۱۲ سال و ۳ ماه سابقه کار به صورت مداوم داشتم و بعد از این مدت بعلت عدم ادامه شرایط کار برای کار فرما ی بنده کلا هم کارفرما و هم کارگران بی کار شدن و من به مدت ۵ماه بی کار بودم و دوباره کار مرتبط با کار قبلی رو پیدا کردم و به مدت سه ماه مشعول بودم و باز هم به علت نچرخیدن کار دوباره کارفرما مجبور به تعدیل نیرو و عدم نیاز کسانی که تازه وارد شده بودند رو اعلام کرد خواستم بدونم بیمه بیکاری با این شرایط تعلق میگیره .

   1. بیمه بازار

    سلام وقت بخیر
    برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
    اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.
    در صورتی که بیشتر ازین تاریخ گذشته باشد متاسفانه امکان انجام این مورد برای شما وجود ندارد

 136. رویا

  سلام
  من چندسال سابقه بیمه داشتم بعد سه سال بیکار بودم و دوباره مشغول به کار شدم بعداز ده ماه از مرخصی زایمان استفاده کردم میتونم بعد از اتمام مرخصی زایمان یکماه شرکت بیمه پرداخت کنه و بعد من از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   از نظر قانونی گفته شما امکان پذیر است و برای دریافت بیمه بیکاری لازم است تا پس از پایان مرخصی زایمان حداقل یک ماه بیمه برای شما توسط کارفرما پرداخت شود و سپس نامه عدم نیاز به شما داده شود.
   اما نظر اصلی و تعیین کننده در پرونده بیمه بیکاری شما توسط کارشناس سازمان تامین اجتماعی ارائه میشود که برای اطلاع دقیق لازم است به شعبه بیمه خود مراجعه کنید و با کارشناسان بیمه بیکاری مشورت کنید.

 137. رویا

  سلام
  من تقریبا پنج سال سابقه بیمه دارم اما سه سال بود بیکار بودم. بعد ده ماه مشغول به کار بودم و بعد از مرخصی زایمان استفاده کردم الان اگه یکماه از شرکت بیمه پرداخت بشه بعدش میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 138. طلا راد

  سلام
  به مدت 8سال از سال 85 تا 93 در یک شرکت به صورت حق الزحمه ای مشغول به کار بودم با حقوق پایین تر از اداره کار بدون بیمه که سال 93 شکایت کردم ولی بیمه ام پرداخت نشد جدیدا پیگیر بودم بلاخره بعد از 7 سال، امسال پرداخت کردند سال 93 می خواستم درخواست بییمه بیکاری بدهم گفتن باید صبر کنی تا حق بیمه ات پرداخت شود و کتبی و رسمی درخواست ندادم الان بعد از این مدت که تازه بیمه رده شده است و در این مدت بدلیل عارضه دیسک کمر ناشی از کار که همان سال هم شکایت کردم ولی نتیجه نداشت نتواستم کار کنم و الان به شدت نیاز به بیمه بیکاری دارم آیا می توانم درخواست بدهم ممنون میشم اگر که راهی به من نشان دهید

  1. بیمه بازار

   سلام
   حداکثر زمان درخواست بیمه بیکاری، 30 روز پس از ترک کار و عدم نیاز توسط کارفرما میباشد و باید گفت حالا زمان بسیار زیادی (در حدود 7 سال) از این تاریخ گذشته و به نظر اقدام برای بیمه بیکاری غیر ممکن است. با این حال با توجه به مدتی که رسیدگی به پرونده زمان برده است میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

 139. مریم کشفی

  سلام خسته نباشید من شوهرم فوت کرده و مستمری شوهرخدا بیامرزم و دریافت میکنم خودم شرکت کار میکردم بعد به دلیل نبودن کار تسویه و دادن آیا بیمه بیکاری میتونم دریافت کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله، دریافت مستمری همسر فوت شده مانعی برای دریافت حقوق بازنشستگی و یا بیمه بیکاری نیست.
   شما میتوانید حداکثر تا 30 روز پس از عدم نیاز با در دست داشتن مدارک (قرارداد و نامه عدم نیاز) برای بیمه بیکاری اقدام کنید.

 140. مریم

  سلام.وقت بخیر
  من سال ۸۹ از بیمه بیکاری استفاده کردم.و الان حدود ۸ سال هست که بیمه رد کردم.شرایط استفاده دوباره از بیمه بیکاری چطور هست؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   پرداخت بیمه بیکاری به کل سابقه شما از ابتدا تا به امروز بستگی دارد و دریافت بیمه بیکاری در گذشته مانعی برای اقدام مجدد نیست.
   به طور مثال در صورتی که امروز 30 ماه بیمه بیکاری بر اساس کل سابقه به شما تعلق بگیرد و شما در گذشته 20 ماه بیمه بیکاری گرفته باشید، در حال حاضر 10 ماه باقی مانده به شما پرداخت خواهد شد.

 141. نیل

  سلام. چرا سایت بیمه بیکاری مشکل داره من چندین بار مدارک رو بارگذاری کردم حتی با پیام نقص مدارک دوباره اونو تکمیل کردم ولی هیچ پیام یا جوابی دریافت نکردم و وقتی شماره پیگیری میزنم میزنه موردی یافت نشد

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در برخی از اوقات اختلالات سیستمی ممکن است باعث عدم تکمیل فرایند ثبت نام شود.
   در زمان دیگری مجددا تلاش نمایید و در صورت عدم حل مشکل با پشتیبانی مربوطه تماس حاصل نمایید

   1. نریمان

    سلام من این ماه اخرین حقوق بیمه بیکاری دریافت میکنم ایا لازم هست به اداره تامین اجتماعی مربوطه مراجعه کنم یا نه؟؟؟؟؟

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     بله بهتر است با مراجعه به اداره کار وضعیت کاریابی خود را بررسی نمایید

 142. مهدی علامه

  سلام.بنده پانزده سال در شرکتی با قرارداد موقت سه ماهه واز سال۸۵ مشغول به کار هستم.طی این مدت کار فرما حق وحقوق مارا کامل پرداخت کرده.اما مشکل اینجاست که از سال ۸۹.۹۰.و۹۲اسفند ماه ۲۷روز بیمه رد کرده ودرلیست بیمه ترک کار زده بدون اینکه به ما بگویدوسوابق مارا خراب کرده وباسابقه ۶ سال به ما حقوق میدهد.میخاستم بپرسم ایا این ترک کار قانونی هست یانه واینکه قابل پیگیری هست که ما به حقوق واقعی خود برسیم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   ترک کار بدون داشتن دلیل قانع کننده و بدون اعلام به کارگر تخلف است، با توجه به اینکه بعد از ترک کار مجددا برای شما حق بیمه واریز شده با مراجعه به اداره کار و شعب سازمان تامین اجتماعی به صورت قانونی میتوانید اقدام کنید.

 143. رفیعی

  سلام من مدت ۶ماه آخرین سابقه بیمه را در داروخونه داشتم ولی الان بیکار شده ام همه مراحل بیمه بیکاریم را انجام دادم ولی کارشناس بیمه تامین اجتماعی میگوید که نمی توانم براساس این سابقه از بیمه. بیکاری استفاده کنم آیا این درست است؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   متاسفانه این مورد توسط کارشناسان بررسی میشود و با اینکه در قانون ذکر شده حداقل 6 ماه سابقه در کارگاه پایانی الزامی است اما زیر یک سال سابقه توسط کارشناسان معمولا رد میشود.
   از آنجا که نظر کارشناس پرونده اهمیت دارد بنابراین امکان اعتراض نیز وجود ندارد.

 144. افسانه

  سلام من در یک شرکت حدود ۵ سال کار کردم و به علت غیر منطقی اخراج شدم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که غیر ارادی از کار بیکار شده باشید و نامه عدم نیاز و قرارداد را به همراه داشته باشید میتوانید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.
   اما در صورتی که اخراج انضباطی شده باشید معمولا بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت.
   برای راهنمایی بیشتر میتوانید با در دست داشتن مدارک به اداره کار مراجعه کنید.

