راهنمای بیمه زلزله

بیمه زلزله البرز، آسیا، پارسیان، پاسارگاد، رازی، دانا
زلزله بیمه‌جداگانه‌ای ندارد و همراه با بیمه آتش‌سوزی ارائه می‌شود. با خرید بیمه زلزله، به‌طور پیش‌فرض 3 پوشش اصلی آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه تحت پوشش قرار می‌گیرند. با توجه به زلزله‌خیز بودن ایران می‌توان گفتن مهم‌ترین پوشش اضافی بیمه آتش سوزی، بیمه زلزله است.

زلزله چیست؟

زلزله به معنای آزاد شدن انرژی درون زمين و عبور اين انرژیها از منافذ گسل پوسته سطحي زمين بوده كه با شكستن لایه های سطحي همراه هست كه با توجه بهشدت و گستردگي آن میتواند آثار خسارتي فاجعه آمیز به بارآورد. زمین لرزهها توسط دستگاه لرزهنگار ثبت میشوند. هرچقدر زلزله بزرگتر باشد به این معناست که انرژی بیشتری آزادکرده است. زلزله هایی که از 3 ریشتر کمتر باشند؛ معمولاً غیر محسوساند و زلزله هایی که بیشتر از 6 ریشتر هستند خسارتهای بیشتری به بار میآورند.

انواع بیمه زلزله

بیمه زلزله به طور کلی به دو صورت عرضه می شود :

 1. بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی است که با پرداخت مبلغی اضافه‌تر، قابل خریداری است. در این روش حق بیمه با واردکردن نوع ساختمان، ارزش اثاثیه و متراژ ساختمان تعیین می‌شود.
 2. روش دوم برای راحتی مشتریان طراحی‌شده، به این صورت که بسته‌های بیمه زلزله به‌طور جداگانه با تعرفه‌های از پیش تعیین‌شده قابل انتخاب و خریداری است. حق‌بیمه‌های از قبل تعیین شده از 15 تا سقف 300 میلیون قابل خریداری هستند. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که شما می‌توانید به‌دلخواه یکی از این سقف‌ها را انتخاب کنید ولی این سقف نباید بیشتر از ارزش ساختمانتان باشد. یعنی اگر آپارتمان 150 میلیون تومان قیمت دارد و شما سقف 200 میلیون تومان را انتخاب کرده باشید، خسارت تنها تا سقف 150 میلیون تومان قابل پرداخت است. (حق بیمه فقط با واردکردن متراژ ساختمان و شهر محل سکونت تعیین می‌شود)

خسارات تحت پوشش بیمه زلزله

خسارات مالی واردشده به ملک اعم از مسکونی، غیرمسکونی و صنعتی و همچنین اثاثیه را جبران می‌کند.

توجه: بیمه زلزله هیچ‌گونه خسارت جانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، تنها خسارات مالی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

حق بیمه زلزله چگونه تعیین می‌شود؟

نوع سازه و اسکلت‌بندی: نوع سازه در تعیین قیمت حق بیمه مؤثر است برای مثال؛ ساختمان‌هایی که مقاوم ساخته می‌شوند، ریسک کم‌تری دارند و طبیعتاً حق بیمه کم‌تری را نیز می‌پردازند. چند نوع سازه داریم که براساس آن‌ها، قیمت تعیین می‌شود. برای مثال؛ سازه‌های اسکلت فلزی، سازه‌های گلی و آجری، سازه‌های مطابق با آیین‌نامه ۲۸۰۰ و سازه‌های بتنی

ارزش محل مورد بیمه:حق بیمه براساس سرمایه مورد بیمه تعیین می‌شود، در این صورت با افزایش سرمایه، حق بیمه نیز افزایش پیدا می‌کند.

محل جغرافیایی و یا شهر مورد بیمه:این‌که مورد بیمه در چه شهر و خطه‌ی جغرافیایی واقع‌شده هم بر قیمت حق بیمه تأثیر می‌گذارد.

مناطق پرخطر و کم‌خطر و تأثیر بر حق بیمه

ازنظر ساختار زمین‌شناسی، شهرهای ایران ازلحاظ احتمال وقوع زلزله به ۵ گروه تقسیم می‌شوند. که منطقه ۱ کم‌ترین خطر و منطقه ۵ بیش‌ترین خطر را دارد. حق بیمه در شهرهای پرخطر، گران‌تر و در شهرهای کم‌خطر کمتر است.

 • منطقه ۱ (کمترین خطر): اراک، همدان، اصفهان…
 • منطقه ۲: یزد، سوسنگرد، شهرکرد، ابهر…
 • منطقه ۳: مشهد، بوشهر، اهواز…
 • منطقه ۴: شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری، کیش…
 • منطقه ۵ (بیش‌ترین خطر): تهران، کرمان، قزوین، قم…

استثنائات بیمه زلزله

خسارت‌های ناشی از رانش و حرکت زمین، جزو شرایط و تعهدات بیمه زلزله نیست و این خطرات دارای یک پوشش مستقل می‌باشند .

مدت بیمه‌نامه زلزله

مدت بیمه‌نامه یک سال است، ولی با توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار برای کوتاه‌مدت نیز امکان‌پذیر است.

مراحل انجام كار و پرداخت خسارت

 1. اعلام خسارت (کمتر از 1هفته)
 2. بازدید کارشناسی
 3. ارائه گزارش کارشناسی
 4. ارسال به اداره محاسبه
 5. محاسبه پرونده
 6. پرداخت خسارت

اختیارات بیمه‌گر در مورد اموال خسارت‌دیده

بیمه‌گر این اختیار را دارد که اموالی که خسارت‌دیده و یا نجات داده‌شده را تصاحب، تعمیر و یا تعویض کند. بیمه‌گر باید بعد از دریافت تمامی مدارک و هم‌چنین تعیین میزان خسارت وارده، اقدام به پرداخت خسارت کند.

وظایف بیمه‌گذار(مشتری)  در صورت وقوع حادثه

 • حداکثر ظرف ۵ روز از زمان وقوع حادثه بیمه‌گر(شرکت بیمه) را مطلع کند
 • حداکثر ظرف ۱۰ روز از زمان مطلع شدن از حادثه، باید فهرست اشیاء نجات داده‌شده و مبلغ تقریبی خسارت را برای بیمه‌گر ارسال کند
 • بیمه‌گذار بدون اجازه بیمه‌گر در مورد بیمه، تغییراتی ندهد که مشکلی برای ارزیابی خسارت ایجاد شود. تغییرات برای کاهش میزان خسارت بلامانع است
 • اقدامات لازم را برای جلوگیری از توسعه خسارت انجام دهد
در صورتی که نیاز به مشاوره‌ی بیشتر داشته باشید می‌توانید از طریق ایمیل، تلگرام، و گفت‌وگوی آنلاین سایت با مشاوران بیمه بازار در تماس باشید.