 145. شادمهری

  با سلام،
  احتراماً بنده خانمی هستم 59 ساله با 12و سال و 5 ماه با سوابق بیکاری برایم در جدول سوابق تامین اجتماعی ثبت شده است و از 15 این ماه قرار است بیمه بیکاری دریافت نمایم سوالم این است: (منظور از تبصره قانون بیمه بیکاری که میگوید افراد بالای 55 سال مادامی که مشغول به کار نشده اند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری هستند چیست ؟ ماده چند … و بند چند قانون تامین اجتماعی می شود) شامل من‌هم می‌شود؟ اگر می شود راهنمایی فرمایید چگونه و به کجا مراجعه نمایم؟ چون وقت کم دارم لطفا جوابم را فوری فوری بدهید (در ایمیلم ) و هم عمومی فرق ندارد چون دسترس به سایت کم دارم با تشکر فراوان از لطف شما

  1. بیمه بازار

   سلام
   طبق این قانون افراد بالای 55 سال که حداقل 10 سال سابقه بیمه داشته باشند در صورت بیکاری میتوانند تا رسیدن به زمان بازنشستگی مقرری بیکاری دریافت کنند.
   اما این نوع دریافت بیمه بیکاری توصیه نمیشود چرا که حقوق بازنشستگی براساس حق بیمه پرداختی 2 سال پایانی محاسبه میشود و در اینصورت حقوق بازنشستگی شما بر اساس بیمه بیکاری محاسبه خواهد شد.

 146. مریم

  سلام من تقرییا ۲۵ یا ۲۶ ماه حق بیمه پرداخت کردم. و اخرین جایی که بودم تا اخر آذر ۱۴۰۰ قرار داد داشتم. منتها ۱۷ مهر ۱۴۰۰ تا ۳۰ مهر مرخصی استعلاجی داشتم . اول آبان ماه که رفتم برای کار مدیریت عدم نیاز گفتن و نیرو جایگزین کردن‌ . خواستم ببینم با اینکه تا پایان آذر امسال قرار داد داشتم و بدون دلیل میتونن اخراج کنن. و اینکه ۶ ماه و ۱۵ روز در این کارگاه حق بیمه پرداخت شده و ۱۴ روز اخر مرخصی استعلاجی بودم . با تمام این شرایط آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره؟ ممنونم از پاسخگویی تون

  1. بیمه بازار

   سلام
   کارفرما تا زمانی که شما قرارداد دارید بدون توجیهی نمیتواند کارگر را از کار بیکار کند و شما از این بابت میتوانید از مراجع قانونی اقدام کنید.
   حداقل حضور لازم در آخرین کارگاه برای بیمه بیکاری یک سال میباشد و درخواست هایی با سوابق کمتر عموما رد میشود.

 147. نامجو

  سلام
  من 25 ماه سابقه بیمه در یک شرکت را دارم میخواستم ببینم چند ماه با چه مبلغی به من بیمه بیکاری تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که مجرد باشید 12 ماه و در صورت تاهل تا 18 ماه به شما بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت.
   حقوق بیمه بیکاری نیز برای هر کس متفاوت است و براساس 55% حقوق 3 ماه پایانی شما محاسبه خواهد شد.

  2. هستی

   سلام ۸سال بیمه کامل دارم الان به مدت ۳ ماهه که بیمه ماهی ۱۰رو ز برا من رد میشه
   حال بیکار شدم ایا برای بیمه بیکاری به ارتباطی به رد شدن بینه کامل داره یا خیر

   1. بیمه بازار

    سلام وقت بخیر
    میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.

 148. رها

  سلام وقت بخیر
  من مدت 4.5 در شرکتی مشغول بکار و مجرد بودم و پس از بیکاری یک سال از بیمه بیکاری استفاده کردم. مجدد 4 سال در کارگاه جدید مشغول بکار و متاهل هستم. البته بدلیل چند نقل مکان شماره کارگاه تغییر ولی کارفرما همان است. و با آخرین شماره کارگاه مدت 22 ماه بیمه من رد شده. قبل از این مدت 3 ماه از بیمه بیکاری کرونا استفاده کردم. اکنون بعد از 22 ماه بیمه متصل میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به اینکه در کارگاه پایانی بیش از یک سال سابقه داشته اید میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید اما در صورتی که در حال حاضر با توجه به مجموع سوابق به طور مثال مشمول 2 سال بیمه بیکاری باشید، با توجه به اینکه در گذشته یک سال از این مدت را استفاده کرده اید فقط یک سال باقی مانده را دریافت خواهید کرد.

 149. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر. من از آبان پارسال برام بیمه رد شده تا مهر امسال بنا به دلایلی از محل کار اخراج شدم. دقیقا 12 ماه سابقه بیمه دارم. آیا میتونم بیمه بیکاری بگیرم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که نامه عدم نیاز و قرارداد را در اختیار دارید، حداکثر تا 30 روز پس از بیکاری میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید اما در صورتی که دلیل اخراج شما انضباطی باشد بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت.

 150. مریم

  سلام و‌ وقت بخیر
  من پانزده سال سابقه کار دارم و مطلقه هستم و کل این پانزده سال فرزندم تحت سرپرستی و تکفل خودم بوده و بیمه ی خودم. باتوجه به شرایطم بیمه بیکاری متاهلین به من تعلق میگیره یا مجردین؟
  دخترم الان هفده ساله ست و طبق آخرین حکم دادگاه چون بالای نه سال سن داره از حضانت خارجه و با هرکدوم از والدین که بخواد میتونه زندگی کنه. می خواستم بدونم مدرک خاصی جهت اثبات و ارائه لازمه یا همون تحت پوشش بیمه خودم هست کافیه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   شرایط بیمه بیکاری افراد متاهل به کسانی تعلق میگیرد که در شناسنامه و مدارک ارائه شده به سازمان تامین اجتماعی تاهل ذکر شده باشد و طلاق شامل این قانون نمی‌باشد.

 151. جبار کلیه سفیدی

  باسلام حدود ۱۵سال دریک نانوایی مشغول کار هستم الان سهمیه نانوایی رافروخته اند وبنده بیکارم می‌توانم برای استفاده از بیمه بیکاری اقدام کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که بیکاری غیرارادی باشد میتوانید تا ۳۰ روز پس از تاریخ بیکاری با داشتن مدارک لازم (قرارداد، نامه عدم نیاز و …) برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید‌.

 152. Omid

  سلام
  آیا با دریافت عیدی سنوات از شرکتی که قطع همکاری رو زده باشه، در دریافت بیمه بیکاری مانعی ایجاد نمیشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بیکاری بر اساس حقوق ثبت شده در لیست بیمه محاسبه و پرداخت میشود.
   دریافت عیدی و سنوات در صورتی که در لیست حق بیمه به عنوان حقوق ثبت نشده باشید مانعی برای دریافت بیمه بیکاری نیست.

 153. رحمانی

  کسی که با داشتن سابقه غیر متصل 10 سال پرداخت بیمه، در کارگاه جدید بصورت نیمه وقت بیمه بشود اگر مشکلی پیش آمد و بعد از یک سال عدم نیاز خورد، می تواند از بیمه بیکاری استفاده کند؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در قانون به این مورد اشاره شده که کارگران پاره وقت در صورت بیکاری مشمول بیمه بیکاری هستند و تجمیع سابقه آن ها برای بیمه بیکاری لحاظ میگردد.
   با توجه به این موضوع، شما در صورت تجمیع سوابق در آخرین کارگاه شش ماه سابقه دارید و از نظر قانون مشمول بیمه بیکاری هستید.
   اما کارشناسان سابقه آخرین کارگاه را برای بیمه بیکاری یک سال در نظر میگیرند، به همین دلیل برای اطلاعات بیشتر لازم است تا با کارشناسان بیمه بیکاری شعبه بیمه خود مشورت کنید.

 154. محمد منافزاده

  سلام
  برای دریافت بیمه بیکاری شرط سنی هم لازم است

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای دریافت بیمه بیکاری هیچ محدودیت سن وجود ندارد و شما در هر سنی که باشید می‌توانید با داشتن مدارک اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید.

 155. علی

  سلام بنده ۶ ماه در یک شرکت خصوصی مشغول ب کار هستم امروز رفتم بیمه که ببینم تعلق میگیره بیمه بیکاری که گفتن باید یک سال سابقه داشته باشین آیا راهی وجود داره؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   همانطور که بارها در این مقاله و در نظرات اشاره شده، متاسفانه کارشناسان سازمان تامین اجتماعی باید در این رابطه نظر دهند و با این که در قانون صراحتا 6 ماه سابقه ذکر شده اما نظر کارشناسان بر یک سال است.
   در صورتی که اعتراض داشته باشید باید از طریق اداره کار پیگیری نمایید.

 156. رحمانی

  سلام
  من نزدیک 10 سال سابقه بیمه دارم . اخیرا بدلیل دورکاری متوجه نشدم که بیمه برای من رد نشده و همچنین در همین بازه زمانی کارگاه تعطیل شده.
  و حدود 4 ماه از این موضوع می گذره.
  طبیعتا بیمه بیکاری بهم تعلق نمی گیره تا نرم شکایت کنم از کارفرما و …
  حالا اگر بتونم با جایی قرارداد ببندم ، تا چند ماه باید بیمه از اون شرکت جدید رد بشه تا دوباره اگر عدم نیاز برام زدن بتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به گفته شما، جهت برقراری بیمه بیکاری باید از اداره کار پیگیری کنید.
   اما در صورتی که از طرف کارگاه جدید بیمه شوید، برای دریافت بیمه بیکاری لازم است تا حداقل یک سال از طریق آن کارگاه برای شما حق بیمه پرداخت شود.

   1. رحمانی

    ممنونم.
    به دلیل رروابط فامیلی که با کارفرما هست اخلاقا نمی خوام شکایت کنم ولی در این صورت اگر خدای نکرده در کارگاه بعدی زودتر از یک سال تعدیل نیرو انجام بشه یا عدم نیاز بزنن، من از بیمه بیکاری محروم هستم؟
    با این شرایط بازار کار هیچ راه حلی برای این مورد دیده نشده؟

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     در صورت داشتن شرایط ذیل شما از بیمه بیکاری بهره مند خواهید شد:
     حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشید.
     بازنشسته یا مستمری بگیر نباشید.
     پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.
     حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشید.
     مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشید.
     یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشید.

 157. محمد

  با عرض سلام خسته نباشید.
  ۲سوال داشتیم
  ۱- در دوره بیمه بیکاری میشه آموزشگاه فنی ثبت نام کرد با مدرک مثال مکانیکی؟
  ۲- در دوره بیمه بیکاری میشه پاره وقت مسافر کشی کرد چون بیمه بیکاری از پس هزینه خانوار برنمیاد؟
  ممنون میشم واضح جواب این ۲ سوال بدین تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بیکاری به افرادی تعلق میگیرد که هیچ منبع درآمدی ندارند. در صورتی که حتی به صورت پاره وقت در تاکسی های اینترنتی نیز فعالیت کنید، در صورت آگاهی اداره تامین اجتماعی بیمه بیکاری شما قطع خواهد شد.
   اما در مورد کلاس های آموزشی، سازمان تامین اجتماعی در طی این دوره شما را برای گذراندن دوره فنی و حرفه ای معرفی میکند و نیازی به مراجعه شخصی نیست.

   1. محمد

    ممنونم.فقط مثلا برا اسنپ قبلا بیمه بیکاری نگرفتیم فعالیت داشتیم.الان خیلی کمتر شده.کسی باید بهشون گزارش بده یاخودشون از سیستم چک کنن میفهمن؟

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     استعلامات به صورت سیستمی قابل رویت می باشد

   2. محمد

    سلام.چقدزمان میبره بعد شروع بیمه بیکاری بفرستن فنی.خودمون باید اقدام کنیم یاخودشون به وقتش میفرستن؟

    واینکه برا شغلی مثل تپ سی که اینترنتیه.خودشون چک میکنن که توسیستم شایدمعلوم بشه یا باید کسی بهشون گزارش بده؟

    1. بیمه بازار

     سلام
     این مورد با توجه به زیاد شدن افرادی که به دنبال بیمه بیکاری هستند به احتمال زیاد زمان بر باشد و بهتر است خود شما با مراجعه به شعبه سازمان تامین اجتماعی پیگیری کنید.
     کار در تاکسی های اینترنتی پیگیری نمیشود اما زمانی که بازرس به محل زندگی شما مراجعه کند و شما حضور نداشته باشید، به سازمان گزارش کرده و بیمه قطع می‌شود تا زمانی که مراجعه کنید و دلیل قانع کننده برای عدم حضور در منزل داشته باشید.

 158. رضا

  سلام من بیمه ۱۵روز در ماه برام واریز شده از برج۴پارسال تا برج۵امسال…قراردادم تا برج۸هستش الانم نیازی بهم نداشتن …اداره کار موافقت کرده…تامین اجتماعی قبول نکرده…الان باید چکار کنم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که مدارک قرارداد منعقد شده فیمابین شما و کارفرما موجود باشد میتوانید با استناد به آن حقوق مربوط به بیمه خود را پیگیری نمایید

 159. آوا

  سلام وقت بخیر
  من برای بیمه بیکاری اقدام کردم و دارم از این بیمه استفاده میکنم اما در شغل دیگه ای با حقوق ماهانه ۵۰۰ هم مشغول به کار هستم . اگه اداره بیمه متوجه بشن حقوق بیمه بیکاری من لغو و قطع میشه ؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بیکاری همانطور که از نامش مشخص است برای افرادی است که از کار بیکار شده اند.
   سازمان تامین اجتماعی برای پیگیری عدم اشتغال افراد بیکار اقدام به اعزام بازرس به محل زندگی این افراد مینماید و در صورت عدم حضور، حقوق بیکاری این افراد قطع خواهد شد.
   البته عدم حضور به دلایل موجه با مراجعه به شعبه سازمان قابل توجیه خواهد بود.

 160. نعمتی

  سلام من ۱۱۰ ماهه سابقه بیمه دارم،اما در کارگاه آخر ۱۰ ماه سابقه کار دارم.آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   براساس قانون 6 ماه سابقه در آخرین کارگاه کافی است، درحالی که کارشناسان سازمان تامین اجتماعی بر سابقه یک سال پافشاری میکنند.
   برای اطمینان خاطر پیشنهاد میکنیم حتما با کارشناسان حاضر در شعب سازمان تامین اجتماعی مشورت کنید.

 161. امیر

  سلام
  من 13 سال در شرکتی مشغول بودم که در تاریخ 1400/06/3 قراردادم تمام شده و تمدید نکردن. امروز که مورخه 1400/07/23 هست میخوام فردا برای بیمه بیکاری اقدام کنم. نامه عدم نیاز هم دادن. فقط بیمه مرداد ماه و هفت روز از تیر ماه رو واریز نکردن ولی بیمه شهریور ماه رو واریز میکنن.آیا میشه با این شرایط بیمه بیکاری برقرار بشه؟ البته مرداد و چند روز از تیر ماه ایام بلاتکلیفی بوده و برا شهریور ماه هم چون مرخصی استحقاقی 31 روز رد کردیم دارن بیمه واریز میکنن.با این شرایط باید بیمه مرداد و 7 روز تیر واریز بشه؟تا از بیمه بیکاری استفاده کنم؟ یا اینکه باید از اداره کار پیگیر ماههای واریز نشده حق بیمه بشم تا بعد از اون بیمه بیکاری برقرار بشه؟ ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام
   کسری حق بیمه در ماه تاثیری بر پرداخت مبلغ بیمه بیکاری نخواهد داشت، اما با توجه به این که ملاک محاسبه مبلغ بیمه بیکاری 90 روز پایانی میباشد، این موضوع باعث میشود تا حقوق بیکاری شما کاهش یابد.
   در ضمن توجه داشته باشید فرصت مراجعه برای بیمه بیکاری حداکثر 30 روز پس از تاریخ بیکاری است.

 162. بیمه بازار

  سلام
  برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیازی به مراجعه حضوری نیست و میتوانید مدارک را به صورت آنلاین بارگزاری کنید اما اگر برای تکمیل پرونده و یا پیگیری قصد مراجعه حضوری داشته باشید، لازم است تا به شعبه ای که کارفرما از آن اقدام به برقراری بیمه کرده مراجعه کنید.

 163. بیمه بازار

  سلام
  برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیازی به مراجعه حضوری نیست و میتوانید مدارک را به صورت آنلاین بارگزاری کنید اما اگر برای تکمیل پرونده و یا پیگیری قصد مراجعه حضوری داشته باشید، لازم است تا به شعبه ای که کارفرما از آن اقدام به برقراری بیمه کرده مراجعه کنید.

 164. سارا ابراهیمی

  سلام
  من تصادفی داشتم که منجر به شکستگی مهره کمرم شد و مجبور شدم در خانه استراحت کنم که اداره بیمه با ۳ ماه مرخصیه من موافقت کردند که سه ماه من رو به پایان است محل کاره سابقم نیروی را به جای من گرفته آیا میتوان تا پیدا کردن کار جدید برای بیمه بیکاری اقدام کنم

  1. بیمه بازار

   سلام
   یکی از الزامات بیمه بیکاری اشتغال به کار است.
   به همین دلیل نمیتوان بلافاصله پس از مرخصی استعلاجی درخواست بیمه بیکاری داشت و لازم است تا حداقل یک ماه دیگر از طریق همان شرکت حق بیمه برای شما پرداخت شود.

 165. زهرا

  سلام من مجردم و پنج سال و حدودا یک ماه سابقه دارم این مابین یازده روز نریخته بیمه منو ،برای بیمه بیکاری اقدام کنم ماهی چقد بمن میدن؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   11 روز اگر توجیه شده باشد بیمه بیکاری به شما تعلق خواهد گرفت، اما در مجموع از 5 سال و یک ماه کسر خواهد شد.
   به شما تا 12 ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد و مبلغ آن بر اساس 55% حقوق 3 ماه پایانی محاسبه خواهد شد.

 166. رضا

  سلام، وقت بخیر، ضمن تشکر از شما
  دو سوال دارم
  اول اینکه محاسبه مبلغ بیمه بیکاری ۵۵ درصد از مبلغی هست که هر ماه به عنوان بیمه پرداخت شده ( به عنوان مثال اگر ماهیانه به ازای ۱۴ تومن درآمد بیمه پرداخت بشه محاسبات بر اساس پرداختی هست) یا ۵۵ درصد از حقوق پایه ( به عنوان مثال با اینکه بازای ۱۴ تومن بیمه پرداخت میشه محاسبات بر اساس حقوق پایه یعنی ۹ تومن محاسبه میشه)
  دوم اینکه آیا همسر به عنوان افراد تحت تکفل محسوب میشه و به واسطه همسر مبلغ بیمه بیکاری با احتساب ۱۰ درصد بیشتر از حداقل ۵۵ درصد یعنی ۶۵ درصد محاسبه میشه.
  پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   محاسبه حقوق و دستمزد برای مبنای متوسط حقوق و دستمزد بیمه شده محاسبه میشود و در صورتی که افراد تحت تکفل داشته باشد تا سقف چهارنفر به ازای هر شخص تحت تکفل 10 درصد به مقرری بیمه بیکاری شخص محاسبه و اضافه میگردد

 167. هانی

  ببخشید من توی سایت برام زدن موافقت با پرداخت مقرری
  این یعنی به مرحله ی پرداخت می‌رسد؟چون من بعد از موافقت اداره کار شعبه تامین اجتماعی مخالفت زد بعد دوباره رییی اداره کار موافق که گفتن میره تهران دیگه
  من با شعبه تماس گرفتم که مدارک باید بیارم براتون چون تایید شده? که گفتن ما ردش می‌کنیم باز!
  آیا میشه باز مخالف بزنه شهرستان؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تاییدیه دریافتیدر هر مرحله به معنی تاییدیه نهایی نیست و در هر مرحله بعد از بررسی اطلاعات و مدارک امکان تایید یا رد وجود دارد

 168. احمد

  باسلام من خدمت سربازی نرفتم ولی بیماریه خاص دارم آیا با تائیید بیمارستان میتوانم بیمه بیکاری بگیرم

  1. بیمه بازار

   سلام
   بیمه بیکاری فقط به افرادی تعلق میگیرد که مشغول به کار بوده باشند، چرا که بخشی از حق بیمه پرداخت شده آن ها برای بیمه بیکاری میباشد.
   حالت دیگری برای بیمه های خویش فرما وجود دارد که در صورت از کارافتادگی از پرداخت حق بیمه معاف خواهید بود اما این مورد نیز در صورتی است که حق بیمه پرداخت کرده باشید.

 169. فاطمه

  سلام مدت خرید خدمت سربازی هم جز سابقه برای بیمه بیکاری حساب میشود

  1. بیمه بازار

   سلام
   برای بیمه بیکاری فقط سوابقی محاسبه میشود که در کارگاهی مشغول کار بوده باشید و در حق بیمه پرداخت شده، 3% حق بیمه بیکاری محاسبه شده باشد.
   به همین دلیل این سابقه برای بیمه بیکاری لحاظ نمیشود.

  2. اجلالی

   سلام من۵سال هست داخل یه مجموعه کار میکنم کارت پایان خدمت ندارم بیمه بیکاری میتونم دریافت کنم

   1. بیمه بازار

    سلام وقت بخیر
    یکی از مدارک الزامی برای فرایند ثبت نام بیمه بیکاری برای آقایان کارت پایان خدمت می باشد

 170. رضا

  سلام من با خرید خدمت سربازی 20 سال سابقه دارم ایا مدت خرید خدمت هم حساب میشه با تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   با پرداخت مبلغ خرید خدمت سربازی، مدت زمان سربازی شما به سوابق بیمه ای اضافه میشود و در زمان بازنشستگی محاسبه خواهد شد.
   توجه داشته باشید این زمان جزو سابقه بیمه شما است اما در زمان محاسبه سوابق برای بیمه بیکاری محاسبه نمیشود.

 171. جواد

  با سلام خسته نباشید من کلا شیش ماه بیمه بودم و الان نیازی نبوده ب من در شرکت آیا به منم تعلق می‌گیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   بر اساس قانون اگر در یک کارگاه 6 ماه سابقه داشته باشید به شما بیمه بیکاری تا حداکثر 6 ماه تعلق خواهد گرفت.
   البته در صورتی که نامه عدم نیاز و مدارک را تا حداکثر 30 روز تحویل دهید.
   اما کارشناسان سازمان تامین اجتماعی بعضا فقط یک سال سابقه در آخرین کارگاه را قبول میکنند.

   1. نگین نریمان

    سلام وقتتون بخیر
    من ۸ ماه بیمه دارم و نامه ی عدم نیاز و قراردادها و تمامی مدارک رو نیز دارم ولی الان میگن که باید توی آخرین کارگاهی که براتون بیمه رد شده حداقل ۱ سال باشه یعنی نمیتونم بیمه بگیرم ؟راهکاری پیشنهاد میدین؟
    خیلی ممنون🙏

    1. بیمه بازار

     سلام وقت بخیر
     متاسفانه راهکاری برای این مورد وجود ندارد و حتما باید سابقه یکسال بیمه در آخرن کارگاه وجود داشته باشد

 172. الی

  ببخشید ,من به اداره کار مراجعه کردم گفتن قرارداد و نامه عدم نیاز شرکتتون رو ببر دفتر پیشخوان برات ثبتنام کنن تا پیامک بیاد و نیازی نیست بیای اداره کار. ولی اینجا نوشتین بعد از ثبتنام به اداره کار مراجعه کنید.

  1. بیمه بازار

   سلام
   اخیرا اداره کار برای کاهش مراجعات حضوری، مدارک را به صورت غیر حضوری میپذیرد و علاوه بر اینکه خود شما میتوانید به صورت اینترنتی مدارک را ارسال کنید، این کار توسط دفاتر پیشخوان هم انجام میشود.

 173. الی

  سلام وقتتون بخیر
  من کلا 5 سال سابقه بیمه دارم تو جاهای مختلف. اخیرا عدم تمدید قرارداد شدم و یکسال قراردادم تموم شد یعنی تو شرکتی که کار میکردم یکسال بیمه برام رد شده. حالا اگر بخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم با توجه به مجرد بودن, یکسال شاملم میشه یا شش ماه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به اینکه سال سابقه بیمه دارید، جزو افرادی محسوب میشوید که بین 25 تا 120 ماه سابقه بیمه دارند.
   به افراد مجرد که بین 25 الی 120 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، تا 12 ماه بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت.

 174. زینب

  سلام
  من به مدت دوسال سابقه پرداخت حق بیمه رو دارم اما در فروردین و اردیبهشت 1400 شرکت تعطیل بوده و برای ماهم ترک کارخورده است آیا تاثیری بر بیمه بیکاری کارکنان شرکت ما دارد یاخیر؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که برای شما ترک کار لحاظ شده باشد، شما تا ۳۰ روز از تاریخ ترک کار میتوانستید جهت دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید.
   اما در صورتی که این موضوع در زمان تعطیلی شرکت بوده و شما از ترک کار بی اطلاع بوده‌اید می‌توانید به اداره کار مراجعه کنید و موضوع را از مراجع قانونی پیگیری کنید.

 175. مجید

  سلام
  آیا بیمه بیکاری به کسانی که به دلیل حساسیت دارویی نتوانند واکسن دریافت کنند و کارفرما حضور در محل کار را منوط به دریافت واکسن کند تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   دریافت بیمه بیکاری منوط به داشتن نامه عدم نیاز از محل کار میباشد.
   تزریق نکردن واکسن به دلیل حساسیت دارویی بدون تائید پزشک معتمد بیمه تامین اجتماعی موجه نیست.
   اما در صورتی که کارفرما بدون دلیل موجه اقدام به اخراج شما کند میتوانید از اداره کار موضوع را پیگیری کنید.

 176. علی

  سلام وقت بخیر
  بنده ۷ سال سابقه بیمه دارم و در این مدت ۷ سال ۱۹ روز مرخصی بدهکار به کار فرما هستم آیا بیمه بیکاری بنده دچار مشکل میشه یا نه و میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم !؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   شرایط شما برای دریافت بیمه بیکاری با توجه به لیست بیمه ارسال شده توسط کارفرما احراز میشود و با نامه عدم نیاز میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید.
   در صورتی که کارفرما در لیست بیمه اقدام به ثبت مرخصی و کسر کار برای شما کرده باشد ممکن است توسط کارشناسان بیمه درخواست شما رد شود.

 177. حیدری

  سلام من قرارداد ندارم ولی 1 سال بیمه شدم میتونم بیمه بیکاری بگیرم اگر نامه تعدیل نیرو محل کار را داشته باشم

  1. بیمه بازار

   سلام
   سابقه کاری برای دریافت بیمه بیکاری لازم است اما اصلی ترین لازمه بیمه بیکاری این است که از زمان بیکاری شما بیش از 30 روز نگذشته باشد و نامه عدم نیاز داشته باشید.
   نامه عدم نیاز و پرداخت حق بیمه حکم قرارداد را برای شما خواهد داشت.

 178. ناشناس

  سلام روزتون بخير ١٧ مرداد ١٤٠٠عدم نياز خورده
  ٣ مهر شروع ب كار مجدد
  بيمه بيكاري اون يك ماه نيم پرداخت ميشه؟؟؟ پرونده سازي انجام شده

  1. بیمه بازار

   سلام
   اگر تا 30 روز پس از اعلام عدم نیاز اقدام به درخواست بیمه بیکاری کرده باشید، تا زمانی که مجددا مشغول به کار نشده باشید حقوق بیکاری دریافت خواهید کرد.
   در صروتی که کارشناسان متوجه پرونده سازی شوند میتوانند پروسه پرداخت بیمه بیکاری را معلق کنند.

   1. ناشناس

    يك ماه و نيم بيكار بودن همه مراحل براي بيمه رو انجام دادن الان چيزي واريز نكردن
    بعد چند وقت واريز ميكنن

    1. بیمه بازار

     سلام
     در صورتی که تا 30 روز پس از بیکاری اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید، تا حداکثر 2 ماه بعد برای شما اولین مبلغ به عنوان علی الحساب واریز خواهد شد.
     اما در صورتی که مدارک شما تائید نشود این مبالغ واریز نخواهد شد.
     برای پیگیری بیشتر به شعب و کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

 179. بهار

  با سلام و عرض ادب
  اگر بیمه شخص از 121 ماه 15 روز کمتر باشد شامل 26 ماه بیمه بیکار نمیشود
  ؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   اگر این مدت حتی یک روز نیز کمتر از ۱۲۱ ماه باشد شما مشمول ۱۸ ماه بیمه بیکاری خواهید بود.
   با توجه به اینکه دریافت بیمه بیکاری شرایطی مانند حداقل یک سال حضور در کارگاه آخر را دارد نمیتوانید برای جبران این ۱۵ روز اقدام به فعالیت در کارگاه دیگری نمایید.

 180. بابک

  سلام وقت بخیر
  من تقریبا ۵ سال سابقه بیمه دارم و متاسفانه ناگهان و بدون هیچ گونه دلیلی بنده را قطع همکاری زدن. سوالم اینه که اولا نه کپی از فرم قرار دادم بهم دادن و نه نامه ای به من دادن. چه جوری میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟ قراردادم تا پایان شهریور ماه بود و دیگه تمدید نکردن و سوال بعدی اینه که آیا این پرداختی که بابت بیمه بیکاری به افراد میدن در پایان و هنگام بازنشستگی مبالغشو کم میکنن؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام
   کپی قرارداد و نامه عدم نیاز از الزامات برقراری بیمه بیکاری است.
   با توجه به اینکه سابقه بیمه شما موجود است، در صورت عدم همکاری کارفرما باید جهت اقدامات قانونی به اداره کار مراجعه کنید.
   البته توجه داشته باشید مهلت اقدام شما حداکثر تا 30 روز پس از بیکاری خواهد بود.
   مدت بیمه بیکاری جزو سوابق بیمه ای شما محسوب میشود و از بابت این دوره در زمان بازنشستگی مبلغی از شما کسر و یا دریافت نخواهد شد.

 181. علی مراد

  سلام بنده الان ۵۰سال سن دارم و هیچگونه پرداختی بیمه ای ندارم و شغلم آزاد کارگری هست،آیا بهترین یا ارزانترین نوع بیمه برای من چ بیمه ای هست

  1. بیمه بازار

   سلام
   شما میتوانید درخواست بیمه خویش‌فرما یا مشاغل آزاد داشته باشید، با توجه به این که سابقه بیمه نداشته‌اید برای شما حداقل حق بیمه محاسبه خواهد شد.
   در بیمه اختیاری حق بیمه ۲۷٪ و در بیمه مشاغل آزاد با ۱۲ تا ۱۸٪ کمترین حق بیمه را پرداخت خواهید کرد.

 182. mahsa

  با سلام
  درصورتیکه یک ماه قبل از تاریخ ترک کار تاریخ عقد باشد برای دریافت بیمه بیکاری جز متاهلین حساب میشم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   شرایط تاهل و تجرد در زمان درخواست بیمه بیکاری ملاک است.
   در صورتی که در زمان ارائه درخواست متاهل باشید برای شما حقوق بیکاری با شرایط افراد متاهل محاسبه خواهد شد.

 183. حبیب

  باسلام،
  من اخیرا تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتم و موافقت شده اما دفترچه بیمه هنوز ثبت نشده و اعتبار ندارد، ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. بیمه بازار

   سلام
   پس از دریافت پیامک تائید، امکان دارد برقراری پوشش درمانی چند روزی زمان ببرد.
   برای بررسی برخورداری از حمایت درمانی میتوانید به وبسایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و از این طریق استعلام بگیرید.

 184. mahmoodzaal87@gmail.com

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  من شغلم و دارم از دست میدم صاحب کارم میخواد منو اخراج کنه و خود من هم خسته شدم از شغلم. خواستم ببینم میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم و برم دنبال یاد گرفتن شغلی که دوست دارم و بابت این کار حاضرم همه جوره تعهد بدم که بجز حقوق بیمه بیکاری حقوق دیگه ای دریافت نکنم. می‌خوام نبات و آبنبات سازی رو یاد بگیرم تا بتونم کارت فنی شو بگیرم. ممنون میشم اگه راهی هست منو راهنمایی کنید.

  1. بیمه بازار

   سلام
   اگر از گذشته برای شما حق بیمه پرداخت شده و سابقه بیمه دارید و در آخرین محل کار خود هم بیمه باشید میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید اما به شرطی که کارفرما یا صاحب کار به شما نامه عدم نیاز بدهد چرا که اخراج مشمول بیمه بیکاری نیست.
   تعهد نیز به خودی خود از شما گرفته میشود و بازرس نیز برای سرکشی به محل زندگی شما خواهد آمد.

 185. سینا

  سلام بنده ۹سال سابقه بیمه دارم الان ۱۰ماهه که داخل یه شرکت کار میکنم چند روز اخیر کرونا گرفتم و در حال استعلاجی هستم. از شرکت اطلاع دادن قراردادت آخر شهریور تمام میشه و نیازی بهت نداریم آیا بنده مشمول بیمه بیکاری میشم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   با توجه به سابقه بیمه و همچنین نزدیک به یکسال فعالیت در آخرین کارگاه، از نظر قانون شما مشمول دریافت بیمه بیکاری میباشید.
   برای دریافت بیمه بیکاری باید رونوشت قرارداد و نامه عدم نیاز دراختیار داشته باشید و حداکثر تا 30 روز پس از تاریخ قطع همکاری برای بیمه بیکاری اقدام کنید.

 186. نیاکی

  سلام. من از دی ۸۴ سابقه بیمه دارم یعنی دی ۱۴۰۰ میشه ۱۶ سال. خانم سرپرست خانواده ام و با یک فرزند. اگه شرکت بخواد بسته شه اونوقت چند ماه بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟
  الان حقوق پایه من ۴۲۰۰ هست اونوقت بیمه بیکاری ماهی چقدر میشه؟
  سپاس

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   با توجه به اطلاعات اعلامی شما ماهانه حدود 2.600.000 تومان به مدت 36 ماه خواهد بود

 187. شروین

  سلام
  بنده ۲۶ ماه تو داروخانه به عنوان انباردار مشغول کار و بیمه هستم، همزمان نیمه وقت تو اسنپ هم کار میکنم، احتمالا این ماه تو داروخانه منو از کار بیرون کنن … آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره!!؟
  ممنون از شما

  1. بیمه بازار

   سلام
   از نظر سابقه شما میتوانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید اما در صورتی که نوع اتمام کار شما اخراج باشد به شما بیمه بیکاری تعلق نخواهد گرفت.
   برای دریافت بیمه بیکاری حتما باید کپی از قرارداد و نامه عدم نیاز از طرف کارفرما را به همراه داشته باشید.
   در ضمن هرگونه فعالیتی که باعث شود شما از منزل خارج شوید میتواند مانع دریافت بیمه بیکاری برای شما باشد.

 188. فائزه حقگو

  سلام
  موردی رو مطرح کردید که بعد از مرخصی زایمان میشه از بیمه بیکاری استفاده کرد، اما سال 95 بعد اتمام مرخصی زایمانم، با اینکه نامه عدم نیاز از کارفرما داشتم اما اداره کار گفتن قانون جدید امده که تا 2 سال کارفرما مکلف هست که شما رو پذیرا باشن، مگر اینکه از طریق شکایت پیگیری کنید.
  الان با احتساب سال 1400، من 8 سال و نیم سابقه کار دارم، و 4 ماهه باردارم. نامه عدم نیازم رو هم این ماه زدن. پس میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم. و بینش از مرخصی زایمان، درسته؟!

  1. بیمه بازار

   سلام
   با مطالعه دقیق تر مقاله “مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان” متوجه خواهید شد که گفته ما همان گفته بیمه تامین اجتماعی است.
   شما در حین مرخصی زایمان نمیتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید اما در صورتی که بعد از پایان مرخصی زایمان حداقل یک ماه مجددا توسط کارفرما برایتان حق بیمه واریز شود میتوانید اقدام به درخواست بیمه بیکاری نمایید که باز هم تائید آن بر عهده کارشناسان تامین اجتماعی خواهد بود.

 189. محمد ولدی

  سلام من شش سال سابقه کار دارم طبقه وزارط کارگرساده حقوق میگرفتم وچهارنفرهم تحده حمایت من است میشه لطف کنید چقدر باید بیمه بیکاری دریافت کنم ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه بیکاری خود را محاسبه نمایید

 190. نگین فرد

  باسلام.من از سال ۸۵ تا ۹۶ مشغول بکار بودم بعد ۲۴ ماه از بیمه بیکاری استفاده کردم بلافاصله از بعد از اتمام بیمه بیکاری در شرکت دیگری مشغول شدم و سابقه بیمه دارم تا اردیبهشت ۱۴۰۰ از ۱ خرداد اخراج شدم کارهای بیمه کاری هم انجام شد ولی نمیدونم بهم تعلق میگیره یا نه.لطفا راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیمه شده برای دریافت بیمه بیکاری باید قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه را
   در کارهای با ماهیت دائم و یا حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه در صورت
   پایان قرارداد داشته باشد.
   بیمه‌شده مکلف است ظرف سی روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون کار و
   رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد . مراجعه بعد از
   ۳۰ روز با عذر موجه و با تشخیص هیات حل اختلاف تا سه ماه امکان پذیر خواهد بود . بیمه شده بیکار
   موظف است در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که توسط واحد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
   و نهضت سواد آموزی و سایر واحدهای ذیربط با تایید وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین
   می‌شود شرکت نموده و هر دو ماه یکبار گواهی لازم در این مورد را به شعب تامین اجتماعی تسلیم
   نماید. جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه‌بیکاری اعم از دوره اجرای
   آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر ۳۶ ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر ۵۰ ماه بر
   اساس سابقه کلی پرداخت میباشد

 191. اصغری

  سلام وقت بخیر
  بمدت ۲ سال و ۷ماه در شرکتی پخش کار میکنم(نیرو چیدمان) با قرداد های ۳ماهه
  قطع همکاری از طرف شرکت بخاطر اینکه حوضه کاری علاوه به شهری که هستم فعالیتم به شهرستان ها مجاور هم منتقل کرده اند و من نمیتونم شهرستان باشم
  وضعیت تاهلی هم یک سال ازدواج کردم
  آیا بیمه بیکاری بمن تعلق میگیرد ؟؟
  تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 192. رحمانی

  سلام وقت بخیر
  بمدت ۲ سال و ۷ماه در شرکتی کار میکنم(نیرو چیدمان) با قرداد های ۳ ماه به ۳ماه
  پایان کار از طرف شرکت بخاطر اینکه حوضه کاری به شهرستان ها نیز منتقل کرده اند و من نمیتونم شهرستان باشم
  وضعیت تاهلی هم یک سال ازدواج کردم
  آیا بیمه بیکاری بمن تعلق میگیرد ؟؟
  تشکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 193. رضایی

  سلام.من در یک شرکت ۲۸ ساله که نگهبانم .شرکت بخاطر سن و شرایط کاری نیروی جوان میخواهد آیا میتونماین دو سال از بیمه بیکاری استفاده کنم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بسته به سابقه بیمه ای، سن و وضعیت تاهل شما سقف استفاده از بیمه بیکاری مشخص میشود که در همین مقاله قابل مشاهده است

 194. نونا

  سلام وقت بخیر
  من حدود 13 سال سابقه بیمه دارم البته نه بصورت پیوسته، بخشی از این 13 سال مربوط به سابقه کارم از مهر ماه 96 است که تا پایان دی ماه 1399 مشغول بکار بودم در این شرکت 3 شریک اعضای هیات مدیره بودند و از بهمن ماه 1399 بیمه من از شرکت دیگری که متعلق به دو نفر از سه نفر شریک شرکت قبلی بود رد شده است یعنی الان 7 الی 8 ماه است که بیمه من از کارگاه جدیدی رد میشود که قراردادم تا پایان شهریور ماه است و قصد ادامه همکاری با بنده را ندارند. آیا با شرایط ذکر شده میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟ اگر بلی چه مدت؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 195. ابراهیم

  با سلام و احترام
  بنده 12 سال سابقه بیمه دارم ، سال گذشته بخاطر عدم نیاز یک ماه از بیمه بیکاری استفاده کردم و مجددا در همان کارگاه قبلی دعوت بکار شدم و ، به اداره بیمه اعلام کردم و بیمه بیکاری قطع شد . الان مجدد اعلام عدم نیاز شده و یازده ماه برای بنده بیمه رد شده ، آیا مجدد میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا خیر ؟
  با سپاس از شما

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 196. حسینی

  سلام با توجه به اینکه تمام مدتی که مستمری مذکور به حساب یک فرد واریز می‌شود، برای او به‌‌عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود سوال دارم بر اساس همان ۵۵ درصد میانگین حقوقی که حق بیکاری می‌گیرد سابقه بیمه محاسبه میگردد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تمام مدتی که مستمری مذکور به حساب یک فرد واریز می‌شود، برای او به‌‌عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ به این معنا که ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت به حساب می‌آید.

 197. روشنک

  با سلام و احترام
  من 7235 روز سابقه بیمه دارم و متاهل هستم چندسال میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه بیکاری خود را محاسبه نمایید

 198. آرش

  من ده سال سابقه کار دارم و می‌خوام برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنم آیا می توانم بیمه بیکاری دریافت کنم؟
  ب هنگام خروج از کشور این بیمه قطع نمی شود

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 199. Fd

  سلام،
  من ۲ سال و نیم سابقه دارم، برای مدارک بیمه بیکاری قرارداد حتما باید جزو مدارک باشه؟ یا نامه از کارفرما کفایت میکنه؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   2 مدرک لازم و مهم برای دریافت بیمه بیکاری رونوشت از قرارداد و همچنین نامه عدم نیاز از طرف کارفرما است.
   بدون قرارداد نمیتوانید درخواست کنید و در صورتی که کارفرما قرارداد را به شما ندهد میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

 200. مجتبی

  سلام
  من از ۳۱ خرداد بیکار شده ام و مراحل را انجام دادم و امروز ۱۶ شهریور پیامک آمده که مقرری شده صادر شده و از ۱۵ ماه آتی پرداخت خواهد شد میخوام بدونم مبلغ پرداختی از تیرماه خواهد بود یعنی ۳ ماه رو یکجا پرداخت میکنند یا نه؟ باتشکر

  1. بیمه بازار

   سلام
   بله، حقوق بیمه بیکاری از تاریخ بیکاری شما پرداخت خواهد شد، اما اینکه حقوق 3 ماه گذشته به صورت یکجا پرداخت گردد یا خیر بستگی به تامین بودجه سازمان تامین اجتماعی دارد.
   گاهی این مبالغ به صورت یکجا در ابتدا و گاهی در انتها پرداخت خواهد شد و روال معینی ندارند.

 201. Pyruz

  من قبلاً سه سال جایی مشغول بودم، و الان یک فاصله ی ۴ساله افتاده و دانشجو هستم، اگر دوباره مشغول به کار شون،چند ماه بعد از پرداخت بیمه ،مشمول بیمه بیکاری میشوم؟

  1. بیمه بازار

   سلام
   ملاک بیمه تامین اجتماعی برای مشمول بودن جهت بیمه بیکاری از نظر قانون 6 ماه حضور در آخرین کارگاه است.
   اما کارشناسان سازمان در هنگام بررسی پرونده ها این مدت را یک سال در نظر میگیرند.
   یعنی حداقل بعد از یک سال میتوانید اقدام کنید به شرطی که تمام یک سال در یک کارگاه مشغول به کار بوده باشید.

 202. عیسی چوبین

  سلام من ۴ سال در یک کارگاه دیگه مشغول به کار بودم بیمه هم بودم ولب الان تو یک کارگاه جدید مَشغول به کار شدم بیمه بیکاری به من تعلق میگیرخ

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 203. Mohadeseh

  سلام خسته نباشید. من الان یک ماه هست که بیکارشدم. توی یک شرکت خدماتی مهندسی در شهرستان کار میکردم به خاطره ضرر و زیانی که چند ماه داشتن مجبورشدن تعدیل نیرو کنن و علی رقم میلشون من رو اخراج کردن. نامه ی اخراج رو هم بردم ارایه دادم. منتهی یه سوال برام پیش اومده.
  من همسرم دو سال و نیمه که به خاطره کارشون تهران رفت و امد میکنن. از وقتی که بحث اخراجم مطرح شد تصمیم گرفتیم که کلا بریم تهران که ایشون دیگه رفت و امدی نداشته باشن و گفتن که اونجا میتونن برام کار پیدا کنن. شما گفتید که هر ماه بازرس خونه میاد و چک میکنه من موندم چیکار کنم. الان که دیگه بیکارم دلیلی برای موندنم وجود نداره. از طرفی حقمه که از حق بیمه استفاده کنم. ۶ ساله سابقه ی بیمه دارم. شما رو بخدا راهنماییم کنید. موندم چیکار کنم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 204. Irajabdi

  سلام من از سال 72بیمه هستم بعد30ماه پرداختن بیمه تامین اجتماعی 18 بیمه بیکاری گرفتم وبعد تمام شدن بیمه بیکاری از سال 76الی 80حق بیمه پرداخت کردم وبع قطع شد واز 89 تا 99 باز در یک کارگاه حق بیمه پرداخت کردم در سال 99 تیر مرداد شهریور راترک کار زدم واز مهر 99 باز در همون کارگاه شروع بکار زدم و11ماه حق بیمه راپر اخت میکنم کارگاه عدم نیاز زده چنده ماه بیمه بیکاری بمن تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 205. Irajabdi

  سلام من از سال 72بیمه هستم بعد30ماه پرداختن بیمه تامین 18بیمه بیکاری گرفتم وبعداز آن 13بازحق بیمه پرداخت کردم فقط سال 99سه ماه تیر مرداد وشهریورفطع شدوبازاز مهرماه 99 باز از سر گرفتم وپزداخت کردم و11ماه نا امروز پرداخت کردم که کارگاه عدم نیاز زده چه مدت بیمه بیکاری تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 206. سمیه

  سلام
  من 184 ماه سابقه بیمه دارمبا توجه به عدم تمدید قرارداد می خوام از بیمه بیکاری استفاده کنم من متاهل و دارای 2 فرزند هستم میخواستم بدونم فرزندان من که تحت تکفل من محسوب نمیشن درسته؟ و اینکه میزان 3 سال بیمه بیکاری به من تعلق می گیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 207. Aange

  سلام وقت بخیر
  من ۶سال سابقه بیمه دارم تقریبا.مجردم
  میخوام از اول مهر دیگه سرکار نرم.چون دیسک کمر دارم و حداقل یکی دوماه رو استراحت کنم.الان بیمه بیکاری به من تعلق میگیره؟( تنها دلیل ترک کارم همین دیسک کمرم هست.بعد دو سه ماه دنبال کار میخوام بگردم و دوباره مشغول به کار بشم.)

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 208. زهرا

  سلام وقتتون بخیر من ۱۲ ماه بیمه شدم و میخوام بیمه بیکاری بگیرم . ولی دفترچه بیمه نرفتم بگیرم اشکالی نداره ؟ بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 209. پیمان بابازاده

  سلام من دوسال پرداخت بیمه دارم بعد سه ماه قطع دوباره از یه شرکت بیمه شدم 6ماه و بازم از بیکار شدم آیا بیمه برام شامل میشه

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

 210. جهانبانی

  با سلام آیا بعد4ماه بیکارشدن میشه ازبیمه بیکاری استفاده کرد ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بیمه‌شده باید حداکثر پس از گذشت ۳۰ روز از بیکاری خود، به واحد کار و امور اجتماعی اطلاع بدهد و آمادگی‌اش را برای اشتغال به کار مشابه اعلام کند. تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تامین‌ اجتماعی است.
   شعب تامین‌ اجتماعی پس از تایید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند. همچنین باید بدانید که مبلغ بیمه بیکاری از روز اول شروع بیکاری محاسبه و پرداخت می‌شود.

 211. زانیار الهامی

  سلام خسته نباشید. من از سال۹۴ تا ۹۵ به مدت ۶ ماه بیمه بیکاری گرفتم. بعد از سال ۹۵ تا سال۹۹ بیمه نداشتم الان ۸ ماه هست که تو یه شرکت حمل و نقل کار میکنم و میخوان اخراجم کنند به علت کمبود درآمد و بیماری کرونا.
  سوال اول:آیا به من به خاطر این وقفه بیمه سال ۹۵ تا ۹۹ بیمه بیکاری تعلق میگیرد یا خیر.؟؟؟
  سوال دوم :کلا سه سال و ۸ ماه سابقه بیمه دارم اگه بیمه بیکاری به من تعلق بگیرد چند ماه شامل میشم. و متاهل هستم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 212. افسانه احمدی

  سلام خسته نباشید من ۳ سال در شرکتی کار کردم در تاریخ ۰۴/۲۴ قرارداد من تمام شده است اما بیمه من تا تاریخ ۰۴/۱۶ رد شده است من برای ثبت نام بیمه بیکاری در تاریخ ۵/۱۹ اقدام کردم‌ آیا به دلیل اینکه بیمه تا تاریخ ۰۴/۱۶ رد شده است برای من دیر کرد اقدام به درخاست بیمه بیکاری میخورد یا تاریخ قرارداد مهم است ؟؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
   اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

 213. رحیم

  با سلام من در شرکتی قراردادی یکساله دارم که فقط ۸روز از فروردین بیمه رد نشده و یکسال سابقم کامل نیست حال آیا بمن بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ چونکه میگن باید یکسال سابقه داشت… ممنون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   شرط دارای بودن یکسال سابقه بیمه در آخرین کارگاه جز شروط اساسی استفاده از بیمه بیکاری است و جز این حالت مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی برای بیمه بیکاری نیست

 214. مهرگان فر

  باسلام من 17 سال سابقه کار دارم الان میخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم ولی مدارک تحصیلی دستم نیست میخواستم ببینم باید در قسمت مدرک تحصیلی در سیستم چه چیزی ثبت کنم و آیا به من بدون مدرک بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   داشتن اصل و کپی مدرک تحصیلی یا فنی جز موارد الزامی برای تکمیل فرایند ثبت نام می باشد.

 215. مرتصی

  کارت پایان خدمت برای متاهلین هم اجبار
  می‌شود از بیمه بیکاری استفاده کرد تا یکسال بدون کارت

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   بله داشتن کارت پایان خدمت برای متقاضیان آقا برای بیمه بیکاری اجباری است

 216. محمدی

  با سلام من 6120 روز سابقه پروژه های جنوب کشور کار عمرانی در یک شرکت خصوصی را دارم
  اخرین پروژه در حال اتمام است و برای من عدم نیاز زده اند
  ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 217. Hell

  سلام.من۳۸ماه.از.یک.کارگاه.بیمه.دارم.متعهلم.بادوتابچه.ببمه.ام.دراستان.اصفهان.رد.شده.خودم.ساکن.مرکزی.برای.اقدام.به.گرفتن.بیمه.بیکاری.باید.برم.اصفهان.؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.

 218. فاطمه

  سلام، من توی یه کارخونه کار میکنم،مدت چهار ساله،کارش سخته و میخوام دربیام ولی به پول نیاز دارم کارخونه مونم بزرگه و کارش دائمی و تعدیل نیرو نداره میخوام خودم در بیام،استثنا وجود نداره که بیمه بیکاری بدن بهم،؟آخه شنیدم برای کسایی که نیاز دارن بیمه تعلق میگیره

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   یکی از شروط اصلی در بیمه بیکاری این است که شخص حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشد
   در این حالت شما این شرط صورت نمی پذیرد

 219. معین

  سلام،بنده ۵سال سابقه بیمه دارم ک ۳سال و ۲ماه آخر رو در این شرکت کار کردم و الانبه دلیل اینک یهو با وجود داشتن قرارداد حقوقمون کم کردن،اعتراض کردم میخوان اخراجم کنن،اگ نسبت ب پرداخت سرونه حقوقم شکایت کنم،تاثیر همین دریافتی کم شده در بیمه بیکاری هست یا کسریش هم تاثیر داره؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.

 220. ابراهیم

  با سلام خدمت شما من در آخرین کار گاهی که کار کردم حدود ۹سال بوده و ایشان کارگاه خود را تغییر داده و از تاریخ 1/12/1399دیگر حق بیمه من را پرداخت نکرده و در آخر برج 30/3/1400میگوید که دیگر نمی تواند در کار گاه جدید بیمه من را پرداخت کند و اوضر مرا خواست و من در حال حاضر بیکار هستم با وجود این که حدود شش ماه است بیکار شدم آیا من می توانم از بیمه بیکاری استفاده کنم البته من کل سابقه بیمم بیش از بیست و دو سال است ممنون میشم اگه مرا راهنمایی کنید.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
   اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

 221. کریمی

  سلام و خسته نباشید من در شرکت پخش مواد غذایی مشغول هستم، هر ماه قرارداد امضا میکنم و چهار ماه هست که در این شرکت هستم از این ماه به من اعلام شده که به شما احتیاج نداریم و کل سابقه بیمه من حدود چهار سال که پیوسته نبوده هست، آیا من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 222. احسان

  باسلام.
  بنده از سال ۱۳۸۷تاسه ماهه پیش در شرکتی مشغول ب کار بودم.ک الان بیکارم و کارهای بیمه بیکاری رو هم انجام دادم میخاستم بدونم.وقتی ک این چند ماهی ک بیمه بیکاری برایم تعیین شده وحق قانونی بنده میباشد چرا بطور یکجا این رو واریز نمیکنند ک ادم بتونه تواین شرایط اقتصادی ب یک از درداش ویا سرمایه ای بکنه برای ایجاد شغل برای اینده اش
  ممنون.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   از آنجایی که بررسی های مربوط به بازنگری در بیمه بیکاری به صورت ماهانه انجام میشود(امکان بررسی موقعیت های شغلی جدید،آموزش ،اسنخدام در شرکت جدید) امکان پرداخت به صورت یکجا وجود ندارد

 223. فرهاد

  سلام
  بنده متاهل هستم با دو فرزند.
  ۱۷۹ ماه متوالی(کمتر از ۱۵ سال تمام) سابقه بیمه در یک شرکت را دارم. قبل از کار در این شرکت، سابقه ۴ ماه بیمه در یک شرکت دیگر را داشته ام.
  حالا سوالم این است که این سوابق با هم جمع میشود و جزو ۱۸۱ ماه به بالا قرار میگیرم و بیمه بیکاری ۳۶ ماه به من تعلق می گیرد؟
  لطفا تعداد ماه تعلق بیمه بیکاری و درصد حقوق بنده را اعلام فرمایید.
  ممنونم.

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   مجموع سوابق شما با هم لحاظ میشود و ازین بابت مجدودیتی وجود ندارد
   برای افراد متاهل مدت پرداخت با این سابقه به طور حدودی نزدیک به سه سال است
   شما میتوانید با تماس با سامانه بیمه تامین اجتماعی یا مراجعه به سایت های مربوط به محاسبه این مورد با همین شرایط عدد دریافت بیمه بیکاری خود را محاسبه نمایید

 224. رضا

  با عرض سلام
  همسرم ۸ سال بیمه داره از کار اخراج شده الان بیمه خانه داری هست امکان استفاده از بیمه بیکاری هست؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 225. رضا

  با عرض سلام
  ۸ سال بیمه دارم از کار اخراج شدم آلان بیمه خانه داری هستم امکان استفاده از بیمه بیکاری هست؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 226. غزل بی فروغ

  سلام خسته نباشید. من در کارگاهی۱۴ ماه سابقه بیمه دارم و از ماه آینده قصد دارن بیمه منو ۱۵ روزه رد کنن و احتمال میدن ۳ ماه دیگه تعدیل نیرو بشیم، چون این ۳ ماه قراره بیمه ۱۵ روزه برام رد بشه میتونم بیمه بیکاری بگیرم یا حتما باید۳۰ روز کامل رد بشه؟ فرقی هم در مبلغی که دریافت میشه از بیمه داره؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای دریافت بیمه بیکاری دارا بودن دو شرط ذیل نیز الزامی است
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.

 227. Ali g

  سلام
  من ۲۸ ماه در شرکتی کار کردم برام بیمه رد نشده قبل از اینم تا الان بیمه نداشتم و سابقه برام رد نشده الان شکایت کردم و پروندم در حال اجراست میخواستم ببینم به من بیمه بیکاری تعلق میگیره؟؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت که برای شما بیمه رد شود و سابقه بیمه شما تکمیل شود امکان این امر برای شما وجود دارد

 228. شهرام

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۱۲ سال هزینه بیمه رو خودم واریز کردم بیمه حرف و مشاغل آزاد آیا بیمه بیکاری به بنده تعلق میگیرد الان حدود ۲ سال هست بدلیل بیکاری هزینه بیمه رو نتوانستم پرداخت کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  تسکر

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 229. ازاده

  سلام
  من 17 سال بیمه دارم در شرکت آخر 6 ماه سال 99 در شعبه کنگان کار میکردم و پروژه به اتمام رسید ما به دفتر تهران انتقال پیدا کردیم و دفتر تهران هم تا اخر شهریور بسته خواهد شد ایا به من بیمه بیکاری تعلق میگیرد .

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 230. مهدی محمدی

  سلام
  اگر بعد ۳۰ روز بخوایم مراجعه کنیم و دلیل مون این باشه که مطلع نبودیم ازی تعلق گرفتن بیمه بیکاری
  آیا دلیل موجهی هست برای شورا و‌قبول میکنن؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری، درصورتی‌که متقاضی بیمه بیکاری با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت مقرری و داشتن شرایط بیمه بیکاری،‌ حداکثر ظرف مدت زمان ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، پرونده او به جریان خواهد افتاد.
   اما درصورتی‌که متقاضی دریافت بیمه بیکاری نتواند در این بازه زمانی به اداره کار مراجعه کند و موضوع را اطلاع دهد، مراجعه وی پس از ٣٠ روز با ارائه عذر موجه و تایید هیات حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

 231. ناصر

  من یکبار از بیمه بیکاری استفاده کرده ام و الان 5 سال بیمه جدید واریز کرده ام آیا دوباره می توانم استفاده کنم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 232. مشیری

  سلام .من سال ۹۰ بیمه بیکاری گرفتم مجرد بودم ۶ ماه بهم تعلق گرفت از اون موقع تا الان جایی شاعل نشدم و بیمه نشدم.امکانش هست الان بعد از ۱۰ سال بقیه بیمه م رو بگیرم؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 233. رضالک

  سلام من 5سال درکارگاهی مشغول کاربودم وبیمه من دراین مدت ردشده است به غیرازاسفند99واردیبهشت1400ایابیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
   چنان‌چه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.
   میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد.
   فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

 234. علی

  سلام من حدود10ماه هست برای کارگاهی فعالیت دارم قراردادهامون یک ماهه ودوماهه هست ولی تاالان 10ماه بیمه ردشده ایامشمول بیمه بیکاری میشوم.ممنونم ازراهنماییتون

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته یا مستمری بگیر نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
   افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
   کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
   افراد شاغل در کارها